Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 31 lipca 2002  
    

Radeon 9500


Autor: DYD | 22:53
(3)Komentarzy (3)
ATi potwierdziło przypuszczenia na temat wolniejszej wersji układu R300. Nowa karta otrzyma nazwę Radeon 9500 i będzie prawdopodobnie odpowiednikiem Radeona 9700 z wolniejszym taktowaniem. Według DigiTimes premiera ma nastąpić w połowie trzeciego kwartału tego roku. The Inquirer uważa, że będzie to październik. Nowy układ ma zająć miejsce między właśnie wprowadzonym do sprzedaży Radeonem 9000 a Radeonem 9700, który ma zadebiutować w przyszłym miesiącu. Będzie więc bezpośrednią konkurencją GeForce4 Ti4200, przynajmniej do czasu wypuszczenia przez nVidię nowych układów.

Service Pack 3 dla Windows 2000


Autor: R4v | 22:07
(1)Komentarzy (1)
Microsoft wypuścił nową 'mega poprawkę' dla Windowsa 2000. Do Service Packa 3, oprócz zwyczajowych poprawek dziur w systemie, zawiera także aplikację, która pozwala wybierać programy 'defaultowe'. Ma to związek z umową antymonopolową między MS a Departamentem Sprawiedliwości. Program pozwala użytkownikowi zdecydować, czy zastąpić aplikację Microsoftu programem innego producenta. Patch oficjalnie będzie miał swoją premierę jutro, ale plik o wadze 120MB już można pobrać ze strony Microsoftu. Plik jest w wersji angielskiej. The Inquirer ostrzega także przed zwisami w trakcie instalacji Service Packa. Rozwiązaniem może być zgoda na utworzenie przez instalator kopii zapasowej. W wypadku błędu istnieje wtedy możliwość odinstalowania SP3, doprowadzająca system do stanu używalności.

Nagrywarki DVD w notebookach


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:52
(1)Komentarzy (1)
Pioneer wprowadzi do swojej oferty nagrywarki DVD przeznaczone dla komputerów przenośnych. Nowy produkt zapowiadany jest na czwarty kwartał bieżącego roku. Będzie odczytywał i nagrywał płyty DVD z prędkością 2x, nagrywał płyty CD-R z prędkością 16x, a CD-RW - 10x. "Roczny cykl wymiany komputerów wyczerpał się" - mówi Andy Parsons, wiceprezes sprzedaży i marketingu w firmie Pioneer. "Uważamy, że następną granicą dla rynku PC jest cyfrowe wideo, bo potrzebuje dużo pamięci, pojemnych nośników i silnych procesorów do kodowania i dekodowania obrazu".

Dlatego Pioneer uważa, że możliwość zapisu DVD ma szanse nieco "rozruszać" rynek komputerów. Jednak wciąż trwa "wojna formatów" pomiędzy DVD Forum i DVD+RW Alliance. Pierwsza organizacja - do której należą m.in. Apple, Hitachi, NEC, Pioneer, Samsung i Sharp - promuje standardy DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW. Druga - w skład której wchodzą m.in. HP, Dell i Philips - forsuje format DVD+RW, który nie jest kompatybilny z propozycjami DVD Forum.

Wydaje się więc, że produkcja nagrywarki DVD dla komputerów przenośnych ma przede wszystkim znaczenie marketingowe i ma pomóc w uzyskaniu formatów DVD Forum na uzyskanie przewagi nad konkurencją. Udział nowej nagrywarki w rynku będzie bowiem minimalny. Nagrywarki DVD dla komputerów stacjonarnych są wciąż drogie, a napęd w zminiaturyzowanej, notebookowej wersji, z pewnością będzie jeszcze droższy. W dodatku znaczna część notebooków to komputery kupowane przez firmy, a cyfrowe wideo to raczej zabawka dla użytkowników domowych.

CyClone 48/24/48 wypala płytę w dwie i pół minuty


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:44
(2)Komentarzy (2)
Rodzina CyClon firmy TDK powiększyła się o nowy napęd CD-R/RW o prędkości zapisu płyt CD-R 48x. CyClone 48/24/48 w Polsce nowy CyClone będzie w sprzedaży od sierpnia 2002 r. Nagrywarka CyClone 48/24/48 to wewnętrzny napęd ATAPI/E-IDE wyróżniający się szybkościami zapisu: CD-R 48x (szybkość transferu danych 7200 kB/s), CD-RW 24x (szybkość transferu 3600 kB/s) i odczytu 48x (szybkość transferu 7200 kB/s). Nagrywarka jest w stanie nagrać całą płytę CD-R w około dwie i pół minuty. W CyClone 48/24/48 wzrost szybkości rotacji płyty odbywa się w trakcie całego cyklu nagrywania. Stało się to możliwe dzieki zastosowaniu trzech technologii zapisu: CLV (Constant Linear Velocity - stała prędkość liniowa) - wykorzystywana przy małych predkościach nagrywania (4x-16x), Partial-CAV (cześciowo stała prędkość kątowa) dla prędkości zapisu 24x-40x i nowatorska technologia CAV (Constant Angular Velocity - stała prędkość kątowa) dla prędkości powyżej 40x. Technologia CAV wpływa dodatkowo na mniejsze obciążenie zasobów komputera, a dane na płycie mogą być odczytywane i zapisywane znacznie szybciej. "Wprowadzając nagrywarkę CyClone zapisującą płyty z prędkością 48x, firma TDK raz jeszcze dowiodła, że należy do ścisłej czołówki na rynku nośników i urządzeń nagrywających. Nowy napęd docenią z pewnością osoby, które regularnie wykonują kopie zapasowe dużych ilości danych. Nowy CyClone zapewni im dużą oszczędność czasu. Z kolei zapis CD-RW z prędkością 24x to zaleta dla tych, którzy płyty wielokrotnego zapisu wykorzystują do przenoszenia danych z jednego miejsca w drugie - ponowne nagranie całej płyty CD-RW trwa teraz tylko nieco ponad trzy minuty." - powiedział Tomasz Tomczuk, Dyrektor Generalny TDK Polska. » czytaj dalej

IBM kupi PricewaterhouseCoopers Consulting


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:14
Komentarzy (0)
Firma IBM zapowiedziała wczoraj, że kosztem 3,5 mld USD przejmie PricewaterhouseCoopers Consulting. To kolejny element transformacji "Big Blue" z firmy sprzedającej komputery i oprogramowanie w dostawcę usług informacyjnych. Na początku lat 90-tych IBM przeżywał poważne kłopoty - dotychczasowa formuła biznesowa uległa wyczerpaniu. Firma dostrzegła swoją szansę w integracji usług i oferowaniu kompleksowych rozwiązań dla wielkich klientów. Przejęcie czołowej firmy konsultingowej jest postrzegane jako kolejny krok w tym kierunku. Dzięki PWC Consulting, IBM będzie mógł uzupełnić luki w swojej ofercie.

Dla PricewaterhouseCoopers przejęcie jest szansą na przyspieszenie podziału firmy na część konsultingową i księgową. Próby podzielenie firmy trwają od 2 lat, a naciski nasiliły się po skandalu związanego z firmą Enron. Arthur Andersen - audytor Enronu - świadczył firmie także usługi konsultingowe. Dzięki przejęciu przez IBM, nieaktualne stały się plany wprowadzenia PWC Consulting na giełdę i zarejestrowania siedziby na Bermudach - w "podatkowym raju". IBM - zatrudniający obecnie około 150 tys. osób - przyjmie wszystkich 30 tys. pracowników PWC Consulting. Nie ma jednak wątpliwości, że część tych ludzi będize musiała odejść. Zapowiadane sa także obniżki płac. Obroty PWC Consulting mają w bieżącym roku wynieść 4,9 mld USD, kwota ta może jednak ulec obniżeniu - z usług zrezygnują na pewno firmy, które konkurują z IBM-em. Marka PWC Consulting zniknie z rynku - firma zostanie w pełni zintegrowana ze strukturami IBM. IBM zapłaci 2,7 mld USD w gotówce, reszta kwoty w akcjach i opcjach. Widać, że czasy dla branży konsultingowej są równie kiepskie, jak dla rynku IT - dwa lata temu, gdy przejęcie PricewaterhouseCoopers rozważał Hewlett-Packard, w mediach mówiło się o kwocie 18 mld USD.

Hollywood chce pozwolenia na... hacking


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:03
(17)Komentarzy (17)
W USA rozważany jest projekt ustawy, dzięki której duże wytwórnie filmowe i muzyczne miałyby prawo włamywać się na komputery zwykłych użytkowników w celu ustalenia, czy nie posiadają oni plików pobranych nielegalnie z Internetu. Projekt uwzględnia też możliwość agresywnych działań zakłócających pracę komputerów, z których pobierane są podejrzane pliki. Takie akcje mogłyby być przeprowadzone bez ostrzeżenia, a użytkowników chroniłaby jedynie możliwość zaskarżenia koncernu w wypadku, gdy jego działania spowodują straty przekraczające 250 USD.

Autorem kontrowersyjnej ustawy jest kalifornijski kongresmen Howard Berman, nazywany "przyjacielem Hollywood". "Złodziej jest złodziejem, bez względu na to czy kradnie płytę CD z półki sklepowej, czy nielegalnie pobiera utwór z Internetu" - mówi Berman. Przemysły muzyczny i filmowy tracą na piractwie 4,3 mld USD rocznie. Standardowe procedury prawne są wobec skomputeryzowanych piratów nieefektywne. Projekt jest więc efektem frustracji, jaką powoduje wśród dużych koncernów medialnych bezradność wobec wymiany plików w sieciach peer-to-peer. Nie wymagają one centralnego serwera, brak więc osób które można by oskarżyć o pośrednictwo w nieautoryzowanej wymianie plików, a przecież nie sposób oskarżyć wszystkich. Czy jednak bezradność systemu wobec nowych form dystrybucji musi oznaczać zgodę na łamanie elementarnych swobód obywatelskich? Wygląda na to, że po upadku Napstera użytkownicy Internetu otrzymują nowy temat do gorących dyskusji.

ALLPlayer w wersji 1.4


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:13
(11)Komentarzy (11)
"ALLPlayer" to jeden z lepszych programów do oglądania filmów z napisami we wszelkich formatach zarejestrowanych przez system (np. DIVX/AVI/MPG/MP3). W przeciwieństwie do większości odtwarzaczy, ALLPlayer nie jest nakładką na MediaPlayera, a korzysta bezpośrednio z DirectX, dzięki czemu przy pomocy ALLPlayera można teoretycznie odtworzyć KAŻDY film bez konieczności posiadania dwóch lub trzech playerów na wypadek, gdyby któryś z nich nie zadziałał danym filmem.

Inną, być może największą zaletą ALLPlayera jest wmontowana w program unikatowa funkcja "IQ-TEXT" (inteligentne napisy). Dzięki tej funkcji nie przeoczymy żadnego napisu podczas oglądania filmu (zawsze zdążymy przeczytać wszystkie!). Często zdarza się tak, iż napisy są zbyt "gęsto" jeden po drugim i nie jesteśmy w stanie ich przeczytać, ale dzięki tej funkcji tego problemu już mieć nie będziemy. Program sam analizuje długości napisu, by później regulować czas jego wyświetlenia.

Prawdziwym przebojem i kolejnym rozwiązaniem, które jako pierwsi na świecie wymyśliliśmy i stworzyliśmy jest możliwość dołączenia do pliku AVI MENU (nie w w osobnym pliku, ale w pliku AVI z fimem!). Teraz możesz zrobić Menu w swoim ulubionym filmie (takie jak w filmach DVD) i wysłać go swoim znajomym (w jednym pliku)! Stworzenie menu trwa kilka minut (może nawet sekund), a efekt jest Super! Możesz także umieścić w AVI swój link np. do swojej strony WWW! » czytaj dalej

''WK'' Update: Jetway Radeon 8500 64MB


Autor: Kris | 12:00
Komentarzy (0)
Zgodnie z wcześniejszą obietnicą dopisuję do "Wojen Klonów" kolejnego zawodnika z układem ATI.

Tym razem mam perełkę w postaci mało znanej karty Jetway Radeon 8500 64MB, taktowanej 275/275MHz. Oprócz dedykowanego opisu oczywiście uzupełniłem też wszystkie zestawienia porównawcze. Kartę dostarczyła do testów wrocławska firma INTER-ES. » czytaj dalej]

 
Poniedziałek 29 lipca 2002

Obniżki cen w AMD


Autor: R4v | 19:29
(6)Komentarzy (6)
W piątek AMD obniżyło ceny swoich procesorów. Największa obniżka dotknęła Athlona XP 2100+ i wynosi ona 20% (z $224 do $180). Najmniej skorzystają chętni do zakupu Athlona XP 2200+ - tu obniżka wyniosła 5% (z $241 do $230). Pozostałe obniżki Athlonów kształtują się następująco: Athlon XP 2000+ potaniał o 16% - do $163, wersja 1900+ o 13% - do $150, 1800+ o 11% - do $142, 1700+ o 7% - do $130, natomiast wersja 1600+ została najprawdopodobniej wycofana z produkcji. Obniżce uległy też ceny Duronów 1.3GHz i 1.2GHz, jednak były to obniżki symboliczne (odpowiednio $8 i $4). Aktualne ceny procesorów AMD można znaleźć na tej stronie.

Pierwsza nagrywarka DVD "minus" Toshiby


Autor: DYD | źródło: Alstor | 15:19
Komentarzy (0)
Pod koniec lata pojawi się na rynku najnowszy napęd firmy Toshiba. Koncern ostatecznie opowiedział się za formatem "DVD-minus", rezygnując z produkowanych wcześniej urządzeń typu DVD-RAM, którym nie udało się osiągnąć zbytniej popularności. Tym samym rośnie konkurencja dla firmy Pioneer. Urządzenie nagrywa płyty DVD-R z prędkością 2x, a DVD-RW z prędkością 1x. Natomiast płyty CD-RW wypalane są z prędkością 10x, a CD-R z prędkością 16x - jeśli chodzi o ten parametr jest to obecnie najszybsza nagrywarka DVD na rynku. Parametry odczytu też nie należą do najgorszych: CD-ROM - 40x, DVD-ROM - 12x, DVD-R - 2x, DVD-RW - 1x.

Pierwsze napędy sprzedawane będą wyłącznie w wersji "kit" wraz z bogatym wyposażeniem. Wśród akcesoriów znajdą się m.in.: 2 płyty CD-R, 2 płyty CD-RW, 1 płyta DVD-R i 1 płyta DVD-RW. Ponadto, w pudełku znaleźć można będzie pakiet oprogramowania pozwalającego na oglądanie, produkcję i edycję własnych płytek: WINDVD ver. 4 (do odtwarzania DVD), VOB Instant CD/DVD ver. 6.5 (do wypalania płytek) oraz Pinnacle Studio - prosta w użyciu, lecz umożliwiająca uzyskanie profesjonalnych rezultatów aplikacja do edycji video (obecnie nie jest dostępna na rynku). Dokładna cena modelu SD-R5002 nie jest jeszcze znana, jednak Toshiba poinformowała, iż będzie konkurencyjna dla obecnych na rynku urządzeń innych producentów. Napęd można będzie zakupić na początku października. Wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski jest firma ALSTOR.

Garść newsów w skrócie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:13
Komentarzy (0)
IN4.PL zaprasza na pojedynek dwóch płyt głównych z chipsetem i845E przeznaczonych dla platformy Socket 478. Są to Asus P4B533 oraz Gigabyte GA-8IEX. Obie płyty główne zostały dodatkowo porównane do poprzednio przez nas testowanych MSI 845E Max-L i Epox 4BEAR.

Magazyn danych - czyli porównanie dysków 60 GB przygotował serwis FrazPC.pl. W testach wzięły udział trzy dyski o pojemności 60 GB. Dwa z nich to modele które kręcą talerzami 7200 obr/min, natomiast jeden z nich to dysk przeznaczony na rynek low-end który obraca talerzami z prędkością 5400 obr/min.

i-Tec wprowadził na rynek nowe urządzenie: i-Tec USB Key MMC/SD Reader. Miniaturowy czytnik na złączu USB współpracujący z kartami MultiMediaCard i SecureDigital. Dzięki niewielkim wymiarom i funkcjonalnej obudowie, może konkurować z popularnymi pamięciami flash USB. Możliwość zamiany pojemności karty sprawia, ze jest on bardziej od nich funkcjonalny. Urządzenie może służyć po prostu do odczytu/zapisu danych na kartach MMC i SD a dzięki poręcznej formie i niewielkim gabarytom można je wykorzystać do przenoszenia danych miedzy komputerami (podobnie jak dyskietka lub inne pamięci flash USB). Cena detaliczna: 89 pln brutto.

Firma RRC Poland wprowadziła do oferty palmtopy SONY serii Clie: Modele PEG-SL10, PEG-625C i PEG-NR70V. Modele te wyposażone są w ekrany wysokiej rozdzielczości (do 480x320), najnowszy system PalmOS 4.1 i doskonałe oprogramowanie użytkowe. Model NR70V posiada wbudowany aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3 wraz ze słuchawkami i modułem sterującym, wbudowaną klawiaturę oraz obracany ekran. Szczegółowe informacje w dziale oferta/SONY na stronie www.rrc.com.pl

Nowy "kombajn" HP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:53
Komentarzy (0)
Firma Hewlett-Packard poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego, wielofunkcyjnego urządzenia HP psc 2110. Model ten pełni funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Podczas realizacji każdego projektu i w dowolnych zastosowaniach to uniwersalne urządzenie zaskakuje kolorami o fotograficznej jakości oraz ostrymi wydrukami dokumentów w kolorze czarnym. Jest to możliwe dzięki zoptymalizowanej rozdzielczości druku kolorowego do 4800 dpi, na papierach fotograficznych, przy rozdzielczości wejściowej 1200x1200 dpi. Podobne rezultaty uzyskamy podczas drukowania w technologii precyzyjnego druku photoret IV (wymaga ona zakupienia oddzielnego wkładu do druku fotograficznego), z użyciem atramentu w sześciu kolorach. Szybkość drukowania dochodzi do 14 stron na minutę, a płaski skaner o 48-bitowej głębi kolorów umożliwia kopiowanie fragmentów książek, czasopism, a nawet obiektów trójwymiarowych. Dzięki temu HP psc 2110 doskonale nadaje się do szerokiej gamy zastosowań. Urządzenie wielofunkcyjne HP psc 2110 (drukarka, skaner i kopiarka) jest dostępne w zalecanej cenie detalicznej 1299 zł (rzeczywista cena może nieco różnić się od podanej).

AMD rozpoczyna prace nad K9


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:30
(2)Komentarzy (2)
Jeszcze nie zadebiutował procesor K8 Hammer, a firma AMD już rozpoczęła rekrutację inżynierów do prac nad nowym procesorem K9. Poszukiwani są pracownicy do zakładów w Austin, nabór ogłosił też Newisys, który będzie wspierał AMD w pracach nad nową architekturą. AMD szuka ludzi do prac nad definicjami mikroarchitektur, specyfikacjami układów i tworzeniem edytorów schematów. Newisys chce zatrudnić pracowników do rozwoju BIOSu, stworzenia aplikacji diagnozującej i prototypowania FPGA. Projektowane będą zarówno układy analogowe, jak i cyfrowe. AMD jest przekonane, że nowe układy spowodują "ból głowy" Intela. Pożyjemy, zobaczymy...

Precedensowa porażka Sony


Autor: DYD | źródło: 4D | 14:02
Komentarzy (0)
Australijski sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa przez osobę sprzedającą chipy, dzięki którym na konsoli PlayStation możliwe jest uruchamianie pirackich kopii gier. To niespodzianka, zwłaszcza, że australijskie prawo - wzorowane na amerykańskim Digital Millenium Copyright Act - jest uważane za bardzo restrykcyjne. Jednak sędzia Ronald Sackville uznał, że oferowanie "modów" nie narusza praw autorskich Sony. Może być bowiem wykorzystywane w sposób zgodny z prawem - do uruchamiania gier z innych regionów geograficznych lub kopii sporządzonych przez użytkownika na własny użytek. Przedstawicielom Sony nie udało się dowieść, że głównym zastosowaniem układów jest korzystanie z nielegalnych kopii. Oskarżony Eddy Stevens z Sydney nie może jednak odetchnąć z ulgą - sędzia Sackville prowadzi jeszcze jego drugą sprawę, w której zapowiedział już wynik skazujący. Chodzi o handel pirackimi kopiami gier...

Pierwsza 19-stka LCD NEC


Autor: DYD | źródło: A3.PL | 11:20
(2)Komentarzy (2)
15 czerwca br. w europejskiej siedzibie NEC/Mitsubishi Electronics Display zaprezentowano nowy monitor - MultiSync LCD 1920NX. Jest to pierwszy wyświetlacz NEC typu MVA TFT o 19-calowej matrycy. Stworzony do zastosowań profesjonalnych MultiSync LCD 1920NX oferuje kontrast 500:1 przy jasności 250 cd/m2. Nowoczesny wyświetlacz gwarantuje wyraźny, nie zniekształcony obraz nawet pod bardzo dużym kątem widzenia - do 170o w pionie i w poziomie, a krótki czas przełączania - 25 ms umożliwia płynne odtwarzanie filmów video oraz animacji. Nowoczesny monitor wyposażony został w dwa rodzaje złącz - analogowe (VGA) i cyfrowe (DVI-D) pracujące dzięki innowacyjnej technologii Ambix. Rozwiązanie to umożliwia podłączenie dwóch komputerów do jednego monitora. LCD 1920NX pracuje w maksymalnej rozdzielczości 1280-1024 przy 60 Hz, w 16,77 mln kolorów. Nowy monitor to rewelacyjnej jakości obraz w niewielkiej, kompaktowej obudowie - zajmuje tyle samo miejsca, co wyświetlacze 17-calowe. Wymiary monitora to 434 x423 x 205 mm, przy wadze 8kg. Użyteczna powierzchnia ekranu wynosi 380 x 300 mm, wielkość plamki 0,294 mm.

Przy zakupie do monitora dołączana jest płytka instalacyjna zawierająca m.in. aplikację Liquid View. Oprogramowanie to umożliwia skalowanie czcionek i ikon do wybranego przez użytkownika rozmiaru, powiększając w ten sposób komfort pracy w wyższych rozdzielczościach. Rewolucyjna aplikacja stanowi idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się DTP, CAD/CAM, a także użytkowników aplikacji biurowych. Obsługa programu jest bardzo prosta - opiera się na czytelnych ikonach i rozwijanym menu.

Nowy LCD spełnia wszystkie najważniejsze normy, m. in. TUV Ergonomie, TCO99, ISO-13406-2 (norma dotycząca tylko wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, oprócz wielu innych parametrów określająca dopuszczalną ilość tzw. martwych pikseli). Zalicza się do kategorii produktów energooszczędnych: jego maksymalny pobór energii to 60W, w trybie uśpionym tylko 3W. Zgodność ze standardem VESA umożliwia montaż na standardowych ramionach do podwieszania monitorów.

Monitor będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnej i czarnej. Produkt objęty 3-letnia gwarancją w systemie "door to door". W Polsce pojawi się w sierpniu tego roku - na zachodzie Europy jest już dostępny (cena wynosi 1,999 euro).

StarOffice dla Maków


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:11
Komentarzy (0)
Apple Computer i Sun Microsystems pracują wspólnie nad wersją pakietu biurowego StarOffice przeznaczoną dla systemu operacyjnego Mac OS X. Pierwsza wersja "makowego" StarOffice'a powinna pojawić się jeszcze w tym roku. Sun nie ustaje w wysiłkach, by promować swój pakiet biurowy. O ile na rynku komputerów PC jego szanse na sukces są nikłe, to porozumienie z Apple może przynieść nadspodziewanie dobre efekty. Dlaczego? Przede wszystkim pomocna będzie niechęć, jaką znaczna część użytkowników Apple żywi do kojarzonego ze światem "pecetów" Microsoftu. Dość powiedzieć, że od listopadowej premiery MS Office dla Mac OS X, zamiast spodziewanych 750 tys., Microsoft sprzedał zaledwie 300 tys. kopii. Ponadto StarOffice jest z definicji aplikacją wieloplatformową (dostępne są już wersje dla Linuxa, Windowsa i systemu Solaris), co z pewnością przemówi do wyobraźni użytkowników Apple, niejednokrotnie pokrzywdzonych przez "peceto-centryczne" postrzeganie świata Microsoftu. Wreszcie StarOffice dla Mac OS X - a przynajmniej jego wczesne wersje - ma być rozpowszechnianie za darmo, podczas gdy MS Office dla Maków kosztuje - w zależności od wersji - 300 do 500 USD. Jeśli dodamy, że poza MS Office w świecie komputerów Apple obecnych jest raczej niewiele profesjonalnych pakietów biurowych, to sytuacja StarOffice wygląda nad wyraz obiecująco.

Przed programistami stają jednak wyzwania, których przezwyciężenie w pewnym stopniu warunkuje powodzenie nowej wersji pakietu Suna. Chodzi przede wszystkim o obsługę interfejsu Aqua i enginu graficznego Quartz 2D. Przede wszystkim StarOffice z założenia na wszystkich systemach wygląda tak samo, czyli na standardy Apple jest po prostu brzydki. Dochodzi do tego inny sposób generowania grafiki. Dlatego najpierw należy spodziewać się wersji opartej na Javie, a dopiero w przyszłości pakietu zoptymalizowanego pod kątem możliwości Mac OS X. Zapewne ta wersja nie będzie już darmowa.

Nowe wersje HWiNFO i HWiNFO 32


Autor: DYD | 11:06
(1)Komentarzy (1)
Hardware Info (HWiNFO) jest narzędziem służącym do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2002, Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej wersji (1.20) poczyniono bardzo wiele usprawnień (m.in. wsparcie chipsetów Intel 845E, 845G, 845GL i 845GLL, kart graficznych ze stajni nVidia, Matrox, ATI i 3Dfx, rozpoznawanie SiS Xabre, ATI RV250, Radeon Mobility M9, M9-GL oraz Matrox Parhelia) - pełna lista na stronie domowej HWiNFO. Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać hwinfo.sk lub bezpośrednio z ftp.twojepc.pl (655 KB).

Nowy CPUCool 7.1.2


Autor: DYD | 11:00
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.1.2. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.1.2 ASUS ASB 100 od teraz działa, dodaje pliki PLL oraz usuwa kilka błędów. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie od nas (2.43 MB).

48-ka od SONY


Autor: DYD | źródło: Alstor | 10:33
Komentarzy (0)
Jak informuje firma SONY już niebawem, bo pod koniec sierpnia na polskim rynku pojawią się pierwsze nagrywarki tego producenta zapisujące krążki CD-R z prędkością 48x. Model CRX210A będzie ponadto zapisywać płyty CD-RW z prędkością 12x, a odczyt odbywać się będzie również z prędkością 48-krotną.

Urządzenie posiada interfejs ATAPI. Charakteryzuje się krótkim czasem dostępu do danych (100 ms). Ich odczyt może odbywać się w zależności od wyboru z prędkością 40x - jest to ustawienie domyślne lub 48x - po dłuższym przytrzymaniu przycisku "play" na przednim panelu urządzenia (technologia "One touch Turbo Boost").

Bezproblemowy zapis danych zapewnia technologia Power-Burn i 2 MB bufor danych. Urządzenie współpracuje z systemami operacyjnymi Windows 98SE / 2K / Me / XP. Wersja "retail" wyposażona będzie m.in. w oprogramowanie do zapisu płyt B's Recorder Gold i B's Clip. Niestety nie jest jeszcze znana cena nowego modelu.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL