Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 11 stycznia 2002  
    

VIA uruchomiła program 'VIARAMA'


Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:22
Komentarzy (0)
VIA Technologies, Inc. w dniu dzisiejszym przedstawił program VIARAMA dotyczący płyt głównych opartych na chipsetach VIA Apollo P4X266 i P4X266A, oraz VIA ProSavageDDR P4M266. Program oferuje spektrum płyt głównych, które pochodzą od wiodących producentów i charakteryzują się wysoką jakością i wydajnością. Wszystkie płyty VIARAMA obsługują najnowsze procesory Intel Pentium 4. Mainboardy cechuje architektura chipsetów VIA takich jak VIA Apollo P4X266 oraz jego następcy VIA Apollo P4X266A. Oba chipsety wykorzystują pamięci DDR266 SDRAM. Chipset VIA ProSavageDDR P4M266 jest pierwszym chipsetem na świecie, który posiada zintegrowaną grafikę, obsługuje platformę Pentium 4 i pamięci DDR266 SDRAM. » czytaj dalej

VIA P4X266A - kolejny krok


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:49
Komentarzy (0)
Frazir napisał: "Z całą pewnością każdy, kto choć trochę interesuje się światem komputerów zna przyczyny konfliktu między Intelem, a VIA. Co z tego wynika widzi każdy, płyt opartych na wydajnym układzie P4X266 jest w sklepach jak na lekarstwo. Przyczyną tego są roducenci płyt głównych, którzy mają za dużo do stracenia, aby wejść na wojenną ścieżkę z Intelem. VIA może jedynie opierać się na garstce producentów mniejszego kalibru, takich jak Shuttle, ECS oraz Jetway. Tymczasem największy konkurent tajwańskiej firmy, SiS, poważnie wziął się do podbicia rynku swoim również wydajnym, a do tego całkowicie legalnym układem oznaczonym numerem 645. W tym przypadku VIA musiała odpowiedzieć i tak oto światło dzienne ujrzał P4X266A, jednak to co jest jeszcze bardziej zaskakujące to fakt, że firma tym razem zdecydowała się umieścić go na płycie głównej własnej produkcji. Dalej."

Kłopoty z Dzikim Podkręcaniem


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:35
(1)Komentarzy (1)
Wiadomość od Pawła Spychalskiego: "Sprawa jest następująca: z pomocą Waszych serwisów chciałbym przeprosić wszystkich czytelników Dzikiego Podkręcania z wielkie kłopoty z działaniem Dzikiego Podkręcania. Niestety, nie mogę zrobić tego sam, gdyż serwer jest praktycznie przez cały czas off-line. Krótkie okresy działania są przypadkowe. Przyczyną jest awaria jednego z routerów Telekomunikacji Polskiej w Szczecinie. Niestety, ani ja, ani admini serwera nie są w stanie przyspieszyć naprawy uszkodzenia. A szkoda."

Fresh Diagnose - zbadaj swojego PC


Autor: DYD | 11:46
Komentarzy (0)
Ukazała się wersja 3.0 narzędzia Fresh Diagnose wprowadzając modłuł "Display Adapter Benchmark". FG to aplikacja przeznaczona do analizy i sprawdzenia wydajności naszego komputera. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2002, HWiNFO32) potrafi wyświetlić informacje zarówno o systemie i programach zainstalowanych oraz o wszelkich urządzeniach znajdujących się w pececie. Dowiemy się szczegółowych informacji m.in. o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i wielu innych podzespołach. Dodatkowo Fresh Diagnose umożliwia syntetyczny test procesora, twardego dysku, napędu CD/DVD ROM, a uzyskane wyniki można porównać z kilkoma innymi systemami. Program dostępny jest ze strony firmy FreshDevices.com (981 KB).

The Bat! w wersji 1.54 Beta 26


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 11:43
Komentarzy (0)
The Bat! jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej... Firma RITLABS czuje się zobowiązana do tego, aby The Bat! pracował zgodnie z wymaganiami użytkownika. Program jest bardzo często aktualizowany, zaś nowe właściwości pojawiają się jako wynik stałego sprzężenia użytkowników, autorów i pracujących ochotniczo testerów z całego świata. Najnowszą wersję 1.54 Beta 26 można pobrać stąd (1.71 MB). Update: 21:41: Właśnie ukazała sie wersja 27 Beta (1.71 MB).

 
Czwartek 10 stycznia 2002

Nowa "kombinacja" od Toshiby


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:20
Komentarzy (0)
W lutym w ofercie Alstor pojawi się najnowszy model "Combo" Toshiby dla komputerów klasy PC. Napęd o symbolu SD-R1202 charakteryzuje się następującymi parametrami: zapis płyt CD-R z prędkością 16x, zapis płyt CD-RW z prędkością 10x, odczyt płyt CD z prędkością 40x. Dodatkowo Toshiba odczytuje płyty DVD z prędkością 12x. "Ponieważ napęd Toshiby pozwala na pracę z szerokim zakresem nośników, użytkownicy mogą teraz korzystać zarówno z nagrywania CD jak i odtwarzania DVD. Ulepszona wydajność pozwala na szybszy niż kiedykolwiek dostęp do danych oraz zapis i odczyt plików" - twierdzi Maciej Brzeski, vice dyrektor marketingu Toshiba Storage Device Division. Napęd SD-R1202 wyposażono w bufor o pojemności 2MB oraz technologię chroniącą przed występowaniem błędu "buffer underrun". Warto dodać, że Combo odtwarza wszystkie popularne formaty CD oraz DVD w tym DVD-R, DVD-RW i DVD+RW. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana.

Music Republic Preview Station tańczy w rytmie VIA C3


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:17
(1)Komentarzy (1)
VIA w dniu dzisiejszym poinformował, iż Music Browser, Inc. (MBI), producent muzycznych, szerokopasmowych urządzeń, wybrał procesory VIA C3 do linii produktów Music Republic Preview Stations. Music Republic Preview System jest pierwszym systemem, który oferuje szerokopasmową muzykę oraz promuje ją w sklepach muzycznych. Music Republic Preview Stations umożliwia klientom marketów komfortowe przesłuchanie dowolnego kompaktu, przejrzenie wiadomości takich jak zdjęcia płyty, teksty utworów, czy też dodatkowych notek o albumie. Co więcej, Preview Stations wykorzystuje opatentowany przez MBI engine Music Assistant, który rekomenduje dodatkowe albumy w oparciu o wybory dokonanego przez użytkownika. To oprogramowanie połączone z procesorem VIA C3 może jednocześnie odtwarzać trzy filmy i MP3. Zorientowane na wideo-reklamy, podnosi sprzedaż oraz eksponuje produkty mniej widoczne. Mierzące mniej niż 3"(cale) Music Republic Preview Station montowane jest na ścianach i małych powierzchniach w sklepie. Music Republic Preview System działa na dedykowanych pasmach częstotliwości w sieci, jest zarządzane i uaktualniane zdalnie, poprzez sieć. » czytaj dalej

Hercules woli ATi


Autor: R4v | 14:04
(5)Komentarzy (5)
Hercules, który produkuje m.in. karty graficzne, dotychczas faworyzował nVidię. Jednak przyszedł czas na zmiany. Hercules podpisał umowę o współpracy z ATi, dzięki czemu stał się głównym dystrybutorem na Europę serii kart ,All-In-Wonder. Oprócz tego, ATi ma udostępnić swoje najnowsze układy, które trafią do kart 3D Prophet. Dotychczas Hercules wytwarzał głównie karty oparte na chipsecie nVidii, które są bardzo cenione. Może to wpłynąć znacząco na pozycję ATi na rynku kart, zwłaszcza, że coraz więcej producentów deklaruje produkcję kart opartych na Radeonach.

Unreal Tournament II - filmy


Autor: R4v | 13:44
(2)Komentarzy (2)
Unreal Tournament jest bezpośrednim konkurentem Quake III wśród sieciowych gier FPP. Jeśli chcecie zobaczyć jak prezentuje się jego następca to zajrzyjcie na stronę GIGA.de. Można tam znaleźć siedem filmów w formacie DivX prezentujące Unreal Tournament II, wywiad z Jamesem Schmalzem oraz nieco informacji na temat Unreal 2 oraz Unreal Championship. Jeżeli jesteście fanami świata Unreal'a to koniecznie musicie tu zajrzeć.

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 13:31
Komentarzy (0)
Symantec wypuścił uaktualnienie (datowane na 9 stycznia) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58410 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.02 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca.

MTV produkuje peceta


Autor: R4v | 13:23
(2)Komentarzy (2)
MTV postanowiło wyprodukować peceta dla swoich widzów. Komputer ma być przeznaczony dla osób w wieku 18-24 lat i będzie posiadał tuner TV i radiowy oraz napędy CD-RW i DVD. Całość ma obsługiwać AMD Athlon XP. Wzorem iMaca, jako wyświetlacz ma służyć monitor LCD. Także cena będzie taka sama jak wynalazku Apple'a. Będzie to 1800 dolarów. Biorąc jednak pod uwagę popularność MTV w Stanach, prawdopodobieństwo, że sprzęt będzie się sprzedawał bez problemów jest bardzo duże.

Patch dla chipsetów VIA i Promise RAID


Autor: R4v | 13:15
Komentarzy (0)
Na stronie VIAArena pojawił się patch poprawiający współpracę chipsetów VIA z kontrolerami Promise RAID. Poprawka jest przeznaczona dla wszystkich systemów Microsoftu i poprawia tzw. burst rate. Mimo stwierdzeń, że przyspieszenie ma wynieść kilka procent rzeczywistość okazuje się inna. Według moich testów przyrost prędkości jest wyjątkowo duży przy czytaniu dużych plików. Tak więc jeśli posiadacie kombinację płyty na VIA i kontrolera Promise RAID to ściągajcie poprawkę (545 kB).

 
Środa 9 stycznia 2002

Recenzja płyty Microstar 845Ultra na chipsecie i845D


Autor: Lancer | 16:31
(19)Komentarzy (19)
Ostanie miesiące to szczęśliwy okres dla procesora Pentium4. Po niemal roku posuchy, na rynek wypływają coraz to nowe chipsety obsługujące ten procesor. Jednym z najbardziej oczekiwanych z całą pewnością był wyrób Intela i845 z obsługą pamięci DDR. Dotychczasowy mariaż tego układu z pamięciami SDRAM nie był zbyt udany. Jak się udało połączenie Pentium4 z najwydajniejszymi na dzień dzisiejszy pamięciami? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Na nasze redakcyjne biurko trafiła płyta Microstar 845Ultra oparta na układzie i845 i obsługująca pamięci DDR. Aby zobaczyć jak poradzi sobie z innymi popularnymi chipsetami, do walki stanęły płyty Intel 850MD (i850), ENMIC 4VBX+ (VIA P4X266+DDR), ENMIC 4BAX+ (i845+SDRAM). Płyty napędzał procesor Intel Pentium4 2GHz (Willamette wykonany jeszcze w technologii 0,18 mikrona). Za dostarczenie płyt do testów pragniemy podziękować firmom Microstar i Amado. Procesor przysłała firma ACT z Łodzi. » czytaj dalej

Noworoczne nowości Gigabyte - SIS 645 pod P4, ATA133


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:05
Komentarzy (0)
Gigabyte GA-8SRX dla Pentium 4, z pamięciami DDR333, to kolejna z płyt należąca do serii P4 Titan - GA-8SRX. Płyta GA-8SRX posiada gniazdo Socket 478 (N) dla procesora P4 z szyną systemową 400MHz i wyposażona jest w chipset SiS 645, który jako pierwszy na świecie obsługuje najszybszą dostępną pamięć DDR 333. Trzy złącza pamięci DDR DIMM pozwalają na instalację dwóch modułów pamięci DDR 333 lub trzech modułów DDR 266, obsługując maksymalnie do 3GB pamięci DDR z możliwością jej podkręcania z poziomu BIOS'u do 400MHz. Dodatkowo, GA-8SRX wspiera w pełni Microsoft Windows XP, zapewniając optymalną platformę o wysokiej jakości i wydajności. Opatentowane przez Gigabyte technologie Dual BIOS i EasyTuneIII zapewniają niezawodność oraz możliwości podkręcania. GA-8SRX posiada interfejs AGP4X gwarantujący szerokie pasmo transmisji danych graficznych oraz kompatybilność wstecz z AGP2X/1X. GA-8SRX posiada sześć złączy PCI i kartę dźwiękow ą AC'97. Sugerowana cena detaliczna wynosi 419 zł netto. » czytaj dalej

Nowe wersje HWiNFO i HWiNFO32


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 12:11
Komentarzy (0)
Hardware Info (HWiNFO) jest narzędziem służącym do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra 2002, Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwość benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej wersji (1.04) poczyniono następujące zmiany:
 • aktualizowano support dla modułów DDR SDRAM (raporty częstotliwości oraz CAS Latency)
 • dodano detekcję układu ATI A3
 • dodano raportowanie ATA-133 (Ultra/DMA-6)
 • dodane wstępne wsparcie SMBus dla układów nVIDIA nForce (info o IGP)
 • dodano wykrywanie układu ALi M1671 Aladdin P4
 • a także wsparcie dla: kart ELSA, nowych kart PCI, chipsetu AMD-760MPX oraz Intel 845D
Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT.

 
Wtorek 8 stycznia 2002

Nowe napędy MO USB od Fujitsu


Autor: DYD | źródło: Alstor | 20:31
Komentarzy (0)
Fujitsu wprowadziło do sprzedaży dwa nowe napędy magneto-optyczne z interfejsem USB 1.1. Modele DynaMO640U1 i DynaMO1300U1 będą miały odpowiednio 640 MB i 1,3 GB. Są mniejsze, lżejsze i co najważniejsze, tańsze od swych poprzedników. Najistotniejszą różnicą między nimi jest ich wygląd zewnętrzny. Nowe modele są o 26% mniejsze od swych poprzedników (wymiary 34 x 122 x 162 mm) i o 35% lżejsze (teraz ważą zaledwie 630 g). Jest do dużym udogodnieniem dla użytkowników wykorzystujących te urządzenia głównie jako przenośne. Dla nich ważną cechą będzie również zmniejszony pobór mocy (o 60%), który wynosi teraz poniżej 5,7 W. Podstawowe parametry techniczne napędów MO to niewątpliwie transfer danych, który w obydwu modelach wynosi 5,9 MB/s., czas wyszukiwania na poziomie 23 ms. i prędkość obrotowa dysku. Ten ostatni parametr w przypadku modelu DynaMO 1300U1 zmienia się w zależności od zastosowanego nośnika. A więc, przy zastosowaniu nośnika o pojemności 1,3 GB prędkość obrotowa wyniesie 3.600 obr./min., natomiast przy zastosowaniu dowolnego mniejszego nośnika zwiększy się ona do 4.558 obr./min. W przypadku modelu DynaMO 640U1 parametr ten jest stały i wynosi 3.600 obr./min. » czytaj dalej

Windows Media w stacjonarnych DVD


Autor: R4v | 20:19
Komentarzy (0)
Microsoft przekonał czterech producentów elektroniki do umieszczenia w odtwarzaczach DVD dekodera formatu Windows Media. Matsushita już zapowiedziała swój odtwarzacz czytający płyty DVD-R oraz CD-R z plikami w formatach Windows Media i MP3. Do grupy dołączyły także Apex Digital, Shinco i Toshiba. Jest to część planu Microsoftu, który zamierza przejąć znaczną część rynku cyfrowego audio i video. Zgodnie z zapowiedziami do wspomnianej czwórki mają dołączyć inni producenci. W tej chwili potwierdzono już współpracę z twórcami układów dekodujących dla odtwarzaczy DVD. Cirrus Logic, ESS Technology, LSI Logic, STMElectronics oraz Zoran mają wbudować w swoje układy obsługę Windows Media.

Bitboys wracają?


Autor: R4v | 20:10
(4)Komentarzy (4)
Niektórzy pamiętają zapewne firmę pod nazwą Bitboys i jej plany. Dla tych co nie pamiętają, krótkie przypomnienie. Otóż Bitboys jest fińską firmą, która posiada projekty najbardziej zaawansowanych, według nich, układów graficznych. Jednak jakimś dziwnym zrządzeniem losu od kilku dobrych lat nie udało im się przejść od planu do produkcji. Nowy pomysł nazwany XBA opiera się na wbudowanej w chip graficzny 12 MB pamięci DRAM z 1024-bitową magistralą. Oczywiście takie drobnostki jak 32 bitowy kolor i tekstury oraz antyaliasing także będą obsługiwane. Układ ma być "rewolucją" w dziedzinie grafiki 3D i oferować wydajność jakiej do tej pory nie widzieliśmy. Terminy wypuszczenia konstrukcji tradycyjnie już pozostają tajemnicą. Biorąc pod uwagę poprzednie wypowiedzi Bitboys'ów i ich dokonania nie należy brać zbyt poważnie tych zapowiedzi. Wywiad na temat nowego układu możecie przeczytać tutaj.

Mieszkanie XP


Autor: R4v | 20:09
Komentarzy (0)
Bill Gates staje się najczęściej występującą osobą w Las Vegas. Tym razem wystąpił na Consumer Electronics Show. Według Gates'a wszystkie komputery w domu powinny działać na Windowsie XP. Do grona pomysłów szefa Microsoftu dołączyła Mira. Jest to namiastka Tablet PC, która ma komunikować się z centralnym serwerem w domu bezprzewodowo. Mira ma ułatwić korzystanie z Sieci oraz pozwolić na większą swobodę w używaniu komputera. Zapowiedziane zostało także rozszerzenie Windows XP o nazwie Freestyle. Zawiera ono programowy odtwarzacz DVD i muzyki oraz może pracować jako cyfrowy magnetowid. Freestyle będzie więc stanowił zagrożenie dla takich produktów jak ATi All-In-Wonder czy nVidia Personal Cinema.

Intel Pentium 4 2.2 GHz w technologii 0,13 mikrona


Autor: DYD | 13:53
(2)Komentarzy (2)
Firma Intel wprowadziła na rynek swój najbardziej wydajny procesor Intel Pentium 4 taktowany zegarem 2,2 GHz. Systemy oparte na procesorze Pentium 4 2.2 GHz są już oferowane na rynku przez wiodących producentów sprzętu na całym świecie. Nowy procesor Pentium 4 jest produkowany w procesie technologicznym 0,13 mikrona przy wykorzystaniu miedzianych ścieżek. Dzięki tym technologiom, firma Intel była w stanie dwukrotnie zwiększyć pamięć podręczną drugiego poziomu oraz zmniejszyć rozmiar jądra procesora o ponad 30%. Dzięki procesowi technologicznemu 0,13 mikrona możliwe było skonstruowanie układów składających się z 55 milionów tranzystorów. Aby osiągnąć ścieżkę grubości ludzkiego włosa konieczne byłoby złożenie ponad 1000 wykorzystywanych w takim układzie ścieżek. Intel ogłosił także wprowadzenie dwóch nowych płyt głównych - D850MVSE oraz D845BGSE, które będą posiadać pięć portów USB 2,0. Dzięki wysokiej przepustowości USB 2,0 możliwe będzie pełne wykorzystanie mocy procesora Pentium 4. Firma Intel planuje wprowadzenie na rynek zintegrowanego kontrolera USB 2,0 jeszcze tym roku. Procesor Intel Pentium 4 taktowany zegarem 2,2 GHz z 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu jest już dostępny i kosztuje 562 USD za sztukę w partiach po 1000. Natomiast Pentium 4 2,0 GHz „A” z 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu („A” oznacza procesor wyprodukowany w technologii 0,13 mikrona) kosztuje 364 USD. Chipset i845 kosztuje 39 USD za sztukę przy zakupie 1000.

Recenzja VIA C3 933 MHz u Frazira


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:33
(2)Komentarzy (2)
Bardzo niskie wydzielanie ciepła spowodowało, że zastosowanie wiatraczka na radiatorze jest absolutnie zbędne. Jednostka działa stabilnie z zamontowanym samym radiatorem. Oczywiście jest to idealne rozwiązanie problemu głośności komputera. Można montować bezgłośne zestawy, lub komputery dla większych organizacji (szkoły, biura), gdzie przeszkadzałoby mnóstwo hałasujących wiatraczków. To właśnie jest głównym punktem na którym skupia się promocja procesorów z serii C3. Frazir zaprasza do recenzji.

Nowe Adaxy z P4 2.2GHz i Celeronem 1.3GHz


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:02
Komentarzy (0)
JTT Computer S.A. przedstawiła nowe modele komputerów wyposażone w najnowsze procesory Intela. W górnej półce Komputer JTT proponuje model ADAX DELTA W2200X40 wyposażony w procesor Intel Pentium 4 w technologii 0,13 mm z 512kB cache, taktowany częstotliwością 2.2GHz. Komputer zbudowany jest na bazie płyty głównej z najnowszym chipsetem Intel i845 współpracującym z wydajnymi pamięciami DDR. ADAX DELTA W2200P40 w konfiguracji: pamięć 256MB DDR, karta grafiki ATI Radeon 7000, dysk twardy 40GB i Windows XP Professional dostępny jest w cenie 5599 zł netto. Kolejna nowość w ofercie JTT to komputery oparte na nowym procesorze Intel Celeron 1.3GHz z cache 128KB. Od 8 stycznia 2002 takie komputery dostępne są w komputerach ADAX produkowanych na indywidualne zamówienie, a na początku lutego w sklepach pojawią się modele seryjne z linii ADAX BRAVO oraz ADAX DELTA. ADAX BRAVO C1300X40 z 256MB pamięci SDRAM, dyskiem 40GB, kartą graficzną GeForce MX-400 64MB, wyposażony w napędy DVD i CDRW oraz system Windows XP Home dostępny będzie w cenie 3799 zł netto dla użytkownika końcowego.

Intel znów zaskakuje


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:56
(7)Komentarzy (7)
Zarówno Sebalos jak i Kris zwrócili uwagę na pewną ciekawostkę. Na stronie ze specyfikacjami Intela odnośnie procesorów Pentium 4 (to te z literką"A") z rdzeniem Northwood (adres: support.intel.com) znajduje się informacja, która powinna ucieszyć wszystkich fanów Giganta i jego procesorów... Pojawiły się wpisy informujące o wprowadzeniu nowych modeli Pentium 4, o których teraz mówi cały świat czyli Northwood 2.0 oraz 2.2GHz, jednak ku naszemu zdumieniu wprowadzono także wersje 1.6 i 1.8GHz! Co to znaczy dla overclocker'ów chyba nie trzeba mówić. Pewną ciekawostką jest także wypuszczenie wersji mid-power tych procesorów (jedynie na rynek OEM). Info przysłał Sebalos! Dzięki!

ATI Radeon 8500 Trilinear ...


Autor: Kris | 09:50
(1)Komentarzy (1)
Jedną z wad R8500, o której pisałem była słaba implementacja filtrowania Trilinear (widoczne zwłaszcza w OpenGL "ostre" przejścia mipmap). Nowe, nieoficjalne sterowniki rozwiązują ten problem. Przykład (211 KB), o który prosiło mnie kilka osób pokazuje różnicę pomiędzy sterownikami ...

Motherboard Monitor 5.1.0.4


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:46
Komentarzy (0)
Wczoraj Alexander van Kaam poinformował mnie o nowej, oficjalnej wersji (5.1.0.4) znanego programu do monitoringu parametrów płyty głównej Motherboard Monitor. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama. Program można pobrać ze strony autora (1.49 MB).

 
Poniedziałek 7 stycznia 2002

Tajemnica Apple'a odkryta


Autor: R4v | 15:29
(8)Komentarzy (8)
Od jakiegoś czasu w Sieci pojawia się mnóstwo plotek w związku z nadchodzącym MacWorld 2002. Wygląda na to, że część z nich, jak iWalk, była spreparowana przez Apple. Dzięki temu zainteresowanie towarzyszące największej imprezie dla komputerów Apple'a jest ogromne. The Inquirer wreszcie ustalił co ma być hitem tegorocznego MacWorld. Na stronach TimeCanada można znaleźć zdjęcie najnowszego wynalazku Steve'a Jobsa. Na stronie znajdował się również tekst, który będzie zamieszczony 14 stycznia. Wynika z niego, że nowy komputer Apple'a ma kosztować 1800$. Sądząc po cenie, nowe dzieło zostanie umieszczone pomiędzy PowerMacami a iMac'em. Musicie sami przyznać, że produkt prezentuje się niesamowicie.

nVidia oskarża hakerów


Autor: R4v | 15:25
Komentarzy (0)
nVidia wniosła pozew przeciwko dwóm holenderskim hakerom. Zostali oni oskarżeni o wysłanie do serwisu M3DZone poufnych informacji stanowiących własność nVidii. Holendrzy zostali oskarżeni o naruszenie firewalla nVidii oraz o wysyłanie maili z prośbami o informacje z adresów pracowników firmy oraz zaufanych współpracowników. Wszystkie informacje otrzymane tą drogą trafiały bezpośrednio do M3DZone. Motywem działania miało być podniesienie oglądalności serwisu.

Nowy chipset nVidii


Autor: R4v | 15:13
Komentarzy (0)
Według Digit-Life nVidia przygotowuje kolejną odmianę nForce'a. Nowy układ IGP 415 NB ma identyczne parametry jak IGP 420 (nForce 420) z jednym , aczkolwiek bardzo istotnym wyjątkiem: został pozbawiony zintegrowanego jądra graficznego. Mostki południowe MCP/MCP-D pozostaną te same. Usunięcie grafiki ma pozwolić na obniżenie ceny o $20-$25. Nowy chipset ma się pojawić niedługo na płytach K7N415 od Leadtek'a i A7N266-C od Asusa.

DirectX 9 się zbliża


Autor: R4v | 15:02
(3)Komentarzy (3)
Panowie z Reactor Critical wyszperali nieco materiałów dotyczących Game Developer Conference 2002, która ma się odbyć w marcu. Na tej konferencji ma zostać omówiona m.in. funkcjonalność DirectX9. Wynika z tego, że specyfikacja została zamknięta. Ponieważ testy nowej technologii są już prowadzone, można się spodziewać niedługo wycieków pierwszych działających wersji nowego DirectX. Co ciekawe podstawową platformą testową dla DirectGraphics jest ATi Radeon 8500. Microsoft twierdzi, że końcowa wersja ma być optymalizowana dla następnego układu ATi znanego pod nazwą R300. Wygląda na to, że nVidia rzeczywiście została odsunięta od jakichkolwiek decyzji dotyczących DirectX.

Problemy z AMD-768


Autor: R4v | 14:45
Komentarzy (0)
Okazuje się, że mostek południowy chipsetu 760MPX, układ 768 ma poważne problemy z obsługą USB. W niektórych sytuacjach USB może po prostu nie działać. Niektórzy producenci płyt wstrzymali się z wypuszczeniem produktów opartych na 760 MPX, inni, jak Asus dołączają kontroler USB 2.0 jako kartę PCI. Chociaż błąd ujawnia się w ściśle określonych przypadkach, AMD zamierza poprawić mostek przed końcem kwartału. Niestety trzeba będzie poczekać, ponieważ na skutek niekompatybilności układów AMD-763 i VIA686B, producenci są skazanie na mostek południowy od AMD.

Drivery dla VIA AC97


Autor: R4v | 14:33
Komentarzy (0)
Pojawiły się nowe drivery w wersji 1.50a dla kodeka dźwiękowego VIA AC97. Sterownik obsługuje chipsety: Apollo Pro266, Apollo KT266, Apollo KT266A i Apollo P4X266. Dostępne są wersje dla systemów Win9x/2000/NT/ME/XP oraz Linux RedHat7.1. Plik można ściągnąć z serwisu VIAArena (3.48 MB).

Nowy zestaw Biosów dla kart Matroxa


Autor: DYD | źródło: SavageNews | 13:51
Komentarzy (0)
Na technicznej stronie firmy Matrox został zamieszczony nowy pakiet Biosów Matrox Setup and Utilities wspierający układy G550, G450, G400 oraz G200. W nowej wersji usunięto błędy, powstające kiedy BIOS używał DVI timings nawet gdy nie było sprzętowego wyjścia DVI oraz poprawiono pracę G550 przy podłączonym monitorze przez złącze HD15. Pakiet w wersji 2.55.002 datowany na 2 stycznia 2002 roku, dostępny jest z serwera ftp.matrox.com (2.04 MB).

Prawie wszystko tańsze na Giełdzie Komputerowej w Warszawie


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:24
(4)Komentarzy (4)
Jak zwykle po Świętach przyszła cenowa odwilż. W zasadzie większość podzespołów można było kupić taniej niż w grudniu, wyjątek stanowiły pamięci RAM, które znowu podrożały i w najbliższym czasie podrożeją zdecydowanie jeszcze bardziej... A oto największe zmiany cen na Warszawskiej Giełdzie Komputerowej (ul. Batorego 10a):
 • płyta główna Abit KR7-RAID (KT266A) 810PLN (-50PLN)
 • procesor AMD Athlon TB 1400/266MHz 520PLN (-30PLN)
 • karta graficzna Prolink GF2 Titanium 64MB TV 500PLN (-30PLN)
 • dysk twardy Seagate U6 60GB 510PLN (-40PLN)
 • napęd DVD NEC 16x 390PLN (-20PLN)
 • nagrywarka Plextor 24/10/40 IDE 710PLN (-30PLN)
 • monitor Philips 17" 107S21 760PLN (-40PLN)
 • pamięć RAM DIMM 256MB PC-133 180PLN (+20PLN)
Wszystkie ceny i więcej informacji znajdziecie na stronie wgk.waw.pl - serwis WGK.

SiSoftware Sandra 2002.1.8.59


Autor: DYD | źródło: The CAD | 02:33
Komentarzy (0)
Serwis Trzech Króli podał informację o nowej wersji diagnostycznego programu SiSoftware Sandra 2002. Najnowsza wersja posiada numer 2002.1.8.59. Aplikacja firmy SiSoft służy do dokładnej analizy urządzeń systemowych - podaje szczegółowe informacje o procesorze, płycie głównej, pamięciach, chispecie, karcie graficznej, drukarkach, portach, etc. oraz posiada możliwości syntetycznego benchmarku procesora, twardego dysku, pamięci i napędu CD lub DVD. Najnowsze wydanie SiSoftware Sandra dla systemów Windows 9X/ME/NT4/200 można pobrać z www.simtel.net (2.03 MB). Lista pozostałych serwerów pod tym adresem.

Cacheman 5.1 wydany


Autor: DYD | 02:24
Komentarzy (0)
Cacheman (freeware) autorstwa firmy Outer Technologies to program służący do zarządzania i optymalizacji pamięcią cache w dyskach twardych pod Windows 9x,ME,NT4,2000,XP. Oprócz tego warto wspomnieć, że Cacheman usuwa problemy w systemach wyposażonych w ponad 512MB pamięci RAM. W wersji 5.1 (wydanej 6 stycznia 2002r) wśród kilku poprawek, które wnosi najnowsza aktualizacja warto predefiniowane profile a także tryb "extreme recovery" oraz "recover memory hotkey". Program dostępny jest z tego miejsca (864 KB).

Garść nowości ze strony WinXP.pl


Autor: DYD | źródło: e-mail | 01:25
(2)Komentarzy (2)
GreGM z przyjemnością informuję, że na stronie www.WinXP.pl pojawił się nowy artykuł dotyczący instalacji karty SB Live! pod Windows XP. Dokonano również aktualizacji niektórych działów, m.in. Tips'n'Tricks oraz sekcji Download, gdzie pojawiły się nowe poddziały: 1. Windows XP Skins (Themes)/Logon Screens - nowe style dla Windows XP oraz własne ekrany logowania 2. Windows XP Utils/Add-ons - narzędzia / dodatki do 2000/XP.

The Bat! w wersji 1.54 Beta 25


Autor: DYD | 01:21
Komentarzy (0)
W piątek pisaliśmy o wersji Beta 22 programu The Bat!, a przez weekend zdążyły ukazać się trzy nowe wydania... W skrócie przypomnę, że Nietoperz jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Program jest bardzo często aktualizowany (co widać), zaś nowe właściwości pojawiają się jako wynik stałego sprzężenia użytkowników, autorów i pracujących ochotniczo testerów z całego świata. Wersję 1.54 Beta 25 można pobrać stąd (1.70 MB).

WCPUID: zbadaj dane swojego procesora


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 01:18
Komentarzy (0)
W weekend Pan H.Oda! postanowił uraczyć nas nową wersją swojego programu. WCPUID - bo o nim mowa, to niewielki, lecz bardzo przydatny program służący do przekazywania nam cennych informacji o procesorze (typ, mnożnik, FSB i wiele innych danych), pamięci cache, płycie głównej, chipsecie, kartach PCI, etc. Najnowszy WCPUID 3.0f with Plugins dostępny jest ze strony autora programu (252 KB). Dodatkowo, pod tym adresem znajduje się ranking najbardziej „podrasowanych” systemów z dowodem w postaci zrzutu ekranu oczywiście z programu WCPUID. Polecam także podobny w działaniu program Cpu-z, dostępny w dziale PLIKI.

Colorful na Dzikim Podkręcaniu


Autor: DYD | źródło: e-mail | 01:18
Komentarzy (0)
Dziś Paweł Spychalski przysłał newsika o recenzji dwóch low-endowych coolerów firmy Colorful: P370-03B620 i S462-06B620. Poniżej krótka zajawka:
"Na samym początku proponuje jednak wrócić do chaosu... niestety firma nie zafundowała nam grila, wiec trzeba bardzo uważać przy instalacji na kabelki, a najbardziej na palce. Jak w poprzedniej recenzji Dzika wkładanie palców "tam gdzie nie trzeba", kończy się verry źle (2cm plastra na paluchu). Następną sprawą jest sam radiator. Trzeba bardzo dobrze przypatrzeć się zakupionej lub posiadanej płycie, gdyż wersja starszego braciszka jest szeroka w klacie, ma aż 80mm; właśnie to uniemożliwiło na mojej płycie instalację coolerka."

CPUCool wersja 7.0.8 Final


Autor: DYD | źródło: SavageNews | 01:04
Komentarzy (0)
Podien wczoraj zamieścił nowe wydanie programu CPUCool w wersji 7.0.8. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.0.8 dodaje wsparcie NForce 420 i SIS735 oraz usuwa wykryte błędy. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (2.41 MB).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL