Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 24 stycznia 2003  
    

Ile da się wcisnąć grafiki w 64KB?


Autor: DYD | źródło: Kilgor | 23:19
(23)Komentarzy (23)
Na to pytanie najlepiej mogliby odpowiedzieć autorzy znanego i popularnego demka fr-08 .the .product, które powstało jeszcze w 2000 roku i do tej pory zaskakuje swoją jakością, a jednocześnie małym rozmiarem (64 kilobajty!). Teraz ze strony www.theproduct.de można pobrać jeszcze bardziej dopieszczone demo zawierające świetne efekty graficzne i podkład muzyczny i także zajmujące tylko 64KB. Demo dekompresuje się do pamięci komputera po uruchomieniu, co ciekawe u mnie w menadżerze zadań w XP wykazało użycie pamięci 250MB... Demo nosi tytuł fr-019.poemtoahorse i zostało uhonorowane pierwszym miejscem na party mekkasymposium 2002 w kategorii pc 64k. Wymagany jest DirectX 8. Demo według nas z cyklu "koniecznie zobaczyć" - polecamy! Ściągnij! (64 KB).

Oficjalny, nowy DivX 5.0.3!


Autor: DYD | 22:56
Komentarzy (0)
Ponad pół roku przyszło nam czekać na nową wersję - aż w końcu doczekaliśmy się. Dziś bowiem ukazała się nowa edycja bardzo szybko popularyzującego się standardu DivX. Wersja 5.0.3 wprowadza szereg zmian, innowacji i nowości - pełna lista została opublikowana na tej stronie. Podobnie jak przy poprzedniej wersji, mamy możliwość pobrania trzech wariantów pakietu: DivX (standardowa wersja, pozbawiona pewnych elementów, darmowa), DivX Pro (pełna wersja, darmowa jednak z dodatkiem reklamowym Adware) oraz DivX Pro pozbawiony modułu Adware, ale płatna. Objaśnienie różnic tych wersji dostępne jest tutaj. Wersję darmową DivX Pro 5.0.3 można pobrać stąd lub z ftp.twojepc.pl (3.40 MB).

NEC MultiSync: nowa "piętnastka" ze złączem DVI


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:48
(6)Komentarzy (6)
Na polskim rynku debiutuje monitor LCD z nowej linii produktów NEC/Mitsubishi obejmującej monitory o przekątnej ekranu od 15 do 20,1 cali - model NEC MultiSync LCD1560NX. Aktywna powierzchnia ekranu ma wymiary 304 x 228 mm. Zalecana rozdzielczość pracy to 1024 x 768 pikseli przy odświeżaniu z częstotliwością 75 Hz - czas reakcji matrycy wynosi 30 msi. Kąt widzenia wynosi 120 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie. Monitor oferuje jasność 250 cd/m2 i kontrast na poziomie 350:1. Jak każdy monitor NEC/Mitsubishi, który w swoim oznaczeniu posiada symbol "X", NEC MultiSync LCD1560NX posiada interfejs analogowy (D-sub) i cyfrowy (DVI-D).

Dzięki technologii NTAA (non-touch-auto-adjustment), NEC MultiSync LCD1560NX samoczynnie dopasowuje swoje ustawienia do otrzymywanego sygnału. Bezpośrednio po podłączeniu do komputera, automatycznie ustawione zostają takie parametry jak rozdzielczość, odświeżanie pionowe i poziome czy biegunowość. Bardziej zaawansowane ustawienia można zoptymalizować w łatwy sposób - za pomocą klawiatury i myszy. Pozwala na to oparta wykorzystująca protokół DDC/CI aplikacja NaViSet, bezpłatnie udostępniana na stronie internetowej NEC/Mitsubishi. Oczywiście użytkownicy mogą skorzystać też ze standardowego graficznego menu ekranowego. » czytaj dalej

Logitech Dual Optical i Internet Navigator SE


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:31
(28)Komentarzy (28)
Myszka i klawiatura Logitecha tym razem w wydaniu własnej, ciekawej i wnikliwej recenzji towarzysza NimnuLa, który poświęcił swój cenny czas na przygotowanie artykułu. Dziękujemy i zapraszamy zainteresowanych do lektury, jednocześnie prosząc o kolejne opinie:
Już od pewnego czasu mam przyjemność bycia niewątpliwie szczęśliwym użytkownikiem dwóch produktów Logitecha - myszy optycznej oraz klawiatury. Myszkę kupiłem jako pierwszą. Wcześniej miałem jeszcze dwie myszki - z każdym kolejnym modelem coraz bardziej zaawansowane: Videal - prosta, ale wygodna 3-przyciskowa myszka w bardzo sympatycznym kształcie "jajka", dostarczona z moim pierwszym PC ... pożyła 2 lata poczym zdechła. Kolejnym produktem był wyrób firmy A4Tech - model www11 - 4-przyciskowa z 2. scrollami - ergonomiczna i praktyczna ... no i ostatni zakup Logitech Dual Optical MouseMan - chyba na razie moje najlepiej ulokowane pieniądze w skarbonkę jakim niewątpliwie jest PC ;) Przy tej myszce dawne określenie myszki "stoło-kulotoczny wskaźnik położenia celu" traci na znaczeniu ;)

Na klawiaturę przyszedł czas niedawno - historia tutaj sięga jednak 3 modeli klawiatur: pierwsza klasyczna klawiatura Chicony, służyła dopóki nie sprzedałem starego komputera - ponad 3 lata. Później zakupiłem niestety klawiaturę Acer ("ergonomiczna", z podkładką, USB ... ) Zamęczyłem ją bardzo szybko, ale czego można było się spodziewać po produkcie za 30zł ... po tym kupiłem klawiaturę multimedialną Samsung. Przyjemna, ale to nie było jeszcze to czego oczekiwałbym od klawiatury. Z tych trzech jednak klasyczną Chicony wspominam najlepiej. Kilka miesięcy temu postanowiłem się szarpnąć za coś ponadprzeciętnego ... i tak oto piszę teraz z Logitech Internet Navigator SE. Tyle tytułem wstępu... przejdę do rzeczy.
 » czytaj dalej

Radeon 9100 w ofercie JTT


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:10
Komentarzy (0)
JTT Computer S.A. wprowadza do sprzedaży serię kart graficznych Power Color opartych na układzie ATI Radeon 9100 - które zastępują popularnego Radeona 8500, przeznaczone dla graczy o średnio zasobnym portfelu. Karty wyposażone są w 64 lub 128MB pamięci DDR, 4 potoki renderujące, złącze AGP4X, a także dodatkowe wyjścia: cyfrowe DVI i TV-out. Rdzeń i pamięć modeli PowerColor Radeon 9100 są taktowane zegarem o częstotliwości 250 MHz. Wersja z 128 MB pamięci kosztuje 465 zł netto, a 64 MB pamięci 375 zł netto. Rdzeń modelu PowerColor Radeon 9100L jest taktowany zegarem o częstotliwości 250 MHz, a pamięć 183 MHz. Wersja 64 MB pamięci kosztuje 295 zł netto.

Cichy zasilacz


Autor: R4v | źródło: W2S | 14:06
(3)Komentarzy (3)
Warp2Search przedstawił recenzję zasilacza RCP300W, niemieckiej firmy RSG-Electronics. Pracuje on bezgłośnie, ze względu na brak wentylatorów. Niestety, zasilacz jest nieco niewymiarowy, więc należy poświęcić trochę czasu na dostosowanie swojej obudowy. Należy jednak zauważyć, że PSU jest dosyć ładnie wykonany i może stać się ozdobą komputera, jeśli tylko mamy przez co zajrzeć do środka. Testowy sprzęt był dosyć "prądożerny". Składał się z płyty Asus A7N8X, 2 pamięci Corsair DDR400, Athlona XP 2600+, Radeona 9700 Pro firmy Saphire, napędu DVD, CD-RW, dysku Samsunga 120GB, dwóch wentylatorów i kilku neonówek. Chociaż zasilacz zapewnia jedynie 9A na lini +12V, system pracował stabilnie. Sprzętu nie udało się zawiesić nawet pomimo usilnych, 8-mio godzinnych prób z Unreal Tournament 2003 i 3D Mark 2001. Jedyną przeszkodą w zrealizowaniu idei cichego peceta może być cena zasilacza, porównywalna z rozwiązaniami firmy Engelking. Pełną recenzję znajdziecie na stronie Warp2Search.

Jabber wkracza do Polski


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:50
Komentarzy (0)
Relacja od mariana: "Wczoraj w samo południe lista serwerów na JabberStudio poszerzyła się o kolejnego potwora. Założony został projekt wysoko wydajnego serwera mogącego przyjąć jednoczesne obciążenie ogromnej ilości użytkowników (ponad 50 tysięcy). WPJabber jest na licencji GPL, wykorzystuje linuksowe pthreads. Jest w pełni kompatybilny z serwerem jabberd 1.4.2 i bardzo stabilny. Dzięki połączeniu zamkniętej dotąd sieci jaką stanowił komunikator WPKontakt z ogólnoświatową siecią Jabbera, ilość zarejestrowanych użytkowników Jabbera w Polsce przekroczyła 230 000. » czytaj dalej

Cisco skarży Chińczyków


Autor: DYD | źródło: 4D / SV | 12:44
(1)Komentarzy (1)
Firma Cisco Systems złożyła pozew sądowy przeciwko Huawei Technologies – jednemu z największych chińskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Chodzi o tanie routery Huawei, które wykorzystują rozwiązania Cisco.

To pierwszy proces w sprawie o naruszenie własności intelektualnej, jaki Cisco kiedykolwiek wytoczyło. Przedstawiciele firmy podkreślają, że taki krok jest dla nich ostatecznością, jednak negocjacje z Chińczykami nie przyniosły żadnego skutku. Według Cisco, Huawei "pożyczyło sobie" opracowany przez Amerykanów interfejs użytkownika, instrukcje (podobno zmienionych jest średnio kilka słów w paragrafie) i kod źródłowy oprogramowania stosowanego w routerach. Dzięki temu osoby przyzwyczajone do korzystania ze sprzętu Cisco są w stanie bez żadnego treningu pracować z tańszym sprzętem Huawei.

Huawei jest najgroźniejszym rywalem Cisco w Chinach. Podobno inne amerykańskie firmy przygotowują już pozwy przeciwko swoim chińskim konkurentom. Eksperci twierdzą, że im większe będą inwestycje na rynku chińskim, tym częściej będziemy słyszeć o tego typu sprawach, gdyż łamanie praw autorskich jest tam nagminne.

Zakazany "Postal 2"?


Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 12:37
(2)Komentarzy (2)
Holenderskie organizacje gejowskie domagają się wprowadzenia zakazu sprzedaży gry Postal 2. Henk Krol, działający na rzecz praw mniejszości seksualnych wydawca najpopularniejszej w Holandii gazet gejowskiej Gay Krant, domaga się zablokowania dystrybucji gry Postal 2, której premiera zapowiadana jest na marzec. Gra jest kontynuacją brutalnego Postal – jednej z najbardziej kontrowersyjnych tytułów roku 1997.

Postal 2 to strzelanina z perspektywy pierwszej osoby. Akcja gry jest rozgrywa się na przedmieściach zamieszkiwanych przez przedstawicieli różnych ras i orientacji seksualnych. Misje, które gracz ma do wykonania odzwierciedlają codzienne, nudne sytuacje, jak np. robienie zakupów w sklepie. Wszystkie zadania można wykonać na dwa sposoby – zgodny z prawem oraz drugi, znacznie bardziej "atrakcyjny", polegający np. na pacyfikacji kolejki do kasy... Jest brutalnie i krwawo, a ofiarami morderstw padają najczęściej przedstawiciele wszelkiego typu mniejszości. » czytaj dalej

Kolejny telefon z organicznym wyświetlaczem


Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:12
Komentarzy (0)
Na japoński rynek trafi wkrótce kolejny telefon komórkowy z wyświetlaczem wykonanym w technologii OEL. Jego producentem jest firma Sanyo. Od grudnia firma prowadzi intensywne testy 300 prototypowych egzemplarzy telefonów z wyświetlaczami organicznymi. Masowa produkcja rozpocznie się latem. Nowy model posiada 2-calowy, wysuwany wyświetlacz OEL, pod którym ukryta jest klawiatura. W telefonie znajdują się również dwa służące do wykonywania zdjęć moduły CCD (umieszczone po dwóch stronach aparatu). Produkt Sanyo będzie drugim w historii modelem telefonu komórkowego wykorzystującym nową technologię produkcji wyświetlaczy. Pierwszym telefonem z panelem organicznym był zaprezentowany w październiku 2001 r. telefon NEC FOMA N2001.

Sanyo - we współpracy z firmą Eastman Kodak - rozpoczęło już masową produkcję niewielkich kolorowych wyświetlaczy organicznych. Jeszcze w tym roku firma chce osiągnąć produkcję na poziomie 1 mln sztuk miesięcznie. Sanyo przewiduje, że od przyszłego roku rozpocznie się prawdziwy boom na stosowanie wyświetlaczy organicznych w sprzęcie elektronicznym różnego typu – od telefonów komórkowych, po samochodowe systemy nawigacyjne. Firma zwiększy też produkcję modułów fotograficznych dla telefonów komórkowych, gdyż ze względu na duży popyt w Japonii, już dziś producenci nie nadążają z dostawami. Sanyo prognozuje, że w roku 2005 na całym świecie sprzeda się 150 mln sztuk telefonów ze zintegrowanymi aparatami cyfrowymi.

Fujitsu i Intel = linuksowe serwery


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:08
Komentarzy (0)
Firmy Fujitsu Limited i Intel Corporation przedstawiły plany opracowania korporacyjnych serwerów do komercyjnych zastosowań o krytycznym znaczeniu. Nowe systemy Fujitsu, zbudowane w oparciu o standardowe procesory Intela i pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych Linux i Windows, stanowić będą uzupełnienie oferowanych przez Fujitsu do przeznaczonych do zastosowań o krytycznym znaczeniu korporacyjnych platform uniksowych i mainframe. Fujitsu planuje wprowadzić do oferty systemy oparte na procesorach Intel Xeon DP i MP przed końcem roku 2004. Większe systemy, oparte na przyszłych wersjach procesorów Intel Itanium, mają trafić na rynek przed końcem roku 2005. Systemy te odznaczać się będą możliwością skalowania do najbardziej wyrafinowanych, 128-procesorowych maszyn klasy mainframe.

W celu stworzenia optymalnych warunków współpracy - zgodnie z ogłoszoną w październiku strategią wykorzystania systemu Linux - firma Fujitsu stworzyła w ramach Enterprise Systems Group nowy dział systemów linuksowych. Dział ten, zatrudniający ponad 300 inżynierów i korzystający z doświadczeń Fujitsu's w dziedzinie systemów do zastosowań o krytycznym znaczeniu, obejmujących technologie połączeń, klastrowania, systemów autonomicznych i przetwarzania sieciowego (grid computing), koncentruje się na tworzeniu platform sprzętowych i podstawowego oprogramowania systemowego zapewniających wysoką niezawodność, dyspozycyjność i skalowalność korporacyjnych systemów wykorzystujących Linux. » czytaj dalej

Intel Graphics driver i INF update


Autor: DYD | źródło: TC | 10:15
Komentarzy (0)
Techconnect poinformował w newsach, że Intel wypuścił uaktualnienia do swoich graficznych układów. Nowy sterownik przeznaczony jest do następujących zintegrowanych, graficznych chipsetów: 830M; 830MG; 845G; 845GL; 845GE; 845GV; 852/855 oraz GM/GME. Nowe sterowniki datowane są na 17 stycznia i posiadają oznaczenie 6.13.01.3413. Można pobrać wersję dla systemów: Windows 9x/ME, Windows 2K/XP oraz Windows NT4. Jest także świeży (4.30.1006) INF Update Utility dla chipsetów Intela - dostępny tutaj (thx Blesso za info).

The Bat! w wersji 1.62i


Autor: DYD | źródło: FF | 00:09
(6)Komentarzy (6)
The Bat! z firmy RITLABS jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję (lista zmian) można pobrać stąd (2.39 MB).

Gitara dla skomputeryzowanych


Autor: DYD | źródło: iXBT | 00:04
(1)Komentarzy (1)
Na imprezie Winter NAMM 2003 firma Yamaha przedstawiła ciekawe urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina elektryczną gitarę bez strun. Nie jest to jednak zwykły instrument, lecz urządzenie zawierające nową interaktywną technologię nauki gry na gitarze. W tym celu Yamaha uzupełniła serię elektronicznych gitar o symbolu EX-EG Guitar w nowy, specjalny model umożliwiający naukę akordów poprzez zapalające światełka pojawiające się na gryfie. Tak się przedstawia instrument Yamahy:


Nowy model "gitary-samoczuka" Yamahy posiada 12 specjalnych, świetlnych diod, pokazujących prawidłowe ułożenie palców na gryfie. Sześć pseudo-strun umożliwia zarówno bicia jak i możliwość gry "palcówką". Poprzez port MIDI można załadować w pamięć Flash ROM nowe melodie i kompozycje. Dodatkowo, gitara umożliwia kilka typów brzmień gitary (9) - możemy uzyskać symulację gitary jazzowej, klasycznej czy też rockowej oraz różne warianty gitary basowej. Jest też możliwość uzyskania brzmienia innych instrumentów strunowych, np. japońskiej lutni "shamisen".

 
Czwartek 23 stycznia 2003

Opinia: A4Tech z "full wypasem"


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:02
(21)Komentarzy (21)
Kolega z Boarda Artur uraczył nas dziś wieczór swoimi świeżymi spostrzeżeniami po nowym zakupie myszy A4Tech RFSOP-35A radiowej i optycznej w dodatku z niezłym wyposażeniem... Oto opis (polskie litery były dodawane z „automata”, więc przepraszamy za ewentualne błędy w tekście) i zapraszamy innych Czytelników do swoich opinii o sprzęcie!
Pierwszy raz zobaczyłem tak profesjonalne podejście do tematu ze strony tej firmy. Właściwie od zawsze używam ich urządzeń - najwierniej trwałem przy WWW-5 - nieśmiertelnej płaskiej myszy z 2 rolkami... Niestety - nowe serie wypchnęły stary design i trzeba było pójść w nowe. Kupiłem pól roku temu zwykłą radiowa mysz A4Tech, ale ta miała z kolei wielkie pudlo za odbiornik fal radiowych i jakoś nie bardzo mi się to podobało. Widziałem u znajomego mysz optyczną Samsunga i całkiem mi się spodobała - gdyby tak do niej radio ... i jeszcze port USB w monitorze użyć... ech...
 » czytaj dalej

Nowy XVid;-) i SysInfoMyWork


Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:58
Komentarzy (0)
Piotr Zagawa, autor programu XVid;-) do odtwarzania filmów poinformował nas w dniu dzisiejszym o jego nowej wersji (1.7). Cechy programu to m.in. czytelny i prosty interfejs użytkownika, wyświetlanie filmu w oknie i na pełnym ekranie, powiększanie okna wideo automatyczne pobieranie informacji o plikach wideo do playlisty oraz obsługa skórek. XVid;-) należy do kategorii FREEWARE, można go pobrać ze strony autora (1 MB).

Drugim użytkiem jest SysInfoMyWork 1.0 - program narzędziowy dla Windows 2K/XP monitorujący stan pamięci. Służy on do monitorowania stanu pamięci systemowej i obciążenia procesora. Pokazuje informacje za pomocą animowanej ikony umieszczonej w obszarze stanu paska zadań i może zwalniać pamięć systemową. SysInfoMyWork działa na systemach NT w wersji równej lub większej niż 5.0, a więc Windows 2000 i XP. Program dostępny jest stąd (100 KB).

VIA rezygnuje z podstawek


Autor: R4v | 19:17
(2)Komentarzy (2)
VIA planuje całkowicie zrezygnować z procesorów osadzanych w podstawkach typu ZIF. W związku z coraz większym popytem na małe i tanie pecety, już w tej chwili firma sprzedaje znacznie więcej układów w obudowach BGA niż pozostałych. Według Chen Wen-chi, prezesa VIA, w tej chwili cena zaczyna być dla klientów ważniejsza niż maksymalna wydajność i możliwości rozbudowy komputera. Procesory wlutowane bezpośrednio na płycie mają obniżyć koszty i wymiary. Nie ma jednak róży bez kolców. Procesory w obudowach BGA pozbawią użytkowników możliwości łatwego "upgrade'u" sprzętu. Jednak przy utrzymaniu niskich cen na gotowe platformy, może to mieć niewielkie znaczenie dla większości klientów. VIA zamierza także rozszerzyć swoją ofertę na notebooki. W drugim kwartale ma się pojawić procesor z jądrem Nehemiah w wersji dla laptopów.

Sanyo na fioletowo


Autor: DYD | źródło: 4D / CDRinfo | 15:47
(1)Komentarzy (1)
Od marca firma Sanyo Electric rozpocznie masową produkcję laserów fioletowych, które trafią do odtwarzaczy i nagrywarek DVD nowej generacji. Fioletowy laser ma w przyszłości zastąpić używane dzisiaj lasery czerwone. Emituje światło o krótszej fali, dzięki czemu może obsługiwać płyty o większej gęstości zapisu. Na produkcję sprzętu DVD nowej generacji Sanyo wyda do roku 2005 aż 10 mld jenów (około 84,37 mln USD). Firma przewiduje jednak, że sprzedaż jej sprzętu opartego na fioletowym laserze wygeneruje w roku 2006 wpływy w wysokości 15 mld jenów.

Gigabyte SINXP1394 w testach


Autor: Jasiek | 14:21
(4)Komentarzy (4)
O pierwszej konstrukcji Gigabyte na chipsecie SIS655 już pisaliśmy. Od tego czasu producent już zdążył rozszerzyć oferte płyt z nowym układem SIS. SINXP1394 bazuje na mostku północnym rev. A0, który według SIS nie obsługuje HT. Stąd producent już zapowiedział rewizję B chipsetu. Cała sytuacja jest trochę niejasna. Jak wiemy HT jest obsługiwany z poziomu BIOS, co potwierdza specyfikacja płyty Gigabyte. SINXP1394 z układem SIS 655 rev. A według GB Hyperthreading obsługuje. Być może oficjalne stanowisko SIS, jest związane z licencjami Intela.

Seriws OCW opublikował już jedną z pierwszych recenzji wspomnianej płyty. Niestety była przetestowana jedynie z P4 2.4B, tak więc nadal musimy wierzyć producentowi na słowo, co do obsługi HT. Możemy jednak już wstępnie porównać wydajnościowo układ SIS655 z Granite Bay Intela. Generalnie różnice są bardzo małe. Z pamięciami DDR400, pracującymi w trybie dwukanałowym, wyniki SINXP1394 są bardzo dobre. Widać jednak w niektórych testach przewagę płyt z chipsetami Intela. Prawdopodobnie, jest to kwestia większych opóźnień na drodze do pamięci układu SIS. W ostatecznym rozrachunku SINXP1394 odstała 9.2 na 10 punktów możliwych.

Nagrywarka DVD Plextora


Autor: R4v | źródło: Plextor | 13:43
(2)Komentarzy (2)
Plextor przedstawił swoją pierwszą nagrywarkę DVD+RW o oznaczeniu PX-504A. Napęd współpracuje z interfejsem IDE. Nagrywarka została wyposażona w czarną tackę, która według producenta ma ograniczyć zakłócenia przy zapisie i odczycie. PX-504A nagrywa płyty DVD-R z prędkością 4x, natomiast płyty CD-R są nagrywane z prędkością 16x. Krążki RW są nagrywane odpowiednio z prędkościami 2.4x i 10x. Przy odczycie napęd osiąga prędkości 12x dla DVD i 40x dla CD. Nagrywarka dysponuje buforem 2MB, a przed opróżnieniem bufora chroni technologia BURN-Proof. W pudełku, poza samym napędem, znajdziemy 1 płytę DVD+R, 1x DVD+RW, taśmę IDE, kabelek audio, oprogramowanie PlexTools, Nero 5.5 wraz z InCD, Pinnacle Studio 8, PowerDVD i instrukcję. Na zakupy będzie można się wybrać w marcu, kiedy to PX-504A trafi do sklepów w cenie $350.

Bartony coraz bliżej


Autor: Jasiek | źródło: AMDZone | 13:40
(3)Komentarzy (3)
AMD rozpocznie już niedługo sprzedaż procesorów na rdzeniu Barton. Według AMDZone nowych układów możemy się spodziewać na początku lutego. Pojawi się także Athlon MP 2600+ (dla konfiguracji dwuprocesorowych). Procesor z 512 kB cache L2 nie będzie niestety należał do tanich w produkcji. Możemy spodziewać się ceny około $570 za XP 3000+, który będzie dostępny w ograniczonych ilościach. Pełna lista Athlonów na nowym rdzeniu poniżej. » czytaj dalej

Super-cienki odtwarzacz MP3


Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:19
Komentarzy (0)
Jak poinformował serwis Nikkei, firma Seagrand wprowadza na rynek japoński super-cienki, wyposażony w możliwość zapisu odtwarzacz audio, który bez problemu zmieści się w notatniku biznesmena.

RAVEMETAL CardRec – bo tak nazywa się urządzenie - ma wymiary 9,8 x 77 x 54 mm i waży zaledwie 55 g. Odtwarzacz radzi sobie z plikami w formatach MP3, WMA oraz ADP. Nowy produkt Seagrand posiada wbudowany mikrofon mono i będzie oferowany w trzech wersjach różniących się pojemnością pamięci – będzie to 128MB, 192MB i 256MB. Ceny dla poszczególnych modeli będą wynosić – odpowiednio – 195, 235 i 285 USD. Najtańsza odmiana odtwarzacza może pomieścić blisko 9 godzin dźwięku zarejestrowanego przez mikrofon lub 2 godziny wysokiej jakości plików MP3. Z komputerem odtwarzacz łączy się przez port USB i zasilany jest przez akumulatorek niklowy lub przez zwykłą baterię AAA po dołączeniu specjalnego modułu.

Poufność po rosyjsku


Autor: DYD | źródło: 4D / NYTimes | 12:03
(2)Komentarzy (2)
Od kilku tygodni w Moskwie można kupić płyty CD z danymi osobowymi klientów lokalnego operatora telefonii komórkowej – Mobile Telesystems. Na czarny rynek trafiła prawdopodobnie cała baza danych firmy, obejmująca 5 milionów osób.

Nie ustalono jeszcze, czy "na ulicę" trafiły wszystkie dane z numerami telefonów, adresami domowymi i numerami kart kredytowych. Firma wciąż nie wie, jaką drogą nastąpił „wyciek”. Nie wykryto luki w procedurach bezpieczeństwa, pojawiają się więc sugestie, że winnych należy szukać gdzie indziej. W Rosji operatorzy telefoniczni muszą udostępniać wszystkie dane osobowe policji oraz agencjom rządowym. Spekuluje się więc, że informacje o 5 mln abonentów Mobile Telesystems na czarny rynek trafiły właśnie za sprawą jakiegoś urzędnika lub policjanta. Przedstawiciele policji i rządowej agencji bezpieczeństwa nie chcą komentować tej sprawy. » czytaj dalej

GeForceFX w zapowiedziach producentów


Autor: DYD | źródło: iXBT | 11:58
Komentarzy (0)
W Sieci zaczynają pojawiać się mniej lub bardziej oficjalne doniesienia od producentów kart graficznych z informacjami technicznymi o kartach z GeForceFX na pokładzie. Kilku większych graczy w tej branży przedstawiło już detale o swoim GeForceFX - PNY Technologies zaprezentowało kartę Verto, z AOpen przeciekło trochę informacji o produkcie Aeolus FX, z kolei ASUS pochwalił się modelem V9900. Poniżej przedstawiam pudełka bohaterów z GeForceFX.

    
Specyfikacja w/w kart wygląda podobnie, modele z GeForceFX charakteryzują się wielkością pamięci 128MB o częstotliwości 1GHz (500MHz DDR2), częstotliwością rdzenia 500MHz, układem RAMDAC 400MHz, złączami VGA/VIVO/DVI-I, maksymalną rozdzielczością 2048 x 1536 x 32 bpp x 85Hz, AGP 8X/4X/2X.

Targi Komputer Expo 2003 - relacja


Autor: Grosz | 10:30
(5)Komentarzy (5)
Dzień Drugi Targów (22.01.2003 g. 10.00-15.15) XVIII Narodowe Targi Teleinformatyczne Komputer Expo - 2003. Jak zauważyliście już nazwa targów uległa "euro" degradacji tj. zamiast "Międzynarodowych" mamy już tylko "Narodowe Targi Teleinformatyczne" (prawie 1/8 powierzchni targowej zajmowały takie firmy jak: TP S.A., Telenegro, Nask , Net, Era GSM i in.).

Z kolei "bio" degradacji uległ sposób "dojazdu" do pawilonu wystawienniczego. Pomijam tu tak prozaiczną sprawę jak brak zwykłej - miejskiej linii autobusowej dowożącej w pobliże drzwi wejściowych, czy wielkiego parkingu na dużą liczbę "mechanicznych rydwanów", choćby takiego jak kiedyś na ul. Postępu (kto pamięta targi z przed paru lat?). Najbliższe przystanki autobusów ZTM (róg al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka linii: 105, 154, 159, 167, 178, 184, 359, 384, 408, 506, 507, 523 oraz PKP Warszawa Kasprzaka) znajdują się w odległości prawie J E D N E G O kilometra od ul. Prądzyńskiego 12/14, bliżej jest stacja PKP Warszawa Wola, ale jak tam dojść - Bóg raczy wiedzieć. Jeżeli nie chcecie czekać na specjalny autobus targowy (kursuje co 20 min.) podwożący zdezorientowanych gości (bo oznaczenia targów trzeba szukać pod mikroskopem i z pęsetą), to czeka Was dość długi spacer po wąskim chodniku (ul. Bema), a później ulicą Prądzyńskiego po błocie lub poboczem niezbyt szerokiej jezdni, gdzie stoi mnóstwo źle zaparkowanych samochodów (bo po co płacić za parking, z resztą i tak mały i ciasny jak na "rozmach" imprezy?). Panowie i Panie ze Straży Miejskiej zapraszam na ul. Prądzyńskiego - żniwa jak się patrzy. » czytaj dalej

 
Środa 22 stycznia 2003

Zostań redaktorem TwojePC!


Autor: DYD | 19:00
(22)Komentarzy (22)
Serwis TwojePC rozpoczyna wstępny nabór dla osób mających duży zapał do pracy, znajomość branży w jakiej nasz serwis się obraca oraz łatwość i poprawność pisania. Jeśli chcesz się przyłączyć do naszego redakcyjnego grona, nie pytaj czego wymagamy, lecz powiedz co możesz zaoferować. Wiadomo, nie piszemy o szydełkowaniu, więc liczymy na osoby mające odpowiedni zasób wiedzy komputerowej. Redaktorzy do aktualności i wolnych artykułów czy felietonów mogą się zgłaszać z całej Polski, choć preferowana Warszawa - możliwość pracy także w redakcji, stały dostęp do Sieci oraz nowości sprzętowych. Kandydatów do recenzowania sprzętu wszelkiej maści, zapraszamy TYLKO ze stolicy - mile widziane doświadczenie ugruntowane własnymi artykułami. Wynagrodzenie na każdym stanowisku redaktorskim jest adekwatne do włożonej pracy w TPC! Osoby zainteresowane proszę o przesłanie listu motywacyjnego na mailowy adres praca@twojepc.pl. Być może TwojePC czeka właśnie na Ciebie - skorzystaj z szansy!

Płaski dysk


Autor: R4v | źródło: PCWorld | 18:50
(2)Komentarzy (2)
Wszyscy wiedzą, jaki rozmiar mają karty kredytowe. Takie same rozmiary ma nowy nośnik pamięci StorCard, stworzony przez firmę o takiej samej nazwie. Karta może przechowywać od 100MB do ponad 5GB danych. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to zwykła karta pamięci, to w środku znajdziemy... obracający się dysk. Napęd jest uruchamiany w momencie włożenia karty do czytnika. Urządzenie posiada także układ szyfrujący który ma zabezpieczyć przechowywane dane przed odczytem przez niepowołane osoby. Napęd jest tak samo elastyczny jak zwykłe karty chipowe. Czytnik, podłączany do portu USB lub PCMCIA, ma kosztować ok. $100. Cena samej karty ma wynieść $15. StorCard i StorReader mają trafić do sprzedaży w drugiej połowie tego roku. Firma zamierza wytwarzać karty we współpracy ze znanym producentem nośników.

Nowy produkt Thermaltake


Autor: Jasiek | 18:07
Komentarzy (0)
TT w swoim ostatnim produkcie serwuje nam dość nietypowe podejście do chłodzenia. Najnowszy zestaw SubZero4G ma zadbać o nasze uszy. Składa się on typowego coolera dla CPU, wentylatora 80x80mm do obudowy, płytki Peltiera oraz karty PCI. Chip sterujący pracą wiatraków to nowy patent TT. Do karty podłączamy wszystkie wentylatory oraz Peltiera. W założeniach poziom hałasu w idle oraz prostych aplikacjach ma nie przekraczać 25 dB. Wiatraki będą zasilane zmiennym napięciem 6, 8 lub 12 V w zależności od temperatur otoczenia i Peltiera. Warto jednak pamiętać, że Smartfan Thermaltake rozpędza się do niespełna 5000rpm, wytwarzając przepływ 32 CFM. Wtedy jest już bardzo głośny: 38-39 dB (według danych producenta).

Jak klasyczny cooler poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z ogniwa oraz CPU? Pomysł wydaje się być wątpliwy, tak samo jak zapowiadana cisza. Zestaw SubZero4G będzie dostępny wersjach dla P4 oraz procesorów AMD K7 i nadchodzących K8.

Nowa rodzina "MiNt Peripherals"


Autor: DYD | źródło: MPC | 16:45
(1)Komentarzy (1)
MiNt wzbogacił swą ofertę o nową grupę produktów pod nazwą "MiNt Peripherals". Wśród nowości znajdują się kontroler PCI USB 2.0, nieco starszy PCI USB 1.1, oraz karty PCI IDE ULTRA ATA 133 RAID i PCI I/O 2 Serial/1 LPT. Urządzenia MiNt z rodziny "MiNt Peripherals" pozwalają użytkownikowi podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych tj. klawiatury, myszy, cyfrowe aparaty fotograficzne i inne zewnętrzne urządzenia USB 1.1, zewnętrznych dysków twardych, skanerów, napędów CD-RW (USB 2.0). Kontroler MiNt IDE Ultra ATA 133 umożliwia podłączenie do czterech urządzeń IDE (dyski twarde, napędy CD/DVD itp.), pracujących w różnych trybach: Ultra ATA/133, Ultra ATA/100, Ultra ATA/66, Ultra ATA/33 czy EIDE/Fast ATA-2, natomiast karta MiNt PCI I/O 2S1P rozszerza możliwości komputera poprzez dodanie dwóch portów szeregowych i jednego portu równoległego. Wkrótce dołączą do nich dwie karty kontrolera PCI IEEE1394 NEC typu FireWire.

Irfan View 3.80


Autor: DYD | źródło: FF | 16:39
Komentarzy (0)
W Sieci ukazała się nowa wersja popularnej przeglądarki plików graficznych Irfan View. Program potrafi przeglądać większość popularnych i mniej znanych formatów graficznych, jak również pliki dźwiękowe i animacje. Nowa wersja niesie za sobą wiele zmian i poprawek, m.in. obsługa formatów WBZ/WBC, kilka nowych pluginów (do edycji zapisywania komentarzy w JPG, Nero PlugIn, SoundPlayer PlugIn), wstępne wsparcie plików RAW z cyfrowych aparatów, nowa opcja pełnego ekranu. Więcej informacji i programie na stronie irfanview.com. Przeglądarkę można pobrać z tucows lub od nas (841 KB).

Rzut okiem: Komputer Expo 2003


Autor: DYD | 15:05
(10)Komentarzy (10)
Dziś miałem okazję pobyć na tegorocznych targach Komputer Expo 2003. Zaczęło się od tego, że spokojnie wybrałem się do Pałacu Kultury, w którym poprzednio były organizowane targi. Jednak przy głównym wejściu pustki, a panowie z informacji skierowali mnie na Wolę (dzielnica Warszawy) do Centrum Konferencyjno-Wystawniczego, które też ma w nazwie EXPO. Miłym akcentem jest bezpłatny autobus dowożący zagubionych gości spod Pałacu na targi. Wreszcie dotarłem...

  
Impreza raczej w pamięć się nie wbije - cześć wystawowa nie powala wielkością - można ją obejść w 10 minut. Dostępne były sale konferencyjne, gdzie odbywały się seminaria tematyczne, zaś ogólna organizacja nie powodowała stresu, może poza drobną kolejką do szatni. Oprócz takich firm jak Action, TPSA, ERA czy NTT, było sporo firm mniejszych, dostawców oprogramowania oraz kilku tajwańskich wystawców próbujących wdrażać na nasz rynek swoje produkty. Jedną z firm była CFI Group mająca w swojej ofercie obudowy i całe systemu typu Barebone. Rodzina E-Cube liczyła pięciu członków zarówno dla procesorów Socket A jak i Socket 478. Drugim wystawcą tajwańskim był Triplex prezentując srebrne laminaty PCB z kartami GeForce4, ukladami audio oraz co ciekawe kartę Wireless Ti4200-AGP8X, która posiada bezprzewodowe wyjścia Video, TV i audio. Więcej zdjęć po kliknięciu w [...] Chętnie poznamy także Wasze wrażenia z pobytu na targach. » czytaj dalej

ICQ Pro 2003a Beta Build 3800


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 14:41
Komentarzy (0)
I znowu nowa wersja ICQ Pro 2003a, czyli wersji rozbudowanej ICQ, oznaczoną numerem Build #3800 i datowanej na 21/02. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi w Internecie, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Plik z najnowszym ICQ Pro 2003a, w którym wyeliminowany znalezione błędy i poprawiono interfejs, można pobrać z oficjalnej strony ftp.icq.com (3.79 MB) lub lokalnie z ftp.TwojePC.pl.

Ceny płyt CD-R w marcu w górę?


Autor: DYD | źródło: iXBT | 14:24
Komentarzy (0)
To oczywiście przypuszczenia, jakie serwis DigiTimes zamieścił na swoich łamach informację - opierając się na doniesieniach od pewnych dostawców sprzętu współpracujących z dużym tajwańskim producentem Ritek - jakoby w marcu miałby nastąpić wzrost cen na płyty CD-R. W firmie Ritek potwierdzono fakt, że ceny mogą wzrosnąć, jeśli utrzyma się wysoki stopień zapotrzebowania na te płyty, a prognozy wskazują na stały wzrost zainteresowania. Możliwości produkcyjne firmy Ritek osiągnęły bowiem 100% w segmencie CD-R. Pojawiają się także doniesienia, że drugi duży producent CMC Magnetics również ma podnieść ceny płyt CD-R do poziomu US$0.20 za sztukę. Ritek bowiem przekierował swoją technologię w kierunku rynku płyt DVD+R oraz DVD-R. Mimo wzrostu popularności tych nowych standardów, rynek CDR nadal rośnie i prognozy firmy Ritek na ten standard nadal są duże. Pełna relacja na DigiTimes.

"Mrówka" do łączenia komputerów


Autor: DYD | 13:50
(5)Komentarzy (5)
Damian Pasternak ze strony strdp.prv.pl poinformował o wydaniu wersji 0.31 BETA małej aplikacji "Mrówka" (FREEWARE), który służy do przesyłu danych między komputerami połączonymi przez port szeregowy (COM). Umożliwia: przesyłanie plików oglądanie (monitoring) zawartości dysków oraz prowadzenie rozmowy. Mrówka nie wymaga podawania praw dostępu (wysyłanie lub odbiór), komputery po obu stronach mogą zarówno wysyłać jak i odbierać dane. System operacyjny: Windows XP/2000/NT/95/98/ME. Program można pobrać stąd (402 KB).

VIA Nehemiah w produkcji


Autor: R4v | źródło: Inquirer | 13:35
(3)Komentarzy (3)
Podczas gdy 'piecyki' AMD i Intela osiągają już taktowanie w okolicach 2-3GHz, VIA konsekwentnie pracuje nad linią swoich procesorów C3. Najnowszym układem z tej serii jest procesor z jądrem Nehemiah. Był on już zapowiadany od pewnego czasu, jednak kłopoty TSMC z produkcją przesunęły nieco premierę. Nowy C3 zawiera nowatorską funkcję, nazwaną Padlock. Jest to generator liczb losowych, który tworzy liczby na podstawie szumu emitowanego przez procesor i pozostałe podzespoły. Pomysł wprowadzenia takiego generatora przedstawił Intel już kilka lat temu. Jednak idea nie doczekała się realizacji aż do teraz. Wbudowany generator pozwoli na szyfrowanie danych przez hardware, bez konieczności stosowania odpowiedniego oprogramowania. VIA twierdzi także, że nowa architektura CoolStream ma zapewnić przyrost wydajności o 73% w stosunku do poprzednich układów C3. Nehemiah jest dostępny w cenie $45/1000 szt. Procesor pobiera zaledwie 10W mocy przy taktowaniu 1GHz, posiada 4 potoki wykonawcze a także obsługuje instrukcje SSE. Układ jest kompatybilny z gniazdem Socket 370.

Rage3D Tweak v3.7


Autor: DYD | źródło: Board | 13:19
Komentarzy (0)
Dobrze znany dużej części posiadaczy kart na układach ATI tweaker doczekał się nowej wersji 3.7. Rage3D Tweak przeznaczony jest dla posiadaczy całej rodziny kart opartych na układach Radeon, chcących mieć szybki i łatwy dostęp do wielu funkcji karty graficznej oraz możliwości overclockingu rdzenia i pamięci. Poprawki jakie niesie wersja 3.7 prezentują się okazale - m.in. dodano wsparcie dla najnowszych sterowników Catalyst 3.0, poczyniono zmiany w interfejsie, aktualizowano ustawienia dla Radeonów 9500/9700 i starszych oraz wiele innych zmian i innowacji, których lista znajduje się na stronie autora. Program do pobrania oczywiście na stronie Rage3D lub lokalnie z naszego FTP (1.52 MB).

 
Wtorek 21 stycznia 2003

Nagrywarka DVD do notebooka


Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:01
(2)Komentarzy (2)
Toshiba SD-R6012 to pierwszy na świecie wewnętrzny napęd DVD-RW z interfejsem ATAPI przeznaczony do zabudowy w komputerach przenośnych. Ultralekkie urządzenie charakteryzuje się bardzo niewielkimi gabarytami, zgodnymi z wymiarami wnęk w większości notebooków. Napęd oferuje aż sześć funkcji: zapis DVD-R z prędkością 1x; zapis DVD-RW z prędkością 1x; odczyt DVD-ROM z prędkością 8x; zapis CD-R z prędkością 16x; zapis CD-RW z prędkością 10x; odczyt CD-ROM z prędkością 24x.

SD-R6012 posiada bufor 2 MB z technologią "buffer underrun protection" chroniącą przed błędami podczas zapisu płyt CD-R z dużymi prędkościami. Warto dodać, że Toshiba charakteryzuje się szerokim zakresem odczytywanych formatów DVD, włącznie z DVD-RAM. Napęd DVD-RW Toshiba znacząco zwiększa funkcjonalność notebooka: oferuje m.in. możliwość archiwizacji danych na płytach DVD, pełną obsługę tradycyjnych nośników CD a jednocześnie zapewnia bezproblemowy, szybki dostęp do aplikacji multimedialnych i filmów na płytach DVD. Toshiba SD-R6012 pojawi się w sprzedaży w lutym br. Cena napędu w wersji bulk wynosi 1374 zł netto.

Nowe wersje HWiNFO i HWiNFO 32


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 16:15
Komentarzy (0)
Hardware Info (HWiNFO) (pod DOS i Windows) jest jednym z lepszych narzędzi do diagnozowania urządzeń znajdujących się w komputerze. Program - podobnie jak czynią to inne tego typu aplikacje (SiSoftware Sandra czy Fresh Diagnose), podaje szczegółowe informacje o systemie oraz poszczególnych podzespołach naszego PC (m.in. info procesorze, płycie głównej, dysku twardym, etc.). HWiNFO posiada także możliwości benchmarku głównych komponentów systemu. W nowej, jeszcze ciepłej wersji (1.22) poczyniono bardzo wiele usprawnień (m.in. wsparcie i rozpoznawanie ICH3 / ICH4, Matrox Parhelia 8x, 3DLabs Wildcat 4, Intel E7205, E7501, E7505, Barton AMD Athlon XP, kart ELSA GLADIAC oraz ATI All-in-Wonder 9000 / 9700) - pełna, obszerna lista na stronie domowej HWiNFO. Z tej strony można pobrać najnowsze wersje HWiNFO pod MS-DOS oraz Windows 2000/ XP / NT. Wersję dla W2K/XP można pobrać z hwinfo.sk lub naszego serwera FTP (1.12 MB).

NVIDIA Quadro FX


Autor: DYD | źródło: NVidia | 15:47
(2)Komentarzy (2)
Dziś na witrynie NVidia.com ukazały się dwie informacje prasowe dotyczące nowych układów graficznych do zastosowań profesjonalnych. NVidia powiększyła swoją rodzinę o procesory graficzne Quadro FX z przeznaczeniem dla graficznych stacji roboczych czy obróbki CAD/CAM.

W skład nowej rodziny NVIDIA Quadro FX wchodzą dwa graficzne rozwiązania: NVIDIA Quadro FX 2000 oraz NVIDIA Quadro FX 1000. Pierwsze produkty oparte o nową linię profesjonalnych układów graficznych Quadro FX mają zostać zaprezentowane już w lutym tego roku. Producent zachwala, że dzięki zastosowaniu nowych technologii w układzie graficznym oraz szybkim pamięciom DDRII, ich nowy produkt będzie do 5-ciu razy wydajniejszy od dotychczasowych rozwiązań firmy.

Zupełnie nowy Pajączek 5.0.1


Autor: DYD | źródło: Creamsoft | 14:14
Komentarzy (0)
Popularny edytor HTML Pajączek 2000 doczekał się swojego następcy. Pajączek 5 w wersji Standard i PRO został napisany w większości od nowa otrzymując całkiem nowy, wygodny interfejs oraz większą funkcjonalność. Program oferuje szerokie wsparcie dla najnowszych technologii internetowych, z których warto wymienić takie jak XHTML czy PHP. Pajączek 5 PRO to nie tylko tworzenie, ale również zarządzanie rozbudowanymi serwisami. Możliwość zdalnej pracy na plikach otwieranych bezpośrednio z sieci nawet na zasadzie pracy grupowej w kilka osób, dbałość o spójność serwisu, poprawność i czystość tworzonego kodu, automatyczna synchronizacja serwisów lokalnych ze zdalnymi to jedne z cech wyższej wersji Pajączka 5. Więcej informacji o programie tutaj. Wersję testową nowego Pajączka można pobrać stąd.

Radeon 9100 - zrób to sam


Autor: Jasiek | źródło: Rage3D forum | 13:34
(10)Komentarzy (10)
Jak wiadomo karty te nie różnią się niczym od 8500LE. Można to prosto udowodnić aplikując nowy BIOS od 9100 "staremu" Radkowi. Kilka osób z forum Rage3D i 3DCenter z powodzeniem flashowało już swoje R8500. Działa to w przypadku referencyjnych konstrukcji ATi w wersji z 64MB w obudowach TSOP. Taktowania domyślne w biosach 9100 można z powodzeniem modyfikować za pomocą RadEdit'a 1.1D. BIOS od R9100 możemy pobrać np. stąd (zegary 275/275). Od razu zaznaczam, cel takiej modyfikacji to jedynie posiadanie wyższej liczby w zakładach sterownika. Wydajnościowo nie ma żadnej różnicy. Przy okazji praktyczna rada dla wszystkich flashujących biosy kart graficznych. » czytaj dalej

ATi i Cadence Design Systems


Autor: Jasiek | źródło: ATi/Cadence | 13:05
(5)Komentarzy (5)
ATi Technologies pozyskał nowego partnera - firmę Cadence. Przy projektowaniu nowych chipów, obecny lider na rynku graficznym, wykorzysta najnowsze rozwiązania Cadence. Technologia SoC Encounter ułatwi inżynierom żmudne prace projektowe, wspierając wirtualnymi prototypami i automatyzacją niektórych zadań. ATi chwali się w materiałach prasowych, że system Cadence jest obecnie najlepszą tego typu technologią na świecie. Na 2003 rok firma planuje 2 układy w 0,13 mikrona - RV350 (1 połowa) i R400 (2 połowa). Dzięki współpracy z Cadence powstanie kolejna generacja układów ATi R500, wykonana juz w wymiarze 90 nanometrów.

Targi Komputer EXPO po raz 18 w Warszawie


Autor: DYD | 12:58
(2)Komentarzy (2)
W dniach 21 - 24 stycznia 2003 odbędą się w Warszawie Narodowe Targi Teleinformatyczne Komputer EXPO 2003, organizowane przez Zarząd Targów Warszawskich Biura Reklamy S.A. Patronat honorowy i merytoryczny nad imprezą sprawuje Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Targom patronują: Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Infrastruktury, Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych - Minister Nauki, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Program imprezy dostępny jest na tej stronie.

Soltek na nowym układzie Xabre 600


Autor: DYD | źródło: iXBT | 12:01
Komentarzy (0)
Po wypuszczeniu karty bazującej na procesorze graficznym SIS Xabre 400 - którą badaliśmy w naszym laboratorium) - firma Soltek zdecydowała się kontynuować tę serię i zapowiedziała kartę SL-X600-D6DT zbudowaną na układzie Xabre 600.

Specyfikacja techniczna dostępna już jest na stronie Solteka. Graficzny rdzeń posiada 128-bitową architekturę, AGP 8X - AGP3.0 compliant, zegar 300MHz, pamięci 300MHz-3.3ns, 64MB DDR Frame Buffer, wyjście DVI i TV-OUT S-Video.

Nowa nagrywarka LG GCE-8520B (52x)


Autor: DYD | źródło: LGE | 11:52
(2)Komentarzy (2)
Wczoraj Combo dziś "czyste" CDRW od LG. W rodzinie nagrywarek LG pojawił się nowy napęd CD-RW o symbolu GCE-8520B zapisujący dane z maksymalną prędkością 52x (nośniki CD-R). Urządzenie umożliwia też nagrywanie płyt wielokrotnego zapisu (CD-RW) z prędkością 24x. Nowy napęd obsługuje takie formaty jak CD-ROM, CD-ROM XA, Audio CD, Mixed Mode (Audio i Dane), CD-I FMV, Video CD, Photo CD (pojedyńcze i wielosesyjne), CD-Plus/CD-Extra, CD-Text, CD-R, CD-RW (odczyt) czy CD-ROM, CD-ROM XA, Audio CD, CD-I FMV, Video CD, CD-Plus/CD-Extra (zapis). GCE-8520B odznacza się dużą szybkością transmisji danych - 7800 KB/sec. Nieoczekiwanym błędom zapobiega 2MB bufor pamięci oraz technologia Buffer Underrun Proof Super Link. Urządzenie pracuje w interfejsach: E-IDE i ATAPI. Sugerowana cena detaliczna nagrywarki GCE-8520B została ustalona na 469 PLN.

S3 wróci w wielkim stylu?


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 11:44
(8)Komentarzy (8)
Firma S3, niegdyś jeden z czołowych graczy na rynku kart graficznych, dziś należąca do VIA, ujawnia kolejne informacje na temat chipu Delta Chrome, znanego wcześniej pod nazwą kodową Columbia. Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, w tym roku S3 może nieźle „namieszać”.

Układ Delta Chrome będzie taktowany zegarem 300MHz, podobnie pamięci. Dostępna będzie także tańsza wersja układu, w której rdzeń będzie pracować z częstotliwością 240MHz. Co więcej, S3 zapowiada także energooszczędną odmianę przeznaczoną dla komputerów przenośnych. W karcie zaimplementowano technologię Advanced Deferred Rendering, która ma zwiększać wydajność przy pracy z grafiką 3D. Przedstawiciele S3 twierdzą, że w programie 3DMark2001SE karty z Delta Chrome uzyskują wyniki ponad 20 tys., co sytuowałoby je pomiędzy Radeonem 9700 Pro a nVidią NV30.

Jednak co najbardziej interesujące, karty z układem Delta Chrome, które pod względem wydajności będą sytuować się pomiędzy rynkiem masowym a sektorem high-end, mają kosztować... mniej niż 100 USD. Jeszcze niedawno informacja taka zostałaby potraktowana z przymrużeniem oka, jednak zamieszanie wokół możliwości przerabiania kart Radeon pokazało, że cena kart graficznych w większym stopniu jest uzależniona od polityki producenta, niż rzeczywistych kosztów wytwarzania. Czy rzeczywistość potwierdzi te sensacyjne zapowiedzi przekonamy się w drugim kwartale, kiedy Delta Chrome trafi do sklepów.

MSI i jej nowe karty na GeForce4


Autor: DYD | źródło: iXBT | 11:36
Komentarzy (0)
Dziś firma MSI oficjalnie przedstawiła na swoich stronach trzy nowe modele kart na układach NVidia GeForce4 - są to modele Ti4800SE-VTD8X (MS-8900), Ti4800SE-TD8X (MS-8900) oraz Ti4600-TD8X (MS-8900). Wszystkie wersje boxowe nowych kart posiadają bogate wyposażenie. Model Ti4800SE-VTD8X (widoczny na zdjęciu) oparty jest na układzie GeForce4 Ti4800SE, wyposażony jest w 128MB pamięci DDR i liczne wyjścia Video: TV-out (S-Video connector), Video-in (Composite Video) i DVI Connector.

Karta Ti4800SE-TD8X to bliźniaczy model do wyżej opisanego, także wyposażony w 128MB DDR, jednakże pozbawiony wejścia Video. Model Ti4600-TD8X zbudowany w oparciu o chipset GeForce4 Ti4600, na pokładzie posiada 128 MB pamięci DDR SDRAM oraz cyfrowe złącze DVI i wyjście TV-out.

W komplecie z każdą z kart, w wersji "Full Pack" znajdziemy przejściówkę DVI => VGA, kabel S-Video o długości 1,8 m oraz w modelu VTD8X także ciekawą 9-pinową przejściówkę dla 4 portów Video. Dodatkowo, MSI do zestawów dodaje pokaźny pakiet użytków (17) i gier (10). Znajdziemy tam m.in.: Virtual Drive 7 Professional Version, Restore It 3 Professional Version, MSI 5.1 Channel DVD Player, Foreign Language Learning Machine, MSI 3D Desktop, MSI 3D! Turbo Experience, MSI GoodMen, MSI LockBox, MSI WMIinfor, Trend Micro PC-Cillin 2000 oraz gry Duke Nukem: Manhattan Project, Morrowind, Ghost Recon.

VIA na Komputer Expo 2003


Autor: DYD | źródło: e-mail | 02:18
(2)Komentarzy (2)
VIA Technologies, Inc. poinformował o obecności produktów VIA na wystawie Komputer Expo 2003. Podczas Komputer Expo 2003, NTT System Ltd. Sp. z o.o., strategiczny partner firmy VIA w Polsce, zademonstruje szereg systemów opartych na płycie VIA EPIA Mini-ITX; wśród nich znajdą się urządzenia typu thin-client oraz małogabarytowy komputer Mini-PC. Ważną częścią ekspozycji firmy NTT będzie VIA Hi-Fi PC, którego polska premiera odbędzie się w środę, 22 stycznia o godz. 11.00. Zbudowany w oparciu o platformę VIA EPIA M, VIA Hi-Fi PC jest urządzeniem łączącym funkcjonalność komputerów PC z urządzeniami elektroniki użytkowej, takimi jak odtwarzacze DVD, MP3 oraz CD.

"VIA przywiązuje dużą wagę do rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Już trzeci raz z rzędu bierzemy udział w tej najważniejszej imprezie w Polsce, drugim pod względem wielkości rynku Europy Środkowo-Wschodniej," powiedział Michał Lisiecki, Regional Marketing Manager firmy VIA w Europie. "Na wystawie prezentujemy nowe, niezwykle interesujące produkty, w tym nową generację procesorów VIA C3, a także nowe technologie i platformy, które obniżają koszt użytkowania komputerów PC, a jednocześnie powodują, że zaciera się granica pomiędzy komputerem PC a urządzeniami elektroniki użytkowej." » czytaj dalej

 
Poniedziałek 20 stycznia 2003

Sonda: gadżety TwojePC, edycja 2003


Autor: DYD | 20:53
(18)Komentarzy (18)
NOWA SONDA! Jak zapewne część z Was pamięta, w zeszłym sezonie organizowaliśmy akcję pod kryptonimem Koszulka TPC (jak to wyglądało, można poczytać tutaj. Z racji tego, że jeden z Czytelników zaproponował wersje 2.0 koszulek na sezon wiosna/lato 2003 dziś proponujemy przeglądową sondę związaną z tematem - patrz prawa ramka. Co prawda z uwagi na aurę, wypadało by stworzyć czapkę lub rękawiczki z logo TPC, jednak jesteśmy realistami i już teraz chcemy przygotować się na ewentualną edycję gadżetów TwojePC.

90 minut na jednym krążku od TDK


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:55
(8)Komentarzy (8)
Firma TDK wprowadza do sprzedaży 90-minutową płytę CD-R (jednokrotnego zapisu) o zwiększonej pojemności. Nową płytę docenią przede wszystkim osoby nagrywające na CD dużą ilość danych, jak np. cyfrowe filmy wideo, muzykę czy programy multimedialne. Nowa płyta TDK, wytwarzana w nowoczesnych europejskich zakładach produkcyjnych, może pomieścić 800 MB danych. Większą pojemność uzyskano dzięki zwiększeniu gęstości ścieżki na płycie. Ponadto w płytach TDK CD-R 800 MB zastosowano specjalny barwnik umożliwiający zapis z prędkością do 40x. Płyta oprócz dużej pojemności wyróżnia się także dłuższą żywotnością, osiągniętą poprzez zastosowanie nowej powłoki o podwyższonej wytrzymałości na zarysowania i działanie wilgoci.

Mimo znacznie zwiększonej pojemności nowa płyta jest kompatybilna z urządzeniami odtwarzającymi, ponieważ zachowano na niej obszary "lead-in" i "lead-out" wymagane przez odtwarzacz CD do rozpoznania płyty. Aby użytkownik mógł w pełni wykorzystać zwiększoną pojemności nowych płyt TDK niezbędna jest nagrywarka z oprogramowaniem umożliwiającym "over-burning". Obecnie funkcję tę oferuje już większość programów do nagrywania płyt CD, jak np. Nero Burning ROM firmy Ahead. Płyty CD-R 800 MB będą dostępne w Polsce od stycznia 2003 r.

WinBackup - pamiętaj o danych


Autor: DYD | 19:07
(3)Komentarzy (3)
Johan Malmberg z firmy LIUtilities zlokalizowanej w Szwecji, podesłał nam do recenzji swój najnowszy program w pełnej wersji przeznaczony do zapasowej archiwizacji danych pod nazwą WinBackup. Z oprogramowaniem firmy LIUtilities mieliśmy już możliwość spotkać się przy okazji krótkiej recenzji programu WinTask 4 Professional. Zacznijmy od tego, jakie cechy posiada aplikacja do backupu danych. Po pierwsze łatwość obsługi, dzięki wbudowanej opcji Backup Wizard, która krok po kroku pozwala na stworzenie zadania do wykonania (Create Job). Po drugie mamy do dyspozycji możliwość ochrony dostępu do danych dzięki wbudowanym zabezpieczeniom 128 lub 256-bitowym. Program posiada wbudowany mechanizm do zapisu płyt CD i DVD, oczywiście możemy także archiwizować dane na dyskach twardych czy napędach USB. WinBackup pracuje pod Windows 98/NT/ME/2000/XP i umożliwia planowanie zadań i automatyczny backup wybranych danych na wybranych nośnikach. Zobaczmy teraz jak działa w praktyce aplikacja WinBackup. » czytaj dalej

OCZ EL DDR PC-3500 w testach


Autor: Jasiek | 18:36
Komentarzy (0)
Jedne z ostatnich pamięci OCZ, EL PC3500, trafiły do testów na serwisie Hexus.net. Co moduł ten ma do zaoferowania overclockerom? Przede wszystkich nominalne taktowanie 2x217 MHz, przy timingach 2-7-3-3 i napięciu 2,55 V. Było to możliwe, dzięki wykorzystaniu kości o czasie dostępu 4,5 ns. W teście podkręcania, przy mniej agresywnych timingach, moduł pracował stabilnie przy 240 MHz. W skrócie: kolejny solidny produkt OCZ dorównujący modułom Corsaira. W porównaniu z Corsairem, przykładowa cena w USA - $89, nie jest też specjalnie wygórowana. Dla zainteresowanych pełna recenzja tutaj.

TOCA Race Driver i Colin 3 premiery przesunięte


Autor: DYD | źródło: CDP | 18:33
(4)Komentarzy (4)
Jak poinformowała firma CD Projekt terminy premier dwóch ciekawie zapowiadających się gier z firmy Codemasters zostały przesunięte. Chodzi mianowicie o TOCA Race Driver oraz Colin McRae Rally 3. Według nowych, wyznaczonych przez Codemasters terminów TOCA ukaże się na przełomie marca i kwietnia, zaś Colin 3 na przełomie kwietnia i maja. Data premiery IGI2 nie powinna ulec zmianie (koniec lutego). Firma CD Projekt poinformowała, że dołoży wszelkich starań, aby polskie wersje ww. gier ukazały się w tym samym terminie, co na Zachodzie lub z niewielkim opóźnieniem. Wszystkie gry pojawią się w sklepach w pełnej, polskiej wersji językowej i cenie 99,90 PLN.

Geforce FX - czy ta historia kiedyś się skończy?


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/The Inquirer | 18:27
(10)Komentarzy (10)
Wieści o chipie graficznym NV30 mogą być już nużące. Niestety zamiast produktu na półkach, ciągle pojawiają się kolejne spekulacje. Pierwsze egzemplarze kart Geforce FX, które pojawią się za miesiąc, będą referencyjnymi konstrukcjami Nvidii. Na rynku pojawi się 100,000 takich kart. Od maja będą już dostępne konstrukcje z fabryk współpracujących z NV producentów. Graficzny gigant podchodzi do premiery nowego VPU bardzo ostrożnie. Stopień skomplikowania układu GFX, chociaż nikt tego oficjalnie nie przyznaje, sprawił już sporo kłopotów przy wprowadzaniu kart do masowej sprzedaży.

Procesory NV31 i NV34 to zapowiadane rozwiązania dla niższych segmentów rynku. Mimo iż wykorzystają one rozwiązania zawarte w GFX, według nieoficjalnych informacji ich architektura będzie uproszczona w stosunku do starszego brata. Chip NV30 okazuje się zbyt drogi w produkcji, aby znaleźć swoje miejsce w tańszych kartach. Z jakiej koncepcji skorzysta Nvidia? To jest cały czas tajemnicą. Możemy się spodziewać uproszczenia układu i obsługi części funkcji programowo poprzez sterownik. Wydajnościowo karty z NV31 mają utrzymać poziom GF4 Ti4600, NV34 będzie wykorzystany w ich kolejnej generacji.

Nowy model combo 48x - GCC-4480B z LG


Autor: DYD | źródło: LGE | 16:43
Komentarzy (0)
Dziś LG Electronics Polska wprowadziła do sprzedaży nowy model zestawu combo (nagrywarka CD-R/RW i odtwarzacz DVD-ROM w jednym) o nazwie GCC-4480B. Urządzenie pozwala na zapis płyt CD-R z maksymalną prędkością 48x, a CD-RW 24x. Maksymalna szybkość odczytu nośników CD-R to 48x. Płyty DVD czytane zaś są z prędkością 16x. LG Combo GCC-4480B obsługuje tak popularne formaty jak CD-ROM,CD-ROM XA, Audio-CD, Mixed Mode (audio i dane), CD-I, FMV, Video CD, Photo CD (jedno i wielosesyjne), CD-Plus/CD-Extra, CD-Text. DVD (jednostronne/dwustronne), DVD-R/RW, DVD+RW(odczyt) oraz CD-ROM, CD-ROM XA, Audio CD, CD-I FMV, Video CD, CD-Plus / CD-Extra (zapis).

Średni czas dostępu do danych zapisanych w formacie CD-R/RW to 110 ms. Jednowarstwowe płyty DVD odczytywane są zaś z prędkością 120 ms. LG GCC-4480B wyposażony jest w 2MB bufor pamięci pracujący w technologii Buffer Underrun zapobiegający błędom niedopełnienia. Urządzenie może pracować w interfejsach E-IDE i ATAPI (PIO Mode 4, Multi-DMA Mode 2 i Ultra DMA Mode 2). Dołączono do niego również oprogramowanie Nero Express 5.5.9.9, InCD 3.39.0 i PowerDVD XP 4.0 ułatwiające nagrywanie i odtwarzanie z formatu DVD. Cena GCC-4480B dla użytkownika końcowego została ustalona na poziomie 469,00 PLN brutto.

Dwa oblicza jednej płyty


Autor: R4v | źródło: Ars Technica | 15:56
Komentarzy (0)
Microsoft postanowił pomóc użytkownikom, którym wydawcy płyt muzycznych utrudniają życie. Producenci muzyczni, w obawie o swoje prawa autorskie, stosują coraz to wymyślniejsze sposoby na zabezpieczenie płyt. Niestety, zablokowanie możliwości odczytu ścieżki audio przez czytniki komputerowe, spowodowało, że także niektóre odtwarzacze CD nie radzą sobie z niestandardowymi krążkami. Windows Media Data Session Toolkit ma rozwiązać jednocześnie kwestię kompatybilności ze standardem CDDA i ochrony praw autorskich. Microsoft wymyślił, że na jednej dwuwarstwowej płycie mogą znaleźć się dwie wersje tego samego albumu. Jedna przeznaczona dla zwykłych odtwarzaczy, natomiast druga dla napędów komputerowych zawierająca zabezpieczenia. Chociaż nie wiadomo zbyt wiele o samej technologii, nasuwa się kilka pytań. Po pierwsze, nie wiadomo, czy czytniki sobie poradzą z dwuwarstwową płytą. Być może konieczne będzie korzystanie z napędów DVD. W każdym przypadku musi jednak pojawić się oprogramowanie, które zablokowało by możliwość odczytu zwykłej ścieżki audio. Największe bezpieczeństwo zapewni tylko integracja z systemem operacyjnym. Jak zostaną przyjęte pomysły Microsoftu przez branżę muzyczną, jeszcze nie wiadomo. Wydaje się jednak, że żadne rozwiązanie nie będzie w pełni odpowiadało zarówno klientom jak i producentom płyt.

Barebone od Asusa


Autor: R4v | źródło: Digit-Daily | 15:53
(1)Komentarzy (1)
Systemy klasy barebone, czyli szkielety małych pecetów, składające się z płyty i obudowy zdobywają zadziwiająca popularność wśród producentów płyt głównych. Asus wprowadza właśnie na europejski rynek swój produkt nazwany Pundit. Oficjalna cena ma oscylować w okolicach $250. W całkiem ładnej obudowie znajdziemy płytę Asus P4S8L, zbudowaną na chipsecie SiS651. Obsługuje ona procesory Pentium 4 z magistralą 400MHz i 533MHz. Na płycie znajdziemy układ graficzny SiS315, dwa sloty pamięci DDR333, gniazda USB 2.0, kontroler Fast Ethernet oraz dwa sloty PCI. Z przodu obudowy wyprowadzono dodatkowo wyjście cyfrowe dźwięku S/PDIF, 2 gniazda FireWire (4-pinowe i 6-pinowe), 2 gniazda USB 2.0, wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe. Z bardziej nietypowych elementów należy wymienić gniazdo PCMCIA i czytnik kart SD/MMC. W obudowie możemy zamontować jeden napęd 5.25" i jeden 3.5".

Procesory w 2003 roku


Autor: R4v | źródło: TecChannel | 15:23
(2)Komentarzy (2)
Niemiecki serwis TecChannel zamieścił roadmapy AMD i Intela na nadchodzący rok. A oto procesory, które będą produkowane w najbliższym roku:
  I kwartał 2003

  Intel

 • Pentium 4 HT 3.06GHz (FSB 533)
 • Pentium 4 2.26GHz-2.80GHz (FSB 533)
 • Pentium 4 2GHz (FSB 400MHz)

  AMD
 • Athlon XP Barton 2500+/2800+/3000+ (FSB 333)
 • Athlon XP Thoroughbred 2700+/2600+ (FSB 333)
 • Athlon XP Thoroughbred 1700+...2600+ (FSB 266)
 » czytaj dalej

Powrót "hakera"


Autor: DYD | źródło: BBC Polska | 14:04
(4)Komentarzy (4)
Kevin Mitnick od kilku lat pozostawał pod ścisłym dozorem policyjnym za liczne przestępstwa komputerowe - Mitnick jest jedną z pierwszych osób w USA skazanych za komputerowe. Przed laty, kiedy został aresztowany przez FBI, nazywano go komputerowym terrorystą. Włamywał się na serwery różnych firm, kradł oprogramowanie i rozsiewał wyprodukowane przez siebie wirusy. Złapano go po trzech latach intensywnych poszukiwań. Zgodnie z wyrokiem sądowym, Mitnick nie mógł m.in. opuszczać bez zezwolenia miejsca zamieszkania i oczywiście miał zakaz korzystania z komputerów. Po pewnym czasie złagodzono wyrok zezwalając mu na użycie komputera bez dostępu do internetu. Mitnick zapewnia, że jest już innym człowiekiem i nie ma zamiaru powrócić do "hakerstwa". W poniedziałek ma umówioną rozmowę w sprawie pracy, a we wtorek weźmie udział w programie telewizyjnym w czasie, którego po raz pierwszy od lat połączy się z internetem. Więcej na siliconvalley.com

Świetlana przyszłość Bluetooth?


Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 12:29
Komentarzy (0)
Mroczna aura, która spowiła w 2002r. rynek komputerowy ominęła jedną jego gałąź, a mianowicie rynek urządzeń Bluetooth. W ciągu minionych 12 miesięcy, rynek systemów łączności radowej na krótkim dystansie doświadczył ogromnego wzrostu: 250% w porównaniu z rokiem 2001.

Z raportu opracowanego przez firmę In-Stat wynika, że w 2002r. sprzedano 35 mln chipów Bluetooth. Firma przewiduje, że w 2006r. sprzedaż przekroczy liczbę 510 mln układów. Siłą napędową jest rosnąca popularność modułów Bluetooth, montowanych w telefonach komórkowych, laptopach i innych przenośnych urządzeniach. W 2003r. Bluetooth ma być wprowadzone do ekskluzywnych samochodów, umożliwiając kierowcy rozmawianie przez telefon komórkowy podczas kierowania samochodem.

In-Stat wskazuje jednak, że do osiągnięcia tych optymistycznych prognoz sprzedaży chipów Bluetooth, konieczne będzie zakończenie procesu edukacyjnego potencjalnych użytkowników. Zbyt często dystrybutorzy zwracają uwagę klientom tylko na obecność tej technologii w urządzeniach, nie wyjaśniając im korzyści jakie ze sobą niesie łączność radiowa.

TVTool w wersji 6.8.4.3


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 11:47
Komentarzy (0)
Na stronie h.o.t. - home of tvtool dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 6.8.4.3 . Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach opartych na chipsecie BT869, bądź BT868. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF4) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870, CX25871, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji usunięto błędy z kompatybilnością na kartach GF4-MX460, trybem uśpienia monitora oraz timingami na układach Chrontela. Program przeznaczony dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony www.tvtool.de (623 KB).

Rekordowe moduły Samsunga


Autor: DYD | źródło: 4D / Samsung | 11:41
Komentarzy (0)
Samsung zaprezentował pierwsze na świecie moduły DDR o pojemności 4GB. Trafią do serwerów, stacji roboczych i superkomputerów. Podstawą modułów są układy 1Gb DDR SDRAM wykonane w technologii 0,10 mikrona, które Samsung zaprezentował w grudniu ubiegłego roku. Nowe moduły składają się z aż 36 takich układów. W zależności od konfiguracji, pozwalają one uzyskać transfer danych z szybkością od 266 do 333 Mb/s.

Masowa produkcja nowych modułów pamięci rozpocznie się w drugiej połowie roku. Według prognoz Gartner Dataquest, rynek chipów 1Gb DDR SDRAM do roku 2006 osiągnie wartość 7,4 mld USD.

BOT za 10 tys. USD


Autor: DYD | źródło: 4D / BBC | 11:39
(9)Komentarzy (9)
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii ogłosili konkurs na program, który możliwie najlepiej będzie naśladować zachowania graczy w popularnych grach komputerowych. Nie chodzi jednak o zwykłego BOT-a, podobnego do tych jakie spotyka się w grach fpp typu „Quake” czy „Unreal”. Konkurs ma zachęcić programistów do stworzenia kompleksowego emulatora, pozwalającego naśladować indywidualny styl interakcji człowieka ze zbiorem zasad obecnych w grze. Programy, które będą udawać prawdziwych graczy, można zgłaszać do końca maja. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. USD. Więcej na news.bbc.co.uk

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL