Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Niedziela 5 czerwca 2022 
    

Niskie zainteresowanie litografią 3nm od Samsunga


Autor: Zbyszek | źródło: PhoneArena | 22:26
(5)
Samsung nie ma ostatnio dobrego okresu jeśli chodzi o produkcję układów scalonych. Pościg za Tajwańskim TSMC w opracowaniu kolejnych procesów litograficznych odbija się negatywnie na jakości litografii Samsunga, a konkretnie tzw. uzysku. Według informacji z ostatnich tygodni, Koreańczycy w swoim najnowszym procesie 4 nm mają obecnie uzysk na poziomie zaledwie 35%, co oznacza, że zaledwie 35 chipów ze 100 wyprodukowanych jest sprawna i nadaje się do czegokolwiek. Również poprzedni masowy proces litograficzny Samsunga - 8nm, cierpiał na podobne problemy, z czego bardzo niezadowolona była Nvidia wytwarzająca w tej litografii chipy do swoich kart graficznych z serii RTX 30x0.

Problemy z uzyskiem spowodowały już odpływ dwóch dużych klientów - Nvidia w 2021 roku zdecydowała się powrócić do zamawiania swoich przyszłych układów scalonych w TSMC, a w ostatnim czasie Qualcomm, który przeniósł produkcję swojego Snapdragon 8 z litografii 4nm Samsunga 4nm do litografii TSMC 4nm (o tym więcej tutaj .

Obecnie Samsung przygotowuje się już do startu produkcji w swoim kolejnym procesie litograficznym, czyli 3nm. Jest to pierwszy proces litograficzny Samsunga wykorzystujący tranzystory o budowie typu GaaFET (gate-all-around field-effect transistor), zamiast dotychczasowej FinFET. Niestety dla Samsunga, na ten moment nie ma chętnych zainteresowanych wytwarzaniem układów scalonych w tej litografii. Ma być to również spowodowane bardzo niskim uzyskiem, który według doniesień wynosi obecnie pomiędzy 10 a 20 procent. Wygląda na to, że najpierw Samsung powinien bardziej dopracować swoje procesy litograficzne, i ogłaszać ich dostępność dopiero po uzyskaniu dobrych parametrów związanych z uzyskiem.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Dobrze, że mają co produkować (autor: ziemowit | data: 6/06/22 | godz.: 10:29)
    Exynos


  2. 3 sranometry (autor: Conan Barbarian | data: 6/06/22 | godz.: 16:40)
    NVidia już wie jak jest, więc reszta czeka w kolejce do TSMC.

  3. .... (autor: power | data: 6/06/22 | godz.: 20:47)
    Ja bym sie nie zgodzil z autorem ze jest niskie zainteresowanie 3nm od Samsunga, bo na przyklad ja bylbym zainteresowany. A na powaznie, to kazda firma projetkujaca chipy takze bylaby zainteresowana. Dlatego tez artykul powinien miec inny tytul na przyklad taki "Samsung ma nadal problemy ze swoimi nowymi procesami". Jezeli jest to prawda, bo nie jestesmy w stanie tego stwierdzic. Moze byc taka sytuacja ze TSMC oferuje swoje uklady taniej niz Samsung i dlatego kilka firm zmienilo dostawce.
    Czy sa jakies testy tych chipow ktore sa produkowane u TSMC i Samsunga, ktore mozna ze soba porownac? Czy tez portale wypisuja sobie jakies bajki na ten temat?


  4. Samsung (autor: rookie | data: 7/06/22 | godz.: 17:08)
    @power
    Wszystko zależy od ceny, jakby były tanie CPU o akceptowalnej wydajnośćci produkowane w 22nm to też by kupowali. Taki Mediatek to w najnowszych procesach nie produkował a jego chipy były u wszystkich producentów telefonów


  5. rookie (autor: Markizy | data: 7/06/22 | godz.: 18:55)
    w dzisiejszych czasach duże znaczenie ma dostępność układów, jak nie można zamówić więcej układów np Qualcomm to bierze się układy następnego producenta z listy i później kolejnego. Problemu z układami scalonymi skończyć się mogą najwcześniej w drugiej połowie 2023. Wiec jeszcze cały rok niedoborów na rynku nas czeka.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.