Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Czwartek 20 lutego 2020 
    

Samsung uruchamia produkcję w litografii 7nm i 6nm z EUV


Autor: Zbyszek | źródło: Samsung | 16:36
(11)
Samsung poinformował o uruchomieniu masowej produkcji układów scalonych w litografii 6nm i 7nm z użyciem fototechniki naświetlania EUV. Chipy produkowane są na linii V1, znajdującej się w najnowszej części kompleksu fabryk w Hwaseong w Korei Południowej. Proces rozbudowy tamtego kompleksu fabryk o nowy clean room z linią V1 zakończono w 2018 roku, i od tego czasu trwały przygotowania do uruchomienia produkcji. Testowa produkcja 7nm i 6nm chipów w EUV rozpoczęła się w 2. połowie 2019 roku, a obecnie jej wyniki były już na tyle zadowalające, że zdecydowano o uruchomieniu masowej produkcji.

Aktualnie na linii V1 wytwarzane są procesory mobilne, przy czym Samsung nie sprecyzował czy chodzi o jego własne konstrukcje takie jak Exynos, czy też może chipy zamawiane przez innych wykonawców.

Podano natomiast, że pod koniec bieżącego roku wydajność linii ma być trzykrotnie większa, niż uzyskiwana pod koniec 2019 roku. W dalszej przyszłości linia V1 będzie przystosowywana do produkcji w kolejnych procesach litograficznych, do 3nm włącznie.

Nawiasem mówiąc, ciekawe czy Samsungowi udało się poprawić awaryjne zasilanie kompleksu fabryk w Hwaseong, po tym, jak kilka tygodni temu przerwa w dostawie energii spowodowała uszkodzenie wafli aktualnie wytwarzanych na liniach produkcyjnych w Hwaseong.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Na tą wiadomość czekałem od stycznia tego roku. (autor: Mario1978 | data: 20/02/20 | godz.: 19:38)
  Najważniejsze , że wszystko idzie zgodnie z planem bo ta fabryka najnowsza powstała tak na prawdę pod przejście na produkcję tranzystorów nową metodą.TSMC dopiero teraz na poważnie wziął się za swoją przyszłość dlatego zobaczymy ile czasu będzie trwało osiągnięcie czegoś podobnego co Samsung z GAAFET.

 2. i jaki wplyw na Twoje marne zycie gatts (autor: MacLeod | data: 20/02/20 | godz.: 20:31)
  bedzie mial ten samsung?

 3. 2-- (autor: Mario1978 | data: 21/02/20 | godz.: 00:57)
  Jeżeli masz problem ze zrozumieniem tematu to musisz popracować nad tym.Nie zdajesz sobie sprawy ale także Tobie podobni mają problem z właściwym układaniem puzzli.Można zarabiać tyle kasy, że jeden przez całe życie nie zarobi tyle co inna osoba przez jeden miesiąc i niczemu to nie dowodzi.Mamy jakiś cel w życiu ale nie każdy to widzi tak jakby chciał.Ja bym na Twoim miejscu nawet nie obnażał swojej nagości w rozumowaniu tej wiadomości bo jeżeli ty nie widzisz jaką przyszłość może mieć rasa Homo Sapiens za sprawą technologi produkcji to tylko źle świadczy o Tobie.Technologia produkcji przyczyni się do rozwoju jeszcze bardziej jak do tej pory ponieważ przez nią powstaną układy przyśpieszające rozwój ludzkości.Mnie cieszą takie czasy ale ty widzę jesteś wąski w swoim rozumowaniu rzeczywistości.Na wielu portalach dyskusyjnych ten "Gatts" wielu osobą się śni, tak to wygląda bo trafność jest czasami zerowa.
  Samsung jest z SK więc jako Polak mogę pomyśleć, w którą stronę mogła pójść Polska wiele lat temu.Przeciętnemu Polakowi bliżej do Korei Południowej niż USA.Tak po za tym mam nadzieję, że nie jesteś w życiu taki "Gburowaty" jak w komentarzach.


 4. Huawei będzie miał gdzie uciekać, (autor: Qjanusz | data: 21/02/20 | godz.: 09:32)
  jeżeli faktycznie USA wymusi na TSMC zaprzestanie prac nad wytwarzaniem chipów dla Chińczyka.

  Jeżeli miałbym obstawiać co jest produkowane na tej linii V1, to strzelałbym w Exynosy do Note 20.


 5. @3. (autor: Mariosti | data: 21/02/20 | godz.: 09:36)
  Jakbyśmy wyoutsorcowali w 1991 roku rządzenie i administrację krajem do jakiegoś uczciwego AI to być może mielibyśmy tutaj wielką gopodarkę i realny dobrobyt.

  Niestety za rządzenie wzięli się "Polaczki" którzy to głównie dbali o własne interesy. Przez pierwsze 25 lat robili to bez nadmiernego obnoszenia się z tym. Dojna zmiana z kolei już nawet się z tym nie chowa, tylko totalnie bezczelnie przekonują ludzi że są motłochem a partyjniacy to nadludzie. Innymi słowy zamiast IV RP jest PRL 2.0


 6. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 21/02/20 | godz.: 15:36)
  i tu sie z toba w pelni zgadzam..


 7. Osobiście (autor: kombajn4 | data: 22/02/20 | godz.: 09:53)
  mogę dodać że jak wysłuchałem panelu dyskusyjnego co się stało z elektrownią atomową w Żarnowcu to zbierałem szczęke z podlogi. Kadra naukowa wyszkolona na otwartych dekadę wcześniej kierunkach technicznych. Kompleks wybudowany, dwa reaktory zakupione, zapłacone czekały w magazynie na instalację. Nadszedł rząd Mazowieckiego, pan śp. premier pojechał sobie na szczyt ekologiczny do Helsinek i jednym ruchem ręki oświadczył że Polska od teraz jest eko i elektrownia nie zostanie uruchomiona. Jeden z reaktorów sprzedali Finlandii, a drugi pracuje do dziś w bliźniaczej elektrowni na Węgrzech, modernizowanej zresztą według polskich planów opracowanych dla Żarnowca. A szkolona latami kadra rozjechała się za pracą po świecie. Obraz III RP w pigułce.

 8. ad 3 (autor: kombajn4 | data: 22/02/20 | godz.: 09:57)
  Informacja o uruchomieniu tej produkcji ma takie samo, wynoszące 0, słownie ZERO, znaczenie dla rozwoju ludzkości jaką miała informacja o uruchomieniu produkcji dajmy na to w procesie 130 czy 65 nm. Ktoś w ogóle pamięta kiedy to było? Bo ja nie. Musiałbym sprawdzać, a nie chce mi się bo to nie istotne.

 9. @7. (autor: rmarcin | data: 23/02/20 | godz.: 15:44)
  Elektrownia w Żarnowcu nie powstała przez strach przed powtórką z Czarnobyla.

  @5. Władza jest odbiciem społeczeństwa. Chcesz poznać źródło problemów w Polsce to popatrz w lustro.


 10. rmarcin (autor: kombajn4 | data: 23/02/20 | godz.: 16:20)
  a to ciekawe bo obie konstrukcje są krańcowo różne. Elektrownia w Czarnobylu to reaktory radzieckiej konstrukcji przystosowane do produkcji plutonu dla wojska a my mieliśmy zakupione dwa reaktory wyprodukowane przez Skodę. Na dodatek sama katastrofa w Czarnobylu nastąpiła z powodu wady konstrukcyjnej w skutek której mogło w ogóle dojść do katastrofy, a katastrofa konkretnie nastąpiła z powodu nieumiejętnego przeprowadzenia testu awarii systemów zabezpieczających. Plotka głosi że starsi inżynierowie poszli chlać i zlecili robotę młodszym kolegom.
  Tak jak pisałem jeden z reaktorów zakupionych dla Żarnowca w dalszym ciągu bezawaryjnie pracuje na Węgrzech.


 11. @10. (autor: Mariosti | data: 24/02/20 | godz.: 13:42)
  Otóż to, zupełnie inna konstrukcja reaktora.

  Żeby było śmieszniej to seria RMBK z Czarnobyla pracuje w najlepsze w Rosji i byłych republikach ZSRR. Z tego co się orientuję nawet nie była specjalnie modernizowana po katastrofie w Czarnobylu, co wynikało z tego że główną przyczyną awarii było niepoprawne sterowanie reaktorem w ramach wspomnianych testów i winni byli ludzie, przy czym zasadniczo operatorzy byli tylko częściowo winni i dużą część winy powinien ponosić system partyjny z tamtych czasów.

  Pomijając tą kwestię, konstrukcyjnie komercyjne reaktory do elektrowni były zasadniczo inne od tych które pozwalały na produkcję wspomnianego plutonu do broni jądrowej i to jest między innymi jedna z przyczyn tego iż są znacznie bardziej bezpieczne.

  Wciąż jednak kluczowa jest obsługa, ochrona, projekt, konserwacja i przestrzeganie sensownych procedur aby zapewnić bezpieczną eksploatację takich elektrowni i biorąc pod uwagę ich liczbę na świecie nie stanowi to problemu.

  Zresztą fakt iż we Francji ciągle ponad 70% energii elektrycznej produkowane jest przez elektorwnie atomowe powinno dawać jednak do myślenia.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.