Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 25 stycznia 2021 
    

AMD podzieliło się z nami szczegółami technicznymi dotyczącymi APU Cezanne


Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ | 17:28
(8)
Do sieci trafiły materiały prasowe AMD opisujące procesory mobilne o kodowej nazwie Cezanne. Najnowsze APU bazują na rdzeniach x86 Zen 3 w liczbie maksymalnie ośmiu, oraz układzie graficznym zbudowanym w oparciu o architekturę Vega. W przeciwieństwie do desktopowych Ryzenów mobilne APU to chipy o budowie monolitycznej, a nie modułowej. Dzięki temu mają one niższe opóźnienia w dostępie do pamięci, a co za tym idzie ich wydajność w niektórych zastosowaniach jest nieco wyższa. Oczywiście nadal największy zysk pochodzi z zastosowania nowej architektury CPU, która dzięki zupełnemu przebudowaniu bloków CCX i zwiększeniu liczby współdzielonej pamięci cache do 16MB oferuje kilkunastoprocentowy wzrost wydajności względem poprzedniej generacji.

AMD twierdzi, że ich 8-rdzeniowy Ryzen 9 5900HX jest aż o 19% mocniejszy od Intelowskiego Core i9-10980HK, a przy tym może pracować dłużej na zasilaniu bateryjnym. Sporą poprawę w tym zakresie udało się osiągnąć miedzy innymi dzięki zastosowaniu nowego kontrolera pamięci RAM typu LPDDR4 oraz bardziej zaawansowanego systemu zarządzania energią. Ten potrafi teraz zmieniać napięcie każdego z rdzeni z osobna, lepiej zarządzając wydajnością w założonym planie energetycznym. Dotyczy to zresztą nie tylko CPU, ale i układu graficznego, który w swojej najmocniejszej odmianie ma osiem bloków CU i potrafi działać z zegarem do 2,1GHz.

Mimo tak wielu skomplikowanych elementów liczba użytych tranzystorów wzrosła względem APU Renoir zaledwie o 10% do 10,78 miliardów. Zajmują one w Cezanne powierzchnię 180mm2, a więc o 15% większą niż w przypadku poprzednich układów mobilnych od AMD.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Chodzą słuchy o dalszej dominacji AMD (autor: ekspert_IT | data: 25/01/21 | godz.: 18:02)
    Media donoszą o Rocket Lake i jego wzroście IPC o całe 10%, z kolei Cezanne ma przynieść 19% wzrostu IPC względem poprzedniej generacji. Jeśli by się tak stało to oznaczałoby dalszy rozjazd wydajnościowy...

  2. a to popatrzcie (autor: Zbyszek.J | data: 25/01/21 | godz.: 21:46)
    byłem przekonany, że już starsze procesory od ZEN1 włącznie potrafią regulować sobie taktowane i Vcore niezależnie - dla każdego rdzenia oddzielne napięcie w zależności do taktowania. A tu AMD nam mówi że Renoir (Ryzen 4000 mobile) tak nie miał (i czy tylko Renoir)?

  3. @Up (autor: PCCPU | data: 25/01/21 | godz.: 22:18)
    Jeśli CypressCove to tylko 10% wyższe IPC niż Skylake to będzie porażka ponieważ rdzeń CypressCove to o 38% więcej tranzystorów niż Skylake. Na powierzchni 8 rdzeni CypressCove zmieściło by się 11 rdzeni Skylake w kontekście 10% wyższego IPC po prostu kiepsko by to wyglądało.

  4. Edit (autor: PCCPU | data: 25/01/21 | godz.: 22:20)
    Nadal mam nadzieję na IPC takie jak w SunnyCove czyli średnio 18% a w porywach do 40%.

  5. Chodzą słuchy, że Amerykanie tak boją się o swoją przyszłość (autor: Mario1978 | data: 25/01/21 | godz.: 23:15)
    by oprócz powstania do końca 2022 roku fabryki TSMC w litografii 5nm także Samsung postawił swoją ale najnowszym węźle 3nm GAA, która działalność rozpoczęłaby już w drugiej połowie 2023 roku. To jeżeli Samsung na coś takiego się zgodzi i niby sam planuje wydać 10 miliardów dolarów na ten cel to znaczy, że oni mają już coś więcej w zanadrzu.
    Co teraz wydaje nam się tak ultranowoczesne w 2023 roku już takie nie będzie.
    To jest na prawdę szybki rozwój więc mogę tylko podejrzewać, że Chiny widocznie mają coś w zanadrzu o czym nie mówią.
    Jeszcze na to czas ale zobaczymy jakimi rewelacjami jeszcze nas zaskoczą Chińskie firmy bo z całą pewnością nadrabiają zaległości w zdumiewającym tempie.
    Już ponoć są w posiadaniu technologii opłacalnej w produkcji akumulatorów nowej generacji, do tego dorzućmy fotorezystory, które mają być nawet lepsze niż u konkurencji a jest tego więcej.
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Trzeba się cieszyć, że Chińczycy jeszcze nie mają takiego ogromnego apetytu na wysokie marże.


  6. @Mario (autor: Wedelek | data: 26/01/21 | godz.: 07:03)
    ekhu, ekhu

    https://twojepc.pl/...ryke-dla-litografii-3nm.html


  7. ad 2 (autor: Soulburner | data: 26/01/21 | godz.: 07:50)
    Desktopowe Zen bez układu graficznego tak potrafią - ale z tego slajdu wynika, że nie umieją tego APU, gdzie vcore rdzeni powiązane jest z napięciem GPU. Skoro APU z Zen 3 będą potrafiły sterować napięciami każdego rdzenia z osobna, to "up to 2 hours battery life" wydaje się nie być jedynie sloganem.

  8. @Mario1978 (autor: Duke Nukem PL | data: 26/01/21 | godz.: 14:16)
    a co mają fotorezystory do postępu technologicznego, bo nie kumam o co Tobie biega?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.