Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 20 czerwca 2003  
    

W laboratorium TPC procesor Pentium4 3.20 GHz!


Autor: DYD | 15:25
(23)Komentarzy (23)
Krótki raport z najważniejszych testów w laboratorium TwojePC. Długi weekend zapowiada się pracowicie dla naszych dwóch recenzentów. Massai kończy testy płyt głównych Abita IS7-G oraz IC7-G, wykorzystując procesor Pentium4 3.0 GHz z magistralą 800 MHz FSB oraz dwukanałowy zestaw pamięci GeIL 433. Testowaliśmy też przez chwilę kostkę pamięci GeIL 466 - ostateczny wynik to stabilna praca na 485 MHz. Jako platformę porównawczą dla najnowszych układów Intela użyliśmy płyty Asusa z nForce 2 (Deluxe 2.0) i procesora Athlon XP (Barton) 3000+.

Z kolei jeszcze bardziej gorące cacko jedzie właśnie do Lancera - już od jutra będzie on badał procesor Pentium 4 z zegarem 3.20 GHz i szyną 800 MHz FSB dostarczony przez firmę Intel. Pierwsze zdjęcia dołączamy do tego newsa. Jest to wersja inżynieryjna, bowiem do oficjalnej premiery Pentium4 jeszcze kilka dni zostało (tutaj info na ten temat). Dołożymy starań, aby wyniki diagnozy Lancera ukazały się na początku nadchodzącego tygodnia. Procesor zostanie porównany do Bartona 3200+ i Pentiumów4 3.06 GHz (FSB533) i 3.00 GHz (FSB800). Szykuje się więc pojedynek na szczycie!

Na koniec - "last but not least" - treściwy i wnikliwy elaborat w wykonaniu Krisa z batalii Radeona 9800Pro kontra Nvidia GeForce FX 5800Ultra już niebawem! Tutaj dziękujemy za pomoc przy dostarczeniu sprzętu firmie Sirius.PL i ABCData» czytaj dalej

Nowe sterowniki ATi


Autor: R4v | źródło: 3DChipset | 15:24
Komentarzy (0)
Na stronie 3DChipset pojawiły się linki do najnowszych sterowników dla układów ATi Radeon. Jest to wersja beta przeznaczona dla Windows XP/2000 i pochodzi od dostawcy OEM. Sterowniki są w wersji 6.14.10.6351, oznaczone w zakładce "Opcje" jako Catalyst 03.5. Niewiele wiadomo o nowych driverach, więc testujcie je na własną odpowiedzialność. Lista mirrorów skąd możecie pobrać pliki znajduje się tutaj.

Trudne początki Athlona 64


Autor: Jasiek | źródło: Overclockers/Digitimes | 15:23
(4)Komentarzy (4)
AMD próbuje nieco przyspieszyć premierę Athlona 64 i według ostatnich informacji pierwsze układy mają pojawić się w sierpniu, o czym już dziś wspominaliśmy. Pierwsze dwa procesory mają zostać oznaczone jako 3100+ (1,8 GHz) i 3400+ (2,0 GHz). Nie możemy być rozczarowani, jednak nie jest to też jakaś wyraźna próba odskoczenia wydajnością najnowszych produktów AMD. Najważniejszą i niestety raczej złą wiadomością jest planowana ilość procesorów, które trafią na rynek do końca tego roku. Firma planuje produkcję w granicach 200,000-300,000 sztuk. Jest to stosunkowo mało, nawet bardzo mało i Athlon64 może być jeszcze bardziej niszowym produktem niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Wyprodukowanie układu z 1MB pamięci cache L2 wbudowanej w rdzeń w technologii 0,13 mikrona nie będzie niestety tanie, szansą dla nowego dziecka AMD może być dopiero przejście na mniejszy wymiar technologiczny. Szybkie rozkręcenie sprzedaży nowych procesorów utrudni też nowa architektura x86-64, która w segmencie domowym uzależnia AMD od Microsoftu, który nie będzie wcale musiał się spieszyć z premierą Windows 64. W takiej sytuacji firma zdaje sobie sprawę, że Athlon 64 w swoich pierwszych miesiącach na rynku będzie należał do rozwiązań rzadkich i drogich.

ATi wyjaśnia wyciek nowych Catalystów


Autor: Jasiek | 15:23
(1)Komentarzy (1)
Frima ATi szybko zareagowała na dzisiejszy wyciek sterowników Catalyst. ATi planuje kontynuować swoją politykę wypuszczania nowych driverów co 6 tygodni w oficjalnych wersjach, poddanych testom jakości. Sterowniki, które krążą po sieci identyfikując się jako Catalyst 3.5 w zakładkach panelu sterowania posiadają packaging number 7.89. Są one przeznaczone dla producentów notebooków - partnerów OEM kanadyjskiego producenta. Najprawdopodobniej któryś z testerów zmodyfikował plik .inf, umożliwiając obsługę wszystkich kart Radeon dla desktopów. Oficjalnie Catalysty 3.5 pojawią się w nadchodzący poniedziałek, 23 czerwca, z numerem 7.90.

Nie tylko 3DMark...


Autor: R4v | źródło: 3DGPU | 15:21
Komentarzy (0)
Okazuje się, że nie tylko dla 3DMarka optymalizowane są sterowniki. Od pewnego czasu dość popularny staje się tester Shadermark. Użyty on został także przy okazji testu GeForce 5900 Ultra przez 3DVelocity. Wyniki są co najmniej zagadkowe. Okazuje się, że o ile w przypadku użycia Pixel Shadera w wersji 2.0 wyniki nie wzbudzają jeszcze podejrzeń, o tyle przy przejściu na Pixel Shader 1.x GeForce staje praktycznie w miejscu. Po odpowiedzi nVidii wiadomo już, że to nie błąd sterowników a jedynie optymalizacja dla wersji z PS 2.0. Tłumaczenie jest znane: nVidia współpracuje z twórcami gier i wszystkie nowe tytuły są optymalizowane dla GeForce'ów i to te karty wyznaczają standardy. Jeżeli więc twórcy benchmarków nie chcą współpracować z producentem grafiki, on sam zadba o "odpowiednie" wykonanie programu. Oczywiście ATi pokusiło się o polemikę. Według Richarda Huddy, "standardy" nVidii w dziedzinie DirectX9 są opóźnione o ok. pół roku w stosunku do ATi. Większość shaderów DX 9 jest optymalizowana przez nVidię tak, aby działały na układach przystosowanych do DX 8. Jako przykład fatalnej architektury podano także demo "Dawn", które na kartach ATi, przy wykorzystaniu dodatkowych wrapperów chodzi i tak szybciej niż na kartach nVidii.

Szybsze PowerMac'i


Autor: R4v | źródło: CNet | 15:18
(8)Komentarzy (8)
Apple Computer zamierza w przyszłym tygodniu przedstawić odświeżoną rodzinę PowerMac. Nowe komputery otrzymają procesor Motorola PowerPC G5. Wcześniejsze informacje mówiły o przygotowywaniu systemów z układami IBM PowerPC 970. Według MacMinute, pojawią się modele z układami taktowanymi zegarami od 1.6GHz do dwuprocesorowych systemów 2GHz. Poza nowym procesorem IBMa, pracującym z magistralą do 1GHz, w "jabłkach" znajdziemy do 8GB pamięci RAM, kartę grafiki AGP 8x od ATi lub nVidii, dysk Serial ATA oraz trzy sloty PCI lub PCI-X. Urządzenia zewnętrzne będą mogły być podłączane do trzech portów USB 2.0, jednego FireWire 800 i dwóch FireWire 400. Dostępne będą także wyjścia i wejścia dźwięku, zarówno analogowe jak i optyczne. Informacja o nowych komputerach była krótko dostępna w sieciowym sklepie Apple'a. Taka pomyłka nie zdarzała się firmie dotychczas. Niektóre serwisy, które zdążyły opublikować specyfikację sprzętu, zostały "poproszone" o ich usunięcie.

Nowe edycja języka PHP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:12
Komentarzy (0)
Czytelnik TPC o ksywie Outsider podesłał nam newsa o nowej wersji PHP. Oto treść: "Na stronie www.php.net pojawiło się nowe uaktualnienie języka PHP. Jest to wersja testowa (posiada jednak nieliczną liczbę błędów). Każdy kto chciałby przetestować tę wersję może pobrać ją stad stąd. Natomiast lista zmian zamieszczona jest tutaj. Kolejne poprawki pojawiające się w wersji PHP4 zapowiadają wydanie (i to już niebawem) wersji oznaczonej numerem 5." Dziękujemy za info!

Paint Shop Pro 8.01


Autor: R4v | źródło: W2S | 15:07
Komentarzy (0)
Firma Jasc wypuściła update do swojego programu graficznego Paint Shop Pro. PSP jest jednym z lepszych, a przy okazji tańszych edytorów grafiki 2D. Wersja 8.01 zawiera drobne zmiany i poprawia nieco wydajność. Zintegrowano edycję pomiędzy PSP a Animation Shop 3, poprawiono wstawianie tekstu, poprawiono błędy JPEG Optimizera i mnóstwo innych błędów powodujących zawieszanie się programu. Patch jest dostępny tutaj, natomiast instrukcje jak go zainstalować znajdziecie w tym miejscu.

Mysi pilot


Autor: R4v | źródło: PCWorld | 15:05
Komentarzy (0)
Firma Gyration przygotowała ciekawe urządzenie dla miłośników produktów typu all-in-one. Ultra Cordless Optical Mouse jest połączeniem bezprzewodowej myszy optycznej i pilota radiowego. Głównym zastosowaniem hybrydy ma być kontrola peceta z systemem Windows XP Media Center Edition. Urządzenie pozwala na standardową obsługę komputera przy użyciu myszy, lub sterowanie nim z maksymalnej odległości 30m. W tym drugim przypadku wskaźnik myszy porusza się wraz z naszą dłonią. Do żyroskopowego myszo-pilota dołączone jest oprogramowanie GyroTools, które obsługuje funkcje dodatkowe, jak skalowanie obrazu czy zmiana głośności poprzez opuszczanie czy podnoszenie ręki. Sprzęt będzie dostępny od września w cenie $150.

XBox 2 z ATi na pokładzie


Autor: R4v | źródło: The Register | 15:05
(2)Komentarzy (2)
Według serwisu Spong.com, ATi wygrało batalię o produkcją układu graficznego dla konsoli XBox 2. Informacja ma pochodzić od źródła w nVidii. Wygrana ATi jest wynikiem żądań Microsoftu, których producent GeForce'a nie akceptuje. Na razie nie ma żadnych informacji na temat nowego procesora graficznego. ATi ma jednak sporo czasu na dopracowanie układu. Jak twierdzi Steve Ballmer, następca XBoxa, zwany przez Spong.com XBox Next, pojawi się najwcześniej w 2006 roku, czyli o rok później niż oczekiwano.

Znane są już nagrody w PC Arena 2003


Autor: DYD | 14:35
(1)Komentarzy (1)
Jako patronat medialny nad imprezą PC Arena 2003 informujemy, że znane są już główne nagrody w tej imprezie! Dla zwycięzców czeka 6 procesorów Intel Pentium 2,6 z HT. Otrzymają je zwycięzcy poszczególnych turniejów. Pozostałe nagrody będą równie atrakcyjne - szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na oficjalnej stronie już w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że w dniach 28-29 czerwca 2003 r. w klubie "Skarpa" w Warszawie odbędzie się największe w Polsce spotkanie entuzjastów rozrywek komputerowych: "Intel Pentium 4 PC Arena 2003". Na zawodników czeka wiele emocji i atrakcji.

Memory Acceleration Technology dla MSI 865


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:06
(1)Komentarzy (1)
W piątek pisaliśmy o ujarzmianiu układu 865 na płytach ABIta, dziś o podobnych funkcjach donosi MSI. MAT to "ekskluzywna" technologia MSI, optymalizująca przesył danych pomiędzy procesorem, północnym mostkiem, i pamięcią, a także zapewniająca lepszą wydajność i przepustowość pamięci - nawet do 10%.

Układ północnego mostka odgrywa znaczącą rolę w interakcji pomiędzy procesorem a pamięcią. Jeśli spróbujemy usprawnić komunikację pomiędzy procesorem i układem północnego mostka na zasadzie utrzymywania dokładności przesyłanych danych, możemy przyspieszyć cały proces. W podobny sposób możemy również spróbować zmniejszyć czas przetwarzania danych, optymalizując pamięć. Stąd właśnie wywodzi się koncepcja MAT. Jak używać MAT? Tego dowiedzieć się można na polskiej stronie www.msi-polska.pl.

Matrox Parhelia - 2K/XP driver


Autor: DYD | źródło: Guru3D | 13:55
(2)Komentarzy (2)
Informacja dla niewielkiej grupy naszych Czytelników (patrz: sonda), ale oczywiście nie mniej ważnej dla nas. Na oficjalnym serwerze firmy Matrox ukazał się pakiet sterowników dla karty Matrox Parhelia o oznaczeniu 1.04.02.007. Sterowniki przeznaczone są dla całej linii kart Parhelia włącznie z P650 oraz P750. Driver przeznaczony jest tylko dla systemów Windows 2000/XP. Posiada certyfikat WHQL i został ogłoszony 16 czerwca (info). Po plik ze sterownikiem zapraszamy pod ten adres (8.71 MB). Dostępny jest także nowy BIOS v.1.03.00.006 dla tych kart. Szczegóły na stronie.

Corsair przygotował "parkę" TWINX-3700


Autor: DYD | źródło: X-bit labs | 13:49
(2)Komentarzy (2)
Firma Corsair Memory znana z wysoce wydajnych układów pamięci, wypuściła na rynek kolejny zestaw "bliźniaczych" pamięci TWINX przeznaczonych do pracy w trybie dwukanałowym (dual-channel). Nowe ultra szybkie pamięci Corsair pracują z zegarem 466MHz jednakże w trybie CAS3 w miejsce agresywnych timingów. Maksymalna teoretyczna przepustowość pojedynczego nowego modułu Corsair TWINX wynosi 3.70GB/s, a więc w trybie dwukanałowym ta "parka" może osiągnąć przepustowość rzędu 7.40GB/s.

Corsair rekomenduje użycie modułów TWINX-3700 z najnowszymi platformami dla Intel Pentium 4 - i865PE oraz i875P - oczywiście odpowiednio podkręconymi. Zalecane timingi nowych układów wynoszą 3-4-4-8 (CAS Latency - RAS Precharge - RAS-to-CAS Delay - RAS Active to Precharge). Zestaw pamięci TWINX-3700 oferowany będzie w parach pod da moduły 256MB lub 512MB, co umożliwi stworzenie wydajnego systemu zawierającego 512MB lub 1GB szybkiej pamięci. Dodatkowo, funkcja Plug-n-Frag (auto-configuration) automatycznie dostosuje ustawienia latencji do prędkości magistrali. Produkt Corsaira powinien niebawem być dostępny w sprzedaży - cena jeszcze nie jest znana.

VIA KT600 u producentów płyt


Autor: Pawel | źródło: X-bit labs | 13:32
(1)Komentarzy (1)
Firma VIA Technologies ogłosiła, że chipset KT600 jest już dostępny dla producentów płyt głównych. Jego wykorzystanie zapowiedziało ponad 20 firm. Wśród nich są m.in.: ABIT, Acorp, Albatron, AOpen, ASUS, Azza, Biostar, Chaintech, DFI, ECS, EPoX, FIC, Gigabyte, Jetway, MSI, Shuttle, Soltek, SOYO oraz QDI. Układ VIA KT600 zaprezentowany ponad miesiąc temu obsługuje procesory Athlon XP/Athlon/Duron z szyną 200, 266, 333 i 400MHz. Wspiera do 4GB pamięci PC2100, PC2700 lub PC3200 (DDR400) DDR i oferuje złącze AGP 8x. Do komunikacji pomiędzy mostkiem północnym i południowym wykorzystuje architekturę 8x V-Link. Podobnie jak poprzednik - KT400A, tak również i KT600 posiada kontroler pamięci FastStream64. Zdaniem VIA pierwsze płyty bazujące na nowym układzie pojawią się na rynku w lipcu.

AMD Athlon 64 z Dual-Channel


Autor: Pawel | źródło: X-bit labs | 12:45
(6)Komentarzy (6)
Jak podaje X-Bit Labs pierwsze partie procesorów AMD Athlon 64 trafią do sprzedawców już w sierpniu. Nie oznacza to jednak, że ich premiera odbędzie się wcześniej niż pierwotnie planowano. Znaczy to, że wrześniowa prezentacja tych procesorów nie będzie kolejną „papierową” premierą, gdyż procesory natychmiast trafią do sprzedaży.

Pierwszymi układami będą modele 1.80GHz i 2.0GHz oznaczone jako 3100+ oraz 3400+. Będą one posiadały 1MB pamięci cache L2. Później pojawi się Athlon 64 2.20GHz (3700+) wykonany jeszcze w procesie 0.13 mikrona. Następnie w połowie 2004 roku ukaże się najprawdopodobniej model taktowany częstotliwością 2.40GHz i oznaczony jako 4000+. Powstanie on w procesie 90 nanometrów. Najbardziej interesujące jest to, że 90 nanometrowy Athlon 64 o kodowej nazwie San Diego będzie obsługiwał dwukanałową pamięć. Oznacza to jednak, że począwszy od modelu 4000+ procesory będą korzystały z nowej podstawki - Socket 940 zamiast Socket 754. A więc Athlony 64 które będą miały premierę w tym roku będą niekompatybilne z najnowszymi układami. Teoretycznie nowe procesory będzie można używać w płytach głównych dla Opteronów bazujących na chipsecie NVidia nForce3 Pro. Nie jest to jednak jeszcze potwierdzona informacja.

Dla mniej zasobnych użytkowników wejdą na rynek Athlony 64 z 256KB pamięci cache L2. Pierwsze układy oparte na jądrze Paris będą produkowane w procesie 0.13 mikrona. W przyszłym roku ukażą się procesory bazujące na jądrze Victoria. Będą one wytwarzane w technologii 90 nanometrów. Nie będą jednak posiadały wsparcia dual-channel, a więc będzie można je instalować na płytach z Socket 754. W połowie 2005 roku AMD zaimplementuje kontroler DDR-II. Będzie to jednak oznaczało kolejną zmianę gniazda.

Nowe monitory EIZO Nanao z serii ColorEdge


Autor: Pawel | 11:33
(2)Komentarzy (2)
Firma EIZO Nanao Technologies wprowadza na rynek dwa nowe profesjonalne monitory LCD z serii ColorEdge. Są to 21.3-calowy ColorEdge CG21 oraz 18.1-calowy ColorEdge CG18. Posiadają one złącza analogowe i DVI oraz hub USB 1.1. W przypadku modelu ColorEdge CG21 kąt widzenia w pionie i w poziomie wynosi 170°. Rozmiar piksela to 0.270 na 0.270mm, a rozdzielczość 1600x1200. Ponadto monitor cechuje się jasnością na poziomie 250cd/m², kontrastem 400:1 i czasem reakcji 50ms. Wymiary monitora bez podstawki to 472 na 373 na 69 mm, a waga 7.0kg.

Drugie z urządzeń ColorEdge CG18 posiada plamkę o rozmiarach 0.2805x0.2805mm i kąt widzenia w obu kierunkach - 170°. Nominalna rozdzielczość to 1280x1024, jasność 250cd/m², kontrast 400:1, a czas reakcji 40ms. Jego wymiary bez statywu to 399 na 328 na 65mm, a waga 5.5kg. Cena ColorEdge CG21 zostałą ustalona na poziomie 2899 dolarów, natomiast za model ColorEdge CG18 zapłacimy 1859 dolarów. » czytaj dalej

HyperSnap-DX w nowej wersji


Autor: DYD | 11:18
Komentarzy (0)
Jeśli chcesz robić zrzuty ekranu to ta aplikacja jest dla Ciebie. Właśnie ukazała się wersja 5.11.02 programu HyperSnap-DX na razie tylko w wersji angielskiej. Polska wersja 5.11.02 powinna ukazać w ciągu kilku dni - na razie dostępna jest 5.11.01. HyperSnap-DX służy do przechwytywania ekranów z systemu Windows (zrzuty ekranu) oraz obróbki i edycji otrzymanych w ten sposób obrazów. Umożliwia też zrzuty z gier komputerowych pracujących w trybie pełnoekranowym, używających DirectX lub Glide, a także z niektórych programów odtwarzających video. Download wersji 5.11.01 dla systemów Windows 9x, NT4, Windows 2000 i Windows XP możliwy jest z tej lokalizacji (2.74 MB). Informacje co nowego? w wersji 5.11.02 dostępne są tutaj.

BenQ Joybook 5000


Autor: Pawel | źródło: Digit-Life | 11:05
Komentarzy (0)
Firma BenQ zaprezentowała swojego pierwszego notebooka opartego na technologii Centrino. BenQ Joybook 5000 cechuje się nowym wyglądem i długim czasem pracy – do 6 godzin. W skład tej serii wchodzą Joybook 5000-E01, Joybook 5000-E02 oraz Joybook 5000-E04. Posiadają one 14.1-calowe wyświetlacze mogące wyświetlać obraz w rozdzielczości 1024x768 XGA i cechujące się jasnością na poziomie 200cd/m². Zastosowane procesory to Intel Pentium M 1.3GHz – 1.5GHz, chipset i855, Intel PRO/Wireless 2100 802.11b WLAN, grafika ATI Mobile Radeon 9000 z 32MB pamieci, 256MB RAM DDR, dyski 30-40GB, napędy DVD/CD-RW, interfejsy USB2.0, IEEE 1394, PCMCIA oraz czytnik kart SD/MMC/MS. Rozmiary notebooków to 265 na 320 na 31 mm, a waga 2,4kg.

VIA PT800 od Solteka


Autor: DYD | źródło: X-bit labs | 10:48
Komentarzy (0)
Coraz więcej producentów płyt głównych zaczyna "wchodzić" w nowy układ PT800 firmy VIA Technologies. Jak dowiedział się wczoraj X-bit labs, firma Soltek - notabene zawsze bardzo lojalna wobec VIA - zamierza w niedługim czasie rozpocząć sprzedaż modelu płyty głównej o symbolu SL-85FRV2 opartego o chipset VIA PT800 + VT8237 i przeznaczonego dla platformy Socket 478 Intela.

Rozwiązanie ma zwierać połączenie dużej wydajności, z wieloma benefitami, jednakże bez konieczności głębszego sięgania do portfela. Płyta Soltek SL-85FRV2 będzie dostępna w dwóch, różniących się możliwościami i wyposażeniem wersjach. Ta bardziej rozbudowana - "wypasiona" wersja płyty z oznaczeniem SL-85FRV2-RL - będzie posiadać wsparcie dla wszystkich aktualnie dostępnych procesorów Pentium4 z magistralą Quad Pumped Bus 400, 533 oraz 800MHz, a ponadto znajdziemy: trzy gniazda DIMM z możliwością obsadzenia do 3GB pamięci typu PC2100, PC2700 lub PC3200 (DDR400), AGP 8x, 6 slotów PCI, dwukanałowy kontroler ATA-33/66/100/133, dwukanałowy kontroler Serial ATA-150 (RAID 0, 1, 0+1), 8 portów USB 2.0, 10/100Mb/s LAN VIA VT6103, 6-ścio kanałowy układ dźwiękowy audio. Płyta (PCB) będzie w kolorze czerwonym, jak widać na załączonym zdjęciu.

 
Środa 18 czerwca 2003

Hercules 3D Prophet 9600 Pro


Autor: Pawel | źródło: digit-life | 21:03
(17)Komentarzy (17)
Firma Hercules zaprezentowała nową kartę graficzną 3D Prophet 9600 Pro opartą na układzie ATI Radeon 9600 Pro. Posiada ona 128 megabajtów pamięci DDR. Taktowanie rdzenia wynosi 400 MHz, zaś pamięci 600 MHz.

Karta posiada złącze analogowe, DVI-I oraz TV. 3D Prophet 9600 Pro cechuje się tradycyjnym niebieskim kolorem płytki PCB. Również miedziane radiatory znajdujące się na rdzeniu są koloru niebieskiego. W zestawie znajdziemy przełącznik DVI-I—>VGA oraz oprogramowanie w postaci PowerDVD oraz grę firmy Interactive Take2 - Vietcong. Przewidywana cena karty to 290 euro. » czytaj dalej

Doniesienia z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:34
Komentarzy (0)
 • Sirius.PL: ATI Radeon 9800Pro vs. GF FX 5800 Ultra. Ciekawie wyglada polaczenie AF z AA. Z uwagi na wieksza przepustowosc pamieci tu Radeon troszeczke wysuwa sie na prowadzenie. Do rozdzielczosci 1024x768 warto wlaczyc oba "ulepszacze" obrazu. Przydac sie to moze w starszych grach z ograniczeniem maksymalnej rozdzielczosci. Wydajnosc jest wówczas znakomita, a efekt graficzny bardzo dobry. Od 1280x1024 zabki sa jednak na tyle male, a spadek wydajnosci chwilami moze okazac sie tak znaczacy, ze chwilami gra staje sie utrudniona. No chyba ze zadowolimy sie trybem AA2x jak widac to w przedostatnim tescie. W takim wypadku Radeon pokazuje pazurki i ostro drapie FX-a.

 • IN4.PL: Gigabyte GA-8IK1100 (i875P). Tym razem w testach plyta Gigabytea z chipsetem i875P. Model GA-8IK1100, dzieki temu, ze zostal odchudzony z dodatkowego wyposazenia, a jednoczesnie nie jest ono zbyt ubogie, stal sie jedna z tanszych plyt glównych z chipsetem i875P. Oferuje tez cos wiecej niz pozostale plyty na tym ukladzie - 6 gniazd DIMM.

 • OCPC.INFO: Nowy serwis OCPC.INFO ruszył pełną parą. Na stronie znajdziecie różne artykuły i ciekawe wiadomości z sieci. Na początek recenzja karty graficznej Palit DAYTONA GeForce FX 5200. A już wkrótce kolejne recenzje: karty graficzne, czarne cdromy oraz jako jeden z niewielu serwisów przetestujemy karty sieciowe. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Nas.

 • PC Vortal: www.pc-vortal.prv.pl. Strona jest w sieci od ok. 2 i 1/2 mieciąca. Na vortalu znajdziesz m.in.: posiadamy ok. 13 artykułów, księge gości, forum, chat (na razie nie dostępny), download (152 pliki), system logowania, 2 skórki, ankieta, kalendarz, strona jest zgłoszona do konkursu bazuka.pl, newsy są pisane tylko jak redakcja ma czas (czyli ok 2-4 na dzień).

 • Inżynierowie ABIT-a ujarzmiają chipset 865PE


  Autor: DYD | źródło: Abit | 17:30
  Komentarzy (0)
  Game Accelerator - nowy element wyposażenia serii płyt ABIT IS7 (oraz IC7). Opracowana przez inżynierów firmy ABIT nowa wersja BIOS-u dla płyt z serii IS7 odblokowała chipset Intel 865PE. W BIOS-ie, w sekcji ABIT SoftMenu do dyspozycji użytkowników dostępna jest nowa opcja - Game Accelerator - która pozwala na wybór jednego z następujących ustawień: "Auto", "Turbo", "Street Racer" oraz "F1". Korzystając z nich użytkownicy mają możliwość zoptymalizować działanie systemu zależnie od możliwości posiadanych przez nich modułów pamięci. Każde z wymienionych ustawień pozwala zwiększać ogólną wydajność peceta. Opcja "F1" dedykowana jest tym, dla których liczy się wyłącznie największa moc i "wyścigowa" prędkość. Decydując się na wydajność na poziomie "F1" należy pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie warunki pracy systemu. Niewystarczające chłodzenie lub kiepski sprzęt towarzyszący (karty rozszerzające, pamięć masowa itp.) doprowadzić mogą do spalenia płyty.

  Jak zaopatrzyć się w ABIT Game Accelerator dla płyt IS7? O tym w dalszej części informacji. » czytaj dalej

  SanDisk z licencją na Memory Stick


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 17:03
  Komentarzy (0)
  SanDisk oraz Sony podpisały umowę, na mocy której współpraca obu firm zostanie jeszcze bardziej zacieśniona. Wcześniej - we wrześniu 2001 - obie firmy zawarły umowę odnoście dystrybucji pamięci typu Memory Stick. W styczniu 2003 roku wspólnie opracowały standard Memory Stick PRO. Dzięki współpracy SanDisk może samodzielnie je produkować. Podpisana obecnie umowa pozwala tej firmie również produkować i sprzedawać pamięci Memory Stick, Memory Stick Duo, Memory Stick z Memory Select (przełączane banki) pod własną marką. Produkcja pamięci ma się rozpocząć jeszcze w tym kwartale. Według International Data Corporation pamięci Memory Stick stanowią 25 procent wymiennych pamięci flash, głównie stosowane w aparatach cyfrowch.

  HP z Athlonem 64 na pokładzie


  Autor: R4v | źródło: AMDZone | 15:31
  (14)Komentarzy (14)
  Choć do zapowiadanej premiery procesorów AMD Athlon 64 pozostało jeszcze trochę czasu, producenci komputerów przygotowują powoli swoje 64-bitowe modele. Na stronie HP pojawił się dokument, który przedstawia specyfikację komputera opartego na 64-bitowym procesorze AMD. Maszyna wykorzystuje układ Athlon 64 3100+, taktowany zegarem 1.8GHz i posiadający 1MB pamięci cache L2. Płyta główna Boxster-UL6E korzysta z chipsetu VIA K8T400M. Znajdziemy na niej 3 sloty PCI i jeden AGP. Pozostała część specyfikacji budzi jednak pewne kontrowersje. Komputer wyposażono w jedynie 256MB pamięci DDR266 (2x128MB) i kartę grafiki GeForce 4 MX 440 ze 128MB pamięci. Więcej informacji na temat konfiguracji znajdziecie w tym pliku PDF.

  IBM rozszerza ofertę Thinkpadów


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Inquirer | 13:01
  Komentarzy (0)
  Big Blue wprowadziło do sprzedaży kolejne dwa modele urządzeń Thinkpad T40, z procesorami Pentium M 1,3GHz. Komputery posiadają kartę grafiki ATI Mobility Radeon 7500/32MB, 256MB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 2GB, dysk twardy o pojemności 30GB, napęd DVD 24x-8x, wbudowany modem V90 i kartę Ethernet 10/100. Obydwa Thinkpady T40 posiadają 14,1-calowe monitory LCD, pracujące w rozdzielczości 1024 x 768. Za pośrednictwem Ultrabay mogą być dołączane do komputerów dodatkowe zewnętrzne dyski twarde.

  Urządzenia o grubości jednego cala, ważą 2,025 kg wraz z baterią, która pozwala na pięciogodzinną ciągłą pracę. Jeden z nowych modeli posiada możliwość rozbudowy o moduł łączności bezprzewodowej i preinstalowany system Windows XP Professional. Cena nowych Thinkpadów zaczyna się od 1499 USD.

  PowerStrip 3.42.398 Beta


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:16
  Komentarzy (0)
  Dostępna jest nowa Beta (17/06) wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwera entechtaiwan.com (714 KB).

   
  Wtorek 17 czerwca 2003

  Nowe Athlony XP-M


  Autor: R4v | źródło: AMD | 20:16
  (8)Komentarzy (8)
  AMD przedstawia nowe procesory dla komputerów przenośnych. Firma AMD przedstawiła dzisiaj trzy nowe procesory przeznaczone dla notebooków. Wszystkie trzy wykorzystują najnowsze jądro Barton. Niskonapięciowe modele Athlon XP-M 2000+ i Athlon XP-M 1900+ przeznaczone są dla komputerów przenośnych typu thin-and-light i mają im zapewnić wystarczającą wydajność przy małej wadze i długim czasie pracy na bateriach.

  Najmocniejszy układ, Athlon XP-M 2800+, będzie konkurentem Mobile Pentium 4. Trafi on do dużych notebooków, które odpowiadają możliwościami komputerom typu desktop. Modele 2000+ i 1900+ będą oferowane w cenach odpowiedni $134 i $123, natomiast model 2800+ ma kosztować $230. Informacja prasowa dostępna jest na AMD.Com

  Duża impreza dla graczy coraz bliżej


  Autor: DYD | 19:49
  (8)Komentarzy (8)
  Dwa dni szaleństwa gier: 'Intel Pentium 4 PC Arena 2003'. W dniach 28-29 czerwca 2003 r. w klubie "Skarpa" w Warszawie odbędzie się największe w Polsce spotkanie entuzjastów rozrywek komputerowych: "Intel Pentium 4 PC Arena 2003". Na zawodników czeka wiele emocji i atrakcji.

  Uczestnicy dwudniowego turnieju miłośników gier komputerowych dostaną do dyspozycji ponad 100 komputerów najnowszej generacji, wyposażonych w procesory Intel Pentium 4 z technologią Hyper-Threading, zapewniającą oszałamiającą szybkość akcji i zapierające dech w piersiach efekty wizualne i dźwiękowe. Zawodnicy będą mogli spróbować swych sił w najsławniejszych, kultowych grach, wykorzystujących zaawansowane możliwości nowoczesnych komputerów. Maraton gier komputerowych rozpocznie się w sobotę 28 czerwca br. godzinie 9:30 i będzie trwał z krótką przerwą do godziny 22:00 dnia następnego. W sobotę odbędą się rozgrywki indywidualne, zaś w niedzielę - drużynowe. Udział w turnieju jest nieodpłatny. » czytaj dalej

  Nowa seria aparatów cyfrowych Photon


  Autor: DYD | źródło: MMV | 18:56
  Komentarzy (0)
  Nowe 'cyfrówki' od znanego producenta sprzętu. W sprzedaży pojawiły się aparaty cyfrowe firmy PENTAGRAM z linii Photon: Photon 33 Zoom-3 oraz Photon 41 Zoom-3 o matrycach zbudowanych z odpowiednio 3,3 i 4,1 milionów pikseli. Oba aparaty wyposażone są w 3-krotny zoom optyczny oraz 2-krotny zoom cyfrowy. Wśród przydatnych funkcji znalazły się m.in. 4 tryby kontroli balansu bieli oraz możliwość ręcznej regulacji ostrości i zmiany czasu ekspozycji.

  Na dołączonej karcie Compact Flash 32 MB można zmieścić do 620 zdjęć w rozdzielczości 640 x 480. W pakiecie Combo dodatkowo 4 akumulatorki, ładowarka i płyta CD z oprogramowaniem do obróbki obrazu Corel 9 Essentials. Ceny detaliczne brutto: Photon 33 Zoom-3 (3.21 miliona pikseli) - 990 PLN, Photon 33 Zoom-3 Combo (3.21 miliona pikseli) - 1190 PLN oraz Photon 41 Zoom-3 Combo (4.13 miliona pikseli) - 1690 PLN.

  Nowe przenośne komputerki Clie


  Autor: R4v | źródło: CNet/Sony | 15:52
  Komentarzy (0)
  Sony przygotowało dwa nowe palmtopy z serii Clie. PEG-NX80V i PEG-NX73V pracują pod kontrolą systemu PalmOS 5.0 i, podobnie jak ostatnie produkcje Sony, zostały wyposażone w kamerę i obracany ekran o rozdzielczości 320x480 oraz klawiaturę. W stosunku do poprzedników dodano przyciski funkcyjne na panelu z ekranem. Po raz pierwszy w produktach Sony, poza slotem dla kart Memory Stick, znajdziemy także gniazdo Compact Flash Typ II. Służy ono do podłączenia karty WLAN, ale zapewnia także ograniczone możliwości użycia kart pamięci. Komputerki są także tradycyjnie wyposażone w odtwarzacz MP3. NX80V kosztuje $600, natomiast NX73V sprzedawany jest w cenie $500.

  Player MP3 od Creative nie tylko do MP3


  Autor: DYD | źródło: iXBT | 15:40
  (4)Komentarzy (4)
  Słuchaj MP3, radia, przenoś dane i nagrywaj głos. Firma Creative, która ostatnio obchodziła uroczyście 5-cio lecie działalności firmy w Polsce, ogłosiła nowy, przenośny odtwarzacz MP3 - na razie tylko w kraju "kwitnącej wiśni". Urządzenie oferowane pod nazwą Digital MP3 Player LX200 to nie tylko zwyczajnym odtwarzacz plików MP3. Player posiada 256 magabajtów wbudowanej pamięci (dostępna będzie także wersja ze 128 MB), opcje tunera radiowego z częstotliwościami FM, a także funckje dyktafonu (do 16 godzin nagrań) i przenośnego napędu flash. Trzeba przyznać, że jak na tak małe urządzenie, możliwości są pokaźne...

  Digital MP3 Player LX200 wspiera popularne formaty dźwiękowe, takie jak: MP3 (320Kbps, VBR), WMA (128Kbps w FAT32, 192Kbps w trybie FAT16), ADPCM (mono, 32Kbps; dla dyktafonu). Poziom sygnału do szumu SNR wynosi poniżej 88dB. Bateria (3.7V, 500mAh) umożliwia do 10 godzin pracy. Urządzenie korzysta z portu USB1.1 do przenoszenia danych i ładowania akumulatorka (około 2.5 godziny). Wymiary: 80x17.5x45mm, waga: 51 g (łącznie z baterią). Obsługiwana systemy to Windows 98 SE/Me/2000 Professional/XP. Sugerowana cena (nie europejska) wynosi $170. Czekamy na wejście urządzenia na nasz rynek.

  Rynek Linuksa skazany na sukces


  Autor: DYD | źródło: 4Press / The Register | 14:33
  (2)Komentarzy (2)
  Dobra passa linuksowych rozwiązań trwa. Jak przewidują analitycy IDC, w ciągu najbliższych czterech lat nastąpi ogromny wzrost sprzedaży w sektorze serwerów linuksowych, a co za tym idzie - szersze wykorzystywanie oprogramowania o otwartym kodzie. Jak szacuje IDC, tegoroczna sprzedaż serwerów z Linuksem w Zachodniej Europie wyniesie 162 tys. sztuk, zaś wartość tego rynku osiągnie poziom 621 mln USD. Na koniec 2007r. liczby te ulegną trzykrotnemu zwiększeniu, co oznacza że na rynku zostanie sprzedanych blisko pół miliona serwerów linuksowych. Niższe koszty posiadania i redukcja opłat licencyjnych będą głównymi czynnikami napędzającymi ten sektor.

  "Faktem jest, że wszyscy główni sprzedawcy serwerów na świecie są przygotowani do zwiększonej sprzedaży i wsparcia urządzeń opartych na Linuksie, co wpłynie korzystnie na rozprzestrzenianie się tego systemu operacyjnego" - powiedział Martin Hingley, wiceprezes IDC European Systems Group. Według Hingley'a proces sądowy SCO/IBM może chwilowo ograniczyć rynek Linuksa, jednak długofalowo wzrost popularności tego systemu operacyjnego jest nieunikniony. » czytaj dalej

  Colin McRae Rally 3 PL już w tłoczni


  Autor: DYD | źródło: CD Projekt | 14:25
  (7)Komentarzy (7)
  Długo oczekiwana trzecia część gry rajdowej Colina już się produkuje. Dziś firma CD Projekt poinformowała, że polska wersja gry Colin McRae Rally 3 trafiła dzisiaj do tłoczni! Jedna z najbardziej oczekiwanych gier tego roku pojawi się więc w sprzedaży już za 10 dni (26 czerwca)! CD Projekt ujawnił również dzisiaj finalny wizerunek pudełka polskiej wersji CMR3 - zrzut z pudełka na załączonym do newsa obrazku.

  Colin McRae Rally 3 PL pojawi się w sprzedaży na 3 płytach CD i w cenie 99,90 PLN. Wielkie odliczanie zostało zatem rozpoczęte. Jeśli już teraz chcesz sprawdzić próbki z nowego Colina, kliknij tutaj - zamieściliśmy tam zrzuty ekranu oraz link do demo wersji CMR3.

  Polskie instrukcje od ATI


  Autor: Kris | 13:45
  Komentarzy (0)
  Zestaw instrukcji dla kart z układami ATI w formacie PDF po polsku do pobrania z TPC. Zgodnie z tym co obiecywałem przesyłam posiadane instrukcje użytkowania kart Radeon, All-In-Wonder oraz pakietu Multimedia Center w języku rodzimym, w formacie pdf. Zostały one przygotowane przez ATI i moim zdaniem mogą być dobrym "zaczepieniem" dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki z kartami ATI i czują się trochę zagubieni wśród opcji sterownika. Szkoda, że dystrybutorzy kart z układami ATI nie dodają do pudełka takiego gotowca w formie papierowej.
  BTW: Przypomniałem sobie, że jeszcze niedawno ATI serwowało naszym rodakom sterowniki straszące "Otwartym GL" i "Bezpośrednim 3D". Jest postęp! ...

  "Kostka" Nintendo złamana?


  Autor: DYD | źródło: 4Press / CDR-Info | 13:18
  (2)Komentarzy (2)
  Grupa hakerska StarCube umieściła w Internecie pierwsze pliki dla konsoli Nintendo GameCube. Oznacza to, że najprawdopodobniej już wkrótce na "kostce" będzie można uruchamiać pirackie gry. Hakerom udało się skopiować grę "The Legend of Zelda: The Wind Waker", przygotowali też aplikację do uruchamiania kopii programów. Do wykorzystania pirackich gier użytkownicy GameCube będą musieli jednak zainstalować w swojej konsoli mod-chipy, których na dzień dzisiejszy nie produkuje żadna firma. Wydaje się jednak dość prawdopodobne, że takie układy wkrótce pojawią się na rynku. Aby wykorzystać standardowe nośniki DVD-R z pirackimi kopiami gier (oryginalne płytki Nintendo mają średnicę 8 cm), użytkownicy konsoli będą musieli także zdjąć górną część obudowy konsoli.

  Tym samym Nintendo GameCube dołącza do niechlubnej listy "spiraconych" platform, na której znalazły się już konkurujące z "kostką" konsole Sony PlayStation 2 i Xbox Microsoftu. Paradoksalnie złamanie zabezpieczeń antypirackich może przyczynić się do wzrostu zainteresowania znajdującą się na skraju rynkowej śmierci konsolą. Pozostaje jednak pytanie, czy producentowi zależy na popularności osiągniętej takim kosztem...

  Novell wspomaga drobną przedsiębiorczość


  Autor: DYD | źródło: Konferencja prasowa | 13:14
  (1)Komentarzy (1)
  Novell oferuje małym firmom bezpłatny, gotowy zestaw oprogramowania sieciowego w postaci pakietu Novell Small Business Suite Starter Pack. W dniu dzisiejszym firma Novell oficjalnie ogłosiła podczas konferencji prasowej w Warszawie swoją nową inicjatywę dla wsparcia drobnej przedsiębiorczości w Polsce. Zestaw oprogramowania, który w wersji komercyjnej kosztuje ponad 1000 Euro (netto) będzie dostępny bezpłatnie z licencją na trzy stanowiska w sieci lokalnej. Dzięki tej akcji Novell zamierza umożliwić małym firmom dostęp do zaawansowanych rozwiązań informatycznych bez konieczności inwestowania w zakup oprogramowania. Po 90-ciu dniach użytkowania firma korzystająca z pakietu musi aktywować/rejestrować swoją kopię pakietu u wybranego resellera z certyfikatem CNS. Wersja darmowa pakietu nie będzie posiadała także darmowego wsparcia technicznego firmy Novell.

  Pakiet Novell Small Business Suite Starter Pack oparto na sieciowym systemie operacyjnym NetWare 6 zapewniając m.in. dostęp do danych firmowych za pośrednictwem komputerów biurowych, laptopów oraz urządzeń typu PDA. Ponadto w skład pakietu wchodzi poczta elektroniczna i system pracy grupowej (GroupWise 6), narzędzie dostosowujące komputery do indywidualnych wymagań pracowników (ZENWoks for Desktops 3.2) oraz system ochrony sieci podłączonej do Internetu (BorderManager 3.7). Na koniec zdjęcia pakietu, który będzie dostępny już od tego miesiąca.

  Nowa konstrukcja myszki od Labteca


  Autor: DYD | źródło: Info prasowe | 12:43
  (3)Komentarzy (3)
  Labtec przedstawia nową myszkę komputerową przeznaczoną głównie dla użytkowników komputerów przenośnych. Niewielkich rozmiarów myszka Labtec Mini Wireless Optical Mouse to rozwiązanie do osób podróżujących, używających komputerów typu notebook, lub posiadających niewiele miejsca na biurku - to również myszka dla najmłodszych, których dłonie są niewielkie i świetnie pasują do myszy niewielkich rozmiarów. Labtec Mini Wireless Optical Mouse to mysz optyczna (sensor 800 dpi) i bezprzewodowa (radiowa technologia transmisji danych, zasilanie poprzez 2 paluszki AAA).

  Ciekawą innowacją jest przechowywanie nadajnika w trakcie podróży. Zazwyczaj każdy podróżujący użytkownik komputera musiał pilnować zarówno myszki jak i odbiornika (w przypadku myszek bezprzewodowych). Inżynierowie Labteca wymyślili bezpieczny sposób na magazynowanie / chowanie odbiornika - zamyka się go na czas podróży wewnątrz myszy. W momencie umieszczenia odbiornika w spodzie myszki odcinane jest jej zasilanie, oszczędzając tym samym baterie. Myszka Labtec Mini Wireless Optical Mouse objęta jest dwuletnią gwarancją producenta. Cena urządzenia to 145 PLN brutto. » czytaj dalej

  Uniwersytet bez kabli


  Autor: DYD | źródło: 4Press / New Scientist | 12:19
  Komentarzy (0)
  Holenderski Uniwersytet Twente uruchomił największą w Europie sieć bezprzewodową. Studenci i pracownicy uczelni mogą korzystać z dostępu do Internetu na całym terenie przeszło 140-hektarowego campusu. Rozwiązanie oparte jest głównie na protokole 802.11b, oferującym transfer z prędkością do 11Mb/s. Aby pokryć zasięgiem tak duży obszar - w tym wszystkie budynki, park, a nawet basen - zainstalowano aż 650 punktów dostępowych. Każdy z nich ma zasięg około 100 metrów. Rzecznik prasowy uniwersytetu, Wiebe van der Veen, wyraził nadzieję, że sieć Wi-Fi pozwoli studentom na odbywanie zajęć w małych, efektywnych grupach - także poza ścianami uczelnianych budynków. "To udogodnienie otwiera możliwości dla zastosowania zupełnie nowych metod edukacji" - powiedział van der Veen.

  Na Uniwersytecie Twente studiuje około 6 tys. osób. Władze uczelni oczekują, że studenci sami wymyślą nowe metody wykorzystania technologii bezprzewodowej. Uniwersytet planuje też dzierżawę systemu dla firm programistycznych i sprzętowych pracujących nad rozwiązaniami dla technologii Wi-Fi. W budowie sieci pomogły firmy Cisco i IBM.

   
  Poniedziałek 16 czerwca 2003

  Nowe lekkie noteboooki VAIO z Pentium M


  Autor: DYD | źródło: iXBT | 22:34
  (1)Komentarzy (1)
  Sony po niedawno ogłoszonej rodzinie notebooków VAIO PCG-TR opartej na technologii Centrino, ogłasza na amerykańskim rynku specyfikację nowego notebooka VAIO PCG-TR1A. Model ten jest już dostępny na witrynie firmy Sony (www.sonystyle.com) dla klientów z USA. Przejdźmy najpierw do jego specyfikacji.

  Jak przystało na produkt zawierający Centrino na pokładzie, procesor, chipset i LAN dostarcza firma Intel. VAIO PCG-TR1A zbudowany jest na procesorze Pentium M z zegarem 900MHz typu ULV (Ultra Low Voltage), chipsecie Intel 855GM (zawierający zintegrowaną grafikę z 64MB udostępnionej pamięci). Za kontroler sieciowy odpowiedzialny jest układ Intel PRO/Wireless 2100. Noteboook wyposażony został w 10.6" szeroki ekran LCD (1280x768) z technologią XBRITE, 512MB DDR SDRAM (z możliwością rozbudowy do 1GB), twardy dysk 30GB, wbudowany napęd combo DVD/CD-RW, V.90 modem, Ethernet 10BASE-T/100BASE-TX, slot PC Card Type I/Type II dla obsługi kart pamięci Memory Stick. Ciekawostką znaną w innych modelach notebooków VAIO jest wbudowana kamera (CMOS sensor, 640x480, 370,000 pixel, MotionJPEG). Nie zabrakło wejść znanych standardów takich jak IEEE 1394, czy USB2.0.

  Na standardowej baterii Li-Ion dołączonej do notebooka, producent deklaruje nieprzerwaną pracę po pełnym jej naładowaniu w zakresie 2.5 - 7.0 godzin (lub 3.5 - 11.0 godzin przy baterii o większej pojemności). Wymiary tego urządzenia to 34.7x269.2x187.9mm, waga 1.27kg (z baterią). Cena notebooka na witrynie SonyStyle wynosi $1999. Dokładna specyfikacja dostępna jest tutaj.

  Dobre prognozy dla branży medialnej


  Autor: DYD | źródło: 4Press / Europemedia | 22:08
  Komentarzy (0)
  Jak wynika z najnowszych szacunków PricewaterhouseCoopers, przez najbliższe pięć lat branża rozrywkowa i medialna będzie doświadczać umiarkowanego, ale stałego wzrostu na średnim poziomie 4,8% rocznie, a do 2007r. wartość tego segmentu rynku osiągnie 1,2 bln Euro. Jak twierdzi Kevin Carton, główny analityk działu mediów PricewaterhouseCoopers - “Zasadniczo na rynku mediów cyfrowych panuje kompromis. Z jednej strony, nowe produkty i usługi generowane przez nowoczesne technologię i łącza szerokopasmowe będą wywoływały wzrost rynku, z drugiej strony temu biznesowi będzie zagrażało przede wszystkim piractwo”.

  PricewaterhouseCoopers przewiduje, że wprowadzanie nowoczesnych technologii, wraz z rosnącą popularnością łącz szerokopasmowych, zwiększy możliwości szerszej dystrybucji cyfrowej telewizji, gier wideo, dostępu do Internetu czy kina domowego (wspieranego przez format DVD). Koncerny medialne obserwują bezprecedensową ekspansję łącz szerokopasmowych – wzrost o blisko 30% rocznie – a jak przewidują specjaliści do 2007r liczba gospodarstw domowych podłączonych do łącz szerokopasmowych zwiększy się trzykrotnie i osiągnie poziom ponad 135mln. » czytaj dalej

  RightMark Audio Analyzer 5.1


  Autor: DYD | źródło: W2S | 16:38
  Komentarzy (0)
  W weekend ukazała się nowa wersja programu do testowania kart dźwiękowych. RightMark Audio Analyzer to aplikacja, która umożliwia w prosty sposób zmierzyć najważniejsze parametry układu dźwiękowego zainstalowanego na karcie. Mierzone są takie parametry, jak odstęp sygnału od szumów, dynamika, charakterystyka częstotliwości czy separacja kanałów stereo. Więcej informacji o programie oraz dokładny opis jego możliwości znajdziecie na oficjalnej stronie audio.rightmark.org. Najnowsza wersja 5.1 posiada m.in. nowe standardy częstotliwości dla testu IMD oraz wsparcie dla plików (Microphone Data File). RightMark Audio Analyzer w wersji 5.1 dla systemów Microsoft Windows 2000, XP, 95/98/98SE/ME można pobrać stąd (654 KB).

  ATi R420


  Autor: R4v | źródło: Rage3D | 16:00
  (8)Komentarzy (8)
  Jeszcze dobrze nie jest znana specyfikacja układu ATi R400, a już pojawiają się pogłoski na temat R420. Układ jest rozwijany pod kodową nazwą Loki. Ma on posiadać zupełnie nową architekturę, która zapewnić ma wysoką wydajność w przyszłych grach. Karty z tym GPU będą współpracować z magistralą PCI Express. R420 ma zadebiutować w listopadzie, a pierwsze karty powinny się pojawić już na początku przyszłego roku. Problemem w tym wypadku będzie brak płyt ze obsługujących PCI Express. W początkowej fazie ATi zamierza rozwiązać problem poprzez zastosowanie mostka PCI Express to AGP. R420 ma będzie obsługiwał Pixel i Vertex Shader w wersji 3.0, co ma zapewnić pełną programowalność układu oraz wprowadzić nowe efekty. W związku z ostatnimi doniesieniami o dostawach układów GDDR3 przez Microna, można się spodziewać, że ta właśnie pamięć będzie współpracować z R420.

  Nano-pamięci Nantero


  Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 12:55
  (5)Komentarzy (5)
  Bostońska firma Nantero zaprezentowała pierwszy układ pamięci wyprodukowany z użyciem nanotechnologii. Stworzony przez Nantero chip NRAM (Nanotechnology RAM) może pomieścić aż 10GB danych.

  Układy NRAM wykorzystują węglowe nanorurki o średnicy wynoszącej miliardową część metra. Nanorurki umieszczone na krzemowej płytce, dzięki czemu technologia produkcji układów NRAM odbywa się z wykorzystaniem fotolitografii – proces przebiega w sposób bardzo zbliżony do produkcji zwykłych układów pamięci. Według Nantero, układy NRAM łączą w sobie szybkość i niskie koszty produkcji właściwe układom DRAM z zaletami chipów flash, które przechowują dane także po odłączeniu zasilania. Propozycja wydaje się o tyle ciekawa, że po upowszechnieniu mogłaby zastąpić kilka stosowanych dziś równolegle typów pamięci – nie tylko DRAM i flash, ale także np. dyski twarde. » czytaj dalej

  Seagate wchodzi na rynek notebooków


  Autor: DYD | 12:54
  (2)Komentarzy (2)
  Seagate zarówno na świecie jak i na konferencji prasowej w Warszawie oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności na rynku dysków twardych przeznaczonych dla notebooków poprzez dostawy produktu o nazwie Momentus. Produkt firmy Seagate łączy wydajność napędu o prędkości 5,400 obr./min. z niewielkim zużyciem baterii tradycyjnych dysków twardych do notebooków o prędkości 4200 obr./min. 2.5 calowy Momentus będzie dostępny w wersjach o pojemności 20 lub 40 GB, 2 lub 8MB pamięcią cache, odpornością na wstrząsy na poziome 225G oraz zbudowany w oparciu o technologię pracy silników SoftSonic. Ceny na polskim rynku na razie nie są znane. Firma Seagate dzięki wejściu w segment komputerów przenośnych liczy na powiększenie swojego udziału w rynku producentów twardych dysków.

  Dyski Momentus Seagete nie tylko kieruje do notebooków, ale także widzi ich zastosowanie w przenośnych kieszeniach USB2.0 czy FireWire, odtwarzaczach MP3 o dużej pojemności oraz serwerach typu Blade. Testy wydajnościowe wykonane przez Seagete wykazują, że Momentus jest 47 procent szybszy przy otwieraniu 12-megabajtowego pliku Excel, 30 procent szybszy podczas kopiowania 170-megabajtowego folderu oraz 47 procent szybszy podczas zamykania Windows XP niż standardowe napędy do notebooków o prędkości 4200 obr./min. W opcji 8-Mb cache, dysk pracuje do 15 procent szybciej. Seagate dostarcza obecnie dyski twarde Momentus klientom OEM - już teraz z HP i firmą Acer.

  NEC i Samsung: współpraca OEM


  Autor: DYD | źródło: 4Press / ZDNet | 12:35
  Komentarzy (0)
  Samsung będzie sprzedawać wydajne serwery produkowane przez firmę NEC. W ramach umowy NEC w ciągu najbliższych 3 lat dostarczy koreańskiemu koncernowi około 300 sztuk high-endowych serwerów Express 5800. Samsung będzie je sprzedawać w ramach swojego brandu. Cena jednego serwera Express 5800 to około 850 tys. USD. Korzystając ze wsparcia NEC-a, Samsung chce rozwijać swoją ofertę o zaawansowane systemy informatyczne. Firma jest już uznaną marką w dziedzinie elektroniki i półprzewodników, jednak na rynku serwerów nie posiada praktycznie żadnego doświadczenia.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL