Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 13 kwietnia 2001  
    

Radosnych Świąt Wielkanocnych!


Autor: Redakcja | 23:55
Komentarzy (0)
Redakcja TwojePC, pragnie życzyć Wszystkim Czytelnikom naszego serwisu, radosnych spotkań w gronie rodzinnym przy wielkanocnym stole z kolorowymi pisankami, pulchnymi babkami i słodkimi mazurkami. A przede wszystkim optymizmu oraz szczęścia, zdrowia i śmiałego spojrzenia w przyszłość - oby pełną kolorowych jajek i hojnych zajączków - mokrych, ale uśmiechniętych.

Nowa Sonda - overclocking


Autor: DYD | 23:50
Komentarzy (0)
Na stronie pojawiło się nowe głosowanie, a poprzednie powędrowało do działu SONDA. Temat nowej sondy brzmi: Czy stosujesz overclocking w swoim procesorze? Od wyboru trzy odpowiedzi - zapraszamy do głosowania.

Niedźwiedzi plugin do Winampa!


Autor: DYD | 23:45
Komentarzy (0)
Dziś na sajcie Tranzmita (ma nową lokalizację: www.tranzmit.co.uk) znalazłem bardzo ciekawy plugin do Winampa. Nazywa się on Black & White Dance i oparty jest na grze o tym samym tytule (B&W). Plugin oddaje nam do dyspozycji tańczącego NiedŹwiedzia, który śmiesznie podryguje w rytm muzyki płynącej z naszego Winampa. Do dyspozycji mamy kilka klawiszy, którymi możemy obracać scenę, zmieniać porę dnia, dodawać stroboskopy, "zoomować". Lista opcji dostępna jest pod klawiszem "H". Wtyczkę można pobrać z naszego serwera (2.36 MB). Najnowszy Winamp 2.74 już od dnia premiery w dziale PLIKI. Jak NiedŹwiedzicho wpadnie w rytm i złapie taneczny klimat, potrafi nieŹle zaryczeć, uważajcie!

Pierwszy kontroler USB 2.0 już w sprzedaży


Autor: DYD | 23:30
Komentarzy (0)
Adaptec, producent znany głównie z kontrolerów SCSI, ogłosił na swojej stronie rozpoczęcie sprzedaży urządzenia USB2connect (oparte o rozwiązania firmy NEC), które jest pierwszym dostępnym na rynku kontrolerem USB w wersji 2.0. Technologia USB 2.0 oferuje maksymalną przepustowość rzędu 480 Mbps, co daje ponad 40-krotny wzrost prędkości w porównaniu do USB 1.1. Należy zaznaczyć, że wersja 2.0 jest w pełni kompatybilna z USB 1.1. Oznacza to, że ewentualni posiadacze kontrolera Adaptec USB 2.0 mogą do niego podłączyć urządzenia wykonane w technologii USB 1.1, np. cyfrowe aparaty, głośniki, drukarki czy kamery internetowe.

Dwa EPoX'y w rankingu SocketA


Autor: DYD | 22:50
Komentarzy (0)
Płyty EpoX 8KTA3 i 8KTA3+ oparte na chipsecie VIA KT133A (obsługa FSB 266) mają swoje sobowtóry w modelach NMC-PE 8TTX i 8TTX+. Są to dokładnie te same produkty, w których jedyna różnica polegać będzie na firmowym opakowaniu, naklejkach, BIOSie, nadrukach na płycie i innych gadżetach. Zapraszam do opisu, który ukazał się na serwisie Benchmark.pl, poniżej fragment:
Płyty prezentują się znakomicie. Pod względem wydajności i funkcjonalności są wiernymi odpowienikami modeli NMC-PE 8TTX i 8TTX+ (lub jak kto woli odwrotnie), a tym samym mogą być godnym rywalem dla ABITów KT7A i KT7A Raid. Podobnie jak w przypadku sobowtóra, niewiele możemy powiedzieć na temat awaryjności tych płyt, wstępnie jednak mogę Wam szczerze polecić te urządzenia. Cała reszta zależy od tego, który z producentów pierwszy zepsuje swój BIOS lub sterowniki.

Napędy MO 3,5" Fujitsu w ofercie ALSTOR


Autor: DYD | 11:50
Komentarzy (0)
Firma Alstor zajmująca się dystrybucją urządzeń technologii magneto-optycznej powiększyła swoją ofertę o nowe napędy MO produkowane przez firmę Fujitsu. DynaMO 1300SF/640SF USB to napęd zewnętrzny o pojemności 1,3 GB lub 640 MB, z możliwością wyboru formy podłączenia - poprzez interfejs USB "Plug & Play" lub poprzez interfejs Ultra-SCSI. W urządzeniu zastosowano algorytm "Cache Millennium" zwiększający transfer danych pomiędzy pamięcią cache a głowicą o 25%! Napęd 1,3 GB oferowany jest promocyjnie wraz z 5 nośnikami. DynaMO 1300FE - napęd zewnętrzny o pojemności 1,3 GB z interfejsem FireWire (IEEE 1394), współpracuje zarówno ze zwykłym PC-tem, jak i Macintoshem. Maksymalny transfer danych wynosi w tym przypadku 5,9 MB/s. MCG3064AP - lekki, niewielki rozmiarów napęd wewnętrzny o pojemności 640 MB. Charakteryzuje się niskim poborem mocy i 2 MB pamięcią cache. MCF3064SS/MCF3064AP - wewnętrzne napędy o pojemności 640 MB z interfejsem SCSI lub ATAPI. Maksymalny transfer danych w tych modelach wynosi 3,9 MB/S, czas dostępu 23 ms., prędkość obrotowa 3.600 rpm. Są w pełni kompatybilne z wszystkimi wcześniejszymi modelami (640, 540, 230 i 128 MB).

Dracula Zmartwychwstanie opóźnione


Autor: DYD | 11:30
Komentarzy (0)
CDProjekt poinformował, że gra Dracula Zmartwychwstanie pojawi się na półkach sklepowych z kilkudniowym opóźnieniem. Nowa data premiery została wyznaczona na 19 kwietnia. Dracula Zmartwychwstanie to gra przygodowa, której akcja rozgrywa się w Transylwanii, mrocznej krainie wampirów. Gra zostanie wydana na dwóch płytach CD w polskiej wersji językowej, a cena wyniesie 79,90 złotych. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.cdprojekt.com.

Dr Jekyll & Mr. Hyde - nowa przygodówka


Autor: DYD | 11:10
Komentarzy (0)
Doktor Henry Jekyll dawno już porzucił badania nad ludzkim umysłem. Był pewien, że jego szalone wcielenie, Pan Hyde, jest zamierzchłą przeszłością. Jednak spokojne życie nie trwało długo - pewnego dnia została porwana jego ukochana córka. Zrozpaczony doktor Jekyll postanawia uczynić wszystko aby ją odzyskać, nawet za cenę przywołania koszmarów sprzed lat. Tak w skrócie przedstawia się fabuła nowej gry z wytwórni In Utero. Dr Jekyll & Mr. Hyde jest mrocznym thrillerem, z trójwymiarową grafiką i nastrojową muzyką. Gra Dr Jekyll & Mr. Hyde zostanie wydana przez CD Projekt już w czerwcu, w polskiej wersji językowej.

VIA 4 in 1 wersja 4.30


Autor: DYD | 01:30
Komentarzy (0)
Max (podziękowania już poszły) poinformował i podesłał nam najnowszy pakiet sterowników "All in One" VIA Service Pack w wersji 4.30 BETA. Na razie wiele o nich się nie dowiedzieliśmy, gdyż strona z której pochodzą (ViaHardware.com) jest na naszym łączu niedostępna. Wiadomo jednak, że w nowej wersji dodano informację przy odinstalowywyniu drivera "via ide miniport" jeśli takowy już istnieje. Pakiet sterowników VIA można pobrać z serwera twojepc.pl (930 KB).

Powerstrip i NVmax - nowe


Autor: DYD | 00:20
Komentarzy (0)
Wprost ze strony TweakFiles dodaliśmy do działu PLIKI zaktualizowane wersje dwóch popularnych programów tweakujących karty graficzne. Po pierwsze ukazała się kolejna BETA, a raczej nowy Build (126) programu Powerstrip 3.0.Dla tych, co pierwszy raz słyszą o tym programie, polecam stronę producenta (EnTech). Drugim tweakerem jest nowy NVmax 1.7 Beta 2.0 z od nowa napisanym kodem oraz zupełnie zmienionym interfejsem. Autor programu - Charnley, zapowiada już niebawem wersję 2.0 tweakera NVmax. Oba programy dostępne są lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks).

Nowa wersja Pajączka 2000 (4.8.1)


Autor: DYD | 00:10
(1)Komentarzy (1)
Cream Software informuję, że od 12.04.2001 dostępna jest nowa wersja 4.8.1 polskiego programu do edycji stron WWW - Pajączek 2000. Zaktualizowana strona programu Pajączek 2000 znajduj się pod adresem: www.creamsoft.com.pl/pajaczek.Zmiany w wersji 4.8.1 obejmują około 20 drobnych poprawek, pełna lista zmian począwszy od pierwszych wersji Pajączka 2000 znajduje się tutaj.Program można pobrać ze strony www.creamsoft.com.pl (4.96 MB).

 
Czwartek 12 kwietnia 2001

Wielki TEST: Athlon 1200MHz na płytach ABIT, ASUS i CLAYTON


Autor: Lancer | 19:00
Komentarzy (0)
Ostatnio bardzo popularną stała się platforma SocketA opracowana przez firmę AMD pod procesory rodziny Thunderbird, a reprezentowana na dzień dzisiejszy przez procesory Athlon i Duron. Aby móc cieszyć się takim systemem niezbędne jest posiadanie procesora oraz płyty głównej, która go obsłuży. Dzięki uprzejmości firmy California Computer miałem możliwość przetestować płytę główną Clayton CVAS970 na chipsecie KT133. Firma MSD dostarczyła procesor Athlon-C 1200MHz oraz radiator z dwoma wentylatorkami Colorful, natomiast dzięki firmie SimmTech mogłem przyjrzeć się bliżej płytom głównym Asus A7V133 oraz Abit KT7A, obie na układzie KT133A. Do systemów testowych dołączyłem też procesor Athlon-B 1200MHz oraz "agregat chłodzący" GlobalWin FOP 38. » czytaj dalej

3 razy GeForce2 MX400


Autor: Anitka | 18:50
Komentarzy (0)
Nietrudno zauważyć, że karty graficzne oparte na chipsecie GeForce2 MX400 firmy Nvidia, cieszą się dużą popularnością. Niemal jednocześnie trzej przedstawiciele tej branży: Asus, Gigabyte i PowerColor, zapowiedzieli wyprodukowanie takich kart.

PowerColor planuje trzy karty na GeForce2 MX400: 64MB SDRAM, 64MB SDRAM (PCI) oraz z 32MB 64bit DDR RAM. Wszystkie trzy posiadać będą rdzeń pracujący na częstotliwości 200MHz, pamięć na 166MHz (wersje 64MB) oraz 175MHz (karta DDR). Dostępne będą w najróżniejszych konfiguracjach. Najlepiej wyposażona karta będzie zawierała DVI, Dsub oraz wyjście TV.

Asus planuje natomiast wyprodukowanie następujących modeli, obu wyposażonych w pamięć 32MB SDRAM, pracujących na częstotliwości 200MHz:
 • V7100PRO/PURE: VGA, pamięć 32MB;
 • V7100PRO/T/32MB: VGA, wyjście TV, support TwinView oraz pamięć 32MB.
Oprócz tego, seria V7100PRO zawierać będzie pakiet oprogramowania, zawierający m.in. technologię SmartDoctor Asusa dla monitoringu wentylatora RPM, poziomu zasilania AGP, technologię SmartCooling, zabezpieczenie przed przegrzaniem (OverHeat Protection) oraz program do overclockingu Dynamica.

Z kolei karty zapowiedziane przez Gibabyte'a to:
 • GF1280-32P: Karta oparta na chipie GeForce2 MX400, wyposażona w pamięć 32MB SDRAM. Chip pracować będzie na częstotliwości 200MHz, pamięć zaś na 166MHz.
 • GF1280-32E: Ta natomiast karta oparta będzie na chipie GeForce2 MX200 i posiadać będzie pamięć 32MB SDRAM. Jednakże inna niż w powyższym modelu, będzie szyna pamięci, zredukowana do 64bitów. Całość pracować będzie na częstotliwości 175 MHz, pamięć na 166MHz.

VIRaptor Screensaver


Autor: DYD | 12:00
Komentarzy (0)
Michael A. Colicos, twórca wygaszacza z "wirtualną inteligencją" Virtual Intelligence Matrix 33d, opracował kolejny projekt. VIRaptor Screensaver charakteryzuje się zupełnie zmienionym silnikiem graficznym w porównaniu do projektu VIM. VIRaptor "umieszcza" nas na platformie obserwacyjnej, z której możemy podziwiać lot ptaków, na tle krajobrazu z Południowej Kalifornii. VIRaptor wymaga przynajmniej 8MB-owej karty z Direct3D, DirectX 8.0a oraz Win95/98/2000. Wygaszacz dostępny jest z serwera ftp.zdnet.com (8.93 MB), a pod wieczór także z naszego lokalnego serwera.

600MHz DDR SDRAM Infineona


Autor: Marecek | 10:15
Komentarzy (0)
Czołowy producent pamięci DDR SDRAM, Infineon, zaprezentował wczoraj publicznie nową generację kości DDR SDRAM zdolnych do pracy z częstotliwością do 600MHz. Przewiduje się, że do masowej produkcji układy trafią już w drugiej połowie bieżącego roku. Dzięki nim producenci kart graficznych, bo na razie wyłącznie z myślą o nich zaprojektowano nowe kości, zyskają nowy "zapas mocy" przyszłych akceleratorów 3D. Niestety, 600MHz-owe kości nie są zgodne z dziś stosowanymi układami DDR SDRAM, tak więc instalacja ich będzie wymagała pewnych modyfikacji w kontrolerach pamięci kart graficznych. Spowodowane jest to zarówno zmniejszonym poborem napięcia do 1,8V (dzisiejsze DDR-y - 2,5V) jak i zmianą rozstawu nóżek "opakowania" kości. Moduł zawierający 8MB pamięci 600MHz wyceniono dziś na około 33$, tak więc "64-Megowa" karta graficzna z miejsca stałaby się droższa o jakieś 130$...

Yahoo i XXX-commerce


Autor: Marecek | 10:00
Komentarzy (0)
Co zrobić, żeby podnieść zyski ze słabo prosperującego biznesu internetowego? Zająć się najbardziej dochodową dziedziną Internetu - rozprowadzaniem pornografii. Taką decyzję podjął właśnie zarząd portalu Yahoo, naciskany przez udziałowców chcących większego dochodu. Portal "po cichu" zaczął oferować masę "materiałów dla dorosłych" za pośrednictwem swojej sieci rozwiniętych sklepów internetowych. Równie bez rozgłosu odbyło się ponowne otwarcie internetowego sklepu Yahoo "Adult and Erotica", którego zasób oferowanych produktów powiększył się o kilkaset nowych tytułów. Od dziś wstukanie w polu wyszukiwarki Yahoo hasła "sex" przekierowuje użytkownika do wyspecjalizowanej strefy sprzedaży online, oferującej setki filmów video posortowanych według kategorii takich, jak "bondage and domination", "hardcore" czy "fetish"...

Leadtek GeForce2 MX SH Pro 32MB zrecenzowany


Autor: DYD | 09:55
Komentarzy (0)
Na In4.pl ukazała się recenzja karty recenzja karty Leadtek GeForce2 MX SH Pro 32MB z pamięcią SDR 5ns, która ma pracować z częstotliwościami: 200Mhz rdzeń, 200Mhz pamięć. Czy tak jest? Przekonacie się czytając recenzję u chłopaków z In4.pl. Na razie fragment:
Zacznę od jakości 3D gdyż ta stoi na wysokim poziomie. Jest zdecydowanie lepiej niż w poprzednim modelu (Leadtek GF2 MX). Kolory są wyraźne i soczyste, a obraz ostry. Leadtek zadbał także o to aby grafika 2D również była soczysta i ostra. Do rozdzielczości 1024x768 nie ma żadnej różnicy w jakości między testowaną kartą, a Matrox'em G450 i ATI Radeonem. Od rozdzielczości 1280x1024 widać już delikatną mgiełkę, która nie występuje na dwóch pozostałych kartach. Szczególnie wyraźna różnica jest w 1600x1200 na 19" monitorze. Końcowe wrażenie jakości jest jak najbardziej pozytywne i jak na modele z serii GF2 MX naprawdę dobre. Jeśli chodzi o jakość wyjścia TV to stoi ono raczej na średnim poziomie.

Intel za kółkiem


Autor: Marecek | 09:45
Komentarzy (0)
Producent procesorów ogłosił wczoraj, że udało mu się nawiązać współpracę z firmami Microsoft, QNX Software Systems, Wind River Systems, IBM, Fonix oraz Lernout & Hauspie, owocem której ma być opracowanie kompletnych rozwiązań sprzętowo - programowych dla samochodów. Firma chce nadrobić zaległości i dogonić istniejące już dziś systemy "in-car computers" (komórka + komputer + system pozycjonowania i nawigacja satelitarna, wszystko na desce rozdzielczej). Pierwsze komputery samochodowe z chip'ami Intela pojawić się mogą już w drugiej połowie 2002 roku. Procesorem, który stanowić będzie jądro całej konstrukcji (jak i rdzeń układu rozpoznawania mowy) ma być Intel StrongARM. Warto dodać, że inicjatywa Intela współistnieć będzie na rynku z dwoma innymi rozwiązaniami: oferowanym już dziś w USA OnStar (General Motors + Sun) i mającym ruszyć w połowie tego roku systemem MobileAria (Delphi + Palm). Ciekaw jestem, który z systemów jako pierwszy zacznie emitować bannery reklamowe na wyświetlaczach desek rozdzielczych.

 
Środa 11 kwietnia 2001

Jutro duży test na TwojePC


Autor: DYD | 23:50
Komentarzy (0)
Już dziś pragniemy poinformować Czytelników TwojePC, że w Wielki Czwartek ukaże się Wielki Test przeprowadzony przez naszego redaktora Lancera - specjalisty od procesorów, płyt głównych i kart graficznych. Przez ostatnie dwa tygodnie testował on wnikliwie płyty główne ASUS A7V133 i ABIT KT7A (obie na układzie KT133A), płytę CLAYTON CVAS970 na chipsecie KT133, a także procesory Athlon-C 1200MHz z radiatorem zawierającym dwa wentylatorki Colorful oraz procesor Athlon-B 1200MHz z "agregatem chłodzącym" GlobalWin FOP. BądŹcie jutro u nas. Naprawdę warto! Już teraz dziękujemy firmom MSD, California Computer oraz SimmTech za udostępnienie sprzętu do testów.

Transcend ogłosił nową płytę z DDR


Autor: DYD | 23:30
Komentarzy (0)
Transcend, tajwański producent płyt głównych, w dniu dzisiejszym oficjalnie ogłosił nową płytę oznaczoną symbolem TS-AKR4 ze wsparciem dla pamięci DDR. Model TS-AKR4 bazuje na chipsecie VIA KT266 (VT8366 + VT8233). Posiada trzy 184-pinowe sloty DIMM, które można zapełnić 3GB pamięci PC2100/PC1600 DDR SDRAM. Nowa płyta Transcenda zawiera slot AGP 4x, a także 5 PCI i 6 portów USB. Opcjonalnie płyta posiada kontroler sieciowy 10/100 oraz układ dźwiękowy AC 97. Transcend obiecuje, że AKR4 będzie "dobrze znosiła" overclocking poprzez ustawienie mnożnika procesora przez zworki oraz zmianę w BIOSie takich parametrów jak FSB i Vcore. TS-AKR4 będzie w sprzedaży pod koniec kwietnia.

Matrox - nowe sterowniki


Autor: DYD | 22:50
Komentarzy (0)
Matrox zaktualizował swoją stronę ze sterownikami, tym razem ku radości posiadaczy kart Millennium G450, Millennium G400 oraz Millennium G400 MAX. Ukazały się bowiem nowe sterowniki v6.51.012 (3.62 MB) dla systemów Windows 9x/Me. Lista zmian i poprawek dostępna jest w tym miejscu. Matrox zamieścił także nowe drivery dla karty Matrox G200 MMS z tunerem TV. Posiadacze tek karty powinni się zainteresować tym linkiem. Są tam nowe sterowniki 6.24.007 oraz nowe Video Tools.

HDD od Toshiby - "lekki jak piórko"


Autor: DYD | 22:30
Komentarzy (0)
Toshiba zapowiada pojawienie się kolejnego dysku twardego do notebook'ów o symbolu MK1017GAP. Działa on w oparciu o jeden talerz i ma pojemność 10,05 GB. Dysk waży zaledwie 94 g, ma być następcą poprzedniego modelu MK1016GAP. Dysk posiada bufor o pojemności 256 KB. Transfer danych pomiędzy nośnikiem a buforem kształtuje się na poziomie 29,3 MB/s. i gęstość zapisu 17 Gbit/cal2. Według specyfikacji odporność urządzenia na wstrząsy w czasie spoczynku wynosi 800 G, natomiast podczas pracy 175 G. Model ma się pojawić w dwóch wersjach z interfejsem UDMA-100 oraz UDMA-66.

W dysku tradycyjnie już zastosowano technologię SMART, umożliwiającą autotestowanie poprawności przebiegu pracy. Oprócz tego wykorzystano 2 technologie mające na celu zmniejszenie poboru mocy Adaptive Power Mode Control i Advanced Power Management. Dzięki nim dysk pracuje w 3 różnych trybach, które są automatycznie dobierane w zależności od wykonywanej akurat operacji. Tym samym zmniejsza się pobór mocy, w efekcie wpływając dodatnio na żywotność baterii notebook'a, co dla jego użytkownika jest sprawą kluczową.

Nowa przeglądarka Opera 5.10


Autor: DYD | 22:15
Komentarzy (0)
Jakub poinformował nas o nowej wersji przeglądarki Opera. Jeśli komuś przejadł się dominant Internet Explorer lub subdominant Netscape Navigator (Communicator), może skorzystać właśnie z Opery 5.10. Z nowości jakie oferuje nowa Opera warto wspomnieć o wbudowanym pluginie Flash oraz nowym sposobie obsługi myszki. Doszła także możliwość dodawania skór. Więcej informacji o nowościach Opery 5.10 pod tym adresem.

Euroszkoła w Internecie


Autor: DYD | 12:20
Komentarzy (0)
Chcielibyśmy przypomnieć polskim Internautom, a w szczególności uczniom liceów, szkół zawodowych, techników oraz ich nauczycielom o wyjątkowym konkursie EUROSZKOŁA W INTERNECIE. Celem konkursu jest szeroko rozumiana promocja Polski - jej kultury, tradycji, wartości - na tle przystąpienia do Unii Europejskiej poprzez, tworzone przez uczniów i ich opiekunów, witryny internetowe. Powinny one zawierać informacje, w co najmniej dwóch językach, o szkole i działalności jej uczniów pod kątem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pełną informację znajdziecie zaś tutaj.

Rewolucje cenowe u Intela?


Autor: Marecek | 10:40
Komentarzy (0)
Wbrew wszelkim zapowiedziom o niemożności dalszej redukcji kosztówprodukcji i cen procesorów Pentium IV, wyszło na jaw, że w ciągukilku następnych tygodni dojdzie do najbardziej chyba radykalnychcięć cenowych w dziejach firmy! Do początku maja ceny P4 spadną od42 do 60 %! W najbliższą niedziele obniżona zostanie cena P4 1,5GHzdo 519$ oraz procesora 1,4GHz do 375$. Premiera Pentium 4 1,7GHznastąpi 23 kwietnia, jego cena w tym dniu wynosić ma 701$, a nie jakwcześniej zapowiadano - 776$. Sześć dni póŹniej, 29 kwietnia jegocena zostanie obcięta do poziomu 361$. W tym samym czasie wartośćukładu 1,5GHz spadnie do 256$, natomiast 1,4GHz kosztować ma 193$.Jak widzicie, warto się więc wstrzymać jeszcze miesiąc i poczekać naodzew AMD. Posunięcia te są kolejnym krokiem na drodze do uczynieniaplatformy P4/RDRAM bardziej konkurencyjną w stosunku do rozwiązaństosujących pamięci DDR SDRAM. Dlatego też nie należy się spodziewaćpierwszych chipsetów dla P4 obsługujących pamięci DDR i SDRAM przedtrzecim kwartałem bieżącego roku.

Cięcia nie ominą również Procesorów Pentium III oraz Celeron -dokładne zostawienie prezentuje tabela:

ProcesorCzęstotliwośćCeny
Dziś15 IV29 IV27 V15 VII
Pentium III Tualatin1.2GHz---$321*$294
1.13GHz---$294*$268
Pentium III1.13GHz---$268*$241
1GHz$241$225$225$193 
933MHz$225$193$193$183 
866MHz$193$163$163- 
850MHz$193$163$163- 
Celeron900MHz---$170* 
850MHz-$138$138$112 
800MHz$112$93$93$89 
766MHz$103$79$79$76 
733MHz$83$76$76$73 
700MHz$79$73$73$69 
667MHz$73$69$69- 
*Ceny w chwili premiery

Tualatin oraz odwołany wcześniej Pentium III 1.13GHz na rdzeniuCoppermine pojawią się w czerwcu, jednak ich ceny - wedługwcześniejszych zapowiedzi - będą na tyle wysokie, że staną się małokonkurencyjne w stosunku do słabszych wersji Pentium IV. Również wczerwcu na rynku pojawić się ma Celeron 900MHz, cenowo też małoatrakcyjny w stosunku do P4 1,4GHz.

1,44MB -> 32MB


Autor: Marecek | 10:15
Komentarzy (0)
Pojawiło się w końcu sensowne zastosowanie dla starych, zakurzonych dyskietek 1,44MB, stanowiących chyba nieodzowny element krajobrazu każdego biurka komputerowego. Panasonic wypuścił nowy napęd zewnętrzny SuperWriter 32 (LK-RF240UZ), umożliwiający upakowanie na zwykłej dyskietce 3,5" do 32MB danych. Technologia ta ogłoszona została jakiś czas temu, jednak o ile mnie pamięć nie myli, firma, która oferowała to rozwiązanie nie dawała żadnych gwarancji na odczyt zapisanej w ten sposób dyskietki HD 3,5". Nie mniej w sprzedaży pojawiły się specjalne wersje dyskietek, zdolne do wiarygodnego przechowywania 120 i 240MB (LS-240, LS-120) - SuperWriter 32 współpracuje również z nimi. Napęd cechuje się prędkością obrotową na poziomie 1500 RPM i średnim czasem dostępu wynoszącym 95ms (nie zapominajcie, że mówimy o zwykłych dyskietkach!). Średnia wartość zapisu/odczytu wynosi 600KB/s, co odpowiada napędowi CD czterokrotnej prędkości. Niestety, zapisanej za pomocą SuperWriter-a dyskietki "1,44MB" nie da się odczytać w normalnej stacji FDD. LK-RF240UZ dostępny jest w chwili obecnej wyłącznie w Japonii.

Windows XP a USB 2.0


Autor: Marecek | 09:45
Komentarzy (0)
Microsoft oficjalnie oświadczył, że nie zamierza wspierać najnowszej wersji standardu Universal Serial Bus w nadchodzącej edycji systemu operacyjnego Windows XP. Jako uzasadnienie decyzji podano fakt, że rozwijająca się technologia nie oferuje jeszcze praktycznie żadnych produktów wykorzystujących jej zalety. Oznacza to brak wsparcia dla producentów sprzętu USB 2.0 ze strony producenta systemu operacyjnego (czytaj: mogą pojawić się trudności ze zmuszeniem WinXP do współpracy z nowymi urządzeniami USB 2.0). Ogłoszono też, że wobec braku obsługi tego standardu, Windows XP w pełni wspierać będzie konkurencyjne w stosunku do USB rozwiązanie czyli FireWire, znane również pod nazwą IEEE 1394.

Tym samym Microsoft opowiedział się w końcu w trwającej od dłuższego czasu debacie pomiędzy zwolennikami Firewire a USB 2.0. Obydwa standardy oferują bardzo przyzwoite parametry transferu, wynoszące odpowiednio 400 i 480Mbps (Firewire / USB 2.0), jednak USB 2.0 ma za sobą ogromne poparcie producentów sprzętu komputerowego w postaci firm Compaq Computer, Hewlett-Packard, Intel czy Lucent Technologies. Nie wydaje się Wam dziwne, że Gigant z Redmond zaczyna nagle wspierać rozwiązanie technologiczne obmyślane i wspierane głównie przez Apple?

Skoro już jesteśmy w temacie, Adaptec wypuścił na rynek kontroler USB 2.0 w postaci karty USB2connect (PCI). Urządzenie jest w pełni zgodne ze standardem 1.1 i oferuje pełną kompatybilność z założeniami USB 2.0 (okrągłe 480Mbps przepustowości). Pozostaje więc jedynie czekać na pojawienie się seryjnych modeli zewnętrznych urządzeń wykorzystujących możliwości USB 2.0...

 
Wtorek 10 kwietnia 2001

Party Xuventude Galicia Net 2001


Autor: DYD | 23:55
Komentarzy (0)
Pod adresem ftp.scene.org/pub/parties/2001/xuventudegalicianet01 zostały dziś zamieszczone "dzieła" z demo-party Xuventude Galicia Net 2001. Na nasz serwer wrzuciliśmy 4 pozycje z tejże imprezy w kategoii PC Demo. Oto ich lista: Asylum (1.21 MB) by Solstice, Demoniako (2.94 MB) by Niako, TITLE: 0.005% SCENNER (3.04 MB) by Zonan, Emotion One The Trailer (4.13 MB) by Solstice. Szybkiego transferu i miłego oglądania (i słuchania) życzy redakcja TwojePC.

NMC 3VEX na VIA Apollo Pro133


Autor: DYD | 23:40
Komentarzy (0)
Ingram Micro wprowadził do swojej oferty płytę główną firmy NMC 3VEX opartą na chipsecie VIA Apollo Pro133 (693A + 686B) przeznaczoną dla procesorów FC-PGA Intel Pentium III Coppermine 450 do 933MHz+ oraz VIA Cyrix III. Płyta posiada 3 banki pamięci DIMM, dwukanałowy port IDE ULTRADMA100 z możliwością podłączenia do 4 urządzeń IDE oraz zintegrowany na płycie dźwięk AC'97. Cena płyty 3VeX dla końcowego użytkownika wynosi ok. 350 zł + VAT.

Testy Hercules 3D Prophet 4500


Autor: DYD | 23:20
Komentarzy (0)
Kolega Kaszpir (jeszcze raz dzięki!) po raz drugi nas dziś informuje, tym razem o testach ostatnio popularnej karty graficznej Hercules 3D Prophet 4500. Recenzja ukazała się na serwisie HardWare.fr w języku francuskim, ale jest okraszona wieloma wynikami (m.in. z Quake III Arena, Serious Sam, MDK2, Unreal Tournament, Mercedes Benz Truck Racing, Dethkarz, Giants, 3D Mark 2001). Kartę Kyro II porównano z Geforce2GTS, Geforce2MX, Radeon SDR i Radeon DDR.

Porównanie Detonatorów 12.00


Autor: DYD | 23:10
Komentarzy (0)
Niemiecki serwis Media Exposion zamieścił porównanie Detonatorów z serii 10.x, 11.xx i 12.00. Konkretnie na warsztat poszły cztery wersje Detonatorów5: dzisiejsze 12.00, 11.01. 11.00 oraz 10.80. Sterowniki testowano na systemie z procesorem Athlon 750 MHz, 256 PC-133 SDRAM, ASUS K7V i kartą ASUS AGP-V7700 Pure 32MB. W 3DMarku 2001 najlepsze były 11.00, lecz tylko w 32 bitach - w 16-stu lepsze okazały się 10.80. W grach v12.00 wyszła na czele tylko w Mercedes-Benz Truck Racing.

ICQ 2000b Beta v4.65 Build #3281


Autor: DYD | 22:50
Komentarzy (0)
Ukazała się dziś nowa wersja ICQ (I seek you) - chyba najpopularniejszego programu do komunikacji w internecie. Nowy "icek" to wersja 2000b Beta 4.65 Build #3281. Można go pobrać lokalnie z naszego serwera (5.08 MB). Różne mniej lub bardziej przydatne dodatki do ICQ, typu "Message Archive", "ActiveList Invitation" czy "Voice Message" znajdują się na tej stronie. Na zakończenie dodam, że ICQ działa na systemach Windows 95/98/2000/ME/NT4.

BETA Detonatory 12.00 Win9X


Autor: DYD | 11:50
Komentarzy (0)
Kaszpir (dzięki!) podesłał nam newsa z serwisu The-cad.com, o nowych BETA Detonatorach dla systemów Windows9x i ME. Drivery datowane są na 4 kwietnia i mają oznaczenie 4.13.01.1200. Pamiętajcie, że jak zawsze w przypadku wersji BETA użycie na własne ryzyko... Jednym słowem - niektóre programy mogą działać szybciej (np. 3DMark 2001), a inne mogą się sypać. Opinie o ich wydajności na Boardzie bardzo mile widziane. Sterowniki dostępne są z naszego serwera TwojePC.pl (2.62 MB).

Kyro II, kwestii ciąg dalszy


Autor: Marecek | 09:35
Komentarzy (0)
Trzeba przyznać, że cała ta "nagonka" NVIDII na procesor STMicroelectronics Kyro II posiada jeden znaczący plus: NVIDIA sama przyczynia się do wzrostu popularności swojego nowego rywala, do tego w dość nieprzemyślany sposób. Wczoraj oficjalnie wypowiedział się w całej sprawie również przedstawiciel STMicroelectronics, Tim Chambers, fragment poniżej:
... nie zamierzamy reagować [na ataki NVIDII] w żaden inny sposób, jak tylko zapewniając naszych klientów oraz wszystkich rozważających możliwość zakupu w przyszłości karty graficznej, że nie zaprzestaniemy dostarczania najwyższej jakości tanich rozwiązań graficznych, stawiając przede wszystkim na wydajność i kompatybilność. [...].
Wypowiedzi tej towarzyszyło pojawienie się kilku interesujących artykułów o Kyro II, m.in. na niemieckiej stronie RivaStation (tym razem w całości po angielsku). Popatrzcie tymczasem do jakich efektów po uruchomieniu karty Hercules 3D Prophet 4500 doszła ekipa AcesHardware:

MDK2
Geforce 3
(200/460)
geforce 2 GTS
(200/333)
geforce 2 MX
(175/166)
Kyro II
(175/175)
800x600x16
165.5
168.1
108
119.5
1280x1024x32
122.4
65.4
30
68.1

Teraz wyjaśnienia: testy wykonano na grze umożliwiającej wykorzystanie sprzętowego T&L chipów NVIDII - MDK2. Konfigurację sprzętową stanowił komputer z procesorem Athlon 1,33 GHz (256MB SDRAM, płyta na chipsecie VIA KT133A). Wersje sterowników to odpowiednio: 7.51 (dla Kyro II - ta wersja jest bardzo dobrze zoptymalizowana pod kątem wykorzystania instrukcji SSE oraz 3DNow!) oraz 11.01 (NVIDIA). Obsługa Transform & Lightning była nieaktywna dla procesora STMicroelectronics, tymczasem włączono ją dla układów NVIDII. Wyniki zaskakują. Nawet w 800x600 potężny engine T&L nie był w stanie wynieść GeForce'a 2 MX powyżej poziomu Kyro II. Zauważcie jeszcze to, że w 1280x1024x32 Kyro II jest nieznacznie szybszy nawet od GTS-a.

 
Poniedziałek 9 kwietnia 2001

Ankieta - ogłoszenie zwyciezców!


Autor: DYD | 20:00
Komentarzy (0)
Wybiła godzina 20.00, pora więc na oficjalne zamknięcie pierwszej Ankiety serwisu TwojePC. Pragnę wszystkim podziękować, za tak liczny udział w naszej ankiecie - przyszło do nas ponad 1200 zgłoszeń! Wyniki Ankiety opublikujemy na stronie w ciągu 2-3 tygodni. A teraz pozostaje mi już "tylko" ogłosić, komu przypadną nasze nagrody: 2 x INFINEON 128MB PC133 oraz optyczna myszka LOGITECH iFeeL MOUSE. Ale o tym dowiecie się klikając na stronę z Ankietą.

ABIT KT7E na razie w Japonii


Autor: DYD | 19:50
Komentarzy (0)
Model KT7E wyprodukowany przez znaną wszystkim firmę ABIT, pod kątem wykonania opiera się na designie płyt KT7/KT7A. Ów model, wyróżnia się jednak z dwóch powodów. Po pierwsze, KT7E oparta jest na nowym chipsecie VIA KT133E, który co ciekawe nie został jeszcze ogłoszony! Chipset różni się od KT133 wsparciem dla procesorów z obsługą technologii "PowerNow!" i jest od niego tańszy w produkcji. VIA planuje zastąpić chipset KT133 przez KT133E, co ma doprowadzić do obniżenia kosztów dla systemów nie wymagających magistrali 266MHz-owej. Dlatego KT7E posiada taką samą specyfikację co model KT7. Po drugie płyta drukowana KT7E wykonana jest w kolorze niebieskim (podobnie jak Gigabyte). Nowy produkt ABITa - KT7E, na razie trafił na półki sklepowe Japońskich sprzedawców w cenie ok. $125.

Ethernet 10/"12" Mbps przez USB


Autor: Marecek | 14:50
Komentarzy (0)
Firma Belkin Components zaprezentowała dziś nowy kontroler Ethernetowy 10/100 (RJ-45) działający w oparciu o złącze USB. Kosztujące 50$ urządzenie zaprojektowane zostało głównie z myślą o użytkownikach laptopów nie posiadających wbudowanych kart sieciowych. Adapter jest w pełni zgodny ze standardem IEEE 802.3u (10/100), jednak posiada ograniczenia transferu danych złącza USB, tak więc jego specyfikacja zakłada maksymalny transfer na poziomie nie 100, a 12Mbps. Urządzenie trafi na rynek amerykański w połowie maja b.r.

Dwie nowe pozycje w Scenie


Autor: DYD | 14:30
Komentarzy (0)
Dział SCENA został dziś powiększony o dwie nowe pozycje z zakończonej wczoraj imprezy SF2k. Szerzej o tym wydarzeniu można poczytać na serwisie sf2k.takeover.nl. W kategorii PC DEMO pierwsze miejsce zajęło demo grupy Infuse (w składzie Plek, Aspasia & Screes) "MegaTokyo" - niestety nigdzie nie znalazłem linka do tego dema, jeśli ktoś zna lokalizację, proszę o kontakt. Drugie miejsce przypadło grupie T3F za "Lost Frames", a trzecie "Het is nog steeds een geweldig feest" z PEER. Dema dostępne są lokalnie z naszego serwera, w dziale SCENA.
[Update]: Demo MegaTokyo w końcu zlokalizowane i umieszczone w dziale Scena.

Nowe ceny PlayStation 2 i PS one


Autor: DYD | 13:00
Komentarzy (0)
Firma SONY Poland poinformowała o nowych cenach za konsole PlayStation 2 oraz PS one. Oto jak przedstawia się nowy cennik (sugerowane ceny detaliczne z VAT):
 • PlayStation 2: 1999,- PLN
 • PlayStation 2: 2098,- PLN (w zestawie gra Ridge Racer 5)
 • PlayStation 2: 2098,- PLN (w zestawie gra Tekken Tag Tournament)
 • PS one:599,- PLN
Nowe ceny wymienionych produktów SONY obowiązują od dnia dzisiejszego (9.04.2001). W sklepach PlayStation i PlayStation 2 po niższych cenach, będą dostępne w przeciągu kilku dni.

VIA KT133A, magistrala 133 MHZ, a płyty główne


Autor: Stefan | 12:20
(1)Komentarzy (1)
Cała sprawa zaczęła się na przełomie grudnia 2000 roku i stycznia 2001. Rozpoczęła się wtedy, mniej więcej równoczesna, sprzedaż procesorów AMD Athlon współpracujących z magistralą 133 MHz oraz dostosowanych do tej magistrali płyt głównych opartych na chipsecie VIA KT133A. Co ciekawe premiera nowych procesorów odbyła się wcześniej niż premiera którejkolwiek z płyt zbudowanych na nowym chipsecie. Jest to jednak tylko ciekawostka marketingowa. Pierwszym odruchem overclockerów z całego świata była próba przystosowania stumegahercowych procesorów AMD do magistrali 133 MHz. Wieści dobiegające z różnych stron były jednak sprzeczne. Jedni ogłaszali sukces, inni porażkę. Śledząc inne serwisy internetowe zapewne sami to zauważyliście. Celem tego tekstu jest rozwianie wątpliwości dotyczących zwiększania magistrali ze 100 MHz do 133 MHz w przypadku stumegahercowych procesorów AMD Duron oraz Thunderbird. Na zakończenie wstępu mogę dodać, iż rozwiązaniem problemu NIE będzie banalne stwierdzenie typu "obniż mnożnik, zwiększ napięcie". » czytaj dalej

Nowości TwojePC na skrzynkę e-mail


Autor: DYD | 10:50
Komentarzy (0)
Dziś dodaliśmy na stronie głównej, pod menu, specjalne pole na wpisanie swojej skrzynki e-mail. Dzięki temu, wydarzenia i aktualności z serwisu TwojePC, będą wysyłane wprost na Twoją skrzynkę. Twój e-mail w naszej bazie, będzie bezpieczny i chroniony przed spamem, reklamami, etc. Dodatkowo, w każdej chwili można wypisać się z naszej listy mailingowej.

NVIDIA a Kyro 2


Autor: Marecek | 10:35
Komentarzy (0)
W ciągu kilku ostatnich dni, NVIDIA zaczęła ostro atakować pewnego malutkiego producenta kości graficznych - STMicroelectronics. W specjalnych biuletynach kierowanych bezpośrednio do zarządów producentów kart graficznych NVIDIA krytykowała najnowszą kość Kyro 2, starając się przekonać ich o wyższości swoich serii układów GeForce2 MX. Dokumenty przeznaczone wyłącznie dla oczu dyrekcji firm ujrzały jednak światło dzienne i rozpętała się burza. Producenci podzielili się na dwa obozy. Już dziś wiadomo, że Hercules i VidioLogic nie ugną się pod presją NVIDII i wypuszczą swoje konstrukcje na Kyro 2. RivaStation donosi, że podobnie postąpić zamierzają PowerColor oraz Creative. Na href="http://www.xbitlabs.com/news/">X-Bit wymienieni zostali jeszcze MSI oraz InnoVISION. Poniżej fragment wywiadu udzielonego przez przedstawiciela firmy Guillemot (Hercules Technologies) serwisowi Beyond3D:
NVIDIA zaprzestała produkcji chipów MX, ich miejsce zająć mają kości MX200 oraz MX400. My nie jesteśmy zainteresowani wytwarzaniem kart graficznych zbudowanych w oparciu o kości MX200 czy MX400. Problem polega na tym, że nowe modele MX-ów cechować się będą wyższymi cenami niż konstrukcje z Kyro II, poza tym ich wydajność będzie mniejsza, niż Kyro II. Nie wydaje nam się więc, żeby nowe MX-y dobrze się sprzedawały.
W odpowiedzi na argumenty NVIDII wypowiedział się też sam Claude Guillemot, prezes firmy Hercules Technologies (czy jak kto woli Guillemot). Stwierdził tylko tyle:
"Mają prawo się bać, 3D Prophet 4500 będzie na prawdę dobrym produktem. Do sklepów trafi 16-go Maja 2001".
Szczerze powiedziawszy trochę zawiodłem się na polityce NVIDII, choć nie zdziwiłbym się, gdyby na jaw wyszły kolejne spekulacje z ich strony. Jak widzicie, już w połowie maja dowiemy się, czy pozycja NVIDII na polu tanich i za razem szybkich kart graficznych została aż tak zachwiana, że wymagało to tak nieuczciwej rozgrywki propagandowej...

Abit KT7 faq: pamięć


Autor: DYD | 10:00
Komentarzy (0)
Wojo z Benchmark.pl zaprasza na kolejną część poradnika Paula ABIT KT7 FAQ, pomocnego przy optymalizacji i rozwiązywaniu problemów nie tylko płyt KT7, ale większości opartych na chipsecie VIA KT133. W dzisiejszym "odcinku" omawiana będzie PAMIĘĆ:
 • Jak zoptymalizować ustawienia RAM-u w BIOS-ie?
 • Jaki RAM pracuje z szybkością 133MHz na KT7 i KT7-RAID?
 • Czy KT7 obsługuje lub będzie obsługiwać DDR RAM?
 • Czy KT7 obsługuje lub będzie obsługiwać ECC RAM?
 • Czy KT7 obsługuje lub będzie obsługiwać Registered DIMMs?
 • Czy ktoś będzie tak miły i wytłumaczy mi o co chodzi z tym całym RAM-em?!
 • Jakie powinny być benchmarki RAM-u w Sandrze?
 • Co robi ustawienie Bank X/Y DRAM Timing?
 • Dlaczego nie mogę użyć więcej niż 512MB RAM-u pod Windows 9x?

Antidotum na wirusy


Autor: Marecek | 09:55
Komentarzy (0)
Microsoft zamierza raz na zawsze rozprawić się z wirusami rozsyłanymi za pośrednictwem poczty elektronicznej, w postaci niepozornych załączników. Po fali szkodników takich, jak Melissa czy I Love You, programiści doszli w końcu do wniosku, że użytkownicy i tak wiedzą swoje, i załączniki otwierać będą. Choć pojawiło się już kilka aktualizacji, zarówno do Outlooka 97, jak i do wersji 2000, które utrudniały wprawdzie możliwość otwarcia podejrzanego załącznika, to jednak nie były to posunięcia tak radykalne jak zabezpieczenie, które przewidziano w najnowszej wersji programu pocztowego Microsoft Outlook 2002, wchodzącej w skład najnowszego pakietu biurowego Microsoftu - Office XP. Program posiada na stale wbudowaną blokadę, dzięki której niemożliwym będzie uruchomienie z wewnątrz aplikacji blisko 30 rodzajów plików (w tym wszelakich zbiorów wykonywalnych). W momencie, gdy otrzymamy list z załącznikiem w postaci pliku xxx.exe, pojawi się informacja w stylu: "Outlook blocked access to the following potentially unsafe attachments: xxxx.exe". Podobnie będzie wyglądało ostrzeżenie w przypadku, gdy będziemy chcieli wysłać któryś z rozszerzonych formatów pocztą: "Recipients using Microsoft Outlook may not be able to open these attachments.".

Oczywiście zabezpieczenie to skierowane jest przede wszystkich do potencjalnych ofiar, które są często nieświadome niebezpieczeństwa. Ci, którzy są lepiej zorientowani w kwestii użytkowania programów pocztowych, będą mieli możliwość wyłączenia wybrednego "filtrowania". Do tego potrzebne będą jednak podstawowe umiejętności edycji rejestru. Microsoft nie ujawni w jaki sposób wyłączyć zabezpieczenia przed dniem, w którym Office XP trafi do sklepów, czyli 31 maja b.r.

Tuning BIOSu i układów cache


Autor: DYD | 09:45
Komentarzy (0)
Paul z serwisu IN4.PL przygotował artykuł na temat optymalnych ustawień BIOSu. Dzięki odpowiednim ustawieniom BIOSu, możemy zwiększyć wydajność naszego systemu "za darmo", czyli nie podkręcając żadnego z elementów. Fragment:
Video/System BIOS Cacheable i Video RAM Cacheable - tu musicie zdecydować sami: opcje te pozwalają buforować w cache L2 dane biosu systemowego i video, a trzecia - pamięci karty graficznej. Ale pamiętajcie że tańsze procesory (Celeron/Duron) mają akurat pamięci cache L2 mało (ale za to ta cena....) i szkoda każdego kilobajta, który mógłby buforować dane z SDRAM. Co innego przy PIII, a szczególnie przy Athlonie Thunderbird - tu spokojnie opcje włączcie - zawsze 2-3% w 3D będzie szybciej (całkiem gratis).

Czym jest TMI?


Autor: Marecek | 09:35
Komentarzy (0)
Stale rosnąca ilość wysyłanych przez użytkowników telefonów komórkowych wiadomości tekstowych SMS spowodowała już pierwsze alarmy ze strony lekarzy. Specjaliści z Wielkiej Brytanii twierdzą, że nałogowe wysyłanie SMS-ów przy pomocy maleńkiej klawiatury naszego telefonu może przyczynić się do trwałych urazów kciuka - setki powtarzających się, stopniowo niedużych ruchów palcem powodują, że przestaje w nim krążyć krew (porównano to wręcz do pracy silnika samochodowego bez oleju). Specjaliści ostrzegają, że choroba TMI czy jak kto woli "Text Message Injury", zebrać może w najbliższym czasie okrutne żniwo w postaci stanów zapalnych stawów palców u rąk i obrzmiałego kciuka...

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL