Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 31 grudnia 2021 
    

VIA wycofuje się z USA i sprzedaje sprzęt do projektowania CPU


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 12:19
(10)
Procesory firmy VIA Technologies miały swoje pięć minut pod koniec lat 90, kiedy w ofercie różnych producentów (m.in. Cyrix, WinChip i właśnie VIA) pojawiły się tańsze alternatywy dla bardzo drogich wówczas Intel Pentium II. Następnie po debiucie procesorów AMD Athlon i Duron, VIA i pozostali mniejsi producenci odeszli niemal w zapomnienie. Kilka lat temu VIA powróciła na rynek x86 wraz ze swoimi 2 i 4-rdzeniowymi procesorami VIA Eden i Nano, opartymi o architektury Isaiah oraz Isaiah II.z Układy mogły konkurować procesorami Intel Atom oraz AMD Bobcat i Jaguar, lecz mimo tego nie odniosły dużego sukcesu rynkowego.

Wygląda na to, że producent uznał że to już koniec jego przygody z własnymi procesorami x86.

Firma postanowiła pod koniec 2021 roku zamknąć swoją placówkę badawczo-rozwojową w USA, którą przejeła bardzo dawno temu wraz z zakupem Centaur Technology. To właśnie w niej zatrudnieni tam inżynierowie projektowali do tej pory procesory VIA - a ostatnim z nich był 8-rdzeniowy Centaur (o nim więcej pisaliśmy tutaj.

Niedawno VIA poinformowała, o zawarciu umowy z Intelem, na mocy której za 125 milionów dolarów przejął on i przeniósł do swoich placówek wszystkich inżynierów zatrudnionych dotychczas przez VIA do projektowania procesorów.

Teraz producent wystawił na licytację cały specjalistyczny sprzęt działu Centaur Technology, jaki do tej pory służył do projektowania procesorów w tamtejszej placówce. Aukcja obejmująca "20 000 stóp kwadratowych powierzchni laboratoryjnej, wyposażonej w ponad 1200 stanowisk testowych, przyrządy pomiarowe, mikroskopy i inny specjalistyczny sprzęt" ma odbyć się w styczniu.

Według nieoficjalnych informacji VIA zamierza teraz skupić się na współpracy z Chińskim producentem Shanghai Zhaoxin Semiconductor. Plany rozwoju procesorów wspólnie z tym producentem zostały ogłoszone jeszcze w 2018 roku - o czym pisaliśmy tutaj

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. bardzo dobrze (autor: henrix343 | data: 31/12/21 | godz.: 16:20)
    ta wspolpraca zakonczy sie nowym obozem po stronie chin. Jezeli cepy beda mogli klepac tez chinczycy, to ceny spadna. A jak by europa mogla cos produkowac to jzu w ogole ceny by polecaily - ale eurokolchoz to dno dna z ich regulacjami itp. pierdolami.

    Brak przewagi technologicznej usa nad chinami, da pole do popisu w innych dziedzinach.


  2. @1. (autor: rookie | data: 31/12/21 | godz.: 16:50)
    Najważniejsza jest licencja x86 i x64. Ciekawe kto to nabędzie finalnie bo nie sądzę by to był Zhaoxin, stawiałbym na nvidie, Samsunga, może Huawei. Wszystkie te firmy opracowywały swoje autorskie konstrukcje na ARM, dlaczego zatem nie wypuścić np. laptopów x86 ze swoim układem...

  3. x86 nie ma przyszłości (autor: g5mark | data: 31/12/21 | godz.: 18:04)
    chinole będą stawiać na ARM i RISC-V,tak jak większość. x86 umrze śmiercią naturalna

  4. g5mark (autor: Markizy | data: 31/12/21 | godz.: 20:12)
    mało prawdopodobne aby to nastąpiło. Najpierw soft musiałby być pisany w sposób uniwersalny tak aby ruszył na każdej architekturze. Na chwilę obecną nikomu się do tego jakoś nie śpieszy.



  5. @g5mark (autor: rookie | data: 1/01/22 | godz.: 10:40)
    Szczególnie jak obecnie ARM należy do jednej firmy branży technologicznej (nvidia). I zamiast niezależnego dostawcy architektury cpu, będziemy mieć monopol jednego gracza, który będzie licencjonował (lub nie) innym rozwiązania. Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której nVidia opracowuje swoją nową generację cpu ARM, zachowując dla siebie rozwiązania średniej i górnej półki (np. 12/16 core), a będzie licencjonować jedynie architekturę 6/8 core...

  6. rookie (autor: pawel1207 | data: 2/01/22 | godz.: 02:26)
    nie nalezy..

  7. @4. (autor: pandy | data: 2/01/22 | godz.: 20:33)
    A jaki problem? Popatrz na Apple - zaliczyło już 3 przejścia ISA - pierwszy MC68K i migracja do PowerPC potem PowerPC do x86 a teraz x86 do ARM - jaki to soft teraz jest optymalizowany niskopoziomowo w całości na x86? Biblioteki? Intrinsic? Drivery? Biblioteki do typowych funkcji i tak robi się od nowa pod nowe CPU, podobnie z intrinsic bo zazwyczaj optymalizuje się to co zajmuje najwięcej czasu i jest krytyczne z punktu widzenia zadania, drivery również od nowa pod każdy nowy wariant... reszta? Reszta to robi kompilator z odpowiednimi flagami, są lepsze i gorsze kompilatory, lepsze i gorsze optymalizacje ale tym się już od dawna nikt nie przejmuje bo po prostu więcej rdzeni, więcej GiB, więcej MHz i po problemie a jak już się nie da to się się robi bloba na siliconie i bloba w firmware i masz akcelerację sprzętową. Idąc tym krokiem myślenia to najbardziej w plecy będzie Microsoft bo nie Un*xy ale i Microsoft może się przenieść na ARM i inne ISA.

  8. pandy (autor: Markizy | data: 2/01/22 | godz.: 21:04)
    tylko aple na zamknięty ekosystem to raz, a dwa już wcześniej robili przygotowania aby była przesiadka na inną architekturę możliwa. Zresztą nadal jeszcze wykorzystują x86.

    Mój komentarz miał pokazać że zmiana architektury może nastąpić wtedy kiedy zostanie przygotowany soft pod nią. MS podjął przygotowania ale idzie im to jak krew z nosa i nie wiem czy już nie zajechali.
    https://www.theverge.com/...-arm-x64-app-emulation
    https://www.pcmag.com/...-arm-is-an-armbarrassment


  9. apple (autor: pawel1207 | data: 3/01/22 | godz.: 03:09)
    samo zaprojektowalo swoje cpu ktore ma jednostki wspierajace Tlumaczenie i wykonywanie kodu x86 czym samo sie chwalilo .. to polaczenie hardware i software a ms nie ma swojego kawalka krzemu wiec idzie mu to opornie na dodatek zupelnie nie ma doswiadczenia z taka emulacja a apple przeszlo przez mk86 ppc intela i arma ...

  10. Moim zdaniem (autor: kombajn4 | data: 3/01/22 | godz.: 06:16)
    przesiadka u Appla się powiodła dlatego że ich sprzętu po pierwsze używają fani marki którzy i tak kupią nowy sprzęt a że w większości wykorzystują go do zadań z którymi w dzisiejszych czasach poradzi sobie kalkulator to nie zauważyli zmiany. Druga grupa ludzi którzy pracują na ich sprzęcie dostała sprzętową akcelerację obróbki audio-video i też są zadowoleni.
    W świecie "Windowsów" nie jest tak łatwo. MS już parę razy robił podejścia do ARMa i zawsze z marnym skutkiem - po prostu zbyt szerokie spektrum zastosowań i otwartość platformy powodują że nie da się zawczasu przygotować wersji najpopularniejszych narzędzi na nową platformę.
    Zresztą o czym my tu mówimy? O porzuceniu kompatybilności wstecznej tak naprawdę. To ja tylko przypomnę że jak taka jedna firma pt Microsoft chciała zmienić jeden głupi element w postaci przycisku Start w Windows 8 to o mało do zamieszek nie doszło a ludzie na nich psy wieszali. To teraz wyobraźcie sobie co by było jakby program XYZ bezwzględnie potrzebny jakiejś firmie do pracy nie zadziałał bo emulacja x86 jest daleka od doskonałości ? Zresztą... pal licho firmę wystarczy że dzieciakom gry przestaną chodzić i będzie klops.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.