Analitycy z KeyBanc przedstawili swój nowy raport dotyczący sytuacji na rynku procesorów serwerowych. Wynika z niego, że w ostatnim kwartale 2023 roku udział firmy AMD w tym rynku przekroczy 30 procent, a udział Intela spadnie poniżej 70 procent. Jeśli prognozy się spełnią, to już na początku 2024 roku AMD będzie dostarczać jedną trzecią wszystkich serwerowych procesorów typu x86, a Intel pozostałe dwie trzecie. Według KeyBanc, w 1. kwartale 2023 roku udział AMD w rynku procesorów serwerowych wyniesie około 22 procent, i później będzie szybko wzrastał. Ma to być możliwe dzięki szerokiej ofercie wydajnych i wyposażonych w wysoką liczbę rdzeni procesorów EPYC 4. generacji.
Pośrednią przyczyną będzie też słabość Intela, który swoje nowe procesory Xeon Scalabe 4. generacji (Sapphire Rapids) wprowadza na rynek później, a dodatkowo mają one mniej rdzeni i pobierają więcej energii elektrycznej.
AMD oferuje procesory EPYC 4. generacji do zastosowań ogólnych (seria Genoa) z nawet 96-rdzeniami, a w przeciągu 2023 roku zaoferuje też EPYC 4. generacji do specjalizowanych obliczeń (Geona-X z dodatkową pamięcią 3D V-Cache), nawet 128-rdzeniowe wersje do zastosowań chmurowych (Bergamo z rdzeniami ZEN 4c), oraz efektywne energetycznie procesory dla urządzeń telekomunikacyjnych i urządzeń serwerowych typu appliance (modele Siena).
Sam Intel przyznawał niedawno, że będzie trafił udziały na rynku serwerowym na rzecz AMD aż do 2025 roku (o czym więcej pisaliśmy tutaj
K O M E N T A R Z E
pierdy (autor: Conan Barbarian | data: 20/01/23 | godz.: 16:07) Intel zapewniał całkiem niedawno, że AMD będzie w lusterku wstecznym, więc to jakieś propagandowe smuty.
1@@ (autor: Mario1978 | data: 21/01/23 | godz.: 19:56) Intel musi poświęcać w tym roku znacznie ilości gotówki żeby firmy nie opuściły ich rozwiązań. Ten jeden test pokazuje dlaczego Intel się nie liczy: https://uploads.disquscdn.com/...766b33e4e67bf.png
przesranie intela pzrez usa (autor: henrix343 | data: 23/01/23 | godz.: 22:08) i ot pomimo budowy przez intela fabryk w usa nie jest na reke konsumentom.
Ale z tego syfu MOZE, KIEDYS wybroni nas risc-v - to znaczy wybroni nas na pewno... tylko trzeba to jakos produkowac w tych chodzby 65nm, co niestety na razie potrafia tylko faby i niesetty to jest nie do obejscia przez zaawansowane drukarki 3d (ktore z naswietlaniem moga produkowac PROSTE cepy).
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.