Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 8 września 2001  
    

Parada trwa - relacja z Warszawy - LIVE!


Autor: Marecek | 15:45
Komentarzy (0)
Wraz z naszym RedNaczem i redakcyjną koleżanką Anitką postanowiliśmy na własne oczy przekonać się czym tak właściwie jest ta nasza wielka Parada Internautów. Na miejscu spotkaliśmy się na kilka minut przed rozpoczęciem kulminacyjnej parady lawet ze sprzętem nagłaśniającym. Padał deszcz. W samo południe na pokładzie pierwszej zadaszonej przyczepy pojawiło się kilka osobistości - przemawiał prezydent Warszawy, przedstawiciel Nask-u, organizatorzy, po chwili wszystko ruszyło. Największą uwagę zebranych przyciągał chyba drugi TIR, do którego podpięta była naczepa Viva Polska (głośna muzyka i cztery fajne dziewczyny). W rytmach gorącego techno dwie lawety i kilkaset osób przemieściło się Krakowskim Przedmieściem z Placu Zamkowego pod pomnik M. Kopernika i... spowrotem. » czytaj dalej

 
Piątek 7 września 2001

Nehemiah będzie walczył z Celeronem


Autor: Marecek | 16:50
Komentarzy (0)
W zeszłym tygodniu Intel zdecydował się na dość agresywne posunięcie - na rynku pojawiły się trzy nowe modele Celerona - 950MHz, 1GHz oraz 1,1GHz. Posunięcie to, a także zapowiedź wypuszczenia Celerona 1,2GHz jeszcze w ostatnim kwartale b.r. były spowodowane niewątpliwie przez dwa czynniki - skuteczną politykę AMD i groźbę pojawienia się nowych modeli tanich (i potencjalnie szybkich) procesorów VIA. Dotychczas układy VIA C3 nie stanowiły zagrożenia dla produktów Intela czy AMD, jednak sytuacja ta ma szanse zmienić się i to całkiem niedługo - VIA oświadczyła, że lada moment z taśm produkcyjnych zejdą sample układu C4 (Nehemiah) działające przy prędkości 1,3GHz! Procesor C4 powinien pojawić się w sprzedaży na przełomie 2001/2002 w wersjach od 1 do 1,3GHz. Tym razem jednak ma spore szanse odnieść sukces - będzie to kompletnie nowa jednostka wspierająca instrukcje MMX oraz SSE. Na pokładzie posiada 128KB pamięci cache L1 oraz 256KB pamięci cache L2, poza tym procesor zaprojektowano do współpracy z magistralą FSB 133MHz. Rdzeń Nehemiah wykonany jest w technologii 0.13 mikrona. Niestety, nikt jeszcze nie opublikował testów wydajności nowego procesora.

Nowe giganty Samsunga


Autor: Marecek | 12:54
Komentarzy (0)
Firma Read-Rite ogłosiła podpisanie kontraktu z Samsungiem na dostarczanie głowic GMR do masowej produkcji dysków twardych z rodziny Spin Point V40. Umowa już jest realizowana, tak więc pierwsze egzemplarze nowych HDD Samsunga mogą pojawić się na rynku już niebawem. Dyski charakteryzują się dużą gęstością upakowania na jeden talerz - 40GB, prędkością obrotową 5400RPM, buforem 2MB, cechować się też będą czasem dostępu 8,9ms oraz obniżonym poziomem hałasu (standardy NoiseGuard i SilentSeek). Na rynek wypuszczone zostaną cztery modele rodziny Spin Point V40: 20GB (1 talerz / 1 głowica), 40GB (1 talerz / 2 głowice), 60GB (2 talerze / 3 głowice), 80GB (2 talerze / 4 głowice). Nie ustalono dotąd szczegółów dotyczących ceny nowych dysków.

Nakręcane telefony komórkowe?


Autor: Marecek | 12:27
Komentarzy (0)
Pewien brytyjski wynalazca opatentował radio na korbę... W ciągu minuty kręcenia generowano wystarczającą ilość energii elektrycznej by odbiornik mógł działać przez pół godziny. Firma Freeplay pomogła wprowadzić inwencję na rynek masowego odbiorcy (o ile dobrze pamiętam to gdzieś w Ameryce Południowej). Dziś inżynierowie z Freeplay postanowili wypuścić swoje dzieło - "ręczną" ładowarkę do telefonów. Zasada działania jest identyczna - maleńkie pokrętło sprzężone z czymś w rodzaju niewielkiego dynamo i bateryjką - podłączony do tego telefon z rozładowaną baterią jest w stanie wykonać sześciominutową rozmowę po zaledwie 45 sekundach "nakręcania". Jak na razie urządzenie obsługuje jedynie telefony Motoroli. Kosztuje około 30$.

Dolby Pro Logic II na CEDIA 2001


Autor: Marecek | 12:16
Komentarzy (0)
Na rozpoczynających się w dniu dzisiejszym targach CEDIA 2001 w Indianapolis, w Stanach Zjednoczonych, Dolby Laboratories przeprowadzi potężną demonstrację standardu Pro Logic II. Przedstawiciele Dolby wyjaśnili, że technologia Pro Logic II bazuje na sygnale stereofonicznym z dowolnego źródła dźwięku - jak CD, pliki MP3, kasety magnetofonowe czy zwykłe radio - i automatycznie rozbija dźwięk na kilka kanałów oddając wrażenie dźwięku w przestrzeni. System jest kompatybilny z materiałem uprzednio kodowanym w systemie Dolby Surround dając w tym wypadku ponoć efekty o wiele bardziej naturalne od tego, co dziś oferuje nam standard Dolby Digital 5.1.

Parada Internautów


Autor: Marecek | 12:02
Komentarzy (0)
Na rozpoczynający się weekend władze stolicy przygotowały nie lada atrakcję - koncerty, chaty ze znanymi osobistościami, darmowy dostęp do Internetu w zlokalizowanych w kilkunastu miejscach kawiarenkach internetowych, "cyberkulturalny maraton filmowy", ogólnopolski turniej Half-Life Counterstrike - już dziś na Trakcie Królewskim startuje pierwsza na świecie Parada Internautów. Dokładny rozkład jazdy imprezy znajdziecie na oficjalnej stronie Parady. Lawety ruszają jutro w samo południe. Postaramy się sporządzić dla Was krótkie sprawozdanie z przebiegu jutrzejszego show.

 
Czwartek 6 września 2001

Przegląd wentylatorów Thermaltake


Autor: Lancer | 15:16
Komentarzy (0)
Od jakiegoś czasu obserwujemy niesłychanie szybko rozwijające się różnego typu układy chłodzące, przeznaczone na poszczególne elementy naszych komputerów. Szczególnie dynamicznie rozwijają się coolery tradycyjne - używające do rozproszenia energii cieplnej powietrza. Dzięki uprzejmości firmy 4MAXCool miałem możliwość przetestowania kilku najnowszych gadżetów znanej firmy Thermaltake przeznaczonych do schłodzenia podzespołów komputera. Zapraszam do małego przeglądu. » czytaj dalej

Zabezpieczenia AudioCD w akcji


Autor: Marecek | 12:42
Komentarzy (0)
Izraelska firma zajmująca się wdrażaniem systemów zabezpieczeń dla płyt CD-Audio, Midbar, poinformowała, że udało jej się już rozprowadzić w Europie ponad milion płyt zabezpieczonych w standardzie Cactus Data Shield. Jak dotąd nie spotkano się z żadnymi problemami dotyczącymi kompatybilności - firma zamierza uderzyć w amerykański rynek. System oferowany przez izraelską firmę zakłada istnienie trzech warstw zabezpieczeń - CDS-100 daje możliwość odtwarzania jedynie w klasycznych odtwarzaczach CDA, CDS-200 umożliwia odtwarzanie nagrań również za pośrednictwem komputerowych CD-Romów. CDS-300 pozwala na przechowywanie utworów w specjalnym formacie na dysku twardym komputera PC. Trudno uwierzyć, że taki system na prawdę działa - przypomnijmy sobie chociażby aferę jaka rozpętała się po tym, jak BMG Germany wypuściła w Niemczech 130 tys. zabezpieczonych własną metodą krążków, których nie chciało czytać około 3% odtwarzaczy DVD/CD. Przedstawiciele firmy Midbar twierdzą, że doświadczenie pozwoliło im uniknąć podobnych wpadek. Efekty już są - głównie na Słowacji i w Czechach. Ciekaw jestem ile czasu minie, nim systemy te pojawią się u nas.

Nowe sterowniki NVIDIA@Linux


Autor: Marecek | 12:23
Komentarzy (0)
Wersja: 1.0-1512 | Post Date: 9/5/2001 - przeznaczone dla większości modeli układów NVIDII poza GeForce3. Usprawniono w nich wsparcie dla GeForce2 Go, jest też lepsza obsługa karty TNT2 dla systemów, w których znajduje się ona jako druga. Pojawiła się optymalizacja wykorzystania architektury wieloprocesorowej oraz wsparcie dla laptopów z serii Toshiba 3000. Download ze stron NVIDII.

AIBO - kolejne modele


Autor: Marecek | 11:56
Komentarzy (0)
Wczoraj w Nowym Jorku znów zaszczekały elektroniczne zabawki Sony. Rodzina cyber-psiaków AIBO poszerzona została o dwa nowe modele, tym razem trochę bardziej przypominające swoich żywych odpowiedników. Kremowy Latte i grafitowy Macaron będą jeszcze bardziej inteligentne od drugiej generacji robotów AIBO, rozpoznają więcej poleceń głosowych (75 zamiast 50), posiadają czytniki kart Memory Stick (dla ew. dodatkowego softu), zainstalowano w nich nowy czujnik ruchu, ale przede wszystkim dano psiakowi (na mój gust) sympatyczniejszą mordkę. Resztę nowości pozostawiono do odkrycia nowym właścicielom psiaków (chodzą słuchy, że obydwa modele żywo reaguje na kreskówki...). Latte i Macaron dostępne będą już w październiku za około 850$ (AIBO drugiej generacji kosztował 1,500, a i tak cała seria rozeszła się w oka mgnieniu). Zainteresowanych kupnem odsyłam na www.aibo.com.

Epson "wireless-ready" Stylus C80


Autor: Marecek | 11:23
Komentarzy (0)
Epson zademonstrował nową plujkę, która stała się najszybszą z cztero-kolorowych Stylusów w ofercie firmy. Modele z serii C80 są w stanie wydrukować do 20 stron czarno-białych i 10 stron w kolorze. Rozdzielczość drukowania to 2880x720 DPI. Stylus C80 wykorzystuje standardowe cztery kartridże Epsona (jeden duży - czarny plus pakiet cyan, yellow, magenta). Drukarka obsługuje system DuraBrite, dzięki czemu specjalny tusz Epsona nie boi się wody, firma daje też 70. letnią gwarancję na czytelność wydruku. Kolejną ciekawostką obsługiwaną przez C80 jest opracowany przez Epsona system Resolution Performance Management (RPM) - gładzenie krawędzi dużych pixeli na wydrukach niskiej rozdzielczości. W ofercie prócz zwykłego modelu C80, dostępny jest także C80N (adapter ethernetowy) oraz C80WN (ta opcja posiada nie tylko złącze ethernetowe ale przystosowana jest także do działania w sieci bezprzewodowej 802.11b). Stylus C80 już dziś kosztuje 179$, C80WN dostępny będzie pod koniec września za blisko 400$, model C80N pojawi się w listopadzie za około 350$.

Więcej informacji o kartach NVIDIA Titanium


Autor: Marecek | 11:12
Komentarzy (0)
Jak zawsze niezawodnej ekipie serwisu X-Bit udało się dotrzeć do najnowszych informacji o planowanej serii nowych produktów NVIDII. Cykl Titanium obejmować będzie początkowo trzy produkty - GeForce3 Ti 500, GeForce3 Ti 200 oraz GeForce2 Ti. W ten sposób firma zamierza poszerzyć i tak spory asortyment tak, by jeszcze skutecznie walczyć z konkurencją (patrz wypuszczony niedawno ATI Radeon 8500 czy Radeon 7500). Teraz po kolei o każdym z modeli: » czytaj dalej

Corasz szybsze pamięci DDR SDRAM


Autor: Marecek | 10:38
Komentarzy (0)
Największy producent pamięci SDRAM, Micron, rozpoczął już promocję nowego standardu pamięci DDR SDRAM - DDR333 (moduły PC2700). Jego ostatnie osiągnięcia zostały zademonstrowane na Intel Developer Forum oraz VIA Technology Forum. Prócz samych kości PC2700 pojawił się też własny chipset Microna wspierający szyny PCI-X oraz PCI 2.2. Należy zauważyć jednak, że układ ten był zaledwie demonstracją nowych technologii i firma nie zamierza zajmować się jego seryjną produkcją. Jak dotąd jedyne chipsety, których producenci zadeklarowali wsparcie dla standardu DDR333 to ALi Aladdin P4 oraz SiS645. VIA zamierza wprowadzić swoje rozwiązania w przyszłym roku. Zauważcie, że wykorzystanie pamięci PC2700 (przepustowość 2,7GB/s) staje się uzasadnione jedynie wtedy gdy szyna danych procesora może przyjąć więcej niż to, co oferuje np. standard PC2100 (2,1GB/s), dlatego nowe rozwiązania mają szanse przyjąć się raczej w systemach dla Pentium IV, niż dla dzisiejszych procesorów AMD.

 
Środa 5 września 2001

Nowy gadżet Nintendo: Pokemon Mini


Autor: Marecek | 10:42
Komentarzy (0)
(Non-PC oFF TopiC) Inwazję Pokemonów wzmocni kolejna zabawka Nintendo - Pokemon Mini. Będzie to kolejny gadżet podobny do Tamagotchi z wirtualną postacią Pikachu. Krzyżakowy kontroler, trzy przyciski oraz 96x64 pixelowy wyświetlacz LCD - zabawka gotowa. Warto dodać też, że Pokemon Mini jest czuły na wstrząsy (liczy uderzenia, a później nam je wypomina), posiada wbudowany wibrator (imitacja rumble pad-a) i port podczerwieni - żeby nie czuł się samotny umożliwiono mu komunikację z pięcioma innymi wirtualnymi Pikachu. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, że może obsługiwać mini-kartridże z grami dla Pikachu - na prezentacji pokazano cztery rodzaje "dodatkowego softu" - Pokemon Pinball, Zany Cards (kilka gier karcianych), Puzzle Collection (no comment) oraz Party Mini (seria mini gierek - boks, taniec, shaker - trzęsiemy Pokemonem na czas etc.). Japończycy dostaną swoje Pokemon Mini jeszcze w tym roku. Na Starym Kontynencie zabawki te pojawią się w przyszłym roku.

Krótki test płyty głównej ECS K7S5A


Autor: Kaszpir | 10:05
(3)Komentarzy (3)
Dzięki uprzejmości firmy "Hobbit" z Torunia miałem okazje przetestować płytę główną zaliczaną do grona płyt "low-end" czyli po prostu najtańszych na rynku. Pierwszą rzeczą którą można zauważyć zaraz po wyjęciu płyty z pudełka jest jej rozmiar. Płyta jest sporych rozmiarów, jest większa od posiadanej przeze mnie płyty Microstar K7Pro2. Podczas montażu płyty głównej spotkała mnie nie miła niespodzianka. Płyta jest tak sporych rozmiarów iż w o mojej obudowie Midi ATX (tzw. szerokiej) po obłożeniu pamięci SDRAM można było używać tylko jednego urządzenia w szufladzie 5 1". Musiałem na czas testów zrezygnować z kieszeni do HDD a czytnik DVD przesunąć na samą górę obudowy. » czytaj dalej

Pierwsze akcesoria USB 2.0


Autor: Marecek | 10:00
Komentarzy (0)
W ostatnich dniach sierpnia swoją cichą premierę miało pierwsze urządzenie wyposażone w interface USB 2.0. Trochę głośniej zrobiło się o nim w tym tygodniu, gdy pierwsze egzemplarze trafiły na rynek. Pionierem okazał się Maxtor wypuszczając 40GB zewnętrzny dysk twardy Personal Storage 3000LE. Urządzenie kosztuje 176 funtów i jest w stanie wymieniać dane z komputerem klasy PC przy prędkości dochodzącej do 480MBit/s (górna granica przepustowości standardu USB2.0). Przypomnę jeszcze, że żadna z oferowanych dziś płyt głównych nie posiada jeszcze zintegrowanego kontrolera USB 2.0. Maxtor oferuje wymagany kontroler na zewnętrznej karcie rozszerzeń PCI za sumę około 45 funtów. Intel, główny promotor i członek USB Implementers Forum, zamierza wypuścić pierwsze chipsety dla Pentium IV posiadające zintegrowane kontrolery USB 2.0 dopiero w początkach przyszłego roku...

Nowa kamerka Creative-a


Autor: Marecek | 09:55
Komentarzy (0)
Znana wszystkim głównie dzięki rewelacyjnym kartom muzycznym firma Creative Technology wypuściła wczoraj na azjatycki rynek nowy produkt - Creative Video Blaster PC-CAM 300. Jest to oryginalnie zaprojektowany web-cam spełniający również funkcje cyfrowego aparatu fotograficznego. Prócz pojedynczych ujęć PC-CAM 300 jest w stanie zarejestrować do 75 minut ciągłego obrazu, plus 34 minuty fonii w postaci cyfrowej. Wszystko upakowane zostanie na wbudowanej karcie pamięci 8MB. Pakiet standardowych jak na aparat cyfrowy funkcji wzbogacony został o kilkustopniową lampę błyskową z redukcją tzw. "efektu czerwonych oczu". Dołączone do zestawu oprogramowanie to Creative PC-CAM Center, Creative Webcam PhotoEditor, Creative WebCam Monitor, PixAround PixMaker Creative Edition, Valadeo LiveSite oraz Oozic Player. W pudełku znajdziemy również pokrowiec, pasek do mocowania na nadgarstku, cztery baterie AAA, długi (1,5m) kabel USB oraz sterowniki dla Win98/ME/2K. Creative Video Blaster PC-CAM 300 kosztuje około 150$.

Gainward znów kręci


Autor: Marecek | 09:42
Komentarzy (0)
Firma Gainward po raz kolejny zamierza wypuścić na rynek "trochę" ambitniejszy model karty graficznej z kością graficzną NVIDII. Tym razem wyśrubowane do granic przyzwoitości urządzenie nazywa się Gainward GeForce2 pro/500 XP i pochodzi z tzw. serii "Golden Sample". Producent twierdzi, że karta jest 25% szybsza od regularnych kart graficznych z GeForce2 Pro na pokładzie. Wszystko za sprawą 64MB pamięci DDR SDRAM 4ns, działających przy prędkości 500MHz (!). Teoretycznie w 32-bitowym kolorze produkt Gainwarda nie powinien mieć problemów z przeskoczeniem nawet GeForce-a2 Ultra. Kosztujące 220$ urządzenie posiada dwa wejścia i dwa wyjścia Video. Gainward GeForce2 pro/500 XP "Golden Sample" pojawi się w sklepach na Zachodzie jeszcze w tym miesiącu.

ATA/133 coraz popularniejsze


Autor: Marecek | 09:39
Komentarzy (0)
Przedstawiciele ALi oficjalnie zaprezentowali nową wersję mostka południowego M1535D+ wykorzystującego opracowany przez Maxtora kontroler dysków z interfacem UltraATA/133 (przełamane dwie bariery - prędkości: ze 100MB/s do 133MB/s oraz pojemności: z 137GB do 144PB; 48-bitowe adresowanie danych). Prócz tej innowacji nowy mostek południowy nie cechuje się żadnymi usprawnieniami, tzn. wciąż obsługuje do 6 portów USB 1.1 (czemu nie USB 2.0?) i posiada zintegrowany system dźwiękowy z wyjściem cyfrowym SPDIF. Niestety w oświadczeniu prasowym nie podano żadnych terminów, więc nie wiemy kiedy pierwsze płyty główne z nowym South Bridg-em M1535D+ trafią na rynek.

Seria Dragon Orb3 i Volcano 6Cu+ na IN4.pl


Autor: DYD | 09:38
Komentarzy (0)
Kolega NetCop spieszy donieść, że na IN4.pl pojawiła się właśnie recenzja nowych wentylatorów firmy Thermal Take: Dragon Orb 3 7000, Dragon Orb 3 Low Noise, Volcano 6Cu+ oraz dla porównania Volcano II. Recenzja znajduje się pod tym adresem: www.in4.pl. Cytat:
Który wentylator wybrać? Każdy z nich jest zwycięzcą w swojej kategorii. Jeśli chcemy mieć najbardziej wydajny wentylator to bierzemy Dragon Orb3 7000. Jeśli natomiast interesowałby nas wentylator, który chłodzi najlepiej w stosunku do swojej ceny to bez wątpienia wygrywa Volcano 6Cu+, a dla osób które chciałyby mieć wentylator, który dobrze chłodzi, a do tego cicho pracuje to wybór pada na Dragon Orb3 Low Noise.

Nowy monitor LCD firmy SONY


Autor: DYD | 09:36
Komentarzy (0)
Firma Sony wprowadziła do oferty nowy monitor LCD o przekątnej 16" (41 cm) - Multiscan M61. Model ten dołącza do znanej już na rynku linii wyświetlaczy - M, do której należą piętnastocalowy M51 i osiemnastocalowy M81. Rekomendowana rozdzielczość pracy wyświetlacza wynosi 1280 x 1024 pixele przy częstotliwości odświeżania 85 Hz. Kąt widzenia w pionie wynosi 160 stopni, w poziomie - 130 stopni (plamka 0,248mm). Funkcja ADS (Advanced Digital Smoothing) zapewnia uzyskanie gładkich konturów na całej powierzchni ekranu bez względu na zastosowaną rozdzielczość. Oprócz standardowego 15-pinowego złącza D-Sub, M61 posiada złącze DVI-I, które pozwala na pracę zarówno z sygnałem analogowym, jak i cyfrowym. Panel waży zaledwie 5,4 kg i można go łatwo przenosić. Ruchoma i zdejmowana podstawa umożliwia obracanie monitora do pozycji najwygodniejszej dla użytkownika, a także na zawieszenie go na ścianie. M61 ma wbudowane stereofoniczne głośniki (2 x 1W) a także wejście słuchawkowe. M61 jest zgodny z wymogami normy TCO99 i jak wszystkie modele monitorów Sony, objęty jest 3-letnią gwarancją. Przewidywana cena - 3.500 zł plus Vat.

 
Wtorek 4 września 2001

Logitech uwalnia graczy... od zbędnych kabli


Autor: DYD | 23:29
Komentarzy (0)
Logitech w dniu wczorajszym przedstawił nowy bezprzewodowy gamepad dla komputerów PC. Najnowsze urządzenie, Logitech WingMan Cordless Gamepad korzysta z technologii transmisji radiowej 2,4 GHz. "Dotychczasowa koncepcja pada o nazwie Rublepad odniosła niesamowity sukces na całym świecie. Teraz dodajemy nowe rozwiązanie - technologię radiową" - powiedział Ted Hoff, zastępca szefa ds. produktów dla graczy w Logitech. "Użytkownicy komputerów PC, gracze pytali nas o bezprzewodowe gamepady już od pewnego czasu. Dotychczasowa technologia Cordless stosowana w myszach nie była wystarczająco silna aby użyć jej w urządzeniach dla graczy. Specjalnie na potrzeby tych urządzeń i tej grupy użytkowników wdrożyliśmy technologie transmisji radiowej 2,4 GHz." » czytaj dalej

Nowe polskie artykuły...


Autor: DYD | 23:16
Komentarzy (0)
Paweł poinformował o nowym artykule na łamach 'Dzikiego Podkręcania'. Artykuł Pamięci na kartach graficznych - przepustowość odpowiada na pytanie: Jaka jest wydajność pamięci na mojej karcie graficznej? Jest do dość istotne pytanie, gdyż od wydajności pamięci, zależy wydajność całej karty.

W dniu dzisiejszym Komputery.Bydgoszcz.Pl zaprasza do porównania czterech "przeciętnych" dysków twardych, które trafiły do naszego laboratorium. Były to: SEAGATE, SAMSUNG, FUJITSU oraz MAXTOR.

Garść nowych plików do pobrania


Autor: DYD | 15:07
Komentarzy (0)
W ciągu kilku ostatnich dni, w Sieci ukazało się kilka nowych wersji różnych przydatnych aplikacji. Zacznijmy od nowej wersji Gadu-Gadu 4.6 umożliwiający, wszechstronną komunikację w Internecie. A teraz już lista innych binariów:
  • CPUCooL 6.2.1 (2.20 MB) monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej.
  • NVmax 3.00.46 Beta (1.22 MB) tweaker dla kart opartych na kości GeForce i nowszych (NVidii).
  • PowerStrip 3.02 Build 195 Beta (567 KB) doskonały asystent kart graficznych i monitorów, pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu.
  • HyperSnap DX 4.11.02 (2.42 MB) jeden z bardziej znanych programów służących do zrzucania obrazów z ekranu.
  • VPlayer (649 KB) program do odtwarzania filmów z napisami.

S88TU - kieszonkowa nagrywarka Plextora


Autor: DYD | 11:03
Komentarzy (0)
Firma Plextor poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty przenośnej, ultralekkiej nagrywarki ze złączem USB 2.0, pozwalającym w pełni wykorzystać parametry urządzenia:
  • zapis CD-R z prędkością 8x
  • zapis CD-RW z prędkością 8x
  • odczyt CD z prędkością 24x
Uwagę zwraca ciekawy wygląd nagrywarki oraz bardzo małe wymiary: 141x22x171 mm(szer./wys/gł.). Urządzenie to, z wbudowaną technologią Burn-Proof, chroniącą przed błędami podczas zapisu, obsługuje wszystkie popularne formaty CD (włącznie z CD-TEXT). Obsługuje nośniki 650MB i 700 MB. Firma Plextor zapowiada pojawienie się urządzenia na rynku na koniec września bieżącego roku. W komplecie znajdują się: nagrywarka PX-W S88TU, czyste nośniki CD-R i CD-RW, oprogramowanie do nagrywania Nero 5.5+InCD, oprogramowanie PlexTools, instrukcja obsługi, zasilacz oraz kabel USB). Cena będzie znana w połowie września.

Oczekując na P4X266


Autor: Marecek | 10:55
Komentarzy (0)
W połowie sierpnia swoją premierę miał "nielegalny" chipset VIA P4X266. Układ daje możliwość budowania tanich konfiguracji P4 / (DDR)SDRAM. Niestety jeszcze dziś w żadnym sklepie nie dostaniemy płyty głównej wykonanej w oparciu o tenże chipset. Dlaczego? Digitimes podaje przyczyny takiego stanu rzeczy. VIA oficjalnie nie jest w stanie wypuścić takiej ilości chipsetów, by umożliwić masową produkcję płyt głównych. Ponoć w sierpniu wyprodukowano zaledwie 100 tysięcy układów P4X266. Przewiduje się, że wrzesień przyniesie poprawę. Nieoficjalnie jednak chodzi o coś zupełnie innego - konflikt VIA kontra Intel. Chipset jest produkowany od połowy sierpnia w masowych ilościach. Tymczasem producenci płyt głównych w obawie przed Intelem nie zamawiają partii P4X266. VIA znajduje się w dość niepewnej sytuacji i oczekuje oficjalnej daty premiery chipsetu i845 (choć układ obecny jest na rynku, to Intel rozpocznie jego oficjalną promocję dopiero 10. września). Po tym wydarzeniu cała afera związana z chipsetem VIA P4X266 powinna znaleźć jakieś rozwiązanie.

GeForce 3 Ultra już niebawem


Autor: Marecek | 10:46
Komentarzy (0)
Na odbywającej się w Londynie od niedzieli imprezie ECTS rozeszło się kilka wiarygodnych informacji jakoby NVIDIA zamierzała w ciągu najbliższych sześciu tygodni wypuścić na rynek wersję Ultra procesora graficznego GeForce3. Równolegle pojawić ma się GeForce3 MX. NVIDIA na razie wstrzymuje się z komentarzem. Poniżej cytat z GameSpot UK:
GeForce3 Ultra charakteryzować się będzie najprawdopodobniej wyższą przepustowością pamięci od standardowego GeForce-a3, podczas gdy model MX będzie wykorzystywać pamięci SDRAM zamiast kości DDR SDRAM, obniżając w ten sposób przepustowość pamięci, jednak pozostawiając wszelkie nowe możliwości oferowane przez kość GeForce3.

VIA przedstawia nowy mostek południowy


Autor: Marecek | 10:34
Komentarzy (0)
Jak podaje Theinquirer, na odbywającym się w Taipei Technology Forum, VIA poinformowała o opracowaniu nowego mostka południowego. South Bridge VT8223A posiada zintegrowany kontroler EIDE zdolny do współpracy z najszybszymi dyskami twartymi Maxtora obsługującymi technologię "fast and big drive" (transfer ponad 100MB/s, pojemność powyżej 137GB). Na prezentacji udało się osiągnąć przepustowość rzędu 133MB/s pomiędzy dyskiem a mostkiem południowym. Należy dodać, że technologia ta wykorzystuje już 48-bitowe adresowanie danych. Teoretyczna pojemność dysku opracowanego wg nowych specyfikacji wynosić ma 144 petabajty (PB). Układ wykonywany jest na zasadach zgodności Modular Architecture Platform (VMAP), dzięki czemu będzie go można wykorzystać do współpracy z mostkami północnymi chipsetów takich jak P4X266, KT266A (wczoraj mieliśmy premierę), Pro266T czy Pro266 (ostatnie dwa przeznaczone są dla procesorów P3 / Celeron / C3). Za produkcję układów odpowiadać będzie tajwańska fabryka TSMC.

HP wykupuje Compaq-a


Autor: Marecek | 10:12
Komentarzy (0)
Tytuł tego newsa w zasadzie mówi sam za siebie. Szczegóły wartej przeszło 25 miliardów dolarów transakcji znajdziecie w tym artykule na CNET-cie. Jak widać dotychczasowy przewodniczący Compaq-a, Michael Capellas, nie żartował, gdy stwierdzał niedawno, że zamierza w ciągu 180 dni dokonać zwrotu w polityce firmy o 180 stopni. Przewodniczącym nowopowstałej korporacji został obecny dyrektor HP, Carleton Fiorina. Strony uzgodniły, że dotychczasowi udziałowcy HP staną się posiadaczami 64 procent akcji nowopowstałego giganta, natomiast udziałowcom Compaq-a pozostawiono 36 procent. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że powstała firma tylko w niewielkim stopniu ustępuje rozmiarami najpotężniejszemu w branży IBM-owi. A zaledwie sześć miesięcy temu taką informację potraktowano by jako niezdrowy, primaaprilisowy żart.

 
Poniedziałek 3 września 2001

VIA 4-in-1 4.33 beta


Autor: R4v | 20:42
Komentarzy (0)
VIAHardware zamieścił najnowszy pakiet driverów 4-in-1 dla chipsetów VIA.Jest to wersja 4.33 beta. Z nowości w nich zawartych można wymienić m.in. VIA Inf driver w wersji 1.30 i poprawki w instalatorze dla Windows XP. Sądząc po opiniach o nowej wersji nie polecam instalowania tego zestawu na Windows XP. Niektórzy piszą o znikających CD-ROM'ach lub kompletnym "padzie" systemu. Jeżeli jednak lubisz mieć najnowszą wersję wszystkich sterowników to plik można ściągnąć stąd lub stąd. [Update: 23.14] Pakiet możecie także ściągnąć (1.03 MB) od nas.

Polskie recenzje w Sieci


Autor: DYD | 20:29
Komentarzy (0)
Chłopaki z polskich serwisów "hardware" dali znać o całkiem pokaźnej porcji nowych recenzji i artykułów. A więc lecimy. Recenzję płyty głównej Soltek 65-DRV FCPGA na chipsecie VIA Apollo Pro266 zapodał dziś IN4.pl, Lisek z Tweak.Pl poinformował o konkursie (do wygrania ciekawe Coolery). W tym miejscu znajdziemy opis trzech wewnętrznych modemów Zoltrix: Aquila, Scorius oraz Sagitta. U Frazira podano zaś porównanie dwóch płyt na i850 (Abit vs Intel).

VIA przedstawia chipset KT266A


Autor: DYD | 13:49
Komentarzy (0)
VIA Technologies, Inc. w dniu dzisiejszym przedstawiła nowy chipset VIA Apollo KT266A dla procesorów AMD Athlon i Duron. VIA Apollo KT266A łączy obsługę szybkich pamięci DDR266 SDRAM z technologią zarządzania wydajnością, która w znaczący sposób zwiększa wydajność pamięci w stosunku do poprzedniego chipsetu. "Nowy chipset VIA Apollo KT266A podnosi wydajność systemów opartych na procesorach AMD Athlon" skomentował Richard Brown, dyrektor marketingu w VIA Technologies, Inc. "Dzięki stuprocentowej kompatybilności z północnym mostkiem (North Bridge) chipsetu Apollo KT266, Apollo KT266A zwiększa stabilność i niezawodność platformy z modularną architekturą VIA (VIA Modular Architecture), jednocześnie zapewniając szybkie przejście do nowszych płyt głownych i systemów o większej wydajności. » czytaj dalej

Logitech + MOMO = nowy Force Wheel


Autor: Marecek | 12:12
Komentarzy (0)
Logitech ogłosił nawiązanie współpracy z firmą MOMO, producentem kierownic dla samochodów sportowych i aut wyższej klasy. Owocem kooperacji jest kierownica MOMO Force, której limitowana edycja trafi do sklepów w październiku. Będzie ją można również zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego na stronach Logitecha. "Logitech ponownie wprowadza na rynek produkt unikatowy w swym wykonaniu, technologii i wyglądzie. To rozrywka na naprawdę wysokim, realistycznym poziomie." - powiedział Ted Hoff, zastępca szefa ds. produktów dla graczy w Logitech. "Kierownica Logitech MOMO Force łączy w sobie elegancję i jakość nie do skopiowania przez konkurencje". » czytaj dalej

Standard IEEE 1394 zyskuje nowych wyznawców


Autor: Marecek | 11:45
Komentarzy (0)
W piątek przedstawiono nowy produkt ATI - kartę graficzną All-In-Wonder Radeon 8500D. Choć tym razem obyło się bez rewelacji, to jednak firma oficjalnie oświadczyła, że z tym produktem rozpoczęła wspieranie standardu IEEE 1394 (FireWire) jako wielozadaniowego interface'u przyszłości. Ponadto jest to dosyć mocny atut w walce z firmą NVIDIA, bo do omawianego tu złącza FireWire można podłączyć nie tylko urządzenia graficzne, ale i twarde dyski, DVD etc. Teraz słówko o karcie A-I-W 8500D - prócz potężnego chipu graficznego posiada jeszcze 125 kanałowy tuner TV, umożliwia przechwytywanie analogowego i cyfrowego (do tego służy wspomniany interface IEEE 1394) sygnału TV, pilota sterowanego radiowo, komplet wyjść cyfrowych oraz wsparcie dla standardu Dolby Digital. Kombajn ten trafi do sklepów jeszcze na jesieni za około... 500$. Przy okazji - A-I-W 8500D nie jest pierwszą kartą rozszerzającą posiadającą dodatkowo kontroler IEEE 1394 - tu na stałe w historię wpisał się Sound Blaster Audigy Creative'a. Nie mniej będzie to pierwsza karta graficzna ze złączem FireWire. » czytaj dalej

Celeron przekracza barierę 1GHz


Autor: Marecek | 11:34
Komentarzy (0)
W miniony piątek Intel zaprezentował trzy nowe procesory z rodziny Celeron. Swoją premierę miały układy 950MHz, 1GHz oraz 1,1GHz. Intel zapowiedział również, że "Celek" 1,2GHz pojawi się jeszcze w czwartym kwartale (!?). Wszystkie nowe procesory współpracują z magistralą 100MHz i posiadają 128KB pamięci cache drugiego poziomu. Model 1,1GHz oferowany jest w hurcie za około 103$, wersja 1GHz kosztuje w granicach 89$, natomiast za Celerona 950MHz przyjdzie zapłacić nam 74$.

WinXP po "skrakowaniu"


Autor: Marecek | 11:29
Komentarzy (0)
W Internecie pojawiła się już pełna, rozkodowana wersja najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. "Crackerom" udało się rozpracować demonstracyjną (120 dniową) edycję XP i zrobić z niej pakiet nie różniący się od oficjalnej "Corporate Edition". Jak zapewniają zdolni programiści, wszystko działa bez zarzutu, a ponad to ominięto wymyślne systemy zabezpieczeń-kluczy na sztywno związanych z konfiguracją naszego PC. Na dzień dzisiejszy należy jedynie podać jeden numer seryjny. Ktoś mówił, że zabezpieczenia XP będą nie do obejścia?

DivX 4.01 "na drutach"


Autor: Marecek | 11:23
Komentarzy (0)
Do ściągnięcia jest już najnowsza (4.01) wersja pakietu DivX. Zestaw zajmuje około 0,7MB i prócz kompletu kodeków zawiera również narzędzia do odtwarzania filmów. Jak zapewniają twórcy, DivX 4.01 jest w pełni kompatybilny w dół i oferuje do czterech razy większą wydajność w stosunku do edycji 3.XX. Lada moment pliki dostępne będą za pośrednictwem naszego serwera. [Update: 12.14] Już możecie go ściągnąć (726 KB) od nas.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL