Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 12 kwietnia 2002  
    

Super-płyta firmy NEC


Autor: DYD | źródło: 4D | 22:48
(2)Komentarzy (2)
Firma NEC wyprodukowała dysk optyczny o pojemności 35GB, czyli blisko siedmiokrotnie większej, niż stosowane obecnie płyty DVD. W celu zwiększenia pojemności płyty, pokryto ją warstwą siarczku cynku i dwutlenku krzemu. Do odczytu i zapisu używany jest niebieski laser. Rozwiązanie jest o tyle perspektywiczne, że 35GB udało się pomieścić na jednej stronie nośnika.

Propozycja NEC-a jest kolejnym już rozwiązaniem, jakie pojawiło się w ciągu ostatnich miesięcy - płyty optyczne o bardzo wysokiej pojemności zaprezentowały już m.in. firmy Sony i Toshiba. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy zaczną się precyzować standardy przyszłości, które zastąpią płyty DVD. W przyszłym roku w Japonii uruchomione zostaną bowiem satelitarne i naziemne sieci telewizji cyfrowej, w których wysoka jakość obrazu idzie w parze z dużą ilością przesyłanych danych. Szacuje się, że jedna godzina przekazu high-definition to ponad 10GB informacji. Aby je pomieścić, potrzebne będą nośniki o bardzo dużej pojemności.

ATI Radeon: nowe oficjalne sterowniki


Autor: DYD | 15:22
(7)Komentarzy (7)
Serwis Rage3D podał info, że na stronie technicznej ATI ukazały się nowe w pełni oficjalne sterowniki dla całej rodziny kart Radeon (ALL-IN-WONDER RADEON 8500DV, ALL-IN-WONDER RADEON 7500, ALL-IN-WONDER RADEON, RADEON 8500, 7500, 7200, 7000, RADEON 64MB DDR, 32MB DDR, 32MB (SDR) i VE). Sterowniki dostępne są z serwera driver.ati.com w wersjach:

Samodzielne komputery?


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:27
(2)Komentarzy (2)
Firma IBM zorganizowała 3-dniową konferencję poświęconą... autonomicznym systemom komputerowym. Autonomiczne systemy komputerowe (nazywane też holistycznymi lub introspektywnymi) to nowa koncepcja, polegająca na tym, że komputery mają dokonywać samodzielnej konfiguracji, a nawet naprawy. Co nie mniej ważne, systemy takie miałyby też dokonywać automatyczna optymalizacji wydajności pracy. "Systemy muszą pracować wspólnie i to pracować wspólnie, samodzielnie sobą zarządzając - dla naszego pożytku" - powiedział Alan Ganek, wiceprezes nowego oddziału IBM, zajmującego się właśnie autonomicznymi systemami komputerowymi.

Termin "autonomiczny" nawiązuje do autonomicznego układu nerwowego człowieka. Organizm ludzki funkcjonuje w dużym stopniu poza naszą kontrolą - nie pilnujemy przecież rytmu serca, itp. Podobnie mają działać autonomiczne komputery. Koncepcja autonomicznych systemów komputerowych to także w pewnym sensie przyznanie się do niemożności sprawnego zarządzania niezwykle złożonymi dziś sieciami komputerowymi. Obowiązek ten muszą więc przejąć same maszyny. Liczby, na które powołuje się IBM, wyglądają przekonująco: w latach 90-tych 80% kosztów systemu komputerowego stanowiły wydatki na oprogramowanie i sprzęt, wydatki na obsługujących system ludzi wynosiły zaledwie 20%. Dziś te koszty uległy zrównaniu. » czytaj dalej

Koniec z blokowaniem WWW


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:24
Komentarzy (0)
Parlament Europejski uchwalił, że zmuszanie providerów do blokowania stron internetowych jest nielegalne. Za zakazem blokowania opowiedziało się 460 głosujących, 3 osoby wstrzymały się od głosu, nikt nie był przeciw. Tym samym żadna europejska instytucja nie będzie mogła wydać providerowi polecenia zamknięcia strony internetowej. Równocześnie podtrzymane zostaje prawo dostawców usług do przepisów wewnętrznych, regulujących kwestię dopuszczalności pewnych treści na swoich serwerach. Tak więc jedynym cenzorem może być provider, zgadzający się lub odmawiający umieszczania określonych treści. Decyzja spotkała się z przychylnym przyjęciem Europejskiego Zrzeszenia Dostawców Usług Internetowych (EuroISPA). Louisa Gosling, prezes organizacji, stwierdziła że blokowanie jest "technicznie trudne, demokratycznie wątpliwe i zdecydowanie nieskuteczne".

Rychle zbliżający się round-up KT333


Autor: Lancer | 14:15
(6)Komentarzy (6)
W to piątkowe popołudnie serdecznie zapraszam na poniedziałkowe popołudnie z KT333. Tego to dnia, zaprezentuję pierwsze na naszym serwisie informacje na temat tego: jak? dlaczego? kiedy? i w jakich okolicznościach? - działają płyty oparte na tym układzie. Od przeszło dwóch tygodni "męcze" kilka platform, w celu pokazania czym jest nowy układ VIA - na polu walki stanęły modele EPoX 8K3A+, MSI KT3 Turbo-ARU oraz Soltek SL75 DRV5. Aby obraz sytuacji byl klarowniejszy, zaprezentuję też osiągnięcia starego i dobrze znanego układu KT266A obsadzonego w wielokrotnie prezentowanej płycie ENMIC 8TCX2+. Konfiguracja testowa jest conajmniej mocna, bowiem calość pracowała na Athlonie 2000+ z 256MB pamięci DDR PC2700 i kartą graficzną GeForce4 Ti4600. To powinno pokazać, ile warta jest każda z testowanych platform. Podziękowania dla firm Sirius.pl, Gral i MSI za pomoc w dostarczeniu sprzętu. A więc do poniedziałku...

Następny Collins w grudniu


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:01
Komentarzy (0)
W dniu dzisiejszym warszawski dystrubutor MANTA podpisał kontrakt z firmą Intense Language Office, na mocy którego w grudniu, na rynku polskim, pojawi się na oparty licencji Collinsa słownik polsko-angielsko-polski. Produkt będzie kontynuacją cyklu, w którym do tej pory ukazały się staraniem firmy MANTA trzy tytuły: Bridge to English, Collins Crossword Generator, Collins Talking Dictionary: English-English. Zaletami słownika będą: jego obszerność, ćwiczenia pozwalające na utrwalanie słownictwa oraz rewelacyjnie niska cena. Więcej informacji wkrótce.

Might and Magic IX już w maju


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:32
(2)Komentarzy (2)
Firma CD Projekt podała interesującą wiadomość dla wszystkich fanów gier RPG. Otóż 29 maja w Polsce pojawi się najnowsza część kultowej serii role-playing - Might & Magic IX: Writ of Fate. Twórcy gry, firma New World Computing, zapowiadają, że gra będzie sporym zaskoczeniem dla wszystkich fanów RPG. Po pierwsze, zastosowano całkowicie nowy silnik, dzięki czemu akcja rozgrywa się w całkowicie trójwymiarowym środowisku. Ponadto usprawniono system zdobywania umiejętności, doszlifowano interfejs, poprawiono algorytmy sztucznej inteligencji. Dodano również nowe czary i potwory. Akcja Might and Magic IX będzie się rozgrywała w dokładnie tym samym świecie co akcja strategii Heroes of Might and Magic IV. W obu grach będzie można znaleźć te same miejsca, postacie, potwory, księgi zaklęć, przedmioty i masę innych rzeczy. Might and Magic IX będzie więc bez wątpienia łakomym kąskiem nie tylko dla fanów RPG, ale również i "Hirołsów". Więcej informacji o Might and Magic IX PL już wkrótce.

Teleexpress: informacje w skrócie...


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:21
(1)Komentarzy (1)
 • CloneCD 4.0.0.0 BETA 21 jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD w wersji 4.0.0.0 BETA 21 z 12/04 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (1.84 MB).
 • Norton dał znać, że pojawił się nowy VirtualDub 1.4.10. Do zgrania ze strony producenta virtualdub.sourceforge.net lub Norton On-Line.
 • Wczoraj ukazało się nowe (z 11/04) uaktualnienie (3.23 MB) baz danych wirusów dla oprogramowania firmy Symantec. Plik można też pobrać od nas. Thanks Artur za info!
 • PsychoSound napisał: "Chciałem się troche zareklamować. Otóż ostatnimi czasy uruchomiłem serwis poświęcony komputerom i rzeczami z nimi zwiazanymi. Serwis moze nie ma dużej oglądalności ponieważ przez 5 dni odwiedziło go 617 ludzi. Bardzo zachecam do odwiedzania. Już niedługo zmiana szaty graficznej na bardzo profesjonalną."
 • Axcel napisał: "Chciałbym uprzejmie prosić redakcje TwojePC o zamieszczenie news'a o nowej stronie internetowej jaka znalazła się w necie - www.detonators.prv.pl, strona jest poświęcona w całości sterownikom dla kart NVIDII (detonatorom), posiada bogaty zbiór driverów referencyjnych oraz poszczegółnych producentów, ASUSa, ELSA'y, Creative'a... Plusem jest i będzie częsta aktualizacja strony oraz dodawanie całego soft'u NVIDII który ukaże się w interecie - ciekawa propozycja dla osób szukających szybkiego dostępu do tego typu rzeczy."
 • Tomasz Bryja napisał: "Miło mi poinformować, że serwis win2k.pl otworzył właśnie nowe forum dyskusyjne oparte o zaawansowany system phpBB. Bez skrępowania, moderowania, rejestrowania, podawania swoich emaili i innych zbędnych rzeczy, w bardzo prosty i wygodny sposób mozna tam podyskutowac na tematy zwiazane z systemami Windows NT/2000/XP i sieciami komuputerowymi. Forum dostępne jest pod
  adresem... win2k.pl/forum"

 •  
  Czwartek 11 kwietnia 2002

  Plustek OpticPro S6 - skanerowy slim-fast


  Autor: DYD | źródło: MMV | 21:12
  (1)Komentarzy (1)
  Płaski i szybki - tak właśnie określić można nowy produkt Plustka - OpticPro S6, pierwszy z nowej serii "S" (slim). Urządzenie podłączane jest do portu USB. Podobnie jak inne skanery tej marki, S6 wyposażony jest w układ CCD. Daje to możliwość skanowania obiektów oddalonych od szyby skanera nawet o kilka centymetrów, czyli także niewielkich obiektów 3D. Pomimo zastosowania CCD nowy Plustek ma zaledwie 6.4 cm wysokości, dzięki czemu zmieści się na każdej półce. S6 jest ponadto wyjątkowo szybki - potrzebuje jedynie 5 sekund do całkowitego nagrzania lampy przed pierwszym skanem (10 razy mniej, niż poprzednicy)! Czas autokalibracji wynosi poniżej 1 sekundy, w porównaniu do 4-8 sekund w poprzednich modelach.

  Na przednim panelu skanera umieszczono wskaźnik poboru prądu (kontrolka świeci się, gdy urządzenie jest aktywne) oraz 5 przycisków szybkiego dostępu. Rozdzielczość optyczna S6 to 600x1200 dpi, a interpolowana 19200 dpi. Głębia koloru wynosi 48 bitów/piksel. W zestawie znajduje się oprogramowanie, m.in.: CorelDRAW 9 Essentials, pakiet Presto! (Mr. Photo, ImageFolio i in.), a także dwie edycje znakomitego programu do rozpoznawania tekstu (OCR): pełna polska wersja FineReader Sprint 5.0 oraz FineReader Pro 5.0 wersja "Try&Buy". Cena: 430,- zł z VAT.

  Dwa nowe "Soniaki"


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:33
  (1)Komentarzy (1)
  Sony wkrótce wprowadzi do oferty dwa nowe napędy. Pierwszym z nich jest szybki napęd o symbolu CRX-195A. Parametry urządzenia są imponujące: zapis płyt CD-R z prędkością 40x, zapis płyt CD-RW z prędkością 12x, odczyt płyt CD z prędkością 48x. Co ciekawe, nagrywanie płyt CD-R z maksymalną prędkością 40x odbywa się metodą Partial-CAV, do tej pory wykorzystywaną przede wszystkim w nagrywarkach firmy YAMAHA.

  Napęd SONY CRX-195A, dzięki wspaniałym osiągom umożliwia zapis płyty CD-R o pojemności 650 MB w czasie zaledwie 3 minut. Nad bezproblemowym przebiegiem nagrywania czuwa technologia Power-Burn wraz z buforem o pojemności 2MB. Ponadto Power-Burn dobiera optymalne warunki zapisu w zależności od właściwości nośnika.

  Zestaw Retail Kit zawiera: napęd CRX-195A, oprogramowanie firmy BHA: B’Recorder Gold, B’s Recorder Clip, instrukcję, kabel IDE oraz akcesoria. SONY CRX-195A pojawi się w polskich sklepach w maju 2002.
  Cena nie jest jeszcze znana. » czytaj dalej

  Interesujący "cyfrak" Fuji


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:32
  (1)Komentarzy (1)
  Fuji Photo Film wprowadzi wkrótce na rynek nowy aparat cyfrowy oznaczony symbolem FinePix S602. Zastosowany w aparacie sensor CCD charakteryzuje się rozdzielczością 3,1 megapiksela, jednak dzięki specjalnej technologii przetwarzania obrazu Pixel Data Coupling Technology, maksymalna rozdzielczość zapisu zdjęć wynosi 6,03 megapiksela. FinePix S602 wyposażony jest w 6x zoom optyczny, który w połączeniu z zoomem cyfrowym daje łączny wynik 26,4x. Czułość może być ustawiona na poziomie do 1600 ISO, aparat pozwala więc na wykonywanie zdjęć w miejscach słabo oświetlonych oraz na fotografowanie obiektów w ruchu. W tym drugim wypadku przyda się również opcja wykonywania serii szybkich zdjęć - 40 ujęć co 0,6 sekundy lub 5 zdjęć w odstępach 0,2 sekundy. Projektanci firmy Fuji pomyśleli również o osobach zajmujących się makrofotografią - minimalna odległość obiektywu od obiektu to zaledwie 1 cm. » czytaj dalej

  MAD RUNNER - wolant nie tylko do latania


  Autor: DYD | 16:06
  (1)Komentarzy (1)
  Wolant MAD RUNNER (MT166) można z powodzeniem używać w symulacjach lotniczych (np. Flight Simulator) jak i w grach samochodowych. Dzięki wbudowanym przyciskom akcji oraz krzyżakowi kierunkowemu MAD RUNNER może z powodzeniem pełnić również funkcję cyfrowo-analogowego gamepada. W zestawie z wolantem znajduje się moduł analogowych pedałów hamulca i gazu. Jednak gdy użytkownik nie ma możliwości lub nie lubi korzystać z pedałów, może użyć analogowych wiosełek umieszczonych pod kołem wolantu, realizujących funkcje pedałów gazu i hamulca. MAD RUNNER jest wyposażony w technologię wibracji i wstrząsów VIBRATION FORCE co podnosi atrakcyjność gier. Urządzenie jest wyposażone w interfejs USB, dzięki czemu współpracuje bez problemów z większością gier dostępnych na rynku, a jednocześnie jest bardzo prosty w konfiguracji. Sugerowana cena detaliczna: 119,90 PLN.

  Nintendo powyżej oczekiwań


  Autor: DYD | źródło: 4D | 15:14
  Komentarzy (0)
  Dziś firma Nintendopoinformowała, że - ze względu na niski kurs jena - wyniki uzyskane w roku finansowym zakończonym 31 marca są wyższe, niż oczekiwano. Prognozy na najbliższe miesiące są jeszcze bardziej optymistyczne. Łączny zysk netto w roku finansowym 2001/2002 wzrósł do rekordowego w historii firmy poziomu 110 mld jenów (ok. 841 mln USD). Wystarczy powiedzieć, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku spodziewano się, że kwota ta nie przekroczy poziomu 80 mld jenów.

  "Wyłączając efekt słabego jena, liczby okazały się zgodne z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami" - powiedział rzecznik prasowy firmy. Przedstawiciel firmy dodał również, że nowy rok rozliczeniowy powinien być jeszcze lepszy - spodziewany jest wzrost sprzedaży oprogramowania dla platformy GameBoy Advance, która ugruntowała już swoją rynkową pozycję. Dodatkowe wpływy przyniesie też z pewnością sprzedaż niedostępnej jeszcze w Europie konsoli GameCube - w zamkniętym 31 marca roku sprzedano ich 4 mln sztuk, w ciągu kolejnych 12 miesięcy ma to być już 12 mln.

  Efekt słabego jena może się okazać dla japońskich producentów zbawienny. Japońska waluta między 30 września a 31 marca straciła w stosunku do dolara amerykańskiego aż 10%. Dzięki temu w ostatnich miesiącach praktycznie wszystkie japońskie firmy zajmujące się eksportem osiągają wyniki lepsze od zakładanych.

  Drukowane wyświetlacze


  Autor: R4v | 13:44
  Komentarzy (0)
  Naukowcy z Uniwesytetu w Arizonie opracowali nową rodzinę polimerów, które mogą służyć do budowy m.in. wyświetlaczy i ogniw słonecznych. Najciekawsze jest to, że wystarczy załadować cartridge drukarki atramentowej atramentem opartym na tych polimerach i można drukować gotowe wyświetlacze. Metoda ma też pozwolić na 'emulację' rożnych pasywnych elementów elektronicznych jak rezystory. Pierwsze eksperymenty polegały na utworzeniu obrazów na przewodzącej warstwie. Po podłączeniu napięcia obrazki oczywiście świeciły. Nowa technologia jest jeszcze w zbyt wczesnym stadium rozwoju, żeby mówić o konkretnych zastosowaniach. Jednak rozważa się możliwość taniej produkcji fotokomórek ze względu na możliwość stworzenia organicznych diod pracujących w podczerwieni.

  DivX 5.0.1 już dostępny


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:28
  Komentarzy (0)
  Yoghurt donosi (dzięki!), że na oficjalnej stronie DivX.com została zamieszczona nowa wersja sterowników DivX. Lista nowości i zmian jakie wnosi nowa wersja DivX dostępna jest tutaj. Wymagania DivX są następujące: Pentium II 450, 64 MB RAM, 8 MB karta graficzna, DirectX 7 lub 8, minimum 24-bit kolor przy użyciu Windows Media Player. Z tego miejsca (3.03 MB) można pobrać najnowszą wersję DivX 5.0.1. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

  Obniżki cen procesorów AMD


  Autor: R4v | 13:04
  (4)Komentarzy (4)
  AMD zamierza, podobnie jak Intel, wprowadzić cięcia cen od 14 kwietnia. Poniższa tabelka przedstawia ceny dla dystrybutorów w Ameryce Północnej:

  Dziwić mogą niższe ceny wersji BOX Athlonów XP. Ma to związek z promocją AMD na wersje pudełkowe swoich procesorów.

  Microsoft wybiera DVD+RW


  Autor: R4v | 12:36
  (1)Komentarzy (1)
  Microsoft zdecydował się na obsługę w swoich systemach tylko jednego z dwóch konkurujących standardów nagrywalnych płyt DVD. Firma z Redmond uznała, że właściwszym będzie format DVD+RW. Obsługa nagrywarek tego standardu ma zostać dołączona do kolejnego systemu z serii Windows, znanego pod nazwą kodową Longhorn. Decyzja ta może mieć znaczący wpływ na rynek nośników. Najbardziej ucierpią firmy produkujące nagrywarki DVD-RW, czyli głównie Pioneer jako twórca formatu i współpracujące firmy jak Compaq. Także Apple używa w swoich iMacach napędów DVD-RW (choć jest także możliwość zakupu wersji DVD+RW). Być może jednak pozwoli to na ustalenie jednego standardu, co przy zbliżonych cenowo nośnikach, wydaje się być lepsze dla użytkowników.

  Czyżby koniec XBoxa?


  Autor: R4v | 12:18
  (4)Komentarzy (4)
  Od jakiegoś czasu wiadomo, że konsola Microsoftu czyli XBox, nie sprzedaje się praktycznie wcale w Europie i w Japonii. Jedynym rynkiem, na którym XBox był w miarę popularny były Stany Zjednoczone. Jednak i tu sytuacja zaczyna się zmieniać. Analitycy twierdzą, że Flextronics, główny producent konsol, zwolnił tempo produkcji. Niemożliwe będzie więc osiągnięcie przez Microsoft sprzedaży w wysokości 4.5-6 milionów egzemplarzy do końca czerwca. Sprzedaż XBoxa wydaje się być typowym przykładem strategii marketingowej Microsoftu. Nowe produkty tej firmy sprzedają się dobrze przez najwyżej kilka miesięcy. Później następuje znaczący spadek zainteresowania. Niestety, w przypadku konsoli Microsoft nie może liczyć na sprzedaż wersji OEM, jak to robi w przypadku Windows.

   
  Środa 10 kwietnia 2002

  Heroes of Might and Magic IV PL - dzisiaj premiera!


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:33
  (10)Komentarzy (10)
  Wielka chwila, na którą wielu graczy czekało w całej Polsce, w końcu nadeszła! W dniu dzisiejszym do sprzedaży trafiła jedna z bardziej oczekiwanych gier tego roku - Heroes of Might and Magic IV PL! Gra doczekała się w Polsce wyjątkowego, ekskluzywnego wydania. W pudełku znajdują się: Heroes of Might and Magic IV PL - na 2 płytach CD w pudełku DVD, obszerna 128-stronicowa instrukcja do Heroes IV, Heroes of Might and Magic I PL oraz Heroes of Might and Magic II Gold PL - w sumie na 2 płytach CD, we wspólnym pudełku DVD; wspólna, skrócona instrukcja do Heroes I i II Gold (wersja pełna znajduje się na płytach CD z grami). Cały zestaw kosztuje 99,90 PLN.

  Plany firmy SiS


  Autor: Anitka | źródło: x-bit | 18:16
  Komentarzy (0)
  Firma SiS od pewnego czasu pracuje nad serią ciekawych chipsetów m.in. obsługujących DDR400, dwu-kanałową pamięć DDR, DDR II oraz PC1066 RDRAM. Oto specyfikacje układów SiS dla procesorów Pentium4:
  • SiS648. Ten chipset będzie obsługiwał 400/533MHz Quad Pumped bus, pamięć DDR oraz AGP 8x bus. Co do południowego mostku, SiS648 będzie wykorzystywał chip SiS962 obsługujący ATA/133, posiadający 6 portów USB 2.0 oraz 3 porty IEEE1394. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pierwsza wersja SiS648 nie będzie pracowała z pamięciami DDR400. Wypuszczenie tego układu planowane jest na maj tego roku.

  • SiS648DX. Jest to druga wersja SiS648 z dodaną obsługą DDR400. Inne cechy tego chipsetu będą takie same jak w opisanym powyżej SiS648. SiS648DX ma zostać ogłoszony mniej więcej miesiąc po SiS648.

  • SiS651. To rozwiązanie ma zostać wprowadzone prawie w tym samym czasie co SiS648DX. Jest to nowa wersja układu SiS650, posiadająca obsługę pamięci DDR333 oraz procesorów z 533/400MHz bus. SiS651 również będzie zastosowane razem z mostkiem południowym SiS962.

  • SiS655. W połowie lata SiS ma zaprezentować swoje nowe rozwiązanie – SiS655, którego podsystem pamięci będzie oparty na użyciu dwukanałowego DDR333. Inne cechy SiS655 pokrywają się z tymi z układu SiS648.

  • SiS658. W trzecim kwartale 2002 roku SiS ma kontynuować swoje “eksperymenty” z podsystemami pamięci chipsetów dla Pentium 4. Nowy SiS658 będzie obsługiwał dwukanałowy PC1066 RDRAM. Ponadto nowy chipset będzie pracował ze standartowymi modułami pamięci jak również z modułami 4-bankowymi oraz będzie miał możliwość obsługi modułów RDRAM z 32bit bus. Poza tym SiS658 będzie obsługiwał ECC. Ten układ będzie „parą” dla nowego mostka południowego SiS963 z MuTIOL bus do połączenia obu mostków chipsetu, co podwoi przepustowość, osiągając do 1GB/sek, obsługując przy tym ADSL.

  • SiS660. To rozwiązanie reprezentuje nowe pokolenie zintegrowanych chipsetów. SiS660 będzie posiadał wbudowany rdzeń graficzny oparty na architekturze SiS330. Będzie obsługiwał także zewnętrzne karty graficzne AGP 8x. Chipset zaplanowany jest na koniec tego roku.

  • SiS649. Będzie to pierwszy układ firmy SiS obsługujący pamięci DDR II. Chipset ma zostać zaprezentowany w połowie przyszłego roku. Będzie wykorzystywał południowy mostek SiS964 obsługując USB 2.0, IEEE1394, Serial ATA150, ADSL oraz 802.11.b

  Philips 150MT - LCD z wbudowanym tunerem TV


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:49
  (2)Komentarzy (2)
  W kwietniu 2002 Philips wprowadzi do oferty handlowej nowy monitor LCD 15" z wbudowanym tunerem TV (Philips 150MT). Nowy monitor to wspaniała propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy pracując z komputerem chcą jednocześnie mieć możliwość obejrzenia wiadomości lub innego programu telewizyjnego. Głównym przeznaczeniem monitora 150MT jest współpraca z komputerem i zapewnienie użytkownikowi wyśmienitych parametrów pracy (kontrast 500:1, jasność 310 cd/m2, poziomy kąt widzenia 70o/70o, pionowy kąt widzenia 55o/65o oraz czas reakcji ok. 25ms). Jednakże monitor sprawdza się także jako odbiornik telewizyjny. Posiada bowiem zintegrowany tuner TV z możliwością zaprogramowania do 100 programów oraz odbiorem telegazety, wbudowane głośniki 2x2,5W RMS, złącze EURO/SCART oraz S-VHS i dwa złącza Audio RCA. Dzięki opcji "Picture in picture", użytkownik może obserwować jednocześnie program TV oraz pracować na komputerze. Dzięki temu monitor LCD może służyć jako urządzenie wielofunkcyjne: » czytaj dalej

  Proekologiczna Unia


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:36
  Komentarzy (0)
  Prawdopodobnie jeszcze dziś Parlament Europejski zatwierdzi prawo nakazujące producentom sprzętu elektrycznego bezpłatną utylizację swoich produktów w chwili, gdy użytkownicy będą chcieli wyrzucić wyeksploatowany sprzęt. Będzie to najodważniejszy i równocześnie najdroższy projekt promowania recyklingu w historii Unii Europejskiej. Przepis obejmie wszystkie urządzenia elektryczne - od lodówek po telefony komórkowe. Szacuje się, że obejmie on ponad 10 tys. producentów z sektora wartego 500 mld euro rocznie. Do roku 2006 rządy wszystkich krajów Unii będą musiały dopilnować, aby na jednego mieszkańca przypadało od 4 do 6 kg odpadów elektrycznych trafiających na składowiska. 70% tych odpadów będzie musiało zostać ponownie wykorzystanych. » czytaj dalej

  Domowe zacisze - także z komputerem


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:33
  (5)Komentarzy (5)
  Firma Globefan Technology Company z Tajwanu przygotowała przeznaczony dla komputerowych zasilaczy wentylator DSF-80UL-25. Jak twierdzi producent, jest to najciszej pracujący spośród wszystkich produktów tego typu dostępnych na rynku. O ile większość podzespołów komputera pracuje bezgłośnie lub prawie bezgłośnie, to szum wiatraka chłodzącego zasilacz jest dla wielu użytkowników prawdziwą zmorą. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy pracują w domu do późna, a pozostali domownicy narzekają na dźwięki generowane przez komputer. Nowa propozycja Globefan Technology Company może być dla nich wybawieniem.

  Łopatki wentylatora oznaczonego symbolem DSF-80UL-25 obracają się znacznie wolniej, niż w innych rozwiązaniach tego typu - z prędkością zaledwie 1000 obrotów na minutę. Dzięki temu natężenie hałasu generowanego podczas chłodzenia komputera nie przekracza 15dB, co jest wynikiem rewelacyjnym, zwłaszcza w porównaniu z osiągami standardowych zasilaczy generujących hałas o natężeniu 40 do 60 dB. Jak twierdzi producent, pomimo cichej pracy, wentylator jest równie efektywny jak klasyczne rozwiązania. Koszt wyciszenia komputera nie jest wysoki - DSF-80UL-25 kosztuje zaledwie 12 USD.

  Wojna formatów?


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:07
  Komentarzy (0)
  Nowojorska firma On2, twórca nowego standardu kompresji wideo, wystosowała list otwarty do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Chodzi o ustalenie, czy zasady udzielania licencji na korzystanie z konkurencyjnej technologii MPEG-4 nie łamią prawa o zdrowej konkurencji. "MPEG-4 próbuje zmonopolizować oparty głównie na oprogramowaniu rynek interaktywnej kompresji wideo - to jasne i oczywiste. To ruch wykonany przez kilka bardzo dużych firm, które chcą zdominować rynek i ustalać ceny. Dowodem na to jest aktualna polityka cenowa MPEG LA dotycząca formatu MPEG-4 i wywołane nią reakcje klientów" - napisało w liście kierownictwo On2.

  MPEG-4 to następca popularnych formatów MPEG-1 i MPEG-2. Następca niezwykle kosztowny - zrzeszenie 18 firm posiadających prawa do technologii domaga się od licencjobiorców aż 25 centów za każdy produkt - taki jak koder czy dekoder - wykorzystujących to rozwiązanie. Żąda też opłat w wysokości 2 centów za każdą godzinę kodowania w tym formacie - nie tylko w wypadku transmisji przez Internet, ale także w wypadku płyt DVD. » czytaj dalej

  Bardzo mała 19-tka Hyundaia


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:01
  (12)Komentarzy (12)
  JTT Computer S.A. wprowadza do sprzedaży nowość - monitor Hyundai ImageQuest Q910. Ten płaski monitor charakteryzuje się oryginalnym wyglądem, przypominającym monitory LCD, a także znacznie zmniejszonymi rozmiarami obudowy. Dzięki innowacyjnemu sposobowi mocowania kineskopu i reorganizacji płyty głównej, jego szerokość nie przekracza 436 mm, wysokość 431.5 mm, a głębokość 456 mm. Hyundai ImageQuest Q910 ma całkowicie płaski, 19" kineskop, spełnia normę TCO99 i jest oferowany z trzyletnią gwarancją typu door-to-door. Podstawowe parametry techniczne:
  • kineskop DynaFlat-X
  • plamka 0,25 mm (pozioma 0,20 mm)
  • częstotliwość pozioma 30 - 110 kHz
  • częstotliwość pozioma 50-150 Hz
  • rozdzielczość maksymalna 1600 x 1200 @ 85Hz
  • rozdzielczość zalecana 1280 x 1024 @ 85Hz
  • standardowy rozmiar obrazu 352 x 264 mm
  • maksymalny rozmiar obrazu 368 x 275 mm
  • menu ekranowe (OSD)
  • wymiary 436 mm x 431.5 mm x 456 mm
  Sugerowana cena detaliczna monitora Hyundai ImageQuest Q910 to 979 zł netto.

  Konkurs urodzinowy - ogłoszenie zwycięzców!


  Autor: DYD | 11:08
  (27)Komentarzy (27)
  Zgodnie z informacją zamieszczoną w piątek, dziś ogłaszamy listę osób wylosowanych ze wszystkich zgłoszeń, które zostały wysłane w Konkursie Urodzinowym TPC! Przypomnę, że przez trzy tygodnia trwania konkursu przyszło do nas blisko 4000 zgłoszeń! Jeszcze raz wielkie podziękowania składam firmom Intel oraz MiNT Group, dzięki którym mogliśmy rozdać kilka bardzo atrakcyjnych prezentów w te nasze pierwsze urodziny!
  • Intel Pentium 4 2.2 GHz » f_zdzich@hotmail.com » Zdzisławek
  • MINT ATI Radeon 8500 64MB TV-OUT » nimnul@hoga.pl » NimnuL

  • Zestaw gadżetów MiNT & Intel » xclone@wp.pl » Artur S. (XCLONE)
  • Zestaw gadżetów MiNT & Intel » zapomnij@wp.pl » Łukasz "Pron!" Pronobis
  • Zestaw gadżetów MiNT & Intel » chrisu1@wp.pl » Chrisu
  • Zestaw gadżetów MiNT & Intel » tomotyg@wp.pl » TomekS
  • Zestaw gadżetów MiNT & Intel » barbara.myszczyszyn@interia.pl » basiaM

  • Od redakcji TPC: ATI Radeon 7200 BOX » tmz@poczta.fm » TeresaZ
  Osoby, które odnalazły się na tej liście, serdecznie zapraszam pod ten e-mail wraz z podaniem danych do wysyłki nagrody. I już teraz zapraszam do majowego konkursu "dźwiękowego"...

  Garść informacji w skrócie...


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:49
  (2)Komentarzy (2)
 • Recenzja MSI K7D-Master Dual Athlon na in4.pl. Zajawka: "Pierwszą testowaną przez nas płytą główną na chipsecie VIA KT333 jest Gigabyte GA-7VRXP otrzymany z firmy Compact Komputery. Płyta ta już na wstępie robi wrażenie posiadanym wyposażeniem. Jest kontroler USB 2.0, jest RAID ATA133, karta sieciowa 10/100 i 6-cio kanałowa karta dźwiękowa Creative'a. Czy płyta dotrzyma kroku w wydajności naszemu redakcyjnemu Epoxowi 8KHA+?"
 • Wczoraj ukazało się nowe (z 09/04) uaktualnienie (3.23 MB) baz danych wirusów dla oprogramowania firmy Symantec. Plik można też pobrać od nas. Thanks Artur za info!
 • Na serwisie redakcja.NET ukazała się recenzja zestawu Trust SoundWave 2000P & Sound Expert Digital Surround 5.1, która powinna zainteresować głównie bardziej wybrednych graczy, jak i wielbicieli filmów, którzy nie mogą sobie pozwolić na specjalistyczny zestaw nagłośnieniowy, bądź po prostu nie posiadają zestawu kina domowego, dla którego łatwo inwestować w takie "szczegóły". W takim wypadku, jak zawsze doskonale sprawuje się komputer...
 • Najnowszy projekt - Blue Havoc w wykonaniu MoDeD-KOMPz został zakończony. Oto fragment: "Krążąc po niezliczonych zachodnich stronach WWW traktujących o modyfikacjach komputerów i overclockingu, zawsze z największą ciekawością oglądałem galerie obudów. Te wypasione, wspaniale pomalowane, wzbogacone w różne fajne rzeczy kompy... Czytajcie dalej."

 •  
  Wtorek 9 kwietnia 2002

  CyClone zbliża się do Polski


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:04
  Komentarzy (0)
  Na międzynarodowych targach komputerowych CeBIT 2002 w Hanowerze firma TDK zaprezentowała nowy model nagrywarki CD-R/RW: CyClone 40/12/48 oraz super szybkie płyty CD-R 40x i trwałe CD-RW 12x. W Polsce nagrywarka CyClone 40/12/48 będzie w sprzedaży od kwietnia 2002 r. Maksymalna szybkość zapisu płyt CD-R (CD jednokrotnego zapisu) wynosi 40x, a dla CD-RW (CD wielokrotnego zapisu) 12x. Napęd odczytuje nośniki CD-ROM z maksymalną prędkością 48x. Razem z nagrywarką CyClone 40/12/48 firma TDK wprowadza do sprzedaży płyty CD-R z technologią Ultra High Speed (UHS) przystosowane do zapisu 40x oraz płyty CD-RW 12x.

  Nagrywarka CD-R/RW CyClone 40/12/48 jest dostarczana razem z polską instrukcją obsługi oraz bogatym pakietem oprogramowania, w którego skład wchodzi m.in. Nero Burning ROM. Jego najnowsza wersja 5.5 zawiera nowy, ulepszony Nero Wave Editor (zapewniający bezstratną edycje plików wave) i wzbogacony program do tworzenia okładek (Nero Cover Designer). Program Nero 5.5 zapewnia wsparcie dla formatów Video CD oraz Super Video CD, a także dla mp3PRO (w pakiecie wersja próbna, pełna funkcjonalność po dokupieniu odpowiedniego plug-in'u). » czytaj dalej

  Western Digital FireWire 120GB


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:48
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Western Digital zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży zewnętrznego dysku twardego FireWire 120GB - wysokowydajnego modelu charakteryzującego się prędkością obrotową 7,200 obrotów na minutę. Nowy zewnętrzny dysk twardy to szybki i łatwy sposób przenoszenia danych w niewielkiej, funkcjonalnej (przystosowanej do łączenia w duże zestawy) obudowie. WD FireWire, najnowszy model w ofercie Western Digital, jest kompatybilny z komputerami Macintosh i PC. Urządzenie opiera się na dysku twardym WD Caviar 7,200RPM i karcie bridge 1394-IDE drugiej generacji, w której wykorzystano czołowe rozwiązanie rynku - chipset Oxford 911.

  Zewnętrzne dyski twarde WD FireWire to rozwiązanie typu hot-swap - mogą być odłączane i podłączane do komputera bez konieczności jego wyłączania. Dyski twarde są kompatybilne z każdym komputerem z wbudowanym portem FireWire, wykorzystującym system operacyjny Windows 98 S E, Mac OS 8.6 lub nowszy. Dla komputerów bez portu FireWire, Western Digital oferuje karty PCI dla komputerów stacjonarnych i karty PC CardBus dla notebooków. Dzięki temu interfejsy FireWire mogą być dodawane także do starszych systemów. Wszystkie produkty Western Digital objęte są 12-miesięczna gwarancją. » czytaj dalej

  Punisher - propozycja dla graczy


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:34
  (1)Komentarzy (1)
  Joystick Punisher (MT167) to propozycja dla graczy, dla których główne kryterium wyboru kontrolera gier stanowi cena. Urządzenie jest wyposażone w 4 przyciski akcji oraz 4 kierunkowy kontroler widoków. Podłączyć je można do każdego komputera wyposażonego w standardowy port gier (GAMEPORT).

  Joystick wyposażono również w silne przyssawki umożliwiające przytwierdzenie go do blatu stołu w sposób stabilny. Rączka joysticka jest ergonomicznie wyprofilowana w ten sposób, że mogą go używać wygodnie zarówno osoby o dużych jak i małych dłoniach. Punisher korzysta ze standardowych sterowników kontrolerów gier dostępnych w systemie Windows. Sugerowana cena detaliczna: 34,90 PLN.

  Programowy doradca Microsoftu


  Autor: R4v | 16:18
  Komentarzy (0)
  Microsoft wreszcie udostępnił zapowiadaną aplikację pomagającą rozwiązać problemy bezpieczeństwa systemu. Program nazywa się Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) i potrafi sprawdzić system pod względem błędów w konfiguracji. MBSA działa pod systemami Windows 2000 i Windows XP. Efektem jego działania jest raport na temat brakujących poprawek oraz sugeruje poprawne ustawienia systemu. Dla tych, którzy nie chcą ściągać MBSA przeznaczono Microsoft Personal Security Advisor. Jest to aplikacja uruchamiana bezpośrednio z WWW i ma pomóc w zabezpieczeniu systemów Windows NT/2000/XP. Po wykonaniu skanowania systemu także otrzymamy raport na temat nieprawidłowości. Microsoft Personal Security Advisor jest dostępny tutaj, natomiast Baseline Security Analyzer można ściągnąć stąd.

  Współpraca ATi i Pinnacle


  Autor: R4v | 16:10
  Komentarzy (0)
  ATi Technologies i Pinnacle Systems zgodziły się współpracować w celu połączenia w przyszłych produktach graficznych możliwości produktów ATi i technologii video od Pinnacle. Pinnacle otrzyma dostęp do układów graficznych dla swoich produktów do edycji video. ATi natomiast dołączy oprogramowanie Pinnacle do swojej serii All-In-Wonder. W związku ze współpracą obu firm pojawiły się pogłoski na temat przyczyn tego kroku. Wśród nich można znaleźć takie pomysły jak sprzętowe wsparcie dla dekodowania MPEG-4 w układzie R300. ATi zyska także na doskonałym oprogramowaniu, które poszerzy już i tak bardzo duże możliwości kart All-In-Wonder.

   
  Poniedziałek 8 kwietnia 2002

  "Muzykalna" 20-tka Yamahy?


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 18:33
  (1)Komentarzy (1)
  Firma Yamaha poinformowała, że dostępny jest darmowy upgrade firmware'u do nagrywarek serii CRW2200. Dzięki niemu możliwe będzie wykorzystanie podczas zapisu rewolucyjnej technologii Audio Master. Upgrade można pobrać z internetowej strony producenta: www.Yamaha-it.de. Audio Master to specjalny tryb zapisywania materiału dźwiękowego na płycie. Podczas nagrywania muzyki w trybie Audio-Master, laser nagrywarki wypala na powierzchni płyty rowki i pola nieco wydłużone w stosunku do standardowego zapisu audio. Dzięki takiemu wydłużeniu, wskaźnik "jitter", wyrażający poziom niedokładności podczas odczytu, zredukowano o 30%. Oznacza to jeszcze wyraźniejszy i czystszy dźwięk, bezpośrednio porównywalny do tego z płyty tłoczonej.

  Ponadto, dzięki upgrade'owi możliwa jest edycja ścieżek audio nagranych na płytach CD-RW, bez konieczności wcześniejszego usuwania całego materiału. Rozwiązanie takie oferuje możliwość bezproblemowego dodawania lub usuwania poszczególnych utworów do nagranych już ścieżek.

  Bertelsmann chce Napstera


  Autor: DYD | źródło: 4D | 17:30
  Komentarzy (0)
  Niemiecki gigant medialny - koncern Bertelsmann - chce przejąć firmę Napster. Informację ujawnił w wywiadzie dla pisma "Die Welt" szef Bertelsmanna, Thomas Middelhoff. "Nasz obecny plan to całkowite przejęcie Napstera, chcemy wykupić udziałowców" - powiedział Middelhoff. "Złożyliśmy ofertę, ponieważ uważamy, że nasza strategia jest najlepsza dla przyszłości firmy". Bertelsmann, choć początkowo sam znalazł się wśród firm oskarżających kontrowersyjny serwis internetowy, później zawarł z nim porozumienie. Do chwili obecnej niemiecki gigant pożyczył Napsterowi już 85 mln USD. Szefowie koncernu wciąż wierzą, że możliwy jest come back najsłynniejszego systemu dystrybucji plików MP3 - oczywiście w wydaniu komercyjnym.

  Nerwowy użytkownik...


  Autor: R4v | 15:15
  (5)Komentarzy (5)
  Gary Wilke z Appleton w stanie Wisconsin został zatrzymany za zakłócanie porządku. I nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie powód zatrzymania. Otóż pan Wilke kupił dla swojej córki komputer firmy Gateway, który kosztował 2.600 dolarów. Maszyna nie była jednak wzorem niezawodności. Najpierw wymieniony dysk twardy, później nastąpiła jeszcze czterogodzinna wizyta serwisanta, problemy z wypalaniem płyt i dźwiękiem. Po pięciu bezskutecznych naprawach pan Wilke nie wytrzymał nerwowo i przywiózł zestaw do sklepu, w którym go nabył. Ustawił go na podłodze, następnie wrócił do samochodu po, jak to nazwali świadkowie, wielki młot i na oczach obsługi rozniósł komputer na strzępy. Na koniec powiedział: "Miłego dnia" i wyszedł. Z aresztu został wypuszczony za kaucją w wysokości 150 dolarów.

  OS X dla procesorów AMD?


  Autor: R4v | 15:07
  (6)Komentarzy (6)
  Wygląda na to, że AMD i nVidia postanowiły wprowadzić nową jakość do świata PC. Krążą plotki, że w obu firmach odpowiednie zespoły pracują nad przeniesieniem system MacOS X na platformę x86. Istnieją także dokumenty, które wskazywałyby na premierę komputera pracującego pod kontrolą procesora AMD i systemu OS X na czerwcowym Mac Expo. nVidia pracuje usilnie nad sterownikami graficznymi dla nowej platformy. Czyżby AMD zamierzało przygotować nowy system dla swoich 64-bitowych procesorów z serii Hammer? Oznaczałoby to wojnę z Microsoftem, który podobno dysponuje wersją Windows XP dla platformy x86-64.

  Nieoficjalne specyfikacje NV30


  Autor: R4v | 15:01
  (4)Komentarzy (4)
  nVNews podało za serwisem Guru3D specyfikacje układu NV30 (następca NV25 czyli GeForce4 Ti) produkcji nVidii. Należy pamiętać, że są to plotki i przypuszczenia i niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywistość. Specyfikacja przedstawia się następująco:
  • jądro ma się składać z 73mln tranzystorów
  • osiem potoków przetwarzających
  • poczwórny Vertex Shader
  • podwójny Pixel Shader
  • podwójny Z-Bufor
  • Advanced Anisotropic ("12nvx mode")
  • T&L jako osobny układ
  • obsługa Glide API
  • 256-bitowy interfejs pamięci 750MHz DDR

  Nowe Biosy dla MSI i Soyo


  Autor: PrEzEs | 14:48
  Komentarzy (0)
  Pojawiły się nowe biosy dla płyt MSI KT3 Ultra oraz Soyo K7V Dragon Plus. W biosie MSI dodano wiadomość ostrzegawczą przy ładowaniu ustawień High Performance oraz umożliwiono działanie klawisza PrintScreen/SysRq na ekranie setupu biosu. Soyo dodało jedynie rozpoznawanie procesora Athlon 2100+. Biosy dla płyty MSI są dwa: MSI KT3 bios oraz MSI KT3 ARU bios. Plik dla płyty Soyo K7V Dragon Plus można z kolei pobrać stąd.

  ATi Mobility M9


  Autor: R4v | 14:42
  Komentarzy (0)
  The Inquirer przedstawił kilka szczegółów odnośnie mobilnej wersji R300. Układ przeznaczony dla notebooków ma oznaczenia M9 i ma być wykonany w technologii 0.15 mikrona. Zegar taktujący ma osiągnąć wartość 350MHz. Chip ma posiadać pełną funkcjonalność układu R300, czyli 8 potoków wraz z czterema jednostkami teksturującymi. Obsługiwane ma być do 256MB 128-bitowej pamięci DDR i SDR. Układ ma być dostępny w dwóch wersjach: samodzielnej oraz zintegrowanej z 32MB pamięci.

  Nowe artykuły w Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:35
  Komentarzy (0)
 • NVidia.pl: compage eXCite Pentium4 2.4GHz - test zestawu z P4 2.4GHz
 • Overclockers.pl: Tualatin @ BX Mod - modyfikacja płyty Abit BX133 w celu wsparcia procesorów Tualatin
 • WGK & PCGuru.pl: Ricoh Combo MP9200A-DP - testy napędu typu Combo

 • Niebieskie zęby dla GameBoya


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:34
  Komentarzy (0)
  Amerykańska firma X-traFun, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży urządzeń komunikacji bezprzewodowej, opracowała moduł Bluetooth dla konsol Nintendo GameBoy i GameBoy Advance. Dzięki modułowi - umieszczanemu w standardowym porcie na cartridge z grami - najpopularniejsze konsole świata będą nie tylko mogły wymieniać informacje między sobą, ale również łączyć się z Internetem. Możliwa będzie komunikacja (e-maile oraz czaty), pobieranie plików z Sieci oraz oczywiście różne opcje gier sieciowych. W Stanach Zjednoczonych urządzenie będzie dostępne latem tego roku, niewiele później powinno trafić na inne rynki. Będzie sprzedawane w cenie standardowego cartridge'a z grą.

  Nowe cele AMD


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:33
  Komentarzy (0)
  Poszukując nowych rynków zbytu, firma AMD rozpocznie produkcję półprzewodników dla urządzeń elektroniki użytkowej. Nie od dziś wiadomo, że branża półprzewodników przeżywa kryzys - produkcja procesorów i układów pamięci czas najwyższej rentowności ma już za sobą. Wiadomo, że Intel wiąże duże nadzieje z rynkiem telekomunikacyjnym, jednak jeszcze do niedawna brak było informacji o planach AMD. Dlatego tym większe zainteresowanie wzbudza informacja ujawniona przez firmę Alchemy Semiconductor, przejętą w lutym przez AMD.

  Firma zaprezentowała nowy procesor - Au1100. Pracuje on z częstotliwościami od 333 do 500 MHz, pobór mocy - w zależności od taktowania - wynosi od niespełna 200 mW do 500 mW. Oprócz dużej wydajności i energoszczędności, Au1100 posiada wiele przydatnych funkcji, m.in. zintegrowany kontroler wyświetlacza LCD. AMD będzie lansować platformę Alchemy Au jako standard dla rozwiązań mobilnych, czyli konkurencję wobec intelowskih procesorów StrongARM. AMD oczekuje, że w najbliższych latach rynek produktów przenośnych nie związanych z komputerami będzie najdynamiczniej rozwijającym się segmentem branży półprzewodników. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się nowych układów dla telefonów komórkowych, multimedialnych set-top boxów i bezprzewodowych sieci domowych.

  Zmiana profilu produkcji staje się dla producentów układów scalonych koniecznością. O podjęciu podobnych kroków informowała niedawno tajwańska firma VIA Technologies, która chce całkowicie przekształcić swoje struktury. W najbliższych latach VIA skoncentruje się na produkcji chipsetów dla napędów DVD oraz telefonów komórkowych.

  Nowości Liesegang


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:32
  Komentarzy (0)
  Podczas targów CEBIT 2002 Liesegang - niemiecki producent projektorów multimedialnych - przedstawił nową serię projektorów: dv345, dv355, dv390 i dv400. Nowe modele już wkrótce - za pośrednictwem firmy ProAUDIO-AVT - trafią na polski rynek. Podczas hanowerskiej imprezy najbardziej imponujące wrażenie zrobił model dv390, a to za sprawą jasności 3500 ANSI lm uzyskanej przy niedużej wadze (ok. 6 kg). Oprócz wielu zaawansowanych funkcji w projektorze zastosowano nowatorskie rozwiązania, takie, jak pozioma i pionowa korekcja zniekształceń trapezowych czy możliwość indywidualnego stworzenia obrazu startowego. Urządzenie pracuje w rzeczywistej rozdzielczości XGA (z możliwością kompresji VGA-SXGA) i zapewnia kontrast na poziomie 500:1. Uwagę zwraca także cicha praca projektora - w trybie 'Whisper' przy obniżeniu jasności do 2800 ANSI lm poziom hałasu wynosi zaledwie 36 dB. Dodatkowym atutem są zintegrowane głośniki (2 x 1,2W), dzięki czemu projektor Liesegang dv390 jest kompletnym urządzeniem, które - pomimo niewielkich gabarytów (289 x 350 x 139 mm) pozwala na prowadzenie prezentacji multimedialnych w każdych niemal warunkach oświetleniowych.

  Nowy bardzo wymagający benchmark


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:55
  (27)Komentarzy (27)
  Adam oraz Krzysiek dali znać, że w Sieci został opracowany zupełnie nowy program do benchmarku a'la 3D Mark. Codecreatures Benchmark Pro bo o nim mowa, został przygotowany przez zespół CodeCult i przede wszystkim zaskakuje wymaganiami sprzętowymi. Na dzień dobry program zaleca 512 MB pamięci RAM, kartę ze wsparciem dla Pixel Shaders (GF3, GF4 Ti lub Radeon 8500), 128 MB lub więcej Aperture Size dla AGP... Osobiście nie udało mi się tego banchmarka odpalić (WinXP, Cel Tualatin @1.5 GHz, GF3, 256MB RAM, 64MB Aperture Size - bo ST6). Załączam jeden screenshot z benchmarka. Jeśli komuś uda się to "monstrum" uruchomić, to zapraszam do komentarzy. Codecreatures Benchmark Pro można ściągnąc ze strony codecult.com lub lokalnie z działu PLIKI (40 MB).

  Tweak-XP w wersji 1.30


  Autor: DYD | 11:20
  Komentarzy (0)
  Podczas weekendu wyszła nowa wersja (1.30) programu Tweak-XP, który stworzony został w celu optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Tweak-XP posiada wbudowane ponad 22. różne mini-aplikacje do zmiany parametrów systemu Windows XP, jego optymalizacji i tweakowania. Nowa wersja zawiera:
  • dodane skróty szybkiego wyłączania oraz szybkiego restartu
  • dodane skrót z dostępem do aplikacji Windows XP Shutdown
  • zmiany w opcjach 'Unnecessary files' oraz 'Empty folders'
  • zmiany w ustawieniach teaków dla procesora
  • zmiany w OEM Info tweak
  • poprawiony błąd 'Notify new applications' w startmenu tweak
  • aktualizowano listę Pop-Up Blocker oraz Ad-Blocker
  • dodany język grecki
  • aktualizowane wersje językowe
  Więcej informacji na stronie autora. Program jest dostępny stąd, a także lokalnie z naszego działu PLIKI (3.61 MB).

  CloneCD w wersji 4.0.0.0 BETA 9


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 10:57
  (1)Komentarzy (1)
  5. kwietnia ukazała się nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. CloneCD w wersji 4.0.0.0 BETA 9 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (1.84 MB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL