Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 31 maja 2005  
    

Photon 634 - test 6Mpix "cyfraka"


Autor: NimnuL | 14:23
(63)Komentarzy (63)
Posiadanie aparatu cyfrowego w dzisiejszych czasach jest po prostu modne. Niewielkie, srebrne pudełeczka zabieramy ze sobą prawie wszędzie- na spacer, imprezę, czy nawet do szkoły. O tym czy jest to sposób na życie nie będę dyskutował. Faktem jest jednak, że łatwość wykonywania zdjęć jest tak duża, że dyski twarde komputerów przepełnione są cyfrowymi albumami, a z cyfrowych gadżetów korzystają nawet starsze pokolenia. Ale przecież o to chodzi, by zdjęcie można było wykonać szybko, łatwo i bez większej wiedzy na temat fotografii.

Nowy model Pentagrama - Photon 634 to klasyczny kompakt z nieco rozbudowanymi możliwościami, w którym wprowadzono kreatywne tryby fotografii. Czy jednak jest to tylko zabawka dla kompletnych amatorów, czy może uda się jej trafić w potrzeby bardziej wtajemniczonych użytkowników? Na to oraz inne pytania odpowiem w dalszej części artykułu. Zapraszam. » czytaj dalej

Pierwsze karty z X-Fi w sierpniu


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 12:15
(2)Komentarzy (2)
Pierwsze karty dźwiękowe, zbudowane na bazie układu Creative X-Fi mają się pojawić najwcześniej w sierpniu tego roku - wtedy to będzie można ocenić właściwie możliwości tego układu. O samym układzie X-Fi i założeniach jego twórców informowaliśmy już wcześniej. Karty mają zawierać układ X-Fi produkowany w technologii 130 nm, składający się z 51,1 mln tranzystorów. Wraz z X-Fi wprowadzone zostaną technologie EAX Advanced HD 5.0, EAX MacroFX, EAX PurePath oraz Environment FlexiFX. Jako ciekawostkę można podać fakt, że do reklamy tych kart Creative zatrudnił niejakiego Johnathana "Fatal1ty" Wendela, który firmuje już swoim pseudonimem produkty Abita.

VIA wprowadza C7


Autor: DYD | 11:54
(4)Komentarzy (4)
Firma VIA ogłosiła wprowadzenie nowej rodziny procesorów VIA C7 opartych na rdzeniu 'Esther', będącym wedle zapewnień producenta najmniejszym, najbardziej energooszczędnym i najlepiej zabezpieczonym procesorem typu x86. Procesor VIA C7 przy rozmiarze rdzenia wynoszącym 30 mm2, w trybie spoczynkowym pobiera 100 mW (0.1W), zaś przy częstotliwości 2.0 GHz pobór wynosi szczytowo około 20 W. C7 został opracowany pod kątem niskiego poboru mocy przez spółkę zależną od VIA, Centaur Technologies z siedzibą w Austin w stanie Teksas, zajmującą się projektowaniem procesorów. Procesor VIA C7 jest przeznaczony przede wszystkim dla średniej klasy cienkich i lekkich notebooków, komputerów mini-PC, urządzeń elektroniki użytkowej, takich jak domowe centra medialne i cyfrowe magnetowidy PVR. Układ nadaje się też do wieloprocesorowych serwerów i urządzeń serwerowych. » czytaj dalej

Premiera ATI Crossfire już jutro


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 11:30
Komentarzy (0)
Na dzień 1 czerwca firma ATI zapowiedziała oficjalną prezentację technologii Crossfire. Tak jak już informowaliśmy, Crossfire jest rozwiązaniem podobnym do SLI. Obecnie wiadomo już, że początkowo chipsety ATI obsługujące tę technologię będę produkowane w procesie 130 nm a docelowo w 110 nm. Karty, które mogą korzystać z tego rozwiązania to wszystkie modele w seriach X800 oraz X850 - potrzebna jest tylko specjalna, druga karta Master pełniąca rolę zarządcy. Swoje płyty główne zapowiedziały już firmy Asustek, Gigabyte, MSI, ECS, DFI, Sapphire i Tul, jednocześnie większość z tych firm będzie produkować karty graficzne z obsługą Crossfire. Początkowe ceny płyt mają wynosić około 100 dolarów.

Nagrywarka IOmega Super DVD 16x


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 08:52
Komentarzy (0)
Wywodząca się z Japonii firma IOmega dodała do swojej oferty nowy model zewnętrznej nagrywarki płyt DVD o nazwie Super DVD 16x. Urządzenie podłączane jest do komputera poprzez magistralę USB 2.0 i potrafi nagrywać także płyty dwuwarstwowe. Oferowane prędkości zapisu są następujące: 16x dla płyt DVD+R, 8x dla DVD+RW, 16x dla DVD-R, 6x dla płyt DVD-RW oraz 4x dla dwuwarstwowych płyt DVD+R DL. Jeśli chodzi o płyty CD to są one nagrywane z prędkością 48x dla CD-R i 24x dla CD-RW. IOmega Super DVD 16x powinna już być dostępne w sprzedaży w cenie około 125 Euro a w zestawie zawarte jest oprogramowanie Sonic MyDVD 6.

Płyta DFI z obsługą ATI Crossfire


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 08:43
(8)Komentarzy (8)
Podczas trwającej właśnie wystawy Computex firma DFI prezentuje płytę główną przeznaczoną dla procesorów AMD K8 w wersji Socket 939, oferującą wsparcie dla technologii ATI Crossfire. Tak jak już wcześniej informowaliśmy, technologia ATI Crossfire jest konkurencyjnym rozwiązaniem względem SLI nVidii. Płyta DFI zbudowana jest na bazie układu ATI RD480 i posiada dwa złącza PCI-Express x16 dla kart graficznych z obsługą Crossfire, jedno złącze PCI-E x4 oraz trzy PCI. Do dyspozycji są także dwa złącza IDE oraz 8 portów Serial-ATA. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o pozostałych możliwościach płyty ani o jej cenie. Nie wiadomo także kiedy płyta trafi do sprzedaży.

ATI przygotowuje Catalyst 5.6


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 08:31
(8)Komentarzy (8)
Jak podaje The Inquirer, ATI zamierza wkrótce wydać sterowniki dla swoich kart graficznych o nazwie Catalyst 5.6. Najważniejszą zmianą ma być znaczące poprawienie wydajności w grach - różnice mają wynosić od 5% do nawet 50%. Dla przykładu w porównaniu do Catalyst 5.5 Doom 3 ma działać o niemal 20% szybciej, Call of Duty o 10%, Halo ma pracować do 15% szybciej - największa poprawa na nastąpić w grze Lock On i wynosić do 50%. Wszystkie te usprawnienia mają wynikać z wprowadzonych optymalizacji, które według zapewnień ATI nie powodują widocznego pogorszenia jakości obrazu. Jak na razie nie wiadomo kiedy Catalyst 5.6 zostaną udostępnione, możliwe że nastąpi to już 7 czerwca.

AOpen i945Ga-PLF oraz i945Pa-PLF


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 08:13
Komentarzy (0)
AOpen przedstawił dwie nowy płyty główne o nazwach i945Ga-PLF oraz i945Pa-PLF, obydwie z obsługą procesorów Intel Pentium D. Pierwsza z nich zbudowana jest na chipsecie Intel 945G ze zintegrowanym układem graficznym a druga na układzie Intel 945P. Obydwa modele obsługują magistrale FSB 533, 800 oraz 1066 MHz, ponadto mogą obsłużyć do 4 GB pamięci DDR2 533 i 667, posiadają jedno złącze PCI-Express x16, dwa PCI-E x1 i trzy PCI. Dodatkowo płyty zawierają cztery porty Serial-ATA II, jedno złącze IDE, układ HD Audio 7.1, Gigabit Ethernet, cztery porty USB 2.0 oraz jeden FireWire. AOpen oferuje także technologię PowerMaster, która pozwala na automatyczne zmniejszenie poboru mocy procesora zależności od jego obciążenia.

Szybki dysk Gigabyte i-RAM


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 08:00
(19)Komentarzy (19)
Firma Gigabyte na trwających właśnie targach Computex przedstawiła interesującą alternatywę dla dysku twardego. Urządzenie o nazwie i-RAM posiada cztery gniazda dla modułów pamięci, o łącznej pojemności wynoszącej 4 GB. Karta wpinana jest w złącze PCI i podłączana jako kolejny dysk Serial-ATA. Dodatkowo producent zapewnia, że po wyłączeniu zasilania zgromadzone dane nie są tracone. Jeśli chodzi o wydajność tego dysku Gigabyte podaje, że jest on od 30 do 60 razy szybszy od tradycyjnego dysku twardego. Przeprowadzony w PCMark 2004 test dał wynik 3 500 punktów dla dysku twardego oraz 56 000 punktów dla i-RAM.

 
Poniedziałek 30 maja 2005

Nowe platformy Intela


Autor: DYD | 21:28
(4)Komentarzy (4)
Przedstawiamy oficjalną notkę Intela w sprawie wprowadzenia 26 maja dwurdzeniowych procesorów Intel Pentium D 820, 830 i 840, a także "jednogłowego" Pentium 4 z HT 670 oraz dwóch chipsetów Intel 945P i 945G. Intel zaprezentował dwie nowe platformy dla komputerów domowych i biurowych. W skład nowej platformy "domowej" wchodzą dwurdzeniowe procesory Intel Pentium D oraz rodzina chipsetów Intel 945 Express. Druga platforma zaprezentowana przez firmę Intel jest przeznaczona do zastosowań biurowych. Intel Professional Business Platform ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa infrastruktury IT oraz łatwiejsze zarządzanie i bezproblemową komunikację. Dzięki Active Management Technology (AMT) szefowie IT będą mogli monitorować wszystkie połączone w sieć komputery korzystające z tej technologii. Co więcej - możliwe będzie diagnozowanie systemów i instalowanie oprogramowania nawet w sytuacji, gdy komputer jest wyłączony czy też twardy dysk lub system operacyjny został uszkodzony. » czytaj dalej

Przenośne dyski Plextora


Autor: DYD | 21:09
(2)Komentarzy (2)
Alstor, dystrybutor firmy Plextor w Polsce rozpoczyna sprzedaż nowych produktów japońskiego producenta: przenośnych dysków twardych 2.5" w aluminiowych obudowach z interfejsem USB. Przenośne dyski twarde o pojemnościach 40GB (PX-PH04U) lub 80GB (PX-PH08U) posiadają: zabezpieczenie dysku przed przypadkowym zapisem danych; wymiary (szer./wys./gł.): 76mm / 16.2mm / 122.5mm; waga - ok. 200g. Specyfikacja dysku wygląda następująco: prędkość obrotowa dysku: 5400 RPM; bufor dysku: 8 MB; wbudowane kolorowe diody informujące o wybranym interfejsie (USB 1.1 lub USB 2.0). Brak konieczności korzystania z dodatkowego zasilania - cała potrzebna urządzeniu energia czerpana jest za pośrednictwem złącza USB (jest opcja podłączenia zewnętrznego zasilacza sieciowego o napięciu 5V). » czytaj dalej

Święcące dyski WD


Autor: DYD | 21:03
(8)Komentarzy (8)
Firma Western Digital zaprezentowała na E3 nowe, zewnętrzne dyski z serii WD Extreme Lighted Combo o pojemności 320 GB. Wykorzystują one połączenie za pomocą FireWire albo portu USB 2.0. Ten nowy model dysku wyróżnia się pełnym spektrum barw półprzeźroczystej obudowy, ustawianym według uznania. Dysk można dostosować do własnych potrzeb za pomocą przycisku: użytkownicy mogą wybierać pomiędzy wolnym a szybkim kalejdoskopowym trybem pracy oświetlenia definiując określone tryb przechodzenia jednego koloru w drugi w obrębie palety dostępnych barw; można zapisywać zdefiniowane ustawienia, wyłączyć podświetlenie lub szybko i łatwo wyłączyć zasilanie. Prezentacja możliwości jest dostępna na stronie internetowej firmy pod adresem: www.westerndigital.com/e3.

FX8 - nowy aparat Panasonica


Autor: DYD | 20:56
(7)Komentarzy (7)
Firma Panasonic poinformowała, że w czerwcu br. wprowadzi na rynek nowy cyfrowy aparat fotograficzny Lumix DMC-FX8, będący następcą modelu FX7. Aparat FX8 wyposażony został w układ optycznej stabilizacji obrazu z częstotliwością próbkowania 4000 razy na sekundę. Kompensacja drgań ręki ma duże znaczenie dla jakości zdjęcia, szczególnie przy fotografowaniu w trudnych sytuacjach oświetleniowych oraz podczas korzystania z zoomu. Automatyczny pomiar ostrości może odbyć się w trybie 5-punktowym, 3- lub 1-punktowym błyskawicznym, 1-punktowym normalnym lub punktowym.

FX8 korzysta z obiektywu Leica DC Vario-Elmarit, matrycy CCD 5 mln efektywnych pikseli oraz nowego akumulatora, który pozwala jednorazowo na wykonanie ok. 300 zdjęć. Do dyspozycji użytkownika jest także 3-krotny, optyczny zoom, 2,5-calowy ekran LCD, możliwość rejestracji krótkich filmów o jakości VGA oraz zbiór gotowych ekspozycji dla 12 różnych scen, w tym nowy tryb 'Baby', który pozwala automatycznie rejestrować wiek dziecka na zdjęciach oraz poprawiać tonację skóry. FX8 dostępny będzie w 3 kolorach: srebrnym, czarnym i różowym. » czytaj dalej

Karta Matrox Millennium P650 LP PCIe 64


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 15:46
(2)Komentarzy (2)
Firma Matrox przedstawiła nową kartę graficzną o nazwie Matrox Millennium P650 LP PCIe 64. Model ten jest wersją "Low-Profile" karty Millennium P650 i przeznaczony jest dla magistrali PCI-Express. Millennium P650 LP PCIe 64 wyposażona jest w 64 MB pamięci VRAM, obsługuje dwa monitory dzięki technologii DualHead i chłodzona jest aktywnie przez radiator z wentylatorem. Karta przeznaczona jest dla komputerów przemysłowych oraz stacji roboczych, posiada sterowniki dla systemów 64-bitowych a jej cena ma wynosić około 250 dolarów.

Nowe zdjęcia nVidia GeForce 7800


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 15:31
(6)Komentarzy (6)
Wcześniej już prezentowaliśmy jedno zdjęcie karty z układem nVidia G70 czyli GeForce 7800. Obecnie serwis HardwareZone przedstawił kolejne zdjęcia tej karty. Tak jak już było wiadomo wcześniej karta posiada system chłodzenia zajmujący tylko jeden slot. Widoczne jest także złącze SLI oraz dodatkowe złącze zasilania zgodne ze standardem PCI-Express. Projekt PCB przewiduje instalację 512 MB pamięci jednak w przedstawionym egzemplarzu dostępne jest tylko 256 MB - stąd widać puste miejsca zamiast połowy kości pamięci. Karta posiada także dwa wyjścia DVI oraz wyjście mini-DIN z obsługą funkcji ViVo dzięki układowi Philips SA7115. Poniżej można obejrzeć wszystkie dostępna zdjęcia karty. » czytaj dalej

Płyta główna ASrock 939Dual-M2


Autor: Adam | źródło: OCWorkbench | 12:46
Komentarzy (0)
ASrock przedstawił płytę główną o nazwie 939Dual-M2, zbudowaną na bazie chipsetu ULi M1695 z mostkiem południowym M1567. Model ten przeznaczony jest dla procesorów AMD K8 w wersji Socket 939, oferując w przyszłości możliwość instalacji procesorów w wersji Socket M2. Płyta oferuje także jedno złącze PCI-Express x16, gniazdo AGP obsługiwane bezpośrednio przez chipset, jeden slot PCI-Express x1 i trzy PCI. Na wyposażenie składają się także: kontroler Serial-ATA II na magistrali PCI-Express, układ audio 7.1, karta sieciowa Ethernet 10/100 i 4 porty USB 2.0. Jak na razie cena płyta nie została dokładnie określona.

Chłodzenie dysków twardych


Autor: Adam | źródło: 3DNews | 12:36
(11)Komentarzy (11)
Firma Evercool przedstawiła urządzenie służące do chłodzenia dysków twardych. Całość składa się z typowego wentylatora 120 mm, zamocowanego w ramce, którą z kolei można umieścić w wolnej zatoce 5,25 cala. Umieszczone pod spodem dyski twarde będą w ten sposób dodatkowo chłodzone. Urządzenie waży 340 g a wymiary całości wynoszą 150 mm na 145 mm na 43 mm. Zainstalowany wentylator pracuje z prędkością 2000 RPM, zapewnia przepływ powietrza na poziomie 80 CFM a jego głośność ma wynosić 26 dB. Cena tego rozwiązania nie została podana. » czytaj dalej

Nowe pamięci DDR2 firmy Kingmax


Autor: Adam | źródło: HardwareZone | 08:32
Komentarzy (0)
Kingmax przedstawił dwie nowe linie pamięci DDR2 o nazwach Mars DDR2-800 oraz Venus DDR2-667. Moduły Mars zbudowane są na kościach typu BGA i przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Pracują one w trybie DDR2 800 z ustawieniami CL 4-4-4-12 przy napięciu 1,8V. Z kolei pamięci z serii Venus dostępne są w postaci modułów SO-DIMM i przeznaczone są dla komputerów przenośnych. Nowe modele pracują z trybie DDR2 667 z CAS Latency 4. Kingmax zamierza oficjalnie przedstawić nowe pamięci podczas rozpoczynającej się właśnie wystawy Computex. » czytaj dalej

Niewielki popyt na procesory dwurdzeniowe


Autor: Adam | źródło: BeHardware | 08:24
(13)Komentarzy (13)
Jak donosi serwis DigiTimes Intel nie planuje dostarczyć w tym roku więcej niż 500 tysięcy procesorów Pentium D. Jednocześnie dostawy tych układów w przyszłym kwartale nie przekroczą 100 tysięcy sztuk. Ta niewielka liczba nie wynika z problemów produkcyjnych a z ograniczonego popytu - jak na razie niewielu klientów decyduje się na kupno takiego procesora. Jednocześnie jeśli chodzi o dwurdzeniowe procesory AMD sytuacja ma się podobnie - ich sprzedaż jak na razie nie będzie zbyt wielka, szczególnie ze względu na ich wysokie ceny. Popyt na procesory dwurdzeniowe zwiększy się dopiero w przyszłym roku wraz z wprowadzeniem technologii 65 nm oraz z rosnącym wsparciem ze strony oprogramowania.

ATI Crossfire odpowiedzią na SLI


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 08:01
(7)Komentarzy (7)
Dostępnych jest coraz więcej informacji o technologii ATI, która ma być odpowiedzią na SLI firmy nVidia. Nazwa tego rozwiązania to Crossfire a wspierające je chipsety to układy ATI RD400 oraz RD480. Pierwszy jest przeznaczony dla procesorów Intel w wersji LGA 775 i towarzyszy mu mostek południowy SB450. Drugi układ stworzony został dla procesorów AMD K8 i towarzyszy mu również SB450. W obydwu przypadkach dwie współpracujące karty będę pracować w trybie PCI-Express x8. Dodatkowo karty te będą połączone zewnętrznym kablem, poprzez złącza DVI. Do skorzystania z Crossfire potrzebna będzie karta z serii X800 lub X850 oraz druga, pełniąca funkcję nadrzędną o nazwie Master - co ważne według zapewnień ATI karty nie muszą mieć nawet jednakowych układów.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL