Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 15 czerwca 2001  
    

Szczególy o Sound Blaster Audigy


Autor: Anitka | 15:30
Komentarzy (0)
Jak donosi serwis X-bit Labs, Creative planuje przedstawić nową rodzinę kart dźwiękowych - Sound Blaster Audigy, w drugiej połowie lata tego roku. Na tej stronie możecie obejrzeć jedną z pierwszych prezentacji owej rodzinki. Poniżej podaję podstawowe różnice pomiędzy seriami Live! oraz Audigy:
 • Nowy, dużo lepszy procesor (EMU10K2), obsługujący więcej efektów;
 • Obsługa Dual FireWire/1394, starsze karty dostaną łącze FireWire;
 • Funkcja Secure Content pracująca z dźwiękiem zabezpieczonym przed nieautoryzowanym kopiowaniem;
 • Koder Soft PlayCenter 2 z 320kbps oraz dziewięciokrotną akceleracją.
Oto kilka kart z nowej rodziny Sound Blaster:
 • Sound Blaster Audigy Platinum (najstarszy model z łączami FireWire oraz jednostką zdalnego sterowania).
 • Sound Blaster Audigy MP3+ (model podstawowy przeznaczony dla MP3).
 • Sound Blaster Audigy X-Gamer (standardowe rozwiązanie dla gier).

Thermaltake: zmień sobie śmigło


Autor: DYD | 14:48
Komentarzy (0)
Firma Thermaltake wprowadza nowe rozwiązanie dla użytkowników chcących rozbudować swój system chłodzący oparty na wiatrakach typu Orb. Wygląda na to, że inżynierowie z Thermaltake próbowali przez długi czas wymyślić sposób na upgrade coolera podobny do znanego wszystkim upgrade'u procesorów. Firma postanowiła więc wypuścić produkt YOYO fan (sam wiatrak pasuje do wszystkich modeli typu Orb) kręcący się z prędkością 7000 rpm (obrotów na minutę). Dzięki niemu poprawi się chłodzenie procesora i jednocześnie zmniejszy się poziom hałasu i szumów wydobywających się z komputera. YOYO fan przypomina bardzo rozwiązania użyte w górnej części modeli Dragon Orb, więc jeśli zastosujesz nową propozycję firmy Thermaltake w postaci YOYO fan na coolerach Chrome Orb staniesz się po części posiadaczem "Smoczego Orba"...

ASUS Dual Socket A - szczegóły


Autor: DYD | 13:53
Komentarzy (0)
X-bit dowiedział się kilku nowych informacji o płycie głównej z dwoma gniazdami Socket A od firmy ASUS. Podobnie jak ABIT i Gigabye, ASUS zbuduje nową płytę na chipsecie AMD-760MP z rodziny AMD-760MPX, który posiada obsługę PCI64. Omawiany model nosi oznaczenie A7M266D, przeznaczony będzie dla procesorów Duron i Athlon (FSB 200/266MHz). Na płycie dostępne będą 4 sloty DDR DIMM mogące obsłużyć do 4GB pamięci PC1600/PC2100 DDR SDRAM. ASUS zdecydował się nie iść w ślady firmy TYAN i postanowił użyć zarówno niebuforowanych jak i buforowanych pamięci DDR. Oznacza to, iż ASUS zamierza swoim produktem celować w rynek stacji roboczych i komputerów domowych o wysokiej mocy w przeciwieństwie do TYAN, który zamierza wykorzystać swój produkt także jako serwery typu Rack. Z tego samego powodu na płycie ASUSa kontoler Ultra160 SCSI oraz 3Com LAN będą dostępne tylko jako opcja. Model A7M266D będzie posiadał 1 slot AGP Pro, 2 x PCI64, 2 x 66MHz PCI64 oraz 3 sloty 32bit PCI. Dodatkowo będzie zintegrowany 6-ści kanałowy układ dźwiękowy C-media. ASUS planuje rozpoczęcie sprzedaży tej płyty w sierpniu 2001 roku.

Test GlobalWIN WBK38 w Sieci


Autor: DYD | 13:03
Komentarzy (0)
Polarny z NVISION przetestował jeden z mocniejszych coolerów dostępny obecnie na rynku. GlobalWIN WBK38 - bo o nim mowa, jest następcą osławionego modelu FOP 38. Cechą wspólną WBK38 i FOP38 jest wiatrak - bardzo mocny, pochodzący od firmy Delta. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym wentylatorze zapraszam tutaj. Na koniec krótki fragment:
Wiatraczek jest naprawdę niesamowicie głośny! Same dane podawane w decybelach (dBA) nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak pierwsze uruchomienie komputera z tym coolerkiem na pokładzie! Jednak cały hałas rekompensuje jego moc. Ilość obrotów + grubość wiatraka powoduje to, że "wyrzuca" on niesamowitą ilość powietrza w stronę radiatora. Wiatraczek jest osłonięty kratką, która zabezpieczy zarówno przed niepowołanym wsadzeniem palców w płaty (a to może być naprawdę bolesne) jak i wpadnięciem kabli (co może znowu doprowadzić do uszkodzenia płata - czyli całego wiatraczka).

Overclocking GeForce3


Autor: Kris | 12:47
Komentarzy (0)
Serwis Digit-Life postanowił "wycisnąć" jeszcze więcej mocy z karty GeForce3. Ktoś mógłby spytać: po co? Odpowiedź możemy znaleźć w obszernym artukule. Dla zachęty powiem tylko, że w wyniku podkręcenia karty do 300/590MHz (rdzeń/pamięć) udało się uzyskać grywalność w Quake3 w trybie 1024x768x32 z włączonym FSAA (Quincunx) i filtrowaniem anizotropowym 32-Tap.

VIA i nowe procesory


Autor: R4v | 12:20
Komentarzy (0)
Strona VIAHardware przedstawiła plany VIA dotyczące nowych procesorów. Według nich procesor C3 na jądrze Ezra ma być ostatnim z serii C3. Nowe układy mają mieć zupełnie odmienną architekturę od dotychczas znanej. Mają stworzyć nową rodzinę C4. Na razie udostępniono informacje o dwóch planowanych jądrach:
 • C5X (Nehemiah) - jądro to jest wykonane w technologii 0.13 mikrona. Potok wykonawczy zostanie rozszerzony do 17 poziomów (jądro Samuel posiada 12 poziomów). Ma to pozwolić na przekroczenie prędkości taktowania 1.2GHz. Nowe jądro ma posiadać 128kB cache L1 i 256kB cache L2. Ponadto ma zostać zaimplementowana obsługa SSE. Procesor na tym jądrze ma się pojawić na początku przyszłego roku.
 • C5Y (Esther) - w drugiej połowie 2002 VIA chce przejść na technologię 0.10 mikrona. Jądro C5Y wykonane w tej technologii ma być taktowane zegarem powyżej 2GHz.
VIA obiecuje, że w przeciwieństwie do serii C3, procesory C4 nie będą układami dla rynku tanich komputerów. Z tego powodu C4 ma się stać konkurentem dla produktów Intela i AMD.

 
Środa 13 czerwca 2001

Vplayer wersja 0.6B


Autor: DYD | 23:11
Komentarzy (0)
Dostałem informację od autora programu Vplayer - Adriana Schlama, że na jego stronach ukazała się kolejna wersja tej aplikacji. Vplayer to program do odtwarzania filmów z napisami. Do swojego prawidłowego działania wymaga zainstalowanego w systemie MediaPlayer'a wersji 6.4 lub późniejszej oraz dodatkowych codec'ów np.: MPEG4 czy DIVix'a. Program obsługuje pliki tekstowe, w których czas wyświetlania filmów zapisany jest w formie czasu lub ramek. Autor nie podał jakie zmiany zaszły pomiędzy wesjami "A" i "B". Vplayer 0.6B dostępny jest stąd (587 KB).

Duronów 800 MHz = 1066 MHz ??


Autor: DYD | 22:00
Komentarzy (0)
Gościnnie na naszych łamach wystąpił Rapra z następującym komunikatem:

Pracuję w firmie składającej komputery i muszę powiadomić moją ulubioną witrynę komputerową o pojawieniu się Duronów "1000". Otóż 2-3 dni temu dotarła do nas dostawa Duronów 800 z serii ANCA, a dokładnie:
 • D800AUT1B
 • ANCA0115SMPMW
 • K00523701xx
Akurat montowałem komputer na płycie Soltek, a że ostatnio kupiłem sobie 750-kę postanowiłem się tą 800-ką pobawić. Puściłem ją na FSB133 (1066MHz), podniosłem maksymalnie napięcie i przeszedł test 3DMark 2000. Hmm, moja 750-ka z serii AKCA mogła ledwie dojść stabilnie do 975... Obniżyłem napięcie, potem znowu i znowu aż doszedłem do default !!! Dalej oczywiście stabilnie, testy O.K., temperatura zaraz po teście 44-45 stopni (Titan Majesty V, otwarta obudowa). Przetestowałem jeszcze parę i mogę powiedzieć, że 60-70% tych procesorów nadaje się do przybicia im znaczka 1066MHz, 1.6V! (reszta zapewne wymagałaby nieznacznego podniesienia napięcia).

Moja 750-ka przy 933@1.725V miała pod pełnym obciążeniem 49-50 stopni (chłodzenie kombinowane - profil z Colorfula za 45zł + wentyl 8cm, 2.6W Sunon). 800-ka, którą mam teraz w Pececie ma na 1066@1.6V 43 stopnie, czyli tyle co 750-ka na default. Niech ktoś powie, że to nie są Durony 1066...

Nowe procesory od Transmety


Autor: Anitka | 17:00
Komentarzy (0)
Kolejną ciekawostką, którą dla Was "wygrzebałam" jest informacja zamieszczona na serwisie The Register, z której wynika, że firma Transmeta planuje wypuszczenie na rynek swoich dwóch najnowszych procesorów Crusoe: TM5500 oraz TM5800. Produkty mają się ukazać pod koniec miesiąca na targach PC Expo. Oba procesory będą wykonane w technologii 0.13 um, a wielkość rdzenia będzie zmniejszona z 8.8x8.8mm do 5.5x5.5mm. Zmniejszony zostanie także zasięg napięcia rdzenia: z 1.1-1.6V do 0.9-1.3V. Model 5500 zawiera 256KB cache, zaś 5800 - 512KB tej pamięci. Oba procesory mają pracować w zakresie częstotliwości pomiędzy 600MHz a 1GHz.

Real War - nowe demo


Autor: Anitka | 16:39
Komentarzy (0)
Na wstępie, zanim przystąpię do opisywania najnowszego demka, chciałabym przeprosić wszystkich, którzy czasem tu zaglądają i od pewnego czasu nie mogli znaleźć nic nowego w tym temacie. Naczelny pozwolił mi złożyć odpowiedzialność na karb męskiej części redakcji, która to nie pozwoliła mi się należycie zająć tym działem. Mój najnowszy wynalazek to gra Real War (bez wsparcai dla kart 3D), zaadaptowana pod kątem komercyjnym wersja gry militarnej o nazwie Joint Force Employment. Real War to obecnie chyba jedyna dostępna na rynku gra, która opiera swoje jednostki wojskowe na prawdziwych, używanych obecnie przez armie światowe. Scenariusz gry jest bardzo specyficzny. Gracz może stać się armią USA lub ILA (Independent Liberation Army). Historia rozpoczyna się od informacji, że USA zostało właśnie zbombardowane przez terrorystów, czego wynikiem jest ogromna liczba ofiar śmiertelnych. Używając zaawansowanej technologii wojsko Amerykańskie odkrywa, gdzie stworzono bombę i planuje totalne zniszczenie. Z kolei ILA posiada plan, który mógłby być katastrofalny w skutkach dla USA. Tyle tytułem wprowadzenia - demo osiągalne jest pod tym adresem (94.3 MB).

3D Blaster GeForce3


Autor: Anitka | 15:40
Komentarzy (0)
Korzystając z informacji zamieszczonych przez serwis Guru3d.com dowiedziałam się (Ja, jedyna kobieta w tym redakcyjnym gronie, dyskryminowana i wykorzystywana), że w przyszłym tygodniu firma Creative włączy do masowej produkcji swój najnowszy produkt, kartę graficzną 3D Blaster GeForce3. Creative zdołała rozwiązać niektóre problemy z produkcją nowej karty, tak więc, przy sprzyjających wiatrach, produkt powinien się ukazać w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. W pakiecie z kartą znajdziemy:
 • pełną wersję gry Incoming Forces: Deliverance
 • czterotorową wersję E-Racer
 • płytkę demo firmy NVIDIA

Geforce Tweak Utility 3.0.3.2


Autor: DYD | 15:10
Komentarzy (0)
Kennung przygotował nową wersję oznaczoną numerem 3.0.3.2 programu Geforce Tweak Utility. Ów tweaker służy do optymalizacji kart z Geforce 256, Geforce 256 DDR, Geforce2 GTS, Geforce2 MX, Quadro, Quadro2 oraz Quadro2 MXR i działa pod systemami Windows 95/98/SE/ME, Windows2000, WinXP ("zapewne" też pod WinNT 4.0). GTU wymaga sterowników referencyjnych NVidii (5.08 i w góre), ASUSa (5.16 i nowsze) lub nowych driverów ELSY. Program umieściliśmy lokalnie u nas na serwerze (278 KB). Nowa wersja zawiera następujące innowacje:
 • aktualne wydanie zawiera usunięte problemy objawiające się pod W2K
 • poprawiono dziwne objawy blokowania się niektórych gier i aplikacji podczas startu GTU

ASUS nowe BIOSy


Autor: DYD | 13:48
Komentarzy (0)
ASUS na swojej niemieckiej technicznej stronie (ASUS Deutschland SUPPORT) zamieścił nowe wersje finalnych BIOSów do kilku płyt głównych. Oto ich krótka lista:

The Battle for Dune na GeForce3


Autor: DYD | 13:27
Komentarzy (0)
Na stronie NVIDIA Games pokazała się zapowiedź nadchodzącej strategii Emperor: The Battle for Dune (Westwood Studios), która jest kontynuacją słynnej Dune II. Planeta Arrakis, znana także jako Dune, to centrum zainteresowań ludów całego Wszechświata. Jej powierzchnia pokryta jest piaskami i pyłami, z których dzięki odpowiedniej technologii otrzymuje się przyprawę Melange. Ona właśnie jest przyczyną wszystkich sporów. Niezwykła chemiczna budowa przyprawy umożliwia przedłużenie życia ludzkiego o stulecia, a dzięki zastosowaniu innych technologii podróże międzyplanetarne. Kto więc kontroluje produkcję Melange, kontroluje wszechświat. Mankamentem przyprawy jest to, iż znajduje się ona tylko na jednej planecie, Dune. Dlatego więc wszystkie znaczące rody galaktyki starają się przejąć kontrolę nad Arrakis. Do tej pory na Dune utrzymywał się pokój zawarty po długiej i wyczerpującej wojnie wywołanej i zakończonej przez Imperatora Frederick'a IV. Nadszedł jednak dzień, w którym Wielki Imperator zmarł, a wojna o Dune rozpoczęła się ponownie.

bElements3D - Water Screensaver


Autor: DYD | 10:54
(1)Komentarzy (1)
Dawno nie pisaliśmy o wygaszaczach, więc dziś nadrabiamy straty i na dobry początek dnia proponujemy przyjrzeć się bliżej nowej wersji wygaszacza bElements3D - Water. Ten screensaver przedstawia koncert wodnych fontann, które efektownie tryskają różnymi kolorami. Autor tego wygaszacza zrobił go pod wrażeniem nocnych fontann, jakie zaobserwował w Pradze. W planach autor ma także wydać kolejne części bElements3D: Wind, Earth oraz Fire. Aby wygaszacz zadziałał, należy do katalogu "System" wrzucić plik fmod.dll. Najnowsza wersja 1.00 Build 180 (Final) do ściągnięcia jest z ftp.zdnet.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (305 KB).

 
Wtorek 12 czerwca 2001

Seagate rekordzistą w gęstości zapisu


Autor: R4v | 19:36
Komentarzy (0)
Seagate Technology rozpoczął dostawy nowych dysków z serii U. Dyski te wyposażone są w talerze o pojemności 40GB. Daje to gęstość zapisu na poziomie 32.6Gbitów na cal kwadratowy. Tym samym Seagate dołączył do Maxtora. Według informacji producenta dyski mają być gotowe do pracy o 35% szybciej niż dotychczas produkowane. Nowa seria U ma zapewniać wewnętrzny transfer na poziomie 54.5MB/s i czas dostępu 8.9ms. Cache dysku to 2MB a za komunikację z komputerem odpowiada oczywiście interfejs ATA100. Twardy ma być jeszcze cichszy i bardziej odporny na wstrząsy. Seagate zamierza także wypuścić wersję CE swoich dysków na rynek elektroniki użytkowej jak magnetowidy, set-top boxy, tunery satelitarne itp. Ze względu na specyficzne wymagania wersja CE będzie posiadać łożyska olejowe, przez co będzie bardzo cicha (szum na poziomie 27dB).

Jeszcze raz Pentium III 1.13GHz


Autor: R4v | 19:25
Komentarzy (0)
Wszyscy pamiętamy blamaż Intela z Pentium III 1.13GHz. Okazało się wtedy, że procesor ten nie jest w stanie pracować z taką prędkością. Był wyjątkowo niestabilny i został wycofany z rynku. Jak się jednak okazuje Intel będzie próbować jeszcze raz. Nowy Pentium III 1.13GHz ma się pojawić w najbliższym czasie. Tym razem procesor jest specjalnie przygotowany. Planowana jest wersja w obudowie SECC2, natomiast wersji Socket nie będzie. Spowodowane jest to dość dużym wydzielaniem ciepła przez nowy procesor. Obudowa SECC2 jest znacznie większa niż FC-PGA co ułatwia chłodzenie. Drugą rzeczą jaką zmieniono jest napięcie zasilanie. Rdzeń jest teraz zasilany napięciem 1.8V w stosunku do 1.7V w innych Pentium III. Sądząc po tych parametrach, wygląda na to, że Intel zabrał się za overclocking. Trzecią nowością jest zmiana jądra. Tym razem będzie to jądro stepping D0. Intel sądzi, że ten rdzeń będzie pracować z wymaganym zegarem. Inną sprawą jest sens wprowadzania tego układu na rynek, na którym są już układy wydajniejsze i tańsze.

Nowe sterowniki dla KYRO i KYROII


Autor: Popeye | 19:11
Komentarzy (0)
Na oficjalnej stronie firmy PowerVR, pojawiła się porcja nowych sterowników dla układów KYRO i KYRO II. Oto bezpośrednie linki:

Zewnętrzne macierze SCSI-to-IDE firmy Promise


Autor: DYD | 18:26
Komentarzy (0)
Firma Promise wprowadziła do swojej oferty nową grupę produktów, są to zewnętrzne systemy macierzowe SCSI-to-IDE. Macierze o symbolach UltraTrak100 TX4 i TX8 obsługują odpowiednio 4 i 8 dysków twardych Ultra ATA/100. Macierze mają możliwość tworzenia pełnej gamy poziomów RAID-u: 5, 3, 0+1, 1 i 0. Są niezależne od systemu operacyjnego oraz platformy sprzętowej. Oba opisywane systemy macierzowe współpracują zarówno z dyskami Ultra ATA/100, jak i starszymi Ultra ATA/66. Posiadają zewnętrzny interfejs Ultra2 SCSI LVD. Po utworzeniu macierzy system widziany jest jako pojedyncze urządzenie SCSI, dlatego nie wymaga żadnych dodatkowych sterowników niezależnie od systemu operacyjnego czy typu komputera, z którym współpracuje. Dyski twarde instalowane są w specjalnych kieszeniach, dzięki czemu w przypadku awarii można je wymienić, nie przerywając pracy macierzy (Hot Swap). Macierz ma również możliwość zadedykowania dysku Hot Spare, na którym rozpoczyna się automatyczna odbudowa macierzy natychmiast po stwierdzeniu uszkodzenia jednego z dysków. Obudowa macierzy wyposażona jest w redundantne zasilacze typu Hot Swap oraz w redundantne wentylatory zapewniające optymalną, stale kontrolowaną temperaturę pracy.

RadeonTweaker 1.1.93


Autor: DYD | 17:26
Komentarzy (0)
W dziale PLIKI (sekcja Tweaks) zamieściliśmy lokalnie najnowszą wersję programu RadeonTweaker. Wczoraj pisaliśmy o wersji 1.1.92 a dziś już mamy kolejną 1.1.93 - Panowie Todd Kulesza i Daniel Giralte z sourceforge.net są bardzo pracowici w ostatnim czasie. RadeonTweaker przeznaczony jest dla kart graficznych z procesorem ATI Radeon. Aplikacja pracuje pod platformami Win9X/ME/2K. W najnowszej edycji poprawiono błędy przy instalacji, zmieniono linki i poprawiono błędy w bibliotece "gnu-intl".

SiSoft SANDRA 2001.5.8.11


Autor: DYD | 16:42
Komentarzy (0)
Trochę z opóźnieniem informujemy, że serwis Icrontic.com zamieścił nową wersję diagnostycznego programu SiSoft SANDRA 2001. Najnowsza wersja dokładnie nazywa się SiSoft SANDRA 2001te i posiada numer 2001.5.8.11. Aplikacja firmy SiSoft służy do dokładnej analizy urządzeń systemowych - podaje szczegółowe informacje o procesorze, płycie głównej, pamięciach, chispecie, karcie graficznej, drukarkach, portach, etc., oraz posiada możliwości benchmarku procesora, twardego dysku, pamięci i napędu CD lub DVD. Najnowsze wydanie SiSoft Sandra dla Windows 9X/ME/NT4/200 można pobrać z ftp.zdnet.com lub ftp.twojepc.pl (2.63 MB).

DV WONDER: nowy produkt ATI


Autor: DYD | 15:53
Komentarzy (0)
Kanadyjska firma ATI w dniu wczorajszym oficjalnie ogłosiła nowe urządzenie do cyfrowej edycji wideo - DV WONDER, będące kartą PCI wyposażoną w port FireWire (IEEE 1394). Ta karta przeznaczona dla domowych komputerów PC, umożliwia podłączenie cyfrowych wideo kamkorderów, zaś dzięki szybkiej transmisji (standard FireWire) użytkownik cyfrowej kamery ma możliwość szybkiej edycji wysokiej jakości materiału wideo. DV WONDER jest kompatybilny z każdym urządzeniem wyposażonym w port FireWire i dostępny będzie jako osobny produkt lub w postaci dodatkowej karty np. dla ALL-IN-WONDER RADEON czy TV WONDER.

Nowe urządzenie ATI ma wejść do sprzedaży w USA pod koniec czerwca b.r. Sugerowana cena detaliczna tej karty ustalona została na poziomie $49. W zestawie znajdziemy oprogramowanie Ulead Systems, VideoStudio5 oraz kable koniecznie do podłączenie karty i kamery.

Hercules 3D Prophet 4500 AGP 64MB (KYRO II)


Autor: Kris | 03:35
Komentarzy (0)
Wśród tańszych kart graficznych zrobiło się ostatnio nieco monotonnie, kilka odmian GF2 MX zalewa rynek niemal niepodzielnie, Radeon SDR uszczknął niewiele z tego ciasteczka a na horyzoncie najbliższej przyszłości brak bezpośrednich rywali. A tu, dla niektórych niemal znienacka pojawia się nowy gracz. Atak następuje ze strony PowerVR w postaci kolejnej generacji układu wykorzystującego rendering kafelkowy. Recenzje internetowe zasypują nas setkami wyników różnych benchmarków pokazujących wręcz nieprawdopodobną w tej klasie cenowej wydajność nowych kart i w zdecydowanej większości entuzjastyczne przyjęcie. Niedługo po światowej premierze, karty z układem Kyro II pojawiają się na rodzimym rynku i to w wydaniu pierwszoligowego producenta jakim stał się Guillemot po wykupieniu znanej i szanowanej firmy Hercules Graphics. Jako, że niemal równocześnie z rozpoczęciem sprzedaży, dzięki firmie MSD karta Kyro II wylądowała na moim biurku to dziś mogę podzielić się własnymi odczuciami po wstępnym zapoznaniu się z jej możliwościami. Zapraszam do lektury. » czytaj dalej

TwojePC: Witryna Dnia w PC World Komputer Online


Autor: DYD | 01:33
Komentarzy (0)
Trochę wazeliny z naszego podwórka. Miła informacja dla nas spłynęła z serwisu PC World Komputer Online. Otóż ten komputerowy magazyn w dziale Witryna Dnia wyróżnił w dniu 9 czerwca b.r. serwis TwojePC. Według PC World Komputer Online, sekcja Witryna Dnia opisuje najciekawsze, najbardziej użyteczne i wartościowe serwisy polskiego i światowego Internetu. Tym bardziej więc dziękujemy za wyróżnienie.

Nowy serwis o podkręcaniu


Autor: DYD | 01:23
Komentarzy (0)
Paweł Spychalski aka Dziku poinformował nas, że pod adresem www.podkrecanie.sky.pl znajduje się nowy serwis internetowy Dzikie Podkręcanie. Specjalnością tego serwisu, jak już sama nazwa podpowiada, jest sprzęt komputerowy, a w szczególności podkręcanie komputerów i kwestie z tym związane, czyli coolery, wentylatory, etc. Ze swej strony życzymy fachowości i wytrwałości w prowadzeniu serwisu "Dzikie Podkręcanie" redaktorowi naczelnemu i jego ekipie.

Sony Multiscan F520


Autor: DYD | 01:11
Komentarzy (0)
Firma Sony poszerzyła ofertę monitorów dostępnych na naszym rynku o nowy model klasy high-end serii F. F520 jest następcą dobrze znanego modelu F500. Podobnie jak poprzednik, F520 jest produktem przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych - grafiki komputerowej, projektów CAD/CAM/CAE i DTP. Urządzenie zostało wyposażone w całkowicie płaski kineskop FD Trinitron o przekątnej 21" i działo elektronowe zbudowane w oparciu o technologię L-SAGIC. Powierzchnia kineskopu została pokryta specjalnymi powłokami: Hi-Con - podnoszącą kontrast i jasność wyświetlanego obrazu i AR - absorbującą męczące dla oczu użytkownika odbicia światła. » czytaj dalej

Frazir.Wroc.Pl znów on-line


Autor: DYD | 00:53
Komentarzy (0)
Kolega Frazir zaprasza ponownie na strony serwisu Frazir.Wroc.Pl, gdzie właśnie zakończyła się "przerwa techniczna". Frazir napisał, że jest już nowa baza danych MySQL, która wszystko ładnie obsługuję, serwer FTP został uruchomiony [Max. 15 sesji], aby nie zapychać providera LiveNet. Dodano także kilka "bajerów" np. sortowanie w dziale Pliki, udostępnianie newsów, nowy Board itd. W imieniu Frazira zapraszamy na jego strony.

 
Poniedziałek 11 czerwca 2001

RadeonTweaker 1.1.92


Autor: Popeye | 22:55
Komentarzy (0)
Dostępna jest już nowa wersja 1.1.92 (Development Release) programu RadeonTweaker przeznaczonego dla kart graficznych z procesorem Radeon. Aplikacja pracuje pod platformami Win9X/ME/2K. Oto zmiany jakie wprowadzono do najnowszej edycji:
 • Dalsze udoskonalenia w opcji ustawiania dowolnej rozdzielczości;
 • Instalator wyszukuje teraz i usuwa kolidujące, wcześniejsze wersje programu (jednak najpierw zapisuje skróty oraz profile utworzone przez użytkownika);
 • Naprawiono sprawę z odświeżaniem 60 hercowym pod Win2K;
 • Dodano link "sprawdź czy są nowsze wersje".
To narzędzie można pobrać z prdownloads.sourceforge.net (568 KB).

Miniaturyzacja według Intela


Autor: R4v | 21:43
Komentarzy (0)
Intel złamał kolejną barierę w miniaturyzacji tranzystorów. Dotychczas uważano, że ze względu na pewne zjawiska kwantowe nie da się stworzyć tranzystora o rozmiarach mniejszych niż 0.05 mikrona. Tymczasem inżynierowie Intela z laboratorium Hillsboro wytworzyli tranzystor o rozmiarach 0.02 mikrona. W aktualnie produkowanych procesorach najmniejsze tranzystory osiągają rozmiary 0.13 mikrona. Skutkiem tego osiągnięcia będzie dalsze obowiązywanie prawa Moore'a, czyli podwajanie prędkości procesorów co dwa lata, conajmniej do roku 2007. Ma to doprowadzić do zbliżenia się do granicy miliarda tranzystorów w układzie oraz osiągnięcie prędkości taktowania 20GHz. Stwarza to niesamowite możliwości. Już w niedalekiej przyszłości palmtopy mogą okazać się szybsze niż najszybsze aktualnie produkowane procesory. Gerald Marcyk, dyrektor Intela do spraw badań nad komponentami, twierdzi, że nie wie kiedy się zakończy miniaturyzowanie układów krzemowych: "Wciąż je zmniejszam, i one ciągle działają".

Plany VIA


Autor: R4v | 21:07
Komentarzy (0)
Watch.impress.co.jp przedstawiła plany VIA co do kolejnych chipsetów. Plany te dotyczą układów zarówno dla procesorów AMD jak i Intela.

Platforma Intela
 • P4X266 - ten chipset jest już znany z Computex'u. Obsługuje Pentium4 (Willamete i Nothwood) z pamięciami SDR PC133 i DDR PC2100 i PC1600. Obsługuje AGP 4x a jako magistrala komunikacyjna mostków zastosowano szynę V-Link. P4X266 obsługuje także magistralę PCI-64. Produkcja masowa ma się rozpocząć w trzecim kwartale.
 • P4M266 - układ jest zgodny co do wyprowadzeń z P4X266. Przeznaczony jest dla procesorów Pentium 4 i obsługuje pamięci DDR. Od P4X266 odróżnia go wbudowany chip graficzny - S3 Savage4. Dostawy mają zacząć się w pierwszym kwartale 2002.
 • PL266T - ten chipset przeznaczony jest dla Pentium III (Tualatin) i posiada zintegrowaną grafikę. Ma obsługiwać także inne procesory Socket370 oraz pamięci PC100 i PC133 SDRAM oraz PC2100 i PC1600 DDR. Zintegrowana grafika to S3 Savage4. Chipset nie obsługuje zewnętrznej magistrali AGP. Do komunikacji mostki używają magistrali V-Link. PL266T przeznaczony jest na rynek urządzeń przenośnych.
Platforma AMD
 • KL266 - jest on analogiczny jak PL266T z tą różnicą, że obsługuje procesory SocketA. Także jest przeznaczony na rynek notebooków i obsługuje PowerNow! Dostawy mają się rozpocząć w trzecim kwartale.
 • K8T266 - ten chipset jest przeznaczony dla nadchodzącej serii procesorów 64-bitowych Hammer. Ma pracować z układem ClawHammer. Magistrala łącząca mostki to HyperTransport. Chipset obsługuje AGP 8x, PCI-32 i PCI-64, ATA100 oraz Serial ATA a także sześć portów USB. Będzie posiadał zintegrowany kontroler sieciowy oraz wbudowany modem. Obsługiwana pamięć to DDR SDRAM.
Poza tym VIA zapewnia, że pracuje nad akceleratorem graficznym pod marką S3. Układ posiada nazwę kodową Zotrobe (lub Zoetrope) i ma się pojawić jeszcze w tym roku. Jego specyfikacja to:
 • taktowanie >166MHz
 • wykonany w technologii 0.15 mikrona
 • dwa potoki renderujące, każdy z dwoma jednostkami teksturującymi
 • sprzętowy układ T&L
 • technologia DuoView
Zotrobe w pierwszej kolejności ma się pojawić jako konkurent Radeon Mobility i GeForce2 Go na rynku notebooków.

Diablo 2 Lord of Destruction PL - prace ukończone


Autor: DYD | 13:24
Komentarzy (0)
CDProjekt dziś poinformował, że prace nad polską wersją oficjalnego i jedynego dodatku do hitu ubiegłego roku - Diablo 2, zostały ukończone. Premiera Diablo 2 Lord of Destruction, planowana jest na 29 czerwca i wszystko wskazuje na to, że data ta zostanie dotrzymana. W skład zestawu, oprócz płyty z Diablo 2 LoD wejdzie również płyta ze ścieżką dźwiękową z gry. Cały zestaw będzie kosztować 79,90 PLN.

Nowy CPUCool - 6.1.7


Autor: DYD | 11:53
Komentarzy (0)
Podien opracował nową wersję swojego programu CPUCool. Jest to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB oraz optymalizuje pamięć i procesor. Program potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Nowa wersje wprowadza trzy zmiany:
 • poprawiony mnożnik dla procesorów Intel
 • poprawiony detekcja chipsetu Via686
 • usunięto kilka drobnych błędów
Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K i NT4, osiągalny jest stąd (1.68 MB).

Radeon Win2K drivers


Autor: DYD | 10:24
Komentarzy (0)
W dziale DRIVERY zamieściliśmy najnowsze sterowniki dla kart z procesorem ATI Radeon, w wersji dla systemu Windows 2000. Nowe sterowniki datowane są na 9 czerwca 2001 i posiadają oznaczenie 5.13.3218. Niestety aktualnie nie są znane zmiany jakie zaszły w tej wersji. Sterowniki przeznaczone są dla kart: ATI Radeon 64 DDR, ATI Radeon 32 DDR, ATI Radeon 32 SDR, ATI All-in-Wonder Radeon, ATI Radeon VE oraz ATI Radeon LE.

Galeria i Wallpapers z Windows XP


Autor: DYD | 10:06
Komentarzy (0)
Nowy system operacyjny Windows XP nadal pozostaje w fazie BETA testów, lecz już teraz można zobaczyć jak nowe dziecko firmy Microsoft będzie wyglądało w działaniu. Na tej stronie, serwis neowin.net przygotował galerię obrazków przedstawiających wygląd ikonek systemowych, paska zadań, menu Start, właściwości systemu, eksplorera, przeglądarki IE i innych elementów systemu. Galeria pochodzi z wersji RC1 build 2485 Windows XP. Natomiast tutaj znajdziemy porcję intersujących podkładów pod nasz pulpit czyli Wallpapers znane również jako tło. Jedno z nich zamieściliśmy lokalnie. Autorem tego tła jest Nikos Adamamas.

Vplayer wersja 0.6a


Autor: DYD | 00:11
Komentarzy (0)
Właśnie przed kilkoma minutami dostałem informację od autora programu Vplayer - Adriana Schlama, że na jego stronach ukazała się nowa wersja tej aplikacji. Vplayer to program do odtwarzania filmów z napisami. Do swojego prawidłowego działania wymaga zainstalowanego w systemie MediaPlayer'a wersji 6.4 lub późniejszej oraz dodatkowych codec'ów np.: MPEG4 czy DIVix'a. Program obsługuje pliki tekstowe, w których czas wyświetlania filmów zapisany jest w formie czasu lub ramek. Oto zmiany jakie autor wprowadził w najnowszej wersji:
 • Skiny, po naszemu skóry.
 • Nareszcie szybkie przełączanie na cały ekran i z powrotem w okienko.
 • Program nie wylatuje przy przełączaniu na cały ekran/okienko przy zatrzymanym filmie (na pauzie).
 • Napisy wyświetlają się teraz wg faktycznych czasów jakie są zawarte w pliku TXT.
 • Dodałem wczytywanie napisów w formacie SubRiper'a; pliki o rozszerzeniu ".SRT"
 • Zapamiętywanie ostatnio otwartego katalogu.
 • Teraz program potrafi zapamiętywać dla napisów również takie ustawienia jak pogrubienie, pochyłość i stronę kodową.
 • Playlist'a z możliwością zarządzania w niej plikami: różne metody sortowania, dodawania, usuwania plików z listy.
 • Zapamiętywanie ustawień dla powtarzania, wybierania losowego utworów, głośności, ustawień edytora napisów, ostatniego otwieranego katalogu.
 • Znacznie poprawiono, zoptymalizowano prędkość wyświetlania przeźroczystych napisów.
 • Zlikwidowałem efekt "przebłysku" starego napisu tuż przed pojawieniem się nowego.
 • Kursor w trybie pełnoekranowym chowa i pokazuje się tak jak należy.
To tylko fragment nowości jakie wprowadza najnowsze wydanie programu Vplayer. Pełną listę można znaleźć w tym miejscu. Najnowszy Vplayer dostępny jest stąd (581 KB) lub z tego miejsca.

Przyszłość Kyro


Autor: R4v | 00:07
Komentarzy (0)
Według prezesa ST Microelectronics, Fredericka Fu, planowany następca Kyro 2 ma stać się konkurencyjny dla najnowszych produktów nVidii. STG5500, który najprawdopodobniej zostanie nazwany Kyro3, ma posiadać gruntownie zmienioną architekturę i zwiększoną wydajność około trzykrotnie w stosunku do Kyro2. Nowy układ ma posiadać 4 potoki przetwarzające oraz układ T&L. Częstotliwość taktowania Kyro3 ma wynieść 250MHz a sam układ ma być wykonany w technologii 0.13 mikrona. Aktualna generacja Kyro, ze względu na użytą architekturę, nie wymaga dużej przepustowości pamięci, stąd karty są wyposażane w standardowe układy SDRAM. STG5500 będzie natomiast wymagał pamięci DDR, co może znacząco wpłynąć na ceny kart. Zanim jednak pojawi się Kyro3, planowana jest ulepszona wersja Kyro2. Nowa wersja ma się pojawić w ciągu kilku miesięcy.

PowerStrip 3.0 BETA build 149


Autor: DYD | 00:03
Komentarzy (0)
Na początek pracującego tygodnia proponujemy najnowsze wydanie graficznego asystenta PowerStrip 3.0 BETA w wersji build 149. Aplikacja firmy Entech to jeden z najbardziej popularnych programów do zarządzania właściwościami karty graficznej i monitora. Wersja BETA jest systematycznie uaktualniania - najnowsze wydanie posiada wsparcie dla najnowszych procesorów Radeon SE, Kyro II i GeForce3, a także systemu Windows XP. Dzisiejsze wydanie zawiera lepsze rozpoznawanie karty z GeForce 3 zarówno w wersji A3 jak i A5 (final). Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (515 KB) lub oryginalnego Entech.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL