Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 29 listopada 2002  
    

Intel o nowej generacji Itanium: Madison


Autor: Jasiek | źródło: CNET | 19:30
(8)Komentarzy (8)
Firma Intel mniej więcej co roku odświeża swoje 64-bitowe procesory Itanium. Układy te zadebiutowały ze rdzeniem Merced, Itanim 2 wykorzystywało rdzeń McKinley. Pierwsze specyfikacje kolejnej generacji, przeznaczonego do stacji roboczych i serwerów, Itanim zostały ostatnio potwierdzone przez producenta. Procesorowy gigant narzucił dość szybkie tempo rozwoju dla tych procesorów. Warto jednak podkreślić, że 64-bitowe układy Intela wymagają wykorzystania zupełnie nowych kompilatorów, są bezużyteczne w starych 32-bitowych aplikacjach. Jak zwykle rozwój oprogramowania pozostaje dość wyraźnie za coraz to nowymi generacjami sprzętu.

Intel nie może sobie jednak pozwolić na zwolnienie tempa, widząc realne zagrożenie w nowych 64-bitowych jednostkach AMD. Zaprezentowane jakiś czas temu osiągi Opterona w benchmarku SPECint2000, zwłaszcza w teście jednostki stałoprzecinkowej, zdetronizowały Itanium 2 1.0 GHz. Jaka jest odpowiedź Intela?

Nowe Itanium wykorzysta rdzeń Madison, wyprodukowany w technologii 0,13um. Zastosowanie mniejszego wymiaru umożliwi podniesienie zegara do 1,5 Ghz. Nowemu procesorowi przybędzie także pamięci podręcznej. Rdzeń Madison zostanie wyposażony aż w 6MB cache. Jak nietrudno się domyślić taki potwór będzie miał ogromną powierzchnię – 421 mm kwadratowych. Układ chłodzący nowego Itanium będzie musiał odebrać aż 130 watów mocy. Cena ma pozostać na poziomie podobnym do wcześniejszych wersji procesora. Jest to bagatela nieco ponad $4200.

Nowa wersja Fraps’a


Autor: Jasiek | 19:27
(2)Komentarzy (2)
Fraps to małe, bardzo przydatne narzędzie, jeżeli chcemy sprawdzić ilość FPS w dowolnych aplikacjach Direct3D, czy też OpenGL. Dzięki Frapsowi ilość klatek na sekundę może być wyświetlana w czasie rzeczywistym w rogu ekranu. Dodatkowo pomiary mogą być zapisane w logu. W ostatnich wersjach pojawiła się także fajna opcja zrzucania filmów. Najnowsza - 1.9A zawiera kilka drobnych poprawek. Przede wszystkim usprawnione zostało zgrywanie sekwencji filmowych, program według autorów będzie robił to teraz wydajniej.

 • ściągnij Fraps'a 1.9A (58k)

 • Coraz więcej chipów


  Autor: DYD | źródło: 4D / Yahoo | 16:11
  Komentarzy (0)
  Ogólnoświatowa sprzedaż układów elektronicznych w październiku, w porównaniu z miesiącem poprzednim, wzrosła o 1,8% i osiągnęła poziom 12,52 mld USD. Z danych udostępnionych przez grupę World Semiconductor Trade Statistics wynika, że porównując do analogicznego okresu w roku ubiegłym sprzedaż chipów wzrosła aż o 19,9 %. Porównując sprzedaż miesiąc do miesiąca, w październiku wzrost był mniejszy niż we wrześniu, kiedy sprzedaż zwiększyła się aż o 3%. Jednak sierpień to miesiąc, kiedy sprzedaż tradycyjnie maleje. Obecnie można się spodziewać większego wzrostu sprzedaży w związku ze świąteczną gorączką zakupów, choć specjaliści ostrzegają, że ten sezon świąteczny może być martwy. Analitycy finansowi powiedzieli, że aby w pełni ocenić okres świąteczny muszą dokładniej przejrzeć statystyki, jednak ogólne liczby są mniejsze niż zakładano.

  Październikowa średnia sprzedaż układów z trzech ostatnich miesięcy w porównaniu ze wskaźnikiem z września najszybciej rosła w Europie, o 6,2% do poziomu 2,46 mld USD. W Ameryce wskaźnik cen wzrósł o 0,5 % gdzie sprzedaż wynosiła 2,65 mld USD, Azja zanotowała wzrost o 1% - 4,56 mld, a Japonia o 0,8 % - 2,85 mld USD. Porównując ten wskaźnik z danymi z roku ubiegłego, we wszystkich regionach także zanotowano zwiększenie sprzedaży. W Europie o 11,7 %, w Ameryce o 5,2 %, w Azji o 35,1% a w Japonii o 21,4 %.

  Unreal Tournament Bonus Pack


  Autor: Alien5 | 15:40
  (8)Komentarzy (8)
  Cliff Blazineski z Epic potwierdził, że trwają prace nad darmowym Bonus Packiem do Unreal Tournament 2003, który będzie zawierał przynajmniej 5 nowych map oraz nowy tryb gry. Nie wiadomo jeszcze czy będzie to tryb Assault z pierwszego UT, czy coś nowego. Developerzy obiecują także, że mapy będą znacząco różniły się od obecnie zawartych w UT2003 i będą zawierały mnóstwo nowych tekstur i elementów. Nie jest znana jeszcze konkretna data pojawienia się Bonus Packa, ale jak powiedział Bleszineski pojawi się na rynku, jak tylko uda im się ukończyć nad nim prace.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 15:38
  (5)Komentarzy (5)
  - Electronic Arts wypuściło kolejny patch w wersji 1.2 do swojego wielkiego hitu Battlefield 1942. Łatka głównie optymalizuje kod gry i zwiększa jej wydajność, ale także poprawia mechanizm obliczania ran i szkód powodowanych przez użycie broni palnej i dodaje kilka nowych elementów do gry. Patch można ściągnąć z oficjalnej strony gry Battlefield 1942.

  - Infogrames oficjalnie zapowiedziało pierwszy dodatek do bestsellerowej gry RPG - Neverwinter Nights: Shadows od Underentide. Ma w nim być zawarta kampania dla singleplayer (zapewniająca ponad 40 godzin grania) oraz zestaw nowych elementów do świata Neverwinter: zaklęcia, umiejętności, bronie, klasa (Harper Scout), potwory (Sphinx, Medusa, Cockatrice, Female Fire Giant). Poprawiony zostanie także kreator własnych modułów do gry - Aurora. Nieoficjalnie wiadomo, że latem 2003 roku pojawi się drugi dodatek do NWN...

  - Pojawił się nowy patch 1.2 do FPP shootera No One Lives Forever 2, firmy Fox Interactive. Dodaje on do gry tryb Multiplayer Deatchmatch oraz naprawia kilka błędów. Jeżeli mamy zamiar prowadzić rozgrywki wieloosobowe, wymagane jest także ściągnięcie Deatchmatch Mappacka (32MB). Obydwa pliki znajdują się na oficjalnej stronie NOLF2.

  - Także Civilization III: Play the World doczekało się swojej łatki. Patch w wersji 1.14f doda do trybu multiplayer kilka nowości oraz poprawi problemy z rozgrywkami on-line. Znikną także kłopoty z "lagami" i szybkością działania gry. 9-cio megowy plik można pobrać tutaj.

  'Kosmiczne' pecety


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 14:33
  (4)Komentarzy (4)
  Nie tylko Apple pozwala sobie na futurystyczne obudowy swoich komputerów. Najnowsze komputery NECa z serii ValueStar co najmniej równie interesująco. Co ciekawe, firma upatruje klientów w młodych parach i gospodyniach domowych. ValueStar FS dysponuje 17" panoramicznym ekranem o rozdzielczości 1280x768. Obudowa monitora jest jednocześnie głośnikiem, korzystającym z technologii SoundView. Opcjonalnie możemy także otrzymać subwoofer o mocy 6W. Do zestawu dołączono bezprzewodową klawiaturę i pilota z trackballem. Aby zastąpić pozostały sprzęt domowy, komputer ma wbudowaną kartę TV z kodekiem MPEG-2 oraz napęd CD-RW/DVD. Na obudowie znajdziemy przycisk NIGHT MODE, który pozwala na wyciszenie sprzętu. Seria na razie będzie składać się z dwóch modeli, różniących się jedynie kolorem. Wersja VS700/4DA jest biała, natomiast VS700/4DB jest czarna. Obie zostały wyposażone w procesor Celeron 1.7GHz, pracujący z chipsetem SiS651 ze zintegrowaną grafiką, 256MB pamięci DDR PC2100, 80GB dysk twardy, gniazda kart SD/MMC i PC Card Type II. Pozostałe gniazda to Ethernet 10/100BASE-TX, S-Video, modem, USB 2.0 i Firewire. Spodziewana cena to $1900.

  Parhelia-512 256MB - dla kogo?


  Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 14:27
  (10)Komentarzy (10)
  W Japonii pojawiła się w sprzedaży najnowsza karta Matroxa, Parhelia-512 wyposażona w 256MB pamięci. Karta jest identyczna z wersją 128MB poza zastosowanymi pamięciami. Nowa karta dysponuje układami 3.6ns, które są taktowane zegarem 250MHz, podczas gdy karta z mniejszą ilością RAMu posiada układy 3.3ns i pracuje z zegarem 275MHz. Wersja z 256MB otrzymała dodatkowe drivery dla AutoCADa 2002, pluginy dla 3ds max i narzędzia do kalibracji kolorów, co sugeruje jej zastosowania. Sugeruje je także cena. Waha się ona od $650 do $715. Za podobną kwotę można już złożyć całkiem przyzwoity komputer do zastosowań domowych.

  The Sims nadal na topie


  Autor: Alien5 | 14:11
  (4)Komentarzy (4)
  W cotygodniowych raportach NPD, dotyczących najlepiej sprzedających się gier w USA, rekordy wszechczasów biją The Sims. Również w tygodniu od 10 do 16 listopada gra ta uplasowała się na pierwszym miejscu i pozostawiła daleko w polu Age of Mythologies Microsoftu oraz Harryego Pottera z EA. Oto pełne zestawienie:
  1. The Sims: Unleashed
  2. Age of Mythology
  3. Harry Potter and the Chamber of Secrets
  4. The Sims Deluxe
  5. RollerCoaster Tycoon 2
  6. Backyard Hockey
  7. Zoo Tycoon: Marine Mania
  8. Zoo Tycoon
  9. The Sims: Vacation
  10. EverQuest: The Planes of Power

  Logitecha tani zestaw 5.1


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:06
  (25)Komentarzy (25)
  Po niedawno testowanym mocnym zestawie 4.1 Z-560 oraz już zapowiedzianej, aktualnie najmocniejszej wersji głośników Logitech - Z-680, w rodzinie pojawia się kolejny system dźwiękowy wykonany w standardzie 5.1. Logitech oficjalnie zaprezentował najnowszy zestaw głośnikowy - Logitech Z-640. Nowy model głośników oferuje realną, łączną moc 51 WAT RMS (subwoofer 23.5W RMS, satelity 5 x 5.5W RMS). Z-640 kierowany jest do wszystkich użytkowników komputerów PC oraz konsoli. Obudowa subwoofera wykonana jest z drewna, a wewnątrz ukrywa dwie komory oraz centralnie zlokalizowany głośnik niskotonowy. Widoczna na zewnątrz subwoofera membrana ma za zadanie równomiernie rozprowadzić i wygładzić niskie tony.

  W Z-640 podobnie jak i w jego starszym bracie Z-680 inżynierowie firmy Logitech stworzyli specjalny piąty głośnik. W Z-640 piąty głośnik dodatkowo służy jako pilot, z którego można kontrolować wydobywający się z zestawu dźwięk. Dzięki umieszczonym pokrętłom można regulować głośność, brzmienie, kontrolować zakres głośnika centralnego oraz uruchamiać system dźwięku przestrzennego Matrix M3D. Każda z satelitek posiada stabilną metalową podstawkę zakończoną gumami, które uniemożliwiają ruch głośnika na gładkich powierzchniach. Dodatkową cechą jest możliwość montażu głośników na ścianie bądź też w innym wybranym miejscu. Zestaw głośnikowy Logitech Z-640 oferowany będzie od grudnia 2002 w sugerowanej cenie około 575 PLN. Na produkt udzielana jest 2 letnia gwarancja producenta.

  Fabryka Fujitsu-Toshiba


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 11:42
  Komentarzy (0)
  Dwie japońskie firmy - Fujitsu i Toshiba - wspólnie zbudują fabrykę półprzewodników. Japońscy producenci półprzewodników, którym nieudany miniony rok dał się mocno we znaki, znacznie zredukowali swoje nakłady na nowe technologie produkcji. W konsekwencji coraz trudniej przychodzi im rywalizacja z zagraniczną konkurencją. Zdając sobie sprawę, że zarzucenie inwestycji to w tej branży samobójstwo, szefowie japońskich firm coraz częściej próbują łączyć swe siły z lokalnymi konkurentami. Pozwala to na podział kosztów, które przy budowie nowego zakładu produkcyjnego są niebagatelne - mogą sięgnąć nawet 2,4 mld USD.

  Nowa fabryka, którą wybudują Fujitsu i Toshiba, będzie wykorzystywać 300-milimetrowe płytki krzemowe. Oznacza to 30% oszczędność w stosunku do standardowego wciąż wymiaru 200 mm. Z jednej płytki powstaje bowiem aż dwukrotnie więcej chipów. Równocześnie z opublikowaniem informacji o nowej fabryce, będącej konsekwencją zawartej już w czerwcu umowy o współpracy, przedstawiciele Toshiby - piątego co do wielkości japońskiego producenta chipów - zdementowali pogłoski o sprzedaży działu pamięci flash firmie AMD. Toshiba i AMD prowadzą w Japonii spółkę produkcyjną i nie zamierzają zmieniać statusu współpracy.

   
  Czwartek 28 listopada 2002

  Nowa "siedemnastka" CRT SONY


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:13
  (37)Komentarzy (37)
  Firma Sony wprowadziła na rynek nowy 17" monitor do użytku biurowego i domowego. E250, następca modelu E230, jest odmłodzony zarówno wzorniczo, jak i technologicznie. Nowe urządzenie wyposażone zostało w płaski kineskop FD Trinitron z maską szczelinową. Działo elektronowe zbudowane w oparciu o technologię L-SAGIC emituje wiązkę o zagęszczonej strukturze dla uzyskania lepszego ogniskowania. Za ostry i szczegółowy obraz bez zniekształceń geometrycznych odpowiedzialne są specjalne systemy soczewek: DQL (dynamiczne soczewki czteropolowe) - system kontrolujący wielkość pixeli w rogach ekranu, i MALS (system soczewek astygmatycznych) - czuwający nad kształtem pixeli.

  Powierzchnia ekranu E250 pokryta jest specjalnymi warstwami redukcyjnymi: Hi-Con - czarną warstwą tzw. wysokiego kontrastu redukującą efekt załamywania się światła i podnoszącą kontrast wyświetlanego obrazu, i AR (powłoka antystatyczna i antyodblaskowa) - absorbującą męczące dla oczu użytkownika refleksy i odbicia światła. Ekran cechuje się też plamką od 0,24mm do 0,25mm w rogach ekranu. Podobnie jak wszystkie modele serii E, E250 spełnia wymogi norm TCO99 i Energy 2000 i objęty jest trzyletnią gwarancją. Cena netto dla końcowego użytkownika wynosi 1.299 zł. » czytaj dalej

  SD-R1302 - nowe Combo Toshiby


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:59
  (2)Komentarzy (2)
  Alstor już w najbliższych dniach rozpocznie sprzedaż nowego napędu firmy Toshiba. Model SD-R1302 to najnowsza generacja Combo w wykonaniu Toshiby - połączenia nagrywarki CD-RW i napędu DVD-ROM. Tym razem "wszystko w jednym" japońskiego producenta oferuje parametry: 32x CD-R, 10x CD-RW, 40x CD-ROM oraz 12x DVD. Napęd posiada bufor o pojemności 2MB z wbudowaną technologią "buffer underrun protection", chroniącą przed błędami podczas nagrywania z dużymi prędkościami. Istotną zaletą Combo jest wysoka kompatybilność praktycznie ze wszystkimi popularnymi formatami DVD, włącznie z DVD-R/-RW oraz DVD+R/+RW. Ponadto SD-R1302 charakteryzuje się dobrymi czasami dostępu, wysoką wydajnością podczas odczytu płyt CD i DVD, skuteczną korekcją błędów oraz obsługą trybu DAO-RAW i overburningu.

  Tradycyjnie bogato wyposażona wersja Retail Kit Toshiby zawiera: napęd SD-R1302, oprogramowanie Instant CD/DVD oraz WinDVD, kabel audio, kable IDE, czyste nośniki CD i DVD, instrukcję i akcesoria. Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją. Cena wersji Retail Kit: ok. 550 zł brutto.

  Mozilla 1.2 do ściągnięcia


  Autor: R4v | 13:47
  (1)Komentarzy (1)
  Od dwóch dni dostępna jest już nowa wersja open-source'owej przeglądarki WWW, znanej pod nazwą Mozilla. Wersja 1.2 zawiera kilka bardzo ciekawych udogodnień. Jednym z nich jest Type Ahead Find. Umożliwia ona używanie linków bez myszy. Wystarczy wpisać kilka początkowych liter, a przeglądarka sama ustali który link mamy na myśli. Wystarczy tylko nacisnąć Enter, aby zatwierdzić wybór. Możliwe jest także wyszukiwanie tekstu poprzez wciśnięcie / zanim rozpoczniemy wstukiwanie znaków. W nowej Mozilli można także ustawić sobie kilka stron startowych, które otworzą się po uruchomieniu programu. Browser otrzymał także funkcję ściągania kolejnych stron 'w tle', kiedy akurat nic nie ściągamy. Więcej o Mozilli, a także wersje instalacyjne można znaleźć na tej stronie.

  Newsy od polskich redaktorów. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:45
  Komentarzy (0)
 • Dziś MojePC prezentuje 5 coolerów (kolejna część ponoć już niedługo), czyli przegląd układów chłodzących dla Pentium 4 oraz Socket 370 i Socket A. W pierwszej części testu udział wzięło 5 zestawów chłodzących firm MiNt, Titan i CoolerMaster przeznaczonych dla platform Socket 370 i Socket A. Czyli w zasadzie jedne z popularniejszych na rynku. Zapraszam pod ten adres.

 • Sirius.pl przedstawia drugą trójkę aspirantów do foteli w Radzie GeForce4 Ti4200: ABIT, ASUS oraz Point of View. Podczas ostatniej selekcji, tylko MSI i Leadtek zostali przyjęci. Paktu nie podpisano z firmą Gainward, której karta zaprezentowała się najsłabiej ze wszystkich kandydatów. Czy kolejna trójka kandydatów przejdzie cała ? Czy może proces akcesyjny jest wystarczająco rygorystyczny aby wyeliminować jednostki słabe i nie wyróżniające się tak naprawdę niczym? Oto nadchodzą nowi...

 • 3.4GHz w przyszłym roku


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 13:42
  Komentarzy (0)
  Wygląda na to, że Intel wciąż udoskonala swoją technologię produkcji 0.13 mikrona. Maksymalna prędkość jądra Northwood miała wynosić początkowo 3GHz. Jednak od jakiegoś czasu wiadomo o planach układu 3.2GHz opartego wciąż na tym samym rdzeniu. Okazuje się, że to nie koniec możliwości Northwooda. W przyszłym roku ma się pojawić, tym razem chyba rzeczywiście już ostatni, Pentium 4 3.4GHz wykonany w technologii 0.13 mikrona. Nowy układ ma stanąć do walki z Athlonem 64. W związku z niejasnościami i domysłami co do procesorów AMD, Intel wierzy, że jego układy zdołają wyprzedzić konkurenta. Następca Notrhwooda, Pentium 4 z jądrem Prescott, magistralą 800MHz QPB i 1MB cache L2 oraz technologią Hyper-Threading II ma się pojawić dopiero pod koniec przyszłego roku. On także przedstawiany jest jako konkurencja dla 64-bitowych układów AMD.

  Przed komputerem jak... w fabryce


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:28
  (4)Komentarzy (4)
  Ludzie pracujący z nowymi technologiami, np. programiści komputerowi, to tylko nieco elegantszy odpowiednik robotników zatrudnionych w XIX-wiecznych fabrykach - twierdzi Sean O´Riain, profesor socjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim. Dlaczego? Spędzając większą część dnia przed komputerami, cierpią z powodu izolacji, ryzyka utraty posady oraz długiego czasu pracy.

  Prof. O´Riain przeanalizował sytuację, w jakiej znajdują się ludzie pracujący w branży hi-tech, wychodząc z założenia, że wykorzystywany tam model pracy w najbliższych latach może stać się obowiązujący dla całego rynku. Wyniki badań obalają mit o ludziach, którzy dzięki nowym technologiom zyskują większy komfort pracy i przezwyciężają ograniczenia (takie jak np. odległości fizyczne), którymi byliby objęci wykonując tradycyjne zawody. Przykładem są programiści, którzy - choć teoretycznie wolni od bezpośredniego nadzoru przełożonych - podlegają silnej presji wywieranej przez współpracowników, ponadto nieustannie muszą aktualizować swą wiedzę. W połączeniu z krótkimi terminami realizacji zadań nakłada to na nich tak duże obciążenia, że O´Riain w swoim raporcie nazwał ich "robotnikami w białych kołnierzykach". » czytaj dalej

  Pecet w hełmie i w skanerze?


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:22
  (2)Komentarzy (2)
  Płyta główna VIA EPIA w standardzie Mini-ITX, o której niedawno pisaliśmy zdobywa popularność wśród "domowych konstruktorów", dla których zwykła szara obudowa nawet typu mini-ATX to wielki grzmot. Panowie konstruktorzy (wynalazcy?) z serwisu BurnOutPC stworzyli dzięki niewielkiej gabarytowo płycie VIA EPIA dwa ciekawe projekty. Zacznijmy od zestawu Darth Vader PC (na zdjęciu), czyli hełmu ulubionego bohatera z serii StarWars w którym udało się upchnąć: płytę główną z procesorem i pamięcią 256MB SDRAM, zasilacz (to jako szyja), dysk twardy 80 GB. Na zdjęciach zostało dokładnie zilustrowane etapy produkcji Darth Vader PC. Brawa za pomysł - ciekawe czy u nas ktoś wymyśli podobne cacko? Drugim, nie mniej ciekawym projektem jest pecet złożony w starej obudowie po skanerze. Od teraz czekamy na zestawy w doniczce lub w małej szufladzie od biurka...

  Napster należy do Roxio


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 13:12
  Komentarzy (0)
  W środę Roxio poinformowało o sfinalizowaniu transakcji zakupu bankrutującej firmy Napster, do której już się zanosiło. Napster ogłosił bankructwo w czerwcu. Początkowo firmę miał wykupić za 9 mln USD od dawna inwestujący w Napstera niemiecki koncern medialny Bertelsmann, jednak sąd nie zgodził się na zawarcie transakcji. Powodem była postawa zarządu Napstera, który w ostatnich miesiącach działalności firmy zdawał się pracować bardziej z myślą o Bertelsmannie, niż o macierzystej firmie... Teraz prawa do technologii i nazwy Napstera (nie przejmując zobowiązań prawnych) za kwotę 5 mln USD kupiło Roxio, twórca oprogramowania dla wypalarek CD-R.

  Na dzień dzisiejszy tak naprawdę nie wiadomo, co Roxio chce zrobić z Napsterem. Oficjalne stanowisko w tej sprawie ma zostać ujawnione w "najbliższych miesiącach". Obecnie Roxio oferuje usługę subskrybowania muzyki za pośrednictwem Pressplay, spółki należącej do dużych wytwórni płytowych. Jest jednak jasne, że firma pracuje nad stworzeniem własnego, niezależnego serwisu - w tym celu podpisała już umowę licencyjną z EMI. Obecnie coraz więcej firm pozwala na wypalanie płyt z muzyką pobraną z Sieci, a nagrywanie to przecież specjalność Roxio... Firma mogłaby więc rozszerzyć swoją ofertę dostarczając użytkownikom kompleksowe usługi, równocześnie częściowo uniezależnając się od wytwórni płytowych.

  Kolejne produkty nVidii w przyszłym roku


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:03
  (1)Komentarzy (1)
  Już na początku 2002r. nVidia posiadała plany dotyczące wprowadzenia w 2003r. kolejnych procesorów graficznych, roboczo nazwanych NV31, NV34 i NV35. Firma chce wypuścić modele NV35 i NV34 późną wiosną lub dopiero jesienią, natomiast procesor NV31 może pojawić się trochę wcześniej. NV31 to następca procesora GeForce4 Titanium, NV34 to podstawowe rozwiązanie procesorów graficznych następnej generacji, natomiast NV35 będzie produktem dla wymagających entuzjastów.

  Obecnie na rynku pojawiają się karty wyposażone w najnowszy rdzeń graficzny GeForce FX. Choć nVidia nie sugerowała producentom cen kart graficznych z tym procesorem, z dużym prawdopodobieństwem można założyć że karty te nie będa tanie. Na rynku mają się pojawić dwie wersje kart nVidii - GeForce FX 5800 i GeForce FX 5800 Ultra, których cena będzie sytuować się w przedziale od 370 USD do 470 USD. Nieco zaskakująca jest informacja, jaka pojawiła się na niemieckiej wersji Yahoo, że niektórzy sprzedawcy nieco wcześniej wprowadzą do swojej oferty handlowej produkty z procesorem GeForce FX, których cena będzie w przedziale 500 - 600 Euro. » czytaj dalej

  Logitech MouseWare 9.75


  Autor: DYD | 12:55
  (5)Komentarzy (5)
  BluesNews podał, że na odświeżonych stronach Logitech.com zostały zamieszczone nowe sterowniki MouseWare przeznaczone dla prawie wszystkich myszy i trackbali firmy Logitech. Mogą z nich skorzystać posiadacze takich urządzeń jak: Nowa rodzina MX (od teraz dodaktowe klawisze tych myszek mogą być konfigurowane w grach), MouseMan Dual Optical, MouseMan Traveler, Cordless MouseMan Optical, Cordless MouseMan Wheel, MouseMan Wheel, Wheel Mouse, Mini Wheel Mouse, First Wheel Mouse, Cordless TrackMan FX, Cordless TrackMan Wheel, Marble Mouse USB, TrackMan Marble Wheel (FX) i wiele innych. Najnowsza wersja (9.75 build 302) działa pod systemami Windows XP, Millennium, 2000, NT4.0, 98, 95 i dostępna jest z ftp.logitech.com (6.49 MB) lub z naszego serwera FTP.

   
  Środa 27 listopada 2002

  Athlon 1800+ Thoroughbred pod lupą


  Autor: Jasiek | 19:21
  (8)Komentarzy (8)
  Ed Stroligo z Overclockers.com przyjrzał się bliżej nowym Athlonom na rdzeniu T-bred. Na zachodzie są dostępne procesory stosunkowo nisko taktowane (np. 1800+) jednak już wyposażone w nowy rdzeń. Z pewnością są to dla overclockerów układy bardzo interesujące, pytanie jednak czy są to T-bredy rev. A czy rev. B?

  Przypominam, że nowy Athlon w 0,13 został zmodyfikowany i modele 2400+ bazują na nowej wersji rdzenia oznaczonej literą B. Zmiany obejmują głównie dodatkowe ograniczenia rozpraszanej mocy, przez co ostatnie T-bredy są w stanie osiągnąć ok. 300 MHz więcej niż np. model 2200+, bazujący na starej wersji rdzenia. Dla fanów maksymalnej wydajności – różnica istotna. Wracając do pytania, oznaczenia kodowe nowych Athlonów 1800+ jednoznacznie wskazują, że posiada on rdzeń w starszej wersji A. Potwierdza to także identyfikacja procesora w WCPUid. Tak więc, jeżeli taki model Athlona ujrzymy na polskim rynku, możemy przy w miarę konwencjonalnym napięciu i chłodzeniu spodziewać się osiągnięcia około 1,9 GHz do 2,0 GHz maksymalnie. Mimo wszystko i tak procentowo przyrost będzie wyraźnie większy niż w przypadku rdzenia Palomino. Bardzo atrakcyjna jest też cena, w USA (np. w Newegg) procesor ten kosztuje zaledwie $69, czy ktoś sprowadzi nam go do Polski?

  Chroń swoje pliki przed Windows NT ;-)


  Autor: Jasiek | 18:34
  (3)Komentarzy (3)
  Na internetowym boardzie The Risks Digest znajdziemy dzisiaj post sfrustrowanego użytkownika systemu Windows. Nie pierwszy i nie ostatni, chociaż w tym przypadku jego NT zachowało się wyjątkowo bezczelnie. Otóż w sieci pechowego użytkownika jest możliwość podmontowania sobie na dowolnym komputerze swojego katalogu domowego na serwerze linuxowym. Dzięki pakietowi Samba jest to możliwe także ze stacji roboczych z systemami MS. Pan Doug McIlroy po skończonej pracy na komputerze z Windows NT ujrzał dobrze znany wszystkim ekran „zapisywania ustawień” przy wylogowywaniu. Pierwsze podejrzenia wzbudził fakt, iż raczył się on wyświetlać przez dobre kilka minut. Po zalogowaniu z własnego systemu użytkownik lekko zdębiał, kiedy ujrzał swoją strukturę katalogów zastąpioną przez kwiatki typu moje dokumenty, obrazy itd. Pechowiec pożegnał się z ponad 6000 plików, dzięki przypadkowej błędnej konfiguracji profilu w NT. Katalog domowy został jak gdyby nigdy nic nadpisany w całości bez najmniejszego ostrzeżenia, które widzimy kasując chociażby dowolny plik lokalnie. Cóż... przyznacie chyba – można się zdenerwować.

  Radeon 9700 PRO: wodą go!


  Autor: Jasiek | źródło: W2S | 17:48
  (3)Komentarzy (3)
  Wykorzystanie cieczy do chłodzenia kart graficznych to już żadna nowość. Projekt schłodzenia w ten sposób Radeona 9700 PRO ekipy DeviantPC, wyróżnia się jednak bardzo solidnym wykonaniem. Oprócz jednego na procesorze, po dwóch stronach pamięci znalazły się także dwa dodatkowe bloki wodne.
  Podstawowym walorem pozostanie jednak głównie wygląd oraz niska temperatura tak przerobionej karty. Rdzeń udało się jeszcze podkręcic stosunkowo dobrze - 391 MHz, pamięci jednak rozczarowują z taktowaniem tylko 660 MHz bez artefaktów (domyślnie w R9700 PRO 310 MHz DDR – 620 MHz).

  Masowe przesiadki na mniejszy wymiar


  Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 17:40
  Komentarzy (0)
  Czterech głównych dostawców chipów do pamięci RAM zapowiada wprowadzenie wymiarów technologicznych 0,11-0,13 mikrona w najbliższym czasie. PSC (Powerchip Semiconductor Corporation), aktualnie produkujący w 0,15um; technologię 0,13 mikrona wprowadzi w grudniu. Wszystko ma pójść szybko i sprawnie ze względu na brak konieczności wymiany istniejących urządzeń w fabrykach. Technologia 0,11 będzie jednak bardziej kłopotiwa i została zapowiedziana dopiero na czwarty kwartał 2004 roku.

  Nanya Technology zamierza wyprodukować pierwsze próbki w 0,11um już w pierwszym kwartale 2003, a produkcja masowa rozpocznie się w kwartale trzecim. Firma ta opanowała także w pojedynkę technologię 0,12um jednak dzięki szybko postępującym pracom nad mniejszymi wymiarami nie będzie on masowo wykorzystywany.

  Winbond Electronics zamierza w pierwszym kwartale 2003 produkować w 70% w technologii 0,13um. W planach na drugi kwartał znajduje się także testowa produkcja w 0,11. ProMOS, który pozostaje jak na razie przy 0,14um zamierza rozpocząć testową produkcję w niższych wymiarach także w pierwszym kwartale nadchodzącego roku.

  aTuner 1.2.4.4


  Autor: Jasiek | źródło: Guru3D | 17:35
  Komentarzy (0)
  To już druga wersja tego tweakera do kart graficznych na chipach NVIDIA, wypuszczona w przeciągu trzech dni. Ten ruch spowodowany jest dodaniem przez autorów nowej opcji pełnoekranowego antyalisingu. Pojawiły się mianowicie dwa nowe tryby 6xS i 8xS, dające ponoć dalszą poprawę jakości w stosunku do 4x, standardowo dostępnego z zakładek Detonatorów. W ostatniej wersji nowe tryby FSAA nie są już jednak dostępne dla kart na GF4 MX. Aplikacja umożliwia także wygodne ustawienie filtrowania anizotropowego, LOD oraz włączenia/wyłączenia Vsync. Tweaker możemy pobrać np. stąd.

  Radeon 9500 PRO w testach


  Autor: Jasiek | źródło: e-mail | 17:32
  (3)Komentarzy (3)
  Beyond 3D przetestował kolejną kartę z nowej rodziny Radeonów 9x00. Tym razem na warsztat poszedł „Radek” 9500 PRO. Karta ta posiada 128 MB pamięci z magistralą ograniczoną do 128 bitów, lecz pełnowartościowy 8-potokowy silnik graficzny. Taktowania to 275 MHz (rdzeń) i 540 MHz (pamięci). Testowany egzemplarz był wyprodukowany przez Sapphire. Wydajność jest dość precyzyjnie wyśrodkowała pomiędzy wersję 9700, a 9500. W testach, gdzie najwyraźniej przepustowość pamięci schodzi na dalszy plan, bardzo przyjemnie jej wyniki zbliżają się do Radeona 9700. W USA karta jest już do kupienia za $199. Pełen tekst recenzji tutaj.

  Intel mianuje pięciu nowych "Intel Fellows"


  Autor: DYD | źródło: CompLex | 16:49
  Komentarzy (0)
  Firma Intel poinformowała o mianowaniu pięciu pracowników na stanowisko Intel Fellow. Za wkład w techniczne osiągnięcia firmy, tytułem tym wyróżnieni zostali Jose Maiz, Thomas Piazza, Swaminathan Sivakumar, Gregory Taylor oraz Scott Thompson. Tytuł Intel Fellow jest wyrazem uznania za wyjątkowe osiągnięcia techniczne dla firmy i branży. Intel Fellows uczestniczą w określaniu technicznej strategii firmy i reprezentują ją na rozmaitych branżowych imprezach i forach. Grono Intel Fellows na całym świecie liczy obecnie 46 osób.

  Jose Maiz (48 lat), jest dyrektorem działu jakości i niezawodności układów logicznych w Intel Technology and Manufacturing Group. Odpowiada za identyfikowanie i rozwiązywanie problemów związanych z niezawodnością nowych generacji produktów logicznych Intela. Maiz uzyskał dyplom fizyka na Uniwersytecie Navarra w San Sebastian w Hiszpanii. Tytuł doktora otrzymał na Uniwersytecie Stanowym Ohio. W roku 1978 został stypendystą Fulbrighta-Haysa. Jest posiadaczem jednego patentu, złożył siedem kolejnych wniosków patentowych. » czytaj dalej

  Morrowind PL - już wkrótce premiera


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:23
  Komentarzy (0)
  Końcówka tego roku jest wyjątkowa dla fanów RPG w Polsce. Nie minął tydzień od premiery Neverwinter Nights PL, jednego z ciekawszych role-playów tego roku, a CD Projekt zapowiada, że już za tydzień (4 grudnia) pojawi się kolejna długo oczekiwana gra RPG - Morrowind PL. Morrowind PL to największa lokalizacja w historii RPG w Polsce. Przetłumaczone zostało ponad 5000 stron maszynopisu! Firma CD Projekt postanowiła oddać w ręce graczy polską, "kinową" wersję (tłumaczone teksty, oryginalne sample), dzięki czemu początkujący gracze z łatwością wczują się w akcję gry, zaś weterani będą mogli delektować się jej oryginalnym klimatem. Warto odnotować, że Morrowind PL będzie miał zaimplementowanego patcha 1.2.0722, tak więc rodzimi gracze otrzymają bardzo dopracowany produkt. Polska wersja gry (2 CD) będzie kosztowała 99,90 PLN, a w sklepach pojawi się już 4 grudnia.

  Nowe monitory plazmowe Philipsa


  Autor: DYD | źródło: 4D | 14:11
  (2)Komentarzy (2)
  Philips Polska wprowadza do oferty handlowej nowe monitory plazmowe o symbolach 420P30 (model o przekątnej obrazu 42 cale) oraz 500P30 (o przekątnej obrazu wynoszącej 50 cali). Nowe monitory należą do serii Brilliance wyposażone w nowoczesne panele plazmowe wykonane w technologii AliS (Alterante Lighting of Surfaces, więcej o samej technologii w tym miejscu). Liczba pikseli w przypadku modelu 420P30 wynosi 1024 x 1024, co przy wielkości plamki 09, x 0,51 mm pozwala na wyświetlanie klarownego i precyzyjnego obrazu o maksymalnie dobranej głębi i gradacji kolorów. Model 500P30 zawdzięcza doskonałość obrazu liczbie pikseli wynoszącej 1365 x 768 oraz rozmiarom plamki: 0,81 x 0,81 mm. W dalszej części dokładna charakterystyka monitorów, o cenach lepiej nie wspominać... » czytaj dalej

  TVTool w wersji 6.8.4


  Autor: DYD | 14:01
  Komentarzy (0)
  Na stronie h.o.t. - home of tvtool dostępne jest przydatne narzędzie TVTool w aktualizowanej wersji 6.8.4. Program pomaga skonfigurować oraz uruchomić opcję TV-Out na kartach graficznych z NVidią na pokładzie. TVTool działa na wszystkich kartach nVidii (od TNT-1 aż po GF4) i obsługuje układy telewizyjne: BT868, BT869, CX25870, CX25871, CH7003-7008, SAA7102, SAA7108 oraz SAA7104. W najnowszej wersji przeprogramowano wsparcie dla trybów TV na układach Philips, dodano obsługę wielu kart dźwiękowych, a także wsparcie dla eForce 4 AGP 8x i Conexant TV. Program przeznaczony dla systemów Windows 95, 98, Me, NT4, 2000, XP można ściągnąć z oficjalnej strony www.tvtool.de (724 KB).

  SiS Xabre 600 oficjalnie


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs/Digit-Life | 12:54
  (2)Komentarzy (2)
  Wczoraj Silicon Integrated Systems Corp. oficjalnie zaprezentował swój najnowszy układ graficzny Xabre 600. Jak już wspominaliśmy, procesor jest wykonany w technologii 0.13 mikrona i posiada wiele elementów wspólnych z poprzednikiem, Xabre 400. Oficjalnie układ jest taktowany zegarem 300MHz. Serwisowi OCWorkbench udało się go przetaktować do wartości 335MHz i 350MHz dla pamięci. Wynika to z bardzo dobrego coolera znajdującego się na referencyjnej karcie. Pierwsze karty powinny trafić do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Ich producentami będą m.in. Chaintech, C.P. Technology, DFI, ECS i Triplex. ECS jako jedyny podał częstotliwość taktowania 275MHz. Może to być pomyłką w druku. Może też to oznaczać, że firma obawia się o stabilność swoich produktów. Planowanym segmentem dla kart jest tzw. entry-level. SiS wierzy, że jego produkt będzie w stanie konkurować z Radeonem 9000 i GeForce4 MX.

  Mini-płyty Via


  Autor: DYD | źródło: 4D / VIA | 12:13
  (5)Komentarzy (5)
  Firma VIA Technologies wprowadziła do swojej oferty nową rodzinę miniaturowych płyt głównych ze zintegrowanymi dekoderami MPEG2 i układami dźwięku 5,1 - serię Epia M. Wymiary produktów Epia M to 17 x 17 cm. Płyty wykorzystują chipsety Apollo CLE266, posiadają porty USB 2.0 i 1394 oraz zintegrowaną kartę 10/100 Ethernet. Jak przystało na produkty stworzone z myślą o obsłudze aplikacji audio i wideo, wszystkie modele posiadają wyjścia S-Video oraz RCA TV-out (PAL i NTSC). Płyty są zoptymalizowane pod kątem pracy z procesorami VIA C3 E oraz Eden i obsługują do 1GB pamięci DDR266. Zapewne nie trafią do klasycznych komputerów, lecz do lansowanych ostatnio przez producentów "mini-centrów rozrywki", łączących obsługę wszystkich domowych multimediów. Płyty Epia M mogą być montowane w obudowach mini-ITX, FlexATX oraz micro-ATX. Są już dostępne, ich ceny to średnio około 200 USD.

  Przyszłość baterii dla notebooków


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 12:02
  (1)Komentarzy (1)
  Japońska firma Sanyo poinformowała, że opracowała nową ujemną elektrodę dla baterii litowo-jonowych, która wydłuży czas pracy notebooków o 40%. Rozwój technologii produkcji baterii dla urządzeń przenośnych nakierowany jest na wydłużenie czasu zasilania. Nowa anoda składa się z cienkiej warstwy krzemu, umieszczonej na miedzianej podstawie. Dotychczas stosowane elektrody były wykonane z grafitu. Jednak, choć firma ma już w swoim laboratorium prototyp nowej anody, to do momentu wprowadzenia jej na rynek może upłynąć kilka lat.

  Czas pracy baterii to podstawowa kwestia zarówno dla użytkowników komputerów jak i dla producentów komponentów notebooków. Oczekuje się, że wkrótce nastąpi przełom w kwestii zmniejszenia poboru energii, szczególnie w technologii paneli LCD, który zapewni dłuższą pracę urządzeń przenośnych niż standardowe dwie-trzy godziny. Inna przyczyna, która powoduje nadmierne rozładowanie baterii to zbyt obszerny system operacyjny Windows, oraz zbyt energochłonne aplikacje uruchamiane na notebookach. Często programy skuteczniej rozładowuję baterię, niż panele LCD. Jednak Microsoft nie planuje nagłego i drastycznego odchudzania swoich programów, więc pozostaje nam tylko spokojnie czekać na efektywniejsze baterie.

   
  Wtorek 26 listopada 2002

  Jutro ogłoszenie wyników SuperPracownia 2002


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:15
  (1)Komentarzy (1)
  Dnia 27 listopada 2002 r., o godz. 16:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu SuperPracownia 2002 z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. W uroczystości wezmą również udział Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka, Minister Nauki Michał Kleiber, Wiceminister Kultury Rafał Skąpski oraz rektorzy uczelni, na których przygotowano zwycięskie projekty wraz z ich autorami. Zorganizowany w ramach programu "Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP" konkurs, po raz pierwszy adresowany był do uczelni wyższych. Do udziału zaproszono ośrodki z terenu całego kraju, kształcące studentów w podanych niżej dziedzinach:
  • architektura, wzornictwo, projektowanie maszyn i urządzeń,
  • muzyka, cyfrowe przetwarzanie sygnałów,
  • biotechnologia, biochemia, genetyka,
  • informatyka
  • finanse, bankowość, zarządzanie.
  Zadaniem zespołów akademickich było opracowanie projektów edukacyjno-badawczych. Najlepsze 25 zostało nagrodzonych wysokiej klasy laboratoriami komputerowymi, dzięki którym możliwe będzie zrealizowanie zaproponowanych zagadnień. Wśród nadesłanych na konkurs, niesłychanie zróżnicowanych projektów, znalazły się między innymi takie jak: » czytaj dalej

  Konwerter zwiększa o 95% efektywność baterii


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 18:35
  Komentarzy (0)
  Texas Instruments przedstawiło synchroniczny konwerter DC/DC z regulatorem liniowym, który zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie pojemności baterii urządzeń przenośnych. Projektanci szerokiego spektrum sprzętu przenośnego, jak discmany, organizery, aparaty i kamery cyfrowe mogą być zainteresowani wysoką efektywnością urządzenia, stopniem zintegrowania i niewielkim rozmiarom.

  TPS61107 to model z niedawno zapowiedzianej nowej rodziny konwerterów DC/DC TPS611x, który zapewnia lepsze wykorzystanie zasobów energetycznych w systemach zasilanych alkalicznymi bateriami NiCd i NiMH z pojedynczą lub podwójną komórką. Modulacja szerokości impulsu zapewnia wydłużenie czasu życia baterii o 95%. Nowy konwerter generuje stałe napięcie 3,3V i 1,8V. W momencie wyłączenia urządzenia przenośnego, konwerter odcina połączenie z baterią, co jest szczególnie istotne w przypadku sprzętu wyposażonego w mikrokontroler, który w znacznym stopniu powoduje rozładowanie baterii. Jednak zarówno mikrokontroler, jak i mikroprocesor pozostają aktywne, gdyż są zasilane przez wyjściowy kondensator.

  Creative i jego poręczny aparat


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:31
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Creative poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży aparatu fotograficznego Creative CardCam Value o grubości 13 mm, z wbudowaną pamięcią 2 MB - umożliwia zapisanie 99 zdjęć w niskiej rozdzielczości 320 x 240 i 22 zdjęć w rozdzielczości 640 x 480 (z interpolacją). Do zasilania aparatu wystarczą standardowe baterie AAA, a za jakość obrazu odpowiedzialny jest czujnik CMOS. Użytkownicy potrzebujący od czasu do czasu funkcji kamery internetowej mogą podłączyć aparat Creative CardCam Value do komputera PC przez port USB. Umożliwia to rejestrowanie zdjęć lub obrazu wideo w rozdzielczości 320 x 240 przy 30 klatkach na sekundę i współpracę z komunikatorami internetowymi. Creative CardCam Value dostępny jest w cenie 37 USD + VAT.

  Newsy od polskich redaktorów. . .


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:28
  Komentarzy (0)
 • Szkoła, praca i kariera w IT @ infojama.pl: "Po kuble zimnej wody, jakim był felieton Tomka Praca dla informatyka?, czas na kilka rad i praktycznych refleksji, które mogą przydać się wszystkim zaczynającym przygodę na poważnie z komputerami. Poprzedni tekst spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, wiele osób zmotywował do działania, ale niektórym zapewne odebrał zapał. Czytając uważnie każdy komentarz doszedłem do wniosku, że warto opowiedzieć swoje doświadczenia i pokazać, jak można zacząć zdobywanie praktyki, która to dopiero tak naprawdę czyni z nas prawdziwych informatyków. Nie wystarczy bowiem ukończenie szkoły i zdobycie kilku papierków, kiedy nie damy sobie rady z pierwszym poważnym zadaniem."

 • Artykuł na NVISION - Płyty pod P4: "Tym razem postanowiłem przyjrzeć się płytom głównym pod procesory Intel Pentium4 (s478). Jednak ta recenzja będzie nieco inna niż poprzednie. Będzie ona, co pewien czas aktualizowana o nowe testy kolejnych płyt. Dopiero gdy ją zakończę, produkty zostaną ostatecznie ocenione. Jakie plany wobec niej? Postaram się nie ograniczać, tylko do tych lepszych - droższych płyt, ale znajdą się tutaj produkty tańsze (jak np. ECS)."

 • Jetway MiniQ 450 - mini-pececik @ PCLab.pl: "'Prawdziwy komputerowiec' nie przywiązuje uwagi do tego, jak wygląda jego komputer. Tak naprawdę może być on pozbawiony obudowy i wszystkie "bebechy" mieć na wierzchu, by łatwiejszy był do nich dostęp. Chcielibyśmy opisać jednak komputer niewiele większy od pudełka od butów. Jetway MiniQ 450 - dla tych, dla których komputer to narzędzie pracy, które powinno zajmować możliwie niewiele miejsca."

 • TDK do druku na płytach CD/DVD


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:01
  (1)Komentarzy (1)
  Firma TDK wprowadza na rynek nowe urządzenie - drukarkę do wykonywania nadruków na płytach CD i DVD. Urządzenie pozwala na drukowanie tekstu i grafiki bezpośrednio na powierzchni płyt CD/DVD. Drukarka będzie dostępna w Polsce już od grudnia 2002 r. Urządzenie drukuje bezpośrednio na powierzchni CD i DVD dowolnego typu - do drukowania nie trzeba używać specjalnych płyt. Wykorzystano metodę druku termo-transferowego polegającą na uzyskiwaniu obrazu poprzez odgrzewanie barwnika zawartego w specjalnej taśmie. Już w chwili wyjmowania płyty z drukarki tusz jest suchy, a cała operacja wykonania nadruku zajmuje zaledwie kilka sekund. W drukarce zastosowano kasetki z taśmą barwiącą w kolorach: niebieskim, czerwonym, czarnym i srebrnym. Pojedyncza kasetka wystarcza do wykonania nadruków na ok. 40 płytach. W zestawie razem z drukarką znajdziemy też oryginalne oprogramowanie firmy TDK dla środowiska Windows, dzięki któremu można eksperymentować z czcionkami oraz układami nadruków, tworząc łatwo rozpoznawalne płyty CD i DVD dopasowane do indywidualnych potrzeb i upodobań. Program zawiera szablony (muzyka, dane komputerowe, zdjęcia cyfrowe) ułatwiające wykonanie nadruków. Oczywiście można też wybrać opcję samodzielnego projektowania i stworzyć unikalny nadruk wykorzystując własne rysunki czy zdjęcia. Oprogramowanie umożliwia również importowanie listy z tytułami utworów z CD Text i z Windows Media Player oraz nazw plików i katalogów z komputera PC. Sugerowana cena detaliczna drukarki - 620PLN.

  BIOS Open Source


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:16
  (2)Komentarzy (2)
  Developerzy z Linux BIOS Project opracowali alternatywną wersję BIOS-a z otwartym kodem źródłowym. Z połączenia kodów LinuxBIOS i BOCHS-BIOS uzyskano znakomite efekty - na komputerze z nowym BIOS-em uruchomiono system Windows 2000. Cała sprawa ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe - jak autorzy projektu, BIOS był "jednym z ostatnich bastionów zamkniętego kodu źródłowego". Nowy BIOS ma być zupełnie darmowy, twórcy twierdzą, że bezproblemowo współpracuje z systemami operacyjnymi takimi jak Linux czy Windows 2000. Trwają prace nad wersją umożliwiającą współpracę z Windows 98 i XP. Problemem jest obsługa ograniczonej ilości typów płyt głównych, jednak i z tym problemem twórcy BIOS-a Open Source mają nadzieję wkrótce sobie poradzić.

  No One Lives Forever 2 patch 1.2


  Autor: DYD | źródło: BluesNews | 12:40
  Komentarzy (0)
  Sierra wypuściła oficjalnego patcha (1.2) do gry first-person No One Lives Forever 2. Z głównych nowości warto wymienić dodany tryb deathmatch multiplayer, obsługę dedykowanego serwera, uzbrojony zły kotek potrafi teraz się zdetonować po strzale oraz poprawione odgłosy 3D (pełna lista na serwisie Worthplaying). Ciekawe tylko czy nadal będą kłopoty z zanikającym dźwiękiem pod Windows XP i Audigy... Od teraz ta wersja konieczna jest do gry on-line. Dodatkowo Sierra wydała nowy zestaw Map Pack #1 zawierający kilka nowych lokacji. Więcej informacji i pak z mapkami znajdziecie na stronie worthplaying.com, zaś samego patcha można ściagnąć z naszego serwera (14.79 MB).

  Kopiowanie muzyki na dysk twardy przez Sony


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:07
  (3)Komentarzy (3)
  Sony Music Entertainment ropoczęło w Japonii sprzedaż płyt CD LabelGate, które pomimo wbudowanego zabezpieczenia - posiadają mechanizm umożliwiający kopiowanie muzyki na na dysk twardy. Sony chce w ten sposób dostosować się do potrzeb swoich klientów. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez firmę, ponad 60% badanych słucha muzyki wykorzystując do tego komputer.

  Wiosną tego roku, największe wytwórnie muzyczne wprowadziły mechanizm ochrony CD przed kopiowaniem, nazwany Copy Control CD. Nagranie CCCD do dwie sesje, z których pierwsza kontroluje odczyt danych przez "kompakt" w komputerze, druga zaś to zapis odtwarzanej na komputerze muzyki. CCCD zabezpiecza tą drugą sesję przed kopiowaniem na dysk, co uniemożliwia wykorzystanie komputera jako szafy grającej. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 25 listopada 2002

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 22:54
  Komentarzy (0)
  - W dniu dzisiejszym nastąpiło oficjalne otwarcie nowej strony internetowej, poświęconej grze Speedway Grand Prix 2002 firmy Techland. Witryna zawiera szeroką gamę informacji na temat gry i opcji w niej dostępnych, sylwetki zawodników którzy pojawią się w grze, opis stadionów oraz nowe, dotychczas niepublikowane screenshoty. Zapraszam na SGP.Techland.pl

  - W drugiej połowie przyszłego roku w internecie pojawi się freeware`owa wersja nieoficjalnej kontynuacji Broken Sword 2, o podtytule Return of the Templars. Robiona przez grupę fanów z Niemczech gra, oznaczona będzie jako Broken Sword 2.5, ponieważ oficjalna, trzecia część przygód Georga i Nic jest właśnie w fazie produkcji. Prace nad Return of the Templars są już podobno zaawansowane: gotowy jest już scenariusz gry, a także pierwsze projekty graficzne i dźwiękowe.

  Karta flash z portem Mini-USB


  Autor: DYD | źródło: 4D / DCR | 18:24
  (2)Komentarzy (2)
  Chińska firma Netac wprowadziła do swojej ofery interesujące karty CompactFlash o pojemności 128MB. Ich niezwykłość polega na rozbudowie nośnika o port Mini-USB, dzięki któremu można podłączyć go bezpośrednio do komputera. Port Mini-USB jest zlokalizowany w jednym z narożników nośnika. Dzięki temu wyeliminowana została konieczność posiadania dodatkowego czytnika kart flash - produkt współpracuje z wszystkimi komputerami wyposażonymi w port USB. Karta może pełnić funkcję zewnętrznego dysku podłączanego do komputera, łączy więc zalety standardowej karty używanej w urządzeniach przenośnych z coraz popularniejszymi ostatnio Pendrive USB. Wymiary nowatorskiego produktu Netac to 42,8 x 36,4 x 3,3 mm, waga - 10 g.

  Intel w Los Alamos


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 18:22
  Komentarzy (0)
  Intel i Narodowe Laboratorium w Los Alamos stworzą największy komputer klastrowy wykorzystując urządzenia InfiniBand. Nowy "klaster" będzie się składał ze 128 komputerów ProMicro Systems z podwójnym procesorem Intel Xeon i InfiniBand Host Channel. Maszyna będzie pracować na Linuxie. Początkowo komputer będzie wykorzystywany do testowania pakietów oprogramowania InfiniBand i testowania sprzętu, docelowo naukowcy będą pracować nad rozwojem protokołów internetowych. Narodowe Laboratorium w Los Alamos to placówka Uniwersytetu Kalifornijskiego, gdzie badania przeprowadza amerykański Departament Bezpieczeństwa Energii Nuklearnej. Naukowcy z Los Alamos wykorzystują architekturę InfiniBand do tworzenia klastrów, używając standardowych technologii branżowych. Architektura InfiniBand to technologia I/O usprawniająca sposób zarządzania danymi. Pierwszą specyfikację InfiniBand 1.0 opracowano już w październiku 2000r.

  Bezpieczeństwo baterii


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 17:23
  (3)Komentarzy (3)
  Zespół amerykańskich "komputerowców" opracowuje sposób zabezpieczania urządzeń przenośnych przed nowym typem ataków, które mają na celu rozładowanie baterii sprzętu. Fundacja National Science przyznała profesorowi departamentu inżynierii komputerowej i elektrycznej z Virginia Tech, Tomowi Martinowi, grant w wysokości 400 tys USD. Efektem prac Martina na być opracowanie sposobu zabezpieczenia baterii urządzeń przenośnych przed atakami, które powodują ich rozładowanie. Profesor Martin przyznaje, że tego typu ataki na razie zdarzają sie wyjątkowo rzadko, z drugiej strony coraz większa popularność notebooków, organizerów, tabletów, telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych może pociągnąć za sobą wzrost zainteresowania hakerów. » czytaj dalej

  Zbliżający się konkurs na TwojePC


  Autor: DYD | 16:05
  (23)Komentarzy (23)
  Niebawem jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na łamach naszego serwisu zagości konkurs grudniowo-świąteczny! Już teraz mogę zdradzić, że nagrody będą bardzo atrakcyjne! Właśnie kończę pakować ostatnio testowany u nas zestaw Logitech Z-560 (nagrodę funduje Logitech Polska), który już bankowo trafi na konkurs, a potem do któregoś z Was, kto będzie regularnie odwiedzał nasz serwis i odpowie na kilka prostych pytań (audiotele 0-700 i smsów nie przewidziano). Jestem też w trakcie rozmów z trzema dużymi firmami i wszystko wskazuje na to, że pula nagród będzie naprawdę wysoka! Odwiedzajcie więc nas często, bowiem konkurs może ruszyć w każdej chwili! Dajcie znać czy warto było się angażować w taki konkurs!

  Rodzina bezprzewodowych urządzeń 3Coma


  Autor: DYD | źródło: Rowland | 14:51
  (5)Komentarzy (5)
  Firma 3Com rozszerzyła rodzinę bezprzewodowych urządzeń sieci LAN klasy enterprise o nową kartę PC 3Com 11 Mbps Wireless LAN oraz nowy brydż bezprzewodowy do zastosowań zewnętrznych 3Com Wireless LAN Outdoor Bridge. Bezprzewodowa karta PC charakteryzuje się opatentowaną konstrukcją chowanej anteny typu XJACK oraz nowymi funkcjami oprogramowania w zakresach bezpieczeństwa i wydajności. Natomiast nowy bezprzewodowy Outdoor Wireless Bridge został wyposażony w obudowę odporną na warunki atmosferyczne pozwalającą na instalację urządzenia na zewnątrz budynku.

  Najnowsza bezprzewodowa karta PC firmy 3Com, pracująca w standardzie 802.11b posiada pięć nowych, kluczowych funkcji dających jej optymalną wydajność i łatwość stosowania. Funkcja autonomicznego równoważenia obciążenia pozwala karcie PC na monitorowanie ruchu sieciowego pomiędzy "widzianymi" punktami dostępowymi i wybór spośród nich najmniej obciążonego. Funkcja inteligentnego przełącznika anteny XJACK, który pozwala karcie PC przejść w tryb energooszczędny przy schowanej antenie, co wydłuża żywotność baterii komputera przenośnego. Zapewnia on jednocześnie bardzo dobry odbiór sygnału przy antenie wysuniętej. » czytaj dalej

  Multimedialna "15-tka" LCD firmy NEC/Mitsubishi


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:18
  (2)Komentarzy (2)
  Firma NEC/Mitsubishi wprowadza na polski rynek model NEC MultiSync LCD1550ME - 15-calowy, multimedialny monitor LCD wyposażony w matrycę TN+TFT o czasie reakcji 40 ms posiadający dwa wbudowane głośniki stereo (2 x 1W) oraz gniazdo słuchawkowe. Zalecana rozdzielczość pracy to 1024x768 przy odświeżaniu 75Hz. Pomimo niewielkich wymiarów monitora, aktywna wielkość ekranu to 304x228 mm. Jasność panelu wynosi 250cd/m2, a kontrast - 400:1. Kąt widzenia obrazu wynosi 100° w poziomie i 120° w pionie. Panel można odchylać o 30° w górę i 5° w dół, co ułatwia ergonomiczne przygotowanie stanowiska pracy. Graficzne menu ekranowe (On Screen Manager) pozwala użytkownikowi na wygodny dostęp do funkcji konfiguracji monitora.

  NEC MultiSync LCD1550ME ma zintegrowany zasilacz i waży poniżej 3,9 kg. Wymiary urządzenia to 345 x 362 x 162 mm (szer. x wys. x głęb.). Monitor charakteryzuje się poborem mocy w ilości nie przekraczającej 32W, a w trybie uśpienia jest mniejszy niż 3W. Urządzenie posiada certyfikat ISO 13406-2, spełnia wszystkie aktualne normy ergonomii i bezpieczeństwa (w tym TCO 99), jest też zgodne ze standardami montażu VESA. Monitor jest objęty 3-letnią gwarancją, na terenie Polski realizowaną w systemie door-to-door. Jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: standardowej oraz czarnej. Cena monitora NEC MultiSync LCD 1550ME w wersji standardowej wynosi 1655 zł netto, a w wersji z czarną obudową 1700 zł netto.

  GeForce FX opóźnione?


  Autor: R4v | źródło: CNet/VR-Zone | 12:11
  (8)Komentarzy (8)
  Niemiecki teCchannel wspomina o premierze styczniowej, natomiast amerykański serwis CNet informuje, że piersze modele kart z najnowszym układem GeForce FX nVidii mogą pojawić się dwa miesiące później niż planowano. nVidia postanowiła zmienić nieco konstrukcję układu, co ma poprawić wydajność produkcji i zmniejszyć liczbę odrzutów. Jednocześnie wydajność ulegnie nieznacznemu obniżeniu. Problem stwarza także sama płytka drukowana karty. Ta sytuacja może przesunąć premierę układu GeForce FX do lutego 2003. Tymczasem na luty przyszłego roku przygotowuje się ATi. Układ R350, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Radeon 9900, ma być wykonany w technologii 0.13 mikrona i korzystać z pamięci DDR-II. Zakładane jest także wyższe taktowanie niż dla NV30. nVidia będzie musiała więc przygotować tańsze odmiany GeForce FX, które trafią do sprzedaży wcześniej. W przeciwnym przypadku nVidię mogą dotknąć problemy finansowe na początku przyszłego roku.

  Ćwierć terabajta


  Autor: R4v | 12:05
  (2)Komentarzy (2)
  Maxtor pokazał na Comdexie swój najnowszy dysk, który jak na razie jest najbardziej pojemnym urządzeniem tego typu dostępnym ze złączem ATA. Nowy napęd dysponuje pojemnością 250GB, a jego talerze obracają się z prędkością 5400 obr/min. Dysk oczywiście wyposażono w interfejs ATA-133. Według producenta 250GB to:
  • 380 gier lub
  • 62 500 4 minutowych plików MP3 lub
  • 250 godzin skompresowanych filmów lub
  • 250 000 zdjęć w wysokie rozdzielczości.
  W wersji retail w początkowym okresie dysk będzie sprzedawany z kontrolerem Maxtor Ultra ATA/133 PCI. Cena takiego zestawu wynosić ma $399.95. Dodatkowy kontroler otrzyma także dysk o pojemności 200GB z serii Ultra o prędkości obrotowej 7200obr/min. Cena tego napędu to $349.95.

  Zdjęcie Bartona


  Autor: R4v | źródło: VR-Zone | 12:01
  (1)Komentarzy (1)
  W Sieci pojawiło się zdjęcie procesora, który ma być nowym Athlonem z jądrem Barton. Zaprezentowany układ o numerze AXDA1833DKT4D AIUAA to tzw. "engineering sample".

  Procesor jest podobny do układów z jądrem Thoroughbred, jednak uwagę zwraca poszerzone jądro. Ma to związek z dwukrotnym zwiększeniem pamięci cache L2. W programie WCPUID układ identyfikuje się jako Model 10 Stepping 0. Procesor pracuje na razie z magistralą 333MHz, która ma zostać niedługo zmieniona na 400MHz. Ma to zapewnić konkurencyjność w stosunku do zapowiadanych układów Pentium 4 z magistralą 800MHz QPB. Nowe 32-bitowe Athlony powinny pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku.

  Sparkle GeForceFX w styczniu?


  Autor: DYD | źródło: DL | 11:15
  (2)Komentarzy (2)
  Wedle niemieckich źródeł teCchannel.de dowiedzieliśmy się o przybliżonych planach europejskiej premiery karty graficznej firmy Sparkle (www.sparkle.com.tw) opartej na układzie GeforceFX NVidii. Serwis teCchannel, że kart Sparkle NVIDIA GeForceFX możemy oczekiwać w styczniu 2003 roku w cenie około 500-600 euro. NVidiia zamierza wypuścić GeForceFX 5800 oraz wersję bardziej "podrasowaną" GeForceFX 5800 Ultra - w której znajdziemy m.in. pamięci DDR-II 1GHz. Nie znane są na razie różnice cenowe kart Sparkle NVIDIA GeForceFX, wyposażenie oraz system do chłodzenia.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL