Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 28 października 2019 
    

Energooszczędne procesory Intel Tremont z 30 procent wzrostem wskaźnika IPC


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 06:17
(2)
Wraz z długo oczekiwanym nadejściem 10nm procesu litograficznego Intel odświeża architekturę nie tylko wydajnych procesorów - zastępując rdzenie Skylake rdzeniami Sunny Cove, ale także ulepsza swoje energooszczędne procesory wywodzące się z linii Atom. Nowe 10nm rdzenie z tej serii o nazwie kodowej Tremont otrzymają znacznie ulepszoną architekturę , odznaczającą się 30 procent wyższym wskaźnikiem IPC w porównaniu do dotychczasowych 14nm rdzeni Goldmont Plus. Jak twierdzi Intel, sumaryczna wydajność tych rdzeni będzie zbliżona do oferowanej przez architekturę Sandy Bridge (przy tym samym zegarze), podczas gdy dotychczasowe rdzenie CPU Goldmont Plus odznaczały się wydajnością porównywalną z Core 2 Duo.

Zmiany wprowadzone w architekturze Tremont to m.in. znacznie usprawniony system predykcji rozgałęzień o dokładności zbliżonej do systemu predykcji skoków z architektury Sunny Cove, oraz znacznie bardziej rozbudowany Front End, odpowiadający za dostarczanie instrukcji i danych do jednostek wykonawczych. Tremont posiada sumarycznie 6 prostych dekoderów instrukcji, zebranych w dwóch blokach po 3 dekodery, 4-drożną kolejkę alokacji, i 10 portowy Sheduler - 6 portów dla części stałoprzecinkowej (w tym 3 jednostki ALU i 2 AGU) oraz 4 porty dla jednostki zmiennoprzecinkowej złożonej z dwóch 128-bitowych jednostek SIMD.

W porównaniu do Goldmont Plus znacznie powiększono bufor re-order, który mieści 208 instrukcji zamiast 95 jak w Goldmont Plus, powiększono pamięć L2 z 1,5 MB na 4 rdzeniowy moduł do 4,5 MB na moduł, skracając czas dostępu do niej o 2 cykle zegara, oraz dodano pamięć podręczną L3. Przebudowano też pamieć pierwszego poziomu, która mieści teraz po 32 KB zarówno dla danych jak i instrukcji.

W celu oszczędzania energii elektrycznej, obydwa bloki złożone z 3 dekoderów mogą być taktowane niezależnym od siebie zegarem, innym niż zegar całego CPU, lub też chwilowo usypiane.


Procesory wykorzystujące rdzenie z architekturą Tremont będą dedykowane do stosowania w ultralekkich notebookach, w których priorytetem będzie jak najdłuższa praca na baterii. Jednymi z nich będą zapowiedziane już hybrydowe procesory Lakefield, które otrzymają jeden wydajny rdzeń Sunny Cove oraz 4 energooszczędne rdzenie Tremont.

Oprócz tego Intel zapowiada, że rdzenie Tremont znajdą swoje zastosowanie w różnych energooszczędnych procesorach typu SoC, dedykowanych do stosowania w sieciach 5G, urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT) oraz centrach danych. 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. za rok w tym tempie (autor: Mario2k | data: 28/10/19 | godz.: 07:01)
    Intel powróci na top a gdy AMD uwolni potwora Zen3 będzie to walka Tytanów.

  2. @1 no faktycznie atom +30% ipc... (autor: gantrithor | data: 28/10/19 | godz.: 15:45)
    intel ma czym konkurowac z amd... w takim tempie to amd bedzie mialo ceny jak kiedys intel...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.