Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 22 listopada 2002  
    

Logitech Z-560 z czym do uszu


Autor: DYD | 17:24
(93)Komentarzy (93)
Z firmą Logitech na łamach naszego serwisu mieliście okazję zetknąć się już kilkakrotnie przy okazji testowania awangardowych myszek optycznych i bezprzewodowych oraz zestawów typu Desktop Cordless. Po raz pierwszy jednak mamy okazję się spotykać z falą dźwięków płynących z urządzenia tej firmy. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Logitech nasza redakcja miała możliwość wysłuchania co ma do przekazania dostępny już od marca tego roku zestaw Logitecha Z-560 posiadający jako pierwszy z urządzeń tego producenta certyfikat jakości THX firmy Lucasfilm. Zestaw należy do najwyższej półki modeli głośnikowych Logitecha, ustępuje tylko najmocniejszemu Z-680, z którym niebawem będziemy mieli okazję zetknąć się bliżej. Jednak na razie wróćmy do naszego bohatera, który już wielkością i ciężkością pudła robi wrażenie. Serdecznie zapraszam do relacji z kilkudniowych wrażeń dźwiękowych pochodzących z zestawu Logitech Z-560» czytaj dalej

Garść nowych użytków


Autor: DYD | źródło: FF | 17:08
Komentarzy (0)
 • Podien dziś zamieścił nowe wydanie swojego programu CPUCool 7.1.6. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T. Najnowszy CPUCool poprawia detekcję SIS-a. Przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie z naszego serwera ftp.twojepc.pl (2.59 MB).

 • Dziś też ukazała się nowa wersja (2.2.9) aplikacji CPUFSB przeznaczonej do programowej zmiany magistrali FSB (FrontSideBus). Szczegóły na stronie autora. W nowej wersji usprawniono chipset SIS. Program można pobrać stąd lub lokalnie od nas (1.65 MB).

 • Hyperionics wypuścił wersję 5.01.01 przydatnego programu HyperSnap-DX. Najnowsze wydanie tej aplikacji posiada wiele zmian i innowacji o czym informuje ta strona. Przypomnę, że HyperSnap DX to jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu. Zyskał on popularność dzięki łapaniu screenów z aplikacji Direct3D, DirectX, Glide i filmów DVD. Program zapisuje obrazy w formatach BMP, GIF lub JPEG. Download możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com | ftp.twojepc.pl (1.98 MB).

 • Dziś ukazało się uaktualnienie datowane na 22.11 baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 62396 wirusów) dla oprogramowania antywirusowego firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.45 MB) mogą skorzystać użytkownicy produktów z rodziny Norton AntiVirus. Plik można też pobrać z naszego serwera FTP.

 • Radeon 9500 w praniu


  Autor: Jasiek | 17:02
  Komentarzy (0)
  W sieci, na łamach serwisu Beyond 3D, pojawiła się świeżutka recenzja karty Atlantis 9500 wyprodukowanej przez Sapphire. Nowy Radeon, poddany dość brutalnej kastracji potoków renderujących i magistrali, nadal jest w stanie pokazać pazurki w grach 3D. Testowany Szafirek taktowany był standardowo 275/540 MHz oraz posiadał na pokładzie 64 MB pamięci DDR. Wydajnościowo jest to poziom zaledwie zbliżony do 9000 PRO. We wszystkich testach R9500 okazał się szybszy, lecz różnice są stosunkowo małe. Dopiero filtrowanie anizotropowe i FSAA stawiają nową kartę w lepszym świetle. Jest to jednak pierwsza w pełni kompatybilna z DirectX 9.0 konstrukcja, wyceniona na poziomie akceptowalnym dla większej publiczności niż Radeon 9700 PRO. Cena sklepowa na pewno nie przekroczy $200 na zachodzie, za ile zadebiutuje w Polsce dowiemy się już niebawem.

  Co potrafi SiS Xabre 600


  Autor: R4v | 16:08
  (3)Komentarzy (3)
  HardwareZone przygotowało krótki artykuł na temat najnowszego układu graficznego firmy SiS, Xabre 600. Nowy układ jest zbliżony budową do Xabre 400. Posiada częściowo software'owy Vertex Shader i w pełni sprzętowy Pixel Shader. Taka budowa ma zmniejszyć koszty samego układu. Xabre 600 został wykonany w technologii 0.13 mikrona. Dzięki temu osiągnięto taktowanie jądra na poziomie 300MHz. Pamięć DDR pracuje synchronicznie z jądrem. Karta posiada Vertexlizer Engine, który jest częścią sprzętową Vertex Shadera. Sterownik SiSa ma wykorzystać częściowo procesor komputera w celu poprawy wydajności karty. Producent uważa, że dzisiejsze procesory są na tyle szybkie, że bez problemu poradzą sobie z przejęciem części obowiązków jednostki T&L. Sterowniki, nazwane Xminator II, obsługują Xmart Technology, która oferuje kilka ciekawych funkcji. XmartAGP pozwala układowi graficznemu na wybranie najszybszego i najbardziej stabilnego trybu pracy AGP. XmartVision różnicuje obraz w zależności od aktualnych zastosowań. W trybie 3D obraz staje się bardziej kontrastowy i jaśniejszy. W 2D obraz jest bardziej stonowany, żeby nie męczyć użytkownika przy dłuższej pracy. W końcu XmartDrive pozwala na spowolnienie jednostki graficznej w trybie 2D. Oszczędza to nieco energii a także zmniejsza temperaturę układu.

  Crush dla Athlona 64


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 16:04
  Komentarzy (0)
  nVidia przygotowuje chipset Crush K8 dla procesorów AMD Athlon 64. Wyselekcjonowani klienci mieli nawet szansę zobaczyć układ w czasie targów Comdex. Crush K8 będzie się składał z jednego układu, zawierającego kontroler AGP zintegrowany z mostkiem południowym. Ma on być wykonany w technologii 0.15 mikrona. Według przedstawiciela nVidii, ma to obniżyć koszty produkcji płyt z tymi układami. Ma to też związek z tym, że nowy procesor AMD posiada wbudowany kontroler pamięci, pozostawiając niewiele do roboty mostkowi północnemu. Inni producenci zamierzają jednak pozostać przy klasycznym, dwuukładowym rozwiązaniu.

  Gigabyte i jej 6 podwójnych cudów


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:29
  (10)Komentarzy (10)
  JTT Computer wprowadza do sprzedaży nowość - płytę główną Gigabyte GA-8INXP dla platformy Intel Pentium 4, opartą na chipsecie Intel E7205 (Granite Bay) zawierającą najnowszą technologię 6-Dual Miracle. Płyta ta obsługuje długo oczekiwany standard dwukanałowej pamięci DDR, AGP 8X oraz Serial ATA. Technologia 6-Dual Miracle to następujący zestaw technologicznych innowacji:
  1. Podwójny logiczny procesor - dzięki technologii Hyper Threading (HT) uzyskuje się wzrost wydajności w porównaniu z obecnymi procesorami Pentium 4 nie zawierającymi tej technologii.
  2. Dwukanałowa pamięć DDR zapewnia wysokie pasmo do 4,27GB/s, dając użytkownikom wydajność porównywalną do pamięci RIMM, która jest znana z wyjątkowej prędkości.
  3. System podwójnego zasilania - zaimplementowany 6-cio fazowy system zasilania (do tej pory stosowano 3-fazowe) dostarcza prądu o natężeniu nawet 150A i jest zaprojektowany specjalnie w celu zapewnienia stabilnej pracy dla nadchodzących procesorów.
  4. Podwójny RAID zwiększa bezpieczeństwo danych lub wydajność teraz również dla Serial ATA, ale nie tylko - poprzez technologię Smart-Bios zapewnia możliwość wykorzystania dodatkowych 2 kanałów ATA 133/100, także z obsługą urządzeń ATAPI takich jak różnorodne napędy optyczne.
  5. Układ podwójnego chłodzenia składa się z aktywnego chłodzenia zarówno przetwornicy napięcia jak i północnego mostka chipsetu, co zmniejsza temperaturę o 5 do 10°C w porównaniu do płyt bez takiego chłodzenia. Eliminuje to ryzyko problemów termicznych. Przy okazji system chłodzenia emituje niebieskie światło w czasie pracy.
  6. Podwójny BIOS (DualBIOS) zabezpiecza BIOS m.in. przed atakami wirusów. Jeśli pierwszy BIOS ulegnie uszkodzeniu to drugi układ BIOS przejmuje obsługę, co zwiększa stabilność i niezawodność.
  Specyfikacja techniczna: » czytaj dalej

  Newsy od polskich redaktorów. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:20
  Komentarzy (0)
 • Ostatnio serwis MoDeD-KOMPz cały czas jest na twórczej fali. Dziś chłopaki informują o dwóch artykułach. Siedmiu wspaniałych na P4 to "mini" porównanie, w którym pada odpowiedź na pytanie: czy warto zmienić BOX'owy cooler na coś bardziej wydajnego, a może jednak na coś bardziej cichego? Drugi artykuł nosi tytuł Świecący wiatrak własnej roboty, czyli co zrobić aby nasz zwykły wiatrak "zaiskrzył".

 • Serwis Warszawskiej Giełdy Komputerowej przedstawia: 7 coolerów CoolerMaster - pochodzące z "niższej" półki cenowej. MSI KT3 Ultra2 kontra ECS K7VTA3 v 3.1 - porównanie najpopularniejszych płyt głównych pod AMD. Radeon 9700 vs. GF4 Ti4600 - najwyższa półka cen owa! Jak wypadło porównanie marek mało znanej jeszcze firmy MiNT i ugruntowa nego już Microstara?

 • Uaktualniony Cummulative Patch dla IE na infojama.pl. Wczoraj pojawiła się uaktualniona wersja zbiorczego patcha dla przeglądarek Internet Explorer 5.01 (SP3), 5.5 (SP2) i 6 (SP1), który usuwa sześć różnych dziur dotyczących bezpieczeństwa (najpoważniejsza z nich pozwala na zdalne uruchomienie wybranego programu na zaatakowanym komputerze). Patch powinien być dostępny przez WindowsUpdate, ale ponieważ niektórym użytkownikom posiadającym poprzednią jego wersję nowa nie pojawia się w spisie rzeczy do ściągnięcia, przygotowaliśmy linki do odpowiednich plików...

 • Kompz.net przedstawia recenzję MSI vs Prolnik, fragment: "Tak MSI jak i Prolink pod tym względem prezentują się bardzo dobrze, naprawdę nie widzę większej różnicy między Radeonem a tymi kartami. Oczywiście jeżeli chodzi o wyjście TV to tutaj Radeon jest godny naśladowania, natomiast nasze GF4 prezentują podobny poziom. Jako że ocena jakość często jest bardzo subiektywna na tym skończę o niej mowę."

 • Nowy tablet FIC


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 11:57
  Komentarzy (0)
  FIC wprowadza do swojej oferty tablet oparty na procesorze Transmeta 1GHz.

  Tablet FIC-a wyposażono w 10,4 calowy ekran XGA TFT, wbudowany modem 56K, kartę dźwiękową i kartę Ethernet. Urządzenie posiada 256 MB pamięci DDR, dwa porty USB 1.1, gniazdo PCMCIA i jest kompatybilne z sieciami Wi-Fi. Do wyboru są dwie pojemności dysku twardego 20 lub 30 GB. Tablet pracuje pod systemem Microsoft XP Tablet OS.

  Urządzenie charakteryzuje się dość niewielkimi rozmiarami zewnętrznymi 286 x 216 x 27 mm i małą wagą 1,35kg. Firma zapewnia, że naładowana bateria pozwala na ciągłą pracę przez 4 godz. Pełne naładowanie zajmuje około trzech godzin.

   
  Czwartek 21 listopada 2002

  Jak przetestować blok wodny?


  Autor: Jasiek | 17:27
  Komentarzy (0)
  Dość przepastny artykuł na temat chłodzenia wodnego pojawił się na stronie Overclockers.com. Tego typu tekstów jest w sieci cała masa i chyba każdy szanujący się overclocker wie już dobrze jak chłodzenie cieczą zbudować lub takie posiada. W tym artykule znajdziemy jednak sporo ciekawych informacji dla zainteresowanych tematem. Chociaż autor nie doszedł jeszcze do wielu konkretnych wniosków, z pewnością ma ciekawe plany. W pierwszym z serii artykułów dogłębnie opisuje jak zamierza testować bloki wodne oraz samą zasadę ich działania, jako przedsmak większego porównania, które pojawi się już niedługo.

  64-bitowy UT2003


  Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 16:53
  (11)Komentarzy (11)
  Wprowadzone na rynek procesora Athlon 64 to dla AMD duże wyznawanie. Dotychczas procesory, systemy oraz aplikacje 64-bitowe trzymały się z daleka od domowo-biurowego segmentu rynku. Wczoraj, podczas pierwszego dnia Comdexu, zwiedzający mogli obejrzeć ciekawą prezentację. Na komputerze wyposażonym w nadchodzącego Athlona działał sobie UT2003. Epic zamierza wypuścić nową wersję swojego silnika graficznego, która wykorzysta moc 64-bitowego układu. To właśnie gracze mają jako pierwsi zacząć przesiadać się na nadchodzące procesory i nakręcać popyt na nowe rozwiązanie AMD, takie głosy pojawiają się na Comdexie. Kiedy Athlon 64 pojawi się w sprzedaży? Sporo ludzi zadaje to pytanie, nieoficjalnie na targach mówi się o końcu pierwszego kwartału 2003 roku.

  Dla kina domowego: Philips Garbo Matchline


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:09
  Komentarzy (0)
  Firma Philips Polska wprowadziła do swojej oferty nowy projektor multimedialny Garbo Matchline. Urządzenie posiada matrycę w formacie 16:9, kontrast o współczynniku 500:1 zaś siła światła jaką dysponuje to 1100 ANSI lumenów. Urządzenie zostało zaprojektowane głównie z myślą o środowisku domowym. Jego podstawowymi zastosowaniami jest więc oglądanie filmów DVD, telewizji (projektor jest zgodny ze standardem HDTV) oraz gier wideo. Inteligentna funkcja ColourTracking automatycznie dobiera ustawienia kolorów do otrzymanego sygnału. Funkcja "Picture in picture" umożliwia np. oglądanie filmu przy równoczesnym śledzeniu wyniku meczu piłkarskiego. Do projektora dołączany jest pilot zdalnego sterowania ProntoNEO. Pozwala on sprawować kontrolę nie tylko nad projektorem, ale także nad innymi elementami kina domowego. Użytkownik otrzymuje swobodę w programowaniu klawiszy, możliwe jest też zapamiętanie pod jednym przyciskiem całego ciągu poleceń (np. włączenie telewizora + uruchomienie sprzętu audio). Philips Garbo Matchline charakteryzuje się cichą pracą - zaledwie 27 dB. Cena urządzenia dla klienta końcowego wyniesie 12 950 PLN brutto.

  Karty graficzne - rok 2003 w 0,13


  Autor: Jasiek | 15:41
  (3)Komentarzy (3)
  Nowe standardy DirectX narzucają coraz to większe skomplikowanie budowy chipów graficznych. Widać to chociażby po jednostkach shaderów, które w nowych generacjach układów z pewnością będą dalej zwiększały swoje możliwości i wydajność. Pociąga to za sobą kolejne miliony tranzystorów. Nasuwa się tutaj najgorętsza nowość sprzętowa ostatnich dni – GeforceFX.

  Nvidia, decydując się skorzystanie z nowego wymiaru technologicznego, przełamała kolejną barierę dla układów graficznych. „Potwory” z ponad stu-milionową liczbą tranzystorów to chyba jedyna droga ich rozwoju. Niestety możliwości produkcyjne fabryk rosną zdecydowanie wolniej niż w przypadku CPU, gdzie 0,13 nie robi już chyba na nikim wrażenia. Jednak, aby nowe karty mogły być wypuszczane na rynek z cenami akceptowalnymi dla końcowego użytkownika, ciągłe zmniejszanie wymiaru technologicznego to konieczność. Jak na razie wszystkie układy GeforceFX będą dostarczane dla Nvidii przez tajwańskią firmę TSMC. Mimo początkowych kłopotów wynikających z ogromnego stopnia złożoności układu, pierwsze karty GeforceFX mamy już oficjalnie obiecane na gwiazdkę. Masowa produkcja NV30 rozpocznie się w pierwszym kwartale 2003 roku.

  Podczas Comdexu musiała pojawić się także reakcja konkurencji. ATI Technologies oraz SIS zapowiadają swoje próbki nowych chipów również w 0,13, jednak dopiero pod koniec roku. Wliczając prawdopodobne problemy konkurencji, to jednak Nvidia jako pierwsza masowo wypuści na rynek karty w nowym wymiarze.

  Procesory Intela w rankingu superkomputerów


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 13:33
  (3)Komentarzy (3)
  Pisaliśmy niedawno o superkomputerze Earth Simulator firmy NEC, który nadal jest numer jeden na liście TOP500 Supercomputers, dziś natomiast podajemy informację prasowa od Intela. Opublikowane na konferencji Supercomputing 2002 najnowsze wydanie rankingu superkomputerów TOP500 wykazuje wzrost liczby systemów opartych na procesorach Intela, wykorzystywanych w dziedzinie high-performance computing (HPC) i zadaniach typowych dla superkomputerów. Przez długie lata lista TOP500 zdominowana była przez oparte na niestandardowych rozwiązaniach superkomputery wykorzystujące procesory RISC - najnowsza lista TOP500 zawiera 56 systemów z procesorami Intela, podczas gdy zaledwie trzy lata temu znajdowały się na niej tylko dwa.** » czytaj dalej

  nVidia - ATI : Wydajnosc multisamplingu


  Autor: Kris | źródło: 3DCenter | 13:24
  (54)Komentarzy (54)
  Przeglądając internetowe opisy GeForceFX natknąłem się na ciekawy artykuł zamieszczony przez 3DCenter w którym autor (dzięki wsparciu nVidia) tłumaczy kilka interesujących zagadnień związanych z działaniem pełnoekranowego antyaliasingu i filtrowania anizotropowego najnowszego produktu nVidia. Zaraz na początku zwróciłem uwagę na dwie tabele (dostępne u nas po kliknięciu w 'wiecej') odnoszące się do potencjalnych możliwości AA kilku układów ATI i nVidia bo uwzględniały Radeony 9500/9500Pro, które w niedługim czasie trafią na nasz rynek. Pomimo, że to tylko teoria to jak dla mnie wygląda co najmniej interesująco bo niejako potwierdza to co pokazywały wczesne testy tych kart. » czytaj dalej

  DAEMON Tools 3.26


  Autor: DYD | źródło: FF | 13:18
  Komentarzy (0)
  Dziś ukazała się nowa wersja tego godnego polecenia utilsa. DAEMON Tools to bardzo przydatny mały program (tylko 428 KB), który wirtualnie emuluje dodatkowy napęd CD/DVD. Program rozpoznaje takie obrazy płyt jak: ISO, CUE, CloneCD i inne. Dodatkowo program emuluje zabezpieczenia LaserLock, Safedisc, Safedisc 2.0 i wszystkie wersje Securom. Najnowsza wersja DAEMON Tools 3.26 (Enhanced driver installation, support dla plików BWA, kilka usuniętych bug'sów) dostępna jest ze strony daemon-tools.org lub z ftp.twojepc.pl (428 KB). Program działa pod systemami Windows 9x/ME/NT/2000/XP.

  Detonator Destroyer v1.2


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 13:13
  Komentarzy (0)
  Pod tym adresem znajdziecie najnowszą wersję narzędzia Detonator Destroyer (1.2). Twórcy programu twierdzą, że jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie umożliwiające całkowitą deinstalację Detonatorów (od 6.xx w górę) i ich wszelkich pozostałości w systemie. Narzędzie to może się przydać osobom, które dosyć często reinstalują swoje sterowniki do kart NVIDII. Detonator Destroyer współpracuje ze wszystkimi wersjami systemu Windows. W nowej wersji m.in. dodano nowy "Reg checking code" oraz backup starego kodu w przypadku awarii, poprawiono restartowanie po czyszczeniu oraz poprawiono screen powitalny. Detonator Destroyer v1.2 ze strony autora lub od nas (72 KB).

  Celeron z zegarem 2.20 i 2.10 GHz


  Autor: DYD | źródło: DL | 13:03
  (11)Komentarzy (11)
  Digit-Life podał dziś do wiadomości, że Intel wprowadził do swojej oferty dwa nowe modele procesorów z rodziny Celeron. Nowe wyroby Intela przeznaczone są jak pozostałe procesory z linii Celeron dla segmentu low-end desktop. Nowe procesory posiadają zegary 2.20 GHz oraz 2.10 GHz, a technologia wykonania i budowa jest identyczna jak we wcześniejszych modelach (FC-PGA2, efektywne FSB 400MHz, 128KB L2 cache i 0,13 um). Ceny nowych modeli w hurcie, przy kupnie 1000 sztuk wynoszą: $103 oraz $89.

  Lucas potępia piractwo


  Autor: DYD | źródło: 4D / CDRinfo | 12:10
  (27)Komentarzy (27)
  Na targach Comdex wystąpił twórca "Gwiezdnych Wojen" - George Lucas. W swoim przemówieniu potępił piractwo i wymianę filmów w Internecie. Według Lucasa, ta "epidemia" może zagrozić rozwojowi całej branży filmowej. Lucas przekonywał, że przeświadczenie jakoby na wymianie kopii filmów traciły tylko wielkie korporacje, jest błędne. Według niego całe zjawisko najbardziej krzywdzi artystów. "W końcu kogoś okradziono. Ktoś zostaje oszukany i ja właśnie chcę reprezentować tę grupę, która jest pokrzywdzona najbardziej. Jesteśmy uwięzieni pomiędzy odbiorcą a korporacją" - mówił Lucas. "Jeśli dochody spadają, my cierpimy najbardziej. To my nie dostaniemy możliwości robienia filmów. Bądźcie więc bardzo ostrożni wobec niezamierzonych następstw waszych działań, ponieważ tak naprawdę cierpią na nich wszyscy". » czytaj dalej

  Bantam BA800: odtwarzacz-kameleon


  Autor: DYD | źródło: 4D | 12:07
  (2)Komentarzy (2)
  Jedną z oryginalniejszych premier targów Comdex jest przenośny odtwarzacz plików MP3 firmy Bantam. Urządzenie posiada wbudowany kolorowy wyświetlacz, który może służyć do przeglądania zdjęć. Wyposażono je również w technologię CooLights, która pozwala użytkownikowi zmieniać kolor obudowy odtwarzacza. Do wyboru jest aż 256 różnych kolorów obudowy - możliwość tak daleko posuniętej personalizacji wyglądu urządzenia to prawdziwa nowość. Jednak BA800 to przede wszystkim odtwarzacz muzyki - obsługuje formaty MP3 i WMA, jednak producent zapowiada że w momencie pojawienia się nowych formatów użytkownicy otrzymają możliwość upgrade'u oprogramowania. Kolorowy ekran o przekątnej 1,8 cala pozwala na przeglądanie obrazów zapisanych w formacie JPEG, GIF, BMP lub TIFF. Urządzenie posiada 256MB pamięci oraz slot rozszerzeń SecureDigital. Z komputerem komunikuje się poprzez port USB. Wbudowana bateria pozwala na 16 godzin słuchania muzyki. Wymiary odtwarzacza to 88 x 72 x 40 mm, waga - 86 g. Sprzedaż BA800 ma rozpocząć się już wkrótce, jego cena w USA wyniesie 300 USD.

  GeForceFX bez Displacement Mapping?


  Autor: Kris | źródło: RC | 11:20
  (8)Komentarzy (8)
  Reactor Critical powołując się na własne źródła twierdzi, że nVidia GeForceFX nie został wyposażony w sprzętową obsługę efektu Displacement Mapping (po kliknięciu w więcej zamieściłem kilka przykładów tego efektu), który wcześniej wprowadzony został do układów Matrox Parhelia i ATI Radeon 9500/9700 jako element składowy DirectX 9.0. Jeśli to prawda a Microsoft nie zmieni końcowej specyfikacji to trudno będzie pisać o 100% zgodności sprzętowej GeForceFX z przyszłym standardem API. Reactor Critical sugeruje, że obcięcie tej funkcji wynika z tego, że stanowi ona rozwinięcie krytykowanej wcześniej przez nVidia technologii N-Patches (ATI TruForm). Prawdę mówiąc, gdyby to okazało się prawdą to obawiam się, że mogłoby to stanowić gwóźdź do trumny tej w sumie ciekawie zapowiadającej się funkcji. Szkoda ... » czytaj dalej

   
  Środa 20 listopada 2002

  32 oraz 64-bitowe certyfikaty dla Hammera


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:04
  (1)Komentarzy (1)
  Na targach Comdex 2002, AMD głosiło dzisiaj uzyskanie 32-bitowych certyfikacji dla umożliwiających 32 oraz 64-bitowe przetwarzanie, procesorów przyszłej generacji AMD Opteron z technologią Hammer od wiodących twórców oprogramowania wspomagającego korporacyjne zarządzanie - firm Altiris, Novell oraz PowerQuest. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami pomaga firmom zarządzać infrastrukturą IT, bezpieczeństwem, wydajnością, dostępnością oraz wszelkimi działaniami. AMD będzie demonstrowało systemy bazujące na przyszłej generacji procesorów AMD Opteron oraz AMD Athlon z technologią Hammer w działaniu z aplikacjami 32 oraz 64-bitowymi na targach Comdex, od 18-21 listopada 2002. » czytaj dalej

  Jeszcze raz rybki 3D


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:59
  (1)Komentarzy (1)
  Na mój dzisiejszy apel zgłosił się Tomasz (wielkie dzięki!) informując nas może nie o super nowości (sierpień 2002) jakim jest wygaszacz SimAquarium od brygady Digital illusions software, jednak charakteryzującym się pod kątem graficznym (zobaczcie screena!). Jeśli Waszym ulubionym wygaszaczem był dotychczas Marine Aquarium to teraz będziecie mieli konkurenta na ulubieńca... Animacja rybek i symulacja środowiska morskiego robi duże wrażenie - w wersji darmowej mamy 3 rybki i tylko 5 dni na możliwość podziwiania animacji. W wersji płatnej do dyspozycji jest 31 rodzajów rybek! Wygaszacz można pobrać ze strony d3digitalillusions.com lub z ftp.twojepc.pl (2.14 MB). Na witrynie Digital illusions znajdziecie dodatkowo kilka innych ciekawych wygaszaczy 3D (m.in. The Lord of the Rings, XFiles).
  Update: nasz spec Baldhead odkrył, że ciemność, która czasem objawia się po uruchomieniu akwarium można zlikwidować poprzez klawisz "plus".

  Universal udostępnia muzykę


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 13:36
  (3)Komentarzy (3)
  Największa na świecie wytwórnia muzyczna Universal Music Group zapowiedziała, że udostępni w Internecie ponad 43 tysięcy utworów. Pomysł jest skierowany do osób, które wolą zapłacić jednorazowo za ściągnięcie konkretnego utworu lub albumu, niż wykupywać miesięczny abonament. Pobranie jednej piosenki będzie kosztowało 99 centów, zaś całego albumu 9,99 USD. Universal Music zapowiedziało, że pliki nie będą zabezpieczone i będzie je można nagrywać na płyty CD i kopiować do przenośnych odtwarzaczy. Pliki z Universal Music będą dostępne na stronach m. in Best Buy, Circuit City Stores, MP3.com, Rolling Stone, Tower Records.

  Wykorzystując technologię Liquid Audio, fani mogą kupić od UMG piosenki wykonawców takich jak Eminem, Diana Krall, Jay-Z, Nelly, Shaggy, Shania Twain, Sheryl Crow i U2. Pliki można pobrać w formacie Liquid Audio i Microsoft Windows Media. "To bezpośredni cios wymierzony w sieci peer-to-peer. Universal udostępnia użytkownikom możliwość taniego i łatwego pobrania legalnych wersji utworów" -twierdzi P. J. McNealy,analityk GartnerG2.

  Screensavery z rybkami...


  Autor: DYD | 13:30
  (5)Komentarzy (5)
  Dziś po wizycie na stronie mok's page, znanego twórcy wygaszacza ekranu z rybką 3D FISH! (3d fish one) Version 2.71e (polecam wybór wersji 'bream') natknąłem się na coś w miarę świeżego (z 15 października 2002r). Otóż na stronie pana 'moke' ukazały się ławice rybek pod nazwą 3D FISH!! (3d fish two) Version 2.10. Wygaszczacz posiada kilka możliwości ustawień (rozdzielczość, anty-aliasing, wybór tła) oraz wymaga minimum DirectX 8, CPU 700MHz oraz szybkiej karty 3D (np. T&L). Zarówno wersja solo jak i multi to shareware. Można je pobrać ze strony twórcy lub od nas: 3d fish one (2.25 MB), 3d fish two (2.93 MB). Pliki .scr należy umieścić w katalogu C:\Windows\System (9x/ME) lub C:\Windows\System32 (w przypdaku XP). Jeśli natkniecie się na jakiś świeży i nowy screensaver, podzielcie się z nami newsami...

  Przyspieszanie Bartona


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:22
  (2)Komentarzy (2)
  Ledwo Intel odkrył karty i przedstawił roadmap z procesorem Pentium 4 z magistralą 800MHz QPB, a już AMD przygotowało odpowiedź. Firma zamierza wypuścić układy z jądrem Barton z magistralą 400MHz DDR. Według przedstawicieli firmy, wzrost prędkości ma być znaczący. Przyspieszenie magistrali wydaje się być zrozumiałe, zwłaszcza w obliczu nowych Pentium 4 z technologią Hyper-Threading. W chwili obecnej tylko nVidia nForce2 może zapewnić oficjalnie magistralę FSB 200MHz. Jednak na początku przyszłego roku ma się pojawić następca VIA KT400, na razie nazywany KT400A. Układ ten ma obsługiwać dwukanałową pamięć DDR400. Tak więc płyt dla nowych układów na pewno nie zabraknie.

  ClawHammer = Athlon 64


  Autor: R4v | 13:17
  (3)Komentarzy (3)
  AMD oficjalnie potwierdziło, że procesory z jądrem ClawHammer otrzymają nazwę AMD Athlon 64. Procesor ten ma być pierwszym 64-bitowym układem rozszerzającym rodzinę x86, dostępnym dla komputerów przenośnych i desktop. Układ korzysta z opracowanej przez AMD magistrali HyperTransport i posiada wbudowany kontroler pamięci DDR. Ma to zlikwidować wąskie gardła systemu i poprawić ogólną wydajność. Drugim procesorem z rodziny jest SledgeHammer, przeznaczony dla serwerów. Jego nazwa handlowa, AMD Opteron, została ujawniona już w kwietniu. AMD planuje wprowadzić Athlona 64 do sprzedaży na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Opteron ma mniej sprecyzowaną datę debiutu. Ma się on pojawić w pierwszej połowie 2003 roku.

  Rekordowe karty Flash


  Autor: DYD | źródło: 4D / DCR | 12:49
  Komentarzy (0)
  Podczas targów Comdex firma Pretec Electronics Corp. zaprezentowała trzy nowe modele kart CompactFlash o rekordowych pojemnościach 1,5GB, 2GB (typu CF Type I) i 3GB (CF Type II). Poprzedni rekordzista to karta o pojemności 1GB. Jej producentem był... Pretec.
  Nowe karty o imponujących pojemnościach mają trafić do profesjonalnych aparatów cyfrowych, kamer i sprzętu audio. Na ich zakup z pewnością nie pozwolą sobie amatorzy. Cena karty o pojemności 3GB (która do sprzedaży trafi w grudniu) wynosi bowiem - bagatela - 2500 USD. Pretec zapowiada także sprzedaż kart-rekordzistek w wersji przemysłowej i wojskowej. Będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Więcej informcji w oświadczeniu prasowym Pretec.

  Garść nowości ze świata gier. . .


  Autor: Alien5 | 12:18
  Komentarzy (0)
  - W dniu dzisiejszym do sklepów na terenie całej Polski trafiła polska wersja świetnego role-playa Neverwinter Nights. Jak informuje wydawca gry, firma CD Projekt, gra będzie kosztowała 129,90zł, a w skład pakietu wejdą: gra Neverwinter Nights na 3CD w wersji PL, obszerna instrukcja do gry, mapa Neverwinter oraz bonusowa płyta z nowymi potworami, 360MB segmentów (lochy, bagna, zimowe krainy itd.) i przydatnymi programami oraz narzędziami.

  - Microsoft udostępnił playable demo swoich nowych wyścigów Rallisport Challange. W demie mamy możliwość pościgania się z komputerowym przeciwnikiem, jednym z dwóch dostępnych samochodów na czterech trasach.
  Rallisport Challenge Demo (215MB)

  - W sieci pojawił się patch do Skoków Narciarskich 2003. Poprawia on m.in. błedy w grze oraz wzbogaca grę o: nowy ekran końca zawodów/sezonu, skoki nocne na trzech skoczniach, możliwość gry do 10 osób na jednym komputerze, ulepszony system działania sponsorów, lepszą obsługę multiplayera przez internet oraz większą liczbę twarzy zawodników.

  - W piątek odbędzie się w Polsce kinowa premiera nowego filmu z Jamesem Bondem o podtytule Śmierć nadejdzie jutro, a już trzy dni później do naszych sklepów trafi gra na PC z agentem 007 w roli głównej James Bond 007: Nightfire. Fani przygód brytyjskiego agenta chyba nie mogą narzekać na brak emocji.

  Nowe karty graficzne z rdzeniem Radeon 9xxx


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 12:10
  (1)Komentarzy (1)
  Na targach Comdex, firma FIC zaprezentowała nowe karty graficzne oparte na rdzeniach ATI Radeon 9700, Radeon 9500 PRO (na zdjęciu) i Radeon 9500. FIC to druga obok TYAN firma, która nie zajmuje się dystrybucją urządzeń produkowanych przez ATI i jej partnerów, lecz wytwarza własne karty graficzne z rdzeniami Radeon. FIC zapowiada, że nowe karty graficzne pjawią się na rynku już wkrótce.

  Szczególnie interesujące jest to, że karta z Radeonem 9500 wykorzystuje płytkę PCB przeznaczoną dla kart z rdzeniem Radeon 9700. W karcie jest tylko 128-bitowa szyna pamięci, co wynika z tego, że urządzenie posiada zaledwie połowę zasobów pamięci karty Radeon 9700. Dla karty z rdzeniem Radeon 9500 PRO zaprojektowano specjalną płytkę PCB, na której umieszczono na przedniej stronie karty cztery kości 32-bitowej pamięci.

   
  Wtorek 19 listopada 2002

  Newsy z polskich redakcji. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:15
  Komentarzy (0)
 • Recenzja wiatraków Vantec Tornado ma MoDeD-KOMPz. Fragment artykułu: "Wszyscy Ci którzy twierdzili (w tym ja), że 120 mm Sunon (KD1212PMS1-6) o przepływie powietrza 107 CFM i mocy 6.8W jest szczytem mocy i wydajności wiatraka zasilanego prądem stałym 12V, czyli dedykowanego do zastosowania w komputerze byli w błędzie. Oto dzięki koledze Tomkowi z Systemcooling.com mam okazję przetestować dwa wiatraki Vantec Tornado 80 i 90 mm, które to pomimo mniejszych rozmiarów mają osiągi zbliżone do wspomnianego Sunona 120 mm. Ciąg dalszy..."

 • Recenzja ICE HOLE tudzież na MoDeD-KOMPz: Fragment artykułu: "Czym tak właściwie jest ta dziwna rzecz. Tylko zbędnym święcącym kawałkiem plastiku zakładanym na cooler? Bezwartościowym dodatkiem do coolera na procesorze czy może czymś więcej? Poza wizualnymi niesie wiele korzyści dla chłodzenia procesora. Jest to bowiem świecąca przejściówka wkręcana w żeberka radiatora pozwalająca zamontować w miejsce 60mm głośnej delty cichy 80mm wiatraczek. Dzięki Tomkowi z Systemcooling.com mam okazję zaprezentować Wam recenzję ICE HOLE." Ciąg dalszy...

 • Na serwisi Redakcja.NET ukazał się test GeForce4 Ti4200 64MB vs. 128MB. Fragmentos: "Na pierwszy rzut oka, ten test nie ma sensu, gdyż obie karty charakteryzują się zbliżoną wydajnością, ale przy bliższym przyjrzeniu się, coś w tym może być. Dlaczego? O ile rdzenie obu pozycji taktowane są tą samą częstotliwością, czyli 250MHz, o tyle z szybkością pamięci nie jest już tak samo, gdyż wersja 64MB wyposażona jest w pamięć taktowaną częstotliwością 500MHz, a 128MB, jedynie 444MHz. Co to oznacza w praktyce?! O tym dowiecie się, czytając nasz test!"

 • ABIT dla AMD: AT7-MAX2 oraz serie NF7 i KD7


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:04
  (11)Komentarzy (11)
  Firma ABIT ma zaszczyt przedstawić udoskonaloną linię płyt głównych z serii ABIT Engineered dla procesorów AMD. Linia ta dedykowana jest graczom, entuzjastom i wszystkim tym użytkownikom, którzy lubią bić kolejne rekordy. Płyty główne ABIT-a są wypełnione po brzegi opracowanymi przez inżynierów ABIT-a udogodnieniami, które mają zadanie ułatwić pracę i uczynić proces testowania łatwiejszym. Opracowane w ramach akcji ABIT Engineered funkcje, udostępniane przez nowe płyty dla procesorów AMD:

  - Szyna FSB - możliwe zwiększanie częstotliwości pracy FSB do wartości 237 MHz

  - 5-bitowe identyfikatory częstotliwości (FID - Frequency ID) - zastosowane przez ABIT-a 5-bitowe identyfikatory częstotliwości, umożliwiają regulację wartością mnożnika FSB w zakresie od 5 do 21.

  - Gwarantowane napięcie - jego wartość może być regulowana zarówno w przypadku CPU, jak i pamięci DDR oraz samego chipsetu. ABIT gwarantuje, że wszystko, co produkt ma "w menu" działać będzie jak należy.

  - Zasilanie na poważnie (3 Phase Power Solution) - gwarancją wyjątkowych możliwości w zakresie podkręcania jest fakt ponownego wprowadzenia "na pokład" płyt głównych sprawdzonego zasilania trójfazowego. To opracowane w ramach akcji ABIT Engineered rozwiązanie
  gwarantuje, że przy podkręcaniu do CPU zostanie dostarczona większa moc (aż to 75 W), co ma zapewnić niewzruszoną stabilność i lepsze osiągi.

  Technologia ABIT CPU H. T. P. (Hardware Thermal Protection) - opracowana dla płyt głównych ABIT AT7-MAX2/KD7 oraz NF7 technologia CPU H. T. P. (sprzętowa ochrona termiczna CPU) ma za zadanie ustrzec użytkownika przed konsekwencjami awarii systemu chłodzenia CPU, która
  powoduje zazwyczaj spalenie rdzenia procesora. Dzięki CPU H. T. P. możesz mieć odtąd spokojną głowę.

  ABIT SoftMenu - płyty główne ABIT-a dla procesorów AMD zaprojektowano tak, by zapewnić ich użytkownikom maksimum możliwości, włączając w to m.in. liczne funkcje w zakresie podkręcania, dostępne za pośrednictwem SoftMenu, oraz wzorową stabilność. » czytaj dalej

  Wolfenstein: Enemy Territory ogłoszone


  Autor: Alien5 | 19:47
  (5)Komentarzy (5)
  id Software wspólnie z Activision rozpoczęły prace nad nową grą z serii Wolfenstein o podtytule Enemy Territory. Będzie to zupełnie nowa gra w której kierując oddziałem specjalnym aliantów, weźmiemy udział w serii akcji i potyczek z wojskami trzeciej rzeszy na terenach Europy Zachodniej i Egiptu. Aby zwyciężyć, będziemy musieli sprytnie i rozważnie dowodzić grupą naszych żołnierzy, w czym pomoże nam specjalna konsola do wydawania rozkazów. Każdy z członków naszej ekipy wraz z rozwojem akcji będzie zdobywał doświadczenie i umiejętności, co w kolejnych misjach zaprocentuje lepszą współpracą i skutecznością grupy. Enemy Territory będzie posiadało także bardzo rozbudowany tryb multi-player z nowymi trybami rozgrywki (m.in. the Last Man Standing) oraz supportem dla 64 graczy, mogących jednocześnie toczyć walkę on-line na jednej mapie. Nowy Wolfenstein pojawi się w sklepach w pierwszej połowie 2003 roku.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 19:40
  (1)Komentarzy (1)
  - Electronic Arts oficjalnie ogłosiło rozpoczęcie prac nad expansion packiem do swojego wielkiego hitu Battlefield 1942 o podtytule The Road to Rome. Gotowy produkt pojawi się na rynku w pierwszym kwartale 2003 roku. W dodatku do gry pojawią się nowe pojazdy i samoloty oraz nowe mapy i misje dla trybów single i multi-player.

  - W najnowszym wydaniu Game Informer ukazał się artykuł, zdradzający kilka szczegółów na temat nadchodzącej gry opartej na motywach filmów The Matrix oraz The Matrix: Reloaded. Pracami nad grą zajmują się studia developerskie Infogrames i Shiny. Enter The Matrix pojawi się w sprzedaży 15 maja 2003 roku, równolegle z światową premierą filmu. W pracach nad scenariuszem gry wzięli udział twórcy Matrixa - bracia Wachowscy, natomiast swoich głosów bohaterom gry użyczą aktorzy występujący w filmie. Jak obiecuje autor artykułu, wkrótce zostanie podanych więcej szczegółów na temat gry.

  Najlepsze gry października


  Autor: Alien5 | źródło: NPD | 19:36
  (2)Komentarzy (2)
  Poniżej prezentujemy listę najczęściej kupowanych w październiku gier na terenie Stanów Zjednoczonych:

  1. Grand Theft Auto: Vice City
  2. NBA Live 2003
  3. Kingdom Hearts
  4. Madden NFL 2003
  5. Hitman 2: Silent Assassin
  6. Yu-Gi-Oh! Eternal
  7. Tony Hawk's Pro Skater 4
  8. Lord of the Rings: The Two Towers
  9. Need for Speed: Hot Pursuit 2
  10. Tekken 4

  108Mbps bez kabla


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 15:41
  (5)Komentarzy (5)
  Japońska firma Unipulse opracowała system bezprzewodowej sieci LAN z transferem 108Mbps, pracujący w paśmie częstotliwości 2,4GHz. Nowy system nazwano UNI-LINK2410. Unipulse twierdzi, że jest pierwszą firmą na świecie, która zaimplementowała siec LAN z transferem 108Mbps na paśmie 2,4GHz. Pracując z aktualnie obowiązującą szybkością 52Mbps, system UNI-LINK2410 zapewniał komunikację na dystansie od 300m do 500m. Po podpięciu do systemu specjalnej anteny zasięg można zwiększyć do 7 km. » czytaj dalej

  MSI GeForce Ti4200 z AGPx8


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:47
  (9)Komentarzy (9)
  Dwa tygodnie temu MSI wprowadziło na rynek pierwszy model - MX440-VTD8X wukonany w wersji 3.0 specyfikacji łącza AGP (inaczej zwanego AGP 8X. MSI MX440-VTD8X zbudowano na bazie procesora graficznego (GPU) NVIDIA NV18 i wyposażono w 64MB pamięci DDR oraz obsługę wejść i wyjść video, DVI oraz technologię nVIEW: czyli wyświetlanie na wielu monitorach jednocześnie. W ciągu najbliższych dni na rynku pojawi się kolejna nowość: MSI Ti4200-VTD8X (na zdjęciu, także AGP 8X) zbudowana na bazie NVIDIA NV28 GPU i wyposażona w 128MB pamięci DDR, posiadająca również wejścia i wyjścia video oraz DVI. Nowością jest wyposażenie karty w najnowszy system termicznej ochrony zwany T.O.P. Tech. (Thermal Obviation Platform Technology). System ten potrafi monitorować temperaturę po obu stronach karty graficznej i pomaga ją zredukować, zanim doprowadzi ona do uszkodzeń karty. System ten oferuje jeszcze jedna ciekawą rzecz: mianowicie potrafi zredukować hałas pojawiający się podczas pracy wentylatora chłodzącego. » czytaj dalej

  Granite Bay oficjalnie


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 14:40
  (2)Komentarzy (2)
  Intel oficjalnie przedstawił swój najnowszy chipset E7205, znany wcześniej pod nazwą kodową Granite Bay. Układ był długo oczekiwany, ponieważ ma on dorównać, lub nawet wyprzedzić dotychczasowego lidera wydajności - i850E. E7205 obsługuje magistrale 400 i 533MHz Quad Pumped Bus, potrafi wykorzystać technologię Hyper-Threading i AGP 8x. Dużą wydajność ma zapewnić obsługa dwóch kanałów pamięci PC1600/PC2100 DDR SDRAM. Szczytowa przepustowość tak działającej pamięci wynosi 4.2GB/s, czyli tyle ile magistrala 533MHz procesora Pentium 4. Chipset został wyceniony na $57, czyli o $10 więcej niż i850E. System zbudowany na płycie z Granite Bay ma być jednak znacznie tańsze, ze względu na duże różnice w cenach pamięci DDR i RDRAM.

  Astro - nowy procesor firmy Transmeta


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 13:49
  Komentarzy (0)
  Podczas targów Comdex firma Transmeta zapowiedziała nową generację energooszczędnych procesorów Crusoe. Układy Astro trafią na rynek w przyszłym roku. Astro (TM 8000) ma zapewniać większą wydajność, a równocześnie mniejszy pobór mocy niż oferowane obecnie procesory Crusoe z serii TM 5000. Podczas konferencji prasowej, dyrektor techniczny Transmety - David Ditzel - w żartobliwy sposób opisał prace nad następcą TM 5000: "TM 5000 zostało zaprojektowane w mojej piwnicy. Teraz przyjrzeliśmy się temu, co zrobiliśmy dobrze i temu, co zrobiliśmy źle. I wymyśliliśmy, jak to poprawić".

  W przeciwieństwie do swoich poprzedników (oraz konkurencyjnych układów dostępnych obecnie na rynku), Astro jest w stanie podczas jednego cyklu zegara wykonać nie 4, a 8 instrukcji. Podwaja to wydajność układu bez zmiany jego taktowania. A to właśnie zwiększanie częstotliwości pracy procesora najbardziej obciąża baterie. Na większą energooszczędność układów Astro wpłynie też technologia wytwarzania - 0,13 mikrona. Dzięki temu układy będą też tańsze w produkcji. Astro będzie bezpośrednio konkurował z układem Intel Banias, który zadebiutuje w pierwszym przyszłego roku. Szefowie Transmety odgrażają się jednak, że TM 8000 będzie znacznie tańszy od produktu Intela.

  GeForce FX Benchmarki?


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 13:43
  (14)Komentarzy (14)
  Serwis Guru3D znalazł na swoim forum kilka zrzutów pochodzących z prezentacji NVidii dotyczącej oczywiście układu GeForceFX. Pierwszy obrazek przedstawia benchmarki najnowszego dziecka NVidii kontra GeForce4 Ti 4600 w rozdzielczości 1280x1024x32bit. Wykorzystano, Doom3, 3D Mark 2001 Nature oraz UT 2003 - dwa ostatnie miały włączone 4x FSAA i włączone 8x anisotropic filtering. Na pozostałych dwóch obrazkach ViewPref 5 oraz Quake III w sympatycznej rozdzielczości 2048x1536. Pamiętajcie, że źródło tych analiz to NVidia...


  Ekspansja Wi-Fi


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 13:31
  (3)Komentarzy (3)
  W Wielkiej Brytanii rozszerza się rynek usługodawców Wi-Fi. British Telecom i Megabeam powiększają liczbę miejsc, w których będzie można skorzystać z tej technologii łączności z Siecią. Firma Megabeam rywalizująca z BT Openzone przedstawiła szczegóły dotyczące udostępnienia do końca grudnia Wi-Fi w kolejnych 14 miejscach. Wi-Fi ma się pojawić na stacjach kolejowych: Euston Station, Liverpool Street Station, Waterloo Station i Victoria Station w Londynie, na lotniskach London City i John Lennon w Liverpoolu oraz w sieci hoteli Moat House w Edynburgu , Glasgow, Gatwick, Manchesterze, Cambridge Garden, Harlow/Stansted, Oakley Court i Shepperton.

  Łącznie z działającymi już trzema punktami - na Paddington Station, Reading Moathouse i Hammersmith - Megabeam będzie łącznie posiadał 17 miejsc z dostępem do Wi-Fi. Wybór hoteli i centrów komunikacyjnych wskazuje, że Megabeam kieruje swoje usługi przede wszystkim do biznesmenów, którzy będąc w podróży często chcą sprawdzić pocztę czy zajrzeć do Internetu. » czytaj dalej

  Nowe superkomputery IBM-a


  Autor: DYD | źródło: 4D / NYTimes | 13:14
  Komentarzy (0)
  IBM otrzymał od amerykańskiego Departamentu Energii warte 290 mln USD zamówienie na dwa nowe superkomputery dla kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory. Wygląda na to, że po okresie zastoju związanym z redukcjami rządowych funduszy, w USA następuje renesans dla produkcji superkomputerów. W ubiegłym tygodniu firma Cray zapowiedziała prace nad nową maszyną, która ma szanse pobić wydajność aktualnie najszybszego systemu świata - japońskiego Earth Simulator firmy NEC. Teraz IBM obwieścił plany stworzenia jeszcze potężniejszych systemów.

  Pierwszy z superkomputerów które zbuduje IBM, to Blue Gene/L. Będzie oparty na 130 tys. mikroprocesorów IBM-a. Jego moc obliczeniowa ma osiągnąć 360 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, czyli będzie dziesięciokrotnie większa, niż możliwości Earth Simulator. Maszyna będzie przeznaczona do badań "cywilnych" i ma rozpocząć pracę przed rokiem 2005. Drugi superkomputer to ASCI Purple. Znajdzie się w nim 12 tys. układów IBM Power 5, nad którymi wciąż trwają prace. ASCI Purple będzie trzykrotnie szybszy od Earth Simulator i posłuży do badań wojskowych. IBM ukończy prace nad tym systemem w roku 2003 lub 2004. W ramach umowy IBM dostarczy jeszcze trzeci, mniejszy system - klaster składający się z około 1000 dostępnych obecnie na rynku serwerów. W przeciwieństwie do Blue Gene/L i ASCI Purple, nie będzie to jednak maszyna która może pojawić się w czołówce klasyfikacji najwydajniejszych komputerów świata.

  SIS pod procesory AMD x86-64


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 13:02
  Komentarzy (0)
  Silicon Integrated Systems (SiS) oficjalnie zaprezentowało chipset SiS755 przeznaczony dla rodziny procesorów AMD x86-64, posiadający architekturę HyperTransport, złącze AGP 8x i "uzbrojony" w technologię MuTIOL 1G. Technologia HyperTransport zapewnia transmisję danych z szybkością 6,4GB/s. Chipset SiS755 posiada kontroler I/O SiS964, 6 slotów PCI, zintegrowany 2-kanałowy kontroler ATA-133/100/66/33, 6 portów USB 2.0, kartę Ethernet i zintegrowany dźwięk AC’97.

  Opatentowana przez SiS technologia MuTIOL 1G zapewnia transfer danych z szybkością 1GB/s przez dwukierunkową, 16-bitową szynę danych taktowaną zegarem 533MHz. Połączone układy SiS755 i SiS963 wykorzystują MuTIOL 1G, zapewniając szybkie i jednolite połączenie mostków północnego i południowego.

   
  Poniedziałek 18 listopada 2002

  GeForce FX = NV30 - oficjalnie!


  Autor: DYD | 21:13
  (4)Komentarzy (4)
  Pierwsze informacje zamieszczone kilka dni temu na x-bit o układzie GeForceFX mającym być następcą procesora graficznego GeForce4 nie do końca sprawiały wrażenie prawdziwych, zwłaszcza po wizycie na stronie www.geforcefx.com. Jednak od dziś nie mamy wątpliwości, że GeForceFX to oficjalna nazwa układu NV30 - witryna NVidia.com aż kipi od ilości podanych informacji opisujących nowy produkt, danych technicznych, prezentacji, screenów z technologicznych demek i gier - wszystko na temat najnowszego dziecka NVidii. Specyfikację GeForceFX przedstawił już Jasiek w poniższym newsie, więc tylko powtórzę: pamięci DDRII @ 1GHz, 8 pikseli w jednym cyklu zegara, technologia NVidia Intellisample, AGPx8, kompatybilne z Direct X 9.0 Pixel Shader 2.0 oraz Direct X 9 Vertex Shader 2.0, technologia wykonania 0.13 um, dwukrotnie większa ilość tranzystorów niż w GF4 - szczegóły w tym PDF-ie. Układ stworzony został przy wykorzystaniu nowej technologii NVIDIA CineFX, przy której pracowali inżynierowie NVidii oraz nieistniejącej już firmy 3dfx. Wszyscy teraz zadają sobie pytanie, co wniesie nowy wyrób NVidii i jak będzie się przedstawiać walka na szczycie pod koniec roku? Czekamy na pierwsze sample!

  NV30 – pierwsze oficjalne informacje!


  Autor: Jasiek | źródło: HotHardware | 20:07
  (20)Komentarzy (20)
  Bardzo świeży raport z pierwszych prezentacji NV30 na targach Comdex zamieścił serwis HotHardware. Nowy układ, czyli Geforce FX, będzie wykonany w 0,13 mikrona, zamknięty w obudowie flip chip BGA. Chip będzie miał trzykrotnie większą wydajność geometryczną od GF4, poradzi sobie z 8 pikselami w jednym takcie zegara. Fillrate tego układu to aż 4 gigapiksele! Pierwsza zaprezentowana karta posiadała GPU taktowane 500MHz i 1 gigahertzowe pamięci DDR-II.

  Geforce FX będzie pierwszą kartą odwzorowującą kolory ze 128-bitową dokładnością. Jednostka jest oczywiście w pełni kompatybilna z DirectX 9.0. W rzeczywistości Nvidia, aby prześcignąć Radeona 9700, zdecydowała się spełnić je z nawiązką. Jednostki pixel i vertex będą oznaczone jako 2.0+ i w teorii będą znacznie mocniejsze niż te z R300. Oprócz zwiększonej wydajności, pojawiły się w nich także zupełnie nowe funkcje. » czytaj dalej

  Hyperthreading dla wszystkich?


  Autor: Jasiek | źródło: Vr-Zone | 18:54
  (1)Komentarzy (1)
  Funkcja hiperwątkowości już w fazie projektowania rdzenia Willamette została włączona do architektury P4. Intel zdecydował się na jej aktywowanie dopiero teraz, przez co nowe P4 będą już w tą technologię „wyposażone”. Na świecie jednak nie brakuje maniaków sprzętowych ślęczących nad specyfikacjami procesora w poszukiwaniu sposobu na odblokowanie HT także w „starych” Pentium 4. Duże postępy poczynił do tej pory pan o ksywce RiStaR, występujący ostatnio w aktualnościach angielskojęzycznego serwisu Vr-Zone. Stosunkowo najmniej „oporne” są próbki inżynieryjne procesorów, w tej chwili operacja udała się podobno na wersji 2,4 GHz (zrzuty ekranu tutaj). Włączenie HT jest możliwe dzięki modyfikacji nóżek procesora, konkretnie głównym podejrzanym jest pin A31. Aktualnie na warsztacie leżą 1.8A i 2.4. W tej chwili jednak oby dwa procesory z zaizolowaną nóżką odmawiają współpracy i nie chcą powtórzyć poprzedniego wyczynu. Z pewnością nie brakowałoby chętnych na modyfikacje „zwykłych” P4. Niestety jak na razie nie ma jasnego, działającego przepisu dla wszystkich Northwoodów. Chociaż… kto wie, ale nie zapeszajmy.

  Plextor do damskiej torebki


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:24
  Komentarzy (0)
  Alstor poinformował, że wkrótce rozpocznie sprzedaż najnowszej i najlżejszej nagrywarki firmy Plextor: PX-S2410TU. Napęd typu "slim" waży zaledwie 410 gramów! Wyposażono go w szybki i wygodny interfejs USB 2.0 (zgodny z USB 1.1), przez co doskonale nadaje się przede wszystkim dla użytkowników notebooków. Przenośny Plextor charakteryzuje się doskonałymi parametrami: zapis CD-R z prędkością 24x, zapis CD-RW z prędkością 10x, odczyt CD z prędkością 24x. Model PX-S2410TU posiada bufor o pojemności 2MB z wbudowaną technologią BURN-Proof. Dodatkowym udogodnieniem dla użytkownika jest system PoweRec optymalizujący warunki nagrywania. Napęd jest kompatybilny z formatem Mount Rainier.

  Nowy Plextor, dostępny w eleganckiej srebrnej obudowie z czarnym panelem przednim, pojawi się w sprzedaży w styczniu 2003 roku. Bogato wyposażona wersja Retail Kit zawiera m.in. napęd PX-S2410TU, płytę CD-R, płytę CD-RW, oprogramowanie Nero 5.5+InCD, oprogramowanie PlexTools, polską instrukcję obsługi, kabel USB, zasilacz oraz kabel sieciowy. Cena Plextora PX-S2410TU nie jest jeszcze znana.

  ALLPlayer w wersji 1.9


  Autor: DYD | źródło: Baldhead | 16:53
  (4)Komentarzy (4)
  ALLPlayer to jeden z dostępnych polskich programów do odtwarzania filmów z napisami we wszelkich formatach zarejestrowanych przez system (np. DIVX/AVI/MPG/MP3). W przeciwieństwie do większości odtwarzaczy, ALLPlayer nie jest nakładką na MediaPlayera, a korzysta bezpośrednio z DirectX, dzięki czemu przy pomocy ALLPlayera można teoretycznie odtworzyć KAŻDY film bez konieczności posiadania dwóch lub trzech playerów na wypadek, gdyby któryś z nich nie zadziałał danym filmem.

  Inną, być może największą zaletą ALLPlayera jest wmontowana w program unikatowa funkcja "IQ-TEXT" (inteligentne napisy). Dzięki tej funkcji nie przeoczymy żadnego napisu podczas oglądania filmu (zawsze zdążymy przeczytać wszystkie!). Często zdarza się tak, iż napisy są zbyt "gęsto" jeden po drugim i nie jesteśmy w stanie ich przeczytać, ale dzięki tej funkcji tego problemu już mieć nie będziemy. Program sam analizuje długości napisu, by później regulować czas jego wyświetlenia. » czytaj dalej

  Pamięci DDR tanieją


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 15:50
  (4)Komentarzy (4)
  Ceny pamięci DDR, które wzrosły na przełomie października i listopada, zaczynają spadać. Według DRAM Exchange, ceny układów 256MB DDR DRAM, które pod koniec października i na początku listopada zanotowały rekordowy poziom, po 5 listopada zaczęły spadać. Pod koniec ubiegłego tygodnia ceny chipów spadły poniżej 8 USD - układy są sprzedawane nawet za 7,50 USD. Widać wyraźny trend spadkowy. Ceny układów 128MB DDR od kilku dni utrzymują się na poziomie 4,04 USD i są blisko 10% niższe od cen z początku miesiąca.

  Wysyp Intela dla rynku korporacyjnego


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 15:47
  Komentarzy (0)
  Firma Intel wprowadziła do oferty dwanaście nowych produktów z rodziny Intel Xeon, w tym nowe procesory, chipsety i platformy dla opartych na układach Intela serwerów i stacji roboczych. Ta największa w historii firmy premiera produktów przeznaczonych na rynek korporacyjny odbyła się siedem lat po premierze pierwszego układu Intela zdolnego do pracy w systemach wieloprocesorowych, wprowadzonego na rynek w listopadzie 1995. Intel przedstawił również nowatorskie rozwiązania dla stacji roboczych, obejmujące usprawnienia podsystemów graficznych i wejścia-wyjścia, obsługę szybszych pamięci i hiperwątkowości, które pozwolą w istotny sposób zwiększyć wydajność stacji roboczych i systemów wielozadaniowych.

  Intel rozpoczął dostawy czterech nowych procesorów Xeon, przeznaczonych dla dwuprocesorowych serwerów i stacji roboczych. Układy, wytwarzane w technologii 0,13 mikrometra, pracują z szybkościami do 2,8 GHz i są wyposażone w zintegrowaną pamięć podręczną o pojemności 512 KB. Nowe procesory wykorzystują szybszą magistralę systemową (Front Side Bus) o częstotliwości 533 MHz, zapewniającą wydajniejszą komunikację między procesorem a chipsetem. » czytaj dalej

  Palmtop w zegarku


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 14:18
  (1)Komentarzy (1)
  Amerykańska firma Fossil zaprezentowała zegarek pełniący funkcje handhelda. Prezentowany produkt to prototyp - masowa produkcja ruszy dopiero wiosną. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Palm OS 4.1, posiada 2MB pamięci i monochromatyczny ekran dotykowy 160x160 pikseli. Funkcjonalnie odpowiada najtańszemu modelowi w ofercie Palm - handheldowi Zire. Jedyna różnica to zmiany w interfejsie oprogramowania, które zostało dostosowane do małego ekranu.

  Nowy produkt jest rozwinięciem idei zegarka "Wrist PDA", zaprezentowanego przez Fossil w kwietniu. Tamten produkt nie był jednak samodzielnym handheldem, a jedynie terminalem komunikującym się za pomocą podczerwieni z urządzeniem umieszczonym w kieszeni użytkownika. Zegarek-palmtop będzie sprzedawany jako produkt Fossil oraz w ramach nowej marki Abacus. Urządzenia Abacus będą mieć plastikowy pasek lub metalową bransoletę i Fossil zamierza je sprzedawać sklepom w cenie 199 USD. Urządzenia z logo Fossil będą mieć bardziej ekskluzywne wykończenie, co oczywiście odbije się na cenie, która w detalu wyniesie 299 USD.

  Zewnętrzne kontrolery Promise SerialATA


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 14:10
  (2)Komentarzy (2)
  Promise, znany producent kontrolerów dla dysków twardych, poszerzył swoją ofertę o dwa produkty wyposażone w Serial ATA. Urządzenie SATA150 TX2 Plus to zaawansowany zewnętrzny kontroler standardu Serial ATA/150, zawierających w sobie niezależne porty SATA150 oraz Ultra ATA umożliwiające podłączenie maksymalnie dwóch urządzeń w danym standardzie. Z kolei urządzenie SATA150 TX4 to kontroler Serial ATA stworzony w celu rozbudowy płyty głównej w całości o nowoczesne porty S-ATA. Kontroler firmy Promise SATA150 TX4 posiada cztery niezależne porty SATA, dzięki którym możemy na nich obsadzić do czterech urządzeń typu Serial ATA/150. Ceny kontrolerów Promise kształtują się następująco: SATA TX2 Plus - 59 Euro; SATA TX4 - 85 Euro. Dostępność pod koniec roku.

  Northwood z magistralą 800MHz


  Autor: R4v | 13:34
  (6)Komentarzy (6)
  Wszystko wskazuje na to, że Intel zarzuci projekty procesorów z magistralą 667MHz. Zamiast niej, w drugim kwartale przyszłego roku mają zadebiutować chipsety, a wraz z nimi Pentium 4, obsługujące magistralę 800MHz. Ma to prawdopodobnie związek z opóźnieniem procesora z jądrem Prescott, który ma się pojawić dopiero pod koniec przyszłego roku. W przyszłym roku Intel zamierza także zaprzestać produkcji układów z magistralą 400MHz. W drugim kwartale 2003 ma się pojawić chipset o kodowej nazwie Canterwood, który ma obsługiwać dwukanałowe pamięci DDR400 (także ECC) i FSB 800MHz. Oczywiście chipset będzie obsługiwał także AGP 3.0 i SerialATA. Zapowiadany już Springdale został za to nieco zmodyfikowany. Teraz mają pojawić się wersje P, PE oraz G. Wersja P ma obsługiwać magistrale 400/533MHz. Wersja PE będzie się różnić obsługą magistrali 800MHz, natomiast G zostanie wyposażona w zintegrowany układ graficzny i obsługę FSB 800MHz. W tym samym czasie mają pojawić się układy Pentium 4 z włączonym Hyper-Threading z zegarami 2.4GHz, 2.6GHz i 2.8GHz. Do nich dołączą Pentium 4 3GHz i 3.2GHz z nową magistralą.

  Hammer na Comdexie


  Autor: R4v | źródło: Inquirer/SiliconStrategies | 13:29
  Komentarzy (0)
  AMD ma dzisiaj przedstawić na targach Comdex swoje 64-bitowe maszyny oparte na procesorze z rodziny Hammer, pracujące pod kontrolą 64-bitowej wersji MS Windows. Wraz z systemem zostanie uruchomiony MS Internet Information Server, Terminal Services i Internet Explorer. W celu demonstracji możliwości pracy z 32-bitowymi aplikacjami uruchomiony ma być Office XP. Reklamowanie Microsoftu jest to dość rozsądnym posunięciem ze strony AMD. Bez wsparcia firmy z Redmond, 64-bitowy Opteron może nie odnieść takiego sukcesu, jakiego się po nim spodziewa producent. Pojawiły się także pogłoski, że Apple dostarczył już developerom dokumentację architektury x86-64. AMDZone twierdzi także, że producent Mac'ów ma się pojawić na stoisku AMD na Comdexie.

  PowerStrip 3.30 Beta Build 355


  Autor: DYD | 13:22
  Komentarzy (0)
  Dostępna jest nowa Beta wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (646 KB).

  Nowe: BoostXP 1.0 i FlashGet 1.40


  Autor: DYD | źródło: FileFlash | 12:52
  Komentarzy (0)
 • BoostXP 1.0 - program zawierający w sobie zestaw narzędzi umożliwiających zmianę i optymalizację parametrów systemu WindowsXP. Dzięki BoostXP możemy łatwo zmienić ustawienia logowania, zabezpieczeń, pulpitu, przeglądarki, paska zadań, etc. Jest możliwość zrobienia porządku w rejestrze, usunięcia zbędnych katalogów i plików, natomiast wiele opcji Boost umożliwia potencjalne przyspieszenie pracy systemu. Szczegóły na tej stronie: www.systweak.com. Download: systweak.com lub ftp.twojepc.pl (2.08 MB).

 • FlashGet 1.40 - ta aplikacja podobnie jak konkurencyjny GetRight, to przydatny asystent do ściągania plików z firmy Amaze Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). FlashGet można wyposażyć w polską nakładkę oraz w liczne skiny. Nowa wersja posiada Export&Import listy proxy, FlashGet Skin Designer oraz kilka usprawnień. Download: amazesoft.com lub ftp.twojepc.pl (1.68 MB).

 • Nakarm psa... przez Internet


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 12:09
  (2)Komentarzy (2)
  Na rynek japoński trafiło urządzenie iSeePet, pozwalające właścicielom psów i kotów na karmienie swoich pupili za pośrednictwem Sieci. Urządzenie waży około 3 kg i składa się z pojemnika na jedzenie i wodę oraz kamery internetowej. Użytkownicy mogą za jego pośrednictwem - po zalogowaniu się na specjalnej stronie internetowej - zobaczyć swojego zwierzaka, zawołać go i nakarmić. Podobno zgromadzony w iSeePet zapas żywności starcza małemu czworonogowi na 3 dni. iSeePet może więc rozwiązać kłopot z karmieniem pozostawionego w domu zwierzęcia podczas krótkich wyjazdów. Do obsługi systemu nie jest potrzebny komputer - wystarczy telefon komórkowy. Jak większość nowatorskich gadżetów wprowadzanych na japoński rynek, iSeePet nie jest tani. Instalacja urządzenia kosztuje około 1450 USD, miesięczny abonament wynosi 32 USD. Więcej na japońskiej stronie www.iseepet.jp

  Nowy układ graficzny dla notebooków


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 12:04
  Komentarzy (0)
  nVidia zaprezentowała nowy rdzeń graficzny GeForce4 4200 Go dla komputerów przenośnych. GeForce4 4200 Go to procesor graficzny oparty na architekturze GeForce4 Titanium, zapewniający jakość obrazu na poziomie rdzenia GeForce4 Ti 4200. Jak twierdzi nVidia, uwzględniając standardowe benchmarki określone przez branżę, nowy rdzeń to niekwestionowany lider w dziedzinie rozwiązań graficznych dla komputerów przenośnych.

  Procesor GeForce4 4200 Go pracuje z częstotliwością 200/400MHz, odpowiednio dla rdzenia i pamięci oraz obsługuje DirectX 8 i AGP 8X. Szybkość taktowania zegara jest skalowalna i zarówno rdzeń jak i pamięć mogą pracować wolniej, co powoduje zmniejszenie zużycia energii. nVidia nie zaprezentowała minimalnego poboru mocy nowego rdzenia. Jednak wobec przodującej pozycji na rynku, w porównaniu z konkurentem - rdzeniem Radeon 9000 - maksymalne zużycie energii może okazać się ogromne.

  Seagate'a rekordy w zapisie


  Autor: DYD | 11:10
  Komentarzy (0)
  Firma Seagate Technology poinformowała, że jej naukowcy pobili kolejny rekord demonstrując gęstość zapisu danych na poziomie ponad 100 gigabitów na cal kwadratowy (Gb/cal2) dzięki wykorzystaniu prostopadłej technologii zapisu. Umożliwiło to również osiągnięcie nowego rekordu wydajności - prędkość danych może osiągać nawet do 125 MB na sekundę. Ponieważ wzrost gęstości zapisu danych w oparciu o obecne sposoby zapisu malał, prostopadły zapis jest najlepszym rozwiązaniem aby nadążyć za rosnącymi wymogami światowymi na pamięci masowe. Może on potencjalnie oferować znacznie większą gęstość zapisu, niż mogłaby być osiągnięta w innych przypadkach.

  "Zapis prostopadły został opracowany z myślą o osiągnięciu tak dużej gęstości zapisu jak jeden terabit na cal kwadratowy (Tb/cal2), czyli mniej więcej dwudziestokrotności gęstości zapisu stosowanej w obecnie produkowanych dyskach twardych," powiedział Dr. Mark Kryder, Wiceprezes firmy Seagate do spraw Badań. "Stanowi to ekwiwalent zapisu ponad jednego terabajta (1000 gigabajtów) informacji lub niemal 500 filmów DVD na pojedynczym, 3-calowym dysku." » czytaj dalej

  Cpu-Z w nowej wersji 1.15


  Autor: DYD | 11:06
  Komentarzy (0)
  W weekend ukazała się nowa wersja (1.15) informatora o procesorze i chipsecie płyty głównej Cpu-Z. Ten mały program podobnie jak znany WCPUID, czy bardziej rozbudowany HWiNFO (32) przekazuje nam informacje techniczne o naszym procesorze, chipsecie płyty głównej (obsługuje Intel i430TX, i440BX/ZX, i815/E/EP/EM, i845, i850, VIA Apollo VP3, Apollo Pro, Apollo Pro +, KX133, KT133, KT133A, AMD 751, 761, 762 (760MP) oraz status pamięci. W nowej wersji poprawiono kilka błędów oraz dodano kilka nowości takich jak wsparcie dla Hyper-Threading technology wraz identyfikacją logicznych CPU, nowe chipsety i845PE/GE, VIA KT400 oraz nowy tryb "ghost". Program w wersji dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000 można ściągnąć z www.cpuid.com lub od nas (161 KB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL