Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
    

 

Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4


 Autor: DYD | Data: 01/03/04

Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4Głównym przesłaniem niniejszego artykułu jest bliższe poznanie komputerów SFF (Small Form Factor) w formie barebone. Nie będzie to wbrew pozorom wyciskanie ostatnich soków z urządzenia barebone, a raczej wnikliwe oględziny malucha (będzie "nieco" zdjęć), jeszcze w naszym kraju trochę egzotycznego. Niezbyt udana, rodzima nazwa tego typu urządzeń - mini komputer, bierze się stąd, że wielkość obudowy takiego peceta jest mniej więcej ćwiartką typowej obudowy mini-tower. W niniejszym opisie, poznamy dwa najnowsze produkty z rodziny barebone firmy Shuttle, przeznaczone pod platformę Socket 478 - a więc procesory Pentium4/Celeron. Urządzenia oferują duże możliwości i mogą zaskoczyć niejednego posiadacza tradycyjnego "wielkiego" peceta. Oba wyposażone są w zintegrowany układ Radeon 9100 IGP, zaś jeden z nich posiada także dodatkowy slot AGP. Sprzęt do testów udostępniła firma Action. Zapraszam.

Wstęp do barebone

Shuttle specjalizuje się w komputerach typu barebone już od dłuższego czasu - firma po raz pierwszy przedstawiła swój produkt w tym segmencie w 2001 roku - był to wówczas model SV24. Na dzień dzisiejszy Shuttle posiada w swojej ofercie już kilkanaście różnych konfiguracji kadłubków barebone, zarówno pod procesory Intela jak i AMD. Inne firmy także widzą spore zainteresowanie "małymi" pecetami i w swojej ofercie mają przynajmniej jednego "malucha". I tak na przykład: Abit ma swojego DigiDice, Asus wypuścił DiGimatrix, AOpen wyprodukował XC Cube, recenzowany na TPC Iwill posiada w ofercie kilka modeli, zaś MSI stworzył, także opisywanego już u nas, MEGA PC. To tylko wybrane przykłady producentów bardziej znanych na naszym rynku. Już po tym widać, jak spore jest zainteresowanie tym segmentem komputerów, oraz że tendencja jest raczej rosnąca - nowe produkty są wciąż zapowiadane, w tym także rozwiązania dla procesorów Athlon 64. Barebone mają aspirację uszczknąć trochę zarówno z rynku zwykłych desktopów i notebooków, stając się zintegrowanym "centrum mediów" w naszych domach. Takie centrum może służyć jako system do gier, oglądania filmów DVD/DivX, słuchania muzyki i zastosowań biurowych. Użytkownicy zaczynają doceniać małe gabaryty, elegancki design i całkiem spore możliwości tych niewielkich urządzeń. Dzięki niewielkim rozmiarom barebone jest mobilny, co w połączeniu z mocnym zapleczem konfiguracyjnym, może być dobrą platformą dla "sieciowych" graczy, którzy często podróżują ze swoimi maszynami. Jest więc o co walczyć.

Warto na wstępie napisać, iż zestawy barebone to jedynie platforma przygotowana do stworzenia w pełni działającego komputera. Zatem w urządzeniu tym otrzymujemy elegancką obudowę, specjalną płytę główną oraz pakiet dodatków w zależności od wersji, ale o tym za chwilę. Z uwagi na niewielkie rozmiary, płyta główna oczywiście posiada dużo urządzeń zintegrowanych oraz liczny pakiet wyjść i wejść. Jednak w zestawach nie ma procesora, pamięci, dysku twardego i napędu - te komponenty sami kompletujemy wedle uznania. Zobaczmy zatem, co nowego oferuje Shuttle jako platforma pod Intela i zarazem gniazda Socket 478.

Do redakcji zawitały dwa nowe modele Shuttle, obydwa wyposażone w podobne płyty główne oparte na tym samym chipsecie ATI, posiadające ten sam system chłodzenia, jednak różniące głównie możliwością rozbudowy - jednego z nich (model XPC ST61G4) można wyposażyć w zewnętrzną kartę AGP, drugiego nie (ZEN XPC ST62K). Pozostałe różnice opiszę dokładniej w dalszej części artykułu.

Bohaterowie przybyli w takich oto niewielkich pudłach, od razu dodam, że producent w opcji oferuje specjalne przenośne plecaki dla tych urządzeń.


Pudełka... (kliknij, aby powiększyć)



poprzednia strona (Wstęp do barebone)    -   następna strona (Shuttle ZEN XPC (ST62K))








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Opis Shuttle ZEN XPC oraz ST61G4
 
 » Wstęp do barebone
 » Shuttle ZEN XPC (ST62K)
 » BIOS w Shuttle XPC ZEN (i ST61G4)
 » XPC ZEN w akcji...
 » Shuttle XPC ST61G4
 » Konfiguracja sprzętu
 » Testy wydajność i podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »