Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Piątek 5 marca 2021 
    

TSMC planuje budowę nawet sześciu fabryk na terenie USA


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 17:24
(19)
Firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), największy na świecie producent układów scalonych na zamówienie, w maju 2020 roku poinformowała, że zbuduje w Stanach Zjednoczonych nową fabrykę do produkcji chipów. Zakład powstanie w stanie Arizona i będzie pierwszym w historii nowoczesnym obiektem TSMC przeznaczonym do produkcji w najnowszych procesach litograficznym, zlokalizowanym przez TSMC w USA. Firma przeznaczy na inwestycję około 12 mld dolarów, a zakład będzie służył do wytwarzania układów scalonych w litografii 3nm na waflach 300mm.

W nomenklaturze TSMC będzie to tzw. GigaFab, czyli zakład o docelowej wydajności ponad 100 tysięcy wafli miesięcznie.

Tymczasem jak donosi Tajwański serwis UDN, TSMC nie zamierza poprzestać na tylko jednej takiej fabryce, i planuje już budowę kolejnych zakładów w Amerykańskim stanie Arizona. Docelowo ich liczba na terenie USA może wynieść nawet... sześć, czyli dokładnie tyle samo ile obecnie GigaFabów TSMC posiada na rodzimym Tajwanie.

Według UDN decyzja wynika z tego, że największymi klientami TSMC pozostają firmy amerykańskie, takie jak Apple, Nvidia, Qualcomm, czy AMD, a według spekulacji w przyszłości do tej listy dołączyć może Intel. Tym ruchem TSMC chce zbliżyć się do swoich dużych klientów, w znaczeniu zarówno biznesowym (łatwiejsza współpraca), jak i logistycznym.

Produkcja układów scalonych w pierwszej fabryce TSMC na terenie USA ma wystartować w 2024 roku.


Przypomijmy, że podobne posunięcie w postaci budowy fabryki półprzewodników w USA planuje również Samsung

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Dlatego potrzebna konkurencja z zewnątrz. (autor: Mario1978 | data: 4/03/21 | godz.: 20:40)
  TSMC już zaczyna płacić za decyzje do jakich zostało zmuszone a będzie jeszcze gorzej. Więc to Amerykanie będą musieli zastąpić Chińczyków. Jak to się mówi Tajwan się sprzedał dla swojej przyszłości a jaka ona będzie? Chiny na pewno będą się odcinać od Tajwanu jeżeli chodzi o wspieranie tego kraju. Najlepszy wydźwięk powstaje na Polskich portalach z tekstami typu - USA i UE zaczyna podejmować decyzje na to jak Chiny zaczną stosować sankcję na ich metale ziem rzadkich wobec krajów, które popierają Zagrożenie Bezpieczeństwa Narodowego z ich strony zapominając o tym kto to wszystko zapoczątkował.
  Teraz nawet opinia publiczna w Polsce robi to tak, że wszystkiemu są winne Chiny.
  Zobaczymy do jakich jeszcze poziomów USA się poniży by wciskać ludziom kit.


 2. @Mario1978 (autor: bmiluch | data: 4/03/21 | godz.: 21:04)
  Chiny to bardzo fajny kraj.
  Oczywiście pod warunkiem, że nie siedzisz akurat w którym z ich obozów koncentracyjnych.


 3. @1. (autor: Kenjiro | data: 4/03/21 | godz.: 21:26)
  Z dobrobytu poprzewracało się w głowie. W Chinach drobny promil mieszkańców ma przyzwoicie (ci w większych miastach i mający wykwalifikowaną pracę), miażdżąca większość pracuje za grosze w warunkach jakich nie życzę nikomu. Porozmawiaj z kimś, kto regularnie bywa lub nawet mieszka w Chinach i wychylił nos poza utarte szlaki, to powie wam prawdę, a nie to co widzą zwiedzający przez tydzień czy dwa pobytu.

  Akurat TSMC najlepiej wychodzi na odrębności od Chin, bo moment, kiedy Chiny wejdą do nich z butami, to się skończy dobry zarobek dla nich i pracowników, a zacznie praca wyłącznie dla dobra partii.

  Innymi słowy, jak ktoś u nas komuny nie pamięta i pały milicjanta na plecach nie widział, to nie wie, jak wygląda dyktatura partii.


 4. @kenjiro (autor: Marek1981 | data: 4/03/21 | godz.: 22:12)
  Tak tak. A w Polsce co mamy? Dyktakt zachdnich korporacji raz rządzą niedorajdy (obecnie) innym razem lodziarze zachodu gnebiacy swoich rodakow (cz po psl sld) z patologia sadowniczo prokuratorska. Kraj absurdow, patologii itd. To samo co w Chinach z ta roznica ze Chiny sa mimo komunizmu bardziej narodowe a polscy posłowie sie polskoscia brzydza

 5. @4. (autor: Kenjiro | data: 5/03/21 | godz.: 08:38)
  Ale z czego jak myślisz wynikają te patologie? Z ludzi, którzy w tym kraju mieszkają. Myślisz, że rządzący przyjechali z zagranicy? Nie, to są twoi sąsiedzi, rodzina (w przenośni oczywiście) itd.
  Narodowość? Pffff. Myślałem, że przede wszystkim jesteś Ziemianinem (planeta), w następnej kolejności ssakiem (gatunek), później Europejczykiem (kontynent) i dopiero dalej Polakiem (kraj).
  Powietrze i woda dotyczą całej planety, jak sąsiad zatruje sobie, to też nie będziesz mieć, co ci po nakreślonych na mapach gruntach, które będą znaczyć tyle co piasek w nich zawarty...

  Chiny robią pod siebie mając za nic sąsiadów, to że trują wszystkich dookoła, to że kradną pomysły, bo "narodowość". Moralność Kalego to się nazywa, bo gdy oni mają za nic sąsiadów, to jest fajnie, zaś gdy sąsiedzi mają za nich ich, to już jest lament. A gdy każdy zacznie wyznawać takąż moralność, to skończy się na wojnie. Alternatywą jest współpraca i przyjaźń, ale jest to trudniejsze niż "każdy sobie rzepkę skrobie" vel "narodowość".


 6. PS. (autor: Kenjiro | data: 5/03/21 | godz.: 08:39)
  W zasadzie Eurazjatą, jakby podejść do tematu mocno geograficznie.

 7. @Kenjiro (autor: krzysiozboj | data: 5/03/21 | godz.: 09:32)
  Jeśli idzie o poziom życia w Chinach, to zapominasz o pewnym "drobiazgu" - 30-40 lat wstecz tam cały kraj żyl w nędzy, brudzie i zacofaniu. Niektóre regiony jeszcze zostały biedne, ale na tle niektórych to my robimy za nędzarza. Na przełomie lat 80/90 bylismy zdecydowanie lepiej rozwinięci niż Chiny, od tego czasu mamy stosunkowo szybki rozwój u siebie, a gdzie jesteśmy na tle Chin, które 30 lat były za nami?
  Trochę nakradli, ale zrobili tez z zachodem pewien "biznes", dali swoją prawie darmową siłę roboczą, w zamian za technologię. Można było u nich produkować wszystko, ale nie oddali nigdy kontroli nad fabrykami u nich (i to ich różni choćby od nas). To już tylko kwestia czasu, gdy to będzie nr 1 i militarnie, i gospodarczo.


 8. @Bmiluch Kenjiro (autor: Saturn64 | data: 5/03/21 | godz.: 12:08)
  Przewrotnie powiem, że Chiny są o wiele bardziej cywilizowane niż Ameryka. Oczywiście to tak jak bym miał porównać Stalina do Hitera ;). W jednym i drugim państwie nie ma prawdziwej demokracji. Jeśli chodzi o USA to kraj ten od lat flirtuje z każdym z kim może zrobić interesy. (przykłady Talibowie, Arabia Saudyjska). Nawet z interesy były ze wspomnianym Stalinem i Hitlerem, dopiero konflikt z Japonią spowodował, że włączyli się do wojny. Własni obywatele byli wielokrotnie narażani na śmierć (testowanie broni jądrowej), testowanie leków, nowych technologii itd. Obozy koncentracyjne w USA? Poczytaj o nich bo też takie były i nadal istnieją (na granicy z Meksykiem), w Guantanamo. Kara Śmierci? też jest tak jak w Chinach.
  A jeśli dowody są tak oczywiste jak w konflikcie z Huawei i w konflikcie z Irakiem to mam obawy o tą demokrację.
  Mówicie o biedzie w Chinach i ich milionerach? Średnia pensja była kilka lat temu na poziomie Polski. Tak jak wspomniał krzysiozboj, że kraj ten otworzył się na zachód dopiero od 30 lat a był kolosalnie zacofany. Tempo rozwoju gospodarczego jest na poziomie średnio prawie 10% rocznie i to trzeba docenić. Dobrze, że na świecie jest równowaga. Chiny też mają swoje interesy, podobnie jak USA.


 9. @1. (autor: Mariosti | data: 5/03/21 | godz.: 14:05)
  Widać brak tobie elementarnej wiedzy.

  tzw. Chiny, to Chińska Republika Ludowa - komuniści.
  Tajwan to tak na prawdę Chińska Republika Demokratyczna która to została wypędzona przez komunistów na wyspę Tajwan w czasie wojny domowej po drugiej wojnie światowej (jak Mao dochodził do władzy).
  Tak na prawdę komuniści w Chinach to właśnie wywrotowy rząd okupujący tamto terytorium, a Tajwan istnieje tylko dlatego że jest silnie wspierany przede wszystkim militarnie przez USA, także o jakim sprzedawaniu ty bredzisz?


 10. @9. (autor: krzysiozboj | data: 5/03/21 | godz.: 15:34)
  Gdyby przyjąć taką metodologię "wywrotowych rządów", to jeszcze by sie okazało, że nigdzie nie ma tych "niewywrotowych" :)
  Legalności chińskiego rządu nikt poważny nie podważa. Natomiast ciekawe tutaj jest coś innego, Chiny nie uznają wielu zastanych prawideł międzynarodowych, które uważają za narzucone w okresie, gdy oni mieli swój słabszy okres. I nie tylko Tajwan uznają jako swoje terytorium, ale też Morze Południowochińskie uważają jako swoje wewnętrzne morze.
  Dla Tajwanu czas wolności będzie pewnie mierzony czasem, w którym USA będzie w stanie militarnie bronić Tajwanu. Później pewnie Tajwan podzieli los Hongkongu.


 11. @09 (autor: kombajn4 | data: 5/03/21 | godz.: 19:42)
  Ja bym jeszcze dodał że najśmieszniejsze w wypowiedzi Mario1978 było zdanie "Chiny na pewno będą się odcinać od Tajwanu jeżeli chodzi o wspieranie tego kraju" - Chiny oficjalnie twierdzą że nie ma takiego kraju jak Republika Chińska czyli popularnie mówiąc Tajwan właśnie - i żeby było zabawniej wszyscy którzy chcą handlować z Chinami bardzo się starają nigdy w życiu publicznie nie wypowiadać na temat tzw "zbuntowanej prowincji". Nie istnieją żadne kontakty dyplomatyczne pomiędzy Chińską Republiką Ludową (Chiny kontynentalne, komunistyczne) a Republiką Chińską (Chiny ze stolicą w Tajpej demokratyczne).

 12. @7. (autor: Kenjiro | data: 5/03/21 | godz.: 21:10)
  Jasne, w wielkich miastach. Na prowincji żyje 95% ludności, jak rozumiem, można ich pominąć, bo ich nigdy nie zobaczysz na wycieczce?
  Gdzie jest wg ciebie rozwój w Chinach? W broszurkach propagandowych?
  Chiny swoją "potęgę" zawdzięczają wyłącznie pieniądzom wpompowanym w rozbudowę fabryk z tanią siłą roboczą, co się odbija teraz na całym świecie, a co przy okazji się "napatrzyli" technologii to ich.
  Jestem za tym, aby wszyscy żyli w przyjaźni i współpracy, tylko że Chiny nie chcą współpracować, ale chcą przejąć i nadzorować w stylu pan i niewolnik.

  @8. Proszę nie porównuj szamba z perfumerią... można USA wiele zarzucić, ale pisać o obozach koncentracyjnych, gdzie skala jest zupełnie nie ta, powody też zupełnie nie te, a sposoby eksterminacji już zupełnie odmienne. Przydałoby się kilku takim USA-fobom przymusowa wycieczka na miesiąc do takiego prawdziwego obozu, później na miesiąc do Guantanamo, bo z pozycji ciepłego fotela niektórym się wydaje to samo...


 13. @Kenjiro (autor: Saturn64 | data: 5/03/21 | godz.: 22:07)
  W Chinach ponad 55% mieszkańców mieszka w miastach (dane z 2016). W Chinach w 1989 było 147 km autostrad. Dzisiaj jest ok 85000 km. W ciągu 10 lat zbudowano 60 tys km autostrad. W Polsce w tym okresie zbudowano 1 638 km autostrad. Mamy 30 razy mniejszą powierzchnię od Chin. Ale mamy o 51 razy mniej autostrad od Chińczyków. Chiny zostały zbudowane praktycznie w ciągu ostatnich 30 lat. A teraz porównaj to z USA https://businessinsider.com.pl/...a-szkoly/b06w2zs

  Wracając do obozów:
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/...dla-murzynow/
  https://pl.wikipedia.org/...I_wojny_%C5%9Bwiatowej
  https://www.polityka.pl/...ozy-koncentracyjne.read
  https://www.newsweek.pl/...-usa-newsweekpl/38r2lfq 14. Przenoszą się (autor: GULIwer | data: 6/03/21 | godz.: 01:28)
  zanim partia ich znacjonalizuje po odbiciu zbuntowanej prowincji. Czyli tak koło 2025 zrobi się tam gorąco.
  Stawiam że poszedł deal. Dajecie nam czas na ewakuację osób dla nas przydatnych i tego co się da wywieźć a potem sobie wchodźcie. Cywilami i tak nikt nigdy podczas wojny się nie przejmował.


 15. @13. (autor: pwil2 | data: 6/03/21 | godz.: 01:47)
  Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w USA? 15$?
  A ile wynosi w Chinach? Kto i za ile buduje u nich te drogi?

  Nadrabianie zacofania Chin polega na kradzieży własności intelektualnej innych krajów i przyjmowanie zleceń po najniższych cenach przez setki milionów Chińczyków.

  Co by się stało, gdyby w Chinach z dnia na dzień podniesiono stawkę minimalną na 3$?


 16. Cos tam w tych Chinach pewnie jest (autor: Wyrzym | data: 6/03/21 | godz.: 06:28)
  moze tak trzeba zeby rzadzic miliardowym krajem? ja tam nie wiem, rzetelnych informacji i tak o tym nie ma. Za to ile USA zbombardowalo krajow, ile ludnosci umarlo pod gruzami to juz widac jak na dloni i to niby lepiej ? to sa najwieksi zbrodniaze 20 wieku i raczej sie nie zapowiada zeby w 21 bylo inaczej.

  @15 nic by sie nie stalo, ceny pofrunely by do gory i ta minimalna by byla warta tyle ile jest teraz, chyba ze by dostawali ja w $ a nie w swojej walucie. Minimalna to sie poprawic zycia za bardzo nie da :p


 17. @up (autor: Saturn64 | data: 6/03/21 | godz.: 09:24)
  By uświadomić sobie skalę postępu Chin wystarczy przeanalizować wzrost PKB Chin od 1990 roku. W 1990 Chiny miały PKB = 260mld $ gdy USA miały w tym okresie 6000mld$ (6bln$). Chiny były prawie 17 razy biedniejsze w całkowitym PKB!!!. Od 1990 do 2018 roku gospodarka Chin zwiększyła się o 37 razy!!! Gdy gospodarka USA w tym samym okresie wzrosła o 3,4 raza.

 18. @12 (autor: krzysiozboj | data: 6/03/21 | godz.: 09:52)
  Podlinkujesz dane, o tych 95% na prowincji?
  Chiny mają się tym martwić, że świat zrobił u nich globalną fabrykę i stare potęgi nie wiedzą jak z tego wyjść?


 19. Kenjiro (autor: pawel1207 | data: 9/03/21 | godz.: 08:16)
  pracowalem w chinach 4 lata :D jest jak wszedzie poza indoktrynacja ktora jest podobna do tej z usa gdzie tez pracowalem :D wiadomo ze jest bieda jak i bogactwo to nie polska kraj jest olbrzymi , podobne rzeczy mozna zobaczyc usa od skrajnego bogactwa po tabuny bezdomnych walczcych o zycie czy umierajacych z glodu i czy ludzi na ulicy bo nie stac ich na leczenie itd.. nie bronie chin bo jest to taki a nie inny ustroj i sa swoiste ograniczenia ale opowiadasz bajki tak bylo 15 lat temu .. przyczym na prace ani na zarobki w chinach nie moglem narzekac :D jeslio jestes specjalista w danej dziedzinie zarabiasz co najmniej dobrze takie fakty a napewno jest llepiej niz w polsce pod tym wzgledem wiadmo ze na wsi jest nadal bieda w wielu miejscach ale po 1 to sie szybko zmienia po 2 w posce gdzie kraj przejrzdzasz wwzdlorz i wszerz w ciagu jednego dnia wyglada to podobnie tylko skala jest mniejsza bo i krraj jest znacznie mniejszy polska jest 100 lat za chinami jesli chodzi o poziom zycia i mozliwosci zarabiania i owszem sa ograniczenia dlatego nie chcailbym tam zyc bo cenia sobie bardziej swobode niz pieniadze ale w stanach tez nie chcialem zyc z podobnego powodu .,.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.