Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 14 października 2005  
    

Recenzja klawiatur Keysonic: kosmiczne nowości?


Autor: Tytan | 21:00
(22)Komentarzy (22)
Klawiatury z płaskim profilem klawiszy cieszą się coraz większą popularnością. Użytkownicy komputerów stacjonarnych powoli przekonują się do notebookowego designu i systemu działania. Za migracją na nowe keyboardy przemawia ich główna zaleta - wygoda obsługi. I choć argument ten wydaje się być kwestią subiektywną, to jednak w odczuciu większości użytkowników niski skok klawiszy przyspiesza i uprzyjemnia wprowadzanie tekstów.

Jeszcze do niedawna klawiatury z niskim skokiem klawiszy oferowało nam zaledwie kilku producentów komputerowych peryferiów. Dziś bez problemu możemy wybierać spośród ogromnej oferty. Oczy przyciągają nie tylko kolorowe pudełka, ale i coraz bardziej oryginalne konstrukcje. Podążając za tym trendem, nieznana jeszcze nad Wisłą firma - Keysonic, wchodzi na polski rynek ze swoimi dwiema nowymi klawiaturami. Zapraszam do recenzji dwóch klawiatur - Illuminated Aluminium Keyboard oraz Mini-Input Keyboard» czytaj dalej

eVGA Black Pearl


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 16:31
(4)Komentarzy (4)
Firma eVGA zamierza wkrótce wprowadzić do sprzedać kartę graficzną z serii GeForce 7800 GTX wyposażoną w chłodzenie wodne - można go zobaczyć na zdjęciu. Jak na razie wiadomo tylko tyle, że model ten będzie posiadać czarny laminat, podobnie jak sam blok wodny - stąd nazwa Black Pearl - a dzięki wydajnemu chłodzeniu taktowanie rdzenia przekroczy 500 MHz. System chłodzenia wodnego dla tej karty graficznej opracowała firma Innovatek, znana już z tego typu urządzeń wykorzystywanych przez producentów. Sugerowana cena modelu EVGA GeForce 7800 GTX KO "Black Pearl" 256MB wynosi 899Euro.

BenQ X530


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 14:19
(5)Komentarzy (5)
Firma BenQ przedstawiła nowy zestaw, składający się z klawiatury i myszki, noszący nazwę X530. Zarówno klawiatura jak i myszka są bezprzewodowe i pracują w radiowym paśmie 27 MHz. Ponadto klawiatura posiada klawisze niższe od standardowych i znacznie cichsze dzięki technologii X -Structure. Klawiatura posiada także dodatkowe klawiszy multimedialne i do obsługi przeglądarki internetowej. Dołączona myszka optyczna ma rozdzielczość 800 DPI, rolkę do przewijania i przycisk wyłączania transmisji, pozwalający oszczędzać baterie. Odbiornik można podłączyć zarówno do portu PS/2 jak i USB. Cena zestawu nie została przedstawiona.

Gigabyte Silent-Pipe II


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 14:00
(4)Komentarzy (4)
Gigabyte przedstawił nową wersję swojego systemu pasywnego chłodzenia kart graficznych o nazwie Silent-Pipe II. W nowej wersji chłodzenie zajmuje także sąsiedni slot dzięki czemu możliwe jest pobieranie chłodnego powietrza spoza obudowy - dzięki konwekcji powietrze jest zasysane bez pomocy wentylatora i następnie opływa kartę, chłodząc ją. Ponadto rozwiązanie to ma nie przeszkadzać w korzystaniu z dwóch kart graficznych w trybie SLI. Pierwszymi kartami, które skorzystają z Silent-Pipe II będą modele o oznaczeniu GV-NX66T128D-SP czyli GeForce 6600 GT 128 MB z pamięciami GDDR3 oraz GV-NX66T256DE, będący GeForce 6600 GT z 256 MB pamięci DDR2.

Otwarcie Fab 36 AMD


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:55
(11)Komentarzy (11)
Dzisiaj w Dreźnie odbyło się oficjalne otwarcie nowej fabryki AMD - nosi ona nazwę Fab36 i produkuje procesory na 300 mm waflach krzemowych. Pierwsze procesory wyprodukowane w Fab 36, wykonane w technologii 90 nm, trafią do sprzedaży w pierwszym kwartale 2006 roku. Z kolei jeszcze przed końcem przyszłego roku ma się tam rozpocząć produkcja w technologii 65 nm - do połowy 2007 roku większość produkcji ma się odbywać w technologii 65 nm. Otwarcie nowego zakładu produkcyjnego ma związek z planami AMD, które zakładają produkcję 100 milionów procesorów w 2008 roku.

Epson PictureMate 100


Autor: Anitka | 13:43
Komentarzy (0)
Nowy produkt firmy Epson, drukarka PictureMate 100 jest przenośnym mini foto-laboratorium. Pozwala ona wydrukować zdjęcia w czasie wynoszącym około 91 sekund. Obsługa jest prosta: wystarczy włożyć kartę pamięci, wybrać zdjęcie, nacisnąć przycisk Print i gotowe. Do wyboru zdjęcia do wydruku służy kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 1,5 cala. Dzięki opcjonalnemu akumulatorowi litowemu jest wygodnym urządzeniem przenośnym. Pojemność energetyczna akumulatora pozwala na wydrukowanie i wcześniejszą obróbkę ponad 100 zdjęć. Drukarka Epson PictureMate 100 będzie dostępna w sprzedaży od połowy października 2005 r. w cenie 649 PLN (sugerowana cena detaliczna brutto z podatkiem VAT). » czytaj dalej

Blu-ray od Panasonica


Autor: DYD | 13:22
Komentarzy (0)
Panasonic poinformował o planach wprowadzenia na rynek napędów dysków Blu-ray (BD) przeznaczonych dla komputerów przenośnych i stacjonarnych. Odczytują i zapisują one jedno- i wielowarstwowe dyski Blu-ray, jak również wszystkie typy nagrywalnych dysków DVD i CD. Te pierwsze tego rodzaju napędy na świecie będą dostępne dla producentów komputerów osobistych wiosną 2006 r. wraz z nowymi dyskami bezkasetowymi BD o pojemności 25 GB oraz 50 GB. Jako współtwórca standardu BD Panasonic dąży do wprowadzenia formatu dysków optycznych następnej generacji do powszechnego użytku.

Pierwszy na świecie napęd BD do notebooków ma tylko 12,7 mm wysokości i może nagrywać oraz odtwarzać trzy generacje dysków optycznych. Obsługuje jednowarstwowe dyski BD o pojemności 25 GB oraz dwuwarstwowe, jednostronne dyski o pojemności 50 GB. Panasonic planuje dostarczenie próbek pod koniec tego roku i rozpoczęcie produkcji w marcu 2006 r. » czytaj dalej

BenQ FP93GX


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 09:54
(3)Komentarzy (3)
W listopadzie tego roku ma trafić do sprzedaży nowy 19-calowy monitor LCD firmy BenQ o nazwie FP93GX. Model ten będzie posiadać deklarowany czas reakcji na poziomie 2 ms - jak podaje producent, jest to możliwe dzięki zmianom w elektronice i nowej technologii AMA (Advanced Motion Accelerator), która prawdopodobnie polega na przewidywaniu ruchu na ekranie. Dokładny typ matrycy jak na razie nie jest znany - wiadomo, że producentem będzie AU Optronics. Pozostałe parametry to kontrast na poziomie 700:1, jasność 300 cd/m2 oraz wejścia D-Sub i DVI. Monitor ma być dostępny już w listopadzie w Niemczech w cenie 499 Euro.

Profesjonalne monitory LCD NEC


Autor: Adam | źródło: Akihabara | 09:21
Komentarzy (0)
NEC przedstawił dwa monitory LCD o przekątnej wynoszącej 21,3 cala, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Obydwa modele pracują w rozdzielczości QXGA 2048 na 1536 i korzystają z podświetlenia diodami LED - dzięki temu paleta odwzorowywanych kolorów jest o 9% większa od Adobe RGB. Według zapewnień producenta ekran ten może wyświetlić 1073 miliony kolorów. Pierwszy ekran oferuje jasność na poziomie 250 cd/m2 i kontrast wynoszący 800:1. Drugi model oferuje podobne parametry z wyjątkiem jasności, wynoszącej w tym wypadku 500 cd/m2. Ceny tych urządzeń nie zostały przedstawione.

Poprawka ATI dla OpenGL


Autor: Adam | źródło: W2S | 08:55
Komentarzy (0)
Firma ATI udostępniła serwisowi Hexus.net poprawkę sterowników, która zwiększa wydajność gier korzystających z OpenGL. Poprawa wydajności związana jest z optymalizacją programowalnego kontrolera pamięci w kartach X1800 i widoczna jest w wysokich rozdzielczościach po włączeniu trybów AA i Anizo. Z przeprowadzonych testów wynika, że osiągi mogą się poprawić nawet o 35% - po raz pierwszy w grze Doom 3 ATI X1800XT może wypaść lepiej od GeForce 7800 GTX. Wspomniana poprawka jak na razie nie jest dostępna - będzie ona włączona do sterowników Catalyst 5.11, które będą dostępne w niedługim czasie w wersji beta. Wyniki przeprowadzonych testów można przejrzeć pod tym adresem.

 
Czwartek 13 października 2005

Transcend T.sonic 310


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 15:06
(1)Komentarzy (1)
Transcend przedstawił kolejny przenośny odtwarzacz muzyki o nazwie T.sonic 310. Model ten stanowi połączenie szybkiej pamięci flash z interfejsem USB 2.0, mogącej służyć jak przenośny dysk twardy, z funkcjami odtwarzacza. Urządzenie posiada także wbudowany touchpad, dzięki któremu możemy regulować głośność, przeskakiwać do poprzedniej lub kolejnej ścieżki i przewijać utwory. Obsługiwane formaty muzyki to MP3 i WMA a czas pracy na zasilaniu bateryjnym wynosi 18 godzin. Producent dołącza także oprogramowanie, dzięki któremu T.sonic 310 może służyć do blokowania dostępu do komputera i pozwala na tworzenie prywatnych partycji, chronionych hasłem. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.

Nazwy Yonah według mocy


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 14:56
(3)Komentarzy (3)
Intel Yonah - procesor dla komputerów przenośnych produkowany w technologii 65 nm, który trafi do sprzedaży na początku przyszłego roku - będzie miał system nazw odzwierciedlających moc (TDP) poszczególnych układów. Najwyższą moc będą miały układy z serii E - oznacza to TDP od 50W w górę, następna kategoria oznaczona jako T to procesory z TDP na poziomie od 25 do 49 W. Dalsze wersje to L o mocach od 15 do 24W oraz U z poborem mocy mniejszym od 14W. W linii T znajdą się procesory dwurdzeniowe o prędkościach 1,66 GHz, 1,83 GHz, 2 GHz, 2,16 GHz oraz 2,33 GHz. W grupie układów L czyli o obniżonym napięciu znajdą trzy procesory a w U (UltraLowVoltage) dwurdzeniowy U1500 i dwa jednordzeniowe: 1100 i 1200. Co do cen nowych procesorów - seria T ma kosztować od 240 do 640 dolarów a L od 184 do 315.

Asus Radeon X1600 Pro


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 09:15
(6)Komentarzy (6)
W połowie listopada tego roku do sprzedaży trafi kolejna karta graficzna firmy Asus - będzie ona zawierać układ ATI Radeon X1600 Pro. Model ten przeznaczony będzie dla magistrali PCI-Express i wyposażony zostanie w pasywne chłodzenie - na układzie graficznym umieszczony jest tylko bloczek, połączony dwoma ciepłowodami z masywnym radiatorem, umieszczonym po przeciwnej stronie karty. Pomimo tego rozwiązania karta będzie miała wysokie taktowanie - 600 MHz dla rdzenia (standardowe taktowanie X1600 Pro wynosi 500 MHz) i 700 MHz DDR dla 256 MB pamięci GDDR3 ze 128-bitową szyną. Cena tej karty do tej pory nie została ujawniona. » czytaj dalej

ATI X800GT i GTO AGP


Autor: Adam | źródło: Clubic.com | 08:58
(10)Komentarzy (10)
W japońskich sklepach pojawiły się karty firmy Sapphire bazujące na układach ATI Radeon X800GT oraz GTO przeznaczone dla magistrali AGP. Według wcześniejszych informacji modele te miały być dostępne tylko w wersji PCI-Express. Dostępna w Japonii karta X800 GTO z 12 potokami posiada 256 MB pamięci i kosztuje około 217 Euro. Również w Europie - oczywiście po zachodniej stronie naszej granicy - powoli do sklepów trafiają karty X800 GT AGP. W wersji 128 MB kosztują one 140 Euro a model z 256 MB pamięci wyceniony został na 189 Euro. Kedy i w jakiej cenie te karty trafią do Polski jak na razie nie wiadomo.

Nowy Apple iPod


Autor: Adam | źródło: I4U | 08:35
(15)Komentarzy (15)
Apple wprowadza do sprzedaży nową wersję swojego przenośnego odtwarzacza iPod. Największe zmiany w odświeżonym wydaniu to szerszy ekran o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 320 na 240 oraz możliwość odgrywaniu materiału wideo. W sprzedaży dostępne będą wersje wyposażone w dyski twarde o pojemności 30 GB i 60 GB. Ponadto wraz z nowym odtwarzaczem dostępne będzie oprogramowanie iTunes 6.0, pozwalające teraz na ściąganie wideoklipów oraz programów telewizyjnych - ograniczonych do rozdzielczości 320 na 240. Nowy iPod na zasilaniu bateryjnym ma pracować do 20h a jego ceny wynoszą 299 dolarów za model 30GB i 399 dolarów za wersję 60 GB.

ATI Catalyst 5.10


Autor: Adam | źródło: W2S | 08:21
Komentarzy (0)
Na stronach ATI dostępna jest już najnowsza wersja sterowników dla kart graficznych - Catalyst 5.10. Najważniejszą zmianą w tej wersji jest wprowadzenie obsługi technologii CrossFire czyli rozwiązania konkurencyjnego do SLI nVidii. Pełną listę zmian w tej wersji można znaleźć w Release Notes pod tym adresem. Z kolei wersję sterowników odpowiednią dla swojego systemu operacyjnego można wybrać pod tym adresem.

Asus EAX1300PRO


Autor: Adam | źródło: email | 08:08
(2)Komentarzy (2)
Pod koniec października do sprzedaży w Polsce trafi nowa karta graficzna firmy Asus o nazwie EAX1300PRO/TD/256M. Model ten bazuje na najnowszym układzie ATI Radeon X1300 Pro i przeznaczony jest dla magistrali PCI-Express. Rdzeń karty zawiera 4 potoki i pracuje z prędkością 600 MHz. Umieszczone na karcie 256 MB pamięci DDR2 posiada 128-bitową szynę i pracuje z prędkością 400 MHz DDR. Oferowane przez ten model wyjścia obejmują D-Sub, DVI oraz wyjście telewizyjne w postaci gniazda S-Video. Jak na razie cena tej karty nie została ustalona.

 
Środa 12 października 2005

Plazma z twardym dyskiem


Autor: DYD | 15:55
(1)Komentarzy (1)
LG zainstalował dysk twardy firmy Seagate w telewizorze plazmowym High-Definition z cyfrową nagrywarką video (HD-DVR). Użyto tutaj dysku z rodziny DB35 firmy Seagate. Wszystkie telewizory serii PY2DR, dostępne w wersji 50- i 60-calowej, wyposażone są w 160-GB dysk, wbudowany w cienką obudowę. Nowe telewizory plazmowe mogą przechowywać do 14 godzin cyfrowych programów o wysokiej rozdzielczości lub 62 godziny programów cyfrowych w standardowej rozdzielczości. Nowy, telewizor LG posiada funkcję automatycznej zmiany czasu, która umożliwia nagrywanie w jednogodzinnych interwałach. Urządzenie pozwala na przewijanie obrazu w przód i w tył, a użytkownicy mają łatwy dostęp do nagranych programów i mogą je dowolnie organizować na dysku.

Technologia DynaPlay, zastosowana w serii dysków DB35 umożliwia jednoczesne odtwarzanie 10 strumieni TV i pozwala producentom zoptymalizować dysk pod względem jakości obrazu, niskiego zużycia energii i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. » czytaj dalej

Lite-On SOSW-833SX


Autor: Adam | źródło: CDRinfo.com | 15:02
(1)Komentarzy (1)
Lite-On przedstawił zewnętrzną nagrywarkę płyt DVD o nazwie SOSW-833SX, potrafiącą zapisywać także płyty dwuwarstwowe DVD+R DL. Model ten podłączany jest do komputera poprzez port USB 2.0 i waży 362 g - w związku z tym jego głównym przeznaczeniem są komputery przenośne. Zapisywane formaty płyt to DVD+/-R przy prędkości 8x, DVD+/-RW przy prędkości 4x, DVD+R DL 2,4x, CD-R 24x i CD-RW 24x. Prędkość odczytu wynosi 8x dla płyt DVD-ROM i 24x dla CD-ROM. Ponadto napęd posiada 2 MB bufor i korzysta z technologii SMART-BURN i SMART-X. Lite-On SOSW-833SX ma trafić do sprzedaży w grudniu ale jego cena nie jest jak na razie znana.

Nowy Palm TX


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:03
(2)Komentarzy (2)
Do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych trafił właśnie nowy model PDA firmy Palm o nazwie TX. Urządzenie posiada duży, kolorowy ekran LCD o rozdzielczości 320 na 480 punktów i oferuje łączność zarówno w standardach WiFi jak i Bluetooth. Wykorzystany w tym modelu procesor pracuje z prędkością 312 MHz a zainstalowana pamięć flash ma pojemność 128 MB z czego do dyspozycji użytkownika jest około 100 MB. Ponadto Palm TX posiada czytnik kart pamięci w standardach SD i MMC a także odtwarzacz Pocket Tunes. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w sugerowanej cenie 299 dolarów.

Philips z UPC i HDTV w Europie


Autor: Adam | źródło: CDRinfo.com | 12:55
(4)Komentarzy (4)
Firmy Philips oraz UPC podpisały wzajemne porozumienie, które ma pomóc we wprowadzaniu nowego standardu transmisji telewizyjnej jakim jest HD TV (High-Definition TV) w Europie. Początkowo program w formacie HD będą mogli odbierać użytkownicy sieci UPC w Holandii - ma to nastąpić już na początku przyszłego roku. UPC na popularyzację HD TV przeznaczyło już 300 milionów Euro. Z kolei Philips chce udostępnić klientom UPC urządzenia Set-Top Box o nazwie DCR7000 Euro-DOCSIS, dekodujące sygnał HDTV zakodowany w standardzie MPEG-4. W następnych latach obydwie firmy planują wprowadzenie telewizji HD także w pozostałych krajach europejskich.

Linksys CIT200


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 12:37
(9)Komentarzy (9)
Firma Linksys zamierza wprowadzić do sprzedaży bezprzewodowy telefon służący do komunikacji w sieci SKYPE. Model ten nosi oznaczenie CIT200 i ma trafić do sprzedaży równocześnie w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Europie i Afryce już 17 października. Urządzenie składa się ze stacji bazowej Base Station, podpinanej do portu USB, oraz samej bezprzewodowej słuchawki. Na podświetlanym wyświetlaczu pokazywane są informacje o dzwoniącej osobie np. identyfikator użytkownika. Linksys CIT200 ma kosztować około 130 dolarów. Więcej informacji o tym urządzeniu można znaleźć pod tym adresem.

VIA Hyperion Pro 5.04A


Autor: DYD | 12:16
Komentarzy (0)
Na oficjalnej stronie VIA Arena pojawiła się dziś nowa wersja (5.04A) pakietu sterowników VIA Hyperion Pro. Sterowniki te przeznaczone są dla płyt głównych zbudowanych na układach firmy VIA (m.in. KT400, KT400A, KT600, KT880, K8T800, K8T800Pro, K8T890Pro, P4X400, P4X400A, PT800, PT880, PT880Pro, PT894 i inne). W nowej wersji aktulizowano via chipset driver (INF) do wersji 2.50A oraz sterownik AGP do v4.43h, RAID 4.30H i IDE 1.20D. Plik można ściągnąć z viaarena.com (6.84 MB).

Łata do PCMarka '05


Autor: DYD | 12:09
Komentarzy (0)
Futuremark wypuścił patcha 1.1.0 dla swojego benchmarka PCMark '05. Patch waży 3.5 MB i można go pobrać stąd, zaś pełna wersja 1.1.0 dostępna jest tutaj. Nowa łata wnosi kilka poprawek, m.in.: usuwa problemy przy teście HDD, zaktualizowane info o nowych platformach, usprawnione niektóre testy. PCMark ma w założeniach sprawdzać wydajność domowego peceta. PCMark ma nie tylko badać sprawność elementów komputera, ale także systemu i aplikacji w nim działających. W przypadku sprzętu, możliwe jest testowanie procesora, pamięci, karty graficznej i dysku twardego. Wśród testów aplikacyjnych znalazły się m.in. testy wielozadaniowe, szyfrowanie plików, kompresja audio i video czy testy pamięci.

Sony VAIO FJ


Autor: Adam | źródło: I4U | 10:28
Komentarzy (0)
Sony wprowadza do sprzedaży serię komputerów przenośnych o nazwie VAIO FJ, wyróżniającą się przede wszystkim szeroką paletą dostępnych wersji kolorystycznych. Notebook bazuje na platformie Centrino z chipsetem Intel 915GM i zawiera procesor Intel Pentium M 740 o prędkości 1,73 GHz. Oprócz tego podstawowa konfiguracja oferuje 512 MB pamięci DDR2, 80 GB dysk twardy Serial-ATA, łączność w standardzie 802.11 b/g, nagrywarkę DVD+/-RW a także zintegrowany układ graficzny GMA 900 i 14,1-calowy ekran Sony X-black LCD o rozdzielczości 1280 na 768. Model ten waży 2,2 kg i już w tym miesiącu będzie dostępny w sprzedaży w czarnym kolorze - pozostałe wersje kolorystyczne czyli biała (Pearl White), niebieska (Sky Blue), (zielona) Jade Green i czerwona (Raspberry Red) trafią do sklepów w listopadzie. Najtańszy VAIO FJ kosztuje około 1400 dolarów.

Kingston DDR2 667 SO-DIMM


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 09:52
Komentarzy (0)
Firma Kingston poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowych modułów pamięci DDR2 667 Kingston ValueRAM w formacie SO-DIMM, które są przeznaczone dla komputerów przenośnych. Pamięci te dostępne są w wersjach o pojemności 256 MB, 512 MB oraz 1 GB i pracują przy napięciu 1,8V dzięki czemu pobór mocy jest mniejszy niż pamięci DDR. Wśród chipsetów dla komputerów przenośnych tego typu pamięci - DDR2 667 - oficjalnie obsługuje układ ATI Radeon Xpress 200M. Więcej informacji o nowych modułach można znaleźć pod tym adresem.

Samsung SPD-80X5HD


Autor: Adam | źródło: I4U | 09:03
(2)Komentarzy (2)
Przedstawiony właśnie telewizor plazmowy (PDP - Plasma Display Panel) firmy Samsung o przekątnej 80 cali nie jest największym tego typu urządzeniem na świecie - rekord ten należy do modelu o wielkości 102 cale - ale jest on największym dostępnym obecnie w sprzedaży. Model ten nosi oznaczenie SPD-80X5HD i obsługuje tryb 1080p czyli oferuje rozdzielczość 1920 na 1080 bez przeplotu a deklarowany kontrast wynosi 2000:1. Jak na razie urządzenie to trafiło do sprzedaży w Korei - jego cena w przeliczeniu wynosi skromne 125 tysięcy dolarów. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych ma się rozpocząć w grudniu a do Europy telewizor ten trafi w przyszłym roku.

 
Wtorek 11 października 2005

Fujifilm Finepix S9500 - lot zwiadowczy


Autor: NimnuL | 16:30
(61)Komentarzy (61)
Oto po raz kolejny spotykamy się przy okazji następnego testu aparatu cyfrowego. Tym razem przyjrzymy się najnowszemu aparatowi firmy Fujifilm, modelowi S9500.

Dlaczego artykułowi nadałem tytuł "lot zwiadowczy"? Otóż dlatego, że na wykonanie testu otrzymałem bardzo niewiele czasu - po odjęciu czasu spędzonego na studiach - aparatem zajmowałem się jedną dobę. To zbyt mało by wykonać pełnowartościowy test, ale powinno wystarczyć, by naszkicować Wam to jakim aparatem jest S9500. Bez zbędnego lania wody, przystąpmy do dzieła. Zapraszam.
 » czytaj dalej

Nowe LCD 17" od LG


Autor: DYD | 13:36
(9)Komentarzy (9)
17-calowy monitor LCD L1740 BQ i PQ należy do linii LG Electronics FLATRON Artistic Series. Monitory charakteryzuje krótki czas reakcji wynoszący 8 ms. Zaokrąglona podstawa, opływowe kształty, połączenie czerni i bieli oraz wykorzystanie form geometrycznych - to elementy które stanowią wyróżnik urządzeń wchodzących w skład Artystycznej Serii monitorów LG Flatron. L1740 BQ i PQ został wyposażony w układ scalony f-ENGINE, który poprawia jakość kolorów, obrazu i pola widzenia, dzięki wykorzystaniu technologii DAFITM (Digital Adaptive Fine Image). DAFITM zawiera funkcję RCM (Real Color Management), która pomaga uzyskać naturalne barwy oraz funkcję ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement), która optymalizuje jasność i kontrast oraz zwiększa dynamikę ruchomego obrazu filmów, gier i animacji. Kąty widzenia wynoszą 170 stopni (poziomy, pionowy), jasność 300cd/m2 ), rozdzielczość 1280x1024 zaś kontrast 700:1. » czytaj dalej

Premiera dwurdzeniowych Xeonów


Autor: DYD | 13:28
(2)Komentarzy (2)
Intel wprowadził do sprzedaży swój pierwszy dwurdzeniowy procesor z rodziny Intel Xeon z obsługą technologii hyper-threading. Nowy układ pomoże dwuprocesorowym serwerom klasy podstawowej w osiągnięciu wyższej wydajności w aplikacjach wielowątkowych. Na początku przyszłego roku Intel zaprezentuje nową platformę serwerową (kryptonim "Bensley") składającą się z dwurdzeniowego procesora Intel Xeon (kryptonim "Dempsey") oraz zestawu zintegrowanych technologii zwiększających zarządzalność, produktywność oraz wydajność serwerów w centrach danych. Dwurdzeniowy procesor Intel Xeon sekwencji 7000 przeznaczony dla serwerów wieloprocesorowych (kryptonim "Paxville") pojawi się w sprzedaży w ciągu najbliższych 60 dni. W najbliższych miesiącach serwery i stacje robocze bazujące na obydwu platformach Intela pojawią się w ofercie takich firm, jak: ASUSTek, Dell, Egenera, Fujitsu Siemens, Gateway, HP, HCL Infosystems Ltd, IBM, Kraftway, Lang chao, Lenovo, Maxdata, NEC, Samsung, Supermicro, Unisys oraz Winpro infotech. » czytaj dalej

Scythe Conpane


Autor: Adam | źródło: Engadget | 13:27
(4)Komentarzy (4)
Firma Scythe, znana w naszym kraju z produkcji wydajnych coolerów, oferuje także inne produkty - jednym z nich jest panel o nazwie Conpane. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach - białej i czarnej - a montowany jest w zatoce 5,25 cala. Oferuje on czytnik kart pamięci w 11 różnych standardach a także porty Serial-ATA, FireWire, USB, wejścia i wyjścia audio a także wejście wideo. Ponadto istnieje możliwość monitorowania temperatury systemu i prędkości wentylatorów wraz z możliwością ustawienia alarmu po przekroczeniu pewnych wartości - panel informuje wtedy sygnałem dźwiękowym i zmienionym na czerwono podświetleniem. Scythe Conpane dostępny jest jak na razie w Japonii w cenie 34 dolarów.

Shuttle XPC SD11G5


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 13:23
(1)Komentarzy (1)
Shuttle przedstawił swój najnowszy system barebone o nazwie XPC SD11G5. Głównym celem stworzenia tego systemu było zapewnienie niskiego poziomu hałasu. W związku z tym zastosowany został chipset Intel 915GM z mostkiem południowym ICH6M, obsługujący procesory Pentium M i Celeron M z FSB do 533 MHz włącznie, zawierający zintegrowany układ graficzny. Oprócz tego XPC SD11G5 pozwala na instalację karty graficznej ze złączem PCI-Express x16 a także dwóch dysków twardych z interfejsem Serial-ATA i jednego urządzenia ATA. Wyposażenie uzupełnia układ sieciowy GigabitEthernet, układ audio Creative Sound Blaster Live! 24-bit, porty FireWire oraz USB 2.0. Chłodzenie systemu to tylko jeden wentylator a zastosowany zewnętrzny zasilacz o nazwie Silent X dysponuje mocą 220W.

Maxtor z Serial-ATA II


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:20
Komentarzy (0)
Firma Maxtor poinformowała o wprowadzeniu interfejsu Serial-ATA w wersji II do dysków twardych w seriach Maxtor MaXLine III oraz DiamondMax 10. Dyski te pracują z prędkością 7200 RPM, oferują pojemności do 300 GB włącznie oraz pamięć podręczną o wielkości do 16 MB. Nowe modele obsługują wszystkie funkcje, jakie oferuje standard Serial-ATA II czyli transfer z prędkością do 300 MB/s, kolejkowanie zadań NCQ (Native Command Queuing), możliwość podłączania w czasie pracy, opóźniony start oraz funkcje Asynchronous Signal Recovery. Nowe modele dysków mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Asus PVL-D


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:19
Komentarzy (0)
Asus przedstawił płytę główną o nazwie PVL-D, przeznaczoną dla dwóch dwurdzeniowych procesorów Intel Xeon DP (Paxville) z FSB 800 MHz, 2 MB cache dla każdego z rdzeni i obsługą technologii HyperThreading. PVL-D dostępna jest w dwóch wersjach: PVL-D/SCSI oraz PVL-D/1U. Obydwie wersje bazują na chipsecie składającym się z układów Intel E7520 MCH, Intel PXH oraz ICH5R i obsługują do 16 GB pamięci DDR2 oraz posiadają dwie karty sieciowe GigabitEthernet. Różnice polegają na dostępnych złączach: wersja PVL-D/SCSI posiada jedno gniazdo PCI-E x8, dwa PCI-X 133, dwa PCI-X 133/100 oraz jedno gniazdo dla karty Adaptec ASR2025S ZCR a odmiana PVL-D/1U wyposażona jest w jedno złącze PCI-X 133 i jedno Mini-PCI dla karty ASMB2.

Najnowsza odsłona Nero


Autor: Anitka | 13:07
(8)Komentarzy (8)
Alstor przedstawia najnowszy program Nero 7 Premium - uniwersalny pakiet multimedialny do obsługi plików audio, foto, video oraz przeglądania programów telewizyjnych. Co ważne dla polskich klientów, produkt został kompletnie spolszczony (pudełko, instrukcja, programy). Zbudowany w oparciu o oprogramowanie z rodziny Nero, najnowszy zestaw Nero 7 Premium oferuje 18 różnorodnych aplikacji. Znajdziemy tu m.in. Nero Home - program łączący funkcjonalność komputera PC i telewizora, umożliwiający użytkownikom zarządzanie i szybki dostęp do wszystkich plików multimedialnych nawet przy użyciu zwykłego pilota. Dodatkowo, Nero7 zawiera szereg udoskonaleń i zwiększoną funkcjonalność w stosunku do poprzedniej wersji Nero 6 Reloaded. Ciekawostką jest sam proces instalacji, podczas której użytkownik ma możliwość wyboru poszczególnych programów, które chce zainstalować z pominięciem tych, których nie planuje często używać. » czytaj dalej

Skype - wersja 1.4.0.78


Autor: DYD | 12:28
Komentarzy (0)
Ukazała się nowa wersja głosowego komunikatora Skype o numerze 1.4.0.78 wprowadzająca kilka zmian i porawek. Skype to w "wirtualny" telefon korzystający z połączenia internetowego, umożliwiający głosową komunikację dwóch osób mających dostęp do Internetu. Użytkownicy wpisani do programu Skype, mogą bez żadnych dodatkowych wymogów rozmawiać ze sobą tylko przy pomocy mikrofonu - jakość transmitowanego głosu zależy od połączenia internetowego. Szczegółowy opis oraz download najnowszej wersji Skype dostępny jest na stronie skype.com (6.91 MB). Lista zmian wprowadzonych w nowej wersji jest tutaj. Wydanie pod Linuksa (1.2.0.17) pochodzi z dnia 22/09, dostępne jest tutaj.

Nowy WinRAR 3.51 PL


Autor: DYD | 12:25
Komentarzy (0)
Na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.51 posiada kilka zmian w stosunku do wersji 3.50 - w poprzedniej wersji aplikacja nie kasowała niektórych plików tymczasowych oraz WinRAR mógł spowodować zawieszenie systemu podczas pracy z bardzo długą nazwą archiwum. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (0.99 MB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

Czas na legalizację oprogramowania


Autor: DYD | 12:20
(4)Komentarzy (4)
12 września 2005 r. Business Software Alliance, międzynarodowa organizacja zrzeszająca czołowych producentów oprogramowania komputerowego, rozpoczyna w Polsce kampanię edukacyjno-informacyjną w prasie i w internecie. Celem akcji jest uświadomienie użytkownikom komputerów, przede wszystkim małym i średnim firmom, konsekwencji jakie niesie za sobą korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania komputerowego. Przekaz kampanii wzywa do jak najszybszej legalizacji używanego oprogramowania. Obejmie zasięgiem całą Polskę, jednak duży nacisk będzie położony na działania skoncentrowane w poszczególnych województwach. W prasie, internecie oraz pismach skierowanych do właścicieli firm będzie można znaleźć informację mówiącą wprost o procederze kradzieży praw autorskich producentów oprogramowania. » czytaj dalej

Asus A8R-MVP


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 11:01
Komentarzy (0)
Według informacji podanych przez serwis The Inquirer Asus wprowadzi wkrótce do sprzedaży nową płytę główną o nazwie A8R-MVP. Model ten przeznaczony jest dla procesorów AMD K8 w wersji Socket 939 i zbudowany na bazie chipsetu ATI RD 480 z mostkiem południowym ULI M1575 - oznacza to wsparcie dla technologii CrossFire. Płyta będzie posiadać dwa sloty PCI-Express x16, jeden PCI-E x1 i trzy PCI a także cztery porty Serial-ATA z funkcją RAID oraz dwa ATA. Wyposażenie uzupełnia 8 portów USB 2.0, zintegrowana karta sieciowa GigabitEthernet, układu HD Audio 5.1 z cyfrowym wyjściem S/PDIF. Model ten powinien trafić do sprzedaży w ciągu dwóch tygodni ale jego cena nie jest jak na razie znana.

Mirae Plasma MP-C100


Autor: Adam | źródło: I4U | 10:16
(5)Komentarzy (5)
Koreańska firma Mirae Plasma opracowała technologię produkcji głośników w postaci cienkiej folii - pokazane rozwiązanie nosi nazwę Thin Film Speaker MP-C100. Wspomniana folia pełni rolę głośników i ma równocześnie od zaledwie 0,5 mm do 50 mm grubości. Ponadto można ją niemal dowolnie kształtować, nadrukowywać na niej na przykład zdjęcia lub zapewnić jej przezroczystość. Oprócz tego folię można zwijać na rolce i praktycznie nie ma ograniczeń co do jej wymiarów. Generowany dźwięk ma się rozchodzić w promieniu 360 stopni a sama folia może także pełnić funkcje mikrofonu. Jak na razie nie wiadomo kiedy to rozwiązanie trafi do urządzeń dostępnych w sprzedaży.

Sony Ericsson P990i


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:31
(6)Komentarzy (6)
Sony Ericsson przedstawił swój najnowszy SmartPhone o nazwie P990i. Model ten wykorzystuje system operacyjny Symbian OS 9.1 wraz z platformą programową UIQ 3. Wbudowany, dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,8 cala ma rozdzielczość QVGA (240 na 320 punktów) i wyświetla 262 tysiące kolorów. Ponadto telefon dysponuje łącznością w standardzie zarówno WLAN 802.11b jak i Bluetooth oraz portami IRDA i USB a także 80 MB wbudowanej pamięci. P990i posiada także aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 Mpix, z funkcją AutoFocus i możliwością nagrywania filmów, a także tuner FM z RDS oraz obsługę kart pamięci Memory Stick PRO Duo o pojemności do 4 GB. Wśród dostępnego oprogramowania znalazła się Opera jako przeglądarka stron internetowych a także Microsoft Excel, Word, Powerpoint oraz Adobe PDF. Wymiary P990i wynoszą 114 mm na 57 mm na 25 mm przy wadze 155 g. Model ten ma trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 
Poniedziałek 10 października 2005

Felieton [OT]: Satyra na leniwych programistów


Autor: Spieq | 11:00
(41)Komentarzy (41)
W latach szkolnych mieliśmy okazję na lekcjach języka polskiego poznać staropolską satyrę stanową o tytule podobnym do powyższego. Autor (najprawdopodobniej przez wzgląd na obowiązującą wówczas pozycję człowieka na ziemi) pozostaje do dziś anonimowy. Satyra powstała w II połowie XVw., do dziś może bawić i śmieszyć. Poznajemy z perspektywy szlachcica opis przebiegłości wieśniaków, którzy robią wszystko, by nie splamić rąk pańszczyźnianą robotą. Cytować nie będę, staropolszczyzna jest dość trudna w odbiorze dla współczesnego czytelnika. Do czego jednak zmierzam? Język trudny, ale przekaz uniwersalny - do dziś spotykamy chytrych kmieciów i naiwnych panów.

Z racji, iż mamy do czynienia z serwisem komputerowym (uogólniając) dostanie się w kuper programistyczny. Pupa programisty ma dzisiaj dobrze, wg opinii specjalistów Gazety Wyborczej informatycy to zawód, który pozwala na godny byt w kraju (choć i tu są dysproporcje, notkę do osądu poddaję), nie ma więc potrzeby - jak w przypadku mniej perspektywicznych zajęć - emigracji w pogoni za pieniędzmi. Jest mięciutko i bywa przyjemnie. Programiści to magicy, nie da się ukryć, wiedza dobrego specjalisty to megabajty kodu w głowie. To robi z pewnością wrażenie. Lecz jeszcze większy podziw budzą wysiłki dokumentujące, jacy to oni sprytni czasem bywają. » czytaj dalej

Enhanced Wireless Consortium


Autor: Adam | źródło: CDRinfo.com | 10:59
Komentarzy (0)
Organizacja Enhanced Wireless Consortium, której powstanie zostało dziś ogłoszone, składa się z 27 producentów związanych z produkcją urządzeń WiFi. Głównym celem tej organizacji jest rozwój i promocja przyszłego standardu sieci WLAN, jakim jest 802.11n. Standard ten ma w założeniach pozwolić na osiągnięcie prędkości na poziomie 600 Mbps. Enhanced Wireless Consortium ma się także zajmować udostępnianiem dokumentacji i gotowych projektów dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Obecnie w skład tego stowarzyszenia wchodzą firmy (wymienione w kolejności alfabetycznej): Airoha, Apple, Atheros, Azimuth, Broadcom, Buffalo, Cisco Systems, Conexant, D-Link, Gateway, Intel Corporation, Lenovo, Linksys, LitePoint, Marvell, Metalink, NETGEAR, Ralink, Realtek, SANYO, Sony, Symbol Technologies, Toshiba, USRobotics, WildPackets, Winbond oraz ZyDAS. Więcej informacji o działalności tej organizacji można znaleźć pod tym adresem.

Fuji FinePix Z2


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:58
(1)Komentarzy (1)
Firma Fuji przedstawiła nowy aparat cyfrowy o nazwie FinePix Z2, wykorzystujący sensor CCD o rozdzielczości 5,1 Mpix. Oprócz tego aparat oferuje 3-krotny zoom optyczny, wbudowany ekran LCD o przekątnej 2,5 cala, wybór czułości ISO od 64 do 1600 i czas otwarcia migawki od 1/1000 do 4 s. Z2 pozwala także na zapis filmów z dźwiękiem i korzysta z kart pamięci w standardzie xD. Wymiary aparatu wynoszą 90 mm na 55 mm na 19 mm przy wadze 130 g. Do komunikacji z komputerem służy złącze USB 2.0 a oprócz tego aparat posiada wyjście telewizyjne. Z2 będzie dostępny w czterech kolorach: srebrnym, czarnym, białym i czerwonym. Jak na razie cena Fuji FinePix Z2 nie jest znana.

Creative Zen MicroPhoto


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:25
Komentarzy (0)
Creative przedstawił nowy przenośny odtwarzacz o nazwie Zen MicroPhoto. Urządzenie posiada 1-calowy dysk twardy o pojemności 8 GB i ekran OLED o przekątnej 1,5 cala i rozdzielczości 128 na 128 punktów, wyświetlający 262 tysiące kolorów. Odtwarzacz może odtwarzać muzykę zapisaną w formatach MP3, WMA. WAV i IMA ADPCM a także pozwala na przeglądanie zdjęć w formacie JPEG. Do łączności z komputerem służy złącze USB 2.0 a na zasilaniu bateryjnym Creative Zen MicroPhoto może pracować do 15 godzin. Ponadto posiada on funkcje dyktafonu i wbudowane radio FM> Wymiary odtwarzacza wynoszą 51 mm na 83 mm na 17,2 mm przy wadze 115 g. Model ten kosztuje w Stanach Zjednoczonych około 270 dolarów.

NEC PR -L1150


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:10
(1)Komentarzy (1)
NEC zaprezentował swoją nową, monochromatyczną drukarkę laserową o nazwie PR -L1150, przeznaczoną dla niewielkich firm. Model ten wyposażony jest w 32-bitowy procesor RISC, pracujący z prędkością 96 MHz, a ponadto wyposażony jest w 8 MB pamięci. Prędkość druku ma wynosić 20 stron na minutę a dostępne interfejsy obejmują USB 2.0 a za dopłatą także FastEthernet. NEC PR -L1150 przeznaczony jest do współpracy z systemami Windows XP, 2000, Me, 98, 95 i NT 4.0, jego wymiary wynoszą 371 mm na 361 mm na 165 mm a waga to 6,5 kg. Sugerowana cena drukarki wynosi 350 dolarów.

Canon LBP5000


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 10:03
Komentarzy (0)
Firma Canon przedstawiła swoją najnowszą drukarkę laserową - stosunkowo niedrogą i drukującą w kolorze. Model ten o nazwie LBP5000 korzysta z czterech tonerów w podstawowych kolorach CMYK, których wydajność ma wynosić 2000 stron przy 5% zadrukowaniu. Przy druku w czerni wydajność ma wynosić 2500 stron. Prędkość wydruku wynosi 8 stron na minutę zarówno przy druku w czerni jak i kolorowym. Ponadto drukarka oferuje maksymalną rozdzielczość 9600 na 600 DPI, posiada 8 MB wbudowanej pamięci i podajnik na 250 stron a także złącze USB 2.0 oraz FastEthernet. Istnieje także możliwość zamówienia modułu łączności w standardzie WLAN 802.11b/g. Drukarka ma kosztować w Stanach Zjednoczonych około 600 dolarów.

Hyundai ImageQuest L91A


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 09:55
(3)Komentarzy (3)
Hyundai wprowadził niedawno do sprzedaży nowy monitor LCD o nazwie Image Quest L91A. Model ten dysponuje ekranem o przekątnej wynoszącej 19 cali i rozdzielczości 1280 na 1024 punkty. Deklarowany czas reakcji wynosi 12 ms, kontrast został określony jako 600:1 a jasność to 250 cd/m2. Kąty widzenia wynoszą 160 stopni w pionie i 150 w poziomie. L91A posiada jedno, analogowe wejście sygnału w postaci gniazda D-Sub. Ponadto monitor wyposażony jest w podstawkę Lift Stand, pozwalającą na regulację wysokości ekranu, oraz funkcję Pivot. Jego wymiary wynoszą 414,2 mm na 433,8 mm na 204,4 mm przy wadze 5,6 kg. Hyundai ImageQuest L91A jest już dostępny w sprzedaży w cenie około 1300 zł.

ASrock 775Twins-HDTV


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 08:36
Komentarzy (0)
ASrock wprowadzi wkrótce do sprzedaży kolejną płytę główną przeznaczoną dla procesorów Intel Pentium 4 i Celeron oraz dwurdzeniowych Pentium D w wersji LGA 775 - jej oznaczenie to 775Twins-HDTV. Zastosowany w tym modelu chipset to ATI Radeon Xpress 200 z mostkiem południowym ULi M1575. Płyta posiada jedno gniazda PCI-Express x16, jedno PCI-E x1 i dwa PCI a także cztery porty Serial-ATA i dwa ATA oraz po dwa gniazda dla pamięci DDR i DDR2 - można zainstalować do 2 GB pamięci jednego lub drugiego rodzaju. Dodatkowo wraz z płytą będzie dostarczany moduł VGA-HDTV, oferujące wyjście VGA oraz Komponent do połączenie z urządzeniami HDTV z takim wejściem. Cena płyta jak na razie nie jest znana.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL