© 2001, TwojePC.pl
|
|
S P R Z Ę T |
|
. |
Recenzja płyty NMC 8TCX+
Autor: Lancer
Data: 16/08/01
|
|
|
Nie minęło wiele czasu od ostatniej recenzji płyty NMC 8KAX+ w naszym przegladzie, a dzięki firmie NMC-PE Polska mogę Wam przedstawić kolejny produkt tej firmy. Zobaczymy na co stać płytę główną NMC 8TCX+.
|
NMC 8TCX+
Płyta zbudowana jest w oparciu o chipset firmy VIA KT266, będący tym samym układem na którym zostały oparte płyty Shuttle AK31 i 32 opisywane w artykule sprzed kilku tygodni i przeznaczona jest pod procesory AMD Duron/Athlon.
Wymiary są podobne do najnowszych konstrukcji innych firm - 30,5cm x 24,5cm. Płyta obsługuje tylko pamięci DDR w postaci modułów SDRAM DIMM. Na dzień dzisiejszy są to pamięci zgodne ze specyfikacją PC1600 i PC2100 o napięciu 2,5V. W 3 gniazda możemy włożyć 1,5GB pamięci w modułach po 512MB. Gniazdo procesora jest umieszczone w innej pozycji niż choćby na płycie NMC 8KAX+. Jest ono obrócone o 90 stopni i umieszczone nieco bardziej na osi symetrii płyty. Takie umiejscowienie ma dwie zalety. W ciasnej obudowie nieco łatwiej jest zakładać radiator na procesor, a strumień powietrza z wentylatora trafia na zawnętrzną, nagrzewającą się stronę karty graficznej, chłodząc ja dodatkowo. Termisor dokonujący odczytu temperatury procesora zanajduje się dokładnie pod jądrem chipa, stad wynik pomiaru jest dokładny, jednak nie odbiegają one znacznie od tego co zaobserwowałem na płycie NMC 8KAX+.
Na mostku północnym płyty głównej - VT8366, znajduje radiator z wentylatorkiem firmy CoolerMaster. Gniazda pamięci są na tyle daleko od portu AGP, że długa karta graficzna nie wymusza od nas jej wyjęcia w przypadku manipulacji pamięciami. Trzy gniazda do podłączenia wentylatorków to dziś ilość standardowa, ale przydało by się dodatkowe czwarte, które spotykamy coraz częściej w innych konstrukcjach. Sześć slotów PCI umożliwia elastyczną rozbudowę naszego komputera. Podobnie jak inne płyty na układzie KT266 jest możliwość podłączenia 4 dodatkowych portów USB, obok dwóch zewnętrznych na krawędzi. Płyta poza kontrolerem dyskowym wbudowanym w mostek południowy VT8233 nie posiada żadnych dodatkowych kontrolerów dyskowych. Poprzez takie podejście płyty obsługuje do 4 urządzeń ATA100. Układ dźwiękowy zbudowany na kodeku AC97 nie wymaga od nas do słuchania wesołego dźwięku powiadamiającego o załadowaniu systemu Windows dodatkowej karty dźwiękowej, ale nie spodziewajmy się po jej brzmieniu niczego nadzwyczajnego. Mozna jedynie powiedzieć ,że jest i jakoś gra. W prawym dolnym rogu znajdziemy dwa duże wyświetlacze informujące o przebiegu POST'a i pozwalające wykryć ewentualne błędy pojawiające przy uruchamianiu komputera. Na laminacie nie ma praktycznie żadnych zworek (poza jedną służącą do ustalania defaultowej częstotliwości magistrali FSB na 100 lub 133MHz DDR). Wszelkich ustawień pracy procesora dokonujemy w BIOS'ie.
Mnożnik procesora ustalamy w zakresie od 6 do 12x z krokiem ,05x. Dodatkowo mamy jeszcze mnożniki 13, 14 i 15x. Powstały one z "emulacji" istniejących wcześniej 5, 5,5 i 12,5x. Przy obsadzeniu płyty procesorem nie przewidzianym fabrycznie do pracy z np. mnożnikiem 15x procesor uzna to ustawienie za mnożnik 5,5x i zamiast powiedzmy 1500MHz (15x100MHz) uzyskamy 550MHz (5,5x100MHz). Częstotliwość magistrali systemowej reguluje się od 100 do 200MHz co 1MHz. Napięcie rdzenia procesora ustalamy (na przykładzie procesora Athlon) w zakresie 0,1V do +0,1V od napięcia defaultowego z krokiem co 0,025V. Napięcie pamięci - od 2,5 do 3,2V! Niestety brakuje możliwości zmiany napięcia I/O. Istnieje tu sporo możliwości regulacji trybu pracy pamięci. Każdy parametr ustawić można zdając się na fabrycznie zdefiniowane - normal, fast, fastest, turbo, lub ręcznie dostroić każdy parametr. Co prawda możliwości regulacji jest dużo, więcej niż w płytach Shuttla, lecz są to opcje inne niż w przypadku płyty NMC 8KAX+. Bardziej przypominają one to co do tej pory spotykaliśmy w płytach na układzie KT133. KT266 jako, że jest konstrukcją pseudosynchroniczną umożliwia taktowanie RAM'u zegarem innym niż procesor. Dzięki stosownym opcjom w BIOS'ie ustawić je jako 100MHz/100MHz (odpowiednio CPU/RAM), 100MHz/133MHz, 133MHz/133MHz, 133MHz/100MHz. Najciekawsza jest ta ostatnia opcja. Teoretycznie możemy bowiem ustalić taktowanie procesora na max dostępne w BIOS'ie płyty głównej-200MHz, a pamięci 166MHz (w trybie DDR, czyli 400MHz/333MHz).
Płyta posiada monitoring systemów (odbywa się on dzięki obecności układu Winbond, gdyż mostek południowy VT8233, w przeciwieństwie do VT82C686B, nie zawiera tej funkcji wbudowanej). Kontrola obejmuje więcej parametrów niż płyta 8KAX+. Oprócz możliwości wyłączenia komputera w przypadku przegrzania procesora, mamy -temperaturę procesora i płyty głównej, szybkość obrotową wentylatorów, napięć procesora, portu AGP, napięcia 5V, 12V, 3,3V, napięcia chipsetu i baterii.
W pudełku z płyta znajdziemy obok instrukcji trzy kable-ATA100, ATA33 i FDD oraz jeden wyprowadzający zewnętrzny port USB. Na dołączonej płytce ze sterownikami znajdują się programy do monitoru z poziomu systemu operacyjnego, ale brakuje jakiegoś dodatkowego oprogramowania użytkowego (np. programu antywirusowego).
TESTY
Konfiguracja testowa:
- Płyta główna: NMC 8TCX+ i 8KAX+
- CPU: AMD Athlon 1400 (133MHz x10,5) no o/c
- RAM: 512MB DDR PC2100 (2 x 256MB) (pamięci taktowane-dla płyty 8TCX+-2, 4way, 2, 5, 2, 2T, dla płyty 8KAX+-8, 8, 5, 2, 4, 2, 2)
- VGA: Leadtek GeForce2 MX 32MB (taktowany 200MHz/200MHz)
- HDD: IBM DTLA 45GB ATA100 7200rpm
- OS: Windows 98SE
- VGA driver: Detonator 12.90
- DirectX 8.0
- AMD driver pack 4.80
- VIA 4in1 4.31
- AMD driver pack 4.80
UWAGA!!!
Niestety testy są niekompatybilne z tymi zrobionymi przy okazji wcześniejszych opisów płyt głównych, ze względu na fakt, że moja karta graficzna - Leadtek GeForce3 jest w serwisie, a chcąc szybko podzielić się w Wami wrażeniami z obcowania z płyta NMC 8TCX+ użyłem karty graficznej GeForce2MX (za wypożyczenie karty dziękuję firmie Simmtech).
Nie jest niespodzianką bezproblemowa praca urządzenia. Wszystko instalowało się bez problemów. Nie pojawił się znany z układu 686B błąd ujawniający się przy okazji kopiowaniu dużych plików, zapewne dlatego, że mostek południowy układu KT266 VT8233 jest konstrukcją zupełnie nową. Płyta sprawuje się bardzo dobrze, testy przebiegły gładko, bez najmniejszego zawahania. Programy chodziły w pętli, nie powodując zawieszeń, czy innych błędów. Opcje konfiguracji są duże, płyta jest stabilna. Bez większych problemów udało mi się zmusić ją do pracy przy częstotliwości 165MHz, co daje taktowanie pamięci zegarem zbliżonym do tego, co będą oferowały pamięci PC2700 i to przy najostrzejszych ustawieniach (2, 4way, 2, 5, 2, 1T), dając przepustowość teoretyczną 2517MB/s. Niestety przy taktowaniu 166MHz płyta nie startuje. Nie jest to spowodowane zbyt wysoką częstotliwością, lecz prawdopodobnie wewnętrzną blokadą na życzenie VIA. Inne recenzje płyty mówią o podobnych przypadkach (co prawda są to recenzje Epox'a 8KHA, ale to identyczna płyta - patrz niżej), a i druga płyta NMC jaką udało mi się zdobyć zachowywała się identycznie (wszystko OK, aż do 165MHz). Być może w chwili wejścia na rynek układów zgodnych z PC2700 opcja ta zostanie odblokowana.
Wydajność podsystemu pamięci jest niższa niż w układzie AMD761, ale mimo to wydajność ogólna jest zbliżona. Co prawda przy ustawieniu opcji DRAM Command Rate na 1T przepustowość się zrównuje, niestety przy takim ustawieniu zawiesza się Quake3. Co ciekawe przy wyższym od 133MHz taktowaniu pamięci (choćby na 160, czy 165MHz DDR) można już spokojnie ustawić 1T, ale nie widać różnicy w wydajności pamięci pomiędzy 1, a 2T. Najprawdopodobniej funkcja ta zostaje zablokowana.
Oto porównanie wyników testów:
Podobnie jak w przypadku NMC 8KAX+, analogicznej do Epox'a 8K7A, NMC 8TCX+ jest identyczna z Epox 8KHA. Tak jak wcześniej, tak i teraz bez zająknięcia wgrał się BIOS pobrany ze strony Epox, ale oryginalny, od NMC jest identyczny z tym, jaki posiada 8KHA. Różnica jest w zasadzie jedna. W trakcie POST'a czytamy "...for 8TCX+" - NMC, a po wgraniu tego od Epox'a "...for KT266". Ot i cała różnica. Nawet program monitorujący MotherBoardMonitor pokazał mi:
PODSUMOWANIE
Jak widać z testów różnica w wydajności płyt na układzie AMD761 i KT266 po odpowiedniej możliwościach konfiguracji jest zbliżona. Co prawda przewaga leży raczej po stronie NMC 8KAX+, ale różnica nie jest duża, a biorąc pod uwagę korzystną ceną płyty 8TCX+ przewaga leży raczej po jej stronie. Dochodzi do tego jeszcze duża elastyczność tego produktu. Spora ilość gniazd PCI i portów USB oraz aż 3 banki na pamięci DDR umożliwiają rozbudowę naszej konfiguracji w przyszłości o dodatkowe urządzenia.
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
|
|
|
NMC - PE POLSKA Sp. z o.o.
|
|
|
. |
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001, ILSoft |
|
|
|