Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 19 sierpnia 2021 
    

Intel Alder Lake: szczegóły budowy procesorów Core 12. generacji


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 23:56
(13)
Podczas konferencji Architecture Day, Intel przedstawił szczegóły procesorów o nazwie kodowej Alder Lake, które trafią na rynek końcem tego roku w postaci Core 12. generacji. Procesory stanowią największy zbiór zmian w budowie CPU wprowadzony od co najmniej 10 lat. Po pierwsze - zawierają dwa różne typy rdzeni CPU - rdzenie P-cores, jakimi są Golden Cove o wysokim wskaźniku IPC, i rdzenie E-cores, czyli Gracemont o wysokiej efektywności energetycznej. Optymalizacją wykorzystania tych rdzeni zajmuje się system Intel Thread Director, przydzielający wątki najpierw do większych rdzeni, następnie do mniejszych rdzeni, a dopiero w dalszej kolejności większe rdzenie otrzymują drugi wątek do przetwarzania z użyciem HyperThreadingu.

Rdzenie Golden Cove zostały istotnie rozbudowane i mają średnio o 19 procent wyższy wskaźnik IPC niż rdzenie Cypress Cove z Core 11. generacji, co oznacza także, że ich wskaźnik IPC jest o kilkanaście procent wyższy niż rdzeni ZEN 3 od AMD.

Natomiast mniejsze rdzenie Gracemont mają wskaźnik IPC porównywalny z rdzeniami Skylake, ale na wykonanie tych samych operacji z taką samą wydajnością jak Skylake, potrzebują o ponad 40 procent mniej energii. Sumarycznie, cztery rdzenie Gracemont obciążone 4 wątkami, oferują o 80 procent wyższą wydajność od dwóch rdzeni Skylake obciążonych 4 wątkami - zużywając podobną ilość energii.

Alder Lake-S posiadają też zupełnie nową magistralę wewnętrzną Compute Fabric, zapewniającą wymianę danych pomiędzy pamięcią L3 rdzeni a innymi komponentami procesora z szybkością do 1000 GB/s. Procesory obsługują 16 linii PCI-Express 5.0 i cztery linie PCI-Express 4.0

Alder Lake-S obsługują pamięci DDR4 i DDR5 (wraz z mobilnymi odmianami LPDDR4X i LPDDR5), a także jako pierwsze w historii posiadają kontroler pamięci umiejący dynamicznie zwiększać lub zmniejszać napięcie zasilania i częstotliwość pracy pamięci RAM, co zmniejsza zużycie energii w sytuacji gdy nie jest potrzebna wysoka wydajność.


Alder Lake-S będą występować w trzech odmianach: wersja dla komputerów stacjonarnych posiada IGP z 32 jednostkami EU, oraz 8 wydajnych rdzeni Golden Cove i 8 mniejszych Gracemont.

Produkowane będą też dwie odmiany dla komputerów przenośnych, obie wyposażone w mocniejszy IGP z 96 jednostkami EU. Pierwszy wariant będzie mieć 6 wydajnych rdzeni i 8 mniejszych rdzeni, a drugi wariant będzie mieć 2 wydajne rdzenie i 8 mniejszych rdzeni.



 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Intel dość dobrze to wymyślił (autor: Zbyszek.J | data: 20/08/21 | godz.: 00:28)
    te E-cores mają o ~40% niższy IPC niż duże rdzenie (poziom Skylake), brak SMT i o ok 1 GHz niższe taktowanie. Sumarycznie jeden taki E-core da ~50-60% wydajności wielowątkowej jednego dużego rdzenia P-core

    I to co jest najważniejsze: cztery mniejsze rdzenie zajmują mniej więcej tyle samo miejsca ile jeden duży, a dają ponad 2-razy wyższą wydajność wielowątkową niż ten jeden duży (4C4T vs 1C2T dużego rdzenia).

    Intel może też zrobić dla HEDT np. nowe 128 wątkowe procesory dając np: 16-wydajnych rdzeni (32 wątki) + 96 oszczędnych, i sumarycznie będzie to procesor o wydajności takiej jak 64 dużych rdzeni + SMT, ale zajmujący powierzchnię taką jak CPU z 40-dużymi rdzeniami.


    AMD może mieć problem, bo startując z projektem małego rdzenia o w miarę wysokiej wydajności, ale zajmującego 1/4 powierzchni rdzenia ZEN5, jest już w projektowaniu takiego mniejszego rdzenia na starcie o 3-4 lata za Intelem

    W przeciekach pojawia się, że przyszłe Ryzeny będą mieć mix rdzeni ZEN 5 i ZEN 4D. Tylko czy ZEN 4D będzie 4-razy mniejszym rdzeniem niż ZEN 5 ?



  2. kurcze (autor: piwo1 | data: 20/08/21 | godz.: 06:11)
    czyli co wychodzi ze smt to zlo? ze dwa rdzenie bez dwuwatkowosci potrafia wykonywac zadania szybciej i oszczedniej niz jeden rdzen dwuwatkowy? wydawalo mi sie ze smt bylo stworzone wlasnie zeby jakos zaoszczedzic energie a tu widze jest wrecz na odwrot. jakies to chore. cos czym nas karmiono przez dziesiatki lat okazuje sie gorsze niz sprawdzone przez lata wczesniejsze rozwiazania? albo cos ktos tu znow slajdami probuje naginac rzeczywistosc albo nie rozumiem jak cos co bylo takie wpsaniale przez lata nagle okazuje sie gorsze od przestarzalego rozwiazania.

  3. Zbyszek.J | (autor: Markizy | data: 20/08/21 | godz.: 07:22)
    czy jest to dobry pomysł to bym się zastanowił, pamiętajmy że porównuje tutaj intel pewnej manipulacji bo 4c4t porównuje do 2c4t.

    Nawet czy te mniejsze rdzenie osiągnął poziom skylake bym się zastanawia, obecne jego slajdy mają problem w przypadku zderzenia z rzeczywistością.

    PS. do serwerów mógłby dać nawet 256 tych małych rdzeni ale zastosowanie dla nich nie będzie zbyt szerokie i uniwersalne.

    @piwo1
    SMT powstało raczej ze względu na oszczędność miejsca, dołożenie tej funkcjonalności zajmowało do 10% powierzchni całego rdzenia. No i pamiętajmy że u intela się ono gorzej skaluje niż AMD przynajmniej tak z testów pamiętam.


  4. Wiecej rdzeniuf (autor: jaross | data: 20/08/21 | godz.: 07:26)
    Chodzi o to by na papierze miec wiecej rdzeni
    Intel chce wygrac w tabelki.


  5. Ciekawe (autor: sew123 | data: 20/08/21 | godz.: 09:17)
    jak będzie z tego korzystał soft, windows, gry itp itd Czy nie bedzie "zacinania" sie programów jak będą "skakały" między rdzeniami??

  6. ... (autor: krzysiozboj | data: 20/08/21 | godz.: 09:45)
    Dla nas co by nie było, będzie dobrze, a całosć pochodną ZEN-a. Intel został zmuszony, by ruszyć zadek, bo AMD zaczęło oferować wątek o podobnej sile co Intel, tylko rdzeni sporo więcej.
    Jak ta seria wyjdzie w praniu, zobaczymy, niemniej jest to rozwój, a nie dreptanie w miejscu. Czy rozwój w dobrym kierunku, pokaże czas. Mam wrażenie, że teraz soft został nieco w tyle i tu będzie jakieś pole do popisu, by dobrze wykorzystać dziesiątki dostępnych rdzeni (do tego pewnie różnych).
    Może tylko jedno mnie martwi w tym "dobrobycie" - jeśli ta seria będzie tak dobra jak zapowiadają, jeśli ZEN4 też spełni obietnice, to będzie masowa wymiana sprzętu. Raz drogo, dwa dla środowiska uciążliwe.


  7. trzy (autor: piwo1 | data: 20/08/21 | godz.: 10:45)
    ze jak masowo sie wszyscy rzuca to szybko sprzetu zabraknie w sklepach i wszystko bedzie drogie.

  8. @ piwo1 (autor: Shark20 | data: 20/08/21 | godz.: 12:33)
    SMT powstało w czasach procesorów 1 i 2 rdzeniowych. Wtedy nie dało się dodać więcej rdzeni, i możliwość przetwarzania 4 wątków na 2 rdzeniach była bardzo dobra,

    Teraz czasy idą na przód, i może faktycznie warto poszukać innym możliwości, czy np. nie opłaca się zabrać SMT z dużego rdzenia, a oszczędzone tranzystory wykorzystać na jeden dodatkowy rdzeń taki jak Gracemont, który wykona zadanie szybciej, niż gdy będzie ono obsługiwane jako durgi wątek w dużym rdzeniu


  9. @up (autor: Saturn64 | data: 20/08/21 | godz.: 12:52)
    Trudno powiedzieć czy tak jest czy nie. Może być tak, że intel pozbył się SMT z małych rdzeni by je dodatkowo odchudzić a jednocześnie ułatwia to zarządzanie rdzeniem w trybach energoioszczędnych i łatwiejsze a co za tym idzie szybsze wygaszanie poszczególnych rdzzeni. Po drugie implementacja 2 różnych rdzeni wraz z dodakowymi SMT mogą powodować większą złożoność procesora co jest niekorzystne w ostatecznym rozrachunku. Trudno powiedzieć jak w praktyce są przerzucane zadania pomiędzy różnymi rdzeniami a co dopiero pomiędzy wątkami różnych rdzeni.

  10. @Shark20 (autor: rainy | data: 20/08/21 | godz.: 12:55)
    Moim zdaniem, pomijasz marketing - niezależnie od tego, iż rdzenie Atoma (Gracemont) są lepsze niż to się niektórym wydaje, to po prostu Intel nie byłby w stanie upchnąć 16 rdzeni Golden Cove przy rozsądnym poborze mocy i wielkości układu, tak jak zrobiło to AMD w przypadku Zena2/Zena 3.

    Btw, Zbyszek, nie wiem skąd wziąłeś te kilkanaście wyższe IPC, według moich wyliczeń będzie to góra 10 procent, o ile oczywiście Intel nie wciska kitu z tymi 19 procentami.


  11. Zmiana nazwy? (autor: rookie | data: 20/08/21 | godz.: 17:38)
    Kategorycznie powinni zmienić nazwę produktu. Marka Core nie kojarzy się z wydajnością a stagnacją. Jak popatrzycie na test Passmark single core i porównacie i3 10300 vs 530, czyli ponad 10 lat, single core wzrósł 2.5 raza. Słabo! https://www.cpubenchmark.net/...i3-10300/737vs3765

  12. @11 Porownanie 2 rdzeniowego 3GHz do 4 rdzeniowego 3,7GHz... (autor: gantrithor | data: 21/08/21 | godz.: 00:23)
    jest dosc słabe na niekorzysc intela , porownanie zegar w zegar bylo by ciekawsze :)

  13. @temat. (autor: Mariosti | data: 23/08/21 | godz.: 11:50)
    Intel nagle zaczął martwić się powierzchnią rdzenia bo brakuje mu mocy produkcyjnych, więc zmienia narrację na rzecz wielowątkowości.

    Fakt jest taki że nic się nie zmieniło i wciąż SMT jest najlepszym rozwiązaniem do tego aby jak najlepiej wykorzystać zasoby sprzętowe rdzeni o bardzo wysokiej wydajności jednowątkowej, czyli z definicji, skomplikowanych, szerokich rdzeni zajmujących fizycznie dużo powierzchni.

    Słodkie są też te nic nie mówiące wykresy intela bez żadnych jednostek na osiach, ani wyjaśnienia czy procenty są porównaniem teoretycznym, czy na podstawie jakichś benchmarków, czy to może symulacja w excelu?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.