Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 8 sierpnia 2019 
    

Oficjalna premiera serwerowych Epyców drugiej generacji


Autor: Wedelek | źródło: AMD | 19:01
(7)
AMD oficjalnie wprowadziło do sprzedaży nową generację procesorów serwerowych z rodziny Rome. Sercem odświeżonych Epyców są wytwarzane w 7nm litografii rdzenie x86 Zen 2 grupowane w chiplety. Jeden moduł CCD ma osiem takich rdzeni, a z pozostałymi chipletami i umieszczonym na środku kontrolerem I/0 komunikuje się za pośrednictwem bardzo szybkiej magistrali Infinity Fabric. Dzięki całkiem nowej budowie wykonanego w 14nm chipu komunikacyjnego każdy z bloków CCD ma równy dostęp do kontrolera pamięci RAM typu DDR4. Wcześniej droga łącząca te dwa elementy była różna dla poszczególnych rdzeni, co stanowiło największą piętę achillesową pierwszej generacji Epyców i Threadripperów.

Warto przy tym nadmienić, że jeden CCD składa się z dwóch bloków CCX, z czego każdy ma po cztery rdzenie x86. Sumarycznie daje nam to osiem rdzeni i 16MB pamięci podręcznej L3. Ponadto jeden rdzeń ma do swojej dyspozycji 32KB pamięci L1 na dane i tyleż samo na instrukcje, oraz 512KB cache L2. AMD chwali się przy tym znacznie wyższą wydajnością jednostek FP oraz AVX, a także obsługą aż 128 linii PCI-Express 4.0 (8x16). Ponieważ Epyci i Ryzeny bazują na tej samej mikroarchitekturze, toteż IPC jednego wątku jest w obu procesorach identyczne. Podobnie jak modułowa budowa.


W sumie do sprzedaży trafiło aż 19 nowych CPU, z czego najmocniejsze układy mają aż 64 rdzenie, 128 wątków i 256MB pamięci podręcznej L3. Co ważne nie jest to tylko papierowa. Premiera. Jak informuje AMD firmy Google, Microsoft i Twitter już zapowiedziały wdrożenie 2 generacji procesorów AMD EPYC w ramach swojej infrastruktury i zadeklarowały, że pozwolą im one uzyskać znaczne oszczędności w koszcie, zużyciu energii oraz zajmowanym miejscu. Nowej generacji procesory AMD EPYC zostaną wykorzystane np. w Google Cloud Compute Engine. Ponadto HPE i Lenovo ogłosiły, że ich platformy na bazie 2 generacji AMD EPYC już są dostępne w ofercie, a Dell i Cray, że ich systemy wkrótce pojawią się w sprzedaży.

Poniżej znajdziecie zestawienie wszystkich debiutujących Epyców z rodziny Rome:


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. AMD Epyc 2 (autor: Conan Barbarian | data: 8/08/19 | godz.: 21:41)
  Intel ma przesrane od tego momentu, więc albo grzecznie ułoży się z Samsungiem w kwestii produkcji procków albo straci wielki kawał rynku serwerowego.

 2. @Conan Barbarian (autor: rainy | data: 8/08/19 | godz.: 22:04)
  Obawiam się, iż Twój optymizm jest nadmierny: Intela stać na dawanie dużych i całkiem legalnych rabatów, wiele firm ma zbudowany cały ekosystem w oparciu o ich rozwiązania, a w osteczności mogą użyć jako argumentu koperty pod stołem.

 3. @02 (autor: Conan Barbarian | data: 8/08/19 | godz.: 22:09)
  Rabaty nie pomogą, gdy stosunek Perf./W jest beznadziejny. Google, Microsoft i Amazon już zamówiły wagony tych procków, co Intela bardzo zaboli. Google tak naprawdę już je dostał grubo przed premierą.

 4. @Conan Barbarian (autor: rainy | data: 8/08/19 | godz.: 22:19)
  Intel z całą pewnością utraci udziały na rynku serwerowym na rzecz AMD, pozostaje kwestia jak znaczące będą to straty.
  Jeżeli AMD ma w tym momencie niespełna 5 procent rynku serwerów, a do końca przyszłego mieliby 15 procent, to będzie ich duży sukces ale Intela bardzo to nie zaboli, choć niewątpliwie zmniejszy im zauważalnie zyski/przychody.


 5. @4. (autor: Kenjiro | data: 9/08/19 | godz.: 08:58)
  Spadek przychodów z działu CPU o 10% to będzie katastrofa dla udziałowców, którzy będą żądać krwi.

 6. Intel dosnonale wie że będą problemy (autor: Qjanusz | data: 9/08/19 | godz.: 10:47)
  wewnętrzny artykuł Intela do pracowników prawił przede wszystkim o CPU serwerowych:
  https://twojepc.pl/...Przed-nami-trudny-okres.html

  dotychczasowy 90% udział i marża na poziomie 60%, to bardzo smaczny kąsek, ale i bardzo kruchy. Właśnie się kruszy.

  btw... cały czas czytam ze chiplet I/O w nowych CPU EPYC jest wykonany w 12nm. Tymczasem jest dłubany w starszym i sprawdzonym 14nm. Taka ciekawostka...


 7. @up (autor: Wedelek | data: 10/08/19 | godz.: 00:16)
  bo ludzie mylą chiplet stooswany w Ryzenach z tym w Epycach. W tych pierwszych mamy 12nm, w drugim jest to 14nm. Inny jest też producent - TSMC va GF

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.