Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 30 kwietnia 2004  
    

Testy wydajności Pentium4 3,4GHz Northwood i Prescott


Autor: Lancer | 10:35
(32)Komentarzy (32)
Na dziś, oficjalnie najszybszymi procesorami Intela skierowanymi na segment desktopów, są układy Pentium4 z zegarem 3,4GHz. Nie ma w nich nic szczególnego, zwłaszcza, że zadebiutowały już niemal dwa miesiące temu. Nie jest to jednak powód, by nie wziąć ich pod lupę. Prezentowany całkiem niedawno na naszych łamach 3,2GHz-owy Prescott, w końcu doczekał się wsparcia ze strony o 200MHz-ów szybszego brata. Także liczący sobie spory kawał czasu 3,2GHz Northwood, nie jest już najszybszy - Intelowi udało się jeszcze trochę "podgonić" stare jądro.

Zapraszam do małego przeglądu najszybszych na dziś procesorów Pentium4 3,4 GHz na rdzeniu Northwood i Prescott, będących początkiem końca kolejnego rozdziału historii procesorów x86. » czytaj dalej

Piramidalna nagrywarka


Autor: DYD | źródło: 4Press / I4U | 10:14
(2)Komentarzy (2)
Mitsubishi Plastics zaprezentowało "piramidalny" gadżet, który może zapisywać program telewizyjny na kartach pamięci flash SD. Nagranie następnie można obejrzeć na telefonie komórkowym lub odtwarzaczu wideo.

Zewnętrzne wymiary piramidy Mitsubishi to 115 x 115 x 70 mm. Urządzenie korzysta z kart SD lub miniSD, a 128MB pojemności wystarcza na zapisanie do dwóch godzin nagrania. Niestety, urządzenie będzie dostępne na razie tylko w Japonii, a jego cena nie została ujawniona.

"Komórkowy" chip Hitachi


Autor: DYD | źródło: 4Press / Akiba | 10:12
(3)Komentarzy (3)
Hitachi opracowało nowy układ elektroniczny dedykowany dla telefonów komórkowych, który przyspiesza pięciokrotnie przetwarzanie obrazów. Dzięki nowemu chipowi animowane postacie z gier będą mogły poruszać się szybciej, a obraz będzie dużo płynniejszy.

Nowość Hitachi jest wyposażona w technologię Java, która wykorzystywana jest do animacji ruchomych obrazów. Firmie udało się osiągnąć tak znaczne przyspieszenie dzięki implementacji sprzętowej zadań, które dotychczas wykonywane były przez oprogramowanie. Obecnie telefony komórkowe są w stanie przetwarzać obrazy ruchome z szybkością ok. 10 klatek na sekundę, a układ Hitachi podnosi tą wartość do 46 klatek na sekundę. To zbliżona wartość do tej, którą osiąga konsola do gier Sony PlayStation 2. » czytaj dalej

"Niezwykłe" gryzonie Sony


Autor: DYD | źródło: 4Press / I4U | 10:09
(3)Komentarzy (3)
Pod oznaczeniem SMU-WR1 kryją się nietypowe, kuliste myszki optyczne firmy Sony. Myszki są dostępne w barwach białej, fioletowej, srebrnej, czerwonej, niebieskiej i czarnej. Na kulistej, minimalistycznej obudowie umieszczono dwa przyciski oraz rolkę przewijającą. Jedną z zalet myszek SMU-WR1 są ich niewielkie gabaryty - przy średnicy 64 mm zajmują niewiele miejsca na biurku.

Rozdzielczość nowych myszek Sony wynosi 800 dpi, z komputerem łączą się one za pomocą modułu radiowego o zasięgu 1 metra. Za tę myszkę trzeba zapłacić 69 USD.

Google wchodzi na giełdę


Autor: DYD | źródło: 4Press / BBC | 10:08
Komentarzy (0)
Stojąca za najpopularniejszą na świecie wyszukiwarką internetową firma Google potwierdziła plany wejścia na giełdę. Google złożyło dokumenty, w których proponowana jest emisja akcji na drodze aukcji internetowej, a nie - jak robią to inne firmy wchodzące na nowojorską giełdę - na drodze alokacji poprzez duże banki. Oczywiście nie chodzi tu tylko o dopasowanie metody emisji do specyfiki firmy, ale i o pieniądze. Analitycy z Wall Street przewidują, że o ile tradycyjna sprzedaż akcji przyniosłaby 2,7 mld USD, to skorzystanie z aukcji sieciowej wywinduje łączną cenę firmy do blisko 20 mld USD. Tym samym Google nawiąże do czasów największej świetności dot-comów - założyciele firmy zostaną miliarderami, a wielu pracowników dzięki spieniężeniu swoich udziałów stanie się milionerami. Po zakończeniu sprzedaży akcje Google trafią do obrotu na nowojorskiej giełdzie od późnego lata lub wczesnej jesieni. » czytaj dalej

Łata Microsoftu spowalnia system


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 10:04
(1)Komentarzy (1)
Łata Microsoftu z 13 kwietnia, rozwiązująca problemy z protokołem SSL, może spowalniać komputery pracujące na systemie Windows 2000, a nawet je zawieszać.

Poprawka z biuletynu MS04-011 powoduje, że komputer po uruchomieniu przestaje odpowiadać, ponieważ maszyna cały czas próbuje pobrać zestaw dodatkowych sterowników, co nie zawsze się jej udaje. Ta „szczególna” własność jest powodem do zmartwienia dla ekspertów antywirusowych, którzy obawiają się, że może się ona przyczynić do łatwego zablokowania wielu serwerów. Microsoft jednak wyjaśnia, że dziura w SSL-u była na tyle poważna, że firma zdecydowała się wypuścić łatę tak szybko, jak to było możliwe. Firma dodała także, że w większości przypadków łata działa poprawnie. » czytaj dalej

The Bat! 2.10.03


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:03
Komentarzy (0)
The Bat! z firmy RitLabs jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję - 2.10.03 - [opis możliwości] można pobrać stąd (3.20 MB).

 
Czwartek 29 kwietnia 2004

Test skanerów płaskich Umaxa: Astra 4600 i 4900


Autor: NimnuL | 20:40
(28)Komentarzy (28)
Aktualnie skanery należą do jednych z chętniej kupowanych urządzeń peryferyjnych do komputera, zaraz za drukarką. Dodatkowo, malejące ceny tych urządzeń i ich rosnąca jakość umacniają ich pozycje w domowym zaciszu. Możliwości wykorzystania skanerów jest wiele. Najczęściej wykorzystuje się je do digitalizacji zdjęć i rozpoznawania tekstu. Skanery z przetwornikami CCD (Charge Coupled Device) dodatkowo można użyć do uwiecznienia trójwymiarowych obiektów. Tego nie potrafią skanery z elementem CIS (Contact Image Sensor) ze względu na zbyt małą głębie ostrości oraz zbyt słabe oświetlenie. Te drugie również charakteryzują się mniejszymi gabarytami i zużyciem prądu. Niedawno do przetestowania otrzymałem od firmy UMAX dwa skanery płaskie A4 z serii Astra. Są to stosunkowo nowe modele na rynku polskim oznaczone numerami 4600 i 4900. Produkty UMAX były w przeszłości nagradzane przez wiele redakcji o czym świadczy 18 znaczków widniejących na opakowaniach. Oba skanery należą do konstrukcji wykorzystujących przetwornik CCD. Czy tym razem nowe modele zasłużą na nagrody i pochwałę? Zobaczymy. Najpierw jednak teoria... » czytaj dalej

Windows XP SP2 w lipcu


Autor: R4v | źródło: VRZone | 19:47
Komentarzy (0)
Microsoft po raz kolejny przesunął datę premiery Service Pack 2 dla systemu Windows XP. Początkowo SP2 miał się pojawić w czerwcu, jednak obecnie mówi się o 21 lipca. W międzyczasie Microsoft planuje wypuszczenie jeszcze jednej wersji Release Candidate. Firma cały czas opracowuje dane i sugestie od testerów i próbuje wprowadzić poprawki do patcha. Nad Service Pack 2 pracuje większa część pracowaników Microsoftu, co jest jednym z powodów przesunięcia premiery systemu Longhorn.

Karta kredytowa z wyświetlaczem


Autor: R4v | źródło: OverclockersClub | 18:53
(3)Komentarzy (3)
Firmy obsługujące system kart kredytowych pracują nad kolejną ich generacją. W planach są karty rozpoznające np. głos właściciela. VISA z kolei eksperymentuje z kartami z wbudowanym wyświetlaczem. Ma on służyć do sprawdzania stanu konta, historii transakcji i innych informacji. Prototyp ma się pojawić w ciągu roku. Głównym problemem jest wytrzymałość takiej karty. Kolejną przeszkodą jest cena. Ekran, zasilanie i procesor dość drastycznie zwiększają koszty. VISA musi także rozwiązać problem bezpieczeństwa. Informacje przechowywane na karcie mogą stanowić łakomy kąsek dla przestępców. Być może zostanie wykorzystane w tym celu rozpoznawanie głosu.

EPIA MII1200


Autor: R4v | 18:52
Komentarzy (0)
VIA przygotowała najnowszą odmianę płyty z rodziny EPIA MII, wyposażonej w procesor C3 1.2GHz (Nehemiah). Układ posiada ulepszony VIA Padlock Advanced Encryption Engine, służący do szyfrowania danych algorytmem AES z prędkością do 12.8Gbps. Tak jak pozostałe płyty z serii MII, tak i najnowsza wersja posiada złącze dla kart PCMCIA i Compact Flash. Dodatkowe urządzenia można podłączyć wykorzystując porty USB 2.0 i FireWire. Płytą steruje chipset CLE266 ze zintegrowanym jądrem graficzny S3 Unichrome. Umożliwia on m.in. sprzętową dekompresję MPEG-2. Za obsługę dźwięku odpowiada układ VIA Vinyl Six-TRAC. Płyta o wymiarach 17x17cm jest kompatybilna z obudowami Mini-ITX, FlexATX i Micro-ATX.

Windows 9x odchodzi do lamusa


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 18:51
Komentarzy (0)
Nadchodzące chipsety Intela, 915 i 925, które pojawią się najprawdopodobniej w czerwcu, nie będą współpracować z Windows 98 i ME. Microsoft zapewni obsługę wszystkich możliwości tych układów tylko w Windows 2000 i XP. Starszy system oczywiście będzie pracował na nowych płytach, jednak mogą nie być obsługiwane niektóre funkcje. Strategia Intela pozostawia miejsce dla konkurentów takich jak SiS czy VIA, których chipsety być może będą obsługiwać Windows 9x. Pojawią się one jednak najwcześniej w trzecim kwartale tego roku.

Biokomputer walczy z rakiem


Autor: Anitka | źródło: 4Press / ZDNet | 10:36
(1)Komentarzy (1)
Naukowcy z Weizmann Institute of Science wynaleźli biologiczny komputer, który potrafi wyszukać i zniszczyć komórki rakowe. Odkrycie, które zostało opisane w magazynie popularno - naukowym "Nature", jest zmodyfikowaną wersją komputera DNA, która potrafi identyfikować zmutowane komórki biologiczne. Po wprowadzeniu do organizmu cząsteczki wyszukują struktury RNA, czyli molekuły konieczne do powielania DNA. W szczególności są one "zainteresowane" zmodyfikowanymi formami RNA, które występują w przypadku raka płuc, ale także przy innych nowotworach. » czytaj dalej

Zablokują blokady?


Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 10:34
(4)Komentarzy (4)
Niemiecka firma Falk eSolutions opracowała aplikację, która umożliwi internetowym reklamodawcom unieszkodliwienie programów blokujących wyświetlanie pop-upów. Blokowanie reklam przez Internautów jest ostatnio dla serwisów internetowych coraz poważniejszym problemem. Szacuje się, że blokowanych jest do 50% reklam pojawiających się nad lub pod stroną WWW. Szczególne obawy niesie ze sobą zbliżająca się premiera kolejnej poprawki "Service Pack" Microsoftu, która wyposaży Internet Explorera w domyślnie włączone narzędzia blokujące reklamy. Nic więc dziwnego, że branża reklamowa intensywnie pracuje nad sposobami przechytrzenia Internautów. » czytaj dalej

RSA-576 złamany


Autor: Anitka | źródło: 4Press / Vnunet | 10:31
(2)Komentarzy (2)
Złożony z przedstawicieli ośmiu instytucji zespół naukowców złamał - przy użyciu 100 stacji roboczych - w niecałe trzy miesiące klucz publiczny RSA o długości 576 bitów. Niemiecki Instytut Pure Mathematics i holenderski Narodowy Instytut Badań Matematycznych i Informatycznych wraz z pozostałymi sześcioma organizacjami otrzymali od RSA Security 10 tys. USD nagrody za pokonanie "wyzwania". RSA-576 jest wzorem w małej skali typów kluczy kryptograficznych, które są obecnie zalecane do zabezpieczania połączeń internetowych i transakcji bezprzewodowych. Na szczęście jednak, klucze stosowane w rzeczywistości mają co najmniej długość 1024 bitów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż RSA-576. Oczywiście im dłuższy klucz szyfrujący, tym trudniej jest go złamać. » czytaj dalej

Nowa wersja HWiNFO 32 (1.42)


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:28
Komentarzy (0)
Hardware Info (HWiNFO) - pod DOS i Windows - jest jednym z lepszych narzędzi do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra czy Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej, jeszcze ciepłej wersji (1.42 – datowana na 29/04) poczyniono kilka usprawnień i zmian - pełna lista w dalszej części informacji (w wersji oryginalnej). Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać z hwinfo.com (1.45 MB). » czytaj dalej

MP3, player dla nurków


Autor: DYD | źródło: 4Press / Gizmodo | 10:26
Komentarzy (0)
Amerykańska firma Diver Entertainment Systems oferuje odtwarzacze MP3 dla nurków. Oparte na przenośnych odtwarzaczach MP3 z pamięcią flash firmy iRiver produkty Oceanic DV są skierowane do miłośników nurkowania z butlą, z rurką, nurkowania swobodnego oraz wszelkich sportów wodnych. Obudowa wraz z montowanymi do maski słuchawkami pozwala zabrać ze sobą ulubione nagrania na głębokość nawet 66 metrów. Sprzęt może również znaleźć zastosowanie przy szkoleniu nurków i organizacji podwodnych wypraw, które dzięki odtwarzaczowi MP3 można wzbogacić o ciekawy komentarz. Producent liczy też na zainteresowanie ze strony wszelkich wypożyczalni sprzętu wodnego.

Dostępne są wersje z 64, 128, 256 i 512MB pamięci, których ceny wynoszą - odpowiednio - 399, 439, 499 i 599 USD. Istnieje również możliwość kupna samej obudowy ze słuchawkami w cenie 299 USD.

RightMark Memory Analyzer v3.1


Autor: DYD | 10:14
Komentarzy (0)
Na stronie cpu.rightmark.org ukazała się dziś nowa wersja benchmarka do przeprowadzenia testów pamięci. Nowy RightMark Memory Analyzer v3.1 posiada kilka zmian, m.in.: nowe testy wydajności RAM Performance, dodane wyszukiwanie Checksum i Substring, usprawniony graficzny wyświetlacz, wsparcie dla nowych procesorów w module CpuInfo, nowe wpisy w bazie procesorów (Pentium M/Celeron M, Pentium 4-M, Athlon XP Barton). Program można pobrać z tego miejsca.

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:22
Komentarzy (0)
 • Mały dużo może... iRiver iFP-395T @ infoPC.pl. Fragment artykułu: "W XXI wieku, który przez wielu nazwany jest wiekiem informacji, nie może zabraknąć nam czasu na rozrywkę. Tylko czy pojęcie "nie może" nie brzmi utopijnie? W praktyce ciężko jest znaleźć wolną chwile, na choćby obejrzenie filmu czy posłuchanie muzyki, ciągle tylko praca i praca. W tym celu stworzono właśnie małe, przenośne urządzenia grające. A my mamy dla Was test jednego z nich, i jest to model LUX ;)"

 • Abit AI7 @ Overclockers.pl. Fragment artykułu: "Firma ABIT Computer Corp. produkowała zawsze wyśmienite płyty główne. Odkąd przesiadłem się na Abita towarzyszy mi on cały czas. Przyjazny BIOS i funkcje overclockingu, nowe technologie to rzeczy, z którymi należy kojarzyć tego producenta."

 • Debata nad projektem ustawy o informatyzacji administracji @ x86.pl. Fragment artykułu: "W dniu 18. września 2003 roku rozpoczęła obrady sejmowa Komisja Nadzwyczajna powołana w celu rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o informatyzacji administracji, a ściślej rzecz ujmując, o informatyzacji niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. Podstawowymi założeniami rządowego projektu były i są zdefiniowanie i organizacja podstaw do rozwoju społeczeństwa informacyjnego, zapewnienie odpowiednio wysokich standardów dla systemów informatycznych stosowanych w administracji i koordynacja procesu informatyzacji administracji."

 • Thermaltake SubZero 4G @ Mod-Works.com. Fragment: "Już od dłuższego czasu przymierzałem się do zakupu SubZero i wreszcie po testach szczególnie, które przeczytałem u
  naszych wschodnich braci na overclockers.ru postanowiłem go zakupić i w 100% jestem z niego zadowolony. Sprawuje się znakomicie. Dobrze przejdźmy do recenzji wyżej wymienionego produktu, gdyż jest, o czym pisać.
  "

 • Gainward 5700/5900 i Asus 9600XT/5950 @ frazPC.pl. Fragment artykułu: "Dziś mamy dla Was recenzję, która zaprezentuje porównanie kart graficznych opartych o rozwiązania NVIDA oraz ATI. Wiemy, że wiele czytelników od jakiegoś czasu oczekiwało tak owej recenzji. Postanowiliśmy sprostać waszym wymaganiom. W artykule zostały zaprezentowane dwie karty graficzne Asus: Radeon 9600XT i V9980, czyli FX5950 Ultra oraz trzy modele Gainward: FX PowerPack! Ultra/860 TV/DVI, FX PowerPack! Ultra/960 TV/DVI Golden Sample i FX PowerPack! Ultra/1100XT TV/DVI. Jak sprawowały się owe akceleratory graficzne, prezentujemy w dzisiejszym artykule."

 •  
  Środa 28 kwietnia 2004

  PowerStrip 3.50 Beta @ Win64


  Autor: DYD | 18:05
  (2)Komentarzy (2)
  Dostępna jest nowa Beta wersja (datowana na 28/04) znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. W wersji 3.50 Beta jest wsparcie dla Windowsa 64-bit. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (730 KB).

  Nowe dyski zewnętrzne Maxtora


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 16:28
  Komentarzy (0)
  Firma Maxtor poinformowała o wzbogaceniu swojej oferty dysków twardych o modele zewnętrzne QuickView. Napęd Maxtor QuickView Expander umożliwia posiadaczom nagrywarek typu DVR (Digital Video Recorder, wykorzystywanych przy korzystaniu z usługi video-on-demand, tzw. wideo na żądanie) natychmiastowe wydłużenie oferowanego przez nie czasu nagrywania nawet o 160 godzin. Produkty z serii QuickView Expander trafią do sprzedaży na początku trzeciego kwartału 2004 r.

  Nowe modele QuickView Expander wykorzystują podstawowe rozwiązania techniczne stosowane w dyskach twardych Maxtor QuickView. Dyski te przeznaczone są dla urządzeń elektronicznych powszechnego użytku (CE - consumer electronics) i można je obecnie znaleźć w ponad 80% cyfrowych rejestratorów wideo producentów z całego świata.

  Plextor ogłosił nagrywarkę z SATA


  Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 15:04
  Komentarzy (0)
  Plextor ogłosił nową, wewnętrzną nagrywarkę typu CD/DVD, o symbolu PX-712SA z możliwością nagrywania płyt DVD z prędkością 12x co teoretycznie daje wyniki 4.7GB w 6 minut. Pełna specyfikacja prędkości to: 12x DVD+R nagrywanie, 4x DVD+RW nagrywanie, 8x DVD-R nagrywanie, 4x DVD-RW nagrywanie, 48x CD oraz 24x CD-RW nagrywanie, 16x DVD odczyt, 48x CD odczyt.

  Główna nowością w napędzie jest po raz pierwszy przez Plextora zastosowanie interfejsu Serial ATA (SATA) w miejsce tradycyjnego Parallel ATA (E-IDE). Bufor o pojemności 8MB w połączeniu z technologiami Buffer Underrun Proof, Lossless Linking oraz Zero Link zabezpiecza przed zniszczeniem zapisywanej płyty w wyniku opróżnienia bufora danych. Technologia PowerRec daje pewność, iż dane zapisywane będą z optymalną szybkością, a Q-Check przed zapisem sprawdza jakość nośnika. PX-712SA obsługuje ponadto technologię GigaRec, umożliwiającą zapis nawet 1 GB danych (o 30% więcej, niż wynikałoby to z pojemności płyty) na standardowej, 99-minutowej płycie CD. Napęd dostępny będzie w czerwcu w cenie około €200 (plus VAT). » czytaj dalej

  BSPlayer 1.00 RC1 Build 808


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 14:53
  Komentarzy (0)
  Nowa wersja odtwarzacza aplikacji multimedialnych BSPlayer 1.00 RC1 Build 808 jest już dostępna pod tym adresem (datowany na 27 kwietnia). Odtwarzacz plików video typu .avi czy .mpg, posiada opcję wyświetlania napisów, a więc można bo wykorzystać do oglądania filmów DivX. Jest także wsparcie dla "skórek". Pełna lista zmian i dodatków wprowadzona w nowej wersji dostępna jest w dalszej części newsa (w wersji oryginalnej). Plik waży około 2 megabajtów i dostępny jest w wersji spakowanej lub z programem instalacyjnym. Program posiada także polską wersję językową. » czytaj dalej

  Podział procesora według IBM


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 12:20
  (1)Komentarzy (1)
  IBM opracowało oprogramowanie, umożliwiające użytkownikowi podział mocy obliczeniowej procesora i uruchomienie do 10 serwerów uniksowych działających na jednym procesorze. Jak podaje rzecznik „Big Blue” – „maszyna wirtualizacyjna” będzie zaimplementowana w serwerach IBM-a. Umożliwi to komputerom „klonowanie się”, co dla użytkowników oznacza możliwość dzielenia serwerów. Oprogramowanie pozwoli podzielić np. czteroprocesorową maszynę w taki sposób, jakby pracowało 40 niezależnych komputerów, które mogą korzystać z jednego lub kilku różnych systemów operacyjnych. » czytaj dalej

  Nowe Palmy już oficjalnie


  Autor: Anitka | źródło: 4Press / ZDNet | 12:00
  (1)Komentarzy (1)
  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma PalmOne zaprezentowała dwa nowe modele handheldów z linii Zire. Tym samym najtańsza rodzina komputerów naręcznych Palma liczy już cztery produkty. Ponadto firma rozszerzyła swoją ofertę o oparty na handheldzie Tungsten E system nawigacyjny.

  Zire 31 to handheld zbudowany w oparciu o opinie użytkowników modelu Zire 21. Posiada podświetlany kolorowy ekran STN o rozdzielczości 160x160 pikseli, procesor ARM 200MHz, 16MB pamięci i slot kart SD. W stosunku do Zire 21 oferuje więc kolorowy obraz wyższej jakości, szybszą pracę i większe możliwości rozbudowy. Jego cena w Europie została skalkulowana na poziomie 179 euro. Handheld pracuje pod kontrolą systemu Palm OS 5.3.8. » czytaj dalej

  Szybsze płyty DVD-RAM


  Autor: Anitka | źródło: 4Press / CDR - Info | 11:53
  Komentarzy (0)
  Hitachi-Maxell jako pierwsza firma na świecie wprowadzi na rynek nową serię optycznych nośników danych, DVD-RAM 5x. Będą to obecnie najszybsze płyty DVD tego formatu.

  Jednowarstwowe nośniki, które posiadają standardową pojemność 4,7GB, oparte są na standardzie DVD-RAM Version 2.2/5 X-SPEED. Dane mogą być zapisywane z prędkością 2x, 3x oraz 5x, przy czym na razie wciąż jeszcze nie ma nagrywarek pracujących z tą szybkością. Nowe nośniki zbudowane są z nowoczesnego organicznego materiału BCM (Bismuth Coupling Material), który - jak wyjaśnia producent - charakteryzuje się niskim poziomem szumów przy odtwarzaniu, nawet gdy zapis nośnika następował z duża szybkością. » czytaj dalej

  Mulitres w wersji 1.46


  Autor: DYD | 11:13
  Komentarzy (0)
  Firma EnTech Taiwan znana doskonale ze swojego rozbudowanego asystenta kart graficznych i monitorów PowerStrip, jest także wydawcą małego programu, który może być dobrą alternatywą dla QuickResa z systemu Windows 9x. Mulitres umożliwia łatwą zmianę rozdzielczości oraz szybkości odświeżania ekranu (i jej blokadę). Posiada pełne wsparcie dla opcji multi-monitor (do 9 urządzeń) oraz systemów Windows 9x/Me i Windows NT/2000/XP. Mulitres jest całkowicie darmowy - można go ściągnąć z serwera EnTech Taiwan (99 KB). Pełna dokumentacja programu dostępna jest w tym miejscu.

  Rekordowy kontrakt Siemensa


  Autor: DYD | źródło: 4Press | 11:00
  Komentarzy (0)
  Siemens Mobile otrzymało od China Mobile zlecenie na budowę infrastruktury bramki WAP. Rozwiązanie Mobile Smart Proxy będzie obsługiwać południowo-wschodnie prowincje Kuangtung, Szanghaj, Czeciang oraz Syczuan i będzie drugą co do wielkości tego typu instalacją na świecie. W przyszłości będzie z niej korzystać ponad 100 mln użytkowników telefonów komórkowych.

  Mobile Smart Proxy 3.0 zapewnia posiadaczom telefonów komórkowych bezpieczny dostęp do Internetu, możliwość pobierania obrazów, dzwonków i aplikacji Java, a także korzystanie z gier sieciowych. Z kolei operator może w czasie rzeczywistym pobierać opłaty od klientów korzystających z kart prepaid. Bramka Siemensa potrafi obsłużyć ponad 2400 operacji na sekundę (światowa średnia dla bramek WAP wynosi 100 operacji na sekundę). Co więcej, system może być w przyszłości rozbudowywany.

   
  Wtorek 27 kwietnia 2004

  FX5900XT kontra R9600XT - Testy czterech kart


  Autor: Kris | 23:45
  (27)Komentarzy (27)
  Oczywiście bez większego znaczenia jest sam test, bo karty są niczego sobie. W związku z przeniesieniem platformy testowej na inny sprzęt, zaszła konieczność powtórzenia grup testów, niektórych kart graficznych. Przy takiej okazji mogłem w końcu zmienić wybrane parametry pomiarowe i spróbować realizacji kilku nowych pomysłów testowych. W pierwszym rzucie skoncentrowałem się na układach FX5900XT, FX5700U, R9600XT oraz R9800P czyli tzw. średnicy cenowej, choć niewątpliwie są to karty z wyższymi aspiracjami wydajnościowymi. Na mój apel o pomoc w zorganizowaniu szybkiego porównania odpowiedziały firmy Action, Albatron, Asus i MSI udostępniając odpowiedni sprzęt. Jedynie na czas nie dotarł do mnie zamówiony Sapphire R9800P i w jego imieniu, na prośbę czytelników, wystawiłem w tabelach wyniki modowanego AiW9800@Pro, o tym samym taktowaniu. Test, w zasadzie, solidnie wieje nudą, bo wszystkie układy były już wcześniej opisywane i badane pod kątem wydajności. Tym niemniej, zainteresowany tematem entuzjasta, powinien znaleźć kilka dodatkowych informacji, a miłośnicy wszelakiej "numerologii" fps'owej będą mieli kolejne dane do analizy. Zapraszam. » czytaj dalej

  32-bitowy K8


  Autor: R4v | źródło: VRZone | 23:39
  (2)Komentarzy (2)
  AMD planuje w najbliższej przyszłości całkowitą przesiadkę na platformę Socket 754. Nie oznacza to jednak końca procesorów 32-bitowych. Nowy Athlon XP pojawi się w trzecim kwartale tego roku. Będzie to układ Paris, bazujący na architekturze K8, wyposażony w 256kB pamięci cache L2. Procesor ten nie będzie mógł pracować w trybie 64-bitowym. Wprowadzając nowego Athlona XP, AMD będzie mogło znacząco obniżyć ceny systemów Socket 754, umożliwiając użytkownikom łatwy upgrade do systemu 64-bitowego w przyszłości.

  Jonah - 2 w 1


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 23:38
  Komentarzy (0)
  Wszystko wskazuje na to, że Tejas będzie ostatnim procesorem z rodziny Pentium 4. Intel pracuje nad układami z dwoma rdzeniami, opartymi na technologii procesora Pentium M. Mają one stać się panaceum na coraz wyższy pobór mocy architektury NetBurst. Procesor znany pod nazwą kodową Jonah miał się początkowo pojawić w 2006 roku. Jak twierdzi DigiTimes, Intel postanowił jednak przyspieszyć premierę na koniec 2005 roku. Jonah będzie posiadał dwa jądra Dothan i ma być wykonany w procesie 0.65nm. Układ ma pobierać 45W mocy. Jonah da początek nowej rodzinie procesorów Intela. Następne będą Merom, Conroe i Gilo. Mają one obsługiwać 64-bitowe rozszerzenia instrukcji. Conroe najprawdopodobniej będzie pierwszym dwurdzeniowym układem Intela dla "desktopów". Merom z kolei ma zwierać technologie LaGrande, IA32e, Hyper-Threading czy Vanderpool. Konstrukcja procesora przewiduje także 4MB pamięci cache.

  3.6GHz Pentium 4 premiera w czerwcu?


  Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 12:30
  (3)Komentarzy (3)
  Powołując się na niektóre źródła w Sieci, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się kilku nowych informacji o produktach Intela. Firma Intel zamierza rozpocząć sprzedaż nowych chipsetów Alderwood 925X oraz Grantsdale 915P i 915G pod koniec czerwca, taką informację uzyskał japoński serwis PC Watch od firm OEM współpracujących z Intelem. W tym samy czasie, mają zostać wypuszczone procesory Pentium4 i P4 Extreme Edition zbudowane w technologii 90nm (Prescott) i pod gniazdo 775-pinowe.

  Patrząc na aktualną roadmapę Intela, na premiery czerwcowe "łapią" się także procesory P4 z zegarem 2.8 - 3.6 GHz z oznaczeniem od 520 do 560 oraz procesory pod nowe gniazdo LGA775 model 3.2 i 3.4 GHz P4 EE. Powinniśmy także ujrzeć wersję 2.8GHz P4 z nowym socketem, lecz tylko z magistralą FSB 533MHz i bez wsparcia HyperThreading. Wersja 3.6GHz P4 ma być oferowana tylko pod nowego gniazdo 775-pinowe. » czytaj dalej

  Gigabyte przedstawia 3D Cooler-ULTRA Super Silent


  Autor: Anitka | źródło: Digit-Life | 12:29
  (1)Komentarzy (1)
  Gigabyte zaprezentował kolejny cooler z serii 3D Cooler Pro, 3D Cooler-ULTRA Super Silent (PCU31-SD), zaprojektowany dla procesorów Intel P4 478 3.4GHz, AMD Athlon XP 3400+ oraz AMD Athlon 64 3400+. Cooler charakteryzuje się wymiarami 83x83x90mm i wagą 760g, zasilaniem 12V, napięciem 0.15A (0.5A max.), prędkością obrotów 2500±10% lub 1900±10%, poziomem hałasu na poziomie 23.7dBA przy 2500rpm oraz 18.5dBA przy 1900rpm. Zarówno radiator jak i jego podstawa zostały wykonane z miedzi. Ponadto, co zapewne jest ciekawe dla modderów, model PCU31-SD świeci. W skład zestawu wchodzi sam cooler, pasta termiczna, 4 mocowania pod gniazdo P4, a także mocowania dla AMD Athlon XP i Athlon 64.

  "Komórkowa" telewizja w czasie rzeczywistym


  Autor: Anitka | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 12:16
  (2)Komentarzy (2)
  Amerykańska firma SmartVideo Technologies opracowała system transmisji w czasie rzeczywistym sygnału telewizyjnego do telefonów komórkowych przy użyciu technologii Windows Media9.

  Rozwiązanie zostało zaprezentowane w trakcie wystawy NAB 2004, która zakończyła się w USA 22 kwietnia. Firma zainstalowała oprogramowanie dekodujące format WM9 w telefonie komórkowym pracującym na systemie operacyjnym Microsoftu - Windows Mobile OS - a następnie odtworzyła materiał filmowy na ekranie telefonu. Transmisja została zrealizowana z szybkością 12-15 klatek na sekundę przy transferze na poziomie 8-12kbps. » czytaj dalej

  Wrażliwy haker


  Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 12:02
  (1)Komentarzy (1)
  Autor najnowszej wersji robaka Bagle w swoim "dziele" zawarł... wiersz. Bagle.Z to najnowsza mutacja "popularnego" robaka. Pojawianie się kolejnych mutacji tego wirusa to efekt walki jego twórców z osobami stojącymi za wirusem NetSky, dzięki czemu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Internecie pojawiło się kilkanaście mutacji tych dwóch wirusów. Ostatnia wersja Bagle jest jednak dość niezwykła. Rozprzestrzenia się szybko, gdyż autor zastosował inny od zazwyczaj stosowanych w robakach format pliku, pod którym ukrywa się wirus. Bagle.Z dołącza się do e-maila w wykonywalnym pliku panelu sterowania, co pomaga mu uśpić czujność wielu odbiorców feralnej wiadomości. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego najnowszą wersję Bagle można uznać za niezwykłą. W załączniku do wirusa znalazł się bowiem także... wiersz. » czytaj dalej

  Nowe urządzenie wielofunkcyjne od HP


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 11:31
  (1)Komentarzy (1)
  HP przedstawił najnowszy model z serii kompaktowych urządzeń wielofunkcyjnych: HP Officejet 4255. HP Officejet 4255 zawiera zintegrowany telefon, podajnik dokumentów (ADF - Automatic Document Feeder) na 20 arkuszy oraz dużej szybkości druku i kopiowania, sięgającej 17 str./min w czerni i 12 str./min w kolorze. Zawiera ono także faks, zdolny zapamiętać 100 stron i do 100 numerów telefonicznych, oraz skaner o rozdzielczości optycznej 600 x 1200 dpi. Efektywności użytkowania służą takie funkcje, jak szybki modem 33,6 kb/s i ochrona przed niepożądanymi faksami, która oszczędza papier i uwalnia użytkownika od niepotrzebnego zajmowania się komunikatami. » czytaj dalej

  Nowe wersje polskich programów


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:20
  Komentarzy (0)
 • WinPSF 1.2 (641 KB): Program służy do archiwizacji i regularnego wykonywania kopii zapasowych plików (ang. backup) według ustalonych wcześniej profili. Automatycznie skompresuje i zachowa wybrane dane. Może to robić na polecenie użytkownika (klawisze HotKey, profile do wyboru z menu ikony tray lub listy w oknie profili) albo przez ustawienie harmonogramu automatycznego wykonywania kopii zapasowych o zadanej porze wybranych dni tygodnia i miesiąca.

 • WinWorkBar 0.9 beta (529 KB): Możesz w nim łatwo i w wygodny sposób zapisywać zadania do zrobienia oraz notatki. Notatki służą do szybkiego zapamiętania jakiejś informacji (np. tekstu z przeglądanej strony www, czy pomysłu). Zadania są natomiast rodzajem notatek, o których program przypomni w ustalonym terminie.

  Szczegółowy opis obydwu polskich programów na stronie autora: vetch.magot.pl

 • Splecione fotony strzegą transferu pieniędzy


  Autor: Anitka | źródło: 4Press / New Scientist | 00:19
  (9)Komentarzy (9)
  W czwartek odbył się pierwszy transfer pieniędzy pomiędzy dwoma austriackimi instytucjami – magistratem Wiednia i bankiem Austria Creditanstalt – nad bezpieczeństwem którego czuwały splecione fotony. Te unikalne stany kwantowe światła pozwalają stworzyć kod komunikacyjny, niemożliwy do złamania.

  Na rynku istnieją już komercyjne rozwiązania wykorzystujące do szyfrowania fizykę kwantową, jednak po raz pierwszy w tym celu wykorzystano zjawisko splatania fotonów. System kryptograficzny stworzył Anton Zeilinger wraz z zespołem kolegów z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz pracownikami austriackiej firmy ARC Seibersdorf Research. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 26 kwietnia 2004

  Reciva: angielski pomysł na radio internetowe


  Autor: Anitka | źródło: 4Press / The Register | 16:00
  (2)Komentarzy (2)
  W Internecie działa obecnie około 10 tys. stacji radiowych. Liczbę ich słuchaczy poważnie ogranicza jednak fakt, że aby korzystać z radia internetowego, trzeba mieć włączony komputer. Problem ten chce rozwiązać angielska firma Reciva, która rozpoczyna sprzedaż licencji na budowę radioodbiornika, który z Internetem łączy się za pośrednictwem własnego modułu Wi-Fi.

  Zastosowany przez założycieli firmy Reciva model biznesowy wydaje się być rozsądny - mała firma nie ma wielkich szans na wykorzystanie pełni potencjału jaki posiada jej produkt, toteż Reciva oferuje specyfikację techniczną urządzenia dużym koncernom -będą one mogły na tej bazie tworzyć własne urządzenia. » czytaj dalej

  Kompaktowa kamera cyfrowa Trust


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 15:52
  (1)Komentarzy (1)
  Najnowsza kamera cyfrowa Trust 742AV USB2.0 LCD Power Video to kompaktowa, wielofunkcyjna i łatwa w użytkowaniu kamera wideo. Nagrywa sekwencje wideo z dźwiękiem w rozdzielczości VGA i z zastosowaniem 4-krotnego zoomu cyfrowego, przy maksymalnej prędkości 11 klatek na sekundę. Dzięki wykorzystaniu szybkiego złącza USB 2.0 nagrania można natychmiast obejrzeć i odsłuchać na komputerze. Do zapisu wideo (z dźwiękiem lub bez) stosowana jest kompresja MPEG-4, która gwarantuje lepsza jakość wideo i wydłużenie czasu nagrania.

  Kamera Power Video ma wbudowany głośnik do odsłuchiwania nagrań dźwiękowych i dźwięku w sekwencjach wideo, a nagrania wideo można oglądać na 4-centymetrowym kolorowym ekranie LCD TFT, który służy także do wybierania funkcji menu. » czytaj dalej

  Poprawione moduły OCZ


  Autor: DYD | źródło: 4Press / XBit-Labs | 14:08
  Komentarzy (0)
  OCZ Technology zaprezentowało zmodyfikowaną wersję modułów pamięci "Enhanced Bandwidth", które są taktowane zegarem 466MHz. Pomimo tego, że opóźnienia czasowe pamięci należą raczej do grupy słabszych (CL3 2-28), producent zapewnia że urządzenia będą dorównywać wydajnością innym tego typu produktom dostępnym na rynku. OCZ zwiększyło napięcie zasilające nowe moduły pamięci EB do 2,8V, co dla większości płyt głównych stanowi górną granicę.

  Technologia Enhanced Bandwidth to rozwiązanie zwiększające szerokość pasma przepustowego pamięci, dzięki optymalizacji opóźnień i usprawnieniu współpracy pomiędzy kontrolerem pamięci, chipsetem i pamięcią systemu. Jak twierdzą inżynierowie OCZ, mechanizm ten jest zaprzeczeniem poglądów, że opóźnienia CAS mają największy wpływ na zmniejszenie szerokości przepustowości pamięci. Najnowszy produkt firmy jest dowodem, że można zwiększyć przepustowość pamięci redukując czasy Precharge Time i RAS-to-CAS wraz z równoczesnym wykorzystaniem mechanizmu Variable Early Read Command. » czytaj dalej

  Przenośny miernik stresu


  Autor: DYD | źródło: 4Press / I4U | 13:08
  (2)Komentarzy (2)
  Yamaha Motor we współpracy z Nipro i naukowcami Uniwersytetu Toyama opracowała przenośny miernik stresu, który w celu określenia jego poziomu analizuje ślinę. W celu określenia stopnia zestresowania człowieka, urządzenie dokonuje pomiaru stężenia amylazy - enzymu trawiennego odpowiedzialnego za rozkład skrobi - w ślinie.

  Enzym ten ma tendencję koncentracji w ustach właśnie w momentach stresujących. Yamaha planuje wprowadzić swój wynalazek na rynek w przeciągu roku.

  Notebooki z Tajwanu - towar poszukiwany


  Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 12:55
  Komentarzy (0)
  Tajwańscy analitycy rynku komputerowego przewidują, że w drugim kwartale 2004r. sprzedaż notebooków rodzimych firm będzie średnio wyższa o 10%, w porównaniu z wynikiem z początku roku. Czołowy producent - Quanta Computer - zanotuje wzrost na poziomie 10%, a tendencja rosnąca rozpocznie się w maju i osiągnie szczyt w czerwcu. Z kolei wyniki sprzedaży notebooków firmy Compal Electronics będą lepsze o 15-20%, a zakładany poziom sprzedaży wyniesie 1,8 mln sztuk komputerów przenośnych.

  Także mniej znani producenci notebooków spodziewają się w tym kwartale dobrej sprzedaży swoich produktów. Prognozy firmy Inventec zakładają wzrost na poziomie 20%, podczas gdy Wistron może sprzedać więcej swoich komputerów przenośnych nawet o 30% - głównie dzięki zamówieniom Della. » czytaj dalej

  300GB na jednym dysku?


  Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 12:52
  (4)Komentarzy (4)
  Podczas odbywającej się w kalifornijskim Monterey międzynarodowej konferencji poświęconej pamięciom optycznym, japońska firma Optware zaprezentowała holograficzny nośnik nowej generacji. Zaprezentowane przez Japończyków rozwiązanie ma pozwolić na zapisanie na dysku o średnicy 12 cm od 200 do 300GB danych. Rozwiązanie oparte jest na technologii znanej jako "spolaryzowana holografia kolinearna". Daje ona możliwość produkcji napędów o uproszczonej w stosunku do innych metod zapisu holograficznego budowie. Wiązka sygnałowa oraz wiązka referencyjna są bowiem kierowane na dysk poprzez jedną, a nie dwie soczewki. Dzięki temu budowa urządzenia odtwarzającego i zapisującego jest prostsza i nie wymaga już takiej precyzji, jak przy użyciu dwóch soczewek. » czytaj dalej

  Brytyjczycy okradani z danych osobowych


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 12:12
  (1)Komentarzy (1)
  Według raportu opublikowanego przez RSA Security, mieszkańcy Wielkiej Brytanii zbyt lekkomyślnie ujawniają wiele danych osobowych, stając się łatwym celem dla rosnącej liczby przestępców wykradających tożsamości w Internecie. Może to doprowadzić do masowego odwracania się klientów od firm internetowych.

  Przeprowadzone na zlecenie RSA Security przez firmę Winmark Research badanie wykazało, że 79% ankietowanych jest skłonnych podać przypadkowej osobie dane osobowe wystarczające do kradzieży tożsamości. » czytaj dalej

  Właściciel formatu JPEG skarży


  Autor: DYD | źródło: 4Press / DCR | 11:33
  (9)Komentarzy (9)
  Firma Forgent Networks, zgodnie ze swoimi zapowiedziami z roku 2002, postanowiła domagać się odszkodowań od wszystkich firm wykorzystujących format JPEG bez wykupienia stosownej licencji. Lista pozwanych obejmuje 31 firm ze ścisłej światowej czołówki producentów sprzętu komputerowego i oprogramowania.

  Standard kompresji JPEG jest od połowy lat 80-tych najpopularniejszym formatem zapisu obrazów cyfrowych i teoretycznie jest dostępny bezpłatnie. Jednak Forgent Networks próbuje dowieść, że liczący sobie 17 lat patent, w którego posiadaniu firma jest od przejęcia w roku 1997 Compression Labs, daje jej prawo pobierania opłat od każdego wykorzystania jednego z algorytmów wykorzystywanych w kompresji JPEG. Z tego tytułu w ciągu ostatnich 2 lat firma zarobiła na opłatach licencyjnych - uiszczonych m.in. przez koncern Sony - 90 mln USD. Jednak nie wszyscy użytkownicy formatu JPEG chcą płacić, dlatego firma postanowiła podjąć kroki prawne. » czytaj dalej

  BenQ ze wsparciem dwuwarstwowych płyt


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:13
  Komentarzy (0)
  BenQ wprowadza na rynek nagrywarkę DW822A 8x DVD+/-RW, do której będzie można ściągnąć bezpłatne oprogramowanie, umożliwiające zapis danych na dwuwarstwowych płytach DVD+R. Po ściągnięciu aktualizacji otrzymamy urządzenie nagrywające DVD jednowarstwowo w dwóch formatach "plus" i "minus" oraz dodatkowo dwuwarstwowo w formacie DVD+R. Umożliwia to zarchiwizowanie na jednej dwuwarstwowej płycie DVD+R dwukrotnie większą ilość danych (8.5 GB zamiast dotychczasowej 4.7 GB). Upgrade będzie dostępny będzie w sieci na jesieni, kiedy nośniki dwuwarstwowe staną się bardziej popularne. » czytaj dalej

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL