Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 15 lutego 2002  
    

Nowe artykuły w polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:53
(2)Komentarzy (2)
 • Opis podniesienia napięcia na płycie ECS K7VZA (KT133A): "...nastepnie gdy już mamy dopasowany rezystor, naklejamy tasmę na górę scalaka tak aby zakryła cały "korups" zostawiając nóżki, na to zakładamy nasz odpowiednio wygięty rezystor /oczywiście komputer leży na boku tak aby rezystor nie spadła na inne części/ po sprawdzeniu czy rezystor nie dotyka innych nóżek scalaka możemy włączyć komputer, wchodzimy do biosu i sprawdzamy napięcie gdy jest takie jak było wcześniej to wyłączamy komputer i sprawdzamy czy rezystor doktyka do odpowiednich nóżek układu..." [Dalej...]
 • Celeron 1300 i Pentium III 1.26 @ Benchmark.pl: Celeron osiąga lepszy wynik niż P4 1.7 GHz. Niestety nie jest to ani błąd w pomiarze, ani różnica w platformach testowych, panowie z Intela prawdopodobnie określiliby to (w sumie słusznie) jako : nie zoptymalizowane programy testujące. Aby się przekonać, że nie jest to wymysł jedynie witryny benchmark.pl, można zaglądnąć również na Tom'a żelaznego, aby się przekonać, że tak po prostu "musi być". [Dalej...]

 • Definicje dla Nortona AntiVirusa


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 22:05
  Komentarzy (0)
  Symantec wypuścił dziś nowe uaktualnienie (datowane na 15 lutego) baz danych wirusów dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.05 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca.

  MemStat XP wersja 1.5.0.0


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:25
  Komentarzy (0)
  MemStat XP jest narzędziem monitorującym pamięć fizyczną w systemach Windows (98/2K/XP). Za pomocą tego małego narzędzia możesz śledzić zużycie pamięci w systemie oraz łatwo ją zwalniać. Program posiada także pewne unikalne cechy jak logowanie zużycia pamięci do pliku czy ikona w zasobniku systemowym (systray), którą można ustawiać w jednym z trzech trybów. Na stronie www.memstat.prv.pl można zobaczyć jak program wygląda w działaniu pod systemem Windows XP. Jeśli podoba Ci się ten mały użytek możesz go pobrać i dowolnie używać, ponieważ jest on całkowicie darmowy! Kody źródłowe są także dostępne. Przedtem jednak zapoznaj się z licencją GNU (wersja angielska). Charakterystyka nowej wersji:
  • memory benchmark
  • nowe style ikonki w trayu
  • nowe opcje w tray menu: fast free-up, clear clipboard i inne...
  • zmiany interfejsu
  • a to wszystko ciągle w rozmiarze 100 KB !!!

  ATI Radeon: nowe sterowniki


  Autor: DYD | 11:50
  (4)Komentarzy (4)
  Ukazały się nowe w pełni oficjalne sterowniki dla całej rodziny kart Radeon (ALL-IN-WONDER RADEON 8500DV, ALL-IN-WONDER RADEON 7500, ALL-IN-WONDER RADEON, RADEON 8500, 7500, 7200, 7000, RADEON 64MB DDR, 32MB DDR, 32MB (SDR) i VE). Nowe drivery przeznaczone są dla systemów Windows XP/2000 i datowane są na 14/02/2002. Download:
  • Windows 2000 Display build 5.13.01.6014: ATI [13,4 MB]
  • Windows XP Display Driver build 6.13.10.6015: ATI [13,4 MB]

  Zwiększenie napięcia C1.2 GHz na płytach Abit ST6/ST6R


  Autor: DYD | 11:26
  (22)Komentarzy (22)
  Gościnnie na łamach TPC przedstawiamy artykuł kolegi PrzeMa wyjaśniający sposób na zwiększenie standardowego napięcia procesora Celeron 1.2 GHz ze 1.475V do 1.675V na płytach Abit ST6 i ST6R . Oto fragment: "Posiadacze płyt Abit ST6 lub ST6R wiedzą, że standardowe maksymalne ustawienie napięcia rdzenia procesora przy zastosowaniu Celeronów z rdzeniem Tualatin wynosi 1.6V. Czyli faktycznie można podnieść napięcie ze standardowego 1.475V tylko o 0.125V. To w przypadku ekstremalnego podkręcania tych procesorów czasami nie wystarcza. Za przykład niech posłuży tu mój Celeron 1.2GHz, który na maksymalnie wyżyłowanym napięciu 1.6V stabilnie pracował na szynie 131MHz co dawało 1560MHz. Całkiem dobry wynik, ale czy możliwy do poprawienia? Przeglądając Internet natknąłem się na kilka stron poruszających problem podniesienia maksymalnego napięcia zasilania rdzenia procesora powyżej oferowanego przez Abita 1.6V." » czytaj dalej

  Trzydziestki dwójki od SONY


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 11:19
  (1)Komentarzy (1)
  Firma SONY rozpoczęła produkcję szybkiej nagrywarki wewnętrznej o symbolu CRX185A. Napęd, wyposażony w interfejs ATAPI, charakteryzuje się wysokimi parametrami: zapis CD-R 32x, zapis CD-RW 10x, odczyt 40x. Kompletną ochronę bufora podczas zapisu z dużymi prędkościami zapewnia technologia Power-Burn. Dodatkowo, Power-Burn monitoruje także proces nagrywania i dostosowuje warunki zapisu do jakości nośnika i wydajności komputera. Wersja Retail Kit posiada bogaty zestaw oprogramowania:
  • B's Recorder Gold - podstawowy program do zapisu płyt CD
  • B's Clip - program do zapisu pakietowego
  • MusicMatch Jukebox - program do obsługi plików muzycznych
  • ArcSoft Photobase - program do tworzenia nagrań video
  • ArcSoft PhotoStudio - program do edycji plików graficznych
  • ArcSoft VideoImpression - program do edycji video
  • Retrospect Express - program do backupu
  SONY CRX185A współpracuje z systemami operacyjnymi Windows, w tym z najnowszą wersją XP. Sprzedaż nowej nagrywarki rozpocznie się w marcu. Przewidywana cena wynosi 460zł netto.

  Winamp3 Beta 3 build #466


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 11:15
  Komentarzy (0)
  Właśnie została wydana trzecia oficjalna wersja Beta odtwarzacza plików dźwiękowych Winamp3 firmy Nullsoft. Wydanie nosi symbol 3.0 Beta 3 (14/02/02) build #466. Winamp3 Beta może zawierać jeszcze liczne błędy - jak każda Beta. Autorzy programu zalecają instalacje programu w innym katalogu niż wersje poprzednie Winampa z serii 2.x. Program jest nadal w fazie tworzenia i dopracowywania - Nullsoft, swoją Betę kieruje głównie do twórców skór, plug-inów i oprogramowania. Winamp 3.0 Beta 3 leży na stronie nullsoft.com (1.68 MB) oraz na naszym FTP (dostępnych 10 połączeń). W nowej wersji dodano odtwarzanie video, wsparcie ogg vorbis, MIDI i MOD, zmieniono działanie popup menu, przyspieszono ładowanie programu, dodano wiele nowych opcji w konfiguracji i poczyniono wiele innych zmian.

   
  Czwartek 14 lutego 2002

  HyperSnap-DX w wersji 4.30.01


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 21:39
  Komentarzy (0)
  Wchodząc dziś na stronę domową firmy Hyperionics natknąłem się na nową wersję przydatnego programu HyperSnap-DX datowaną na 13 lutego. Najnowsze wydanie tej aplikacji (4.30.01) posiada zaimplementowanych wiele nowych funkcji oraz zawiera liczne poprawki (tutaj pełny spis nowości). Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG. Download pełnej wersji 4.30.01 dla systemów Windows 9x, NT4, 2000 i XP możliwy jest z www.hyperionics.com (2.54 MB). Dostępny jest także patch (1.01 MB) dla użytkowników starszych wersji 4.xx programu HyperSnap-DX.

  Nowa technologia przekazu pomaga sportowcom


  Autor: Marecek | źródło: Wired | 16:44
  Komentarzy (0)
  Simulcam to jeden ze sposobów, w jaki NBC podgrzewa atmosferę w trakcie przekazów z olimpiady. Technologia ta umożliwia nakładanie na siebie obrazów z kilku kolejnych przejazdów danego zawodnika, dzięki czemu można podziwiać żywe współzawodnictwo dwóch osób w trakcie np. biegu zjazdowego. Wszystko zaczęło się w 1999 roku podczas zawodów narciarskich w Vail, w Kolorado - wtedy to po raz pierwszy wykorzystano Simulcam. Technologia bardzo szybko okazała się przydatna również dla trenerów, którzy mogli w bardzo dowolny sposób porównywać przejazdy zawodnika i jego konkurentów. Prócz śledzenia przejazdu, specjalne oprogramowanie jest w stanie na bieżąco podawać przyspieszenia i osiągi zawodnika. Firma odpowiedzialna za całe zamieszanie, Dartfish, opatentowała jeszcze jedną technologię, która choć nie wzbudziła zainteresowania mediów, to stanowi dziś bardzo przydatny element treningowy. Stromotion pozwala złożyć dowolną ilość klatek danej animacji na pojedynczym slajdzie, co umożliwia bardzo dokładną analizę ruchów wykonywanych przez sportowca, dzięki czemu trener nie musi już "na sucho" wyjaśniać błędów swojemu podopiecznemu. Pakiet oprogramowania, do którego w 1999 roku potrzebny był cały serwer, dziś można odpalić na zwykłym laptopie. Cena takiego software'u, w zależności od wersji, to od 250 do 6000 dolarów.

  Kontrolery Promise w komputerach Compaq


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 14:37
  Komentarzy (0)
  Kolejny z producentów branży IT będzie stosował kontrolery firmy Promise. Od lutego karty FastTrak100 TX2 będą dodawane jako opcja do komputerów serii Evo D300 i D500 oraz stacji roboczych Evo W4000 produkowanych przez Compaq. FastTrak100 TX2 to kontrolery RAID posiadające dwa kanały i pozwalające na podłączenie do czterech dysków twardych z interfejsem Ultra ATA/100. Urządzenie umożliwia skonfigurowanie macierzy na poziomie RAID 0, 1, 0+1 oraz JBOD. Zagwarantowanie odpowiednio wysokiego poziomu transferu stanowi podstawę wykorzystania sprzętu dla potrzeb aplikacji audio/video i graficznych. Dla użytkowników, którzy posiadają ważne dane, np. finansowe, projekty czy bazy danych istotna będzie możliwość ich zabezpieczenia przed utratą skutkiem awarii dysku. Jest to możliwe przy skonfigurowaniu macierzy na poziomie RAID 1, kiedy wszystkie dane zapisywane są równocześnie na dwóch dyskach. » czytaj dalej

  ASUS V8460 Ultra "in Japanese"


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 14:30
  (1)Komentarzy (1)
  Także x-bit podał, że najnowsze i najmocniejsze dziecko ASUSa oparte na układzie NVIDIA GeForce4 Ti4600 jest już osiągalne w Japonii. O tym fakcie dokładnie informuje serwis ASCII24.com, który zaprezentował relację i sesję zdjęciową z wprowadzenia do sprzedaży modelu ASUS V8460 Ultra w japońskich sklepach. Cena produktu nie należy do "najniższych": $493! Dodajmy, że rekomendowana cena wynosi $399, jednak za takie przedpremierowe "cuda" trzeba płacić i to słono. Zwłaszcza, że ASUS charakteryzuje się kilkoma różnicami od referencyjnych układów NVIDIA GeForce4 Ti4600. Wyrób ASUSa pracuje z częstotliwością 330MHz dla rdzenia oraz 660MHz dla pamięci i wyposażony jest w 128MB pamięci Samsunga 2.8ns.

  VIA KT333 w wydaniu EPoXa


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 13:46
  Komentarzy (0)
  Źródła z xbitlabs.com dotarły do najnowszych danych o interesująco zapowiadającej się płycie głównej ze stajni EPoX. Chodzi o serię płyt opartych na układzie VIA KT333. Poniżej ich specyfikacja:
   8K3A: KT333/8233A, 6 PCI, AGP 4x, POST-controller
   8K3AL: KT333/8233A, 6 PCI, AGP 4x, bez dodatków do o/c
   8K3A+: KT333/8233A, 6 PCI, AGP 4x, POST-controller, HPT372 (2xATA/133 RAID)
   8K3A2: KT333/8233A, 6 PCI, AGP 4x, POST-controller, HPT374 (4xATA/133 RAID)
  Wszystkie powyższe rozwiązania będą dostępne na przełomie końca lutego lub początku marca. Modele z tej serii będą posiadać 266MB/sec V-Link South Bridge. EpoX także ma w planach wypuszczenie wersji "EP-8K5..." z zaimplementowanym V-Linkiem o specyfikacji 533MB/sec w południowy mostek VT8235. To rozwiązanie ma wejść w "życie" za około dwa miesiące.

  Pamięci DDR PC2700 (333MHz) w Wilk Elektronik


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:10
  (5)Komentarzy (5)
  Firma Wilk Elektronik SA w dniu dzisiejszym poinformowała o wprowadzeniu do oferty pamięci DDR o częstotliwości pracy 333 MHz (PC 2700 CL2.5) opartych na układach Nanya. Pamięci te aktualnie w pełni wykorzystywane są na płytach głównych opartych na chipsecie SIS 645 dla procesorów Pentium4. Stanowią także ciekawą propozycję dla overclockerów. W ofercie Wilk Elektronik SA na razie dostępne są tylko moduły o pojemności 256MB.

  Definicje dla Nortona AntiVirusa


  Autor: DYD | 11:49
  (3)Komentarzy (3)
  Artur dał znać, że Symantec wypuścił dziś nowe uaktualnienie (datowane na 14 lutego) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58760 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.05 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca.

  Duże porównanie układów GeForce3, Ti200 i Ti500


  Autor: Lancer | 00:15
  (27)Komentarzy (27)
  Karty graficzne zbudowane na chipsecie GeForce3 zadebiutowały rok temu. Chipset ten jest już dobrze znany i obecny na rynku w postaci kart wytwarzanych przez wielu różnych producentów. Tuż po ubiegłorocznych wakacjach, NVIDIA widząc nadciągające zagrożenie w postaci kart ATI Radeon 8500, zróżnicowała swój wyrób wypuszczając dwa podtypy o metalurgicznej nazwie Titanium. Modele te miały zastąpić starsze GeForce i podjąć walkę z Radeonem. Obecnie trzecia wersja GeForców nie budzi już takich emocji jak jeszcze jakiś czas temu. Na topie jest bowiem kolejny już czwarty GeForce. Starsze karty są jednak obecne na rynku w dużych ilościach, a ich moc jeszcze na długi czas wystarczy do akceleracji różnych aplikacji - zważywszy że w obliczu spadków cen spowodowanych przez obecność na rynku nowych wyrobów popularność w naszym kraju będzie rosła i już niedługo na rynku zarysuje się następca kultowego "CLAPa". Najlepsze czasy dla GeForce3 są więc w Polsce jeszcze przed nim. Aby ułatwić wybór tym wszystkim, którzy w przyszłości planują zakup GeForce3 (a nie Radeona8500 ;) przygotowałem porównanie 8 kart zbudowanych na trzech typach GF3. W zawodach wezmą udział karty Leadtek GeForce3 Ti200 i Ti500, Gigabyte GeForce3 i GeForce3 Ti200, Gainward GeForce3 Ti/480 i GeForce3 Ti/550 oraz Creative GeForce3 Ti500 i PixelView GeForce3 Ti500. Karty do testów dostarczyły firmy: Compact Komutery, Multimedia Vision oraz ACT. Dziękujemy także za pomoc firmom Intel i Balta. » czytaj dalej

   
  Środa 13 lutego 2002

  Jak usunąć filtry z karty graficznej?


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:18
  (12)Komentarzy (12)
  Swego czasu na Boardzie ukazał się post kolegi Yatanzy, w którym poruszył sprawę jakości obrazu na tańszych kartach opartych na NVidii. Sposób poprawy jakości jest dość ryzykowny - wymaga bowiem ingerencji w układ scalony na laminacie karty i usunięcie filtrów dolnoprzepustowych (a co za tym idzie utraty gwarancji). Dziś otrzymałem informację, że na stronie www.norton.prv.pl w dziale "Zrób to sam" znajduje się poradnik jak polepszyć jakość obrazu na karcie GeForce2 MX właśnie za pomocą ominięcia filtrów dolnoprzepustowych. Yatanza - autor tego poradnika twierdzi, że cały proces usunięcia filtrów nie jest trudny i wymaga tylko troszkę zdolności manualnych i dostępu do lutownicy. Yatanza dodaje, że komfort pracy po przeróbce jest nieporównywalnie większy. Szczególnie widoczny przy pracy na dużych monitorach w wysokich rozdzielczościach.

  ADS Instant Video CD


  Autor: Marecek | 13:57
  Komentarzy (0)
  Firma ADS wypuści na rynek nowe urządzenie przydatne w domowej obróbce filmów. USB Instant Video CD będzie młodszym bratem obecnego już na rynku USB Instant DVD. Jest to zewnętrzne urządzenie opatrzone interfejsem USB 1.1, służące do przechwytywania analogowego sygnału audio-video (złącza RCA oraz S-Video) i przygotowywania go do obróbki za pomocą komputera klasy PC z wykorzystaniem standardu VideoCD (VCD). Urządzenie kosztować ma około 90$. W pudełku obecny będzie program do edycji filmów Ulead VideoStudio 6.

  Próbki Clawhammera u partnerów AMD?


  Autor: Marecek | 13:54
  Komentarzy (0)
  Niepotwierdzone źródła informują o tym, że kilku partnerów AMD otrzymało już pierwsze egzemplarze prototypów 64-bitowego procesora AMD Clawhammer! Jeżeli okaże się to prawdą, to wszystko wskazuje na to, że AMD dotrzyma swoich obietnic i Clawhammer pojawi się w testach jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. W połowie marca w Hannowerze odbędą się targi CeBIT, na których spodziewamy się publicznych wersji 64-bitowych systemów AMD. XBit podaje też, że firma AMD oficjalnie potwierdziła fakt, iż finalna wersja procesora obudowana będzie w masywny radiator "HIS", który prócz lepszego odprowadzania ciepła, chronić ma też przed uszkodzeniami mechanicznymi (patrz: kanciaste jądro AthlonaXP...). Plan dystrybucyjny AMD przewiduje wejście Clawhammera na rynek pod koniec bieżącego roku. Pierwsze modele oznaczone będą symbolem 3400+.

  Nowe opakowanie AMD


  Autor: Marecek | 13:08
  Komentarzy (0)
  Redakcja TheInquirer podaje, że firma AMD rozpoczęła dystrybucję AthlonówXP w nowych, zielonych obudowach wraz z dedykowanym radiatorkiem i wentylatorem.

  Cały zestaw nosi nazwę AMD Athlon XP PIB Kit i dostępny jest wraz z procesorami 1900+, 1800+ oraz 1700+. "Pudełkowe" Athlony nie zdominują jednak rynku z dnia na dzień, gdyż kanały dystrybucyjne wciąż pełne procesorów z poprzednich dostaw.

  Nowa technologia dla cyfrowego obrazu


  Autor: Marecek | 00:44
  Komentarzy (0)
  Firma Foveon ogłosiła właśnie opracowanie "rewolucyjnego" sensora światłoczułego do wykorzystania w urządzeniach do cyfrowego przechwytywania obrazu. Dotychczas stosowane sensory CCD pracowały w ten sposób, że na każdy pixel składała się matryca punktów, z których wszystkie mogły przybrać tylko jedną z barw składowych palety RGB (czyli jeżeli wiązka światła niebieskiego padała na matrycę, to uaktywniało to wszystkie punkty "niebieskie" w danej matrycy, podczas gdy pozostałe były nieaktywne), natomiast ich pomieszanie dawało na drodze programowej finalną barwę danego pixela. Technologia firmy Foveon -- X3, umożliwia pojedynczemu punktowi z matrycy przybranie jednego z trzech kolorów RGB, dzięki czemu obraz z kamery cyfrowej staje się bliski jakością profesjonalnym urządzeniom fotograficznym. Na tej stronie znajdziecie "overview" technologii, natomiast tutaj zlokalizowano "Exclusive Hands-On" prototypu kamery wykorzystującej sensor X3 wraz z kilkoma przykładami. Pierwszym komercyjnym aparatem cyfrowym oferującym nową technologię będzie Sigma SD9 D-SLR, lada moment powinien się pojawić też projekt Kodaka.

  Zalman CNPS3000 Plus i CNPS3100


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:42
  Komentarzy (0)
 • Zalman CNPS3000 Plus i CNPS3100 @ D.P.: "Obydwaj konkurenci uzbrojeni są w wentylatory 92x92x25 co wyrównuje ich szansy pod tym względem i daje przepustowości powietrza na poziomie tak wszystkim znanej Delcie, czyli +/- 37 CFM. Jednakże wentylatory nie kręcą się z zabójczą prędkością delty (7000rpm) ale kołują ze średnią prędkością 2950rpm (wg. producenta 2800rpm) i dają bardzo niskie natężenie dźwięku (dodatkowo do zestawu dodany jest zwalniacz- opornik 5W z odpowiednimi przelotkami umożliwiającymi zwolnienie wiatraka do bardzo niskich obrotow-1600rpm, jednak to wiąże się ze strata wydajności). Instalacja obydwu egzemplarzy przebiegła bezboleśnie - Do zestawu dodawany jest specjalny 'klucz' którym zapina się coolery." [Dalej...]

 • 3D Mark 2001 Second Edition


  Autor: Marecek | 00:08
  (2)Komentarzy (2)
  Chłopaki z MadOnion wypuścili własnie nową wersję popularnego testera 3D Mark 2001. Jeszcze ciepła Second Edition, czyli poprawiona wersja znanej już edycji 2001, zoptymalizowana została pod kątem współpracy z DirectX 8.1 i najnowszymi osiągnięciami ludzkiego geniuszu (m.in. pełna kompatybilność z Windows XP, najnowszymi procesorami Intela oraz AMD, technologią pixel shader 1.4 itd). Download: [FutureMark] - 39MB

   
  Wtorek 12 lutego 2002

  Akceleracja 3D w nowym DooMie


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:18
  (6)Komentarzy (6)
  Główny programista firmy id Software, czyli znany wszystkim John Carmack zamieścił aktualizację swojego planu, w którym toczy się gorąca dyskusja na temat akceleracji 3D w nowym wydaniu DooMa. Sprawa tyczy się wsparcia OpenGL na kartach ATI Radeon oraz NVIDIA GeForce i udowodnienia zarazem, jakie rozwiązanie będzie lepsze w nowej produkcji "magików" z id. Tym razem możemy poczytać wypowiedzi Johna Carmacka na temat karty GeForce4-MX i DooMa. Carmack - delikatnie mówiąc, nie jest zachwycona wydajnością tego układu. Oczywiście DooM będzie działał poprawnie na kartach z GF4-MX, jednak układy GF3 lub ATI 8500 osiągną dużo lepsze wyniki. Słaba wydajność układu GF4-MX spowodowana jest użyciem kodu z NV10 wspierającego tylko dwie jednostki teksturujące oraz brak vertex shaderów. Oryginalna treść dostępna jest na serwisie Bluesnews.

  BT walczy o hyperlinka!


  Autor: Marecek | 10:18
  (3)Komentarzy (3)
  W połowie 2000 roku, podczas "rutynowej weryfikacji" blisko 15000 patentów firmy, prawnicy British Telecom natknęli się na serię dokumentów, które świadczyć mogą o tym, że stanowiące o przewadze stron WWW nad każdym innym rodzajem przekazu elektronicznego "hiperłącza", zostały opracowane i opatentowane w latach 70' jako część dużego systemu do wymiany informacji między brytyjskimi urzędami pocztowymi. BT rozesłała do 17 największych amerykańskich providerów ofertę na zakup licencji do korzystania z "hyperlink-ów". Wobec ogólnego braku oczekiwanej reakcji, firma postanowiła wkroczyć na drogę sądową. Sędzia prowadzący, Colleen McMahon, zapoznała się ze sprawą i stwierdziła, że BT będzie bardzo trudno dowieść, iż opatentowana technologia ma coś wspólnego z dziś powszechnie stosowanymi hiperłączami. Wszystko przez to, że język użyty w dokumentacji jest bardzo archaiczny i stawia mnóstwo możliwości interpretacji. Sędzia nalega, by prawnicy "używali języka angielskiego", aby ława przysięgłych mogła podejść do tematu bez pomocy słowników (zwłaszcza po tym, jak na rozprawie wstępnej rozgorzała batalia wokół definicji pojęcia "computer mouse"). Pierwszą pozwaną firmą jest jeden z najstarszych providerów, Prodigy, który jako pierwszy oferował zarówno hosting jak i dostęp do WWW.

  Nowy artykuł na WinXP.pl


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:06
  Komentarzy (0)
  GreGM poinformował, że na serwisie www.WinXP.pl pojawił się kolejny artykuł o procesorach. Zawiera on dwa rozdziały zatytułowane następująco: 1. Dlaczego P4 ma taki szybki zegar? 2. Na początku był... Intel. Artykuł dostępny jest pod tym adresem.

  Toshiba i biurkowe P4


  Autor: Marecek | 09:41
  Komentarzy (0)
  Japoński producent notebook-ów wypuści na rynek amerykański pierwszy przenośny komputer napędzany procesorem Intel Pentium 4. Toshiba wyprzedza tym posunięciem swoich rywali o kilka tygodni. Cały przekręt polega na tym, że nowy model notebooka Satellite 1905, wykorzystywać będzie standardową, desktopową (czyli również tańszą, choć konsumującą więcej energii i emitującą więcej ciepła) jednostkę procesora Pentium 4. Oferta skierowana jest raczej dla osób, które szukają wydajnego i przede wszystkim taniego rozwiązania do wykorzystania w podróży, niekoniecznie do szokowania lekkością i niewielkimi rozmiarami. Nie wspomniano w jaki sposób wykorzystanie "biurkowej" wersji P4 odbije się na żywotności baterii. Satellite 1905 pojawi się w sprzedaży już niebawem, w połowie bieżącego miesiąca, w cenie ok. 1999$. Komputer wyposażony będzie w procesor P4 1,6GHz, 256MB pamięci, 30GB dysk, napęd CD-R/DVD oraz 15" ekran. Pierwsze "przenośne" wersje procesora P4 (Pentium 4-M) pojawić się mają na przełomie marca i kwietnia.

   
  Poniedziałek 11 lutego 2002

  Przegląd płyt głównych ECS


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:53
  Komentarzy (0)
 • Przegląd płyt ECS @ Benchmark.pl: "Zapraszam do recenzji płyt głównych marki ECS. Podtrzymuje swoją opinie, że ECS to tani "low-end" który opiera się na maksymie: tyle dostajesz ile zapłacisz. Przy czym muszę przyznać, że relacja "jakość do ceny" jest w przypadku płyt ECS jedną z najuczciwszych na rynku. Oceny jakie ostatecznie przyznałem płytom, uwzględniają ich jakość wykonania, ergonomię, wydajność, ale przede wszystkim cene!" [Dalej...]

 • CPUCool wersja 7.0.11 Final


  Autor: DYD | 15:43
  Komentarzy (0)
  Podien wczoraj zamieścił nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.0.11. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.0.11 poprawia wsparcie KT266(A), usuwa błąd "administrator login" oraz elimunuje drobne błędy. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (2.39 MB).

  Aktualne zmiany cen na WGK


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:07
  Komentarzy (0)
  Na Warszawskiej Giełdzie Komputerowej podrożały najniższe modele Athlonów XP, potaniały za to wersje 1900+ i 2000+. Nie są już dostępne procesory Athlon z jądrem Thunderbird. W tym tygodniu ceny pamięci lekko się zwiększyły, ale jest to cisza przed burzą bo w piątek ceny hurtowe pamięci RAM zwiększyły się średnio o 20%, co odbije się niekorzystnie na cenach giełdowych w przyszłym tygodniu. Wzrost cen pamięci prawdopodobnie ujemnie odbije się na cenach kart graficznych - niewielkie wzrosty cen dało się zauważyć już teraz. Ciągle utrzymują się spadki cen HDD, nagrywarek i napędów DVD.
  • procesor AMD Athlon XP 1600+ 570PLN (+20 PLN)
  • procesor AMD Athlon XP 2000+ 1350PLN (-110 PLN)
  • pamięć DIMM 256MB PC133 250PLN (+20PLN)
  • karta graficzna Prolink GeForce2 MX400 64MB 310PLN (+10PLN)
  • dysk twardy Seagate Barracuda ATA IV 80GB 770PLN (-20PLN)
  • nagrywarka Lite-ON 32/10/40 IDE BOX 610PLN (-40PLN)
  • napęd DVD Asus 16x ATA/100 380PLN (-20PLN)
  Serwis Warszawskiej Giełdy Komputerowej - aktualne ceny on-line: wgk.waw.pl.

  Testy i podkręcanie Celerona 1.3 GHz


  Autor: DYD | 12:45
  (24)Komentarzy (24)
  Od czasu publikacji tego artykułu, w którym przedstawiłem testy i podatność na overclocking procesorów Celeron 1.2GHz (0,13um Tualatin) i Celeron 1.0 GHz wykonanego jeszcze w technologii 0.18 mikrona, a także karty graficznej GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP, udało nam się zdobyć kolejny procesor z tej serii. Dzięki pomocy firmy Intel Poland tym razem przyjrzałem się bliżej najmocniejszemu procesorowi z segmentu Value, czyli modelowi Celeron 1.3 GHz wykonanym oczywiście w 0,13um i opartym na rdzeniu Tualatin. Jak wypadł on w porównaniu do swojego brata z zegarem 1.2 GHz oraz ile dodatkowych megaherców możemy z testowanego modelu wydobyć, przedstawiam w niniejszym artykule. Test jest aktualizacją wcześniejszego artykułu, gdzie oprócz testów i wyników, zawarłem także kurs overclockingu dla początkujących adeptów sztuki podkręcania zarówno procesora, karty graficznej jak i pamięci. » czytaj dalej

  Wysyp polskich artykułów z Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:48
  Komentarzy (0)
 • Receznja - Jupiter KYRO 2 64 MB TV-OUT @ frazpc.pl: "Nawet dziś, po premierze GeForce4, układ PowerVR KYRO 2 jest nie lada przeciwnikiem, a wraz z rosnącymi zegarami procesorów, wyraźnie nie ustaje w podwyższaniu swoich osiągów. Warto też wspomnieć o mapowaniu środowiskowym, multiteksturowaniu 8 warstw oraz o antyaliasingu, które biją na głowę układy z serii GeForce2 dorównując pod tym względem GeForce3. Dla niewymagających oraz niezamożnych graczy oraz użytkowników PC, KYRO 2 ze swoją wręcz śmieszną ceną jest rewelacją samą w sobie ! Karta Jupiter KYRO 2 64 MB TV-Out to dla posiadaczy komputerów z procesorami 800MHz lub szybszymi jest wręcz strzałem w dziesiątkę." [Dalej...]
 • Gigabyte GV-GF3200TF GeForce3 Ti200 @ Dzikie Podkręcanie: "Jeśli opisuję wrażenia ogólne, to muszę zacząć od sterowników dołączonych wraz z kartą. Są to Detonatory 21.85 sygnowane przez Gigabyte, czyli wszędzie pojawia się logo GB. Niestety, miałem z tymi sterownikami małe kłopoty. Nie wiedzieć dlaczego, przy każdym uruchomieniu Win2K pojawiała się informacja o niemożliwości zlokalizowania pliku GVCpl dla WinNT. Instalowałem sterowniki kilka razy na różne sposoby i za każdym razem to samo. Mimo to, karta działał bez zarzutu, podobnie jak wszystkie funkcje sterowników, których Gigabyte nie modyfikowało." [Dalej...]
 • NVMax 4.00.3x i GF2MX @ D.P.: "Zanim się obejrzeliśmy, Andrew Charnley popełnił kolejne wersje swojego tweakera, nr 4.00.31 i 4.00.35. Przeznaczone są one WYŁĄCZNIE dla detonatorów serii 2x.xx. Autor uwzględnił liczne narzekania posiadaczy starszych modeli kart, bo program w wersji 4.00.31 bezbłędnie zapamiętuje i stosuje wpisane ustawienia Systemu, DirectX oraz OpenGL. Z overclockingiem też nie ma problemu, chociaż czasami trzeba uaktywnić opcję overclockingu z "firmowego" panelu sterującego nVidii. Natomiast wersja 4.00.35, jako pierwsza, obsługuje detonatory 27.xx" [Dalej...]

 •     
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL