Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 11 sierpnia 2001  
    

Kłopoty finansowe Intela


Autor: R4v | 08:40
Komentarzy (0)
Chyba AMD naprawdę zalazło Intelowi za skórę. Firmy budowlane żądają od Intela zwrotu 36 milionów dolarów za budowę nowej fabryki. Według Denver Post takich firm jest znacznie więcej. Na przykład Dryer and Sons chce odzyskać 223,582$, GE Supply - 3 mln $, firma z Nowego Jorku 689 tys.$ a SMI 447 tys.$. Wszystkie firmy posiadają dokumenty zezwalające na wyegzekwowanie należności po 120 dniach od wystawienia rachunku poprzez zajęcie własności dłużnika. Wygląda więc na to, że Intel ma, podobnie jak niedawno AMD, problemy z finansowaniem swoich przedsięwzięć. Nie wiadomo na ile jest to wynikiem ogólnego spadku sprzedaży w branży a na ile wynikiem wojny cenowej z AMD. W tej sytuacji decyzja o obniżkach cen procesorów wydaje się conajmniej niezrozumiała.

20 lat minęło...


Autor: R4v | 08:34
Komentarzy (0)
A właściwie minie. 12 sierpnia 1981 roku IBM przedstawił swój nowy komputer, 5150. Maszyna oparta była na 16-bitowym procesorze Intel 8088 taktowanym zegarem 4.77MHz, posiadała 64KB RAM'u, napęd dyskietek 5.25" i system operacyjny DOS od nowo powstałej firmy Microsoft. I tak narodził się pecet. Ponieważ IBM nie starał się o patenty, więc inni producenci natychmiast zaczęli kopiować konstrukcję. W związku z tym ZDNet przygotował kilka artykułów na temat przeszłości i przyszłości pecetów. Trudno dyskutować, czy to dobrze czy źle, że powstały pecety, ale na pewno zmieniły one w znaczący sposób świat komputerów.

Epox 8KHA na In4.pl


Autor: R4v | 08:29
Komentarzy (0)
In4.pl opublikowało kolejną recenzję płyty głównej. Tym razem jest to Epox 8KHA oparty na chipsecie VIA KT266. Płyta obsługuje procesory SocketA i pamięci DDR. W samym artykule obejrzeć można także test porównawcze z inną płytą Epoxa, 8K7A+, opartą na konkurencyjnym AMD760. Ponieważ ostatnio na listach dyskusyjnych widać dużo postów dotyczących wydajności płyt na DDR'ach i samym KT266 polecam przyjrzenie się tej recenzji. Być może wyjaśni pewne wątpliwości.

 
Piątek 10 sierpnia 2001

Nowe mnożniki w Athlonach


Autor: Artwi | 15:55
Komentarzy (0)
Na stronach AMD w formacie pdf można ściągnąć specyfikacje techniczne procesora Mobile AMD Athlon 4 Model 6 CPGA. Wynika z niego, że AMD rozszerzyło dostępne mnożniki do maksymalnie 18x wobec dostępnego poprzednio maksymalnego mnożnika 12.5x, co potencjalnie udostępnia nowe możliwości overclockerom (1.8 GHz z 100MHz FSB, 2.4GHz z 133MHz FSB).

Porównanie pięciu chipsetów na platformę Socket-A


Autor: Artwi | 15:48
Komentarzy (0)
Xbit Laboratories wziął pod lupę pięć chipsetów na platformę Socket A. Wyniki są dość zaskakujące:
"Nowe kontrolery pamięci DDR zaimplementowane w najnowszych chipsetach udowadniają, że DDR SDRAM są bardziej efektywne niż zwykło się uważać. Dodatkowo PC2100 DDR SDRAM z CAS 2 również przyczyniają się do wyższej wydajności systemów DDR. Benchmarki pokazują że, różnica pomiędzy platformami na Athlona DDR SDRAM i PC133 SDRAM zawiera się w przedziale 4-7% w aplikacjach biurowych, do 15% w grach i 45% w profesjonalnych aplikacjach OpenGL. Te liczby mogą być kluczowym argumentem za DDR SDRAM, szczególnie odkąd ich ceny znacząco spadły."
Pod wskazanym linkiem dostępne są liczne benchmarki. Szczególnie na plus wyróżniły się ALi MAGIK 1 (uwaga - tylko nowe wersje!) i SiS735, który okazał się ogólnie najlepszy. Smutne są wnioski dla VIA: o ile firma nie wyda znacząco poprawionej wersji KT266, ten chipset nie będzie miał przyszłości. Ważne dla wydajności nowych chipsetów jest posiadanie najnowszych wersji BIOSa mobo.

 
Czwartek 9 sierpnia 2001

Pierwsza płyta na P4X266


Autor: R4v | 21:46
Komentarzy (0)
Wygląda na to, że jedną z pierwszych firm, które wypuszczą płyty na chipsecie VIA P4X266 będzie Elitegroup (ECS). Koreański Brainbox opublikował zdjęcia najnowszej płyty. Jest ona formatu MicroATX i obsługuje procesory Pentium4 z gniazdem Socket423. Płytę wyposażono w 3 sloty PCI, 1 AGP 4x i jeden CNR. Dodatkowo wbudowano kodek AC'97. Płyta obsługuje ponadto 4 gniazda USB i posiada zintegrowany kontroler ethernetowy Realtek. Obsługiwane pamięci to dobrze znane PC133 SDRAM, na które przeznaczono 3 sloty. Wygląda na to, że mimo stwarzanych trudności ze strony Intela, płyty z chipsetem VIA mają szansę już niedługo pojawić się na półkach sklepowych.

Palomino we wrześniu


Autor: R4v | 21:40
Komentarzy (0)
AMD zamierza przedstawić wersję desktop najnowszych Athlonów opartych na jądrze Palomino pod koniec września. Pierwsze układy z rodziny mają pracować z częstotliwością 1.5GHz. Jest też prawdopodobne pojawienie się wersji 1.4GHz, 1.33GHz i 1.3GHz. Wszystkie procesory mają pracować z magistralą 266MHz z wyjątkiem wersji 1.3GHz. Jest też prawdopodobne, że AMD przedstawi jednocześnie układy z serii MP o zegarze 1.4GHz. Nowy procesor, dzięki zastosowanym technologią (m.in. obsługa instrukcji SSE) powinien być szybszy od dotychczasowych wersji z tym samym zegarem o ok. 5-10%. Dzięki temu nowy Athlon 1.5GHz powinien być szybszy od Pentium4 2GHz. Tylko jak przekonać klientów, że prędkość zegara niewiele mówi o rzeczywistej prędkości procesora?

Jak przerobić Wndows XP Home Edition na edycję PRO


Autor: Artwi | 12:23
Komentarzy (0)
Jeden z czytelników NeoWin przypadkiem odkrył to, co podejrzewano od dawna - że wersje windows tej samej rodziny, różniące się tylko ilością obsługiwanych klientów, w rzeczywistości różnią się tylko wpisami w rejestrach i plikach konfiguracyjnych. Poprzez zmianę pliku setupreg.hiv w wersji Windows XP Home Edition można odblokować takie opcje jak Domain Logon, SMP, Network User Managment itp., zamieniając taką wersję w wersję PRO. Należy jednak zauważyć, że wersje PRO są dostarczane z niektórymi dodatkowymi plikami, nieobecnymi w wersji Home (aby mieć pełną wersję Pro należałoby je uzupełnić). Więcej na ten temat pod znajduje się tutaj.

Nowości do pobrania.


Autor: Artwi | 12:19
Komentarzy (0)
WinOScentral informuje o nowościach do pobrania:
 • NVIDIA BIOS 3.15.01.02.00 dla GForce2 GTS kod źródłowy (dla tych overclockerów którzy naprawdę wiedzą co czynią!) do pobrania stąd
 • Nowy BIOS 8.02 do Epoxa 8K7A (dodaje obsługę Athlona MP) do pobrania stąd
 • Nowy Super BIOS do ECS K7S5A do pobrania stąd
 • Tweak XP 1.12 do pobrania stąd.

Chłodne przyjęcie UltraATA133


Autor: R4v | 08:28
Komentarzy (0)
WinOScentral informuje o nowościach do pobrania:
 • NVIDIA BIOS 3.15.01.02.00 dla GForce2 GTS kod źródłowy (dla tych overclockerów którzy naprawdę wiedzą co czynią!) do pobrania stąd
 • Nowy BIOS 8.02 do Epoxa 8K7A (dodaje obsługę Athlona MP) do pobrania stąd
 • Nowy Super BIOS do ECS K7S5A do pobrania stąd
 • Tweak XP 1.12 do pobrania stąd.

Kod źródłowy biosu nVidii


Autor: R4v | 08:20
Komentarzy (0)
W Sieci pojawił się kod źródłowy biosu dla kart Geforce 2 GTS. Jest więc szansa na podkręcenie karty do granic możliwości dzięki ingerencji w sam kod biosu. Jeżeli ktoś wie co robi i chce poeksperymentować z oprogramowaniem karty to może ściągnąć źródła stąd. Pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność!

Windows XP przyspieszony


Autor: R4v | 08:16
Komentarzy (0)
Już we wrześniu niektóre nowe pecety mogą mieć zainstalowane Windows XP. Ma to zapewne związek z oskarżeniami pod adresem Microsoftu o nadużywanie pozycji monopolisty. W ten sposób jest szansa uniknięcia problemów z wprowadzeniem nowego systemu na rynek. Wersja gold przeznaczona do tłoczenia ma się pojawić 15 sierpnia. Jednak źródła podają, że data może w każdej chwili ulec zmianie. Jakkolwiek nowy system ma się pojawić we wrześniu, to producenci, którzy będą go instalować nie mogą go promować przed 12 paździenika. Nowe komputery mają pojawić się 17 września. Także inny nowy program Microsoftu jest już gotowy. Internet Explorer 6, który ma być m.in. częścią Windows XP, ma się pojawić w przyszłym tygodniu. Widać, że MS bardzo się spieszy, byle tylko zdążyć ze swoim produktem przed ostatecznym wyrokiem sądu. Jak to wpłynie na jakość końcową systemu okaże się prawdopodobnie już we wrześniu.

 
Środa 8 sierpnia 2001

Dwa Athlony serwują forum AnandTech - test serwera APPRO 1124


Autor: NICR4M | 18:48
Komentarzy (0)
Jeśli zawsze byliście ciekawi jak wygląda życie za kulisami wielkich stron internetowych, dziś macie okazję dowiedzieć się trochę więcej na ten temat. AnandTech właśnie rozszerzył swoje zaplecze serwerowe o nowy nabytek - pierwszy dwuprocesorowy serwer 1U (bardzo mała wysokość obudowy) oparty o chipset AMD 760 i dwa procesory AthlonMP. Nowa maszyna zastąpiła wysłużone 2xPIII-866, które nie dawały sobie rady z ogromną, 3GB bazą danych. Przy okazji zmiany maszyny serwującej dane Anand przedstawia nam szczegóły swojego odważnego kroku, którym było zdecydowanie się na dopiero co powstałą platformę AMD-SMP. W bardzo niskiej, lecz szerokiej obudowie mieści się kompletna, dwuprocesorowa maszyna, która oferuje niezawodność i wydajność w wielu zastosowaniach przekraczającą tę oferowaną przez serwery 2xXeon 1.7GHz + i860. Oczywiście jednym z głównych powodów większej atrakcyjności platformy AMD jest bardziej przystępna cena serwera. Jak wygląda w środku, i jak serwer APPRO 1124 spisuje się w pracy dowiecie się stąd.

Wyciekły zdjęcia Ati Radeon2


Autor: NICR4M | 17:22
Komentarzy (0)
Dziś rano serwis X-bit podał za koreańskim serwisem BrainBox informacje o najnowszej karcie ze stajni ATI, co ciekawe - info zostało okraszone zdjęciami najnowszej karty graficznej. Wiemy więc, że Radeon2 istnieje i zapewne więksi producenci sprzętu już otrzymali karty na nim oparte, by przeprowadzić testy kompatybilności. Zostaje nam tylko liczyć na pierwsze, sensacyjne miejmy nadzieje informacje o rzeczywistej wydajności R200. Czy NVIDIA znowu poczuje się zagrożona? Czyżby szykowała się rychła premiera GF3 Ultra i GF3MX jako riposta na Radeona2? Oto pytania jakie nasuwają mi się po bliższym zapoznaniu się z możliwościami R200. Tak czy inaczej zbliżamy się do premiery kolejnego smakowitego kąska dla maniaków ciągłego upgradeowania sprzętu.

Nowy BIOS dla Epoxa 8K7A


Autor: NICR4M | 17:19
Komentarzy (0)
Plik z biosem uaktualnionym o obsługę procesorów AthlonMP (Palomino) z instrukcjami SSE znajdziecie na stronie AMDMB. BIOS oznaczony jest numerem 0.82 i nie jest wersją oficjalną. Czy warto aktualizować BIOS musicie zdecydować sami, gdyż zawsze wiąże się to z (minimalnym) ryzykiem awarii płyty, lub dziwnym zachowaniem się komputera. Od siebie dodam, że moja ostatnia aktualizacja BIOSu na płycie Abit KT7A (do wersji 3R) poprawiła stabilność pracy procesora przy FSB 133MHz i wyższych. Tak więc czasem warto trochę poeksperymentować.

WesternDigital WD1000BB na StorageReview - nowy rekordzista


Autor: NICR4M | 11:59
Komentarzy (0)
WD1000BB jest pierwszym na świecie niskoprofilowym dyskiem twardym w standardzie IDE, który oferuje pojemność 100 GB (3 talerze) i prędkość obrotową wynoszącą 7200 obr/min. Wypuszczając ten dysk WesternDigital jeszcze raz udowodnił, że jest znaczącym graczem na polu rozwoju technologii dysków IDE. Serwis StorageReview jako pierwszy miał możliwość przetestowania pojemnego i szybkiego dysku WD. Firmy takie jak Maxtor, Compaq, VIA i Microsoft martwią się w międzyczasie o nieuchronne zbliżanie się do granic możliwości adresowania kontrolerów IDE (137GB) i już dziś proponują standard adresowania 44bitowego - "BigDrive", dzięki któremu następną granica wyniesie 144.000.000GB (144PT - 144PetaBajty). Wracając jednak do tematu - dysk WD1000BB spisał się bardzo dobrze, w większości testów wyprzedził zarówno Barracude III, jak i IBM'a GXP60, przy okazji ustanowił też kilka nowych rekordów. W teście zabrakło jednak najgroźniejszego na dziś konkurenta (jeśli idzie o wydajność) - dysku Seagate Barracuda ATA IV. Jakość i wydajność dysku potwierdza przyznanie dyskowi gwarancji "Safe Buy". Po szczegóły odsyłam was bezpośrednio na stronę StorageReview.

 
Wtorek 7 sierpnia 2001

Prezentacja Intela


Autor: R4v | 21:16
Komentarzy (0)
The Inquirer opisał prezentację, która wygląda na dokumenty Intela. Jest ona niewybrednym atakiem na układy DDR oraz na głównego konkurenta w dziedzinie chipsetów, VIA. Z prezentacji można wyciągnąć wnioski, że Intel robi najlepsze chipsety i nikt inny. Pierwszy slajd zarzuca VIA, że pamięci DDR w przypadku Athlona nie dają znaczącego przyrostu prędkości. Intel utrzymuje także, że DDR'y mają problemy z kompatybilnością. Dodatkowo zastosowanie DDR'ów ma podnieść cenę płyty o 4$-5$ (!). Najzabawniejsze jest jedno zdanie, które może świadczyć, że cała prezentacja nie jest prawdziwa: "Intel aktywnie uczestniczy w pracach JEDEC, organizacji opracowującej standard DDR". Na kolejnych stronach pojawiają się różne inne ciekawostki, między innymi skany z gazet przedstawiające sytuację pamięci DDR w niezbyt korzystnym świetle. Następne slajdy atakują chipset P4X266. Pojawiają się tam pytania o wyniki chipsetu w stadardowych benchmarkach. "Czy VIA jest w stanie sprawdzić i poprawić P4X266 w trzy miesiące? Czy będzie dwieście projektów płyt głównych? I czy VIA przygotuje miliony układów na koniec sierpnia?" to cytat z innego slajdu. Później już są tylko bardzo dziwne oskarżenia. Jeżeli ten dokument jest faktycznie prawdziwy, to VIA musiała solidnie dać się we znaki Intelowi. Tonący brzydko się chwyta?

Nowy nośnik


Autor: R4v | 21:10
Komentarzy (0)
Firmy InterTrust Technologies i DataPlay połączyły swoje siły w celu stworzenia nośnika opornego na nielegalne kopiowanie. Przedstawiciele InterTrust twierdzą, że piractwo zniknie dopiero gdy płyta CD umrze. Nic więc dziwnego, że w pracach uczestniczą także największe koncerny fonograficzne. Nowe dyski są mniejsze od CD i mają pojemność 500MB czyli jednej godziny muzyki. Nośnik ma mieć także możliwość zapisu. Wprowadzenie nowego standardu wymaga jednak poparcia ze strony producentów odtwarzaczy oraz, co jest znacznie ważniejsze, poparcia samych użytkowników. Firmy twierdzą, że jest to świetny pomysł i na pewno się przyjmie. Czyste dyski mają kosztować 5$-10$ dolarów, a nagrane mają kosztować tyle co płyty CD. Historia zna jednak wiele przypadków, gdy takie "genialne" rozwiązania spotykały się z ostrą krytyką zanim jeszcze zostały wprowadzone do produkcji. Wystarczy przypomnieć pomysł wprowadzenia zabezpieczeń antypirackich do dysków twardych. Jak na razie nie wygląda na to żeby rozwiązanie znalazło poparcie u użytkowników, którzy nie tolerują prób ograniczania wolności przez wielkie koncerny. Zwłaszcza jeśli to kosztuje znacznie więcej niż dotychczasowe rozwiązania.

 
Poniedziałek 6 sierpnia 2001

Wkrótce nowe testy sprzętu na Twojepc.pl


Autor: Lancer | 22:34
Komentarzy (0)
Obecnie będziemy testować następujący sprzęt dostarczony przez firmy:
  NMC Polska
 • płyta główna 8TCX+ na chipsecie VIA KT266
  4MAXCool
 • coolery - ThermalTake: DragonORB, Volcano CU+ i cooler na chipset plyty glownej/karty graficznej
 • wentylatory - ThermalTake: StormFan i 6cm wetylator TT-6025A
 • wstawke pod procesor CopperSlim

Matrox G550 na Frazir.Wroc.Pl


Autor: R4v | 22:10
Komentarzy (0)
Na stronie Frazir.Wroc.Pl ukazał się artykuł o najnowszym dziele Matroxa, G550. Jest to następca G450 i ma pomóc Matroxowi w powrocie do czołówki producentów kart graficznych. A oto fragment artykułu:
Jeszcze 3 lata temu światem kart graficznych rządziły trzy firmy: Nvidia, 3dfx i Matrox. ATI było już obecne na rynku jednak to właśnie do tej trójki należały wyżyny możliwości ówczesnych kart 3D. Najwydajniejsze Voodoo3 3000 wciąż nie oferowało koloru 32 bitowego, a zwolennicy tej karty udowadniali, że taki w ogóle nie jest potrzebny, potem na rynku uplasował się ostatni chip z rodziny TNT2 - Riva TNT2 ULTRA. Największym rywalem ULTRY był z kolei ulepszony i odświeżony model Matrox"a G400, a więc chip G400 MAX. Obie karty oferowały znacznie lepszą jakość grafiki niż produkt 3dfx, a więc stały się pomostem między wysoką wydajnością 3D, a dobrą jakością obrazu. Wydawało się, że taki układ sił pozostanie jeszcze długo, tymczasem Nvidia ujawniła pierwsze specyfikację GeForce"a, układu, który zmienił świat. Nowy procesor graficzny giganta z Santa Clara, wykorzystywał innowacyjną technologię T&L, tworząc tym samym istną przepaść między sobą, a starszymi układami. Nową technologię zdążył jedynie ujarzmić trzymający się z tyłu ATI i rzucił do walki Radeona. 3dfx i Matrox milczały, a czas pracował na ich nie korzyść.

Recenzja Barracudy IV


Autor: R4v | 22:06
Komentarzy (0)
Chłopaki z IN4.pl tym razem przedstawili recenzję dysku Seagate Barracuda IV 60GB. Jest to najnowsze dziecko Seagate'a a zarazem produkt flagowy wśród dysków UltraATA. W recenzji znajdziecie zdjęcia tego cuda oraz testy prędkości. Nawet jeśli nie myślicie o zmianie dysku to warto chociaż zobaczyć na co można wydać swoje ciężko zarobione pieniążki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy tutaj.

Detonatory 14.40


Autor: R4v | 22:04
Komentarzy (0)
Pojawiły się nowe sterowniki dla kart graficznych opartych na chipach nVidii. Nowa wersja posiada oznaczenie 14.40. Oczywiście drivery są przeznaczone dla developerów i mogą działać niezgodnie z oczekiwaniami. Jeśli jednak nie macie oporów przed instalowaniem wersji beta to pliki możecie zassać stąd: Detonator14.40 dla Win9x, Detonator14.40 dla W2k, lub stąd: wersja dla Win9x, wersja dla Win2k. Dodatkowo wersja dla Win9x tymczasowo jest dostępa z serwera ftp.twojepc.pl.

Gigantyczna obniżka u Intela


Autor: R4v | 22:02
Komentarzy (0)
Jak podaje serwis Market Watch Intel planuje gigantyczne cięcia cenowe swoich procesorów. Ma to nastąpić 26 sierpnia. Dla przykładu Pentium4 1.8GHz, który dotychczas kosztował 562$ ma staniec do 260$. Co więcej, jeśli te obniżki nie przyniosą oczekiwanego skutku, kolejna cięcia są planowane na październik. Jeżeli ta obniżka nie ma związku z usunięciem modułów pamięci z pudełek z Pentium4 to można się spodziewać podobnej akcji ze strony AMD.

Radeon2 gotowy do produkcji


Autor: R4v | 21:59
Komentarzy (0)
Panowie z serwisu PCPOP opublikowali kilka dość interesujących zdjęć ze swojej wycieczki po fabryce ATi w Chinach. Widać na nich niezidentyfikowaną kartę. Po bliższych oględzinach można odczytać oznaczenie chipa, czyli 215R7. Radeon ma oznaczenie 215R6. Można stąd wyciągnąć wnioski, że nowa karta jest w istocie oparta na układzie R200. Biorąc pod uwagę, że fabryka w Chinach produkuje wyłącznie na lokalny rynek i nie wytwarza prototypów, już niedługo nowa karta powinna zostać oficjalnie przedstawiona. Świadczą o tym też przecieki od producentów gier, według których w ich rękach znajdują się już wersje próbne R200, które mają pomóc w pisaniu programów obsługujących nowe funkcje Radeona2. Teraz kolej na ATi i oficjalną prezentację.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL