Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 29 marca 2024 
    

Intel zdradza, jakie wymagania narzucił Microsoft dla komputerów "AI PC"


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 23:20
(2)
W grudniu ubiegłego roku Jason Chen, prezes i dyrektor generalny (CEO) firmy Acer stwierdził, że latem 2024 roku na rynek trafią komputery wyposażone w sztuczną inteligencję. Niedługo później Microsoft poinformował, że zamierza dodać do klawiatur komputerowych nowy dodatkowy klawisz. Będzie on umieszczony po prawej stronie spacji, a jego użycie spowoduje uruchomienie funkcji Copilot, czyli wirtualnego asystenta (czatbot) wykorzystującego sztuczną inteligencję BingAI. Nim to nastąpi Intel przekazał kolejne informacje, a mianowicie krytetia postawione przez Microsoft jakie będą musiały spełnić laptopy i komputery aby producenci mogli im nadać marketingową nazwę "AI PC".

Będą to: dodatkowy klawisz na klawiaturze służący do uruchamiania funkcji Copilot, obecność funkcji Copilot w systemie operacyjnym, oraz wyposażanie komputera w procesor z dedykowaną jednostką NPU o wydajności co najmniej 40 TOPS.

Ciekawy jest zwłaszcza ostatni z warunków, którego na ten moment nie spełniają ani procesory Ryzen 8000 od AMD, ani laptopowe Core 14. generacji Intela z serii Meteor Lake - w obu seriach wydajność wynosi 10-16 TOPS.

Pierwszymi modelami procesorów spełniającymi warunek Microsoftu mogą być przygotowane przez Intela procesory Core 15. generacji z serii Arrow Lake, oraz opracowywane przez AMD procesory Strix Point z rdzeniami ZEN 5 - w obu tych produktach zastosowane zostaną znacznie bardziej wydajne jednostki NPU, dysponujące mocą obliczeniową nieco ponad 40 TOPS.


 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. intl (autor: Irix | data: 31/03/24 | godz.: 20:49)
    intel - zydy , nowy fab w izzy ,wiec pamietajcie kogo sponsorujecie przy nastepnych zakupach

  2. Jak ja się cieszę (autor: pandy | data: 5/04/24 | godz.: 21:03)
    Jak ja się cieszę że mam jeszcze klocki by poskładać sobie PC z czasów sprzed Management Engine że o NPU nie wspomnę... Postawię sobie sieć na IPX/SPX i żaden pegasus nie da rady

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.