Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 7 maja 2018 
    

Intel Arctic Sound - pierwsze karty graficzne niebieskich już w styczniu?


Autor: Zbyszek | źródło: TweakTown | 20:12
(27)
Od momentu, kiedy Raja Koduri został zatrudniony przez Intela, jest jasne, że krzemowy gigant zamierza w przyszłości opracować własne wydajne samodzielne układy graficzne. To nie są żadne plotki - nawet w oficjalnej informacji o zatrudnieniu byłego szefa działu Radeon Technologies Group, pojawiła się wzmianka o tym, że jego pojawienie się w Intelu ma na celu poszerzenie oferty niebieskich o produkty graficzne, które nawiążą konkurencję z Nvidią i AMD. Kilka tygodniu po zatrudnieniu Raja Koduri, w sieci pojawiły się informacje, że Intel pracuje nad układami graficznymi o nazwie kodowej Arctic Sound oraz ich następcami o nazwie Jupiter Sound.

Nieznaną kwestią jest jeszcze możliwy termin pojawienia się pierwszych samodzielnych układów graficznych Intela. Tymczasem według portalu TweakTown, który jak twierdzi dotarł do wiarygodnych informacji, prezentacja układów i/lub kart graficznych Intel Arctic Sound odbędzie się już w styczniu 2019 roku, podczas targów CES w Las Vegas.

Nieznany jest jeszcze termin premiery rynkowej, ale zakładając, że prezentacja próbek inżynierskich lub gotowych układów i kart faktycznie odbędzie się podczas CES w styczniu, można zakładać, że trafią one na rynek najwcześniej w 1 kwartale przyszłego roku, a najpóźniej w 2. połowie przyszłego roku.

Układy Arctic Sound mogą być montowane na przyszłych procesorach MCM Intela (zamiast stosowanych aktualnie chipów Radeon Vega), a także mają znaleźć się na samodzielnych kartach graficznych przeznaczonych do montażu w slotach PCI-Express płyty głównej. Karty te miałyby konkurować z produktami AMD i Nvida w średniej półce cenowej, czyli takiej, w której aktualnie znajdują się np. GeForce GTX 1050Ti, 1060 i Radeon RX 580.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. To będzie mega miazga, rewolucja na rynku kart (autor: Sony Vaio VPN | data: 7/05/18 | godz.: 20:37)
  Najwyższa jakość, wydajnosc, klasa. Wcześniej klienci nie dorośli do larrabee, to był zbyt rewolucyjny produkt na tamte czasy. Teraz może docenia kolejna perełkę.


 2. Widać INTEL już dawno pracował (autor: Mario1978 | data: 7/05/18 | godz.: 20:41)
  nad własnym projektem MCM a teraz tylko potrzebuje lepszego dopracowania takiego rozwiązania.
  Jak sprawy mają się mieć właśnie tak to współczuje co będzie się działo z NVIDIA.To będzie ból jak AMD w przyszłym roku wyda na rynek profesjonalny swoje MCM ,które wydajnością dorówna monolitom od Zielonych a będzie spokojnie o 75% tańsze.Wystarczy ,że 150mm2 układy łączone modułowo będą miały uzysk na poziomie 80% a MONOLITY na poziomie 50% o powierzchni 600mm2 a NVIDIA nie będzie miała z czego obniżać ceny.
  INTEL już to zrozumiał i widać nie próżnował.


 3. Wiecie co (autor: kombajn4 | data: 7/05/18 | godz.: 20:55)
  w sumie jakby naprawdę udało im się stworzyć karty w segmencie GTX1060 i w podobnej cenie to może by się coś ruszyło na rynku i ceny by spadły, bo jak przed chwilą patrzyłem na ceny na Amazonie to myślałem że mi się coś z oczami stało jak znalazłem RX550 za 198 Euro :(

 4. Maharaja (autor: Micky | data: 7/05/18 | godz.: 21:07)
  Będzie jak z AMD. Sterowniki resetujące się po każdym resecie systemu, bez względu na to z czego on wynikał. No ale będą światełka, dużo statystyk i kolorowe menu, czyli po hindusku, bajzel ale kolorowy.

 5. Micky (autor: kombajn4 | data: 7/05/18 | godz.: 21:17)
  nie wiem o jakich sterownikach resetujących się mówisz. Siedzę na grafice AMD(Vega iGPU) pierwszy raz od czasu Radeona HD5750 i nic mi się nie resetuje, co prawda aktualizacje (a raczej ich brak) sterowników to jakaś kpina i trzeba się w przypadku iGPU posiłkować ręczną instalacja sterów od kart dedykowanych ale same sterowniki po instalacji są stabilne, żadnych błędów w grach nie uświadczyłem.
  A jeśli karty maja wyjść w styczniu 2019 to Kaduri przy nich tylko robi ostatnie szlify a nie cała architekturę.


 6. Raja Koduri i Intel? (autor: Duke Nukem PL | data: 8/05/18 | godz.: 00:48)
  Niech się Intel zgłosi do firmy Braun po moduły chłodzenia. ;)

 7. kombajn4 (autor: Micky | data: 8/05/18 | godz.: 07:26)
  Wszystko jedno z jakiego powodu, po resecie systemu ustawienia Wattmana wracają do domyślnych na każdych sterownikach. Idźmy dalej - brak ładowania profili Wattmana, no ale sukces już po 1,5 roku dodali profile. Po co mi kontrola klatek, vsync i chill włączone w tym samym momencie? No i kompletnie nieefektywna efektywność energetyczna, ma chyba sens tylko w grach na tablety. Oczywiście przegrzewanie się. Obecnie mam rx 470 i jest chłodniejsze, ale miałem 370 i można było mięso smażyć. I jeszcze jedno po co mi w sterownikach do karty graficznej program do streamowania obrazu? I po co mi zakładka do tego programu skoro go nie zainstalowałem? Hmmm. Co nieuświadomione potrzeby? I na koniec co mnie najbardziej wk.... to wycofanie wsparcia dla Win 8.1

 8. @7. (autor: Kenjiro | data: 8/05/18 | godz.: 08:20)
  Mam R9 290 i jest chłodne, w porywach osiąga 65'C, ale kupiłem dobry model z dobrym autorskim chłodzeniem, a nie byle jaki. I ustawienia Wattmana się nie resetują w żadnym momencie, więc problem dotyczy Ciebie, a nie ogółu.

  A sterowniki Intela do IGP to jest dopiero kpina z ludzi, nawet w starych grach potrafią sprawiać problemy, a co dopiero w nowszych, więc nie spodziewam się, żeby ogarnęli temat na tyle, by konkurować z AMD i nVidią w tej kwestii. Zresztą, pamiętam też problemy ze sterownikami do i740, których nie potrafili naprawić przez te kilka lat istnienia karty na rynku...


 9. Micky (autor: kombajn4 | data: 8/05/18 | godz.: 08:31)
  Wattmana u mnie nie ma więc nie mam jak się wypowiedzieć. Vsync i Chill to dwie zupełnie odmienne rzeczy:
  "Radeon Chill to nowa technika mająca na celu przede wszystkim obniżenie poboru energii, a także zmniejszenie temperatur i w efekcie też hałasu. Najprościej rzecz ujmując, Radeon Chill odpowiada za dynamiczną regulację płynności animacji w grach. Stale monitorując kolejne klatki, Radeon Chill obserwuje czy pomiędzy nimi zachodzą duże zmiany ich zawartości. Jeżeli gramy np. w Wiedźmina 3 i stoimy w miejscu, a wokół nas niewiele się dzieje, Radeon Chill obniży liczbę renderowanych klatek na sekundę, aby zmniejszyć obciążenie GPU." Innymi słowy jak stoisz w miejscu to nie potrzebujesz 60 czy 120 FPS
  Jeśli chodzi o streaming to pewnie jest tam dlatego że jest również u Nvidii i AMD nie chciało być gorsze. Sprawdź sobie procent udziału rynkowego Windowsa 8.1:
  https://bit.ly/2FUV4p2
  poniżej Windowsa XP. Fakt wkurzające że udany i dość świeży, bo 4 letni system stracił wsparcie ale co zrobić. Zawsze można się posiłkować sterownikami z Win10 powinny działać bez problemu.


 10. kombajn4 (autor: Micky | data: 8/05/18 | godz.: 08:53)
  Ja wiem co to jest vsync i chill, ale one się wzajemnie znoszą. Ustawisz chill na 144 i przy włączonym vsync na monitorze 60 Hz masz 60 klatek. Ustawisz chill na 45 przy włączonym vsync i masz 45 klatek. To jest bez sensu aby obie opcje działały w tym samym czasie. Albo głupota albo niechlujstwo programistyczne.

  Nvidii nie przeszkadzają udziały w rynku.


 11. Bardzo ryzykowne (autor: rookie | data: 8/05/18 | godz.: 09:03)
  Zamiast wydawać ogromne pieniądze na wielką niewiadomą - produkcję kart, które nie wiadomo jak zostaną odebrane na rynku, intel przetestowałby nową architekturę w IGPu: Radeon w Ryzenie 2400g jest 3x (tak, trzy razy!) szybszy od HD Graphics w i5 8400. https://www.extremetech.com/...18/02/SOM-2400G.png
  Jeśliby intel dogonił Ryzena 2400g to już byłby wyczyn, w wydajność na poziomie gf 1060 to nie wierzę, bo gdyby już coś miał to elementy tej architektury wykorzystałby w IGP...


 12. rookie (autor: kombajn4 | data: 8/05/18 | godz.: 10:03)
  tak po mojemu to właśnie elementy tej architektury są wykorzystywane w obecnych integrach Intela - obstawiam że ta karta graficzna to mocno przeskalowany w górę UHD być może MCM choć monolitu też bym nie wykluczał.

 13. Jedno jest pewne... (autor: Teriusz | data: 8/05/18 | godz.: 14:50)
  Intel stanął w miejscu i na chwilę obecną przy x86 nie ma za dużo pola manewru. Musi mieć AMD za konkurencje, bo tak mu nakazują regulacje. A dominując nad przeciwnikami to klienci wymieniają procki intela na nowsze intela i tym samym Intel zjada swój własny ogon. Jedynym rozwiązaniem by stać się jeszcze większym i zarabiać więcej to trzeba wejść na inne rynki.
  Smarfony zdominował ARM i tam raczej x86 nie ma racji bytu. Za późno i za duża konkurencja. Zatem idealnym rynkiem jest rynek dedykowanych GPU gdzie Intel już ma podkładkę w postaci iGPU. Wystarczy to rozbudować, wepchać się między AMD i Nvidię i trochę porozbijać łokciami ;)

  Nvidia zaś powinna utworzyć joint venture z VIA i wejść na rynek x86 oraz APU do konsol.

  Byśmy mieli wtedy 3 graczy o podobnym polu działania, a nie krzyżowe duopole gdzie AMD walczy na 2 frontach jednocześnie. Gdyby Intel zacząć konkurować z Nvidią i wzajemnie to AMD by się wzmocniło, a do dobre dla rynku i klientów :)


 14. .:. (autor: Teriusz | data: 8/05/18 | godz.: 14:56)
  sorry za literówki

 15. jedno jest pewne (autor: Mario2k | data: 8/05/18 | godz.: 15:07)
  Intel ma tyle siana że mógłby wykupić po 4 pokolenie wszystkich swoich Hejterów :) a tak poważnie
  Jak się Intel zdecyduje na wejście w produkcję GPU a na to wygląda to będzie trzeci gracz ,będzie konkurencja i będzie w końcu normalność.


 16. Arctic Sound (autor: VP11 | data: 8/05/18 | godz.: 15:30)
  Nie rozumiem czegos, to ma bac karta graficzna czy jednak dzwiekowa. @Sony moze ty lepszy jestes z angielskiego, od kiedy sound = graphic ?? Czy moze przy okazji bedzie zawywal tak ze karta dzwiekowa bedzie nie potrzebna ?

 17. VP11 (autor: Teriusz | data: 8/05/18 | godz.: 16:08)
  A co Android ma wspólnego z łakociami? ;)

 18. VP11 (autor: Teriusz | data: 8/05/18 | godz.: 16:11)
  Ja mam podpięty TV 32" do integry DP na HDMI i dźwięk idzie mi cyfrowo, więc dźwiękówka tak naprawdę jest niepotrzebna ;)

 19. Intel GPU (autor: Conan Barbarian | data: 8/05/18 | godz.: 16:40)
  Wszystko zależy od nowego GLUT-a pod chłodzenie. W tym jest siła, deklasacja, miazga i inne srajovony.

 20. @Teriusz (autor: VP11 | data: 9/05/18 | godz.: 07:58)
  No po pierwsze karta dwiekowa jest bez niej by nawet po kablu nie puscilbys sygnalu. A HDMI umozliwia przesylanie sygnalu wideo i dzwieku, tak samo jak USB umozliwia przeslanie dzwieku i sieciowego ruchu (w tym jest koniecznosc kupienia odpowiedniej przejsciowki).

 21. @Conan Barbarian (autor: VP11 | data: 9/05/18 | godz.: 07:59)
  a makaronu na uszy nie wystarczy nawieszac, przeciez dla wiekszosci to juz sukces byc wykiwanym przez intela.

 22. ...up (autor: Saturn64 | data: 9/05/18 | godz.: 16:25)
  Przecież nazwa już sugeruje, że to będdzie wyć jak huragan w Arktyce.

 23. @22 (autor: kombajn4 | data: 9/05/18 | godz.: 23:15)
  To to by było jeszcze pół biedy ale kolejna karta ma się nazywać Jupiter Sound ty wiesz jakie wiatry wieją na Jowiszu? Włożysz taką kartę do kompa i co? Ściany ci poprzesuwa, podłogę zerwie a komp takich wibracji dostanie że wychamuje u sąsiada na balkonie? LOL

 24. skoro koduri sie zaq to wzial (autor: pawel1207 | data: 10/05/18 | godz.: 10:01)
  to rozumiem nazwy tych kart czykli przy arctic sound powninna byc to glosnosc chlodzenia jakiegos huraganu na arktyce :D przy jupiter sound to chyba to w calym miescie bedzie slychac ryk odkurzacza po odpaleniu tego :D :D


 25. @up (autor: rookie | data: 10/05/18 | godz.: 10:43)
  Może chodzi o ekstremalne chłodzenie nowej karty.
  Są takie rozwiązania:
  http://ksassets.timeincuk.net/.../10/791-ice-1.jpg


 26. @25 (autor: kombajn4 | data: 10/05/18 | godz.: 11:55)
  To jeszcze pikuś bo możliwe że zmontują takie coś:
  https://i.ytimg.com/...hvsqUEtZ4/maxresdefault.jpg
  Choć znając Intela to prędzej w wersji BOX będzie taki "cooler"
  https://shop.eecomputer.de/...nwardGT710Passiv.png
  + opcja montażu innego chłodzenia


 27. oj tak (autor: pawel1207 | data: 10/05/18 | godz.: 22:33)
  http://arcticsound.net/index.html wiedzialem ze bedzie glosno..~:D


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.