Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
    

 

GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie


 Autor: Lancer | Data: 01/03/07

GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacieWydana kilka miesięcy temu rodzina kart GeForce 8800GTX podniosłą grafikę 3D na kolejny poziom. Z dziesiątek testów wiemy, że G80 jest szybki i pozwala na rozgrywkę w bardzo wysokich rozdzielczościach. Czy warto jednak do takiej karty graficznej zaprzęgać bardzo szybkie procesory? Dlaczego grając w wieczorną rundkę Company of Heroes przysłowiowy Jaś klnie pod nosem na rwącą się animację, mimo iż ma GF 8800GTX i Athlona 64 X2 3800+, a jego kolega choć też ma GF 8800GTX - ale lubi troszkę podkręcić to i owo bawi się komfortowo? Przecież sprzedawca mówił, że 2GHz procesor do GeForce w zupełności wystarczy... Ale Jaś nie po to wydał na kartę graficzną dwa tysiące, żeby obniżać detale i tracić na jakości schodząc z natywnej rozdzielczości obsługiwanej przez jego lśniący panel LCD. Przekonajmy się czy procesor ma znaczenie dla uruchomionych w wysokich rozdzielczościach, najeżonych shaderami grami 3D, czy jest to tylko zbędny wydatek, a mocny CPU to zabawka dla snobów. Zapraszam do artykułu, a przy okazji opisów:

Wstęp

Kilka lat temu, wraz z ukazaniem się pierwszych kart graficznych posiadających sprzętowe jednostki transformacji i oświetlenia (Transform & Lighting) wróżono spadek znaczenia procesora w grach 3D. Wszelkie obliczenia graficzne miały zostać zrzucone w całości na kartę, odciążając tym samym całkowicie centralny mikroprocesor i czyniąc go w słowach marketingu niemal bezużytecznym.

Od tamtych zapewnień miną kawał czasu, proste jednostki T&L przeszły metamorfozę do skomplikowanych bloków potrafiących dynamicznie zmieniać charakter obliczeń, a teoretyczną mocą daleko przerosły możliwości popularnych procesorów do komputerów klasy PC. Czy zatem słowa sprzed lat przerodziły się w prawdę? Nie do końca. Choć obecnie wydajność gier w sporym procencie domowych komputerów limituje karta graficzna, a nie procesor to jednak wcale nie jest tak, że CPU jest bezrobotny. Spadła co prawda z niego znacząca część obliczeń graficznych, ale przecież trójwymiarowe programy to nie tylko grafika. Obliczeniami fizycznymi, sztuczną inteligencją czy też nad przydzielaniem zadań dla poszczególnych składników komputera wciąż zajmuje się procesor.

W niniejszym teście nie zajmiemy się zatem udowadnianiem kolejny raz o ile G80 wyprzedza rywali, ale tym czy to procesory muszą gonić GF 8800GTX.

Z jednym razem postanowiłem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Artykuł stanowi bowiem doskonały pretekst do prezentacji trzech wyrobów na które złożyła się konfiguracja testowa. Dwóch płyt głównych: ECS PN2 SLI2+ z gniazdem LGA775 i Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H dla platformy AM2 oraz karty graficznej Foxconn GeForce 8800GTX.

Zacznijmy od prezentacji sprzętu.

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: GPU vs CPU czyli GeForce 8800GTX jakiego nie znacie
 
 » Wstęp
 » Foxconn C51XEM2AA-8KRS2H
 » ECS PN2 SLI2+
 » Foxconn FV-N88XMAD2-OD
 » Procedura testowa
 » Benchmarki
 » Suma wszystkich wrażeń
Wyświetl komentarze do artykułu »