Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 30 maja 2022 
    

Intel chce produkować swoje chipy także u Samsunga


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 21:10
(6)
Według ostatniego raportu analityków z firmy TrendForce, koreański Samsung jest obecnie drugim największym na rynku producentem układów scalonych na tzw. zamówienie. Pierwsze miejsce przypada Tajwańskiej firmie TSMC, która dzierży obecnie 53 procent całego rynku układów scalonych na zamówienie. Samsung jest od TSMC producentem około 3-krotnie mniejszym, zajmującym około 18 procent tego rynku. O różnicach pomiędzy litografiami TSMC i Samsunga przekonał się ostatnio Qualcomm, któremu przeniesienie produkcji procesorów Snapdragon 8 z litografii 4nm Samsunga do 4nm TSMC pozwoliło na poprawę parametrów tych CPU (o tym więcej pisaliśmy tutaj. Tymczasem okazuje się, że produkcją u Samsunga zainteresował się Intel.

Niedawny krzemowy gigant po kilku latach starań zdołał już dobrze opanować swoją 10nm litografię (znaną teraz jako Intel 7) i jest bliski startu produkcji w nowej litografii 7nm z użyciem EUV (nazywanej jako Intel 4), ale wciąż nie dysponuje dużymi mocami produkcyjnymi w tych procesach litograficznych. Dlatego też GPU do kart ARC będą produkowane przez TSMC w litografii 6nm, a część chipów do procesorów Core 14. generacji (Meteor Lake-S) w procesach 3nm (dla GPU Tile) i 5nm (dla SOC Tile) od TSMC.

Okazuje się, że Intel w ostatnim czasie zainteresował się też możliwością produkowania układów scalonych w 4nm litografii Samsunga. To litografia, którą w ostatnim czasie porzuciły firmy Qualcomm i Nvidia, przenosząc produkcję chipów do 4nm litografii od TSMC. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, odbył w ostatnich dniach podróż do stolicy Korei Południowej, Seulu. W jej trakcie spotkał się z kilkoma kluczowymi dyrektorami Samsunga, w tym wiceprezesem Samsung Electronics Panem Lee Jae-Yongiem, oraz dyrektorem generalnym działu produkcji ukadów scalonych panem Kyung Kye-Hyunem. Według źródeł tematem spotkań była produkcja chipów Intela w fabrykach Samsunga.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Samsung (autor: Conan Barbarian | data: 30/05/22 | godz.: 23:37)
  GOOD LUCK
  NVidia już tam była


 2. @Conan (autor: rookie | data: 31/05/22 | godz.: 14:50)
  W AnTuTu Exynos 2200 niemal na równi z Snap 8 gen1. Oba w top10. Zatem z Samsungiem nie jest tak źle ;)

 3. ... (autor: power | data: 2/06/22 | godz.: 05:48)
  Wszyscy narzekaja na zle procesy u Samsunga, a ja tam chetnie bym przygarnal jakiegos RTX 3k lub telefon z najnowszym SoC z ich fabryki. :)

 4. @up (autor: Saturn64 | data: 2/06/22 | godz.: 10:16)
  Obecne procesy technologiczne Samsunga nie są najlepsze jednak nie można zapominać, że jest to wiodący producent technologiczny i na pewno są cały czas ulepszane. Z drugiej strony wdrożenie kolejnego procesu technologicznego trwa mniej więcej co 2 lata a jak wiemy proces procesowi nie jest równy. Są lepsze i gorsze procesy pomimo tego , że miało się dobre rezultaty z dotychczasowym procesem technologicznym to kolejny może być lipą i może być też na odwrót jak można to było zaobserwować u Intela gdzie wiele lat przesiedział na 14 nm. Dlatego trzeba rozmawiać i testować co wyjdzie po wprowadzeniu kolejnego procesu u Samsunga gdyż może okazać się lepszy niż kolejny w TSMC.

 5. Takie wiadomości nie są optymistyczne dla Intela. (autor: Mario1978 | data: 2/06/22 | godz.: 13:49)
  To są wskazówki, że ich własny proces produkcji 'Intel 4' nie jest jeszcze gotowy. Nawet jak Intelowi uda się wyciągnąć +25% do IPC na 'Intel 4' w Meteor Lake w porównaniu z Alder Lake to taktowanie maksymalne na poziomie 4.2GHz zupełnie zdusi te procesory. Intel przygotowuje grunt pod niedopracowanie swoich procesów produkcji. U nich z litografiami produkcji zawsze na początku jest źle i taktowania są Niskie.

 6. @04 (autor: Conan Barbarian | data: 3/06/22 | godz.: 22:04)
  Coś w tym jest, gdyż wystarczy sobie przypomnieć jak cienko było u TSMC w ich procesach w okolicy 28nm a teraz dominują na rynku. Samsung na pewno nie rzuci kotwicy, to jest rywalizacja o gigantyczny rynek.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.