Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Czwartek 10 stycznia 2019 
    

Intel na CES: sieci 5G, sztuczna inteligencja i samochody autonomiczne


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 21:30
(4)
Podczas swojej prezentacji na targach CES oprócz pokazu nowych procesorów serwerowych oraz produktów dla komputerów osobistych, takich jak mobilne procesory Ice Lake oraz Lakefield, Intel poświęcił także sporo swojej uwagi na technologie mniej związane z komputerami PC. Jak się okazuje firma zamierza mocno zaangażować się w segment sieci 5G, sztucznej inteligencji i samochodów autonomicznych. Z myślą o tych pierwszych opracowane zostały procesory Snow Ridge, które znajdą swoje zastosowanie w stacjach bazowych sieci 5G. Do 2022 roku Intel zamierza uzyskać przynajmniej 40 procentowy udział w tym rynku.

Tym samym krzemowy gigant nawiąże na tym polu konkurencję z takimi gigantami telekomunikacyjnymi jak Broadcom, Qualcomm, Cisco czy Nokia Networks.

Kolejnym z nowych obszarów, na którym Intel chce zarabiać jest sztuczna inteligencja. Ma w tym pomóc m.in układ o nazwie Nervana Neural Network Processor (w skrócie Nervana). Prace nad układami trwały trzy lata. Co ciekawe, Intel nie musiał zaczynać od zera - w 2016 roku krzemowy gigant wykupił startup Nervana, który pracował nad procesorami dla sztucznej inteligencji. Następnie wsparł projekt własnymi technologiami, finansami oraz grupą inżynierów. Pierwsze próbki chipów zostały wyprodukowane w ubiegłym roku oraz zostały dostarczone m.in. do Facebooka. Właśnie m.in. z tą firmą Intel współpracuje obecnie nad wykorzystaniem sztucznej Inteligencji do analizy danych.
Procesor Nervana będzie dostępny w sprzedaży w tym roku, a jego zastosowanie poza social mediami ma być początkowo przydatne także w sporcie, opiece zdrowotnej, prognozowaniu pogody i zastosowaniach naukowych. Liczba możliwych zastosowań cały czas wzrasta.

W przypadku samochodów autonomicznych, Intel zamierza pełnić istotną rolę wśród grona producentów układów scalonych analizujących w czasie rzeczywistym obraz z kamer zamontowanych na pojeździe i wykonujących niezbędne obliczenia związane z autonomiczną jazdą. W trakcie CES za zaprezentowano Mobileye EyeQ5 - nowy chip o zwiększonej wydajności. Podczas gdy dla analizy obrazu z 12 kamer potrzeba ośmiu dotychczasowych chipów EyeQ4, tę samą funkcję mogą pełnić trzy procesory EyeQ5. EyeQ5 ma zostać zastosowany w nowym BMQ iQ4, które trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Co ciekawe, podobnie do Nervany chipy Mobileye EyeQ nie są autorskim dziełem Intela, ale przejętej przez niego w 2017 roku za 15,3 mld. USD izraelskiej firmy Mobileye.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. BIG progress (autor: Conan Barbarian | data: 10/01/19 | godz.: 23:28)
  w slajdach i bajdurzeniu

 2. EyeQ5 (autor: pwil2 | data: 11/01/19 | godz.: 07:45)
  Czy zastosowanie tych nowych chipów Intela pozwoli zrezygnować z webasto z zachowaniem jego zalet, czy nie?

 3. Czyżby (autor: New Member | data: 11/01/19 | godz.: 09:08)
  Intel przestraszył się ARM !!! ha ha ha

 4. Intel dywersyfikuje jak może, bo widzi że z CPU będzie kapać coraz mniej (autor: Qjanusz | data: 11/01/19 | godz.: 09:12)
  i trzeba przyznać, że dywersyfikuje mądrze.

  Co do szufladek, to widać że jak Intel nie kupi, to jej nie ma. Ciekawe ile jeszcze startapów nabyto, które okazały sie mniej rozwojowe niż sama oferta.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.