Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Point of View GeForce4 Ti4200 64MB
    

 

Test Point of View GeForce4 Ti4200 64MB


 Autor: Kris | Data: 30/10/02

Test Point of View GeForce4 Ti4200 64MBTym razem króciutki test przedstawiciela nowej na naszym rynku marki Point of View (PoV). Kartę opartą na układzie nVidia GeForce4 Ti4200 do testu udostępniła firma Sirius. Zapraszam...

Karty GF4Ti4200 były już wcześniej testowane na łamach naszego serwisu, więc nie będę powielał części historyczno-technologicznej. Warto jednak przypomnieć, że w swojej klasie cenowej wciąż są nie do pobicia pod względem wydajności i jak dla mnie jest to zdecydowanie najciekawszy z obecnie sprzedawanych układów nVidia.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Z pudełka Point of View "łypią" na nas stylizowane kameleony. Optymistycznie przyjmuję, że chodzi o dostosowanie do zmiennego otoczenia nowych gier. W środku oprócz samej karty znajdziemy krótką, angielską instrukcję, cztery płytki CD, przejściówkę DVI->CRT, przejściówkę na Composite i kabelek Composite. Pierwsza płytka zawiera sterowniki (WinXP v28.32 z marca br.). Drugi CD to InterVideo WinDVD v3.1, czyli programowy odtwarzacz filmów DVD. Kolejne dwa krążki zawierają gry Motocross Mania i Serious Sam. Przyjrzyjmy się samej karcie.

  
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Niebieski laminat. Chłodzenie oparte na typowym, referencyjnym "bocznowydmuchowcu". 64MB pamięci EtronTech DDR o krótkim czasie dostępu 3.3ns. Śledź zawierający komplet wyjść: VGA, DVI oraz 7-pinowe PS/2 dla TV. Wyjściem telewizyjnym steruje układ Philips 7104E. Jako, że hobbystycznie zbieram informacje o prawdziwym producencie kart o danej marce handlowej, więc bez najmniejszego trudu rozpoznałem wyrób pochodzący z fabryk Joytecha. Po krótkich oględzinach czas na rozruch.

  
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Ten typ wentylatora oczywiście nie rozpieszcza wrażliwych uszu, choć na pewno chodzi ciszej niż np. MSI, więc prawdopodobnie ograniczono trochę napięcie zasilania. Poziom zbliżony do Gainward'ów GF4Ti. Na dosyć niski ton nałożył się cichy świst i niestety lekka "piła". W przypadku dobrze wyciszonych pecetów warto przynajmniej odkręcić "dekiel" przykrywający wirnik licząc się oczywiście z ograniczeniem zdolności chłodzenia, ale jednocześnie pozwala to na pozbycie się części wyższych tonów. Spójrzmy na obraz pulpitu Windows.

Obraz 2D generowany przez kartę mogę uznać za zadowalający. Bez zmęczenia oczu użytkownik będzie cieszyć się dobrą ostrością do ok. 1152x864@85Hz. W czasie testowania miałem dosyć dziwny przypadek różnicy związanej ze sterownikami. Po włożeniu karty najpierw zainstalował się sterownik zawarty w WinXP SP1, na którym po pewnej adaptacji mogłem "działać" w 1152x864@100Hz. Jak wrzuciłem docelowe detonatory v40.72 to generowany w tym trybie obraz był już minimalnie słabszy i zmusił mnie do przejścia na 85Hz. Ot, taka ciekawostka. Jednak niezależnie od sterownika w 1280x1024 jakość znacząco się pogarszała przy wymuszeniu wyższym niż 75Hz. Reasumując testowana karta najlepiej będzie pasowała do dowolnego monitora 17" lub tańszych 19-stek. Takie połączenie mogę polecić z czystym sumieniem. Oczywiście jest to moje subiektywne wrażenie. Przyszła kolej na podłączenie telewizora.

Układ odpowiedzialny za wyjście telewizyjne umożliwia osiągnięcie trybu 1024x768. Dzięki odpowiedniej przejściówce możemy wyprowadzić zarówno sygnał zespolony (Composite) jak rozdzielić luminancję i chrominancję (S-Video). Uzyskany obraz był w miarę ostry, charakteryzował się bardzo dobrą stabilnością, natomiast kolory mogą uznać, co najwyżej za poprawne. Biorąc pod uwagę to, że osobiście jestem w tym względzie chyba trochę zbyt "rozbestwiony" to sądzę, że powinien być jednak akceptowalny przez większość użytkowników i nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się wielkoekranowym wyświetlaniem filmów czy niektórych gier.

Jako, że ostatnio zmieniłem platformę testową (P4@2.4GHz, 512MB PC800) to oczywiście zebrałem komplet wyników testów 3D, aby mieć możliwość porównań z innymi kartami i chętnie się nimi podzielę. Karta jest taktowana przez BIOS 250/275MHz (rdzeń/pamięć) a więc można pisać o firmowym przetaktowaniu pamięci. Podstawowe testy porównawcze przeprowadziłem jednak w referencyjnym dla tych kart ustawieniu 250/250MHz a różnicę przedstawię oddzielnie. Oczywiście podaję rzeczywiste wartości taktowania pamięci a nie efektywny transfer DDR (jeśli to komuś przeszkadza to wystarczy podwoić odpowiednie wartości).

Oczywiście te gołe liczby należy traktować tylko jako bonus. Objaśnienia ustawień oraz porównania z innymi kartami znajdziecie w najnowszych testach: R9700 i R9000. Starałem się utrzymać te same parametry testów, aby można było bezpośrednio porównać same liczby.

Kartę udało się podkręcić do wartości 300/295MHz (rdzeń/pamięć). Z jednej strony świadczy to o dobrej skuteczności chłodzenia a z drugiej strony potwierdza, że EtronTech nie dorównuje klasie np. Hynix'a (jeśli porównamy te same parametry) a krzyczące już z pudełka "3.3ns" należy traktować bardziej marketingowo.


3DMark 2001 SE build 330 Overclocking (kliknij, aby powiększyć)

TwojePC - Jakość! Point of View GeForce4 Ti4200 64MB

Jako, że jest to moje pierwsze spotkanie nie tylko z Point of View, ale również z GF4Ti w wykonaniu Joytecha to muszę przyznać, że wrażenie jakie pozostawił jest w miarę. Średniej klasy jakość, ale przyzwoite wyposażenie. Brak ewidentnych minusów powoduje, że nie widzę przeszkód w przyznaniu znaczka jakości TwojePC. Karta wraz z 24-miesięczną gwarancją dostępna jest w sklepie internetowym Siriusa za 800 zł.

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Point of View GeForce4 Ti4200 64MB
 
Wyświetl komentarze do artykułu »