Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 15 sierpnia 2002  
    

Core Hopping


Autor: R4v | 18:20
(8)Komentarzy (8)
AsiaBizTech przedstawiło plany Intela, które mają 'ostudzić' przyszłe procesory. Półtora roku temu największy producent procesorów twierdził nawet, że przy obecnym tempie wzrostu temperatury, procesory w 2010 roku osiągną temperaturę taką, jak powierzchnia słońca. W związku z tym Intel zamierza zmienić wdrożyć nowe technologie, łącznie ze zmianą materiałów, z których produkowane są układy. Jednym z bardziej interesujących pomysłów jest core hopping. Podstawą tej technologii jest umieszczenie kilku jednostek CPU w jednym układzie. Wątki są wykonywane kolejno przez poszczególne jednostki CPU. W ten sposób poszczególne procesory nie zdążą się rozgrzać do zbyt wysokich temperatur, jednocześnie rozgrzewając powierzchnię układu w miarę równomiernie. Procesor który 'oddał' zadanie może zająć się mniej obciążającymi zadaniami, które nie zmienią w znaczący sposób poboru mocy. Jedyne problemy może stworzyć przełączanie procesorów, które według Intela ma trwać milisekundy, co jest wartością gigantyczną przy prędkościach współczesnych układów.

AMD przekracza 2GHz


Autor: R4v | 18:10
(6)Komentarzy (6)
Jak twierdzi The Inquirer, Athlony XP 2400+ i 2600+ mają zadebiutować już 21 sierpnia. Źródła serwisu sugerują, że nowe procesory mają być taktowane odpowiednio zegarami 2GHz i 2.133GHz. Co do magistrali FSB, można zgadywać czy będą one pracować z magistralą 166MHz (333MHz DDR), chociaż nie jest to także wykluczone. Pojawiły się także doniesienia, że nowe procesory są znacznie chłodniejsze od ich poprzedników. Sugeruje to zmiany w jądrze procesora. Czy mają one związek z przyspieszeniem FSB? Na odpowiedź na to pytanie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Tymczasem Intel zamierza wypuścić Pentium 4 2.8GHz już 26 sierpnia.

Nowe 'jabłka' oparte na Power Mac G4


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:07
(5)Komentarzy (5)
Po kilkunastu miesiącach od ostatniej aktualizacji linii Power Mac, Apple pokazało trzy nowe modele z tej serii. To nie koniec nowości - firma obniżyła też ceny komputerów iMac, a do eMaka trafiła nagrywarka DVD. Apple pokazało system Power Mac z dwoma procesorami PowerPC G4 867MHz, 256MB pamięci, kartą nVidia GeForce 4MX, combo CD-RW/DVD i dyskiem twardym 60GB, który będzie sprzedawany w cenie 1699 USD. Druga nowość to zestaw z procesorami 1GHz, kartą ATI Radeon 9000 64MB, nagrywarką DVD i dyskiem 80GB - ma kosztować 2499 USD. Cena najsilniejszego z nowych komputerów - z procesorami 1,25GHz, 512MB pamięci i dyskiem 120GB - wyniesie 3299 USD. » czytaj dalej

IBM zwolni ponad 15 tys. pracowników


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:01
Komentarzy (0)
Firma IBM poinformowała wczoraj o planach zwolnienia około 15 600 osób. Zwolnienia rozpoczęły się już kilka miesięcy temu, niemniej cięcia są pogłębiane i do tej pory nie było wiadomo, ile osób tak naprawdę straci pracę. Analitycy spodziewali się że będzie to około 9 tys. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej brutalna. Zwolnienia dotkną około 5% z 300 tys. ludzi zatrudnianych przez "Big Blue" - większość zwolnień obejmie dział usług.

IBM - podobnie jak wszystkie firmy branży technologicznej - wprowadza program redukcji kosztów, co ma umożliwić wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Po potrąceniu wszystkich opłat zysk IBM-a w drugim kwartale wyniósł zaledwie 56 mln USD - udziałowcy otrzymali po 3 centy na akcję. 12 miesięcy wcześniej było to 1,15 USD.

 
Wtorek 13 sierpnia 2002

Xbox Live od 15 listopada


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:21
Komentarzy (0)
15 listopada - w pierwszą rocznicę premiery konsoli Microsoftu w USA - zadebiutują usługi sieciowe Xbox Live. Składający się z mikrofonu, oprogramowania i rocznego abonamentu zestaw startowy dla usługi Xbox Live będzie sprzedawany w cenie 50 USD. W dniu premiery dostępnych będzie 6 "sieciowych" tytułów - "NFL2K3", "NBA2K3", "NFL Fever", "Unreal Tournament", "Ghost Recon" oraz "Whacked". Microsoft oczekuje, że przed końcem roku liczba oferowanych gier wzrośnie do 50, a liczba abonentów osiągnie poziom 100 tys. osób.

Producenci wiążą duże nadzieje z usługami sieciowymi dla konsol. Xbox jako jedyna z obecnych na rynku platform posiada wbudowany sprzęt do połączenia z Internetem (modem posiadał również Dreamcast Segi, jednak konsola została już wycofana z produkcji), niemniej we wrześniu debiutuje sieciowa przystawka do PlayStation 2, niewiele później analogiczna karta dla Nintendo GameCube. Rozmach Xbox Live ma jednak przyćmić rywali i pozwolić Xboxowi wyjść wreszcie z cienia PlayStation 2. Microsoft planuje zainwestować w usługi sieciowe dla swojej konsoli aż 2 mld USD w ciągu najbliższych kilku lat.

Analitycy podchodzą do tych zapowiedzi bez wielkiego entuzjazmu - gry sieciowe to wciąż domena "pecetów", a inne usługi sieciowe nie mają wielkich szans na popularyzację wcześniej niż za kilka lat.

Napisz program i zdobądź 5 tys. USD


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:15
Komentarzy (0)
Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC) - organizacja tworząca standardy testów - ogłosiła konkurs na nowy program porównujący wydajność rozwiązań serwerowych.

Na autora najlepszego benchmarka czeka nagroda w wysokości 5 tys. USD. Zgłoszenia przyjmowane są do końca grudnia. Szczegóły na stronie: www.spec.org/cpu2004

Skośnooka Nokia


Autor: DYD | źródło: 4D | 18:11
Komentarzy (0)
Podążając szlakiem wytyczonym przez konkurencję, Nokia zleciła produkcję telefonów komórkowych tajwańskim producentom.

Na Tajwanie powstawać będzie pełne spektrum telefonów Nokii - od prostych modeli po hybrydy telefonu komórkowego i handhelda. Trwają rozmowy z sześcioma firmami: Benq, Hon Hai, GVC, Compal, Arima oraz Quanta. Umowy mają zostać podpisane do końca miesiąca, a produkcja ruszy w ciągu pół roku.

Fiński producent do tej pory nie korzystał z usług tajwańskich podwykonawców, jednak trudna sytuacja na rynku i konieczność poszukiwania oszczędności wymusiła takie ruchy także na Nokii. Co więcej, firma uruchamia oddział który zajmie się koordynacją outsourcingu na szeroka skalę i nie tylko na Tajwanie. Pozostaje czekać na informacje o zwolnieniach w macierzystych zakładach Nokii.

NanoIntel


Autor: R4v | 18:07
Komentarzy (0)
Intel prowadzi już od dłuższego czasu prace nad technologią 90 nanometrową. Wydaje się, że firma zaczyna zbliżać się do celu. Dr Craig Barrett stwierdził, że Intel zamierza użyć procesu zwanego "rozciąganiem krzemu". Ma to znacząco poprawić wydajność pojedynczych tranzystorów. Kolejną poprawę wydajności ma być przejście na połączenia miedziane. Pierwszymi procesorami zbudowanymi w nowej technologii mają być Prescott i Nocona. Oba będą zbudowane z siedmiu warstw z miedzianymi połączeniami, przy użyciu litografii 248 nanometrowej i 93 nanometrowej. Intel zakłada, że w nowym procesie technologicznym będzie można wykorzystać 75% dotychczas używanych urządzeń. Do produkcji nowych procesorów mają zostać przygotowane trzy fabryki. Pierwsze egzemplarze mają pojawić się na rynku w drugiej połowie przyszłego roku.

Koniec Socket478?


Autor: R4v | 18:01
(7)Komentarzy (7)
Pewien francuski serwis postanowił się podzielić z czytelnikami dość interesującymi wiadomościami. Powołując się na poufne dokumenty, twierdzą oni, że przekraczając barierę 3GHz Pentium 4 zmieni także obudowę. Pierwszym powodem dla którego może to nastąpić jest zastosowanie technologii HyperThreading. Umożliwia ona wykonywanie procesorowi kilku wątków jednocześnie, podobnie jak systemy wieloprocesorowe. Drugim powodem jest wydzielanie ciepła. Aktualne płyty Socket478 projektowane są dla procesorów wydzielających maksymalnie 77W. Producenci są jednak proszeni przez Intela o zwiększenie tego parametru do 82W. Oznacza to wzrost prądu zasilania procesora z 60A do 70A. Jest więc wielce prawdopodobne, że użytkownikom wiernym Pentium 4 po raz kolejny zostanie zafundowana zmiana gniazda.

 
Poniedziałek 12 sierpnia 2002

Ajax, Feyenoord i PSV skarżą Sony


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:23
Komentarzy (0)
Czołowe holenderskie kluby piłkarskie wytoczyły sprawę Sony Computer Entertainment Europe. Powód: gra This Is Football 2002, w której - pomimo braku stosownych licencji - znalazły się drużyny Ajaxu, Feyenoordu i PSV.

Prawnicy klubów domagają się wstrzymania sprzedaży gry i zablokowania dystrybucji jej nowej wersji, która pojawi się po wakacjach.W grze pojawiają się zastrzeżone wzory koszulek oraz prawdziwe nazwiska piłkarzy. Sony posiada umowę z organizacją zrzeszającą zawodników (FIFPro), jednak według klubów piłkarze podpisali umowy gwarantujące chlebodawcom wyłączność do zarządzania ich wizerunkiem. Kluby podpisały umowę z producentem konkurencyjnej serii gier - największym światowym wydawcą oprogramowania rozrywkowego, firmą Electronic Arts. Pierwsza rozprawa odbędzie się 15 sierpnia.

Satelita pilnuje dzieci


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:16
(2)Komentarzy (2)
Do amerykańskich sklepów trafił dziecięcy zegarek z miniaturowym modułem GPS. Dzięki niemu rodzice mogą w przeciągu minuty zlokalizować pozycję swojego dziecka.

GPS Personal Locator firmy Wherify Wireless pozwala rodzicom na sprawdzanie lokalizacji dziecka za pośrednictwem Internetu lub telefonu. Co więcej, w sytuacji zagrożenia dziecko może wcisnąć specjalny "panic button" - wtedy zegarek wysyła sygnał na policję. Urządzenie adresowane jest do rodziców dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Producent przekonuje, że już samo posiadanie urządzenia ma odstraszyć potencjalnych porywaczy. Za poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak słono płacić - samo urządzenie kosztuje 400 USD, do tego dochodzi 25 USD miesięcznego abonamentu.

Według przytaczanych przez Wherify Wireless statystyk, w USA co 42 sekundy gubi się dziecko. Można mieć wątpliwości, czy producent zachowuje się etycznie, zarabiając na umiejętnie podsycanych lękach rodziców, niemniej wydaje się, że GPS Personal Locator jest skazany na sukces, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

Silna pozycja Intela


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:10
(5)Komentarzy (5)
Udział Intela na rynku procesorów dla komputerów osobistych wzrósł w ciągu ostatniego kwartału o kolejne 2%. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, firma zanotowała wzrost o 6% - wynika z Mercury Research Group.

Uwzględniając procesory montowane w konsoli Xbox, Intel posiada 82,8 % udziałów na rynku procesorów PC. Jego największy konkurent - AMD - 15,6% a dwaj inni rywale VIA i Transmeta łącznie posiadają tylko 2%. W porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku, Intel umocnił się o 2%, a do roku ubiegłego - aż o 5,7%. Z kolei pozycja AMD w porównaniu z początkiem tego roku osłabła o 2,6 %.

Pomimo tego, że AMD oferuje szerszą linię procesorów, pozycja tej firmy na rynku słabnie. Dodatkowo Intel systematycznie obniża ceny wolniejszych jednostek Pentium 4 i przenosi rodzinę Celeron na architekturę NetBurst. Szansą dla AMD są procesory ósmej generacji, które mają pojawić się na rynku na początku 2003 roku.

Laboratorium Sony Ericsson w Pekinie


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:07
Komentarzy (0)
Spółka Sony Ericsson uruchamia w Pekinie laboratorium badawcze, w którym będą powstawać telefony komórkowe dla chińskich klientów. Po uruchomieniu chińskiej filii i rozpoczęciu prac badawczych, Sony Ericsson planuje stopniowo przejmować chińskie fabryki należące obecnie do Sony i Ericssona. W przyszłości ruszy tam produkcja aparatów zaprojektowanych w Pekinie. W pierwszej fazie projektu, na uruchomienie swojego chińskiego oddziału Sony Ericsson wyłoży 39 mln USD.

Sony Ericsson zapowiada szybkie wprowadzenie na rynek chiński dwóch nowych modeli, a przed końcem roku - kolejnych trzech aparatów. Chiny to największy światowy rynek telefonii komórkowej. Dlatego dla wielu firm tej branży sprzedaż w "Państwie Środka" stanowi nadzieję na powetowanie sobie kryzysu w USA i Europie.

"Cyfrówki" sprzedają się świetnie


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:01
Komentarzy (0)
Sprzedaż aparatów cyfrowych w USA była w pierwszej połowie bieżącego roku aż o 50% wyższa, niż w analogicznym okresie roku 2001. W drugim kwartale sprzedano ponad 2 mln prostych aparatów kompaktowych (zwnaych popularnie 'point-and-shoot'), a w trakcie całego półrocza - aż 3,5 mln sztuk.

Od stycznia do czerwca rynkiem rządziły - tradycyjnie już - Sony (24%), Olympus (17%) i Kodak (13%). Jednak jeśli uwzględnić tylko drugi kwartał, to zaczynają się przetasowania - na trzecią pozycję awansuje Canon, który do tej pory nigdy nie gościł nawet w pierwszej piątce zestawienia. Powód jest prosty: firma dokonała zmian w swoim portfolio i obok sprzętu high-end rozbudowała ofertę w innych segmentach rynku. A wciąż najalepiej sprzedają sie aparaty z przedziału cenowego od 200 do 400 USD.

Analitycy zapowiadają ciągły spadek cen, ponieważ zapowiada się rekordowy rok - z reguły aż 40% rocznej sprzdaży aparat ów cyfrowych przypada na czwarty kwartał. Jeśli ta prawidłowość utrzyma się i w tym roku, wyniki sprzedaży mogą przejść najśmielsze oczekiwania producentów.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL