Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 2 listopada 2023 
    

Ceny pamięci SSD będą wzrastać w 2024 roku


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 19:23
Ostatnie kilka kwartałów upływa pod znakiem wyraźnie mniejszego zapotrzebowania na pamięci DRAM (pamięci operacyjne) i NAND Flash (pamięci trwałe). Jest to oczywiście skutek odnotowanego od połowy 2022 roku znaczącego spadku na elektronikę komputerową po zakończeniu epidemii COVID-19. W odróżnieniu od np. procesorów czy kart graficznych, rynek pamięci DRAM i NAND znacząco reaguje cenami na zmiany popytu, dlatego też ceny tych pamięci są obecnie wyraźnie niższe niż przed rokiem. Przypomnijmy tylko, że wskutek mniejszego zapotrzebowania i spadku cen, jeden z producentów pamięci, amerykański Micron zdecydował na przełomie 2022 i 2023 roku o zwolnieniu 15 procent pracowników. Tymczasem według najnowszych prognoz, te trendy na rynku pamięci ulegną odwróceniu w 2024 roku.

Według nich, popyt na pamięci DRAM będzie w 2024 roku o około 15 procent wyższy, a na pamięci NAND Flash będzie o około 20 procent wyższy niż w 2023 roku. Wzrost zamówień na pamięci spowoduje też powrót do ścieżki wzrostu ich cen. Producenci będą w stanie zwiększyć w 2024 roku produkcję pamięci DRAM o 14 procent, a pamięci NAND Flash o 3,6 procent, dlatego też wyraźne wzrosty cen mają dotyczyć pamięci NAND Flash dla nośników SSD.

Jak informuje tajwański dziennik UDN News, Samsung jeszcze w tym kwartale zwiększy ceny pamięci NAND Flash o 10 do 20 procent, a następnie druga taka podwyżka cen ma nastąpić w połowie 2024 roku. Innymi słowy, najbliższy okres może być dobrym czasem, aby zakupić nową pamięć SSD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.