Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 10 lutego 2023 
    

Budowa niemieckiej fabryki Intela stanęła pod znakiem zapytania


Autor: Zbyszek | źródło: Bloomberg | 18:40
(5)
Wiosną 2021 roku nowy prezes i dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger zapowiedział, że Intel dołączy do grona producentów układów scalonych na zamówienie, oferując swoje usługi firmom trzecim, a także zainwestuje wiele miliardów dolarów w budowę nowych fabryk aby zwiększyć moce produkcyjne. Plany zakładały budowę dwóch nowych, nieplanowanych wcześniej fabryk układów scalonych w USA, i jednej nowej fabryki w Europie, plus rozbudowę i modernizację istniejącej fabryki w Irlandii. Szczegóły nowych inwestycji w Europie ogłoszono następnie wiosną 2022 roku, informując, że za 33 mld. Euro powstanie nowa fabryka w Niemieckim Magdeburgu, a dotychczasowa fabryka w Irlandii zostanie rozbudowana i przystosowana do litografii Intel 4.

Od tego czasu sytuacja na rynku układów scalonych zmieniła się diametralnie, i to na niekorzyść producentów - sprzedaż komputerów osobistych i innej elektroniki spadła w 2. połowie 2022 roku o około 20-30 procent. Dodatkowo Intel zaczął mieć problemy na rynku serwerowym, gdzie przyspieszyła utrata jego udziałów rynkowych na rzecz procesorów EPYC od AMD.

W efekcie Intel wytwarza i sprzedaje teraz znacznie mniej procesorów niż przed rokiem, musi też zadowalać się znacznie mniejszymi przychodami, które z poziomu 80 mld USD w 2021 roku spadły do 64 mld USD w 2022 roku, a w 2023 roku mają spaść do poziomu poniżej 50 mld USD.

Tym samym w ostatnich miesiącach Intel szuka głównie oszczędności. W tym celu jeszcze jesienią zwolnionych zostało 10 procent pracowników, pensje pozostałych zmniejszono w styczniu o 5-15 %, zawieszając też wypłatę premii kwartalnych i rocznych, oraz anulowano program rozwoju procesorów RISC-V, anulowano dalszy rozwój switchy Tofino, i porzucono plany budowy w 2023 roku nowego centrum badań i rozwoju w USA.


Najnowsze informacje dotyczące redukcji kosztów u Intela dotyczą planów powstania nowej fabryki w Niemczech. Jej budowa miała rozpocząć się w 2. połowie tego roku, i pochłonąć w okresie 3 następnych lat prawie 20 mld USD, ale teraz inwestycja stanęła pod dużym znakiem zapytania. Bloomberg informuje, że Intel już jakiś czas temu zwrócił się do niemieckich władz z prośbą o zwiększenie pomocy finansowej na budowę tej fabryki z 6,8 do 10 mld Euro, warunkując jej budowę od pozytywnej decyzji.

Bloomberg informuje też, że nawet jeśli niemieckie władze zdecydują się podbić kwotę oferowanej pomocy finansowej do 10 mld Euro, to i tak nie jest pewne, czy nowa niemiecka fabryka Intela w ogóle powstanie. Intel miał zawiesić realizację tej decyzji, a w między czasie bada możliwość wybudowania mniejszej i tańszej fabryki w Wietnamie, w parku technologicznym Saigon Hi-Tech. Fabryka w Wietnamie miałaby kosztować 7,4 mld USD, a obecnie Intel ma starać się uzyskać dotację od miejscowego rządu na jej budowę. Za lokalizacją fabryki w Wietnamie przemawiać ma też tańsza siła robocza.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. czyli (autor: henrix343 | data: 12/02/23 | godz.: 17:59)
    kupujac proce intela, placimy niemcom aby Ci mogli mu doplacic do jego powstajacych fabryk :)

    Geniusz! Dobrze ze kupuje uzywane cepy po cenie zlomu, a te koszta ponosza Ci co kupuja nowe.


  2. henrix343 (autor: Markizy | data: 12/02/23 | godz.: 20:56)
    na pierwszy rzut oka masz racje, ale to nie jest prawda.
    1. Fabryka znajdzie się na terenie niemiec gdzie zatrudni ponda tysiąc osób, wiec będą na miejscu płacić podatki i wszystko.
    2. nastąpi transfer technologi niezbedny do produkcji mikroprocesorów
    3. zostanie przeszkolonych spora grupa ludzi do zawodów specjalistycznych

    Wiec krótko falowo rząd dokłada, ale w dłuższej perspektywie jest na plus. Nawet jak scieżki z intelem sie rozejdą to skorzysta na tym gospodarka.

    https://en.wikipedia.org/...tor_fabrication_plants
    obecnie maja 20 FABów u siebie


  3. 2== (autor: Mario1978 | data: 13/02/23 | godz.: 15:06)
    Wszystko by się zgadzało gdyby Intel miał przyszłość. Produkować coś co od razu jest przestarzałe na tle konkurencji tylko będzie generować koszty bo jak wiemy od lat u Intela koszty są niewspółmiernie wyższe. Oni zamiast układać się z TSMC robią to z Intelem. Patologia w dokonywanych wyborach widoczna jest nawet w innych krajach Europy jeżeli chodzi o interes Amerykański.

  4. Mario1978 (autor: Markizy | data: 13/02/23 | godz.: 19:15)
    bzdury. Intel ma tak samą świetlaną przyszłość jak nvidia i amd. Intel już raz był w ciemnej d... ze swoją architekturą a mimo to przetrwał (pomogły nieczyste zagrania).
    Ale nawet jeśli gdyby intel miał upaść nim ukończy budowę lub niedługo po to znajdzie się ktoś chętny na wykupienie nowoczesnego faba. Tym bardziej że będzie to najnowocześniejsza fabryka na terenie Niemiec czy nawet UE.


  5. @Markizy (autor: henrix343 | data: 15/02/23 | godz.: 02:10)
    pisalem to tak troche przesmiewczo, ale jak chcesz rozbic temat to:
    1. niekoniecznie bo niemcy sa dosc dobrzy w optymalizacji podatkowej. A jak sie zbiora to zrobi to za nich... intel (irlandia).
    2. jaki transfer? I gdzie? NIe bedzei zadnego transferu. Zreszta nawet jak by nastapil to kto to moze przebic na produkt? Raptem z 5 firm.
    3. to fakt, tylko to jak jak ze studentami np technologi chemicznej. Jest grupa 120 osob a w pobliskim zakladzie sa 2 etaty. No bierzesz okularnika i jakas fajna cycatke a reszta zamiata ulice albo cisnie do maka. Oni beda mogli pracowac u intela... no jak zdradza sekrety to MOZE w jeszcze jednej firmie :)

    Chyba, ze jakies start upy podskocza - ALE ONE WYSIADAJA FINANSOWO.

    Rzad nie doklada. Obywatele dokladaja - bo rzad NIE ma wlasnycy pieniedzy. Moga miec 150... albo 200 i?

    Teraz przez embarga licza sie tylko stany wiec to raczej pewne, ze beda rezygnowac z EU.

    Intel ze spokojem pociagnie dalej. ALE dla klientow dobrze by bylo jak by powstawaly cepy OS ORAZ FABY, ktore beda produkowac je - bo tu tkwi problem. Aby janusz sobie mogl wyprodukowac 1000 egzemplarzy swojego cepa (tylko to rozwali monopol).


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.