Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test 7 atramentówek: EPSON & HP
    

 

Test 7 atramentówek: EPSON & HP


 Autor: Grosz | Data: 02/11/04

Test 7 atramentówek: EPSON & HPPo prawie półtora rocznej przerwie, dzięki uprzejmości firm EPSON i HP, postanowiłem powrócić do tematu druku atramentowego, a głównie fotograficznego dla (M)Was. Po obu stronach barykady stają: 3 hufce "papierożerców" - co ważne, jeszcze nie ogorzałe w boju, bo zaprezentowane parę tygodni temu (pierwsze testy sprzętu HP w Polsce) oraz 4 oddziały zaciężne równie silnych "plujarzy" w barwach EPSON-a. Walka była długa i spłynęły dziesiątki mililitrów inkaustu (atramentu). A tak wracając do rzeczy, to każde z urządzeń w teście musiało zadrukować dziesiątki stron tekstem (Word), tabelami i wykresami (Excel), mieszanymi dokumentami - PDF, grafiką wektorową czarno-białą i kolorową (Corel) no i przede wszystkim znaczącą ilością kolorowych obrazów (tif, psd). Sprzęt podzieliłem, jak poprzednio, na kategorie cenowe do: 300 zł, 500 zł i 800 zł oraz dodałem nową kategorię - powyżej 800 zł.

Nie będzie to koniec zmagań atramentowych mocarzy, ale mam nadzieję, że za jakiś czas postaram się uzupełnić test o nowe modele (HP i EPSON) oraz może o nową rodzinkę Canona (PIXMA), czy drukarki Lexmarka, ale na razie zapraszam do lektury.

Co w testach?

Do testów otrzymałem następujące drukarki firmy EPSON:
 • dwa urządzenia zaopatrzone w 4 kałamarze pigmentowe EPSON DURABrite; EPSON Stylus C64 photo edition i EPSON Stylus C86 oraz
 • dwa modele fotograficzne wyposażone w 6 kałamarzy i możliwość druk na CD; EPSON Stylus Photo R200 i EPSON Stylus Photo R300.


Od lewej i od góry: C64, C86, R200 i R300 (kliknij, aby powiększyć)


Otwarte "paszcze" - kolejność jw. (kliknij, aby powiększyć)


dokumentacja techniczna i oprogramowanie drukarek EPSON (kliknij, aby powiększyć)

Dane techniczne wszystkich drukarek EPSON znajdziecie w poniższej tabeli.Dane techniczne: Epson

Ze stajni HP dojechały do testów najnowsze drukarki Deskjet 5740 i Deskjet 6540 (oba zaopatrzone w nowe atramenty serii 3xx) oraz drukarka z serii Photosmart 7450 (na starych kałamarzach nr "57" i "58").


Od lewej i od góry: DJ 5740, DJ 6540 i Photosmart 7450 (kliknij, aby powiększyć)


"bebechy" - DeskJet-ów (DJ 5740, DJ 6540) (kliknij, aby powiększyć)


"Tylne drzwi" otwarte: DJ 5740, DJ 6540 i Photosmart 7450 (kliknij, aby powiększyć)


dokumentacja techniczna i oprogramowanie drukarek HP (kliknij, aby powiększyć)

Dane techniczne wszystkich HP-ków znajdziecie w poniższej tabeli.Dane techniczne: HP

Na koniec wstępu jeszcze kilka prezentacji testowanych "plujek":


EPSON-y (kliknij, aby powiększyć)


HP-ki (kliknij, aby powiększyć)


EPSON-y i HP-ki (kliknij, aby powiększyć)


EPSON-y i HP-ki (kliknij, aby powiększyć)

Drukarki EPSON Stylus C64 i EPSON Stylus C86


EPSON C64 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


EPSON C64 photo edition (kliknij, aby powiększyć)


EPSON C86 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


EPSON Stylus C86 (kliknij, aby powiększyć)

Oba modele drukarek firmy EPSON należą do urządzeń wykorzystujących pojedyncze pigmentowe atramenty EPSON DURABrite. Atramenty te już na zwykłym papierze zapewniają bardzo dobrą jakość druku, nie rozmazują się, są wodoodporne (moczyłem je kiedyś parę dni i oprócz pomarszczonego papieru wszystko było OK). Jeżeli jesteście zainteresowani opisem technologii druku piezoelektrycznego firmy EPSON to zapraszam tutaj.

Obie drukarki Stylus oraz model Photo R200 mają bardzo podobną zwartą konstrukcję, papier podawany z góry, stabilną rozkładaną tacę odbiorczą z przodu, zasilacz umieszczony wewnątrz urządzenia. Wszystkie ruchome części są dobrze spasowane i nie "latają" na boki. W porównaniu ze starszymi konstrukcjami EPSON-a zmieniono gniazdo zasilania z komputerowego na mniejsze standardu RTV. Zużycie prądu przez drukarki EPSON jest niewielkie (12-19 W) i prawie 3-krotnie mniejsze (grzałki u HP) od porównywalnych Deskjet-ów firmy HP. Nadal do dyspozycji mamy możliwość podłączenia Stylusów do komputera poprzez port USB (tylko v1.1) i drukarkowy.

Niedługo model Stylus C64 photo edition - zostanie zastąpiony "nowym" modelem Stylus C66 - zmiana polega głównie na usunięciu portu drukarkowego!

Innego rodzaju lifting spotkał model Stylus C84 (dostępny jeszcze w sprzedaży), różni się on od nowszego ceną (kto zgadnie w którą stronę), kształtem klawiszy sterujących (z kwadratowych na owalne - patrz Photo R200) i wielkościami zastosowanych pojemników z atramentem w zestawie fabrycznym. Do drukarki Stylus C84 producent dodaje prawie dwukrotnie powiększone kałamarze, a do Stylus-a C86 tylko kałamarze standardowej pojemności!!! Jak to mówią: "Gdzie tu sens, gdzie logika".

EPSON Stylus C86 drukuje bez marginesów w formacie A4, a Stylus C64 w formacie zdjęcia 10 x 15 cm - na wydrukach nie widać żadnych śladów przesuwu papieru (odcisków rolek prowadzących jak np. HP 5150 i paru innych modelach tej firmy). W tańszym modelu ograniczono rozdzielczość druku - z fizycznych 1440 do 720 dpi.

Prędkość druku urządzenia EPSON Stylus C86 jest prawie dwukrotnie większa od Stylus-a C64 (może oprócz trybu roboczego i najlepszego foto). Jeżeli interesują Was dane techniczne urządzeń EPSON znajdziecie je w tabeli na początku testu.Drukarki EPSON Photo R200 i EPSON Photo R300


EPSON R200 - z tacą do nadruków na płytach CD/DVD (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R200 (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R300 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R300 (kliknij, aby powiększyć)

W drukarkach firmy EPSON serii Photo (R200 i R300) stosuje się 6 nabojów atramentowych (CcMmYK), wykorzystuje technologię kropli o zmiennej wielkości (Ultra Micro Dot) tj. o wielkości od 3 pikolitrów. Głowica drukująca posiada 540 dysz (po 90 na kolor). Arkusz A4 zadrukowywany jest bez marginesów, a druk można prowadzić bezpośrednio na płytach CD/DVD (przystosowanych do nadruków - po opuszczeniu odpowiedniego podajnika). Do drukarek możemy podłączyć np. aparat cyfrowy poprzez port USB v.1.1, a z drukarki Photo R300 możemy prowadzić dodatkowo wydruk wykorzystując karty pamięci (Compact Flash, xD-Picture Card, SmartMedia, SD Memory Card, MultiMediaCard, Memory Stick, IBM Microdrive) bez udziału komputera.

Podobnie jak w serii Stylus papier podawany jest z góry drukarki, natomiast CD/DVD układamy na specjalnej tacy wsuwanej z przodu urządzenia.

Drukarki posiadają stabilną rozkładaną tacę odbiorczą z przodu urządzenia, zasilacz umieszczono wewnątrz urządzenia. Zużycie prądu przez drukarki EPSON Photo jest niewielkie (12-13 W) i prawie 5-krotnie mniejsze (grzałki) od urządzenia Photosmart 7450 firmy HP.


EPSON R300 - z tacą do nadruków na płytach CD/DVD (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R200 - ustawienie tacy do nadruków na płytach CD/DVD, szczelina z tyłu drukarki (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R300 - od góry: miejsce mocowania dodatkowego 2,5" kolorowego monitora podglądowego oraz przyłącze ww. ekranu, "bateria" czytników kart pamięci (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R300 - wyświetlacz LCD z klawiszami sterującymi (kliknij, aby powiększyć)


EPSON R300 - wyświetlacz LCD (kliknij, aby powiększyć)

Drukarka EPSON Photo R300 choć wykorzystuje te same głowice i mechanizmy co Photo R200 to konstrukcyjnie bardzo się od niej różni. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy monochromatyczny wyświetlacz LCD, panel przycisków sterujących (dwa tryby pracy: Basic i Advanced) oraz (otwieraną - przeźroczystą) komorę kart pamięci. Co ciekawe wydruki z Photo R300 trwają dłużej (o parę sekund), niż z jej tańszego odpowiednika, mimo zastosowania szybszego portu komunikacyjnego USB 2.0!Oprogramowanie drukarek EPSON


Zrzuty ekranów instalacyjnych oprogramowania EPSON-ów (kliknij, aby powiększyć)


Ustawienia drukarki - na przykładzie EPSON C64 photo edition (kliknij, aby powiększyć)


Ustawienia drukarki - na przykładzie EPSON Photo R300 (kliknij, aby powiększyć)

Na pierwszej ilustracji możecie zobaczyć jakie oprogramowanie jest dostarczane razem z testowanymi urządzeniami. W skład każdego z zestawów wchodzą zawsze: EPSON Status Monitor 3 (nareszcie w całości po polsku) i PhotoQuicker (nie w Photo R200) - opis programu znajdziecie tutaj.

W "Ustawieniach drukarki" - mamy do dyspozycji tryb podstawowy i zaawansowany oraz możliwość korekty tonacji barwnej i efektów (wyostrzenie, zmiękczenie, płótno, pergamin).

Ponieważ drukarki EPSON nie posiadają czujnika rodzaju papieru (HP stosuje je już od kilku lat) to ważne w ich prawidłowym użytkowaniu jest właściwe ustawienie nośnika w "Opcjach papieru".

Do dyspozycji mamy następujące tryby wydruku: ekonomiczny, normalny, precyzyjny, fotograficzny, najlepszy i foto RPM. Ilość trybów jakości wydruku zależy od rodzaju nośnika i tak dla drukarek serii Stylus: papier zwykły (5), matowy (3), DURABrite foto (3), foto (2), folie (1);
a dla drukarek serii Photo: papier zwykły (3), Photo Quality (3), matowy (3), foto (4), Premium Glossy foto (3), ColorLife foto (2), folie (1), CD/DVD (1), CD/DVD Premium (1).

Ponadto niektóre papiery wymagają konkretnych ustawień jakości i trybów wydruku oraz korekty kolorów składowych i tak np. dla: ColorLife Photo Paper i wydruków kolorowych (dla czarno-białych są to inne ustawienia) - należy zastosować następujące ustawienia; Photo Quality Glossy Film / Print Quality 1440 lub 2880 dpi / Color Mode ustawić w trybie foto-realistycznym / skorygować Cyan i Yellow -7, Magenta -12.

Szkoda, że nie robi tego, samo oprogramowanie drukarki, tylko trzeba samodzielnie dokonać tych operacji i zapisać "Nowe ustawienia", choć od tej pory w "Opcjach jakości" dysponować będziemy nowym trybem wydruku. Ma to sens oczywiście dla nowych papierów, ale jeżeli nośnik już występuje w menu to powinno to być dopracowane.

Do dyspozycji mamy następujące tryby koloru: "standard EPSON" (tylko drukarki serii Photo), "wykresy" (bardziej żywe i wzmocnione kolory) oraz "system ożywiania koloru EPSON".

Na jednym arkuszu papieru możemy wydrukować tylko do 4 stron lub wykonać plakat z maksymalnie 16 arkuszy.


EPSON Print CD - Główne okno programu (kliknij, aby powiększyć)


EPSON Print CD - Menu ustawień druku (kliknij, aby powiększyć)


EPSON Print CD - Tło nadruku i jego opcje (kliknij, aby powiększyć)

W drukarkach serii Photo R200 i R300 do przygotowania nadruków na CD/DVD służy program EPSON Print CD (w wersji anglojęzycznej). Program jest dość intuicyjny w użyciu. Za jego pomocą możemy przygotować wydruki na płytach 8 i 12 cm z możliwością regulacji obszaru (pierścienia) zadruku. Program nie dysponuje możliwością zadruku CD-kart wizytowych, choć w ramce prowadzącej są przewidziane odpowiednie wgłębienia.

Uwaga! Karta firmy Esperanza nie pasuje do plastikowej wkładki - jest za duża - wymaga podcięcia wkładki. Z kartami innych producentów może być podobnie!!!

Program EPSON Print CD importuje pliki w standardzie: BPM, JPG, PhotoCD, TIF (bez kompresji LZW), WMF, EMF, PNG. Maksymalna wielkość importowanego pliku to 20 MB.

Pozycjonowanie płytki trwa ok. 45 sek. (2 wysunięcia tacy), a wydruk ok. 3-3,5 minuty. Niestety drukarki (R200 i R300) mają problem z uchwyceniem tacy CD/DVD. Folia która jest przymocowana do końca tacy, jest albo za wąska, albo za śliska. Na 8 wydruków taca została uchwycona poprawnie tylko DWA razy. Dociśnięcie podajnika ręką załatwiało sprawę.


Błędna (portugalska zamiast polskiej) wersja oprogramowania sterującego EPSON-a C64 photo edition pod Windows XP (kliknij, aby powiększyć)


Dokumentacja techniczna EPSON-ów w wersji elektronicznej (R300 - PDF) (kliknij, aby powiększyć)

Błąd w oprogramowaniu - na płytce instalacyjnej EPSON-a Stylus C64. W oprogramowaniu dla platformy Windows XP zamiast polskiej wersji językowej znajduje się wersja... portugalska. Poprawną polską wersję oprogramowania można ściągnąć ze strony producenta. Firma EPSON została powiadomiona o powyższym fakcie i wg zapewnień działu marketingu błąd powinien zostać poprawiony "w krótkim czasie".

Dokumentacja techniczna EPSON-ów w wersji elektronicznej (oczywiście po polsku) jest przejrzysta i łatwo zrozumiała. Szkoda tylko, że opisuje czasami anglojęzyczne menu programów (choć występują one w polskiej wersji instalacyjnej). Do drukarki Photo R300 dołączono podręcznik użytkownika w pliku PDF - tożsamy z wersją drukowaną.Atramenty drukarek EPSON


tusze - EPSON


"klawiatura" kałamarzy do EPSON-a C86 - zwróćcie uwagę na duży pojemnik z czarnym atramentem (kliknij, aby powiększyć)


"klawiatura" kałamarzy do EPSON-a R200/300 (kliknij, aby powiększyć)


prawie całkowita "rozbiórka" pigmentowego kałamarza EPSON-a - ile tu różnych części (kliknij, aby powiększyć)

Firma EPSON w opakowaniach swoich materiałów eksploatacyjnych, od jakiegoś czasu, zastępuje oznaczenia literowo-cyfrowe - znakami graficznymi. Oczywiście łatwiej zapamiętać np. obraz parasola plażowego, żółtej gumowej kaczuszki czy konika morskiego od długiego zestawu liter i cyfr (coś dla wtórnych analfabetów).

Powyżej zobaczycie zestawy atramentów poszczególnych drukarek EPSON Stylus C86 (zwróćcie uwagę na duży pojemnik z czarnym atramentem) i Photo R200/R300. Każdy kałamarz EPSON-a zabezpieczony jest przed błędnym włożeniem pojemnika - systemem plastikowych występów, a ilość zużywanego atramentu zliczana jest poprzez układ elektroniczny (nie ma żadnego problemu z przenoszeniem kałamarza do innej drukarki - odczyty są poprawne).

Na ostatnim zdjęciu zobaczycie prawie całkowicie rozmontowany kałamarz pigmentowy EPSON (DURABrite) TO441 - ile tu różnych części: sprężyn, tłoczków, filtrów. Przy demontażu kałamarza zlałem niewykorzystany atrament - było tego to ok. 2,5 ml przy 13 ml deklarowanych przez producenta - to jakieś 20% - jak na mój gust to trochę za dużo! Może resetować chip i drukować dalej (propozycja poza konkursem) ?!!

Co ciekawe z zewnątrz kałamarze serii TO44x (Stylus) i TO48x (Photo) są identyczne, nie rozbierałem niestety pojemnika foto i nie mogę potwierdzić, czy są bliźniaczo podobne do siebie także w środku.


parametry zainstalowanych kałamarzy - EPSON C64/86 i R200/R300 (kliknij, aby powiększyć)


zawartość atramentu w kałamarzach wg EPSON-a (kliknij, aby powiększyć)


zużycie atramentu w czasie testu - EPSON (kliknij, aby powiększyć)


status monitor EPSON (kliknij, aby powiększyć)

Jeżeli zapomnimy jakie kałamarze mamy na pokładzie (zainstalowane) lub jakie należy dokupić - to w oknie "Informacje o pojemniku" znajdziemy wyczerpujące dane.

Wzorowy jest również sposób informowania użytkownika o wyczerpującym się atramencie. Tło piktogramu drukarki zmienia kolor na żółty, a potem na czerwony oraz kolejnymi komunikatami jesteśmy powiadamiani o pozostawaniu 20%, 15%, 10% i 5% atramentu w kałamarzu. Jeżeli stan jakiegokolwiek pojemnika z atramentem osiągnie 0 to dalszy druk będzie niemożliwy, wznowienie pracy nastąpi dopiero po wymianie opróżnionego pojemnika. Na szczęście fachowcy z EPSON-a dostrzegli w końcu ten problem! Istnieje możliwość oszczędzania czarnego atramentu, jeżeli jest on na wyczerpaniu (ale oszczędność - jeżeli zużywamy 3 inne kolory!).

Na kolejnej ilustracji możecie zobaczyć stan pojemników z atramentem na początku i na końcu testu. Zastanawia znaczący ubytek atramentu (czarnego o 25%) w Stylusie C86 - tuż po instalacji kałamarza w drukarce, ale wg serwisu jest to ubytek "standardowy" i przy wymianie kałamarza na nowy już nie wystąpi. To dlaczego np. w Stylusie C64 nie był aż tak duży?

W Photo R200 poziomy tuszy to nie pomyłka, bo po wyczerpaniu starych zastąpiłem je nowymi.

Przy użyciu drukarek EPSON wydrukowałem po:
 • Stylus C64 photo edition - 80 stron testowych,
 • Stylus C86 - 75 stron testowych,
 • Photo R200 - 70 stron testowych + 4 CD/DVD
 • Photo R300 - 70 stron testowych + 4 CD/DVD
Na tej podstawie można ocenić prawdziwe zużycie atramentu przez poszczególne urządzenia EPSON. Do miana "oszczędnych" zaliczyłbym Stylusa C64 i Photo R300, choć Stylus C86 pozbawiony "błędów młodości" też prezentowałby się nieźle - wg zapewnień producenta powinien zużywać mniej atramentu od Stylusa C64 (min. kropla 3 pl - zamiast 4 pl) i ten duży pojemnik z czarnym atramentem.

A teraz ceny atramentów do drukarek firmy EPSON


Atramenty Epson

Jak widać druk fotograficzny jest drogi - z jednego zestawu atramentów można wydrukować (po przeliczeniu na pełne arkusze A4) ok. 50-60 stron lub ok. 200 zdjęć 10 x 15 cm. Koszt jednego zestawu atramentów to odpowiednio 170-270 zł (ponad 1 zł na zdjęcie) dla Stylusów (małe pojemniki) i 270-400 zł (2 zł na zdjęcie) dla drukarek Photo. Do tego doliczmy cenę papieru foto (amortyzację sprzętu - pomijam) to co najmniej 50 gr (przy formacie pocztówkowym) do paru złotych przy A4.

Na szczęście w mini-labach ceny zdjęć cyfrowych spadają, a hobbystom i fanom fotografii cyfrowej to i tak nie przeszkadza, prawda!Drukarki HP Deskjet 5740 i HP Deskjet 6540

Drukarki firmy EPSON wyglądały przeważnie jak bracia syjamscy (poza Photo R300), natomiast u HP każde urządzenie ma swój osobliwy, wręcz indywidualny charakter. Raczej ciężko znaleźć jakieś podobieństwa zewnętrzne, poza ogólną filozofią druku reprezentowaną przez HP. Droga papieru we wszystkich drukarkach ma kształt litery "U", co może powodować zacięcia, zwłaszcza przy nierównym pobieraniu papieru. W takich przypadkach, na pewno pomaga możliwość zdjęcia tylnej ścianki drukarki. Wspólną cechą drukarek HP jest użycie portu komunikacyjnego USB 2.0.


HP Deskjet 5740 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


HP Deskjet 5740 (kliknij, aby powiększyć)


HP Deskjet 5740 - delikatny "mechanizm" ustalający pokrywę drukarki po jej otwarciu (kliknij, aby powiększyć)

Porównując drukarki Deskjet łatwo można dojść do przekonania, że skierowane są one do dwóch różnych segmentów rynku.

Drukarka HP Deskjet 5740 należy do niższej klasy średniej (cena ok. 400 zł), która najprawdopodobniej zastąpi HP Deskjet 5150 w urządzeniach domowych (jest to opinia autora testu, a nie oficjalne stanowisko firmy HP).

Składane podajniki zasłaniają mechanizmy wewnętrzne urządzenia przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: drobne przedmioty (dzieci - gdzie ja nie znajdowałem klocków LEGO, puzzli czy kredek) czy ochrona przed kurzem. Po lewej stronie znajduje się panel z klawiszami sterującymi i diodami sygnalizującymi pracę drukarki oraz wyczerpywanie się pojemników z atramentem (zdjęcie niżej).

Po rozłożeniu podajnik papieru nie posiada żadnego oznaczenia, czy ogranicznika do którego należy dosunąć papier (głębokość), a przesuwny ogranicznik szerokości papieru znajduje się prawie wewnątrz urządzenia, aby się wygodnie do niego dostać (ja niestety mam niezbyt długie i szerokie palce) należy uchylić lub otworzyć pokrywę (co przy włączonym urządzeniu wiąże się z autokalibracją urządzenia, stratą czasu, jednej strony papieru i atramentu!!!). Odbiornik papieru pozostawia również wiele do życzenia. Jest bardzo delikatny i wygina się pod ciężarem papieru. Raczej bałbym się na nim pozostawić kilkanaście wydrukowanych arkuszy (co by się nie połamał). Drukarka posiada czujnik papieru, po otwarciu pokrywy (co jest rozumiane przez sprzęt jako wymiana głowicy drukującej) następuje autokalibracja urządzenia. Mechanizm drukujący nie należy do precyzyjnych, kilkakrotnie wciągnął po kilka kartek papieru (jest to ogólnie znana bolączka drukarek HP), a co będzie jak się zużyje? Hałas powodowany przez urządzenie przypomina raczej piłowanie drewna, niż cichy szelest liści (ale, mi jesiennie wyszło!). Przy instalacji urządzenia użytkownik nie ma wpływu na instalowane komponenty oprogramowania (ok. 100 MB m. in. HP Photo Printing opisany w poprzedniej recenzji drukarek. Zacięcia papieru można usunąć poprzez demontaż tylnej pokrywy i usuniecie zaklinowanego arkusza. Drukarka posiada zewnętrzny zasilacz z długim kablem (ponad 2,5 m). Z drukarką otrzymujemy komplet nowych atramentów serii 3xx. Urządzenie zadrukowuje całą stronę A4 bez marginesów, ale w trybie najwyższej jakości widać wyraźnie na wydrukach kilka rzędów odciśniętych rolek prowadzących.


HP Deskjet 6540 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


HP Deskjet 6540 (kliknij, aby powiększyć)


HP Deskjet 6540 - podajnik papieru (kliknij, aby powiększyć)


Klawisze sterujące i diody sygnalizacyjne drukarek HP od góry Deskjety5740 i 6540 oraz Photosmart 7450 (kliknij, aby powiększyć)


HP Deskjet 6540 - bardzo dobrej jakości "mechanizm" ustalający pokrywę drukarki po jej otwarciu (kliknij, aby powiększyć)

HP Deskjet 6540 (w cenie powyżej 600 zł) pretendować będzie do miana niedrogiego, choć dobrej klasy urządzenia biurowo-domowego - możliwość zamontowania sprzętowego duplexu (również z małym dodatkowym podajnikiem papieru foto 10 x 15 cm ładowanym UWAGA - z góry) i dodatkowego podajnika zwykłego papieru na 250 ark. (podobny opisałem przy HP Deskjet 6122 w poprzedniej edycji testu drukarek), to atuty tego urządzenia, które może zastąpić model starszej generacji - HP Deskjet 5652 (ponownie opinia autora testu, a nie oficjalne stanowisko firmy HP).

HP Deskjet 6540 należy do urządzeń dopracowanych w prawie każdym detalu (może jedynie odbiornik papieru należałoby wzmocnić - patrz zdjęcie powyżej). Stabilna, sztywna i mocna konstrukcja, pewny mechanizm drukujący to atuty tego urządzenia. Zasilacz zewnętrzny znajduje się na długim (prawie 3 m) kablu, wtyczka wkładana do drukarki posiada czerwoną diodę sygnalizującą włączenie urządzenia do sieci elektrycznej (naprawdę dobry pomysł!). Drukarka zużywa podczas pracy (wg zapewnień producenta) 62,5 W. Panel sterujący oraz diody sygnalizujące stan drukarki (tryb druku, wyczerpanie atramentu) bardzo przypominają te od starszego brata (HP Deskjet 5652). Drukarka posiada czujnik papieru, a po otwarciu pokrywy (wymiana głowicy drukującej) następuje autokalibracja drukarki. Pokrywa drukarki zamyka się jednostajnie i delikatnie (z lekkim oporem). W skład zestawu wchodzą 2 płyty CD (dokumentacja, sterowniki oraz HP Photo Printing - razem ok. 100 MB) oraz papierowa instrukcja uruchomienia drukarki i oprogramowania. Oprócz kompletu nowych atramentów serii 3xx, dostajemy dodatkowo torbę - "pokrowiec na papier fotograficzny". Urządzenie zadrukowuje całą stronę A4 bez marginesów, ale w trybie najwyższej jakości widać czasami na wydrukach kilka rzędów odcisków rolek prowadzących (o połowę mniej niż w Deskjet 5740).Drukarka HP Photosmart 7450


HP Photosmart 7450 - z dobrodziejstwem inwentarza (kliknij, aby powiększyć)


HP Photosmart 7450 (kliknij, aby powiększyć)


HP Photosmart 7450 - złożone podajniki papieru (kliknij, aby powiększyć)

Drukarka HP Photosmart 7450 jest jedną z najmniejszych (pomijam miniaturowe modele serii Photosmart 145, 245, 325 i 375) i najtańszych (cena ok. 400 zł) drukarek fotograficznych na rynku. Zaopatrzona w sprawdzone (i tanie, bo szeroko dostępne) atramenty starszego typu nr: "57" i "58". Drukarkę wyposażono w przyciski szybkiego wyboru, wyświetlacz LCD ułatwiają druk i zapis fotografii oraz czytniki kart pamięci standardów: Compact Flash I i II, SmartMedia, SecureDigital, MultiMedia, xD oraz Sony Memory Stick - umożliwiające wydruk zdjęć bez użycia komputera. W komplecie z drukarką otrzymujemy 2 płyty CD (dokumentacja, sterowniki i oprogramowanie HP Image Zone, w tym HP Instant Share). Instalacja oprogramowania zajmuje od 200 MB do aż 600 MB (i do 30 minut)!!! W komplecie jest jeszcze instrukcja uruchomienia drukarki i oprogramowania. Producent dostarcza dodatkowo torbę - "pokrowiec na papier fotograficzny".

Oba podajniki papieru składają się do środka urządzenia. Po rozłożeniu podajnik "nadawczy" nie posiada żadnego oznaczenia, czy ogranicznika do którego należy dosunąć papier (na jaką głębokość - zwłaszcza, jeżeli włoży się tylko kilka kartek), a przesuwny ogranicznik szerokości papieru znajduje się w niewielkiej odległości, tuż pod podajnikiem odbiorczym, aby się do niego dostać należy górną tacę podnieść lub złożyć (nie jest to zbyt wygodne), a problem pogłębia jeszcze bardziej - ręczne kalibrowanie i ustawianie marginesów wydruku. Trzeba uważać, aby nie ułożyć papieru krzywo. Urządzenie zadrukowuje format 10 x 15 cm bez marginesów, a format A4 z marginesami: 2; 3; 4,5; 12 mm. Photosmart posiada zewnętrzny zasilacz i pobiera w czasie pracy (wg zapewnień producenta) 66 W. W skład wyposażenia standardowego wchodzi kaseta na papier foto na 20 ark.Oprogramowanie drukarek HP


menu "Własności" - HP Deskjet 5740 (kliknij, aby powiększyć)


menu "Własności" - HP Deskjet 5740 (kliknij, aby powiększyć)


dokumentacja techniczna HP-ków w wersji elektronicznej (kliknij, aby powiększyć)

Oprogramowanie jest standardowe dla wszystkich urządzeń HP w teście. Jeżeli tworzymy standardowe wydruki to obcowanie z oprogramowaniem HP zakończymy na pierwszej zakładce: "Klawisze skrótów drukowania". Jeżeli jednak od urządzenia wymagamy więcej niż funkcje podstawowe, to możemy przekopywać się przez kolejnych: 14-cie zakładek i ukrytych menu - wygląda to na początku, trochę jak wyciąganie królika z cylindra magika, bo tak naprawdę niewiadomo na co się trafi za chwilę i czy będzie to przydatne!

Dla zaawansowanych użytkowników to z kolei kopalnia przydatnych funkcji i możliwość kreatywnego (nie mylić z kreatywną księgowością) sterowania wydrukiem.

Do dyspozycji mamy następujące tryby wydruku: szkic roboczy (300 dpi), szybka normalna, normalna (600 dpi), najlepsza (600 dpi + PhotoREt) i maksymalna rozdzielczość (fizycznie - 1200 dpi, optymalizacja do 4800 x 1200 dpi).

Do wyboru mamy (HP DJ 6540) aż 25 różnych rodzajów nośników druku (papier, folia itd.). Na jednym arkuszu możemy wydrukować do 16 stron (gdzie ja podziałem ten mikroskop) lub wykonać plakat z maksymalnie 25 arkuszy. Drukować w kolorze lub tylko w skali szarości (polecam tryb: "wysoka jakość", bo wydruki "tylko z czarnego pojemnika" dla Photosmart-a wychodzą bardzo blado).

W opcji "zarządzanie kolorami" mamy do wyboru: ColorSmart/sRGB, AdobeRGB i zarządzane przez aplikację (tylko Deskjet-y).


HP Photo Printing (kliknij, aby powiększyć)


HP Photo Printing (kliknij, aby powiększyć)

HP Photo Printing - to obecnie w pełni spolszczone narzędzie. Aplikacja jest połączeniem programu zarządzającego bibliotekami graficznymi i edycyjnego. Pliki graficzne do albumu pobieramy z: katalogu (np. dysk twardy), skanera (TWAIN), aparatu cyfrowego. Część programu odpowiadająca za korektę i edycję obrazu ma duże możliwości choć jest prosta w użyciu. Mnogość ruchomych okienek/palet (uruchamianych poprzez ikonki) nie przeszkadza w pracy. Na obrazie możemy dokonać różnych przekształceń - do dyspozycji mamy: obrót, odbicie lustrzane, skalowanie, wyostrzanie, korektę ekspozycji i koloru oraz histogram. Następnie możemy wydrukować album naszych prac. Szablonów jest wiele, od standardowych po bardzo wymyślne. Polecam ten program.


HP Image Zone (kliknij, aby powiększyć)


HP Image Zone (kliknij, aby powiększyć)

HP Image Zone - to co najmniej starszy brat HP Photo Printing (prawie 400 MB na dysku). Pliki graficzne wczytujemy do programu z: aparatu cyfrowego / karty, skanera (TWAIN), folderów (dysk twardy). Program może służyć do:
 • katalogowania fotografii (ta funkcja działa dość wolno - AMD Athlon 2000+),
 • edycji zdjęć (korekta jasności, kontrastu, wyostrzanie, obroty, kadrowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, filtry, zmiana temperatury barwnej, nasycenia i balansu bieli, efekty specjalne, skalowanie, zamiana na obraz czarno-biały z filtrami barwy itd.),
 • tworzenia i edycji "Projektów kreatywnych": tworzenia projektów (*.prj, *.cal), panoram, etykiet płyt CD/DVD, kalendarzy, albumów, broszur, kart okolicznościowych i ulotek - w wielu opcjach (szablonach) przygotowanych do wyboru,
 • połączenie z usługą HP Instant Share - umożliwiającą udostępnianie zdjęć drogą elektroniczną.
Jest to naprawdę przyzwoity pakiet graficzny z dużymi możliwościami co ważne w cenie drukarki - polecam.Atramenty drukarek HP


tusze - HP


kałamarze - HP (kliknij, aby powiększyć)

Firma HP w opakowaniach swoich materiałów eksploatacyjnych, promuje od dawna oznaczenia liczbowe (2 - znakowe, np. "28", "57", a czasami z literą np. "78a/d", "45a/g"; obecnie oznaczenia te będzie trzeba powiększyć do 3-znaków: "348", "100" - chociaż za wielką wodą (USA) te same kałamarze oznaczono numeracją 9x - dziewięćdziesiątki).

Na nową gamę kałamarzy HP składają się (wg autora testu zastępują one - stare kałamarze nr / stara pojemność):
 • mały wkład trójkolorowy HP Nr 343 - 7 ml ("28" / 8 ml),
 • duży wkład trójkolorowy HP Nr 344 - 14 ml ("57" / 17 ml),
 • fotograficzny wkład atramentowy HP Nr 348 - 13 ml ("58" / 17 ml),
 • szary wkład fotograficzny HP Nr 100 - 15 ml ("59" / 17 ml),
 • mały czarny wkład atramentowy HP Nr 338 - 11 ml ("27" / 10 ml),
 • duży czarny wkład atramentowy HP Nr 339 - 21 ml ("56" / 19 ml).
A teraz ceny atramentów do drukarek firmy HP:


Atramenty HP

Wnioski nasuwają się same:
 • czarne wkłady powiększono o 10% (a cenę o ... 35% dla dużego wkładu!!!! (przypominam, że duża głowica wkładu nr "339" ma o połowę większy pas zadruku od małej), by...
 • ...KOLORY i kałamarze FOTOGRAFICZNE zmniejszyć o prawie 20% (cena spadła tylko o ok. 5%) - czy jest to promocja druku cyfrowego wg HP?
Jak widać pieniądze leżą na ulicy - jeszcze DWA lata temu kałamarze HP miały po 38-42 ml (i starczały na stron: 833 / K - 970 / CMY dla wkładów "45a" i "78a"), a teraz duży kolor ma taką pojemność, jak mały czarny wkład 11-14 ml (stron: 800 / K - ale już tylko 450 / CMY dla wkładów "338" i "344").

Choć nowe drukarki firmy HP są już na rynku prawie miesiąc, ale na giełdzie (23. października 2004) prawie nikt ze "speców" od atramentów, nie wie o istnieniu wkładów oznaczonych numerami 3xx, czy 100. Wniosek - może te drukarki nie potrzebują atramentu do druku, a może go bardzo oszczędzają i przez pół roku nie trzeba go wymieniać - prawdę mówiąc nie wiem, pomóżcie mi ten problem rozwiązać!


parametry zainstalowanych kałamarzy - HP Photosmart 7450 (kliknij, aby powiększyć)


zużycie atramentu w czasie testu - HP (kliknij, aby powiększyć)

Na powyższej ilustracji możecie zobaczyć stan pojemników z atramentem na początku i na końcu testu.

Przy użyciu drukarek HP wydrukowałem po:
 • Deskjet 5740 - 80 stron testowych,
 • Deskjet 6540 - 85 stron testowych,
 • Photosmart 7450 - 85 stron testowych.
Na początku testu wszystkie drukarki były uzupełnione pod korek.

Wow! Ile jeszcze tego czarnego atramentu zostało w Deskjet-ach. Potwierdza się chyba moja teoria (spiskowa)! To trzeba przyznać - czarnego atramentu starcza na bardzo dłuuuuugo!!! Jeżeli będziecie drukować czarny tekst z małymi kolorowymi wstawkami - to drukarki HP będą dobrym wyborem.

Obecnie koszt zakupu kompletu nowych, oryginalnych kałamarzy HP dla Deskjet-ów u producenta jest o 50 zł niższy (200-290 zł), niż u EPSON-a (do Stylus-a 270-340 zł); ale ten sam zakup na giełdzie (HP - sklepy internetowe, na giełdzie nie dostępne!!!) przedstawia się odwrotnie: 220 zł - EPSON do ok. 270 zł HP (małe pojemniki są w porównywalnych cenach 180-185 zł). Poczekamy jeszcze na ceny giełdowe HP. EPSON przed Świętami wprowadził promocje cenowe na swoje materiały eksploatacyjne. Można m.in. zamówić pakiet - cały komplet atramentów w cenie o kilkanaście procent niższej niż 4 oddzielne kałamarze - czekamy na odpowiedź HP.

Dla drukarek fotograficznych ceny kształtują się następująco: atramenty oryginalne za komplet EPSON - 400 zł, HP - 290 zł, giełda oryg.; EPSON - 270 zł, HP - 180 zł. Oczywiście porównywanie wprost samych cen do nikąd nie prowadzi, gdyż na kałamarzach EPSON-a można wydrukować o ok. 1/3 więcej stron foto (delikatnie licząc - oraz zależnie od wybranego koloru) niż u HP.

Jeszcze inaczej wygląda kwestia wykorzystania możliwości drukarek HP tj. zastąpienia czarnego atramentu - wkładem fotograficznym (kolorowym lub szarym). Cena tych wkładów jest porównywalna z dużymi czarnymi atramentami. Mam nadzieję, że będę mógł to niedługo sprawdzić na jednej z drukarek serii 8x50.

Drukarki HP wyposażono w możliwość "druku awaryjnego". Jak zabraknie czarnego to składamy druk z CMY, jak zabraknie jakiegoś koloru do wydruk mamy monochromatyczny (czarno-szary).Druk dokumentów testowych

Do wydruków próbnych wykorzystałem kilka szeroko używanych programów, dzieląc je na 3 główne kategorie użytkowe:
 • programy biurowe (Word, Excel, Adobe Reader),
 • wektorowe programy graficzne (CorelDraw),
 • programy graficzne i przeglądarki zdjęć (ACDSee, Photoshop),
Opis większości prób znajdziecie w zeszłorocznym teście drukarek, podobnie jak rozdział poświęcony papierom i innym nośnikom do wydruku.

A teraz czas na bezsporne fakty, czyli czasy wydruku (z komputera: AMD Athlon 2000+, Radeon 9200 Pro, 120 GB ATA)


Czasy wydruku Epson


Czasy wydruku HP

I na deser moja ocena wydruków w skali szkolnej:


Ocena wydruku

Przykładowe zeskanowane wydruki zdjęć:


górny rząd: HP Ph7450, DJ6540, DJ5740, dolny rząd: EPSON C64, C86, R300 (kliknij, aby powiększyć)


od góry: EPSON C64, C86, R300, HP Ph7450, DJ6540, DJ5740 (kliknij, aby powiększyć)


nadruk na CD z EPSON-a R300 - tu podobnie jak na papierze rezultat zależy od nośnika (kliknij, aby powiększyć)


EPSON Photo R300 - indeks zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

Ogólna ocena szybkości i jakości druku

I wracamy do wyboru tej Naj... Podobnie jak z wyborem Miss Piękności - każdemu podoba się coś innego (brunetki, blondynki ...) i do innych celów ma służyć.

Oprócz kwestii jakości druku (dla jednych najważniejsza), należałoby wziąć pod uwagę koszt zakupu i późniejszej eksploatacji urządzenia (to dla drugich), a także uniwersalność zastosowań (praca bez komputera, nadruki bezpośrednio na CD/DVD, wodoodporność i trwałość wydruków - to dla kolejnej części potencjalnych klientów - kwestia najważniejsza).


Ogólna ocena

Naciągnę trochę ramy tego testu (ponieważ, jest tylko jeden uczestnik w cenie 310 zł) i pierwszą kategorię cenową podciągnę do poziomu ok. 400 zł (ceny giełdowe z 23. października 2004). Do wyboru mamy po 2 drukarki EPSON-a i HP. Co by tu wybrać?!?

Na pewno liderem cenowym jest EPSON Stylus C64 photo edition, ale za niewiele więcej (80 zł) możemy kupić o połowę szybszego i dokładniejszego EPSON-a Stylus C86 (C84 - to prawie ta sama drukarka z dużymi atramentami) którego serdecznie polecam - za dobrą jakość na każdym nośniku, trwałość wydruków, dobrej jakości zdjęcia za rozsądne pieniądze (4 kałamarze, w tym również czarny w rozmiarze XL).

TwojePC - OK!

Przyznaję znaczek TwojePC OK! drukarom EPSON Stylus C64 photo edition i EPSON Stylus C86.

Na dzień dzisiejszy polecać raczej nie będę: HP Deskjet 5740 i wyjaśniam dlaczego.

Drukarka przynajmniej dla mnie, jest za delikatna do użytku domowego, choć jej jakość druku i uniwersalność nie podlega kwestii (mało precyzyjny mechanizm druku, "miotający się na wietrze" odbiornik papieru), cena atramentu i jego dostępność dla końcowego użytkownika jest raczej problematyczna (może za parę tygodni, miesięcy) i ostatnia kwestia cena samego urządzenia. Wspomnę teraz o może "nie-wielkim, ale nieobecnym" tego testu, czyli o drukarce HP Deskjet 5150. Do poprzedniego testu urządzenie jeszcze nie weszło, a do tego już nie weszło (nowe modele HP), a szkoda. Obecnie cena giełdowa HP Deskjet 5150 jest bardzo atrakcyjna (330 zł), tanie materiały eksploatacyjne, trwała konstrukcja mechaniczna (Pytanie: czy ktoś narzeka na tę drukarkę?), bardzo dobrej jakości wydruki tekstu (zdjęcia uciekają troszkę w czerwień, A4 bez marginesów), możliwość "przezbrojenia" w drukarkę foto, czyni z tego modelu atrakcyjny wybór!

A co z drukarkami foto? Porównywanie małego Photosmart-a 7450 z drukarkami EPSON Photo raczej nie ma większego sensu (przedział cenowy, wyposażenie itp.). Jakość wydruków foto jest bardzo dobra (ale niezbyt szybka), dodatkowe czytniki kart pamięci (oraz uwagi dot. HP 5150), czynią z tej drukarki dobry wybór.

Ale już na horyzoncie majaczą nowe drukarki CANON-a serii PIXMA: 1000 (230 zł), 1500 (290 zł), 2000 (330 zł) oraz droższe modele: 3000 (poniżej 600zł + nadruk na CD/DVD), 4000 (poniżej 700 zł + jw.) i inne. Zapowiada się ostra konkurencja na tym rynku, w najbliższym czasie!

Drukarki droższe.
HP Deskjet 6540 - to bardzo dobre urządzenie dla małych firm i zaawansowanych użytkowników indywidualnych. Szybkość i jakość druku tekstu oraz druku wektorowego z CorelDraw - stoi na bardzo dobrym poziomie. Trochę gorzej jest ze zdjęciami, gdzie jakość i szybkość jest niższa od konkurencji (oczywiście porównuje do EPSON-ów Photo R200/R300 - co tym bardziej podkreśla jakość urządzenia). Również w tej drukarce istnieje możliwość wymiany czarnego wkładu atramentowego na pojemniki foto (niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami).

TwojePC - OK!

Laury TwojePC OK! wędrują dla dla drukarek HP Photosmart 7450 i HP Deskjet 6540.

EPSON Photo R200 i EPSON Photo R300 - choć drukują prawie identycznie (wyśmienite kolory i szybki wydruk zdjęć), to każda z nich ma cechy, których brakuje drugiej.

R200 jest tańsza od R300 (o ok. 150 zł), ale R300 ma pulpit sterujący (druk bez komputera) i czytniki kart pamięci. Obie nadrukowują krążki CD/DVD. Jakości i szybkości druku tekstu i z CorelDraw nie rzuca na kolana, ale stoi na bardzo przyzwoitym poziomie.TwojePC - OK!

Przyznaję nagrody TwojePC OK! drukarkom: EPSON Photo R200 i EPSON Photo R300.