Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 22 marca 2003  
    

Nowy pakiet Codec 6.8


Autor: DYD | 23:01
Komentarzy (0)
Na tej stronie został zamieszczony nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 6.8 to zaawansowany pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły: DivX Codec 5.0.3 Pro Full, Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 Codec 1.9, DivX ;) Audio Codec 4.2, XviD MPEG-4 Codec (16/03/03) Nic's Build, AC3Filter 0.66b oraz DivX AntiFreeze 0.4. Wersję pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 2MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących". Nowa wersja posiada dodany nowy XviD MPEG-4 Codec (16/03/03) Nic's Build oraz AC3Filter 0.66b.

Wygaszacz/demo dla Radeonów 9500+


Autor: DYD | 21:38
(3)Komentarzy (3)
Na stronie z demami technologicznymi firmy ATI - a mówiąc prościej z graficznymi prezentacjami możliwości najnowszych układów Radeon - ukazało się nowe sympatyczne demo. Najnowszy kąsek dla właścicieli kart Radeon 9500 i mocniejszych (9500PRO, 9700...) lubujących się w umilaniu oka w ładnej grafice (o innych "technological demos" dla Radeonów już pisaliśmy na łamach TPC) to mówiąc w skrócie wygaszacz ekranu i zarówno demo przedstawiające srebrzystego gargulca (taki diabełek ze skrzydełkami) z zegarem tykającym w tle... Chętnych zapraszam do pobrania pliku ze strony ati.com (10.5 MB). Gargulec jest jednocześnie elementem logo Radeonów 9800.

DAEMON Tools 3.32


Autor: DYD | 21:21
Komentarzy (0)
Ukazała się właśnie nowa wersja tego godnego polecenia utilsa. DAEMON Tools to bardzo przydatny mały program (tylko niecało 500 KB), który wirtualnie emuluje dodatkowy napęd CD/DVD. Program rozpoznaje takie obrazy płyt jak: ISO, CUE, CloneCD i inne. Dodatkowo program emuluje zabezpieczenia LaserLock, Safedisc, Safedisc 2.0 i wszystkie wersje Securom. Najnowsza wersja DAEMON Tools 3.32 dostępna jest tej strony lub z ftp.twojepc.pl (487 KB). Program działa pod systemami Windows 9x/ME/NT/2000/XP.

Intel przesuwa premierę układu Springdale


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:49
Komentarzy (0)
Ze względu na działania wojskowe w Iraku Intel zdecydował się przesunąć oficjalną premierę układu Springdale z 12 na 20 maja. Koncern poinformował, że przesunięcie premiery o osiem dni jest spowodowane jedynie wojną w Iraku, nie ma natomiast nic wspólnego z jakimiś problemami produkcyjnymi. Wielu producentów zastanawia się jak długo potrwa wojna w Iraku. Obawiają się oni, że długie działania wojskowe mogą wpłynąć na zmniejszenie się popytu w Stanach Zjednoczonych.

Notebooki coraz tańsze


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:00
(1)Komentarzy (1)
Od pewnego czasu rynek pecetów przeżywa drobny kryzys. Nie dotyczy on komputerów przenośnych, które ostatnio zwiększają swój udział w całkowitej sprzedaży komputerów. Producenci zauważyli ten trend i przygotowują coraz tańsze wersję swoich komputerów. Za pioniera obniżek można uznać Della, którego Inspiron 2560C, oparty o procesor Mobile Celeron 1.6GHz kosztuje ok. $700, wliczając rabaty. ECS zamierza zejść do wartości $600 za komputer. Notebook ma korzystać z procesory Crusoe firmy Transmeta. Ma on posiadać baterie, w przeciwieństwie do modeli DeskNote. Do gry chce się także włączyć Inventec, którego notebook ma kosztować $500. Pojawiły się także pogłoski o przygotowywaniu taniego modelu z serii Presario przez HP. Biorąc pod uwagę, że tak duże firmy jak Dell czy HP obniżają dość znacząco ceny, można się spodziewać, że mniejsi producenci pójdą w ich ślady. Wśród nich prowadzi ECS, który jest królem tanich rozwiązań.

Notebook HP z 17-calowym ekranem


Autor: Pawel | źródło: DigiTimes | 12:55
(1)Komentarzy (1)
Jak informuje DigiTimes tajwańska firma Quanta Computer zaprezentowała pierwszego notebooka firmy Hewlett-Packard wyposażonego w 17-calowy ekran. Jego produkcja ma się rozpocząć w trzecim kwartale tego roku. Do tej pory notebookiem HP z największym ekranem (16 cali) był model Presario 3000. Pierwszym na świecie notebookiem wyposażonym w 17-calowy panel był zaprezentowany w styczniu PowerBook firmy Apple Computer, którego produkcją zajęła się firma Compal Electronics. Jak donoszą źródła także Acer zamierza zaprezentować urządzenie z 17-calowym wyświetlaczem. Nastąpi to prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku, a jego produkcją zajmie się stowarzyszona z Acerem firma Wistron. Każda z firm ma zamiar produkować około 10 tys. notebooków miesięcznie.

ASUS rezygnuje z KT400A?


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 12:22
(2)Komentarzy (2)
Jak wiemy, dla niektórych użytkowników płyty oparte na chipsecie KT400A mogą nie być interesującym zakupem ze względu na szybkie pojawienie się jego następcy, układu - KT600. Wiedzą o tym także producenci płyt głównych i dlatego postanawiają nie inwestować w układ KT400A, tylko poczekać na jego mocniejszą wersję. Jak informuje jeden z tajwańskich serwisów firma ASUS prawdopodobnie odroczy produkcję płyt opartych na chipsetach KT400A. Ten sam serwis informuje także, że koncern już na początku maja tego roku wprowadzi do produkcji płyty bazujące na chipsecie KT600. Informacja ta jest jednak niepotwierdzona.

 
Piątek 21 marca 2003

GEiL prezentuje pamięci DDR500


Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 18:36
Komentarzy (0)
Firma GEiL zaprezentowała moduły pamięci z serii Golden Dragon, których częstotliwość pracy wynosi 500MHz. Pamięci Dragon DDR500 zapewniają transfer informacji na poziomie 4,0GB/s. Użycie dwóch modułów w trybie dual-channel zwiększa transfer do 8,0GB/s. Pamięci oznaczono jako PC4000 pomimo braku takiej specyfikacji w standardzie JEDEC. Firma GEiL działanie pamięci zademonstrowała na komputerze z procesorem Intel Pentium 4 3250MHz oraz płycie głównej ABIT IC7-G opartej na chipsecie Intel 875P oraz podkręconej do 1000MHz magistrali. Niestety nie podano żadnych informacji na temat wydajności jaką osiągnął ten system.

KT400A w wydaniu Gigabyte'a


Autor: Jasiek | źródło: Gigabyte | 16:00
(3)Komentarzy (3)
Gigabyte przedstawił płytę główną 7VXAP-A opartą o chipset KT400A. Jak zwykle najlepiej wyposażona będzie wersja Ultra. Oprócz kolejnego drobnego skoku wydajności nowością jest możliwość obsadzenia wszystkich trzech slotów pamięciami DDR400 (oficjalnie).

Wyposażenie jest typowe dla Gigabyte: kontroler Serial-ATA Silicon Image oraz RAID Promise. Dodatkowo dostaniemy 6 portów USB 2.0 oraz 3 Firewire. Dźwięk to 6-kanałowy codec AC'97. Zestaw dostarczanych z płytą aplikacji pozostaje bez zmian (Easy Tune 4, Q-Flash), Gigabyte nie zapomniał także o drugiej kostce z BIOS'em (Dual BIOS). Port AGP, podobnie jak w płycie z poprzednim chipsetem Via, jest zgodny z wersją 3.0 (8x).

Winamp 2.90 beta


Autor: R4v | źródło: W2S | 15:09
(12)Komentarzy (12)
Nullsoft udostępnił wersję beta Winampa 2.90. Nie jest ona jeszcze do końca stabilna, jednak posiada kilkanaście nowych funkcji i jest przy tym podobno szybka. Dodano m.in. obsługę plików video. Możliwa jest także obsługa biblioteki plików multimedialnych, edycja playlist, masowa zmiana tagów i inne. Poprawiono także equalizer i znacznie rozszerzono API programu. Plug-in in_cdda potrafi teraz zrzucać muzykę z płyty CD na dysk twardy. Pliki z najnowszą wersją programu są do pobrania ze strony Nullsoft: Winamp 2.90 Full, Winamp 2.90 Standard i Winamp 2.90 Lite.

HP żegna Rambusa


Autor: DYD | źródło: 4d / xbit-labs | 13:02
(2)Komentarzy (2)
HP zapowiedziało praktycznie całkowite zakończenie sprzedaży stacji roboczych, opartych na serii chipsetów i850 i wykorzystujących kontrolery pamięci Rambus poinformował xbit-labs.

Ostatnim produktem z pamięcią RDRAM będzie komputer Compaq Evo W8000 na chipsecie i860, którego cena jednak będzie znacznie większa niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań z modułami DDR SDRAM wewnątrz. HP zapowiedziało, że Compaq Evo W8000 będzie produkowany tylko przez krótki czas, tak więc może się okazać, że już wkrótce urządzenie to nie będzie dostępne wcale. Nowa linia stacji roboczych HP będzie się opierać na serii chipsetów i845. Biorąc pod uwagę ogromną różnicę cen – ceny urządzeń z chipsetem i850 zaczynały się od 2186 USD, podczas gdy najtańsze komputery z układem i845 będą kosztować około 1280USD, może się okazać że nikt nie będzie tęsknił za starymi rozwiązaniami. » czytaj dalej

3D Prophet 9800 Pro od Herculesa


Autor: DYD | źródło: iXBT | 12:11
(8)Komentarzy (8)
Serwis iXBT wszedł w posiadanie zdjęcia oraz specyfikacji karty graficznej 3D Prophet 9800 Pro pochodzącej ze stajni Hercules. Karta - jak wskazuje jej nazwa - oparta jest na procesorze graficznym ATI Radeon 9800 Pro. Na karcie umieszczono 128 MB 256-bitowej pamięci DDR oraz wyjścia analogowe, cyfrowe DVI i telewizyjne. Nominalne częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci wynoszą odpowiednio 380 MHz i 340 MHz. Systemem chłodzenia jest wiatrak osadzony na okrągłym miedzianym radiatorze, który wedle specyfikacji ma wydawać hałas na poziomie 28 decybeli. Dodatkowo na tylnej i przedniej części karty, umieszczono na pamięciach miedziane radiatory. W komplecie z kartą producent dołączy przejściówkę DVI-I > VGA. Karta jest już oferowana w przed sprzedaży na stronie producenta w cenie 399 USD. Karta ma wejść do ogólnej sprzedaży na przełomie marca i kwietnia.

Czytelnicy TPC piszą artykuły


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:44
(9)Komentarzy (9)
Dostaliśmy dziś informację o dwóch nowych artykułach napisanych przez naszych Czytelników. Pierwszym jest test dwóch zasilaczy (by Tummi) FEEL wyprodukowanych przez firmę ESSUN. Jeden z nich został wyciągnięty z obudowy FEEL II, drugi został zakupiony jako "lepszy" zasilacz ("gorszymi" były Codegeny) w lokalnym sklepie komputerowym. Drugi artykuł nosi tytuł Cudowny procesor Athlon XP 1700+ (by Michał). Oto fragmenty dwóch dzieł...
Ponieważ ostatnio na boardzie coraz częściej pojawiają się porady typu "zmień zasilacz", "to wina zasilacza", "zasilacz nie wytrzymuje" postanowiłem sprawdzić, jak to naprawdę jest z tą wydajnością prądową w/w. Osobiście spaliłem już co najmniej kilka zasilaczy, ale wyciągnąłem z tego wnioski i staram się nie powtarzać takich błędów jak całkowite wyłączenie wentylatora, kupowanie Codegenów (hehe), resetowanie komputera śrubokrętem... [więcej...]

Uważam, że 2,2 Ghz to wynik wyśmienity! Przy tak niskiej temperaturze można spokojnie jeszcze wyciszyć komputer tak że go nie słychać. Zapewne jutro skręcę wiatrak do 2900 obrotów! Nie jestem ekspertem w podkręcaniu ... jestem tylko "zwykłym" użytkownikiem komputera. Na pewno przeze mnie osiągnięte wyniki szybko pobijecie. [więcej...]

TPC Konkurs - przypomnienie!


Autor: DYD | 00:16
(6)Komentarzy (6)
Kliknij, aby wejść do naszego Konkursu z extra nagrodami!Tylko do 31 marca każdy z Czytelników serwisu TwojePC ma szanse na zdobycie jednej z bardzo atrakcyjnych nagród ufundowanych przez sponsorów naszego konkursu urodzinowego! W puli nagród mamy: procesor Intel Pentium 4 2.53 GHz BOX (533 FSB, Northwood) (ufundował INTEL), kartę MiNt ATI RADEON 9500 PRO 128MB DDR TV/DVI (ufundował MOJEPC.PL & MiNt Electronics), zestaw pięciu extra urządzeń firmy Logitech (ufundował LOGITECH), płytę główną ABIT BH7 dla procesorów Pentium4 (ufundował ABIT) oraz dysk twardy Seagate Barracuda 80GB (ufundował SEAGATE). Aby stać się potencjalnym właścicielem jednej z wymienionych nagród, wystarczy wypełnić naszą krótką, anonimową ankietę i zapoznać się z regulaminem. Dodatkowo rozdamy kilka kompletów gadżetów ufundowanych przez naszych sponsorów konkursu. Zapraszamy i życzymy powodzenia!

SPECviewperf 7.1


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 00:15
Komentarzy (0)
Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC) wypuściła nowy, profesjonalny benchmark graficzny SPECviewperf 7.1. Służy on do badania wydajności kart graficznych w środowisku OpenGL i wymaga minimum 256MB pamięci RAM oraz 32MB pamięci ma karcie graficznej. Program bada szybkość w aplikacjach CAD/CAM oraz 3D. Nowy benchmark ma przynieść możliwość bezpośredniego porównania najnowszych akceleratorów graficznych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Aplikację można ściągnąć z tej strony. Zasadniczą wadą jest jej "waga", która wynosi 298MB. Na szczęście dla osób nie dysponujących szybkim łączem jest możliwość pobrania patcha (15 MB) dla posiadaczy wersji 7.0.

Dell i Centrino Intela


Autor: Bryndek | źródło: DigiTimes | 00:11
Komentarzy (0)
Według informacji podanej przez serwis DigiTimes, już maju mają się pojawić dwa nowe notebooki firmy Dell - Inspiron 500m oraz Latitude D500 wykorzystujące najnowszą technologię firmy Intel Centrino. Obecnie na rynku znajdują się już nieco bardziej rozbudowane notebooki obydwu serii - Inspiron 600m i Latitude D600 także wykorzystujące technologię Centrino - ich cena wynosi około 1400 dolarów. Możemy się więc spodziewać, iż Inspiron 500m oraz Latitude D500 będą od nich trochę tańsze - spodziewana jest cena rzędu 1100-1200 USD.

Według DigiTimes jest to bardzo ciekawa zagrywka Della mająca na celu wymienić modele starszego typu, na te z najnowszą technologią Centrino. Firma zapowiada także pojawienie się na rynku jeszcze niższych modeli z tej serii: Latitude D400 i Latitude X300. Czyżby więc Dell Intel Centrino pod strzechy...?

Malutkie dyski Cornice


Autor: Bryndek | źródło: iXBT | 00:04
Komentarzy (0)
Firma Cornice zaprezentowała dyski twarde mające gabaryty nieco większe od zwykłej monety. "Dyszczyki" Cornice Personal Storage będą miały pojemność 1,5 GB. Jak donosi serwis iXBT, dyski te mają być sprzedawane dla producentów różnego rodzaju sprzętu elektronicznego za 100 dolarów od sztuki, co jak na taką pojemność dysku jest kwotą nie zbyt wygórowaną.

Zapewne już niebawem pojawią się pierwsze urządzenia posiadające w sobie dysk firmy Cornice (np. audio-playery), warto też skojarzyć tutaj fakt, że inny producent - Hitachi - sprzedaje dyski 1 GB Microdrive po 170-220 dolarów za sztukę. Pierwsze dyski Cornice mają trafić do masowej sprzedaży już na początku drugiej połowy tego roku.

Nowe aparaty Ricoh


Autor: Bryndek | 00:02
(3)Komentarzy (3)
Na targach Cebit, była już mowa o nowych kartach graficznych, procesorach, płytach głównych... teraz przyszedł czas na nowe urządzenia multimedialne. I tak, firma Ricoh zaprezentowała dwa nowe aparaty cyfrowe - Caplio G3 (o którym już pisaliśmy) oraz Caplio RR230. Pierwszy z nich jak informuje producent, posiada bardzo niski czas reakcji migawki, wynosi on zaledwie 0.14 ms. Jest to urządzenie bardzo ładnym (czyt. prostym) wyglądzie jego siła dżemie w środku (no a jak by inaczej). Posiada on 3.24 megapikselową matrycę CCD, zoom x3, oraz nowy procesor. Posiada on także funkcje robienia zdjęć obiektów oddalony zaledwie 1 cm od obiektywu oraz możliwość wykonywania kilku (kilkunastu) zdjęć w małym przedziale czasowym.

Drugim modelem o którym pisałem wyżej jest Caplio RR230, posiadający 2-megapikselową matrycę CCD, 8 MB pamięci wewnętrznej oraz zoom x6 przeznaczony jest raczej dla mniej wymagającego użytkownika. Można nazwać go nawet "rodzinnym" - nie posiada specjalnych dodatkowych funkcji, po prostu średniej domowy aparat cyfrowy. Nowe modele dostępne będą u dystrybutora – firmy Alstor już w kwietniu. Cena modelu Caplio G3 dla odbiorcy końcowego to 1749,- PLN , a Caplio RR230 to 999,- PLN (brutto).

 
Czwartek 20 marca 2003

COMBO SD-R2412 dla przenośnych


Autor: DYD | źródło: Alstor | 20:10
Komentarzy (0)
W ofercie Alstor pojawił się nowy ultracienki napęd Toshiba COMBO SD-R2412 (następca popularnego modelu SD-R2312). Nowe Combo zdecydowanie rozszerza funkcjonalność notebooka, przede wszystkim o kompleksową obsługę płyt CD a jednocześnie zapewnia bezproblemowy, szybki dostęp do aplikacji multimedialnych i filmów na płytach DVD. Urządzenie o parametrach: 24x/10x/24x+8x, charakteryzuje się bardzo niewielkimi gabarytami zgodnymi z wymiarami wnęk w większości notebooków; waga modelu SD-R2412 wynosi 200g. Napęd posiada bufor 2 MB z technologią "buffer underrun protection" chroniącą przed błędami podczas zapisu płyt CD-R z dużymi prędkościami. Pozostałe cechy SD-R2412: szeroki zakres odczytywanych formatów DVD, włącznie z DVD-RAM; obsługa CD-Textu; możliwość pracy w poziomie i w pionie; wsparcie trybu UDMA-33; funkcja redukcji wibracji; obniżone zużycie energii; cicha praca. Napęd kosztuje 850 zł brutto.

Motherboard Monitor MBM 5.3.0.0


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:03
Komentarzy (0)
Alexander van Kaam poinformował nas właśnie o nowej, oficjalnej wersji (5.3.0.0) znanego programu do monitoringu parametrów płyty głównej Motherboard Monitor. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama. Program można pobrać ze strony autora mbm.livewiredev.com (1.79 MB) lub lokalnie z naszego ftp.twojepc.pl (2.10 MB - zwiera dodatek Extra Languages z m.in. polską wersją językową).

Debiut GameStar


Autor: Alien5 | 19:58
(6)Komentarzy (6)
W dniu wczorajszym na naszym rynku oficjalnie zadebiutowała polska edycja jednego z największych w Europie magazynów o tematyce gier komputerowych - GameStar. Pismo kierowane jest raczej do starych wyjadaczy gier komputerowych. GameStar w całości tworzony jest w Polsce. W skład redakcji wchodzi wiele znanych postaci, które już wcześniej pracowały w uznanych pismach komputerowych wydawanych w Polsce. Są to: Marcin Lejman (naczelny), Jacek L. Komuda (redaktor prowadzący), Maciej Jurewicz (zast. sekretarza redakcji), Piotr Nowakowski (redaktor merytoryczny) oraz Miłosz Brzezinski, Łukasz Wiśniewski, Malwina Kalinowska, Marcin Piertak, Jerzy Rzymowski. Magazyn ukazuje się w dwóch wersjach: z trzema płytami CD w cenie 17.90zl oraz z krążkiem DVD za 19,90zl. W pierwszym numerze pojawiły się m.in.: pełne wersje gier: S.W.I.N.I.A, Smash Up Derby, Diabeł w Kamieniu - polski dodatek do gry Neverwinter Nights, zapowiedzi: Dooma III, Tropico 2: Zatoki Piratów, Deusa Exa 2, WarCrafta III: Frozen Throne, testy gier: Splinter Cell, Unreal 2, Master of Orion oraz mnóstwo newsów ze świata gier, publicystyka oraz wywiady.

Ze świata gier...


Autor: Alien5 | 19:55
Komentarzy (0)
 • Arxel Tribe opublikowało długo oczekiwane demo gry Mistmare, nowego trójwymiarowego role-playa, osadzonego w świecie fantasy. W demie będziemy mieli okazje spróbować swoich sił w epizodzie zatytułowanym "Fistful of coins". Demo znajduje się tutaj (270 MB). Natomiast pod tym adresem znajduje się trailer Mistmare. Mirror z DEMEM: www.gamershell.com

 • Dostępne jest już także demo Championship Manager 4, o którym wspominaliśmy wczoraj. Demo zajmuje 22MB i można je pobrać tutaj.

 • Najprawdopodobniej najnowsza konsola Nintendo - GameCube zniknie niedługo z półek sklepowych w Europie. Powodem tego jest mizerna popularność tej konsoli na starym kontynencie. Wielkie brytyjskie sieci sklepów Dixon, Comet oraz Argos wyprzedają właśnie ostanie egzemplarze konsoli po zaniżonych cenach. Cena samej konsoli na wyspach to obecnie jedynie 79.99 funtów brytyjskich. W piątek ma odbyć się na GC premiera dosyć głośnej gry Metroid Prime, co ciekawe zestaw gra+konsola będzie oferowany ze równowartość 189GBP.

 • Jeden dzień z CeBITu - mini relacja


  Autor: R4v | 13:18
  (13)Komentarzy (13)
  CeBIT 2003 odbywał się w tym roku w dniach 12-19 marca. Są to największe targi branży IT w Europie, a jak twierdzą niektórzy, także na świecie. W tym roku miało być ok. 7 tys. wystawców. Tereny targowe znajdują się na południu Hannoveru. Jak to bywa u Niemców, organizacja jest perfekcyjna, świetne oznakowanie, a z parkingów na tereny targowe dojedziemy darmowym autobusem. Wystawcy rozstawili się w 31 pawilonach, oraz pod namiotami. Wystawcy zostali podzieleni według kategorii: IT Equipment & Systems; Telecommunications & Networks; Software & Services; Human Resources, Automatic Data Capture; IT Security & Card Technology; Banking Technology & Financial Services oraz CeBIT Job & Career Market. Od razu mogę powiedzieć, że w jeden dzień nie da się zobaczyć całości. Nie da się nawet zwiedzić połowy. Ale postaram się przedstawić to, co udało mi się obejrzeć. Z góry przepraszam za ewentualną słabą jakość zdjęć. » czytaj dalej

  Nowy 17-calowy monitor Acera


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:17
  Komentarzy (0)
  Acer przedstawił nowy 17-calowy monitor CRT - Acer AC711. Maksymalna rozdzielczość wyświetlania obrazu to 1280x1024 (SXGA), a rozmiar plamki 0.27mm. Pozioma częstotliwość odświeżania wynosi 30-70kHz, a pionowa 50-120Hz . Monitor posiada analogowe wejście oraz 20 trybów wyświetlania obrazu z czego 6 jest już zapamiętanych, a pozostałe 14 można ustawić. W ich skład wchodzi jasność, kontrast, pionowe i poziome położenie obrazu, rozmiar, nasycenie itd. Monitor zużywa energię na poziomie 75W. Jego rozmiary to 427 na 405 na 419 mm, a waga 14.1kg.

  Dell Inspiron 8500


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:55
  (1)Komentarzy (1)
  Dell wprowadza do sprzedaży nową rodzinę notebooków Inspiron 8500. Wszystkie mają 15,4-calowy ekran LCD, różnią się jednak maksymalną rodziezczością - 1280x800, 1680x1050 lub 1920x1200. Oparte są na chipsetach Intel 845MP i zawierają karty MOBILITY RADEON 9000 z 32MB pamięci DDR lub GeForce4 4200 Go z 64MB pamięci DDR. Wszystkie wspierają nowoczesne interfejsy. Standardowe baterie pozwalają na 3 godziny pracy.

  Model 15.4" 1280x800 zawiera procesor 1.90GHz Mobile Pentium 4-M, 256MB pamięci PC2100 (maksymalnie 2GB), 30-gigabajtowy dysk twardy, napęd CD-RW 24/10/24x oraz system Windows XP Home Edition. Model ten w Japonii ma kosztować 1750 dolarów. Inny z notebooków z panelem 15.4" 1920x1200 zawiera procesor 2.40GHz Mobile Pentium 4-M, 1GB pamięci RAM, 60GB HDD, napęd DVD/CD-RW 8/24/10/24x oraz system Windows XP Home Edition. Jego cena to 3200. Rozmiary notebooków to 361 x 274 x 38 mm, a waga 3.3kg. » czytaj dalej

  4GB DDR od Microna


  Autor: Pawel | 12:47
  Komentarzy (0)
  Micron Technology poinformował, że jako pierwszy dostarczył Intelowi zarejestrowane pamięci 4GB DDR. Układy 4GB PC1600 i PC2100 DDR oparte na 1Gbit chipach zostały wyprodukowane w technologii 0,11 mikrona i zapakowane w 400mm TSOP. Według Boba Donnelly-a z Micron Technology, 4-gigabajtowe pamięci są obecnie najbardziej „upakowanymi” układami i z pewnością znajdą zastosowanie w serwerach oraz stacjach roboczych. Wcześniej firmą która ogłaszała, że jako pierwsza wyprodukuje pamięci DDR o pojemności 4GB był Samsung. Jak widać Micron Technology był szybszy.

  Radeon 9600 słabszy od 9500?


  Autor: Bryndek | 12:40
  (1)Komentarzy (1)
  Według serwisu The Inquirer jedno z nowszych dzieł firmy ATI układ Radeon 9600 Pro ma być słabszy od będącego już na rynku Radeona 9500. Nie jest to pierwsze takie zdarzenie w układach ATI, gdzie te z niższymi oznaczeniami są lepsze od wyższych (mówię tu np. o wyższości 8500 nad 9000). Spekulacje wspomnianego przeze mnie serwisu krążą wokół fakty tańszych kosztów produkcji nawet przy tworzeniu układów w technologii 0.13 mikrona. Jednak pamiętajmy, że wszędzie można znaleźć działania marketingowe, nie wydaje mi się, że były by problemy z nazwaniem układu chociażby Radeon 9300.

  PaceBook - notebook i tablet PC w jednym


  Autor: DYD | źródło: Passus | 12:36
  Komentarzy (0)
  Firma Passus rozpoczęła sprzedaż w Polsce nowego mobilnego komputera, łączącego cechy notebooka i tableta PC. PaceBook, amerykańskiej firmy PaceBlade charakteryzuje się dużym ekranem (12,1"), 5-godzinnym czasem pracy oraz bogatym wyposażeniem dodatkowym. Urządzenie to może pełnić rolę zwykłego notebooka z lekką bezprzewodową klawiaturą, bądź też służyć jako tablet PC. PaceBook wyposażono w 600-megahercowy, energooszczędny procesor Transmeta Crusoe 5600, pamięć operacyjną do 640 MB oraz dysk twardy do 40 GB. PaceBook waży 1,85 kg, a jego bateria wystarcza na około 5 godz. pracy. Dostępny jest już w Polsce za około 12 tys. zł w sieci sprzedaży firmy Passus.

  Reagujący na dotyk ekran może pracować w dwóch pozycjach: pionowo i poziomo. Zmiana formatu ekranu trwa zaledwie dwie, trzy sekundy i nie powoduje konieczności ponownego uruchamiania komputera. Aby jeszcze zwiększyć funkcjonalność PaceBooka podczas pokazów, można wyposażyć go w specjalny stojak utrzymujący urządzenie w pozycji stojącej. PaceBook ma wbudowane dwa porty USB, złącze PCMCIA, kartę sieciową (10/100 Mbit/s Ethernet) i modem 56K. Złącze FireWire zapewnia przepustowość rzędu 400Mbps, dzięki czemu do PaceBook można podłączyć np. zwykłą kamerę i uzyskać wysokiej jakości obraz on-line.

  Chipsety nVidi dla Athlona 64


  Autor: Pawel | źródło: Techconnect | 11:49
  (3)Komentarzy (3)
  Wraz z pojawieniem się Athlona 64 (Clawhammer) nVidia wprowadzi nowy chipset obsługujący ten właśnie procesor. Będzie się on nazywał Crush K8. Koncern zamierza także wprowadzić w trzecim kwartale tego roku układ Crush K8S. K8 ma obsługiwać port USB 2.0, ATA 133, Nvidia Ethernet (Enet), PCI 2.3, AC97, hypertransport oraz technologię DTR PowerNow. Z koleii K8s będzie obsługiwał 8 portów USB 2.0, Serial ATA, Nvidia Raid, Nvidia Gigabit Ethernet, hypertransport oraz PowerNow. Pojawi się także wersja Crush K8s wyposażona w zintegrowaną grafikę GeForce 4 MX. Chipset ten będzie oznaczony symbolem K8G.

  ATI i MSI integrują się


  Autor: Bryndek | 11:33
  Komentarzy (0)
  Okazuje się, że firma ATI walczy na kilku frontach. Jeszcze kilka dni temu pisałem o współpracy ATI z firmą Intel, a już dziś dowiedzieliśmy się o zawarciu umowy pomiędzy ATI a producentem płyt głównych i kart graficznych - MSI. Umowa ta dotyczy montażu zintegrowanych układów graficznych Radeon 9000 na najnowszych płytach głównych. Chodzi tutaj dokładnie o płyty MSI z chipsetem RS300 na których pokładzie znajdzie się P4 Prescott z magistralą QPB 400, 533 lub 800MHz, AGPx8, hiper-wątkowością i dwukanałową obsługą pamięci. Jak widać ATI - choć jest to nieprawdopodobne - zaczyna wyprzedzać NVidię, przynajmniej w popularności, jak to się dalej potoczy? No cóż, pożyjemy zobaczymy...

  Chłodzimy Athlony XP


  Autor: Bryndek | 11:28
  (5)Komentarzy (5)
  Firma Taisol, nieznana na rynku polskim, przedstawiła bardzo ciekawe rozwiązanie chłodzenia przeznaczonego dla procesorów firmy AMD. Rzekomo, owe chłodzenie potrafi bardzo wydajnie chłodzić procesory XP 2200+, a także szybsze. Co jest w nim takiego specjalnego. CMK702151A bo tak się nazywa, wykorzystuje technologię heat-pipe opisaną u nas chociażby przy recenzji Zalman ZM80A-HP - cicha "grafika". Budowa tego urządzenia jest przynajmniej dziwna. Pomiędzy miedzianym rdzeniem chłodzącym, a częścią radiatora znajduje się wiatrak - ciepło pomiędzy dołem a górą przenoszone jest tylko poprzez rurki (heat-pipe). Wiatrak ma wymiary 70x70x15mm, podłączany jest do zasilania 12V, obraca się z prędkością 3300 RPM ±10% i wydaje hałas o natężeniu 30 dBA.

  Ciekawi mnie tylko, czy to rozwiązanie jest wydajnie. Kiedyś na rynku pojawiło się podobne urządzenie chłodzące procesor, wykorzystujące heat-pipe - tamto się nie sprawdziło - temperatura wynosiła ok. 52 stopni Celsjusza. Jak będzie z CMK702151A - przekonamy się zapewne już w niedługim czasie, kiedy pojawią się jego pierwsze recenzje. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

  [update 13:20] - na sieci są jednak już recenzje, możecie je znaleźć tutaj i tutaj. Thanks sew123 za info.

  WANDA dla PDA


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 11:09
  Komentarzy (0)
  W przyszłym miesiącu Texas Instruments zaprezentuje asystenta PDA o kodowej nazwie WANDA - Wireless Any Network Digital Assistant. Będzie on wspierał popularne interfejsy - Wi-Fi, Bluetooth oraz GSM/GPRS. Ma posiadać zastrzeżony procesor TI OMAP1510, układ obsługujący Bluetooth - BRF6100, chip TNETW1100B obsługujący WLAN IEEE 802.11b oraz miniaturowy terminal TCS2100 GSM/GPRS. Połączenie tych elementów powinno sprawić, że będą one platformą do budowy energooszczędnych urządzeń PDA. WANDA będzie pracował pod kontrolą systemu Microsoft Windows Pocket PC. Podobnie jak AMD i Intel, Texas Instruments nie planuje samodzielnej produkcji tych urządzeń. PDA oparte na WANDA mają pojawić się na rynku pod koniec roku.

  20-calowy panel OEL


  Autor: Pawel | źródło: neasia | 10:44
  (3)Komentarzy (3)
  Tajwańska firma Chi Mei Optoelectronics wspólnie z IBM i International Display Technology wyprodukowała 20-calowy wyświetlacz OEL (organic electroluminescent). Do tej pory tego typu panele nie przekaraczały 17-cali, można więc powiedzieć, że jest to największy tego typu wyświetlacz na świecie.

  Zbudowanie tak dużego ekranu było możliwe dzięki zastosowaniu niektórych technologii stosowanych w monitorach LCD. Panel posiada rozdzielczość 1280 x 768 pikseli, a jego szczytowa jasność to 500cd/m2. Przy jasności 300cd/m2 zużywa 25 wat energii. Dzięki technologii OEL panel posiada niewielką grubość oraz brak konieczności podświetlania. Jego szczegółowa prezentacja odbędzie się w maju.

   
  Środa 19 marca 2003

  Thorton - nowy procesor AMD


  Autor: Pawel | 21:18
  (8)Komentarzy (8)
  Wkrótce na rynek trafią nowe procesory AMD Athlon XP oparte na rdzeniu Barton i obsługujące 400-megahercową szynę danych. Według japońskich źródeł w drugim kwartale tego roku na rynku pojawi się także nowa linia procesorów o nazwie Thorton. Zastąpią one procesory AMD Duron. Pierwszymi modelami mają być procesory oznaczone jako 3000+/3200+. Będą one wykonane w procesie 0,13 mikrona i mają posiadać 256 kilobajtów pamięci cache drugiego poziomu. Ich architektura ma być podobna do architektury procesorów opartych na jądrze Thoroughbred. Mają jednak posiadać mniejsze jądro oraz niższe zużycie energii.

  Nowe pliki z sieci...


  Autor: Alien5 | 19:34
  (3)Komentarzy (3)
  Pojawiła się nowa wersja popularnego programu "peer-to-peer" - eDonkey 2000 v.0.46. Można go pobrać z tej strony. Jest już także czwarta beta znakomitego programu do obróbki zdjęć i grafiki rastrowej Paint Shop Pro 8. SIS udostępnił nowe, referencyjne sterowniki w wersji 3.10 z certyfikatem WHQL do kart z chipsetami: Xabre 80, 200, 400, 600 oraz SIS315 na pokładzie. Dostępny jest także nowy BIOS do wszystkich kart z serii Xabre. Można go ściągnąć tutaj. I jeszcze coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii oraz ATI. Alex Unwinder uaktualnił w dniu dzisiejszym swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 12.3 (info podał Deadpool).

  Trzy nowe LCD Sony


  Autor: Bryndek | 17:48
  Komentarzy (0)
  Firma Sony przedstawiła specyfikacje trzech nowych monitorów LCD z nieznanej dotąd linii HS. HS53 o przekątnej 15 cali będzie posiadał takie cechy jak: rozdzielczość - 1024x768, jasność - 250 cd/m2, kontrast - 400:1.

  Kolejnym monitorem tej serii jest HS73, posiada on wyświetlacz o przekątnej 17 cali, rozdzielczość: 1280x1024, kontrast: 600:1 oraz jasność: 260 cd/m2. Trzeci - HS93 wobec HS73 ma różnić się tylko przekątną. Jak możemy zauważyć na zdjęciu, wygląd tej linii zapowiada się naprawdę ciekawie (czyt. ładnie), ale pamiętajmy, że wygląd do nie wszystko. Sony podał także, że pierwsze monitory serii HS w sklepach pojawić się mają już w kwietniu.

  DDR-III w Xabre II?


  Autor: Alien5 | 17:44
  Komentarzy (0)
  Jak donoszą plotki z niemieckiego serwisu Chip.de, SiS ujawnił nowe szczegóły na temat mającego pojawić się w czerwcu chipu graficznego Xabre II. Układ ten będzie produkowany w technologii 0,13 microna i będzie w pełni zgodny z DirectX 9. Ma podobno obsługiwać pamięci DDR-II i DDR-III na 128-bitowej szynie danych! Xabre II pojawi się w dwóch wersjach: pełnej SiS340 oraz trochę okrojonej SiS341 (m.in. cztery potoki, w porównaniu do 8 w SiS340). O Xabre II już pisaliśmy przy okazji doniesień z Cebitu.

  Okrojony nForce2


  Autor: Alien5 | 17:43
  (3)Komentarzy (3)
  Ze względu na dosyć wysoka cenę świetnego chipsetu dla platformy AMD - nForce 2, nVidia zamierza wypuścić na rynek trochę okrojoną i o wiele tańsza wersje swojego produktu, na która będzie mógł pozwolić sobie także użytkownik z niezbyt zasobnym portfelem. nForce 2 zostanie prawdopodobnie "odchudzony" o obsługę FireWire, LAN, sprzętowych kodeków audio oraz dwukanałowego kontrolera pamięci. Wsparcie dla m.in. DDR333 oraz USB 2.0 pozostanie bez zmian.

  Gry TOP 10


  Autor: Alien5 | 17:41
  (5)Komentarzy (5)
  Dawno nie było u nas zestawienia dziesięciu najlepiej sprzedających się na zachodzie gier. Oto dane z tygodnia 23 luty - 1 marzec:
  1. Master of Orion III (Infogrames)
  2. Command & Conquer: Generals (EA)
  3. Splinter Cell (Ubi Soft)
  4. The Sims Deluxe (EA)
  5. Grand Theft Auto III (Take Two)
  6. The Sims: Unleashed (EA)
  7. SimCity 4 (EA)
  8. Zoo Tycoon (Microsoft)
  9. Battlefield 1942: The Road to Rome (EA)
  10. Battlefield 1942 (EA)

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 17:32
  (2)Komentarzy (2)
 • Na niemieckim serwisie GameStar pojawiła się informacja, jakoby Valve Software planowało wypuścić Half-Life 2 na gwiazdkę 2003. Gra będzie korzystała z zupełnie nowego engine'u graficznego, przygotowywanego specjalnie na potrzebny innej tworzonej przez Valve - Team Fortress 2, a nie jak dotychczas sugerowano engine'u Quake'a 3. Nowy silnik zostanie także prawdopodobnie użyty w drugiej części Counter Strike'a.

 • EA Sports wypuściło update do NHL 2003 zawierający najnowszą bazę graczy występujących w NHL. Pliczek można ściągnąć z tego adresu.

 • Do tłoczni trafił długo oczekiwany przez fanów futbolu na całym świecie gra menager piłki nożnej Championship Manager 4. Firma Sports Interactive zamierza grę oficjalnie wprowadzić do sprzedaży 28 marca. Równolegle z pojawieniem się gry w sklepach, możemy spodziewać się dema CM4 w sieci.

 • Zewnętrzny napęd Panasonica


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:44
  Komentarzy (0)
  Matsushita poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego zewnętrzenego napędu DVD/CD firmy Panasonic oznaczonego symbolem LF-P567C. Urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB 2.0 i jest zgodne z następującymi standardami: DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, CD-ROM.

  Czas dostępu dla płyt DVD-RAM wynosi 180ms, natomiast dla DVD-ROM/CD-ROM 130ms. Napęd posiada bufor o pojemności 2MB i może pracować z systemami Windows XP, Windows Me, Windows 2000 Professional oraz Windows 98 SE. Jego rozmiary to 130 na 154 na 17mm, a waga 315g. Nie jest znana cena urządzenia.

  Albatron - płyta na rocznicę


  Autor: Bryndek | 12:38
  (3)Komentarzy (3)
  Firma Albatron, o której ostatnio coraz więcej słychać, poinformowała o wydaniu nowej płyty głównej z okazji pierwszej rocznicy istnienia firmy. PX845PEV-800 przeznaczona jest raczej dla bardziej wymagających użytkowników (czyt. overclockerów), obsługuje ona procesory firmy Intel - Pentium 4/Celeron (Socket 478) z magistralą 400/533 oraz 800 Mhz po podkręceniu. Wyposażona jest w chipset Intela i845PE, tak więc wspiera technologię Hiper-wątkowości, ma na swoim pokładzie 5 slotów PCI, 2-kanałowy kontroler ATA-100/66/33, USB 2.0 x 6, 3 sloty pamięci PC2100/PC2700/PC3200 DDR w które możemy włożyć do 2 GB, kartę sieciową firmy 3Com i 4-kanałową, zintegrowaną kartę muzyczną. Funkcje "overclockerskie" też są ciekawe, możemy ustawić napięcie procesora od 1,1 V do 1,85 V idąc co 0,025V, pamięć: 2,5V, 2,6V, 2,7V, 2,8V, AGP 1,5V, 1,6V.

  Tanie notebooki firmy ECS oraz Dell


  Autor: Pawel | źródło: digitimes | 09:03
  (4)Komentarzy (4)
  Firma Elitegroup Computer Systems (ECS) zamierza jeszcze w marcu lub kwietniu wprowadzić do sprzedaży taniego notebooka. Będzie on wyposażony w procesor Transmety – Crusoe. Notebook ma być tańszy od wprowadzonego w grudniu DeskNote A907, którego cena oscyluje wokół 600-700 dolarów i ma kosztować 599 dolarów.

  Z kolei Dell Computer zapowiedział obniżkę cen notebooka Inspiron 2650C wyposażonego w procesor Mobile Celeron 1.6GHz, która teraz ma wynosić 699 dolarów. Stanieje także model Inspiron 1100 z procesorem Mobile Celeron 2,0GHz. Jego cena ma wynosić 799 dolarów.

  Ciekawa nagrywarka Plextora


  Autor: Bryndek | źródło: CDR-Info | 00:35
  (3)Komentarzy (3)
  Plextor, znany producent nagrywarek, zaprezentował na targach Cebit, bardzo ciekawe urządzenie pozwalające upakować 1 GB danych na płytę mieszczącą tylko 700 MB. Możliwości kompresji (twz. ratio) wynosi 1,4. Premium bo tak je nazwało, będzie posiadać także opcję szyfrowania danych podczas zapisu, trzeba przyznać, że zwiększy to grono użytkowników tego urządzenia. Szyfrowanie to ma odbywać się w czasie nagrywania płyty po podaniu przez użytkownika hasła. Ciekawą informacją jest fakt, że starsze urządzenia najprawdopodobniej będą mogły korzystać z nowych funkcji, wymagana będzie tylko zmiana sterowników, jak na razie nie jest to jeszcze w 100% pewne.

  Komórki od Asusa...


  Autor: Bryndek | 00:31
  (4)Komentarzy (4)
  Pojawiły się kolejne informacje (raz już info o "komórach" Asusa padło) na temat najnowszych telefonów komórkowych, których producentem jest firma Asus. Firma przedstawiła 3 modele: AGP-60, AGP-100 i AGP-600. Pierwszy z nich - AGP-60 wyposażony został w wyświetlacz OLED, telefon w jednym cyklu ładowania baterii ma wytrzymać 2.5 godziny rozmów i 150 godzin w stanie wyczekiwania, jego waga to zaledwie 82 gramów. Drugim telefonem jest AGP-100, posiada 16 kolorowy wyświetlacz, obsługuje MMSy, WAP 2.0, Javę i GPRS. Waga - 100 gram. Trzecim urządzeniem, jest połączenie telefonu komórkowego z Pocket PC. AGP-600 posiada wyświetlacz ciekłokrystaliczny o przekątnej 2,2' wbudowaną kamerę cyfrową, Bluetooth, IrDĘ oraz USB 1.1. Całość obsługuje procesor XScale z zegarem 200MHz. Pierwsze modele telefonów mają pojawić się w sprzedaży pod koniec roku. Zdjęcia trzech modeli w dalszej części newsa. » czytaj dalej

   
  Wtorek 18 marca 2003

  Płyta z nForce2 od Jetway


  Autor: Bryndek | 23:22
  (2)Komentarzy (2)
  Chiński producent płyt głównych - Jetway - zaprezentował nową płytę posiadającą chipset firmy Nvidia - nForce2 IGP. J-NF18G bo o niej mowa, będzie przeznaczona dla procesorów firmy AMD - Athlon/AthlonXP/Duron/Morgan w tym także oparte na jądrze Barton obsługujące magistralę 400 MHz. Płyta (zgodnie z oznaczeniem) wyposażona została w zintegrowany układ graficzny GeForce4 MX. Dodatkowo znajdziemy na niej: 6 slotów PCI, 3 sloty pamięci DDR 266/333/400, AGP x8, 2x USB 2.0, zintegrowaną kartę muzyczną NVIDIA APU, Serial-ATA RAID, RAID 0/1 kartę sieciową i wyjście S-video. Charakterystyczną cechą płyty jest jej biały kolor. Cena jak na razie nie jest znana, płyty mają pojawić się na rynku jeszcze w marcu. » czytaj dalej

  ATI z Intelem w jednym spali domu


  Autor: Bryndek | 22:53
  Komentarzy (0)
  Firma ATI zaprezentowała krótki raport przedstawiający swoją obecną pozycję wśród producentów układów graficznych w komputerach przenośnych. Już teraz może się pochwalić współpracą z ośmioma firmami zajmującymi się produkcją notebooków, warto także zaznaczyć fakt, iż zapowiadane na najbliższy czas komputery przenośne posiadające mobilne Radeony, wyposażone zostaną także w najnowszą technologię Intela - Centrino. Czyżby szykowała się jakaś większa współpraca? Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie notebooków, z rdzeniem firmy ATI, które pojawią się w najbliższym czasie.
  • RADEON: IBM ThinkPad X31 i R40 Series ; Sony VAIO Z1 Series
  • RADEON 7500: IBM ThinkPad T40 i R40 Series; Compaq Evo Notebook N620c; Gateway 450 Series
  • RADEON 9000: IBM ThinkPad T40; Dell Latitude D600 i 600M; NEC LaVieM i Versa S900; Acer TravelMate 800; TOSHIBA TECRA S1 Series
  • FIRE GL 9000; IBM ThinkPad T40

  Pretec CompactFlash 6 GB


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 22:32
  (2)Komentarzy (2)
  Dziś pisaliśmy o kartach 4GB ze stajni SanDisk Corporation, ale jak widać są już bardziej pojemne karty... Podczas tegorocznych targów CEBIT, Pretec Electronic Corp. - jeden z czołowych producentów modułów komunikacyjnych do mobilnego sprzętu komputerowego oraz różnorodnych kart pamięciowych typu "flash" jako pierwszy zaprezentował kartę CompactFlash o rekordowej pojemności 6GB. Karta zostanie wprowadzona do sprzedaży w drugiej połowie 2003r, a jej cenę ustalono na poziomie 7499$. Cena karty Pretec CF 3 GB - zeszłorocznego rekordu pojemności wynosi 1999$ (po wejściu na rynek moduł ten kosztował 2499$)

  Pretec Electronic Corp jest także producentem specjalistycznych kart pamięciowych CompactFlash o zwiększonej wytrzymałości (temp -40 do 125 st.C) i stabilności . Mają one zastosowanie w urządzeniach przemysłowych i militarnych.

  EIZO: nowa 19-ka LCD


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 22:24
  (2)Komentarzy (2)
  Firma EIZO rozszerzyła swoja ofertę o serię monitorów MultiEdge do zaawansowanych zastosowań biurowych. Pierwszym modelem z tej grupy była "15-ka" o symbolu L367, wprowadzona na polski rynek w styczniu br - nowością jest "19-ka" o symbolu L767. Monitor wyposażono w wysokiej klasy panel, który charakteryzuje się kontrastem 500:1, jasnością 250 cd/m2 i szerokim kątem widzenia (170° w pionie i poziomie). Ponadto, stopka monitora umożliwia zmianę ustawienia panelu w poziomie oraz jego kąta nachylenia. Dwa wbudowane głośniki (1 watt) pozwolą na korzystanie z aplikacji multimedialnych. Nie zabrakło cyfrowego wyjścia DVI-D.

  Nowością zastosowaną w monitorze FlexScan L767 jest funkcja Fine Contrast. 5 zdefiniowanych ustawień trybu pracy: do edycji tekstów, do edycji zdjęć, do aplikacji internetowych (sRGB), do aplikacji video oraz do indywidualnych zastosowań (określane przez użytkownika) znacznie pomaga w doborze parametrów do aktualnych potrzeb użytkownika. Naciśnięcie klawisza na panelu przednim obudowy powoduje przełączenie do innego trybu pracy, bez konieczności żmudnego ustawienia wszystkich parametrów przy każdej zmianie aplikacji. Model L767 będzie dostępny w pod koniec marca. Jego cena dla odbiorcy końcowego to 5750 zł brutto.

  Nagrywarka z niebieskim laserem


  Autor: Alien5 | 22:14
  (3)Komentarzy (3)
  Sony w najbliższym czasie zamierza wypuścić na japoński rynek nową "nagrywareczkę" wyposażoną w niebieski laser. Urządzenie będzie oznaczone symbolem BDZ-S77. Nagrywarka będzie mogła nagrywać tylko na specjalnych nośnikach przystosowanych do niebieskiego lasera, ale odczyta za to każdy format płyty. Dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera, standardowej wielkości nośnik będzie w stanie pomieścić na jednej warstwie 23GB danych, w przeciwieństwie do 4.7GB DVD. Umożliwia to zapisanie na płycie do 2 godzin filmu z jakością HDTV, albo do 12 godzin filmu z jakością video. Na razie nagrywarka będzie dostępna tylko i wyłącznie na rynku japońskim, a jej cena to równowartość 4000 USD. Więcej danych na rosyjskim ixbt.com

  DivX 6.0 w przyszłym roku


  Autor: Alien5 | 22:12
  Komentarzy (0)
  Podczas tegorocznego CeBITu, Jordan Greenhall z firmy DivXNetworks, zdradził kilka informacji na temat nowego DivX 6.0. Kodek ma pojawić się w 2004 roku i będzie oferował dwukrotnie wyższą wydajność kompresji niż DivX 5.0. Niestety kodek prawdopodobnie nie będzie zgodnym z nowym, wydajniejszym od MPEG-4 standardem kompresji H.264. Ponadto firma DivXNetworks planuje stworzenie specjalnego oddziału DivXLabs, który będzie odpowiedzialny za kolejne wersje kodeków DivX.

  Płyty ECS-a z czytnikami kart pamięci


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 20:47
  (2)Komentarzy (2)
  Firma ECS jako pierwsza wśród producentów płyt głównych ma zamiar do swoich płyt głównych dołączać czytniki kart pamięci. Będą one umieszczane w kieszeni 3,5 cala. Połączenie z płytą główną ma odbywać się za pośrednictwem portu USB 1.1. Maksymalny transfer plików ma wynosić 12Mbit/s. Czytniki mają odczytywać 6 rodzajów kart - CompactFlash (type I/II), IBM Microdrives, SmartMedia, MultiMedia (MMCs), Secure Digital (SD) oraz Memory Sticks. Dodatkowo bios płyt głównych ma pozwalać na uruchomienie komputera przy użyciu bootowanej karty pamięci.

  Frozen Throne - pierwszy w Polsce betatest


  Autor: Bryndek | 18:38
  (2)Komentarzy (2)
  Serwis Gry.Midgard.pl jako pierwszy w Polsce serwis o tematyce gier komputerowych opublikował recenzję beta-testów dodatku do gry Warcraft III - The Frozen Throne. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że tekst pisało dwóch recenzentów. Zainteresowanych zapraszamy na Gry.Midgard.pl, jeżeli chcecie dostać się bezpośrednio do tekstu, to wystarczy kliknąć w ten link.

  The Frozen Throne to dodatek do bardzo popularnej strategii czasu rzeczywistego o nazwie Warcraft III: Reign of Chaos, który z powodzeniem mógłby zostać wydany jako samodzielny, pełnowartościowy tytuł. Po raz kolejny przeniesiemy do magicznej krainy Azeroth, gdzie zostaniemy uwikłani w spór pomiędzy Ludźmi, Orkami, Elfami a rasą Nieumarłych. Jak przystało na świetne rozszerzenie, firma Blizzard Entertainment dla każdej strony konfliktu przygotowała nową kampanię, bohatera z unikalnymi zdolnościami, a także dwie nowe jednostki, które mogą zasilić nasze szeregi. Nie zabrakło również sporej ilości scenariuszy do trybu multiplayer, poprawki wykrytych w oryginale błędów, nowych obiektów, itp. Świetna rozrywka wpisana jest w ten tytuł jeszcze przed jego premierą!

  Nowy WinRAR 3.20 beta 2


  Autor: DYD | źródło: MG | 11:25
  (1)Komentarzy (1)
  Dziś na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.20 beta posiada całkiem pokaźną paletę nowości, usprawnień i zmian w stosunku do wersji 3.11 - ich pełna lista znajduje się pod tym adresem. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (963 KB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

  Oficjalne Detonatory 42.42 W2K/XP


  Autor: DYD | źródło: MG | 11:20
  (5)Komentarzy (5)
  Co prawda jeszcze w tym momencie (godzina 11:17) na stronie NVidii nie nastąpiła aktualizacja sterowników Detonators, jednak na oficjalnym FTP NVidii ukazała się właśnie wersja 42.42 tych driverów. Najnowsze wydanie driverów Detonators przeznaczone jest dla systemów Windows 2000 i XP. Najnowsze "dętki" można pobrać z adresu download1.nvidia.com (14.30 MB) lub lokalnie z naszego serwera ftp.twojepc.pl.

  [update 22:03] Jak wynika z komentarzy naszych Czytelników, powyższe sterowniki mimo iż zamieszczone na oficjalnym FTP NVidii nie zasługują na miano "oficjalnych" - radzimy wstrzymać się z pobieraniem, ewentualnie liczyć się z kłopotami...

  SiS wprowadza chip WLAN – SiS160


  Autor: Pawel | źródło: Xbitlabs | 11:08
  (2)Komentarzy (2)
  SiS zaprezentował wczoraj swój pierwszy chip WLAN – SiS160. Jest to wydajny kontroler, który wspiera standard IEEE 802.11b i umożliwia transfer z prędkością 1, 2, 5.5 oraz 11Mbits.

  Chip zaprojektowany w technologii ASIC wykonany jest w procesie 0,18-mikrona i jest dostępny w obudowie 128-pin LQFP. Wsparcie interfejsów PCI, MiniPCI oraz Cardbus sprawia, że SiS160 jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla komputerów typu destkop jak i notebooków. Chip obsługuje 64 i 128-bitowe kodowanie za pomocą algorytmu WEB, który jest częścią standardu IEEE 802.11. Układ wspiera także najnowszy standard 802.1x włączając w to TKIP oraz WPA. Układ ma trafić na rynek już w najbliższym czasie.

  Nowy desktop Fujitsu Siemens


  Autor: DYD | źródło: FSC | 11:00
  (1)Komentarzy (1)
  SCENIC E rozszerza aktualną ofertę komputerów klasy PC firmy Fujitsu Siemens Computers, dzięki czemu klienci mają obecnie 5 modeli do wyboru: 3 wersje desktopów i 2 wersje tower. Nowy SCENIC charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, ergonomią, a przy tym jest w pełni konfigurowalny (możliwość doboru procesora, pamięci operacyjnej, dysku twardego, napędów i innych komponentów). Płyta główna została zaprojektowana i wyprodukowana w fabryce w Augsburgu. Można na niej zamontować wszystkie najnowsze procesory firmy Intel dzięki nowej platformie chipsetowej "Springdale G". SCENIC E charakteryzuje się niskim poziomem generowanego hałasu podczas pracy, co uzyskano m.in. przez dodatkową funkcję zarządzania ilością emitowanego ciepła (kontrola wentylatorów) i zaawansowane opcje oszczędzania energii (automatyczne wyłączanie lub przechodzenie w stan spoczynku poszczególnych komponentów). Kompaktowa obudowa umożliwia jej ustawienie jako desktop lub tower, a codzienną pracę ułatwią gniazda USB i audio umieszczone na jej froncie.

  Bezpieczeństwa komputera i danych chroni zintegrowany czytnik kart SmartCard, który oprócz włożenia karty wymaga wpisania odpowiedniego kodu PIN. Dodatkowo można rozszerzyć tę opcję o oprogramowanie SecureIT Suite, które zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa dla całego systemu. Nowy SCENIC E jest standardowo wyposażony w oprogramowanie DeskView, które pozwala na zdalne zarządzanie komputerem przez administratora sieci. Dzięki DeskView administrator ma dostęp do wszelkich informacji o komputerze i w razie problemów automatycznie dowiaduje się o ich źródle. W środowiskach sieciowych daje to znaczną oszczędność czasu, co ostatecznie obniża całkowite koszty użytkowania (TCO). » czytaj dalej

  4GB na karcie pamięci flash


  Autor: Pawel | źródło: dpreview | 10:28
  Komentarzy (0)
  Podczas targów CeBIT firma SanDisk Corporation zaprezentowała 4-gigabajtowe karty pamięci CompactFlash. Są to obecnie najbardziej pojemne karty pamięci na świecie. Zostały wyprodukowane w procesie 0,13-mikrona. Ich format to Type I CF. Na karcie o takiej pojemości można zmieścić 4 tysiące wysokiej rozdzielczości zdjęć, ponad 1000 plików mp3 lub pełnej długości film DVD. SanDisk zaprezentował także karty o pojemości 2GB. Oba rodzaje kart trafią na rynek latem tego roku. Sugerowana cena za model 4GB to 1000 dolarów, a za 2GB - 500 dolarów.

  Infineon testuje pamięć DDR-II


  Autor: Pawel | źródło: Xbitlabs | 09:44
  (2)Komentarzy (2)
  Infineon ogłosił, że wyprodukował pierwsze próbki pamięci DDR-II SDRAM. Układy powstały w procesie 0,11 mikrona. Firma planuje produkcję pamięci pracujących z częstotliwością 400, 533 oraz 667MHz. Masowa produkcja jest spodziewana w przyszłym roku, choć nie jest jeszcze jasne czy nastąpi to w pierwszej czy w drugiej połowie. Na przykład podczas ostatniego spotkania Platform Conference uczestnicy ogłosili, że masowa produkcja pamięci DDR-II SDRAM rozpocznie się w 2005 roku, o rok później niż wsześniej planowano. Pozostali producenci jak Samsung i Elpida testują pamięć DDR-II SDRAM od połowy 2002 roku.

  Ogniwa paliwowe Toshiby


  Autor: Pawel | źródło: BBC | 09:16
  (4)Komentarzy (4)
  Toshiba zaprezentowała prototypowe ogniwa paliwowe, które mają stać się w przyszłościu źródłem zasilania dla laptopów. Alkohol dostarczany w specjalnych katridżach o pojemności 50 cm3 ma pozwalać na 5 godzin ciągłej pracy urządzeń. Przyszłe wersje ogniw będą jednak pozwalały na 10 godzin pracy. Jak zapewnia koncern będzie istniała możliwość powtórnego napełniania katridży.

  Według Toshiby komercyjna wersja ogniw będzie odrobinę większa od obecnie stosowanych baterii. Ma jednak wykorzystywać takie same interfejsy, dzięki czemu nowe ogniwa będą mogły pracować także w starszych wersjach laptopów. Nowe ogniwa mają pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Toshiba pracuje obecnie nad ogniwami paliwowymi dla urządzęń typu PDA oraz telefonów komórkowych.

   
  Poniedziałek 17 marca 2003

  Prototyp telefonu firmy Mitsubishi Electric


  Autor: Pawel | źródło: neasia | 20:20
  (9)Komentarzy (9)
  Podczas targów CeBIT koncern Mitsubishi Electric zaprezentował prototyp telefonu komórkowego wyposażonego w aparat cyfrowy o rozdzielczości 100 mln pikseli i bezprzewodowy LAN. Aparat cyfrowy jest przymocowany do telefonu za pomocą specjalnego uchwytu. Urządzenie obsługuje format MPEG4, dzięki czemu możliwe jest również rejestrowanie filmów. Telefon umożliwia transmisję zdjęć za pomocą bezprzewodowej sieci LAN. Urządzenie ma być zgodne z protokołem UMTS, który jest obecnie wprowadzany w Europie. Dzięki możliwości zmiany adaptera użytkownicy mogą odbierać telewizję, korzystać z GPS czy wykorzystywać telefon jako kontroler do gier. Mitsubishi na razie nie przewiduje wprowadzenia do produkcji tego urządzenia. » czytaj dalej

  Płyty Epoxa z nForce2


  Autor: Bryndek | źródło: inquirer | 17:40
  (7)Komentarzy (7)
  Firma Epox przedstawiła specyfikacje dwóch nowych płyt głównych wyposażonych z chipset nForce2. Pierwszą z nich jest EP-8RDA3+, wyposażona w chipset nForce2 SPP, drugą natomiast jest EP-8RGA3+ posiadająca chipset nForce2 IGP a co za tym idzie, posiadająca zintegrowany układ graficzny GeForce4 MX.

  Oba modele wspierać będą magistralę 400 MHz, zostaną wyposażone w kontroler Serial ATA, zintegrowany kodek dźwiękowy zgodny ze standardem 5.1 oraz trzy porty Firewire. Oczywiście płyty te przeznaczone są dla procesorów Athlon/Duron firmy AMD.

  Ciekawostki MSI z CeBIT-u


  Autor: Bryndek | 17:35
  (2)Komentarzy (2)
  Dużo ostatnio słychać na targach Cebit o firmie MSI. Mamy już pierwsze "fotki" kart graficznych FX5800 Ultra z oficjalnym chłodzeniem (NVIDIA FlowFX), czyli takim jaki pojawi się na kartach w masowej sprzedaży. Muszę przyznać, iż nie wygląda to za pięknie, ale liczy się wydajność takiego chłodzenia no i oczywiście cisza (albo hałas), którą niestety karty z GeForce FX z chłodzeniem aktywnym nie grzeszą. Drugą informacją ze stajni MSI jest płyta oznaczona symbolem K8T Gem (MS-6702) na chipsecie VIA K8T400M. Przeznaczona jest dla procesorów AMD Athlon 64. Oto kilka suchych informacji: oficjalna obsługa magistrali 800MHz FSB, pamięć DDR400, AGP 8x, USB 2.0 x 8, Serial ATA, port IEEE1394. » czytaj dalej

  Strefa ciszy Zalmana


  Autor: Bryndek | 16:20
  (1)Komentarzy (1)
  Jak sobie ustawisz, tak się wyśpisz... parafrazując jedno z powiedzonek, można w skrócie streścić dalszą część tego newsa. Firma Zalman przedstawiła nowy system zarządzania wiatrakami w komputerze. ZM-MFC1 (bo tak właśnie nazywa się urządzenie) montowany jest w slot 5,25'' i potrafi zarządzać 6 wiatrakami na raz. Cztery z nich możemy regulować płynnie (podobnie jak w Fan Mate), dwa tylko trójstopniowo (12-5-0). Do każdego potencjometru podłączona jest także dioda sygnalizująca czy dany wiatrak w obecnej chwili jest włączony bądź nie. Cena najprawdopodobniej nie przekroczy 150 zł. Niebawem urządzenie zostanie przetestowane na łamach TPC, a już teraz możecie przeczytać opis na serwisie MoDeD-KOMPz.

  Ciekawa aukcja na eBay


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:31
  (6)Komentarzy (6)
  Informację o interesującym przedmiocie wystawionym na australijskim serwisie aukcji internetowych eBay, podesłał nasz Czytelnik - El Vis. Narodowy Uniwersytet Australii wystawił na aukcje internetową superkomputer Fujitsu VPP300 Vector Supercomputer. Komputer posiada 13 wektorowych procesorów z zegarem 143 MHz i 14 GB pamięci operacyjnej. Maszyna posiada maksymalną moc obliczeniową na poziomie 28.6 GFlopów. Niestety Australijczycy nie dołączają systemu operacyjnego oraz żadnego oprogramowania. Oto link do aukcji: cgi.ebay.com.au - dla potencjalnych kupców - niestety już zakończona...

  Nowe wersje HWiNFO i HWiNFO 32 (1.30)


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 14:10
  Komentarzy (0)
  Hardware Info (HWiNFO) (pod DOS i Windows) jest jednym z lepszych narzędzi do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra czy Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej, jeszcze ciepłej wersji (1.30) poczyniono kilka usprawnień (m.in. aktualizowane rozpoznawanie kart z NV30, NV31 i NV34, wsparcie Nehemiah C3, ATTI RV280, RV350, R350, M9+ oraz RS300, wstępną identyfikację PCI Express bus). Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać z hwinfo.sk lub naszego serwera FTP (1.14 MB).

  Nowy aparat HP z 5Mpix CCD


  Autor: DYD | źródło: HP | 13:56
  Komentarzy (0)
  HP zaprezentował kompaktowy aparat cyfrowy Photosmart 935 z 5-megapikselowym przetwornikiem CCD, obiektywem Pentax z cyfrowym zoomem zapewniającym trzykrotne optyczne i siedmiokrotne cyfrowe zbliżenie obrazu, funkcją tworzenia sekwencji audio i wideo oraz możliwością ręcznej regulacji parametrów z użyciem wbudowanych kreatorów pomocy. Pamięć SDRAM o pojemności 64 MB zapewnia wydajne przetwarzanie i możliwość robienia zdjęć w krótszych odstępach. 32-megabajtowa karta pamięci SD pozwala na zapisanie maks. 96 zdjęć; pojemność tę można zwiększyć, umieszczając w odpowiednim gnieździe kartę pamięci SD/MMC.

  Zestaw startowy HP Photosmart obejmuje 4 niklowo-wodorkowe akumulatory AA o pojemności 1800 mAH, ładowarkę, która potrzebuje 2 godzin na ich naładowanie oraz futerał z możliwością rozbudowy. HP Photosmart 935 będzie dostępny od maja 2003 r. Sugerowana cena detaliczna mieści się w przedziale 2499 zł. Aparat będzie również dostępny w zestawie ze stacją dokowania HP Photosmart 8886 w sugerowanej cenie detalicznej 2799 zł.

  Triplex także z ATI


  Autor: Bryndek | 12:07
  (1)Komentarzy (1)
  Na stronie producenta kart graficznych - Triplex pojawiły się specyfikacje kart posiadających rdzeń firmy ATI. Jest to dość ciekawa sprawa, ponieważ do tej pory firma produkowała karty, tylko i wyłącznie posiadający rdzeń firmy Nvidia. Jak na razie znamy specyfikacje tylko dwóch kart graficznych, których seria nazywa się REDai. Taktowanie obydwu kart jest takie same: 275MHz/540MHz(DDR)/400MHz (rdzeń/pamięć/RAMDAC). Różnią się tylko ilością potoków renderujących, REDai 9500 posiadała będzie 4 potoki, natomiast 9500 PRO 8 potoków. Oczywiście w obydwu układach będzie wsparcie dla DirectX 9.0, Vertex Shader 2.0 oraz Pixel Shader 2.0.

  S3 DeltaChrome - szczegóły


  Autor: Bryndek | 11:57
  (4)Komentarzy (4)
  Firma S3 podała do ogólnej informacji szczegóły na temat trzech nowych procesorów graficznych z rodziny DeltaChrome (pisaliśmy o tym tutaj). Oto ich specyfikacje:

  DeltaChromeF1 - wykonanie - 0.13 mikrona; obsługa Pixel Shader 2.0+ i Vertex Shader 2.0+; taktowanie 300/600 (chipset/pamięć); 8-potoków renderujących; do 256 MB pamięci DDR; 128 bitowa szyna danych; wsparcie dla wyjścia HDTV » czytaj dalej

  Compaq z Centrino


  Autor: Bryndek | 11:55
  Komentarzy (0)
  Nowe notebooki z procesorem Centrino firmy Intel mnożą się jak króliki. Firma Compaq zaprezentowała nowe urządzenie, posiadające właśnie ten układ. Evo N620c będzie wyposażony w procesor Intel Pentium M 1,6 GHz lub 1,4 GHz z 1024KB pamięci L2 cache. Ponadto znajdzie się w nim 256 MB pamięci DDR (z możliwością rozbudowy do 2 GB), karta graficzna ATI Mobility Radeon 7500 AGP 4x (najprawdopodobniej 32 MB), dysk twardy o pojemności 40 lub 60 GB, Combo DVD/CD-RW lub nagrywarka CD-RW lub czytnik DVD-ROM lub czytnik CD-ROM, USB 2.0, kontroler Bluetooth, Multiport 802.11b, porty podczerwieni, szeregowy oraz EPP/ECP. Ponadto zamontowana zostanie karta sieciowa Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mb/s) oraz modem 56K. Komputer ten ma kosztować około 2200 euro.

  Wypalanie od Philipsa


  Autor: Bryndek | 11:52
  (6)Komentarzy (6)
  Kolejne dni targów Cebit to kolejne prezentacje nowych urządzeń. Tym razem firma Philips zaprezentowała dwie nagrywarki: PCRW5224K oraz DVDRW416K.

  PCRW5224K (na zdjęciu obok) potrafi wypalać i odczytywać płyty CD z prędkością 7800KB/s (52x) natomiast RW wypala z prędkością 3600KB/s (24x). Posiada 2 MB bufor oraz system Thermo Balanced Writing, dzięki czemu sam dobiera sobie prędkość wypalania (w zależności od rodzaju płyty). Drugim napędem jest (jak już wcześniej pisałem) DVDRW416K. Jest to nagrywarka DVD+R i DVD+RW, potrafi wypalać płyty DVD z prędkością 5400KB/s dla DVD+R oraz 3240KB/s dla DVD+RW. Także wyposażona jest w system Thermo Balanced Writing. Ceny urządzeń: 75 euro - PCRW5224K, 350 euro - DVDRW416K.

  ASUS GeForce FX 5200 - szczegóły


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 11:21
  Komentarzy (0)
  ASUSTeK Computer wydaje się być pierwszą firmą, która ujawniła szczegóły dotyczące swoich kart graficznych opartych na układzie GeForce FX 5200. Mają być dostępne trzy modele karty:
  • V9520 Video Suite – 250/400MHz - taktowanie rdzenia, pamięci, 128MB pamięci DDR SDRAM, dwa gniazda DVI-I oraz wyjście TV-Out
  • V9520/TD - 250/400MHz - taktowanie rdzenia, pamięci, 128 lub 256MB pamięci DDR SDRAM, złącza D-Sub, DVI-I oraz TV-Out
  • V9520Magic/T - 250/333MHz - taktowanie rdzenia, pamięci, 64 lub 128MB pamięci DDR SDRAM, złącza D-Sub i TV-Out
  Karta GeForce FX 5200 ma zastąpić model GeForce4 MX 440. Ma ona posiadać atrakcyjną ceną, którą nVidia ustaliła na poziomie 79 dolarów. Dziwnym natomiast jest dlaczego ASUS zadeklarował wyposażenie jednej z kart w 256-megabajów pamięci. Po pierwsze nVidia oficjalnie utrzymuje informację o obsłudze maksimum 128MB, a po drugie rynek lower-end nie potrzebuje aż takiej ilości pamięci wideo.

  IIYAMA ProLite E430S


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 10:43
  (2)Komentarzy (2)
  Pod koniec marca firma IIYAMA wprowadzi na rynek nowy 17-calowy monitor LCD - ProLite E430S. Będzie on dostępny w trzech kolorach, białym - model E430S, czarnym - E430S-B oraz srebrnym - E430S-S. Monitor potrafi wyświetlać obraz w maksymalnej rozdzielczości 1280x1024. Oto jego pozostałe cechy: jasność 250cd/m², kontrast 350:1, czas reakcji 25ms, kąt widzenia w poziomie 140°, kąt widzenia w pionie 120°, odświeżanie w pionie - 24kHz – 80kHz, odświeżanie w poziomie - 55Hz – 75Hz.

  Monitor posiada złącze D-Sub15 oraz dwa wbudowane 1,5 watowe głośniki. Jego rozmiary to 368.5 na 188.5 na 379mm, a waga 4.1kg. Cena monitora w Japonii ma kształtować się na poziomie około 465 dolarów. » czytaj dalej

  Infineon opuszcza Niemcy


  Autor: Pawel | źródło: xbitlabs | 08:01
  (2)Komentarzy (2)
  Jak donoszą różne źródła w Internecie, Infineon planuje przeniesienie swojej centrali firmy z Niemiec do innego państwa. Powodem są zbyt wysokie podatki obowiązujące w Niemczech. Wśród kandydatów na nową siedzibę firmy wymienia się Szwajcarię, południowo-wschodnią Azję oraz Stany Zjednoczone. Ulrich Schumacher, dyrektor w Infineonie planuje zakończyć negocjacje w ciągu sześciu miesięcy, a do końca roku przedstawić konkretną lokalizację na nową siedzibę firmy. Według różnych źródeł może to pociągnąć za sobą również zmiany w strukturze organizacyjnej firmy. Według SiliconStrategies na pierwszym miejscu wśród kandydatów na nową siedzibę Infineona znajduje się Szwajcaria. Na drugim miejscu jest południowo-wschodnia Azja, a konkretnie Singapur za którym przemawia bliskość rynku zbytu. Trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które oferują najlepszy dostęp do rynku kapitałowego.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL