Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 21 grudnia 2002  
    

NVIDIA DX9 Gunmetal Demo


Autor: DYD | 11:55
(16)Komentarzy (16)
NVidia na swojej stronie zamieściła demo gry Gun Metal przygotowane przez Yeti Studios, wykorzystujące pewne możliwości graficzne DirectX 9.0. Engine graficzny tej gry powstał przy użyciu Cg, o którym szerzej już pisaliśmy. Cg Specific Graphical w Gun Metal udostępnia m.in. efekt 'Motion Blur' dla odrzutowca, realistyczne efekty refrakcji wody, a także pewne elementy DX9: 'Occlusion Query' oraz 128bit floating point buffers. Demo waży 115MB i jest dostępne stąd. Na stronie także znajduje się film z gry oraz kilka screenów.

Alone in the Dark powraca...


Autor: Alien5 | 10:48
(2)Komentarzy (2)
...tym razem na ekrany kin. Niemiecki producent filmowy Boll Kino zakupił od znanej firmy developerskiej Infogrames prawa na stworzenia kinowego horroru opartego o motywy niezwykle udanej serii Alone in the Dark. Wiosną 2003 roku w Vancouver rozpoczną się zdjęcia do filmu, którego reżyserem będzie Uwe Boll, znany z takich produkcji jak: House of the Dead, Blackwoods, Sanctimony, czy Heart of America. Jak twierdzi Bruno Bonnell, szef Infogrames - Alone in the Dark posiada ciekawą, wciągającą, a zarazem przyprawiającą o gęsią skórkę fabułę, co sprawia, że jest znakomitym materiałem na nakręcenie filmu. Teraz wszyscy, którzy nie mieli jeszcze okazji zagrać w grę, będą mogli doświadczyć jej niesamowitej atmosfery w salach kinowych. Przypomnijmy, że pierwsza gra z serii Alone in the Dark pojawiła się w 1992 roku, dając początek zupełnie nowemu gatunkowi gier określanemu jako survival horror. W kolejnych latach pojawiały się kolejne części Alone`a, jak i zupełnie nowe tytuły jak np. Resident Evil. Nie jest jeszcze znana data premiery filmu. O postępach w produkcji będziemy starać się informować was na bieżąco.

 
Piątek 20 grudnia 2002

Catalyst 3.0 dla Radeonów


Autor: DYD | 22:15
(32)Komentarzy (32)
Dziś premiera DirectX 9.0 a wraz z tym pakietem sterowników, ATI wypuściło nową wersję driverów Catalyst, które z pewnością zadowolą posiadaczy kart z układami Radeon 9500/9700. Pod tym adresem leży sobie sterownik Catalyst 3.0 dla układów począwszy od Radeona 7000 aż po 9700, przeznaczony pod systemy Windows XP, 2000, ME i 98/98SE wraz z pakietem technologicznych demek i screensaverów wykorzystujących możliwości układów 9500/9700 i pakietu DirectX 9.0. Jest tam także dokładny opis co zawiera pakiet Catalyst 3.0.

Producenci kart dźwiękowych z VIA Envy24HT ogłoszeni


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 17:24
(1)Komentarzy (1)
VIA Technologies ogłosiło dzisiaj firmy, które będą dostarczać karty dźwiękowe oparte o najnowszy układ Envy24HT. Są to Terratec oraz M-Audio. Chip VIA ma aspiracje wydrzeć część konsumenckiego rynku high-end innym producentom. Umożliwić ma mu to generowanie dźwięku 24-bitowego/192 Hz, z obsługą wyjść głośnikowych 7.1 oraz najnowszych formatów ścieżek audio Dolby Digital EX i DTS ES. M-Audio Revolution 7.1 raczej nie zagości w domowych pecetach, jest to typowy produkt adresowany do profesjonalistów. Druga karta - Terratec Aureon 7.1 Space podejmie już próbę wprowadzenia produktów VIA do desktopów. Obsłuży ona takie standardy dźwięku jak Sensaura 3D, EAX, A3D, DirectSound, czy MacroFX. Po kartach na układach VIA możemy się sporo spodziewać. Chipy tej firmy dotychczas występowały tylko w profesjonalnych rozwiązaniach Terratec, Audiotrak, M-Audio, Hoontech, Sta, Ego Systems i Event Electronics. Teraz w końcu mają szansę już niedługo trafić pod strzechy.

Nowe kontrolery Promise SATA/150


Autor: DYD | źródło: Alstor | 16:50
Komentarzy (0)
Promise wprowadza do sprzedaży nową serię kontrolerów SATA 150 TX. Urządzenia współpracują zarówno z dyskami twardymi z interfejsem Serial ATA, jak i Ultra ATA. W kontrolerach zaimplementowano autorską technologię Promise, opartą na pojedynczym chipie ASIC ze zintegrowanym BIOSem, który automatycznie rozpoznaje podłączone dyski i optymalizuje ich wydajność, zapewniając transfer danych z prędkością sięgającą 150 MB/s.

Aby zapewnić szybszy transfer danych, w kartach kontrolerów Promise zastosowano technologie, które nie tylko przyspieszają przepływ danych, ale również minimalizują obciążenie głównego procesora systemu. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i wysokiej wydajności kontrolery gwarantują bezpieczeństwo danych, do minimum zmniejszając możliwość utraty danych, nawet jeśli dyski pracują na tzw. "najwyższych obrotach". Na przykład przy transmisji typu Serial ATA redukują zakłócenia wynikające np. ze zbyt bliskiego ułożenia kabli.

Napędy o pojemnościach przekraczających 137 GB będą rozpoznawane, dzięki obsłudze adresowania 48 bit LBA. Możliwe jest ich zastosowanie w systemach szynami PCI taktowane zegarem o częstotliwości 33MHz i 66MHz. Niestety nie jest jeszcze znana cena nowych kontrolerów. W Polsce powinny się pojawić w sprzedaży na początku nowego roku.

Socket370: zasłużona emerytura w 2003 roku


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 16:23
Komentarzy (0)
Intel oficjalnie ogłosił finalne rozstanie się z platformą Socket370. Dostawy wersji OEM ostatniego z rodu Celeronów starej daty - 1,4 GHz będą realizowane do 12 grudnia 2003 roku. Wersje BOX opuszczą całkowicie rynek 11 lipca. Intel, już od dłuższego czasu, mocno promuje swoją nową architekturę Netburst opracowaną pierwotnie dla P4 Willamette, która dziś szturmuje już segment low-end. W ciągu 2003 roku, nowe Celerony Socket478 zapełnią szczelnie całą niższą półkę układów procesorowego giganta. Chipsety dla starej podstawki również czeka całkowite wyginięcie. Niestety (a może stety) los poprzedniej generacji układów Intela, mających nadal grono swoich zwolenników, jest już przesądzony.

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:20
Komentarzy (0)
 • Instalator sieciowy DirectX 9.0 @ Infojama.pl: "Zrobiliśmy ręcznie kompletne paczki z najnowszym finalnym DirectX'em 9 dla systemów Windows 2000 PL i XP PL. Dla tych, którzy nie chcą łączyć się serwerami MS lub chcą mieć możliwość wykorzystania archiwum offline. Kompletne archiwa zrobiliśmy przed chwilą, ręcznie tworząc paczkę z - jak się nam wydaje - odpowiednimi plikami. Zestawy te nie są jeszcze przetestowane, więc gdyby ktoś mógł ściągnąć, zainstalować i powiedzieć czy to jest to co być powinno, bylibyśmy wdzięczni."

 • Nowe Radeony podbijają Świat cz. I @ Sirius.pl: "Po dobrych kilku dniach oczekiwania, nareszcie mamy zaszczyt przedstawić pierwszą część testu najnowszych kart graficznych ATI Radeon 9500 64MB DDR HISa, PowerColora i SuperGrace'a oraz Radeon 9700 128MB DDR HISa". Zapraszamy też wszystkich do lektury drugiej części testu coolerów dla AMD, który jest uzupełnieniem wcześniejszego porównania produktów w przedziale do 100 PLN.

 • Inwestycje Intela w Wi-Fi


  Autor: Anitka | źródło: CompLex | 14:56
  Komentarzy (0)
  Firma Intel Corporation poinformowała o zainwestowaniu przez Intel Communications Fund w dwie kolejne firmy zajmujące się rozwojem technologii Wi-Fi. Intel Communications Fund zapewnił dalsze finansowanie firmie dostępowej STSN i przeznaczył fundusze dla zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla telefonii IP firmy TeleSym. Szczegóły finansowe dokonanych inwestycji nie zostały ujawnione.

  "Inwestycje te stanowią część działań Intela, mających na celu przyspieszenie procesu wprowadzania szybkich sieci bezprzewodowych na całym świecie." - mówi John Hull, dyrektor Intel Communications Fund - "Rozwiązania firm STSN i Telesym będą uzupełnieniem rozwijanej przez Intela, przeznaczonej dla urządzeń przenośnych nowej technologii o nazwie kodowej Banias, która zostanie wprowadzona w pierwszej połowie 2003 roku. Użytkownicy komputerów przenośnych będą mogli korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu w pokojach hoteli obsługiwanych przez STSN, zaś korzystając z oprogramowania TeleSym będą mogli na przykład używać swoich notebooków w charakterze bezprzewodowych telefonów głośnomówiących". » czytaj dalej

  Udział Seagate'a w produkcji Władcy Pierścieni II


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 14:43
  (15)Komentarzy (15)
  Od średniowiecznych pejzaży i złych stworzeń w całości stworzonych dzięki animacji cyfrowej, do ścieżki i efektów dźwiękowych - niemal każdy element filmu Władca Pierścieni - Dwie Wieże został stworzony przy pomocy dysków twardych firmy Seagate. Dyski twarde Seagate Cheetah i Barracuda pomagają przy tworzeniu drugiej już z kolei części trylogii Władca Pierścieni.

  Zespół produkcyjny filmu Władca Pierścieni zaprojektował cały cyfrowy wszechświat aby na wielkim ekranie pojawiły się niezapomniane efekty. Zespół zainwestował również w archiwizację procesu tworzenia filmu: ogromna baza danych zawierająca poszczególne klatki z planu Władcy Pierścieni znajduje się w cyfrowej bibliotece i można do niej stale zaglądać, analizować i przetwarzać każdy poszczególny element występujący w filmie. Oznacza to, że każdy element trylogii może stać się przedmiotem cyfrowej manipulacji. Ścieżka dźwiękowa do filmu została nagrana cyfrowo w londyńskim Abbey Road Studios. Orkiestra została nagrana na 48 symultanicznych ścieżkach na dyskach twardych Seagate Cheetah przy pomocy systemu Studio Network Solutions SAN.

  DirectX 9 już jest?


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:30
  (8)Komentarzy (8)
  Wedle informacji zamieszczonych na wielu serwisach (np. FutureMark.com, Microsoft udostępnił na swoim serwerze oficjalną wersję instalacyjną pakietu sterowników DirectX z numerkiem 9.0. Na stronach Microsoftu jeszcze nie ma żadnej wzmianki o nowej wersji DX, jednak z tego miejsca (298 KB) można już pobrać plik "dxwebsetup.exe", który umożliwi dalszą instalację pełnej wersji angielskiego DirectX 9. Nowe API Microsoftu przeznaczone jest dla systemów Windows 2000, Windows 98, Windows ME, Windows XP. Jak dotrą do nas nowe informacje, będziemy informować na bieżąco - na razie ślę podziękowania dla Suzie.Q za info!

  Update 18.12: już pojawiła się informacja na stronie Microsoftu.

   
  Czwartek 19 grudnia 2002

  Czy prawo Moore'a zakończy swój żywot już niedługo?


  Autor: Jasiek | źródło: PhysicsWeb | 18:47
  (17)Komentarzy (17)
  Gordon Moore, współzałożyciel Intela, przewidział w 1965 roku, że liczba tranzystorów w układach mikroprocesorowych będzie się co roku podwajać. Założenie to okazało się niezwykle trafne, ochrzczono je nawet nazwą - prawo Moore'a. Wyznacza ono tempo rozwoju całej branży IT od 40 lat. Większość ekspertów jeszcze do niedawna była zgodna o przyszłości słynnego prawa przynajmniej przez najbliższe dwie dekady. W rzeczywistości np. w ostatnich latach w segmencie kart graficznych, udało się nawet narzucić jeszcze szybsze tempo rozwoju, niż zakładał Gordon Moore.

  Coraz częściej jednak specjaliści od istniejącej technologii półprzewodnikowej wyznaczają prawu Moore'a rychłą śmierć. W chwili obecnej ciągłe zwiększanie stopnia złożoności układów jest możliwe poprzez zmniejszanie wymiaru technologicznego. Niestety dramatycznie rośnie też moc rozpraszana przez nowe układy. Wewnątrz chipa zakłócenia związane z ogromnymi prądami nie będą uszkadzać tranzystorów fizycznie, lecz uniemożliwią wykonywanie poprawnych operacji logicznych.

  Niekorzystny efekt zakłóceń niweluje regularne obniżanie napięcia zasilającego. Od lat moc procesorów rośnie właśnie w ten sposób, co łatwo zauważyć przyglądając się ich kolejnym generacjom. Sęk w tym, że Laszlo Kish z uniwersytetu A&M w Teksasie twierdzi w swoich ostatnich publikacjach, iż obecna technologia ma swoją granicę. Konkretnie jako graniczny został uznany wymiar 40 nanometrów (już w 2003 roku pojawi się technologia 90 nanometrów). Poniżej tej technologii, według Kish'a nie będzie możliwe dalsze obniżanie napięcia, a co za tym idzie dalsze zagęszczanie struktury tranzystorowej. Czyżbyśmy stali u progu końca możliwości obecnej koncepcji? Pogląd ten zyskał już naukowe poparcie i być może już za kilka lat procesory obiorą zupełnie nową drogę rozwoju.

  Nowy wentylator Thermaltake


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 18:25
  (2)Komentarzy (2)
  Dla wszystkich lubiących świecące akcesoria, nie mających czasu lub chęci na samodzielne podpięcie diod, przeznaczony jest najnowszy wentylator firmy Thermaltake. Blue-eye (A1640) ma typowe wymiary 80x80x25 oraz łożysko kulkowe. Wiatrak wyróżnia się trzema niebieskimi diodami i jedną czerwoną, która spełnia rolę HDD LED'a. Jest on zasilany typowo - 12V, startuje przy 6V. Pobierając 0,16A prądu, kręci się z prędkością 2000rpm (+/- 10%), wytwarzając raczej przeciętny przepływ powietrza 27 CFM.
  Producent deklaruje poziom hałasu 21 dB oraz gwarancję 30000 godzin bezawaryjnej pracy. Aby dodatkowo zjednać sobie właścicieli przerobionych obudów TT wykorzystał w tym modelu obudowę z przeźroczystego plastiku.

  Najświeższe wyniki finansowe ATi


  Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 18:21
  Komentarzy (0)
  ATi Technologies przedstawiło planowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2003 (od 30 listopada). Ze względu na gwiazdkowe zapotrzebowanie oraz rozszerzenie oferty produktów wpływy urosły aż do 322 milionów USD. Wypuszczanie na rynek nowych produktów ponosi jednak za sobą także duże koszty, dzięki czemu zysk stopniał do 27%. Jest to procentowo mniej niż w poprzednich kwartałach, jednak przy tak wysokich przychodach, kwota i tak jest spora - 90 milionów dolarów. W następnym, już "pogwiazdkowym" kwartale ATi spodziewa się spadku wpływów o 10%. Mimo pojawiających się w tym roku coraz częściej opinii o stagnacji, kryzysie itd. raport kanadyjskiej firmy przekonuje, że na chipach graficznych da się nadal dobrze zarobić.

  Nowe Combo Toshiby


  Autor: Anitka | źródło: Alstor | 16:53
  Komentarzy (0)
  Alstor rozpoczął sprzedaż nowego napędu firmy Toshiba. Model SD-R1312 to najnowsza generacja Combo - połączenia nagrywarki CD-RW i napędu DVD-ROM. Tym razem "wszystko w jednym" japońskiego producenta oferuje parametry: 32x CD-R, 10x CD-RW, 40x CD-ROM oraz 12x DVD.

  Napęd posiada bufor o pojemności 2MB z wbudowaną technologią "buffer underrun protection" chroniącą przed błędami podczas nagrywania z dużymi prędkościami. Combo jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi popularnymi formatami DVD, włącznie z DVD-R/-RW oraz DVD+R/+RW. Wersja Retail Kit Toshiby zawiera: napęd SD-R1312, oprogramowanie Instant CD/DVD 6.5 oraz WinDVD 2000 , kabel audio, kabel IDE, czyste płyty CD-R i CD-RW, instrukcję i akcesoria. Produkt, dostępny także w tańszej wersji bulk, objęty jest dwuletnią gwarancją. Cena wersji bulk wynosi 490 zł zaś Retail Kit - 580 zł brutto.

  i845D i Hyper-Threading


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 12:24
  (3)Komentarzy (3)
  ASRock, producent tanich płyt głównych, przygotował kolejną oryginalną konstrukcję. Płyta P4I45D wyposażona w chipset i845D obsługuje m.in. Hyper-Threading. Jednak to nie koniec niespodzianek. Na płycie znajdziemy miejsce na moduły pamięci SDR SDRAM (!). Oczywiście pamięci DDR także można zamontować. Płyta obsługuje też magistralę 533MHz, chociaż specyfikacja chipsetu tego nie przewiduje. Jakby tego było mało, ASRock wyszperał antyczny mostek ICH2 i zamontował go na płycie. Okazuje się jeszcze, że płyta może pracować z aktualnymi i przyszłymi procesorami Pentium 4. W tej chwili nie jest jeszcze znana cena płyty, jednak można się spodziewać, że będzie ona, podobnie jak inne produkty ASRock, dość niska.

  Deutsche Bank wybrał "Big Blue"


  Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 12:17
  (3)Komentarzy (3)
  IBM zdobył 10-letni kontrakt z Deutsche Bank. Za prowadzenie centrów danych w kontynentalnej Europie Niemcy zapłacą 2,5 mld USD. Deutsche Bank szacuje, że podpisanie kontraktu outsourcingowego z IBM umożliwi zaoszczędzenie 1 mld USD. Firma nie będzie musiała utrzymywać swoich centrów danych, a rachunki wystawiane przez IBM-a będą kalkulowane na podstawie konkretnego wykorzystania usług. Mówiąc najprościej: DB zapłaci za usługi komputerowe kwotę adekwatną do zużycia, tak jak ma to miejsce np. w wypadku opłat za prąd.

  W ramach porozumienia, w pierwszym kwartale przyszłego roku IBM zatrudni około 900 pracowników DB - firmy zapewniają, że nikt nie straci pracy. IBM przejmie także centra komputerowe i mniejsze serwery w Belgii, Hiszpanii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech, a także w Polsce. IBM stworzy też nową placówkę na terenie Niemiec.

  Podkręcanie Radeona 9500PRO


  Autor: R4v | źródło: Rage3D/HardOCP | 11:33
  (9)Komentarzy (9)
  Radeon 9500 PRO i Radeon 9700 mają pewną przypadłość. Mianowicie ATi postanowił zablokować możliwość podkręcenia tych układów. Jednak panowie z [H]ard|OCP znaleźli na to sposób. Wymaga on jednak modyfikacji biosu karty. "Odkrycie" zawdzięczamy człowiekowi o nicku "warp11", który opublikował rozwiązanie na forum Rage3D. Zmiany jakie należy przeprowadzić, to zamiana ciągu spod adresu 00000070h. Wyglądają one następująco (od DYD-a: wszelkie zmiany oczywiście na własne ryzyko, tylko dla świadomych overclockerów):

  Oryginalnie: 44 76 4E 37 91 08 02 10 02 00 00 00 00 00 00 00
  Po zmianie: 44 76 4E 37 90 08 02 10 02 00 00 00 00 00 00 00

  Po zmianie, zarówno Radeon 9500 PRO jak i Radeon 9700 bez problemu dały się przetaktować za pomocą Rage3D Tweak. Bios znajduje się na stronie home.mindspring.com/~warp11, jednak ze względu na olbrzymie zainteresowanie, serwer nie wytrzymał. Więcej informacji można znaleźć w tym wątku na forum Rage3D.

  Speedy Net - nowy kodek wideo


  Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 11:16
  (4)Komentarzy (4)
  Ukończone zostały prace nad specyfikacją nowej technologii kompresji, która zapewni strumieniowe przesyłanie plików wideo o jakości DVD przez Internet. W trakcie próbnych transmisji filmów w Internecie, kodek zapewnił przepustowość ponad 1mbps, wskazując tym samym kierunek rozwoju w tej dziedzinie. Nowa metoda kompresji wydziela z plików wideo zbędne informacje, co powoduje zmniejszenie ilości danych koniecznych do przesłania przez Sieć.

  Niestety, ogólnie oczekiwany standard Recommendation H.264, zadebiutuje na masowym rynku dopiero w marcu przyszłego roku, o trzy miesiące później niż pierwotnie zapowiadano. Nowy kodek został opracowany przez grupę Joint Video Team, którą stanowili ludzie związani z Video Coding Experts Group i Moving Pictures Experts Group. Inną nazwą pod jaką jest znany kodek, to ISO/IEC 14496 10 Advanced Video Coding. JVT zapewnia, że zakończy proces formalnej rejestracji kodeka do 17 marca. "Zakończenie prac nad specyfikacją kodeka jest dziejowym osiągnięciem w próbach udostępnienia masowego standardu transmisji wideo przez Internet" - powiedział Gary Sullivan, dyrektor JVT i Video Coding Experts Group. "Kodek powstał w rekordowym czasie, umożliwiając tym samym jego adaptację już w 2003r."

   
  Środa 18 grudnia 2002

  Leadtek i MSI: pierwsze karty z Geforce FX


  Autor: Jasiek | źródło: Digitimes | 20:43
  (10)Komentarzy (10)
  Leadtek oraz MSI są pierwszymi firmami, którym graficzny gigant z Santa Clara udostępnia sample nowego układu Geforce FX. Wprowadzanie nowych kart do masowej produkcji idzie jak na razie powolnie. Przynajmniej w początkowej fazie Nvidia ograniczy współpracę z partnerami tylko do tych dwóch firm. Nowy procesor graficzny w technologii 0,13 mikrona z nowymi pamięciami DDR-II wymaga przynajmniej 10-warstwowego PCB. Nvidia chce maksymalnie ograniczyć ryzyko wpadek, wynikających z wprowadzania nowej technologii. Reszta producentów otrzyma już sample w postaci gotowych projektów kart, wyprodukowanych przez dwie wybrane firmy.

  Pierwsze wyniki testów R9500 / R9500 Pro


  Autor: Kris | 19:35
  (40)Komentarzy (40)
  W związku z tym, że nie uda mi się napisać recenzji przed świętami to zgodnie z obietnicą przedstawiam kilka przykładowych wyników testów fps nowych kart na układach Radeon 9500 i Radeon 9500 Pro. Oczywiście wybranych z mojego standardowego zestawu i przeprowadzonych na tej samej maszynce (P4 2.4GHz) i tych samych ustawieniach, co poprzednio.
  Reszta wyników wraz z komentarzem i szerszym opisem pojawi się w artykule dedykowanym nowym kartom. Na koniec dodam tylko, że zarówno Radeon 9500 jak i 9500 Pro dysponują możliwościami nadtaktowania zbliżonymi do GeForce4 Ti 4200. Na dzisiaj to musi zainteresowanym wystarczyć.

  VIA, SiS i 800MHz


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 17:51
  Komentarzy (0)
  Via Technologies i SiS przeprowadziły korektę swoich roadmapów, uwzględniając chipsety dla Pentium 4, obsługujące magistralę 800MHz i pamięci DDR400. Chipsety VIA otrzymały przedrostek PT, natomiast SiS zamierza wprowadzić układ 655FX z obsługą dwóch kanałów pamięci DDR400. Układy mają być konkurencją dla chipsetu Springdale Intela. Najpierw należy się spodziewać układów obsługujących jeden kanał pamięci. Dwukanałowe chipsety pojawią się nieco później. W drugiej połowie roku mają się też pojawić mostki południowe obsługujące bezprzewodową sieć IEEE 802.11.

  Pod koniec marca przyszłego roku, VIA wypuści chipset PT400 z obsługą jedego kanału DDR400. Po nim pojawi się PT600, obsługujący dwa kanały pamięci DDR i PT800 z obsługą pamięci DDR-II. SiS z kolei planuje wypuszczenie chipsetu 648FX na przełomie marca i kwietnia 2003. Podobnie jak VIA PT400, ma on obsługiwać jednokanałową pamięć DDR400. Obsługę dwóch kanałów zapewni dopiero układ 655FX.

  Intel i DDR400 - ślepa uliczka?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 17:46
  Komentarzy (0)
  Od jakiegoś czasu wiadomo już o planach przyspieszenia magistrali układów Pentium 4 z 533MHz na 800MHz QDR. Układy z szybszą magistralą mają korzystać z pamięci DDR400 w trybie dwukanałowym. O ile jednak taki zabieg wygląda dość dobrze jeżeli chodzi o marketing, to rzeczywistość nie jest już tak kolorowa. Jak się okazuje, wyniki benchmarków SPEC wskazują na 5% wzrost wydajności procesora Pentium 4 3GHz 800MHz FSB nad najszybszym obecnie Pentium 4 3.06GHz. Oba procesory pracowały na chipsecie Springdale. Jak więc widać, samo przyspieszenie magistrali ma raczej znaczenie psychologiczne. Jednak zainteresowanie Intela pamięciami DDR400 może pomóc AMD. W momencie wprowadzenia Athlonów z magistralą 400MHz, nie powinno być problemów z dostępnością odpowiednich układów pamięci.

  HyperSnap-DX 5.02.00 PL


  Autor: DYD | 13:46
  Komentarzy (0)
  Właśnie ukazała się wersja 5.02.00 programu HyperSnap-DX już częściowo spolonizowanego - wszystkie menu, okienka dialogowe i komunikaty programu są po polsku, teksty pomocy online są na razie po angielsku. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranów z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używających DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download polskiej wersji 5.02.00 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z następujących lokalizacji: hyperionics.com | ftp.twojepc.pl (2.03 MB).

  Kingston w zespół Infineona


  Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:45
  Komentarzy (0)
  Kingston Technology wybrało firmę Infineon na głównego dostawcę układów pamięci. Wartość kontraktu, którego realizacja potrwa 5 lat, szacuje się na 2,5 mld USD. Kingston to być może największy na świecie dostawca "markowych" modułów pamięci. Wartość kontraktu jest imponująca, jednak sceptycy postrzegają informację o podpisanym porozumieniu przede wszystkim jako zabieg marketingowy - Kingston i Infineon współpracowały już wcześniej.

   
  Wtorek 17 grudnia 2002

  AMD i Hyper-Threading?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 20:56
  Komentarzy (0)
  Inquirer znalazł w bazie amerykańskiego urzędu patentowego informacje na temat pewnego patentu AMD. Otóż producent Athlonów w 1999 roku zarejestrował wynalazek pod nazwą "Microproccessor configured to execute multiple threads including interrupt routines", co można przetłumaczyć jako "Mikroprocesor zdolny do wykonywania wielu wątków, włączając obsługę przerwań". Patent ten opisuje procesor, który obsługuje tzw. współbieżną wielowątkowość, a mówiąc prościej, wykonuje conajmniej dwa wątki jednocześnie. Jak wiadomo, taką możliwość daje Hyper-Threading, stosowany przez Intela. Jak więc widać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby AMD zaimplementowało wielowątkowość w swoich procesorach. Czas pokaże, czy firma skorzysta z tej możliwości.

  Strike Force przeniesie się do Unreal Tournament 2003


  Autor: Alien5 | 18:31
  Komentarzy (0)
  Firmy developerskie The Strike Force oraz Jolt Online Gaming wspólnie rozpoczęły prace nad nową wersją popularnego mod`u Strike Force. Tym razem modyfikacja, w której terroryści będą toczyć pojedynki z oddziałem anty-terrorystycznym, zostanie przeniesiona do gry Unreal Tournament 2003. Pierwsza, grywalna wersja darmowego dodatku, powinna być gotowa jeszcze w pierwszym kwartale 2003 roku. Wszystkich zainteresowanych projektem Strike Force dla Unreal Tournament 2003 po więcej szczegółów odsyłam na Strike-Force.com.

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 18:26
  (3)Komentarzy (3)
  - W dniu jutrzejszym, do sklepów trafi długo oczekiwany dodatek do Medal of Honor: Allied Assault, zatytułowany Spearhead. Podobnie jak w przypadku pełnej wersji gry, dystrybutorem expansion packa będzie Cenega Poland. Gra będzie kosztować 79,90zł. Przypomnę, żę w Spearhead wcielimy się w sierżanta Jacka Barnesa i weźmiemy udział w najsłynniejszych bitwach drugiej wojny światowej oraz zajmiemy się sprawą zaginięcia za liniami wroga porucznika Mike'a Powell'a - [od DYD-a, dodatek fajny, ale gra się za krótko (tylko 4 misje) i trochę niedbale wykonany]

  - Na długie zimowe wieczory proponuję wszystkim graczom nowe demko Hitman 2: Silent Assassin, którego akcja tym razem rozgrywa się na ulicach St. Petersburga oraz demo konkurencyjnej dla Skoków Narciarskich 2003 niemieckiej gry RTL Skispringen 2003 (w razie problemów ze startem downloadu cierpliwie próbujcie!).

  Radeony w testach na TPC!


  Autor: DYD | 17:26
  (22)Komentarzy (22)
  Pragnę donieść, że nasz szef działu kart graficznych - redaktor Kris, w ostatnich dniach został zasypany czterema kartami na nowych układach ATI. Trzy z nich to karty oparte na procesorze graficznym ATI Radeon 9500, a konkretnie: PowerColor Radeon 9500 (dostarczył Sirius.pl), HiS Radeon 9500 (Sirius.pl), MiNT Radeon 9500 (MojePC). Dwie pierwsze już przebadane, trzecia właśnie dziś wyrusza wraz z ciepłym kąskiem, jakim jest karta SperGrace Radeon 9500PRO (ABCData). Pełny artykuł powinien ukazać się w następnym tygodniu - może przed Świętami - im większe wsparcie (mentalne) dla Krisa będzie, tym szybciej upora się on z artykułem. Na koniec - na zachętę, zdjęcie SuperGrace Radeon 9500PRO z dodatkowym zasilaniem.

  Myszy Creative'a


  Autor: R4v | źródło: W2S | 17:18
  (5)Komentarzy (5)
  Creative Europe zabrał się za produkcję peryferiów komputerowych. Firma przedstawiła dwie myszy optyczne. Creative Mouse Lite jest wykonana w kolorze srebrnym, natomiast sensor optyczny jest niebieski. Mysz posiada także kółko-przycisk. Według producenta, gryzoń wygląda dość oryginalnie, jednak nie są jeszcze dostępne jej zdjęcia.

  Druga mysz nosi nazwę Creative Mouse Optical i jest bezprzewodową, optyczną, 3-przyciskową myszą z rolką. Rozdzielczość sensora optycznego wynosi 400dpi. Cena Mouse Optical w Niemczech wynosi 40 Euro.

  Autobench3D: raj dla testera


  Autor: Jasiek | źródło: Guru3D | 16:26
  (1)Komentarzy (1)
  Alexander Kondratyuk z serwisu NVworld jest autorem ciekawej aplikacji ułatwiającej życie ludziom testującym karty graficzne. AutoBench 3D automatycznie przeprowadza serię testów w różnych aplikacjach i gromadzi dla nas wyniki w wygodnej formie. Ostatnio bardzo często ukazują się aktualizacje nowego narzędzia. Obecna wersja potrafi za jedym zamachem wykonać testy w: Quake III Arena, 3DMark2001 SE, Vulpine GLmark 1.1, UT2003 demo oraz Specviewperf w wersjach 6 i 7. Zainteresowani mogą ją pobrać np. stąd.

  ECS Xabre 600: zmiana planów


  Autor: Jasiek | 16:24
  Komentarzy (0)
  ECS zaprezentował nową kartę bazującą na chipie Xabre 600. Pierwsza konstrukcja była już zaprezentowana na Comdexie. Zbudowana była niezgodnie z referencyjnymi założeniami SIS, z klasycznymi pamięciami TSOP i niestandardowym taktowaniem GPU 275 MHz. Samo Xabre 600 sprawia wrażenie mocno naciąganego produktu, a w wydaniu ECS nie różniłoby się praktycznie niczym od wersji 400. Ostatnie informacje wskazują, że tajwański gigant płytowy zmienił jednak zdanie. Finalnie na rynek ma trafić Xabre 600 z zegarami 300/300 Mhz i pamięciami BGA na pokładzie. Swoją drogą ciekawe jak wypadnie połączenie firmy dopiero szturmującej rynek kart graficznych z producentem płyt głównych słynących z nie zawsze najlepszej jakości. Kluczowa informacja, czyli cena tego produktu jest jeszcze tajemnicą.

  Przyszłość magazynowania danych według IBM


  Autor: Jasiek | źródło: CNET | 15:50
  (2)Komentarzy (2)
  Firma IBM znana jest z przeznaczania ogromnych kwot na rozwój nowych technologii. Tym razem w sieci pojawiły się informacje o nowym, ciekawym rozwiązaniu w magazynowaniu danych. Inżynierowie IBM pracują nad upakowaniem twardych dysków w modułowe struktury, z których stworzona byłaby swego rodzaju kostka Rubika. Każda z małych kostek posiadałaby 12 dysków twardych oraz 6 podłączeń Ethernet. 27 takich przenośnych modułów składa się na pojedynczy system.

  Cała struktura jest wyposażona w chłodzenie wodne, które to według IBM stanowi przyszłość w odbieraniu ciepła z tego typu złożonych układów. System byłby odporny na ewentualne awarie pojedynczych dysków, z automatycznym systemem odzyskującym dane i przenoszącym je do innych kostek. Wersja prototypowa, mogąca pomieścić 32 terabajty danych jest już gotowa.

  Przerośnięty radiator dla Socket478


  Autor: Jasiek | źródło: PC Watch | 15:38
  (1)Komentarzy (1)
  Dla podstawki Socket478 wybór coolerów o różnych koncepcjach wykonania jest spory. Ciekawym rozwiązaniem jest NCU-1000 wypatrzony w japońskich sklepach przez redaktorów PC Watch. Jest to ogromny radiator o wysokości 143mm przy podstawie 108x86mm. Waga tego radiatorka to nieco ponad 0,5kg. Wszystko po to, aby umożliwić pracę bez jakiegokolwiek chłodzenia aktywnego. Producent deklaruje stabilną pracę z takim chłodzeniem dla P4 z częstotliwościami do 2,8 GHz.
  Maksymalna temperatura pracy ma nie przekroczyć 70C. W obudowie bez cyrkulacji powietrza i kilku tak nagrzewających się elementach, stabilność pracy całego zestawu może być jednak wątpliwa. NCU-1000 jest mimo wszystko wart odnotowania jako chyba największy gabarytowo cooler na rynku. Produkt jest już sprzedawany w Japonii najtaniej za równowartość około $41.

  Nowy Radeon jak świeże bułeczki


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 12:30
  Komentarzy (0)
  Zapotrzebowanie na karty graficzne Radeon 9500 Pro jest tak duże, że ATI nie nadąża z produkcją. Prace nad nową kartą ATI zostały zakończone zaledwie miesiąc temu i producent nie zdążył jeszcze przygotować odpowiednich zapasów. Równocześnie firma otrzymuje zaskakująco duże ilości zamówień - zarówno od producentów komputerów jak HP czy Dell, jak i dystrybutorów. Choć produkt jak do tej pory nie jest zbyt intensywnie reklamowany, popyt jest ogromny. Wsparcie dla technologii DirectX 9.0 sprawia, że Radeon 9500 Pro jest postrzegany jako atrakcyjna alternatywa dla GeForce4 Ti4600.

  Prawdopodobnie podstawowym problem ATI jest brak wystarczających zapasów układu R300, który jest "sercem" produktów Radeon 9500 i 9700. Po prostu sukces nowego modelu karty zaskoczył samego producenta. To strategiczny błąd firmy - po Nowym Roku tempo sprzedaży zapewne spadnie - ale również... pozytywny sygnał dla rynku. Oznacza to bowiem, że wciąż jest wysokie zapotrzebowanie na wydajne karty z segmentu cenowego 200 USD. Po drugie - jak widać, wyrównana walka z nVidią jest na rynku grafiki wciąż możliwa.

  NEC/Mitubishi LCD 20.1"


  Autor: DYD | źródło: DL | 12:17
  (3)Komentarzy (3)
  Jeśli ktoś ma odpowiedni zasób gotówki oraz znajomych w Japonii może pomyśleć o nowym monitorze LCD stworzonym przez grupę NEC Mitubishi Visual Systems, który właśnie ukazał się na japońskim rynku. Jak donosi serwis AKIBA PC Watch w grudniu b.r. NEC/Mitubishi rozpoczęło sprzedaż modelu NEC RDT201H o przekątnej ekranu 20,1 cala.

  Specyfikacja techniczna tego panela LCD tak oto się przedstawia: rozdzielczość 1600x1200 (UXGA), wielkość pojedynczego piksela 0.255 mm, kąt widzenia 176 stopni, kontrast o współczynniku 350:1, jasność - 250 cd/m2, czas reakcji 25ms, waga - 10.5 kg, wymiary - 442x200x366.3 mm. Monitor posiada zarówno wyjście cyfrowe DVI-D jak i analogowe. Sugerowana cena detaliczna na japońskim rynku wynosi około $2150. Na razie 99% użytkowniom (w tym mi) pozostaje deletktować się widokiem tego cacka...

  Konkurs TPC - tydzień do końca!


  Autor: DYD | 11:55
  (3)Komentarzy (3)
  Wszystkich zainteresowanych naszym konkursem, w którym każdy ma szansę wylosować jedną z bardzo atrakcyjnych nagród o łącznej wartości ponad 5000PLN zawiadamiamy, że do zakończenia konkursu pozostało tylko 7 dni! Przypominamy, że dzięki uprzejmości naszych sponsorów, czyli firm: INTEL, LOGITECH, ACT, MAXDATA i CDPROJEKT mieliśmy możliwość stworzenia WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC, a wraz nim udostępnić na konkurs następujące nagrody: procesor Intel Pentium 4 2.4 GHz BOX (533 FSB, Northwood) + komputer MAXDATA przygotowany pod Pentium4, zestaw głośnikowy 4.1 Logitech Z-560, Logitech Cordless Mouse MX700, 6 pudełek z grą role-playing MORROWIND PL oraz 5 zestawów gadżetów.

   
  Poniedziałek 16 grudnia 2002

  Świąteczny konkurs ABIT-a przedłużony


  Autor: DYD | źródło: Abit | 20:17
  (1)Komentarzy (1)
  Szaleństwo konkursu ABIT AMD 333 trwa dalej! Do tej pory wzięło w nim udział ponad 15 tysięcy fanów i entuzjastów ABIT-a i AMD z całego świata. Składamy gratulacje 9 szczęśliwym zwycięzcom, wylosowanym w gronie uczestników (w tym nasz rodak), którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania postawione w pierwszym tygodniu. ABIT dziękuje uczestnikom za poświęcony czas i gratuluje spostrzegawczości. Życzymy wszystkim powodzenia w przyszłości! Aby dodatkowo uatrakcyjnić zbliżający się okres firma ABIT zwiększyła pulę nagród i przedłużyła okres trwania konkursu ABIT AMD 333 HAPPY HOLIDAYS do samego Bożego Narodzenia.

  Firmy Corsair, Thermaltake, [H]ard|OCP, Enermax i Lian-Li postanowiły w duchu Świąt włączyć się do naszej zabawy. Dzięki nim oprócz sześciu płyt głównych ABIT-a, sześciu kart graficznych ABIT Siluro i sześciu procesorów AMD Athlon XP 2700+ z FSB 333 MHz można obecnie wygrać dodatkowo sześć zasilaczy Enermax ATX o mocy 430 W, trzy kultowe podkładki pod mysz [H]ard|OCP Ratpadz, trzy obudowy Lian-Li, trzy moduły pamięci Corsair CMX256A-3200C2, trzy coolery Thermaltake Volcano 7+ i trzy komplety Thermaltake Highest Performance Case Lighting "CoolMod". Wszystko to do samego Bożego Narodzenia. » czytaj dalej

  Niecodzienna klawiatura: Flexis fxCube


  Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 19:12
  (4)Komentarzy (4)
  Koreańska firma Flexis podejmuje kolejną próbę wprowadzenia nowej koncepcji niezmiennego w założeniach od lat urządzenia urządzenia peryferyjnego do PC jakim jest... klawiatura. Model fxCUBE będzie komunikował się z blaszakiem za pomocą portu Bluetooth, także odpada w sumie mało uciążliwy w klawiaturach kabelek podłączeniowy. Klawiaturka ze 86 przyciskami ma wymiary 320x110x2.5 mm, masę 180g oraz zadowala się skromnymi 10 mA prądu.
  Podstawową innowacją jest ciekawy trzy-warstwowy materiał, z którego została wykonana. Urządzenie jest praktycznie niezniszczalne, odporne na kurz, brud wodę itd. Możemy sobie je wypucować na mokro szczotką, czy też zwinąć w rulonik. Czy tym razem klawiatury czeka rewolucja? Cóż, podobnych projektów pojawia się sporo, a dotychczas może poza ergonomicznym układem klawiszy, nie znalazły wielu amatorów.

  Król benchmarków 3D nadchodzi


  Autor: Jasiek | 19:04
  (10)Komentarzy (10)
  Pisaliśmy ostatnio o zmianach w ex Madonion, które występuje teraz pod pierwotną nazwą FutureMark Corporation. Z pewnością zmiana ta nie wzięła się z nikąd i przebudowa strony firmy oraz nowy wizerunek jest związany za zbliżającą się premierą nowego 3DMarka 2003. W sumie benchmark jeden z wielu, lecz zyskał sobie on ogromną liczbę zwolenników czy wręcz fanów, którzy od jakiegoś czasu wyczekują nowej edycji ukochanego programu ;-) Jak w poprzednich latach, 3DMark prawdopodobnie pojawi się niemal równolegle z kolejną finalną wersją DirectX. Tymczasem Microsoft aktualnie zapowiada premierę DirectX 9.0 Final na 19 grudnia (według The Inquirer). Krążą plotki, iż tego samego dnia pojawi się nowy 3DMark. Już widzę te padające z ekstremalnego przeciążenia serwery...

  Canterwood dla maniaków wydajności


  Autor: Jasiek | 18:35
  Komentarzy (0)
  Dziś pojawiło się kilka informacji o kolejnym w planie wydawniczym Intela chipsecie dla procesorów Pentium 4. Dostarcza je jak zwykle niezawodny w przedpremierowych plotkach The Inquirer. Zapowiedziany jest on na drugi kwartał 2003 roku. Będzie kompatybilny wstecz ze starymi P4, a dodatkowo obsłuży nowe na rdzeniu Prescott z magistralą 800 MHz. Właśnie dla najnowszych P4 będzie przeznaczone wsparcie dla pamięci DDR400 w trybie dwukanałowym. Producent planuje dodanie dla DDR400 trybu Turbo, w którym ograniczone będą do minimum opóźnienia w dostępnie do pamięci. Umożliwi to wyciśnięcie ostatnich soków z modułów RAM i oczywiście dodatkowo zwiększy jeszcze nieco wydajność. Canterwood poradzi sobie z 4GB pamięci w maksymalnie 4 modułach. Odbiorcami nowego układu, przynajmniej początkowo, mają być wymagający gracze czy po prostu fani najwyższej wydajności w komputerach desktop. Widać procesorowy gigant coraz bardziej chce pozyskać sobie tą grupę "turbo" rozwiązaniami, czy też wcześniejszymi zapowiedziami przyjaznych dla overclockerów płyt własnej produkcji.

  Dla kontrastu ciekawy news znajdziemy na stronie Overclockers. Jest to trochę chłodniejsze spojrzenie na zwiększanie przepustowości pamięci w platformach dla P4. Fakt jest faktem, realne zyski wydajnościowe nawet z jej podwojenia np. w najnowszym chipsecie Granite Bay są stosunkowo niewielkie. Oczywiście, znajdą się testy np. w niektórych grach gdzie wydajność podskoczy o kilkanaście procent. Jednak biorąc pod uwagę cenę dwóch szybkich modułów DDR oraz samych płyt na Granite Bay nie jest to obecnie gra warta świeczki. Specyfika istniejących aplikacji powoduje, że podsystem pamięci nawet w wydaniu Turbo, Dual DDR 400 nie jest w stanie zdziałać cudów. Wszelkie materiały marketingowe omijają oczywiście tą kwestię szerokim łukiem, przez co przeciętny użytkownik już po zakupie często pozostaje nieusatysfakcjonowany (lub jak kto woli nabity w butelkę).

  Ze świata gier...


  Autor: Alien5 | 18:33
  (2)Komentarzy (2)
  - W sieci dostępne jest już oficjalne demo nowej gry żużlowej firmy Nawar, zatytułowanej Demonic Speedway. Można je ściągnąć z tego serwera (105MB). Pełna wersja Demonic Speedway jest już także dostępna w sklepach w cenie 59,90zł. Dystrybutorem gry jest Cenega Poland.
  Wiadomo już także, że w ciągu najbliższych dni nastąpi oficjalna premiera konkurencyjnej gry żużlowej firmy Techland – FIM Speedway Grand Prix. Na dniach pojawi się także demo SGP, także będziecie mieli okazję sami ocenić, który produkt jest lepszy.
  UWAGA: Serwer często jest zapchany :(

  - Eidos Interactive przygotowało ciekawą niespodziewankę dla fanów Hitmana - mini gierkę we flashu w której nasz dzielny Agent 47 rozprawia się z bandą złych elfów, ratując tegoroczne święta bożego narodzenia. Wszystkich chcących wspomóc naszego bohatera w tej krwawej i brutalnej walce zapraszam tutaj.

  - CD Projekt sprawił mały świąteczny prezencik fanom role-playa Morrowind PL. Udostępnił mały programik, który konwertuje angielskie MOD-y na taką postać, aby mogły one być również używane razem z polską wersją tej niesamowitej gry. Konwerter oraz instrukcję obsługi możecie ściągnąć z serwera CD Projektu.

  - Po światowym internecie krąży coraz więcej szczegółowych informacji na temat nadchodzącego hitu iD Software - Doom III. Tym razem dotarły do nas wieści, że akcja gry będzie toczyć się na planecie Mars. W trybie single player dostępnych będzie ponad 30 rozległych i bogatych w detale poziomów. Wiadomo już także, że światowym dystrybutorem Dooma III została firma Activision.

  Newsy z polskich redakcji


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:24
  Komentarzy (0)
 • Zestawy do chłodzenia wodą @ Overclockers.pl: "Maniacy overclockingu wymyślili kiedyś, że nasze procesory będą lepiej schłodzone za pomocą wody niż z zastosowaniem tradycyjnej metody. Jeszcze do niedawna zapaleńcy musieli sami robić bloki wodne, chodzić po złomowiskach w poszukiwaniu chłodnic, obmyślać plan działania, a potem uszczelniać ewentualne przecieki. Dziś możemy kupić gotowe zestawy, choć oferta na naszym rynku jest bardzo uboga w porównaniu do naszych sąsiadów za granicy, ale wszystko dąży w dobrym kierunku."

 • Sparkle GeForce4 Ti4600 Platinium @ IN4.PL: "Tym razem trafiła nam się karta graficzna Sparkle GeForce4 Ti4600 w wersji Platinium, a wyposażona w wejście i wyjście video. Ci, którzy słyszeli o tej firmie na pewno kojarzą ją z tanimi kartami opartymi o układy NVIDII i słusznie. Ale tym razem zobaczycie innego Sparkla, zupełnie nie pasującego do wizerunki taniego klona, w byle jakim pudełku, bez kabelków i z jednym tylko kompaktem ze sterownikami. W każdym razie ja zostałem tym razem mile zaskoczony mimo, że na wieść o testowaniu Sparkla trochę kręciłem nosem :) Miłego czytania."

 • Oficjalny PowerStrip 3.30


  Autor: DYD | źródło: Guru3D | 17:13
  Komentarzy (0)
  Dostępna jest nowa (nie Beta) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej (w tym najnowsze jak Radeon 9700), odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (650 KB).

  Athlon 64 vs. Pentium 4


  Autor: R4v | źródło: TechConnect | 16:03
  (24)Komentarzy (24)
  Niemiecki magazyn komputerowy c't przedstawił kilka benchmarków procesora Athlon 64. Procesor taktowany zegarem 1.2GHz porównano z Athlonem XP, pracującym z takim samym zegarem i Pentium 4 2.2GHz. Testowany Clawhammer jest układem o steppingu A1. Pierwsze procesory, jakie AMD wypuściła, posiadały jądro A0 i były taktowane zegarem 800MHz. Jądro A2 pracuje z zegarem 1.4GHz, natomiast najnowsze B0 osiągnęło 1.8GHz. Według c't ich procesor jest raczej "stary". Athlon 64 A1 posiada 1MB pamięci cache L2, jednak wersja seryjna będzie najprawdopodobniej dysponować 256kB cache L2. Pentium 4 pracował z pamięciami DDR266 i magistralą 400MHz, Athlon XP z magistralą 133MHz i pamięcią DDR266, natomiast Athlon 64 korzystał z pamięci DDR333. Karta graficzna to prawdopodobnie GeForce3 Ti500.

  Jeżeli chodzi o przepustowość pamięci, to 64-bitowy układ AMD wyprzedza pozostałe układy o ok. 15%. W 3DMarku2001SE wygrał Pentium 4, jednak różnice były minimalne. Wymagający dużej przepustowości pamięci Quake 3 Arena faworyzował Athlona 64. Jednak i tutaj różnice nie są zbyt wielkie w stosunku do Pentium 4. Tylko Athlon XP wyraźnie nie nadąża za taktowanym prawie dwukrotnie wyższym zegarem, produktem Intela. Kolejny benchmark, AquaMark, wykazał, że dla niego bardziej liczy się karta grafiki, niż procesor. W Comanche 4 z kolei Athlon 64 i Pentium 4 idą łeb w łeb. Dopiero w teście kompresji DivX, wyraźną przewagę osiągnął procesor Intela, wyprzedzając ClawHammera o ponad minutę. Wykresy i dokładne wyniki znajdziecie na stronie ComputerBase.

  MSI producentem sprzętu dla Della


  Autor: DYD | źródło: 4D / X-Bit | 14:14
  Komentarzy (0)
  Firma MicroStar International produkująca już od połowy 2001r. karty graficzne dla Della, otrzymała kolejne zamówienie, tym razem na płyty główne. Na początku roku MSI rozpoczęło produkcję płyt głównych do serwerów Della. Na przełomie lata i jesieni, w celu obniżenia kosztów Dell skierował całą produkcję kart graficznych do dwóch firm - MSI i ASUSTeK, z czego znaczną cześć przejęło MSI. Obecnie firma MSI będzie dla Della produkować także płyty główne, zarówno do komputerów stacjonarnych jak i notebooków.

  W związku ze skierowaniem do fabryk MSI w 2003r. zamówień od firm Dell Computer i HP, szefowie MicroStar International mogą być spokojni o wykorzystanie mocy produkcyjnych firmy. Z danych opublikowanych przez DigiTimes wynika, że fabryka MSI w Chungho wyposażona w 22 linie produkcyjne jest w stanie miesięcznie wyprodukować ponad 500 tys. urządzeń. Na trzeci kwartał przyszłego roku planowane jest otwarcie kolejnego zakładu w Kunshan, z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał produkcyjny MSI wzrośnie jeszcze bardziej na koniec przyszłego roku, kiedy to liczba linii produkcyjnych fabryki w Kunsham wzrośnie do 20.

  Coolery Gladiator 2 i Dominator 2


  Autor: DYD | źródło: DL | 13:34
  (3)Komentarzy (3)
  Firma OCZ Technology Group znana głównie z wysoce-wydajnych pamięci DDR ogłosiła na swojej stronie dwa nowe modele coolerów dla procesorów Socket 370 i Socket A. Wersja mocniejsza (na zdjęciu) nosi symbol OCZ Gladiator 2 i przeznaczona jest aż do procesorów AMD XP 3100+. Cooler - wykonany na bazie swojego poprzednika (OCZ Gladiator), posiada miedziany radiator o wymiarach 62x70x44 mm. Jednakże z większą ilością żeber od pierwszej wersji Gladiatora.

  Z kolei Dominator 2 CU przeznaczony został dla podstawek Socket 370 oraz Socket A (maksymalnie do Athlona XP 3000+). Radiator o wymiarach 62x70x44 mm został wykonany przy użyciu specjalnej teksturującej technologii. Maksymalna prędkość obrotowa tego coolera wynosi 5300RPM przy głośności 40 dBA. Szczegóły na stronie ocztechnology.com

  Soltek na nie ogłoszonym układzie?


  Autor: DYD | źródło: DL | 12:37
  (1)Komentarzy (1)
  Według informacji podanych na chińskim serwisie GZeasy.com, pod koniec roku Soltek rozpocznie sprzedaż płyty oznaczonej symbolem SL-85FRV-R opartej na układach VIA P4X600 (VT8763) + VT8235. Aktualnie chipset VIA P4X600 nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, jednak jak pokazuje historia chińskie źródła często sprawdzają się w rzeczywistości. Dodatkowo serwis GZeasy wierzy, że po nowym roku, przed premierą P4X800, zostanie jeszcze zaprezentowany odświeżony P4X600A ze wsparciem dla Pentium4 800MHz FSB. Wracając do płyty Soltek SL-85FRV-R, będzie ona obsługiwać Pentium 4 z 400/533MHz FSB. Płyta będzie wykonana w standardzie ATX, posiadać będzie 4 sloty DIMM (do 4GB DDR333), AGP 8x, 5 PCI, RAID ATA 133 IDE (Promise PDC20276, RAID 0 Striping lub RAID 1 Mirroring), 5.1-ch. AC97 codec, 2 x Serial ATA (RAID), 6 USB 2.0. Zapewne zobaczymy także płytę Solteka z P4X600 - SL-85FRV bez RAIDa.

  Wymagający Japończycy


  Autor: DYD | źródło: 4D / AsiaBizTech | 12:02
  (2)Komentarzy (2)
  Wbudowane aparaty cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w sprzedaży telefonów komórkowych na rynku japońskim. Jak się okazuje, Japończycy stawiają też swoim foto-telefonom coraz wyższe wymagania. Firma Nikkei BP przeprowadziła ankietę wśród 322 posiadaczy telefonów komórkowych z wbudowanym modułem fotografii cyfrowej. Ankietowani oceniali swój sprzęt, precyzowali swoje zastrzeżenia i oczekiwania. Wyniki badania są zaskakujące - okazuje się, że Japończycy oczekują od swoich telefonów możliwości, jakich jeszcze 2 lata temu nie powstydziłyby się proste aparaty cyfrowe.

  Zdjęcia z użyciem telefonu Japończycy najczęściej wykonują podczas weekendu, w godzinach 19-20. I tu pojawia się pierwszy problem - niska jakość zdjęć zrobionych w słabych warunkach oświetleniowych. Badani oczekują dobrej jakości zdjęć nawet przy słabym oświetleniu oraz efektywnego zoomu. Dlatego ponad 60% osób chciałoby w swoich aparatach dodatkowych funkcji - wbudowanej lampy błyskowej oraz dodatkowych trybów fotografowania. Gorsze oceny zbierały aparaty wyposażone w matryce CMOS. Powód: moduły CCD lepiej radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia. » czytaj dalej

  Mała zmiana techniczna


  Autor: DYD | 00:00
  (7)Komentarzy (7)
  Wraz z Kilgorem dodaliśmy nową opcję w dziale Rejestracja, który od teraz po zalogowaniu się do systemu nosi nazwę TWÓJ PROFIL. Po tych zmianach, zarejestrowany Czytelnik TPC może ustawić własną szerokość naszej witryny. Na razie do wyboru są trzy wersje: 100% czyli tak jak jest teraz (na całą szerokość ekranu), 768 oraz 1000 pikseli. Jeśli będzie prośba, możemy jeszcze coś zmienić w tej kwestii. Osobiście pracuje w rozdzielczości 1152:864 i po ustawieniu na 1000 pikseli szerokości strona staje się przyjemniejsza w odbiorze. Przypomnę też, że w dziale TWÓJ PROFIL można zmienić stronę listy userów na Boardzie (zalecana prawa strona dla rozdzielczości większych niż 800x600). Po rejestracji możemy także komentować newsy i artykuły.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL