Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Piątek 31 grudnia 2004  
    

Noworoczne Życzenia @ TwojePC


Autor: DYD | 17:35
(20)Komentarzy (20)
Jeszcze kilka chwil i rok 2004 odejdzie do historii. W imieniu całej naszej redakcji życzę Wszystkim z okazji nadchodzącego roku wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń, zdrowia, szczęścia i pomyślności. A przede wszystkim wystarczająco szybkich komputerów, stabilnie działających systemów i wielu nowinek technicznych w nowym roku!

Szczęśliwcom bawiącym się na imprezach noworocznych życzę połamania nóg na parkiecie oraz zabawy do białego rana. Widzimy się już w nowym roku!

Chipset nForce 5 przekracza 300MHz


Autor: Adam | źródło: The Inquirer/OCWorkbench | 14:12
(4)Komentarzy (4)
Wszystko wskazuje na to, że chipset nForce 5 stworzony przez firmę nVidia dla procesorów Pentium 4 będzie się bardzo dobrze nadawał do podkręcania. Co prawda nie było jeszcze oficjalnej premiery układu, ani tym bardziej nie ma jeszcze w sprzedaży płyt głównych, jednak serwis OCWorkbench przedstawił dowód na przekroczenie 300 MHz bariery. Procesor Pentium 4 3.46ES (wersja "inżynierska" bez blokady mnożnika) osiągnął dokładnie 300,9 MHz (uwzględniając naturę szyny QPB w Pentium 4 efektywnie daje to ponad 1200MHz). Zdecydowana większość płyt na bazie chipsetów Intela 915 i 925 może tylko pomarzyć o przekroczeniu 300 MHz - czyżby szykował się idealny chipset dla wszystkich osób, które chcą wycisnąć maksimum ze swojego sprzętu?

Więcej informacji o Sony Playstation 3


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 14:04
(5)Komentarzy (5)
Konsola tworzona przez Sony - Playstation w 3 wydaniu - przy udziale nVidii będzie wykorzystywać jako układ graficzny połączenie technologii układów NV40 i NV50. Pierwsze z oznaczeń odnosi się do serii kart GeForce 6 a NV50 to kodowe oznaczenie układu, który miał się pojawić w przyszłości - wszystko wskazuje jednak na to że firma porzuciła prace nad tym układem. Chip graficzny z Playstation 3 ma bazować na architekturze NV40, ale jednocześnie czerpać wiele rozwiązań z układu NV50. Ponadto, aby zmniejszyć pobór mocy i ilość wydzielanego ciepła, układ ten będzie produkowany w fabryce Sony w technologii 65 nm. PS3 będzie także korzystać z pamięci XDR, opracowanych przez firmę Rambus - również poprzednie wersje konsol Sony korzystały z pamięci opracowanych przez Rambus. Wszystko wskazuje także na to, że nVidia będzie musiała stworzyć na potrzeby PS3 kontroler obsługujące ten typ pamięci - nie wiadomo jednak czy stworzy od podstaw własny układ czy skorzysta z kontrolera opracowanego przez Rambus.

Nowy trojan nęka Windows XP


Autor: Adam | źródło: The Register | 12:59
(13)Komentarzy (13)
W sieci pojawił się nowy trojan o nazwie Phel, atakujący komputery z systemem Microsoft Windows XP. Ponadto atakuje on tylko systemy z poprawką Service Pack 2 (SP2). Zagrożeni są wszyscy użytkownicy tego systemu, używający przeglądarki Internet Explorer - trojan rozpowszechnia się jako plik html. Co ciekawe, Microsoft przyznaje że błąd został wykryty już w październiku, ale dopiero teraz opracowywana jest odpowiednia poprawka. Ma ona być udostępniona poprzez Windows Update jak tylko przejdzie wszystkie testy. Więcej informacji o Phel można znaleźć na stronach Symanteca pod tym adresem.

Karta pamięci o pojemności 2TB


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 12:47
(5)Komentarzy (5)
Nowa karta o pojemności 2TB (2048GB) została stworzona przez organizację ITRI (Taiwan Industrial Technology Research Institute) oraz siedem lokalnych, tajwańskich firm. Nowy produkt otrzymał nazwę μcard (Mu-Card) a założenia standardu zostały pierwotnie określone w październiku. Finalizacja standardu zapowiadana jest na luty 2005 roku. Nowe karty mogą pracować z napięciem 5V, 3,3V i 1,8V oraz z prędkością 60MHz. Istnieje także mniejsza względem standardowej (24 x 32 x 1,4mm) odmiana karty mająca rozmiary 24 x 18 x 1,4 mm. Zainteresowanie nowym formatem zapowiedziały m.in. firmy Asustek Computer, Compal Electronics i MediaTek ale jak na razie nie wiadomo kiedy karty trafią do produkcji.

Nowy Mega Codec Pack i SubEdit


Autor: Vartan | 12:13
(2)Komentarzy (2)
W sieci pojawiły się ostatnio dwie bardzo przydatne rzeczy dla wszystkich miłośników "komputerowego kina". Chodzi mianowicie o Mega Codec Pack v1.17 (zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do dekodowania filmów w dość dużej ilości formatów włączając w to format RealMedia oraz QuickTime.) oraz SubEdit b.4036. Na stronie www.subedit.prv.pl udostępniono najnowszą wersję polskiego, darmowego playera autorstwa Artura Sikory - SubEdit w wersji build 4036. Po więcej informacji zapraszam na stronę domowa projektu.

Próbne wersje Pentium 4 z serii 600


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 11:16
(2)Komentarzy (2)
Jak donosi DigiTimes, niektórzy tajwańscy producenci sprzętu komputerowego otrzymali już pierwsze, próbne egzemplarze procesorów Pentium 4 z nadchodzącej serii 600. Przypomnę, że główną zmianą przez nie wnoszoną ma być 2MB pamięci cache L2. Oprócz tego te nowe układy, dla odróżnienia znane pod kodową nazwą P4P, otrzymają usprawniony Speedstep (zarządzanie poborem mocy), 64 bitowe rozszerzenia architektury pod postacią EM64T (Enhanced Memory 64-bit Technology) oraz EDB (Execution Disable Bit) mające zwiększyć bezpieczeństwo komputera. Wiadomo już także więcej o chipsetach 945 i 955 - zapewnią one obsługę dwurdzeniowych układów w przyszłości oraz zapowiadanej serii 600 a także zaoferują FSB 1066MHz, DDR2-667 a dzięki mostkowi południowego ICH7 otrzymamy Serial-ATA 2, Matrix RAID i HD-Audio.

 
Czwartek 30 grudnia 2004

Recenzja domowego MiniLabu: EPSON PictureMate


Autor: Grosz | 19:30
(11)Komentarzy (11)
MiniLab w domu! To marzenie każdego zaawansowanego fotografika. Kiedyś należało zgromadzić niemałe "foto" laboratorium, kupić: negatyw lub slajd (nośnik informacji poprzedniej generacji), koreks (małe czarne z pokrętłem - w zamierzchłej przeszłości fotografii "analogowej" służyło do ukazywania obrazu soli srebra na cienkiej taśmie celuloidu), powiększalnik (duże, z mleczną żarówką na górze), kuwety (nie dla Mruczka), lampę ciemniową (to nastrojowe czerwone światło), moc różnych proszków i płynów, papiery foto (od miękkich po twarde - nie, nie, to nie to o czym myślicie), termometry, papierki wskaźnikowe (pH), elektryczne suszarki o chromowanych i polerowanych płytach itp., itd. Dla fotografii kolorowej stopień trudności wzrastał "jedynie" do kwadratu!

A dziś - delikatnie wysuwamy kartę pamięci z aparatu i przekładamy ją do drukarki lub łączymy przewodem USB ww. urządzenia, wskazujemy odpowiednie zdjęcie i po paru minutach otrzymujemy gotowe dzieło naszego geniuszu. A cały MiniLab mieści się w "średniej wielkości" damskiej torebce. Dzięki uprzejmości firmy EPSON zapraszam do krótkiego opisu tego niewielkiego urządzenia: EPSON PictureMate» czytaj dalej

RightMark Memory Analyzer v3.45


Autor: DYD | 19:02
(1)Komentarzy (1)
Na stronie cpu.rightmark.org ukazała się dziś nowa wersja benchmarka do przeprowadzenia testów wydajności pamięci. Nowy RightMark Memory Analyzer v3.45 posiada kilka zmian, m.in.: dodane specyficzne ustawienia CPU dla procesorów Intel Pentium 4, lepsze rozpoznawanie procesorów Intel Xeon, poprawione wsparcie dla chipsetu E7520, dalsze poprawki przy DMI info, nową bazę wpisów CPU. Program można pobrać z tego miejsca.

JVC łączy Blu-ray z dwuwarstwowym DVD


Autor: Adam | źródło: The Register | 13:04
(2)Komentarzy (2)
Nie tak dawno informowaliśmy o inicjatywie Toshiby, która polegała na stworzeniu płyty łączącej warstwę DVD z warstwą HD-DVD. Firma JVC poszła jednak o krok dalej. Stworzone przez tą firmę rozwiązanie łączy dwie warstwy DVD - tak jak na płycie DVD dual-layer - z trzecią, zawierającą dane w formacie Blu-ray. Dzięki takiemu rozwiązaniu w formacie DVD możemy zapisać niemal 9GB danych a nie 4,7GB jak w rozwiązaniu Toshiby. Ponadto warstwa Blu-ray dodaje do tego jeszcze 25GB. Podobnie jak w rozwiązaniu Toshiby, tak i ten format płyty ma sprzyjać przejściu od standardu DVD do formatu przyszłości - tyle że w tym wypadku będzie to Blu-ray a nie HD-DVD.

nVidia GeForce 6200 także w wersji AGP


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 13:03
(7)Komentarzy (7)
Wszystko wskazuje na to, że nVidia ma zamiar wszystkie swoje karty z serii GeForce 6 oferować zarówno w wersji PCI-Express jak i AGP. Spora liczba użytkowników nadal używa systemów ze złączem AGP i nie chce na razie zmieniać całego systemu. Obecnie firma pracuje nad stworzeniem płytki drukowanej (PCB), która umożliwia stworzenie karty GeForce 6200 w wersji AGP. Układ ten został stworzony z myślą o magistrali PCI-Express i do współpracy z AGP potrzebuje dodatkowego układu - mostka PCI-E - AGP. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie karty znajdą się w sprzedaży i czy będą droższe od swoich odpowiedników w wersji PCI-Express.

Karta z możliwościami SoundStorma


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 13:01
(2)Komentarzy (2)
Kilkukrotnie już informowaliśmy, że nVidia w najbliższym czasie nie planuje włączyć SoundStorma do swoich chipsetów. Kartę muzyczną kodującą sygnały w czasie rzeczywistym do formatu Dolby Digital zapowiadał Terratec, jak na razie karty jednak nie widać. Istnieje jednak taka karta - produkuje ją firma HiTeC Digital Audio z Korei i sprzedaje na rodzimym rynku. Pełna nazwa tego modelu brzmi HDA Digital X Mystique 7.1 Gold i jest on zbudowany na bazie układu C-media CMI8768+, oferując osiem kanałów audio z przetwornikami 24 bity/96kHz i możliwością nagrywania w stereo w trybie 16 bit/ 48 kHz. Najważniejszą zaletą tego układu CMI jest jednak wspomniana już możliwość kodowania dźwięku w standardzie Dolby Digital. Firma planuje po wystawie CES w styczniu 2005r. wprowadzić kartę do sprzedaży także na innych rynkach. Jej cena nie została jednak podana.

Palit przejmie Gainwarda?


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 12:59
(4)Komentarzy (4)
Z tą ciekawą informacją wyszedł serwis The Inquirer, twierdząc że producent kart graficznych - Palit - ma zamiar przejąć inną firmę z tej branży - chodzi tu o firmę Gainward. Trzeba tu dodać, że Palit Microsystems posiada już kilka firm w tej branży, m.in. są to Yuan i XpertVision. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie oznacza to końca marki Gainward jaką znamy - prawdopodobnie chodzi tylko o przejęcie kontroli nad firmą. Gainward może nadal zachować swoją niezależność przy tworzeniu projektów, wydając karty wyróżniające się sporymi możliwościami w podkręcaniu.

Nowe płyty Epox dla Pentium 4


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 12:46
Komentarzy (0)
Firma Epox wprowadza do sprzedaży dwie nowe płyty główne, przeznaczone dla procesorów Pentium 4 w wersji LGA775. W dodatku w przeciwieństwie to większości nowych konstrukcji dla tej platformy, modele te obsługują magistralę AGP jednocześnie nie posiadając złączy PCI-Epxress. Obydwie płyty oferują także obsługę pamięci DDR400, FSB 800MHz, pięć złączy PCI, dwa porty Serial-ATA, osiem portów USB 2.0 oraz 6 kanałowy układ dźwiękowy. Model EP-5PDAJ zbudowana jest na bazie chipsetu Intel 865PE, posiadając obsługę pamięci w trybie dwukanałowym i 1Gbit LAN. Wersja EP-5PLAI bazuje na chipsecie Intel 848P, oferując jednokanałowy dostęp do pamięci i sieć 100Mbps. Dokładne ceny płyt nie zostały podane.

 
Środa 29 grudnia 2004

Fraps v2.5.1 do pomiaru fps


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:26
Komentarzy (0)
I mamy kolejną wersję Frapsa (www.fraps.com), czyli przydatnego narzędzie, jeżeli chcemy sprawdzić ilość FPS w dowolnych aplikacjach Direct3D, czy też OpenGL... i nie tylko. Dzięki Frapsowi ilość klatek na sekundę może być wyświetlana w czasie rzeczywistym w dowolnym rogu ekranu. Dodatkowo pomiary mogą być zapisane w logu. W narzędziu Fraps dostępna jest też opcja zrzucania filmów - można nagrać sekwencję video w AVI oraz możliwość zrzutów ekranu. Program wymaga systemu Windows 2k, XP lub 2k03 i działa na układach Nvidia Geforce 2/3/4/FX oraz ATI Radeon 9xxx. Ściągnij Fraps'a 2.5.1 (683 KB).

Nowy CPUCool 7.3.4


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:25
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował odświeżone wydanie swojego programu CPUCool do wersji 7.3.4. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. W wersji 7.3.4 dodano nowe wpisy pll i poprawiono błędy. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (894 KB).

Ahead Software zmienia nazwę


Autor: DYD | źródło: 4press/CDR-Info | 23:05
(2)Komentarzy (2)
Niemieckie Ahead Software przejmuje nazwę swoich produktów. Od 1 stycznia firma i wszystkie jej oddziały będą nosić nazwę Nero. Decyzja jest konsekwencją faktu, że miliony użytkowników programów do zapisu danych doskonale znają nazwę aplikacji "Nero", ale nie koniecznie kojarzą nazwę ich producenta. Dlatego firma wykonuje logiczny krok w stronę poprawy rozpoznawalności marki i przyjmuje nazwę swoich produktów. Od założenia Ahead Software w roku 1995, aplikacje Nero zdobyły przeszło 160 mln użytkowników na całym świecie.

Konkurs Gwiazdkowy - rozstrzygnięcie


Autor: DYD | 14:00
(24)Komentarzy (24)
Święta już za nami, więc najwyższa pora, aby zakończyć nasz Konkurs Gwiazdkowy, w którym nagrodą główną była drukarka fotograficzna Epson Stylus Photo R800 wraz z dodatkowymi papierami foto A4 i 10x15, a także dodatkowym kompletem atramentów. Dodatkowo sponsor konkursu ufundował trzy zestawy nagród pocieszenia. Lista wylosowanych szczęśliwców, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania w konkursie dostępna jest w dalszej części informacji. A poprawne odpowiedzi to: Pyt1.: 255 g/m2, Pyt2: 1,5 pl. Łącznie do konkursu wpłynęło 3225 zgłoszeń, z czego tylko 1328 było prawidłowych. » czytaj dalej

Noworoczny RivaTuner 2.0 RC 15.3


Autor: Adam | źródło: W2S | 13:57
(1)Komentarzy (1)
Jest już dostępna najnowsza wersja programu RivaTuner, oznaczona jako 2.0 RC 15.3 z dopiskiem New Year Edition - czyli edycja noworoczna. Program pozwala zmieniać wiele nieudokumentowanych ustawień dotyczących sterowników kart graficznych różnych producentów a także odblokowywać sprzętowe możliwości kart. Pełna lista zmian w nowej wersji jest zbyt długa aby ją w całości czy choćby części przytoczyć, można ją obejrzeć pod tym adresem. Z kolei sam program jest do pobrania spod tego adresu.

Tańszy Apple konkurencją dla PC


Autor: Adam | źródło: The Register | 12:22
(50)Komentarzy (50)
Wszystko wskazuje na to, że Apple zamierza wprowadzić do sprzedaży nowy, stosunkowo tani komputer. Urządzenie o kodowej nazwie Q88 byłoby sprzedawane bez monitora, w małej, płaskiej obudowie typu slim w cenie 499 dolarów - obecnie najtańszy eMac z 17 calowym monitorem kosztuje 799 dolarów. Komputer ten miałby stanowić konkurencję dla tanich pecetów, posiadając w podstawowej konfiguracji procesor PowePC G4 o prędkości około 1,25 GHz, 256MB pamięci RAM, porty USB 2.0 i FireWire, obsługę sieci Ethernet 10/100 Mbps i bezprzewodowej 802.11b/g oraz modem 56k. Komputer posiadać ma także dysk twardy o pojemności pomiędzy 40 a 80 GB oraz wyjścia monitorowe DVI i VGA.

Netcraft zwiększa bezpieczeństwo IE


Autor: Adam | źródło: Anand | 11:44
(23)Komentarzy (23)
Firma Netcraft udostępniła dodatek - toolbar - przeznaczony dla przeglądarki Microsoft Internet Explorer, który zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom tego programu. Narzędzie stworzone przez Netcraft podaje dokładne informacje o przeglądanej właśnie stronie, informując m.in. o rzeczywistym, geograficznym położeniu serwera i jego właścicielu. Program zapamiętuje i blokuje także podejrzane strony, które są zgłaszane przez innych użytkowników. Obecnie "phising", oznaczający oszustwa w sieci poprzez podszywanie się, staje się coraz powszechniejszy, warto więc próbować zabezpieczyć się dzięki programom takim jak toolbar Netcraft. Program można pobrać spod tego adresu, po uprzedniej opcjonalnej rejestracji - sam program jest jednak darmowy.

Multimedialny kombajn Sharpa


Autor: Adam | źródło: I4U | 10:45
(1)Komentarzy (1)
Japoński koncern Sharp wprowadza do sprzedaży nowe urządzenie, będące multimedialnym łącznikiem między komputerem i Internetem a sprzętem audio i wideo. Nowy produkt Sharpa nazywa się CE-MR01 i łączy w sobie łączność bezprzewodową WiFi w standardach 802.11a, b oraz g a także sieć Ethernet z obsługą formatów wideo MPEG-1, MPEG-2 i WMV o rozdzielczości do 720x576 punktów. Urządzenie potrafi wyświetlać obrazy zapisane w formatach JPEG, PNG i BMP a także odtwarzać muzykę w standardach MP3, LPCM, WAV i WMA. Wyjścia obejmują Composite i S-video dla sygnałów wideo oraz analogowe stereo i cyfrowe optyczne. Wymiary urządzenia to 125.7 x 148.1 x 221.6 mm przy wadze 660g i maksymalnym poborze mocy 10,5W.

Więcej o dwurdzeniowych Opteronach


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 10:31
(1)Komentarzy (1)
Serwis The Inquirer przedstawił prawdopodobne specyfikacje mających się pojawić w przyszłym roku dwurdzeniowych procesorów AMD Opteron. Wśród tych układów są trzy kategorie, w zależności od maksymalnego poboru mocy (TDP): do 30W, do 55W i do 95W. W pierwszej kategorii znajduje się procesor x60 z zegarem 1,6GHz, pracujący z napięciem 1,1 V. Do drugiej grupy należą dwa układy pracujące z napięciem 1,15V: x70 o prędkości 2GHz oraz x75 z zegarem 2,2GHz. W trzeciej kategorii, z TDP do 95W i napięciem zasilania 1,35V, również znalazły się dwa procesory: x75 z zegarem 2,2GHz oraz x80 o prędkości 2,4GHz. Trzeba także dodać, że do czasu premiery tych procesorów podane informacje mogą ulec zmianie.

 
Wtorek 28 grudnia 2004

Nero CD-DVD Speed 3.61


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 15:39
Komentarzy (0)
Na stronie www.cdspeed2000.com dostępne od dziś jest nowe narzędzie przeznaczone do testowania napędów optycznych. Nero CD-DVD Speed w nowej wersji 3.62 datowanej na 28 grudnia to program służący do badania prędkości odczytu i zapisu płyt CD i DVD w napędach optycznych. W nowej wersji oprócz kilku małych zmian i usuniętych błędów, m.in. dodano test jakości (Disc Quality test), dodano funckję QuickScan, poprawiono wsparcie dla nagrywarek DVD Asusa, BenQ i AOpena. Program Nero CD-DVD Speed dostępny jest tutaj (526 KB).

Pamięci SO-DIMM I-O Data DDR2 400 i 533


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:39
Komentarzy (0)
Firma I-O Data dodała do swojej serii modułów pamięci dla komputerów przenośnych nowe odmiany, które otrzymały nazwy SDX533 oraz SDX400. Pamięci dostępne są w modułach o pojemnościach 256MB, 512MB i 1GB. Wersja DDR-2 533MHz pracuje z opóźnieniami Cas latency 4 oferując maksymalny transfer na poziomie 4,3GB/s a model DDR2-400MHz osiąga przepustowość 3,2GB. Pamięci pracują z napięciem 1,8V i spełniają wszystkie wymagania stawiane przez normę JEDEC. Wprowadzenie do sprzedaży SDX533 i SDX400 firma I-O Data przewidziała na styczeń przyszłego roku, dokładne ceny produktów nie zostały podane.

Moduł Bluetooth od Gigabyte


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 13:16
(4)Komentarzy (4)
Firma Gigabyte wprowadza do sprzedaży nowy model modułu do łączności bezprzewodowej Bluetooth. Urządzenie nazwane GN-BTD02 waży zaledwie 10g i oferuje łączność w standardzie Bluetooth w promieniu do 100m. Do komputera lub laptopa urządzenie podłączane jest poprzez port USB, a na obudowie znajdują się dwie diody: jedna sygnalizuje zasilanie, druga nawiązane połączenie. GN-BTD02 oferuje zgodność ze standardem Bluetooth v1.2, obsługując prędkości transferu do 723 kb/s. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy oprogramowanie do zarządzania łącznością oraz dwumetrowy kabel USB. Cena urządzenia wynosi 58 dolarów.

Więcej kart graficznych od Asusa


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 13:08
Komentarzy (0)
Koncern Asustek planuje w przyszłym roku znacznie zwiększyć produkcję kart graficznych. W obecnym, 2004 roku, liczba wyprodukowanych kart wyniesie około 7,4 do 7,5 miliona sztuk. Na przyszły rok plany zakładają zwiększenie produkcji do 10-12 milionów jednostek czyli o 30 do 60 procent. Obecnie największym tajwańskim producentem kart graficznych pozostaje MSI, który zakończy bieżący rok z wynikiem 7,5 do 7,6 miliona sztuk, planując w przyszłym roku zwiększenie produkcji do 8 milionów. Jeśli Asus zrealizuje swoje plany, znacznie zwiększy się konkurencja na tym rynku i jednocześnie firma zostanie bezsprzecznym liderem. Na dalszych miejscach znajduje się obecnie Tul/Leadtek z liczbą 6 milionów kart oraz Gigabyte/ITC mający wyprodukować w tym roku 4 miliony kart.

Omega Catalyst 4.12 Final


Autor: DYD | źródło: Board | 12:51
(4)Komentarzy (4)
OMEGADRIVE wypuścił "własne" sterowniki v2.5.97a Omega Drivers dla systemów Windows 2k/XP oparte o sterowniki Catalyst w wersji 4.12 Final. Mogą z nich skorzystać użytkownicy kart z układami Radeon, w tym m.in. Radeon All In Wonder Radeon 7x00/VE/LE, Radeon 8500/LE, Radeon 9x00/SE/Pro/XT/TX, Radeon xX00/SE/Pro/XT/PE oraz Mobility Radeon. Pakiet m.in. oferuje szybką możliwość programowej przeróbkami kart typu R9500->R9700 i innych soft-optymalizacji. Dodatkowo w pakiecie znajdziemy kilka przydatnych narzędzi do tweakowania i o/c. Pakiet można ściągnąć ze strony Omegi (bezpośredni link [14.9 MB]). Info o zmianach w pliku readme.txt.

Dell obniża ceny skracając gwarancje


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 12:41
(9)Komentarzy (9)
W amerykańskiej prasie pojawiły się reklamy komputerów firmy Dell w bardzo atrakcyjnych cenach. Dostępne są dwa modele: komputer desktop Dimension 3000 w cenie 539 dolarów oraz notebook Inspiron 1000 wyceniony na 699 dolarów. Nie byłoby w tym fakcie nic ciekawego, gdyby nie wczytać się w to co pisze drobnym druczkiem na dole: gwarancja na te urządzenia wynosi zaledwie 90 dni, tyle samo wynosi okres obsługi sprzętu w domu użytkownika. Na okres jednego roku zostawiono tylko wsparcie techniczne. Szczególnie komputery przenośne z tak krótką gwarancją wydają się "ciekawym" pomysłem - inne firmy oferują okres gwarancji od jednego roku do trzech lat, a wiadomo że naprawy notebooka do tanich nie należą. Jak widać jeśli się chce obniżyć koszty - zawsze znajdzie się rozwiązanie.

Drobny problem z Alviso


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 12:32
(2)Komentarzy (2)
Jak podaje The Inquirer, układ będący następcą Centrino - Alviso - ma drobny problem z obsługą pamięci DDR. Układ ten potrafi obsłużyć zarówno pamięci DDR jak i pracujące z niższymi napięciem DDR2. W przypadku komputerów przenośnych mały pobór mocy jest kluczowy a wszystko wskazuje na to że system Alviso z pamięciami DDR będzie pobierał więcej energii niż powinien. Intel nie potwierdził tych doniesień, wiadomo jednak że do czasu premiery błąd ten nie zostaniony już poprawiony - zapewne trzeba będzie poczekać na następne rewizje układu. Do tego czasu lepiej się wstrzymać z zakupem jeśli planujemy taki system z pamięciami DDR lub wybrać DDR2.

 
Poniedziałek 27 grudnia 2004

Nowy WinRAR 3.42


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 16:55
(1)Komentarzy (1)
Na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.42 posiada tylko jedną nowość w stosunku do wersji 3.41 - poprawiono błąd objawiający się podczas komendy "Delete" w WinRAR GUI, powodujący zawieszenie się programu. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (1.13 MB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

Sterowniki audio dla chipsetów nForce


Autor: Adam | źródło: W2S | 13:32
(5)Komentarzy (5)
Na stronach nVidii pojawiły się niedawno pakiet oficjalnych sterowników dla układów dźwiękowych w chipsetach nForce, nForce 2 i nForce 3. Przeznaczone są one dla systemów Windows 2000 oraz Windows XP a także posiadają certyfikat WHQL. Według dołączonego opisu mają rozwiązywać zauważone problemy w różnych grach i aplikacjach. nVidia zastrzega także, że nie będą one współpracować z płytą Chaintech 7NJS. Pakiet o wielkości 820 KB można pobrać pod tym adresem.

Płyta DFI dla Pentium M z FSB 533MHz


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 13:23
(9)Komentarzy (9)
W związku ze zbliżającą się premierą procesorów Intel Pentium M z FSB 533MHz, zamiast dotychczasowych 400MHz, DFI stworzyło płytę główną 852GME-MGF. Jest to właściwie odświeżona werja płyty, o której już wcześniej informowaliśmy - zasadnicza zmiana to oficjalne wsparcie dla FSB 533 MHz. Płyta ta bazuje na chipsecie 852GME, wykorzystuje pamięci DDR333 i oferuje złącze AGP 4x. Oprócz tego do dyspozycji są dwa sloty PCI i jeden PCI-X oraz zintegrowany układ graficzny, dwa porty Serial-ATA, port FireWire, cztery porty USB, sieć Ethernet oraz układ audio sześciokanałowy. Podobnie jak poprzednio producent dołącza do płyty cooler dla procesora. Dokładna cena płyty nie jest na razie znana.

Pentium 4 BOX w wersji BTX


Autor: Adam | źródło: The Inquirer/Akiba | 12:56
(13)Komentarzy (13)
Japońśki serwis Akiba PC Hotline poinformował o pojawieniu się w tamtejszych sklepach procesorów Intel Pentium 4 560J w wersji BOX z dołączonym modułem chłodzenia w standardzie BTX. Widać po tym, że Intel zabrał się na poważnie za promowanie standardu BTX. Sam procesor przeznaczony jest dla gniazda LGA775, pracuje z FSB 800 MHz i posiada 1 MB pamięci cache L2. Jak łatwo się domyślić, aby skorzystać z dołączonego chłodzenie trzeba posiadać płytę główną zgodną z tym formatem oraz obudowę. Na zdjęciach można także zauważy jak duży jest cooler - sporo większy od dotychczasowych rozwiązań. Cena procesora z chłodzeniem BTX wynosi w Japonii około 480 dolarów. » czytaj dalej

Nieoficjalne spolszczenie Half-Life 2


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:18
(14)Komentarzy (14)
Od Jacka z Lublina dostaliśmy info o nowym miejscu w Sieci, gdzie grupka ludzi w ramach swego wolnego czasu i całkiem za darmo spolszczyła głośną grę ostatnich miesięcy, czyli Half-Life 2. Polska wersja dodana jest wszędzie z wyjątkiem dźwięku, od menu do dialogów. Polonizacja nie ingeruje w oryginalne pliki gry - nie narusza praw autorskich - jest to tzw. MOD. Spolszczenie nie działa z wersjami pirackimi gry, działa tylko przy uruchomionym STEAM'iem. Więcej informacji jak i samo spolszczenie dostępne jest ma serwisie www.half-life2pl.info. Przed instalacją radzimy zapoznać się z plikiem readme.

Prototyp myszki Logitech


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 09:17
(10)Komentarzy (10)
Jak donosi DigitLife, wszystko wskazuje na to, że Logitech na początku 2005 roku ma zamiar wprowadzić nowy model myszki komputerowej. Urządzenie na razie nazywane jest MX Prototype (czyli jest to po prostu prototyp) i nie jest przeznaczone do sprzedaży. Wzór na obudowie ma chyba wskazywać na ciężkie, wojenne przejścia urządzenia - mysz wygląda jak podziurawiona kulami. Nowością jest zastosowany sensor optyczny 1600 dpi oraz możliwość zmiany jego czułości między 400 dpi, 800 dpi i 1600 dpi podczas gry przy pomocy klawiszy wokół rolki. Jak widać Logitech szykuje chyba odpowiedź na myszkę Razer Diamondback. Właściwa nazwa myszki nie jest na razie znana, jeśli ktoś chciałbym ją kupić - ponoć można ją znaleźć na eBay.

ATI wprowadza własny TurboCache


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 09:08
Komentarzy (0)
Firma ATI ma zamiar wprowadzić wkrótce nową wersję swojej karty graficznej X300, która zostanie wzbogacona o możliwość korzystania z pamięci RAM komputera. Rozwiązanie to ma być bardzo podobne do zastosowanego przez nVidia w modelu GF 6200 rozszerzenia nazwanego TurboCache. Oprócz tego w połowie 2005 roku ma zadebiutować odpowiedź ATI na SLI nVidii. Ponadto rozwiązanie ATI będzie miało większe możliwości, gdyż będzie można łączyć nawet dwie karty z różnymi układami. Nie będzie także potrzeby stosowania specjalnego, dodatkowego połączenia między kartami. Również zapowiadany już od dłuższego czasu układ ATI R520 będzie w stanie skorzystać z nowej technologii łączenia GPU.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL