Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 7 sierpnia 2002  
    

Plextor 48x na rynku ...


Autor: DYD | źródło: Alstor | 15:53
(8)Komentarzy (8)
Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami Plextor wprowadza na rynek nowy model nagrywarek PlexWriter PX-W4824A. Jak można się zorientować z oznaczenia, napęd nagrywa CD-Ry z prędkością 48x a płyty wielokrotnego zapisu z prędkością 24x.

Urządzenie wyposażono w interfejs ATAPI. Tak jak poprzedni model PX-W4824 posiada też czarną tackę na płyty, mającą służyć zmniejszeniu rozproszenia światła lasera, co nie pozostaje bez wpływu na jakość zapisu. Przed wystąpieniem błędu "buffer underrun" chroni technologia BurnProof. W tym celu, w nowym modelu zoptymalizowano również wielkość bufora, zwiększając go do 4 MB.

Nowością jest wsparcie dla formatu Mt. Rainier (CD-MRW). Dla przypomnienia, jest do nowy typ zapisu pakietowego, umożliwiający wykorzystywanie płyt CD-RW jako "nieco większych dyskietek". Co istotne, do zapisu tego typu nie jest konieczne specjalne oprogramowanie.

Producent informuje, że mimo, iż maksymalna prędkość odczytu to 48x, standardowo napęd PX-W4824 ustawiony będzie na 40x. Spowodowane jest to faktem, że odczyt płyt z tak dużą prędkością może skrócić "żywotność" napędu i jest bardziej hałaśliwy, co może negatywnie wpłynąć na komfort pracy. Poza tym, płytki porysowane lub kiepskiej jakości mogą przy tak dużej prędkości obrotowej (9.600 rpm) zostać uszkodzone. W związku z tym Plextor przeprojektował i wzmocnił przedni panel, dzięki czemu w razie wystąpienia takiej sytuacji nie dojdzie do większych szkód. Użytkownik, który jednak zdecyduje się wykorzystywać prędkość 48x będzie mógł programowo ją zmienić (funkcja "Prędkość Odczytu").

Model PX-W4824 będzie występować w dwóch wersjach: szarej i czarnej. W skład zestawu "retail" wejdzie oprócz napędu 5 czystych płyt CD-R i 1 CD-RW (wszystkie są to nośniki "ultraszybkie"), oprogramowanie Nero + InCD, aplikacja Plextools, kabel IDE, kabel audio oraz instrukcja obsługi (również po polsku). Wersja "bulk" będzie również bogato wyposażona. Nie znajdziemy tam jednak płytek i oprogramowania do zapisu.

Napędy objęte są 2-letnim okresem gwarancyjnym. Niestety nie jest jeszcze znana ich cena.

Athlon XP 2400+ dopiero w październiku?


Autor: DYD | źródło: 4D | 15:34
(2)Komentarzy (2)
Wszystko wskazuje na to, że nowy procesor AMD oznaczony jako 2400+ pojawi się na rynku nie wcześniej niż w październiku. Wciąż nie wiadomo, czy znajdzie się w nim magistrala FSB 333MHz.

Jeśli pogłoski potwierdzą się, opóźniona premiera będzie oznaczać dalszą utratę dystansu wobec Intela - wkrótce pojawi się Pentium 4 2,8GHz, niedługo padnie granica 3GHz. Oczywiście, megahertze to nie wszystko, jednak AMD musi liczyć się z faktem, że dla przeciętnego użytkownika częstotliwość taktowania jest wyznacznikiem szybkości procesora.

ALi dla P4 i Hammera


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:12
Komentarzy (0)
Ujawniono ostatnie plany firmy ALi, z których wynika, że - pomimo wcześniejszych spekulacji - producent poważnie traktuje platformę Pentium 4. Wiadomo już także, że ALi będzie produkować chipsety dla procesora AMD Hammer. W tym miesiącu ALi wypuszcza płytę M1681 przeznaczoną pod Pentium 4, obsługującą pamięci DDR333 i DDR400. Nieco później pojawi się model obsługujący układy DDR-II.

Ujawniono również plany ALi dotyczące Hammera. ALi zapowiada pierwszy chipset z AGP8X i technologią HyperTransport jeszcze w trzecim kwartale tego roku. Jako drugi pojawi się chipset zintegrowany z rdzeniem graficznym Trident XP4. Firma stara się też nadążać za zmianami na rynku, chce w swoich produktach wprowadzić obsługę kart Memory Stick Sony.

Plany Samsunga


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:17
Komentarzy (0)
Samsung już w czwartym kwartale rozpocznie sprzedaż układów pamięci DDR 400, w międzyczasie zwiększając produkcję DDR 333. Jako pierwsze na rynek trafią układy DDR 400 o pojemności 128Mb, jednak z początkiem roku 2003 rozpocznie się sprzedaż chipów 256Mb.

Układy DDR 333 również będą "rosnąć" - pod koniec przyszłego roku dostępne będą już chipy 1Gb. Samsung oferuje już także pierwsze egzemplarze pamięci DDR-II, a w czwartym kwartale do masowej produkcji trafi ich pełna gama - 400, 533 i 667 MHz.

Równocześnie firma nie rezygnuje z produkcji układów typu RDRAM - w przyszłym roku do oferty Samsunga trafią Rambusy o pojemnościach 128, 256, 288 i 576Mb - wszystkie wykonane w technologii 0,13 mikrona. Na przyszły rok przewidziane są też premiery nowych układów dla sprzętu sieciowego i kart graficznych - te ostatnie o przepustowości do 1400Mb/s.

Seagate w RioCentral


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:10
Komentarzy (0)
Firma SONICblue wybrała dyski twarde firmy Seagate do swojego RioCentral - elementu domowego stereo, dzięki któremu klienci mogą zapisywać, organizować i odtwarzać całe kolekcje CD oraz cyfrowej muzyki. RioCentral oferuje cyfrową jakość dźwięku odtwarzanego w domowych systemach stereo oraz funkcjonalność centrum muzycznego, oferującego wiele funkcji w jednym urządzeniu: możliwość pobierania plików muzycznych do przenośnego odtwarzacza Rio lub odtwarzania muzyki w odbiornikach Rio rozmieszczonych w całym domu. Od momentu sprzedaży pierwszego dysku twardego dla rynku Consumer Electronics w 1997 roku, Seagate stał się najchętniej wybieranym producentem przez innowatorów rynku Consumer Electronics, takich jak SONICblue.

"RioCentral, tak proste w użyciu jak odtwarzacz CD i tak inteligentne jak komputer PC, wykorzystuje dyski twarde firmy Seagate do przechowywania zawartości do 650 płyt CD" powiedział Greg Ballard, wiceprezes do spraw marketingu i zarządzania produktami, SONICblue.

 
Poniedziałek 5 sierpnia 2002

"Zielony" NEC w USA


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:45
Komentarzy (0)
Po blisko trzech miesiącach obecności w Japonii, najcichszy komputer stacjonarny świata - NEC Mate - wchodzi na rynek amerykański. NEC Mate to komputer typu all-in-one, wyposażony w 15-calowy monitor LCD i 256MB pamięci. Jego wyjątkowość polega przede wszystkim na zastosowaniu "notebookowego" procesora Transmeta Crusoe TM5800, taktowanego z częstotliwością 900MHz. Układ ten nie wymaga wentylatora. W komputerze zastosowano też zewnętrzny zasilacz, również bez mechanicznego chłodzenia. Dzięki temu NEC Mate doskonale obywa się bez dwóch "wiatraków", które znajdują się standardowo w każdym komputerze biurkowym.

W USA nowy NEC będzie sprzedawany jako komputer pro-ekologiczny. Zestaw nie zawiera ołowiu (ani w monitorze, ani na płycie głównej - zastosowano luty bezołowiowe), a jego obudowa została wykonana w technologii NuCycle - to plastik ulegający w 100% recyklingowi. "Zielonego" wizerunku dopełnia niski pobór mocy (kolejna zaleta wyeliminowania wentylatorów).

Cena NEC Mate w USA wyniesie około 1600 USD, co oznacza, że będzie zdecydowanie niższa niż w Japonii (tam zestaw sprzedawany jest za około 2000 USD). Jak na razie nie wiadomo nic o planach sprzedaży w Europie, niemniej do niedawna wydawało się, że NEC Mate pozostanie kolejną ciekawostką dostępną wyłącznie w Japonii. Niewykluczone więc, że za jakiś czas komputer trafi też do Europy, gdzie - szczególnie w krajach "ekologicznie świadomych", np. w państwach skandynawskich - również mógłby znaleźć swoją rynkową niszę.

Celeron Tualatin 900MHz...


Autor: Anitka | źródło: x-bit | 13:38
Komentarzy (0)
Jeżeli dotąd uważaliście, że “najwolniejszym” Celeronem opartym na rdzeniu 0.13m Tualatin-256 jest ten pracujący z częstotliwością 1GHz, to byliście w dużym błędzie... Pomimo, że Intel nigdy otwarcie się do tego nie przyznał, nadal można znaleźć Celerony (Tualatin-256) 900MHz w sprzedaży detalicznej. Według informacji zamieszczonych na serwisie X-bit Labs, który miał okazje przetestować ten procesor, Celerony 900MHz wyposażone są w standardową obsługę magistrali 100 MHz, 1.475 Vcore oraz posiadają 256Kb L2 cache. Overclockerzy, którzy mieli okazje testować tego nietypowego Celerona, twierdzą, że daje się on „podkręcić” z łatwością nawet do 1500MHz. Numer seryjny tego tajemniczego Celerona, oficjalnie nie istniejącego na stronie Intela, to SL68V.

Intel oszczędza, AMD zbiera pochwały


Autor: DYD | źródło: 4D | 13:29
(3)Komentarzy (3)
Izraelska fabryka procesorów Intel Pentium będzie - ze względów oszczędnościowych - zamknięta pomiędzy 13 a 28 września. Równolegle do tej informacji w amerykańskim tygodniku giełdowym "High Tech Strategist" ukazał się artykuł o przewadze technologicznej jaką AMD zyska nad Intelem dzięki wprowadzeniu na rynek układów Hammer.

Dwutygodniowe zamknięcie fabryki nie jest w branży półprzewodników niczym niezwykłym, jednak Intel stosuje tę metodę oszczędzania sporadycznie. Przy okazji przestoju dokonany ma zostać upgrade sprzętu w zakładzie, niemniej całe wydarzenie może zaniepokoić akcjonariuszy. Jednak znacznie większym powodem do obaw może być dla nich artykuł z dzisiejszego "High Tech Strategist", pisma osób inwestujących w akcje firm branży technologicznej. Wynika z niego, że wprowadzenie na rynek układów AMD Hammer da ich producentowi 3 - 4 lata przewagi technologicznej nad Intelem. Głównym przytaczanym argumentem jest kompatybilność wstecz - Hammer będzie obsługiwać nie tylko aplikacje 64-bitowe, ale i 32-bitowe. Ich uruchomienie na Intelu Itanium, który postrzegany jest jako intelowski odpowiednik Hammera, wymusza stosowanie specjalnego emulatora, co znacząco spowalnia pracę systemu.

Powyższe informacje to dla AMD - które nie miało ostatnio najlepszej prasy - szansa na odwrócenie złej passy. Pozostaje czekać na reakcję Intela.

Legenda powraca


Autor: R4v | 13:15
(4)Komentarzy (4)
Legendarni już Bitboys po raz kolejny trafili do serwisów informacyjnych. Tym razem jednak można zobaczyć coś, co przypomina układ graficzny. Reactor Critical zebrał zdjęcia z konferencji w Finlandii i umieścił u siebie na stronie. Jak uważają redaktorzy tego serwisu, na razie układ jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, a przedstawione układy to tylko niedziałające modele (próbki mechaniczne). Jedynym układem, który cokolwiek robił, była symulacja chipa graficznego za pomocą układu Altera EP20K, która coś wyświetlała na malutkim wyświetlaczu LCD. Płytka referencyjna nosi numer wersji 0.177. Uświadamia to, w jak wczesnej fazie są prace. Jako pamięć zastosowano 143MHz układy SDR Microna. O dziwo, tym razem Bitboys nie przestawili żadnych szczegółów architektury ich układu. Wygląda na to, że sami w tej chwili nie wiedzą jak będą wyglądać biblioteki graficzne w chwili premiery. Wydaje się więc, że jest szansa, co prawda niewielka, na pojawienie się kolejnego producenta na rynku układów graficznych.

Tajemnice NV30


Autor: R4v | 13:07
(2)Komentarzy (2)
Reactor Critical dostarczył kilka ciekawych informacji na temat układu nVidii, znanego pod nazwą NV30. Okazuje się, że są pewne problemy z działaniem układu. Poprawki mają zająć od trzech do czterech miesięcy. Według pierwotnego planu, pierwsze karty z nowym układem miały trafić na półki w październiku. Teraz mówi się o Gwiazdce. Architektura NV30 ma być znacząco różna od Radeona 9700. Układ nVidii opiera się na rozwiązaniach stosowanych w kinematografii. Jest w pełni programowalny, łącznie ze stosowaniem skoków i pętli. Maksymalna liczba instrukcji wynosi 65536. Jeżeli chodzi o wydajność to dane wyglądają dość nieprawdopodobnie. W Quake III, NV30 ma być szybsze od GF4 Ti4600 2.5 razy, w Doom'ie III przyspieszenie ma być już 3.5 krotne, w 3DMark2001 wyniki mają być 3 razy wyższe. Fillrate ma osiągnąć wartość 2.7 razy wyższą niż w najszybszym obecnie układzie nVidii. Pixel Shader ma być szybszy 4-krotnie. nVidia zamierza korzystać z pamięci DDR-II pracującej z zegarem 500MHz.

Radeon 9700 - benchmarki


Autor: R4v | 13:03
(1)Komentarzy (1)
Duński serwis Retel zamieścił testy karty Radeon 9700. Sprzęt wykorzystany do testów wykorzystywał procesor Athlon XP 2000+ i płytę ECS K7S6A z 512MB pamięci DDR333 na pokładzie. Przewaga układu ATi nad konkurencją jest miażdżąca i waha się od 15% w teście VillageMark do 66% w grze MaxPayne. Średnio R300 wyprzedza GeForce4 Ti4600 o ok. 30%. Wyniki poszczególnych testów możecie obejrzeć na tej stronie. Niestety, istnieje możliwość, że najnowszy produkt ATi trafi do rąk klientów później niż się spodziewano. Według serwisu EB Games, zamówienia na Radeona 9700 w cenie $399.99 nie będą realizowane wcześniej, niż 19 września. Bardziej prawdopodobną datą jest jednak początek października. Jest to dość duże przesunięcie, biorąc pod uwagę, że ATi zapowiadało rozpoczęcie dostaw za dwa tygodnie.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL