Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 17 listopada 2001  
    

Garść nowych plików w skrócie


Autor: Martinez | 12:17
(3)Komentarzy (3)
Jest już nowy (817 KB) ALI AGP Driver 1.82 oraz nowy (2.10 MB) Clone CD v3.2.1.1 z poprawioną współpracą z systemem WinXP. Zmiany: poprawiona obsługa języków; naprawiono problemy z odinstalowaniem programu; przed instalacja jakiegokolwiek programu firmy Elaborate Bytes (np. DVD Region Killer 2) należy uaktualnić swoją wersję CloneCD na v3.2.1.1 w przeciwnym razie może się zdarzyć, że wszystkie CD-Rom'y znikną z okna Mój Komputer. I najlepsze na koniec SB Live!Ware 3 WDM dla XP, wersja sterowników 5.12.1.3512 WHQL-XP. Download (UWAGA!!! plik waży 56,8 MB). Ponieważ za dobrze u mnie nie jest z francuskim, odsyłam do serwisu: www.fdrsoft.fr.fm.

Większa wydajność w Radeonach?


Autor: Martinez | 12:11
Komentarzy (0)
Jak donosi serwis Radeonic, najnowsze sterowniki dla kart ATI Radeon 8500 w wersji 7.206 dla systemów Windows 9X/ME, można zainstalować także na innych modelach z serii Radeon. Trzeba "na siłę" zgodzić się na instalację mimo braku HARDWARE SUPPORT w tych driverach. Stuart Davidson chwali się aż 300 punktowym skokiem w 3DMark'u 2001... Może warto spróbować?

Gainward Detonators 22.40 WHQL


Autor: Martinez | 11:57
Komentarzy (0)
Na niemieckiej stronie www.gainward.de/download ukazały się certyfikowane sterowniki (WHQL) dla kart firmy Gainward w wersji 22.40 przeznaczone dla wszystkich systemów operacyjnych. Wspierane są następujące karty: Gainward GeForce3 TI, Gainward GeForce2 TI, Gainward GeForce3, Gainward GeForce2 Ultra, Gainward GeForce2 Pro/400, Gainward GeForce2 GTS, Gainward GeForce2 MX, Gainward GeForce 256, Gainward TNT, Gainward Vanta, Gainward TM64, Gainward TNT2, Gainward TNT2 Ultra, Gainward TNT2 Pro.

 
Piątek 16 listopada 2001

Rage3D Radeon Tweaker 3.0 Beta 2


Autor: DYD | 23:20
Komentarzy (0)
Wczoraj pisaliśmy pisaliśmy o wersji Beta 1, a dziś Marcin naprowadził nas na wersję Beta 2 narzędzia Rage3D Radeon Tweaker, który jest asystentem "tweakującym" wszystkie karty ATI z rodziny Radeon. W nowej wersji wprowadzono następujące innowacje:
 1. poprawiono główny błąd zawieszania się winXP podczas przechodzenia pomiędzy oknami
 2. poprawiono zakładkę OVERCLOCKING dla kart R7500/8500
 3. standardowo zablokowano MEMORY/CLOCK Time'ing, można go oczywiście bez problemu włączyć
Systemy operacyjne wspierane przez Rage3D Radeon Tweaker to Windows 98/98SE/ME, Windows 2000, Windows XP i Windows NT 4.0. Najnowszy Rage3D Radeon Tweaker można pobrać z serwera soundcardcentral.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (548 KB).

Dwie łaty od Microsoftu


Autor: DYD | 20:14
Komentarzy (0)
Marcin (dzięki!) poinformował o dwóch nowych łatkach wypuszczonych przez Microsoft. IIS Lockdown Tool to narzędzie dla administratorów serwerów IIS, dzięki któremu zablokujemy opcje mogące ułatwić zhakowanie tychże serwerów. Wymagania: Windows NT-2000 (IIS 4.0 & IIS 5.0), wersja angielska do ściągnięcia stąd. Ukazał się także w tym miejscu IE Cumulative Patch, czyli Łatka dla Internet Explorera dla wcześniejszych dziur oraz kilku nowych w tym: Zone Spoofing i Cookie Handling. Dla kogo? IE 5.5 z service pack'iem 2 oraz IE 6.0 (ENG).

VIA P4X266A w połowie grudnia!


Autor: Anitka | 16:21
Komentarzy (0)
Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis X-bit Labs, VIA zamówiła już wykonanie swojego najnowszego chipsetu P4X266A przez TSMC. Jego masowa produkcja najprawdopodobniej rozpocznie się w połowie grudnia, czyli w tym samym czasie kiedy płyty główne oparte na układach SiS645 oraz i845 B-Step (i845 ze wsparciem PC2100 DDR SDRAM) rozpoczną podbój rynku. Szacuje się, że VIA ogłosi oficjalnie swój chipset P4X266A w tym właśnie czasie. Wygląda na to, że płyty bazujące na P4X266 nie są już tak atrakcyjne...

SiS przyspiesza produkcję?


Autor: Anitka | 16:05
Komentarzy (0)
Wbrew wszystkim problemom wynikających z limitu pojemności produkcyjnej, SiS zwiększył produkcję swojego potencjalnie obiecującego chipsetu SiS645 dla procesorów Pentium 4. I robi to rzeczywiście szybko. Według Digitimes, we wrześniu firma wyekspediowała 100 tysięcy chipsetów, w październiku - 200 tysięcy, a podczas pozostałych dwóch miesięcy SiS zamierza wyekspediować 700 tysięcy chipsetów SiS645! Ponadto, 500 tysięcy z tych chipsetów będzie dostarczonych w ciągu pozostających 6 tygodni! Nic dziwnego, że producenci płyt głównych kontynuują ogłaszanie nowych płyt opartych na SiS645. Wygląda na to, że te płyty pojawią się już niebawem w handlu detalicznym. Szczególnie wartym uwagi jest też fakt, że ta nadzwyczajna aktywność SiS zmusiła firmę VIA do wypuszczenia ich szybszej wersji chipsetu dla Pentium 4 (VIA P4X266A, o którym już informowaliśmy).

Testy Pentium III S 1266MHz Tualatin


Autor: Lancer | 12:47
(7)Komentarzy (7)
Od publikacji artykułu porównującego procesory segmentu Value minęło już trochę czasu, lecz nadarzyła mi się nie lada gratka przetestowania kolejnego procesora. W moje ręce trafił Pentium III S z zegarem 1266MHz dostarczony przez firmę Simmtech. Postanowiłem więc uaktualnić przegląd i pokazać jak ten procesor radzi sobie z konkurencją. Oczywiście ze względu na cenę, ten procesor zupełnie nie plasuje się w segmencie Value. Zapraszam do ponownego przejrzenia testów porównawczych, którego wyniki czasami poważnie zaskoczą. Wkrótce znów uaktualnimy wyniki testów, gdy do naszego laboratorium trafi właśnie wydany procesor AMD Duron 1.2 GHz. » czytaj dalej

 
Czwartek 15 listopada 2001

TruForm i Unreal Tournament


Autor: Kris | 22:57
Komentarzy (0)
TruForm jest jedną z możliwości najnowszego układu ATI. Wsparcie tego efektu wymaga drobnej modyfikacji kodu gry. Jeden z programistów chwali się, że w ciągu 20 min. dopisał jego obsługę do standardowego portu OpenGL w grze Unreal Tournament. Wprawdzie modyfikowany port wymaga jeszcze pracy w celu wyeliminowania licznych zniekształceń obrazu, ale pokazuje istotę działania technologii TruForm. Na przykładowych zrzutach (700 KB) widać zaokrąglenia kanciastych brył obiektów zwiększające realizm postaci. Co ważne karta realizuje je bez istotnych strat wydajności. Oczywiście najlepszy efekt osiągnięty byłby przez użycie TruForm jedynie w odniesieniu do obiektów, które wymagają mutacji co jest możliwe jedynie na etapie programowania konkretnej gry ...

CloneCD w wersji 3.2.0.2


Autor: DYD | 22:21
Komentarzy (0)
W Sieci ukazała się dziś nowa wersja programu CloneCD, który jest rozbudowanym narzędziem do kopiowania płyt CD. Program umożliwia zapis na płycie w trybie RAW, dzięki czemu posiadamy pełną kontrolę przy nagrywaniu danych. Jeśli posiadamy nagrywarkę, która znajduje się na liście urządzeń CloneCD, otrzymamy wówczas dodatkowo możliwość kopiowania płyt CD w całości w stosunku 1:1. CloneCD 3 pracuje pod systemami Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT 4 (SP4 lub nowszy), Windows 2000 oraz Windows XP. Więcej informacji o tym oprogramowaniu do nagrywania płyt znajduje się na stronie producenta. W nowej wersji datowanej na 15 listopada dodano opcję "Amplify Weak Sectors" dla profilu ProtCD, aktualizowano języki, poprawiono błędy przy instalacji oraz ikonki tray. CloneCD w wersji 3.2.0.2 można pobrać stąd (2.10 MB).

Firma MiNt i jej produkty


Autor: DYD | 18:47
Komentarzy (0)
Od Pani Agnieszki Witkowskiej dostaliśmy garść informacji o firmie MiNt, z której otrzymaliśmy do testów kartę MiNt ATi Radeon 8500 64MB sprzedawanej od przyszłego tygodnia w cenie detalicznej około 1100 zł (z VAT). Firma postawiła sobie założenie „Power without the price”, czyli Duże możliwości małym kosztem... Gwarancją jakości urządzeń MiNt ma być współpraca z uznanymi producentami w dziedzinie multimediów. Obecnie na rynku z logo MiNt dostępne są Faksmodemy, Karty Muzyczne i Graficzne. Wszystkie specjalnie dostosowane do wymogów polskiego rynku z instrukcjami w naszym języku i wsparciem technicznym MiNt. Więcej informacji uzyskać można na stronie www.komputery.mint.pl

Gainward GeForce2 Ti/500 XP "GS"


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:30
Komentarzy (0)
Firma Multimedia Vision, wyłączny dystrybutor produktów Plustek, Pentagram i Gainward, wprowadziła do oferty do sprzedaży najnowsze dziecko firmy Gainward. Najnowsza karta z serii Gainward GeForce2 Titanium posiada nazwę Gainward GeForce2 Ti/500 XP "GS" i jest połączeniem "Golden Sample" i wygodnego modułu VIVO. Na kartę składają się: procesor NVIDIA GeForce2 Titanium, taktowanie efektywnie: 261 MHz (rdzeń) / 472 MHz (pamięć), moduł VIVO Philipsa: wyjścia TV / wideo + wejście wideo, szybka pamięć: 4ns dostępu dla 64MB DDR SDRAM, ogate oprogramowanie, w tym m.in.: EXPERTool Plus (łatwe podkręcenie karty Gainward), WinDVD 3.0 (specjalnie dla kinomanów, multilanguage, w tym język polski) oraz UleadVideo Studio 5.0 – obróbka obrazu. Cena detaliczna: 890,- zł z VAT.

500 GB danych na jednej taśmie


Autor: DYD | źródło: Alstor | 18:13
Komentarzy (0)
Wychodząc naprzeciw potrzebom wciąż rozwijającego się rynku, SONY wprowadza napędy taśmowe wykorzystujące nową technologię S-AIT. Przewidywane jest, że do przed końcem 2002 roku będzie można na pojedynczej, kasecie z taśmą o szerokości pół cala, umieścić aż 500 GB nieskompresowanych danych i uzyskać transfer danych na poziomie 30 MB/s. Plany rozwojowe nowej technologii S-AIT zakładają skalowalność przyszłych rozwiązań nawet do pojemności 4 TB na pojedynczej kasecie Napędy S-AIT wykorzystują także rozwiązania wprowadzone przez technologię AIT takie, jak nośnik typu AME oraz głowice typu Hyper Metal. Napęd S-AIT wykorzystuje także, udoskonaloną już w napędach AIT-3 technologię R-MIC, układu pamięci danych na kasecie. Nowe napędy powinny pojawić się pod koniec przyszłego roku, a ich koszt nie powinien przekroczyć 10 000 USD.

Premiera konsoli X-Box


Autor: R4v | 17:14
(2)Komentarzy (2)
Po wielu miesiącach oczekiwań, Microsoft wreszcie zaprezentował końcową wersję konsoli X-Box. Jej cena wynosi $299, czyli tyle co Sony Playstation 2. Konsola zbudowana jest w oparciu o procesor Intel Pentium III 733MHz i układ graficzny nVidii. Za pamięć masową służy 8GB dysk twardy oraz napęd DVD. Ostatni konkurent na rynku, Nintendo, zamierza wprowadzić na rynek amerykański swoją konsolę w poniedziałek. Według plotek Sony także nie zamierza czekać z założonymi rękami i przygotowuje trzecią wersję swojego Playstation. Pewną słabością konsoli Microsoftu jest bardzo mały wybór gier. X-Box ma być na razie dostępny jedynie w USA. Premiera w Europie i Japonii przewidywana jest najwcześniej w przyszłym roku. Więcej informacji na oficjalnej stronie Microsoftu.

Intel odwraca się od Rambusa?


Autor: R4v | 16:32
Komentarzy (0)
Według japońskiego serwisu PC Watch, Intel przyznał się do prac nad chipsetem obsługującym pamięć DDR2. Chipsetami tymi mają być Springdale i Springdale-G. Oba są przeznaczone dla Pentium 4, a ich planowana premiera to trzeci kwartał 2003. Podobno Intel zaangażował się we wrześniu w prace nad Advanced DRAM Technology. Jest to technologia na tyle zbliżona do DDR2, że może znaleźć się częściowo w specyfikacji tworzonej przez JEDEC. Specyfikacja DDR II zakłada napięcie zasilania 1.8V przy prędkości zegara do 533MHz. Rozszerza także możliwości dotychczasowych DDRów o prędkości 400MHz i 533MHz o oznaczeniach odpowiednio PC3200 i PC4300.

Bios dla Abita KT7


Autor: R4v | 16:06
Komentarzy (0)
Ostatnio producenci prześcigają się w wypuszczaniu kolejnych wersji biosów. Teraz przyszła kolej na Abita. Pojawiła się wersja 64 biosu dla płyt KT7, KT7-RAID i KT7E. Zmiany dotyczą ustawienia rejestrów w celu poprawienia stabilności procesora. Nowy jest także bios kontrolera RAID HPT370 wersja 1.11.0402. Plik biosu posiada datę 07/11/2001 i możecie go sobie ściągnąć stąd.

DivX 4.11 już opracowany


Autor: DYD | 13:22
Komentarzy (0)
Na oficjalnej stronie DivX.com została zamieszczona nowa wersja sterowników DivX. Nowa wersja DivX umożliwia do 78% szybsze kodowanie przy użyciu trybu YUV oraz dekodowania w czasie rzeczywistym pliku video przy dużych rozdzielczościach (1280x720 i wyżej). Wymagania DivX są następujące: Pentium II 450, 64 MB RAM, 8 MB karta graficzna, DirectX 7 lub 8, minimum 24-bit kolor przy użyciu Windows Media Player. Z tego miejsca (812 KB) lub lokalnie z naszego FTP w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe) można pobrać najnowszą wersję DivX 4.11 Bundle zawierającą w sobie odtwarzacz The Playa oraz DivX Codec.

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | 13:03
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazało się kolejne uaktualnienie (datowane na 14 listopada) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58251 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (2.98 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca (PS. Pozdrowienia Pet).

Rage3D Radeon Tweaker 3.0 Beta 1


Autor: DYD | 12:53
(1)Komentarzy (1)
Właśnie na stronie Rage3d.com została przedstawiona nowa wersja (3.0 Beta 1) programu Rage3D Radeon Tweaker, który jest asystentem "tweakującym" wszystkie karty ATI z rodziny Radeon. Aplikacja umożliwia szybki dostęp do zaawansowanych właściwości kart ATI, rejestru ukrytych opcji, właściwości ekranu i odświeżania, overclockingu i wielu innych opcji. Systemy operacyjne wspierane przez Rage3D Radeon Tweaker to Windows 98/98SE/ME, Windows 2000, Windows XP i Windows NT 4.0. Najnowszy Rage3D Radeon Tweaker można pobrać z serwera soundcardcentral.com lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (543 KB). Nowa wersja zawiera wiele innowacji i zmian. Przede wszystkim jest już wsparcie dla kart 7500/8500 oraz nowe narzędzie AutoOC (tylko w Win 9x/ME!). Ich pełna lista znajduje się na oficjalnej stronie tego programu.

AMD Duron 1.2 GHz ogłoszony


Autor: DYD | 12:00
Komentarzy (0)
AMD dzisiaj ogłosiło premierę swojego nowego procesora AMD Duron z zegarem 1.2GHz - najmocniejszego obecnie procesora firmy AMD dla komputerów domowych i klasy business. Podobnie jak poprzednie modele Duronów, tak i najnowszy 1.2 GHz przeznaczony jest dla platformy Socket A oraz współpracy z pamięciami DDR. Dostępność systemów opartych na procesorach AMD Duron z zegarem 1.2GHz spodziewana jest pod tego koniec roku. AMD Duron 1.2 GHz wyceniony został na $103 przy hurtowych zamówieniach (minimum 1,000 sztuk). Więcej informacji o dostępności i cenach tego procesora można znaleźć na tej stronie.

RivaTuner 2.0 Release Candidate 8


Autor: DYD | 11:38
Komentarzy (0)
Teraz coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC 8.0. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce3, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Nowa wersja tego programu posiada wiele zmian, poprawek i nowości - pełna lista dostępna jest na stronie autora programu. RivaTuner w wersji dla Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000 oraz Windows XP dostępny jest ze strony autora (500 KB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks).

Matrox Millennium G450 DVI w sprzedaży


Autor: DYD | 11:26
Komentarzy (0)
Znany producent kart graficznych - firma Matrox, oficjalnie wczoraj zaanosowała, że ich najnowsza karta Millennium G450 DVI została wprowadzona do sprzedaży. Karta bazująca na procesorze Matrox G450 łączy w sobie technologię DualHead (obraz wyświetlany na dwóch monitorach, w kilku odmianach), wyjście DVI dla cyfrowych paneli LCD oraz wyjście telewizyjne. Matrox kieruje swój produkt przede wszystkim dla biznesowych odbiorców, którym zależy na niedrogich systemach opartych o rozwiązania DVI. Karta Millennium G450 DVI wyposażona w 32 MB pamięci typu Double Data Rate (DDR) jest dostępna w sprzedaży od dziś.

Płyta ze wsparciem DDR333 od Asusa


Autor: DYD | 11:04
Komentarzy (0)
ASUS podał oficjalną informację o nowej płycie głównej opartej na chipsecie SiS645, przeznaczoną do obsługi procesorów Pentium4 w obudowie Socket478. Model dostał oznaczenie P4S333. Wykonana w standardzie ATX, płyta P4S333 posiada 3 banki pamięci DIMM z możliwością rozbudowy do 2GB pamięci typu PC2700/PC2100/PC1600 DDR SDRAM. Północy mostek (SiS645) jest połączony z południowym (SiS691) magistralą MuTIOL. Dalej na płycie znajdziemy 6 slotów PCI oraz 1 AGP typu x4. Model Asusa będzie także dostępny z zintegrowaną kartą sieciową 10/100 Fast Ethernet oraz 6-ścio kanałowym układem dźwiękowym C-media CMI-8738 z interfejsem SPDIF. W modelu P4S333 nie zabraknie licznych funkcji do monitoringu sprzętu, w postaci informacji o napięciach, temperaturze, obrotach wiatraczka. Ciekawymi funkcjami P4S333 są głosowy informator błędów ASUS POST Reporter, Smart-Card reader oraz bezzworkowa zmiana ustawień przydatna overclockerom. ASUS P4S333 spodziewany jest w sprzedaży w połowie grudnia 2001 w cenie około $150.

NetAnts (download manager) 1.25


Autor: DYD | 10:49
Komentarzy (0)
Adam poinformował o nowej wersji (1.25) download managera NetAnts. Oto opis ze strony autora programu: "NetAnts pozwala ci bardzo szybko i łatwo pobierać pliki z internetu, w czasie gdy ty możesz surfować po swoich ulubionych stronach. Aby wybrać plik do ściągnięcia możesz: dodać go ręcznie, uruchomić monitor schowka, który automatycznie będzie przechwytywał adresy tam skopiowane lub pozwolić NetAnts przechwytywać kliknięcia z przeglądarki. Możesz także utworzyć koszyk na swoim pulpicie i przeciągać do niego pliki z przeglądarki." Plik można pobrać stąd (1.10 MB).

Mint Radeon 8500LE w testach ...


Autor: Kris | 10:36
(16)Komentarzy (16)
Dzięki uprzejmości firmy MINT (szczególne podziękowania dla Maćka!) trafiła wczoraj do mnie karta Mint Radeon 8500 LE. Nazwa jest w zasadzie moją własną, bo z pudełka możemy się dowiedzieć, że w środku jest "Mint Graphic Card 3D". Jak wcześniej wiadomo już było, karty te wyprodukowane są przez ATI. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości, a napis "Made in China" nie powinien nikogo dziwić bo na wszystkich kartach ATI możemy go znaleźć. Z resztą nawet nikt nie starał się ukryć, że to karta wyprodukowana przez producenta układu graficznego. Mint Radeon 8500 LE taktowany jest synchronicznie podobnie jak i inne karty OEM z tym chipem na 250/500MHz (rdzeń/pamięć DDR). W pudełku jest standardowy ATI CD z driverami i pakietem ATI Multimedia (włącznie z playerem DVD), kabelek telewizyjny S-video oraz, czego nie ma z niektórymi LE, przejściówka z DVI na drugi monitor. Załączono również krótką instrukcję uruchomienia karty w kilku językach z naszym rodzimym włącznie. Tak się szczęśliwie złożyło, że wraz z kartą pojawiły się u mnie nowe drivery, które zgodnie z obietnicą ATI pozwalają na uruchomienie Smoothvision więc CD jak na razie pozostanie w pudełku. No to zabieram się do testów ...

 
Środa 14 listopada 2001

Soltek SL85DRV+ & Intel D850MD dla Pentium 4


Autor: Lancer | 18:11
(1)Komentarzy (1)
Układ P4X266 przygotowany przez VIA i przeznaczony dla procesorów Pentium4 i pamięci DDR od kilku miesięcy stara się wkroczyć na rynek, mimo braku "akceptacji" przez Intela. Produkt VIA dla procesorów P4 stanowi poważne zagrożenie dla Intela i jego własnych konstrukcji - zwłaszcza układu i845 z pamięciami SDRAM. Efekt jest taki, że VIA w świetle prawa nie posiada licencji na wytwarzanie chipsetów do obsługi procesora Pentium4, co powoduje lęk części producentów płyt głównych do produkcji wyrobów opartych na P4X266. Wyraźnie widać to na sklepowych półkach, gdzie ilość konstrukcji bazujących na chipsecie P4X266 nie wybija się ponad inne. Na dzień dzisiejszy, praktycznie tylko czterej producenci przyznają się do produkcji takich płyt głównych - Shuttle, ECS, Chaintech i Soltek. Dzięki pomocy firmy Balta przetestowałem płytę główną tego ostatniego producenta. Jak zachowa się ona w konfrontacji z wyrobem bazującym na najwydajniejszym układzie logicznym obsługującym P4? Zapraszam do opisu płyt - Soltek SL85DRV+ i Intel D850MD» czytaj dalej

FIC produkuje Tablet PC


Autor: R4v | 18:07
Komentarzy (0)
FIC zaprezentował dwa komputery Tablet PC nazwane Thunder i Crystal. Komputery posiadają możliwości notebooków, jednak pozbawione są klawiatury. Do wprowadzania danych służy rysik lub głos. Urządzenia są pełnowartościowymi pecetami i posiadają zestaw standardowych portów we/wy. Niestety nie podano ani daty rozpoczęcia sprzedaży, ani ceny. Specyfikacja komputerów przedstawia się następująco... » czytaj dalej

Pierwsza na świecie płyta z P4X266A


Autor: Anitka | 18:03
Komentarzy (0)
Najlepszym dowodem na to, że VIA P4X266A nie jest mitem, ale rzeczywistym chipsetem mogłaby być płyta oparta na nim. Tak też się stało, albowiem dziś Shuttle ogłosił pierwszą na świecie płytę główną opartą na tym chipsetcie - model AV45GT/AV45GTR. VIA zamierzała wypuścić nowy wyrób chipsetu P4X266 DDR dla Pentium 4 z rozszerzonym kontrolerem pamięci. Miało to być odpowiedzią na wypuszczenie chipsetu SiS645, który prześcignął P4X266. Jakkolwiek, ogłoszenie nowej płyty firmy Shuttle nie rozwiązuje pytania, czy kontroler pamięci P4X266A rzeczywiście został zmodyfikowany. Widzimy natomiast jeszcze jedną istotną różnicę pomiędzy zwykłym P4X266 i nowym P4X266A: nowy chipset obsługuje oficjalnie nowe procesory używające 533MHz Quad Pumped Bus. Wróćmy jeszcze do płyty Shuttle. Oprócz wsparcia 133MHz FSB, płyta AV45GTR posiada zintegrowany kontroler HPT372 ATA/133 IDE RAID obsługujący RAID 0, 1, 0+1. Wszystkie inne specyfikacje obu płyt, AV45GT i AV45GTR, są takie same jak poprzednie płyty Shuttle na chipsecie VIA P4X266 - AV40/AV40R (opisywanej u nas). Płyty wspierają procesory Pentium 4 na Socket478, posiadają 3 sloty DIMM dla PC1600/PC2100 DDR SDRAM, slot AGP 4x, 5 slotów PCI, zintegrowany 6-cio kanałowy dźwięk C-media 8738, opcjonalny kontroler Philips ISL1561 USB 2.0.

AIST - edycja video dla każdego


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:55
(3)Komentarzy (3)
Od listopada w ofercie multimedialnej firmy Alstor pojawiła się zupełnie nowa rodzina produktów. Są to programy do edycji filmów video firmy AIST. Oferta AIST MediaLab AG skierowana jest zarówno do osób, które w profesjonalny sposób zajmują się obróbką wideo, jak również dla amatorów, którzy zabawę z filmem traktują jako hobby. W ofercie firmy Alstor znalazły się cztery pakiety tego oprogramowania zbudowane w oparciu o rewolucyjną technologię QPM (Queued Processing Management) oraz AMT (Adaptive Mesh Technology), które dostosowują produkty AIST'a do nowych standardów z zakresu cyfrowego nagrywania oraz obróbki i animacji filmów video... » czytaj dalej

Opera 6.0 - Beta 1


Autor: Jakub | 16:49
Komentarzy (0)
Pojawiła się właśnie nowa wersja alternatywnej przeglądarki internetowej - Opera. Wersja 6.0 wprowadza szereg ważnych usprawień, które stanowczo podwyższają jej funkcjonalność. Przede wszystkim dla nas najważniejsza jest wbudowana obsługa standardów kodowania WIN1250 i ISO 8859-2, co umożliwia bezproblemowe użytkowanie tego bardzo dobrego produktu na naszym rynku, bez użycia dodatkowych patchy. Dodatkowo przeprojektowano interfejs zgodnie z najnowszymi trendami, dzięki temu stał się on o wiele bardziej elastyczny. Od dziś Opera działać może także w tradycyjnym trybie, znanym z Netscape'a, MSIE i Mozilli, czyli każda otwarta strona pokazywać się może w osobnym oknie, a nie wewnątrz wspólnego okienka. » czytaj dalej

Bios dla K7T266 Pro


Autor: R4v | 15:10
Komentarzy (0)
MSI wypuściło nowy bios dla płyty K7T266 Pro. Wersja 1.7 zawiera następujące poprawki:
 • Athlon XP 1900+ jest już wykrywany prawidłowo
 • poprawiono czasami błędne wykrywanie Athlona XP 1700+
 • program flashujący już nie działa jeśli włączono BIOS Protect
Plik biosu możecie ściągnąć stąd (487 KB).

Pół-oficjalne drivery dla Radeona 8500


Autor: Kris | 13:54
Komentarzy (0)
Ze strony 3dchipset.com można ściągnąć pół-oficjalne drivery do kart ATI Radeon 8500. Pół, bo były oficjalne przez ok. 5 min. zanim z powrotem znikły ze stron support.ati.com. Oczywiście to zupełnie wystarczyło, aby wydostały się na świat. Drivery zgodnie z obietnicą obsługują Smoothvision i nie są kompatybilne z innymi kartami ATI. Nie jestem pewny czy ich ściąganie ma sens bo prawdopodobnie jeszcze dziś pojawią się w wersji oficjalnej ...

Nowości z polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:46
Komentarzy (0)
Kolega Frazir poinformował o nowym artykule zatytułowanym Coolery na każdą kieszeń. Na warsztat poszło 6 tanich coolerów firmy Jamicon. To tyle jeśli chodzi o Frazira, a teraz dwa newsy od Michała Paliborka z Extreme PC. Pierwszym jest artykuł Napięcie a długość przewodów, zaś drugim - pierwszy w Polsce dział Athlon XP Database, w którym będą przedstawiane poszczególne serie Athlonów XP i ich podatność na overclocking. Na początek mamy 6 procesorów z serii AGKGA (kolejne są właśnie testowane). Zapraszamy!

Współpraca firmy Maxtor z Adaptec


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:11
Komentarzy (0)
Maxtor poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Adaptec, dostawcom rozwiązań umożliwiających dostęp do pamięci masowej. Celem współpracy jest zapewnienie pełnej zgodności operacyjnej dysków twardych Atlas 10K III SCSI firmy Maxtor i kontrolerów Ultra320 SCSI i RAID firmy Adaptec. Umożliwi to stosowanie systemów pamięci masowej zgodnie z aktualnym poziomem rozwoju techniki. Ultra320 zapewnia przekazywanie danych z szybkością dwa razy większą niż interfejs Ultra160; jest także zgodny ze wszystkimi poprzednimi generacjami interfejsów SCSI. Ultra320 to rozwiązanie do przesyłania danych w głównych systemach pamięci masowej, w środowiskach NAS, SAN i RAID oraz w zastosowaniach strumieniowego przekazu wideo i audio. » czytaj dalej

 
Wtorek 13 listopada 2001

nVidia NV17M - premiera


Autor: R4v | 23:01
Komentarzy (0)
nVidia przedstawiła swój najnowszy układ graficzny oznaczony symbolem NV17M. Litera M oznacza w tym wypadku wersję przeznaczoną do komputerów przenośnych. Układ jest konstrukcją dość dziwną. Nie ma pewności co do obsługi "pixel shader". Ponadto NV17M taktowana zegarem 250MHz jest o 25% wolniejszy od GeForce3 taktowanego zegarem 200MHz. Wynikałoby z tego, że nowy układ albo ma niewiele wspólnego z oczekiwanym NV17, albo nVidia strzela gola do własnej bramki. Zaprezentowany procesor ma jeszcze kilka ciekawych dodatków. Poza technologią PowerMizer, która zmniejsza pobór prądu, NV17M obsługuje Multisampling Antialiasing, który jest w tej chwili stosowany jedynie w GeForce3. Nowością jest pełne wsparcie dla standardu MPEG2. Układ wygląda więc na dziwną hybrydę GeForce2 MX/Go, GeForce3 i dodatkowo dekodera MPEG2. Pozostaje na razie zagadką, czy podobny układ trafi na rynek desktop.

Oficjalne plany AMD


Autor: R4v | 22:53
Komentarzy (0)
AMD dokonało korekt w swoich planach dotyczących przyszłych procesorów. Przedstawienie roadmap'u potwierdziło opóźnienie ClawHammer'a. Pierwszy procesor z tej serii nie pojawi się wcześniej niż w czwartym kwartale przyszłego roku. W porównaniu do poprzednich spekulacji zmieniła się też data przejścia na technologię 0.09um. Procesory te mają pojawić się pół roku później. Nieco wcześniej zostanie także zakończona seria Athlon. Mniej wesołą wiadomością są natomiast niesprecyzowane plany dotyczące dalszej przyszłości segmentu Value. Plany dotyczące Durona kończą się w połowie przyszłego roku. Oby nie stało się tak jak w przypadku Pentium 4, w którym po roku istnienia na rynku zmieniono gniazdo.

Tyan wybrał P4X266


Autor: R4v | 22:50
Komentarzy (0)
Tyan zaprezentował nową płytę dla Pentium 4 Socket478. Trinity 510, bo tak się nazywa nowa konstrukcja, działa w oparciu o chipset VIA P4X266. Jest to jak na razie jedna z nielicznych płyt opartych na układach VIA i jedyna z czterema gniazdami DIMM. Trinity 510 obsługuje karty grafiki AGP 2x/4x, dyski UDMA100 oraz posiada 5 gniazd PCI. Opcją są zintegrowane: karta dźwiękowa i karta sieciowa Ethernet 10/100. Być może za przykładem Tyan'a ruszą inni producenci, którzy dotychczas nie używali układów VIA ze względu na jego niejasną sytuację.

VIA i filmy - pierwsza premiera


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:52
Komentarzy (0)
Robert z VIA Technologies, Inc. napisał: "Dzisiaj przedstawię firmę VIA jako producenta, o korzeniach sięgających Hollywood. Poniżej krotki opis filmu: "Beat The Heat" opisuje historie dwóch mikronowych facetów. Jeden nazywa się Celeron, a drugi C3. Obaj bardzo lubią różnego rodzaju systemy wentylacji/chłodzenia... a co dzieje się dalej, dowiecie się Państwo po obejrzeniu filmu. Podaje link: ads.viaarena.com (7.27 MB, format WMV.) PS. Film dostępny w polskich kinach od 22 listopada 2001. Dla pierwszych 20 osób bilety gratis." Film bardzo nawiązuje do ostatnich produkcji montażowych witryny Tom's Hardware. Warto zobaczyć jak VIA jest "cool"...

Procesory Intela w komputerach PC - historia


Autor: DYD | 11:21
(14)Komentarzy (14)
Intel rozpoczął prace nad pierwszym procesorem w 1969 r., w ramach projektu, którego celem było skonstruowanie zestawu układów scalonych dla rodziny kalkulatorów programowalnych japońskiej firmy Busicom. Pierwotny plan Busicomu zakładał opracowanie 12 specjalistycznych układów. Ted Hoff, inżynier pracujący w Intelu, doszedł do wniosku, że lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem byłoby zbudowanie urządzenia logicznego ogólnego przeznaczenia. Ten pomysł doprowadził do powstania procesora. Najpierw Busicom zakupił od Intela prawa do procesora za 60 000 USD. Jednak Intel, zdając sobie sprawę z potencjału procesora-mózgu, zaoferował firmie odkupienie za te same 60 000 USD praw do projektu procesora. Busicom zgodził się i 15 listopada 1971 r. Intel wprowadził procesor 4004 na światowy rynek. Jeden układ kosztował 200 USD. Kluczem do przyszłego sukcesu procesora była możliwość jego programowania. Przed jego wynalezieniem układy scalone wykonywały tylko pewne specyficzne, z góry ustalone zadania... » czytaj dalej

ICQ 2001b Beta v5.17 Build #3642


Autor: DYD | 11:05
Komentarzy (0)
ICQ ostatnio bije rekordy w ilości powstawania nowych wersji - aż 8 wydań w przeciągu miesiąca! Ostatnia, wydana wczoraj wersja, posiada oznaczenie 5.17 Build #3642 i znów "obszerną" listę poprawek stanowią dwa słowa: Bug fix. ICQ (I Seek You) potocznie zwany "ickiem", jest najpopularniejszym narzędziem służącym do kontaktów ze znajomymi, wysyłania sms'ów i wielu innych funkcji. Nowe funkcje ICQ 2001b to m.in.: mniejsze rozmiary pliku instalacyjnego, nowy interfejs, możliwość udostępniania i wymiany plików, listy kontaktów na serwerze, zapisywanie i ładowanie listy, sprawdzanie pisowni, wykrywanie firewalla i wiele, wiele innych zmian. Plik z najnowszym ICQ można pobrać z oficjalnej strony icq.com/download lub lokalnie z ftp.twojepc.pl (4.09 MB).

Płaski pecet - Tablet PC


Autor: R4v | 10:12
(1)Komentarzy (1)
Na otwarcie Comdex Fall w Las Vegas, Bill Gates zaprezentował koncepcję Tablet PC. Jest to pomysł zbliżone w działaniu do palmtopów. Komputer jest sterowany rysikiem i może rozpoznawać pismo odręczne. Tablet PC ma pracować w oparciu o Windows XP Tablet Edition. Do pomysłu przyłączyło się natychmiast ATi. Technologia TABLETVISION stworzona dla układu Mobility Radeon ma pozwolić na obracanie obrazu w zależności od orientacji wyświetlacza. W związku z ciągłym dążeniem do zintegrowania jak największej liczby funkcji w jednym urządzeniu, wydaje się, że Tablet PC ma szansę na odniesienie sukcesu. Pierwsze komputery oparte na systemie Microsoftu mają pojawić się w przyszłym roku.

Podwójny SocketA od Asusa


Autor: R4v | 09:31
Komentarzy (0)
Na stronach Asusa pojawiła się informacja prasowa o płycie A7M266-D. Nowy model Asusa jest przeznaczony dla dwóch procesorów SocketA i został zbudowany na chipsecie AMD760MXP. Specyfikacja płyty przedstawia się następująco: magistrala FSB 200/266MHz, 4 sloty DIMM DDR dla pamięci PC1600/PC2100 ECC i non-ECC, 2 złącza UDMA100, jeden slot AGP Pro/4x, 3 sloty PCI-32/33MHz i 2 PCI-64/66MHz, cztery złącza USB i 6 kanałowy układ dźwiękowy CMI8738. Cena płyty nie jest jeszcze znana, jednak wydaje się, że A7M266-D ma szansę stać się pierwszą popularną płytą dwuprocesorową dla platformy SocketA.

Pentium 4 szybszy i szybciej


Autor: R4v | 08:48
Komentarzy (0)
Tak jak się można było spodziewać, po przyspieszeniu premiery chipsetu Brookdale-G, przyszła kolej na Pentium 4 z magistralą 533MHz. Premiera nowych procesorów została przesunięta z trzeciego kwartału 2002 na kwartał drugi. W związku z tym, że w planach Intela na ten okres planowane są też procesory z magistralą 400MHz, wygląda na to, że będą jednocześnie dostępne dwie wersje Pentium 4 2.4GHz. Dodatkowo ma się pojawić wersja 2.26GHz z magistralą 533MHz. Układy z szybszą magistralą mają się pojawić 1 kwietnia. Intel liczy w ten sposób na wyprzedzenia AMD i jego procesora opartego na jądrze Thoroughbred. Dla nowego Pentium 4 wprowadzone zostaną nowe chipsety: Tahema-E z obsługą pamięci RDRAM oraz Brookdale-E i Brookdale-G obsługujące pamięć DDR SDRAM. Jak zareaguje na ten ruch AMD? Pamięci DDR 333MHz są już dostępne w sprzedaży, a producenci chipsetów już zapowiadają układu z obsługą magistrali 166MHz DDR.

 
Poniedziałek 12 listopada 2001

Pentium4 2GHz kontra Athlon XP 1800+


Autor: Lancer | 18:54
(10)Komentarzy (10)
Wojna trwa. Zaczęło się w poprzednim wieku, a kiedy się skończy? Co kilka tygodni dochodzi do kolejnej bitwy, w której szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Ostatnie starcie odbyło się w wakacje tego roku, kiedy to Intel pokazał najwyżej taktowany procesor przeznaczony na rynek konsumencki - Pentium4 2GHz. Kilka tygodni temu doszło do kolejnej potyczki. Neutralna na polu walki VIA pokazała zmodyfikowany układ logiczny KT266A, AMD zaś AthlonaXP. Po połączeniu dwóch systemów doszło do kolejnej konfrontacji. Dzięki uprzejmości firm przede wszystkim Balta oraz Simmtech i Amado mogę pokazać Wam wyniki tego starcia. Zapraszam do ponad 20-stu testów procesorów Pentium4 2GHz oraz Athlon XP 1800+ (z krótkim komentarzem). » czytaj dalej

ASUS A7N266-E oparty na układzie nForce 420D


Autor: DYD | 18:32
Komentarzy (0)
ASUS w oficjalnej notce prasowej przedstawił swój nowy model płyty głównej opartej na chipsecie nForce 420D (NVIDIA IGP-128 mostek północny oraz NVIDIA MCP mostek południowy) firmy NVidia. Produkt ogłoszony przez ASUSa, nosi oznaczenie A7N266-E i przede wszystkim wyróżnia się zintegrowanym układem graficznym NVIDIA GeForce2, a także dźwiękiem Dolby Digital Audio 5.1 oraz kartą sieciową Realtek RTL 8139 10/100 Mbps. Płyta posiada magistralę FSB 200/266MHz i przeznaczona jest dla procesorów AMD Duron, Athlon, Athlon XP 1900+ i nowszych. Model A7N266-E możemy rozbudować o kolejne kart rozszerzeń korzystając z jednego portu AGP Pro, jednego ACR oraz 5 slotów PCI. Dodatkowo mamy do dyspozycji 2 porty COM, 6xUSB, 3 banki DIMM z możliwością rozbudowy do 1.5GB pamięci PC2100/1600 DDR. Producent dołączy do płyty bogate oprogramowanie w postaci: Star Trek New Worlds, Messiah, Trend Micro PC-cillin 2000 anti-virus, ASUS ASUS PC Probe, Cyberlink PowerPlayer SE, Video Live Mail.

Norton AntiVirus - nowe definicje


Autor: DYD | 18:21
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazało się nowe uaktualnienie (datowane na 11 listopada) baz danych wirusów (łącznie baza liczy 58242 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (2.76 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca (PS. Pozdrowienia Pet).

Wysyp BIOSów dla płyt MSI


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:48
Komentarzy (0)
Od Pana Piotra Cieślaka dostaliśmy informację o ukazaniu się nowych wersji BIOS'ów do następujących, popularnych płyt głównych (może z wyjątkiem nForce, która dopiero wchodzi na rynek) firmy MSI (Microstar). Oto ich lista:
 • K7N420Pro BIOS ver. 2.0 (Brak opisu)
 • K7T266Pro BIOS ver. 1.7
  1. Poprawiona detekcja procesora AthlonXP 1900+ oraz 1700+.
  2. Poprawka dotycząca pracy aplikacji do programowania BIOS, która funkcjonowała pomimo ustawienia zabezpieczenia przed programowaniem (BIOS protect enabled).
 • 815ETPro BIOS ver. 8.1
  1. Poprawiona detekcja procesora Intel Tualatin 1.2 GHz.
  2. Usunięto problem związany z ustawieniem napięcia rdzenia dla procesorów Tualatin w BIOS.
 • MS6309 V5.0 (dla procesorów Tualatin) ver. 7.2
  1. Posiadacze Celeronów 766MHz mogą już zainstalować Windows 2000.
  2. Poprawki w detekcji procesorów Tualatin.
 • MS6340 (K7TMPro) ver. 4.6
  1. Poprawiony dostęp do obsługi zaawansowanego zarządzania energią pod WinXP.

DirectX 8.1 finalny i oficjalny


Autor: DYD | 13:38
Komentarzy (0)
Mimo, iż w piątek podaliśmy informację nowym pakiecie DirectX nie do końca oficjalnym, to dziś tylko dla pewności jeszcze raz informujemy, że ze strony Microsoft.com można już pobrać najnowszą i zarazem oficjalną wersję sterowników DirectX w wersji 8.1. Poniżej podajemy dokładne linki do poszczególnych językowych i systemowych wersji DirectX 8.1:Użytkownicy Windows XP posiadają załączoną wersję DX 8.1 w systemie.

PowerStrip 3.10 Final


Autor: DYD | 12:16
Komentarzy (0)
W Sieci dostępna jest już nowa, finalna wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. Program wraz z nową wersją 3.10 oferuje wsparcie dla nowych układów, wiele nowych usprawnień i poprawek. Dodano także opcje aktualizację poprzez Live Update. Aplikacja PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z serwerów ftp.twojepc.pl (592 KB) lub oryginalnego EnTech.

Dwie nowe płyty główne ENMIC


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:52
Komentarzy (0)
Firma AMADO ma przyjemność poinformować o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch nowych modeli płyt głównych ENMIC przeznaczonych do obsługi procesorów AMD. Pierwszym modelem jest 8TEX+ oparty na układzie VIA KT266A & 8233 z przeznaczeniem dla procesorów Athlon XP / Duron. Ta płyta w standardzie SocketA (462) ATX wyposażona jest w następujące sloty: 1xAGP (4x); 5xPCI; 1xACR; 3xPC1600/PC2100 DDR-DIMM (max. 3,0GB pamięci). Na płycie znajdziemy również dwu kanałowy kontroler UDMA-100 IDE (max. 4 urządzenia), 6xUSB (4 na opcjonalnym śledziu); ACPI; kodek AC'97. Sugerowana cena dla końcowego klienta - 530,00 PLN brutto. Drugim modelem jest ENMIC 8TDX2+ na układzie VIA KT133A & 686B dla procesorów AMD Athlon i Duron. Specyfikacja płyty: 1xAGP(4x); 5xPCI, 3xPC100/PC133 DIMM (max. 1,5GB pamięci), 2xUDMA-100 IDE (4 urządzenia); 4xUSB (2 jako opcja); ACPI; AC`97 Sound on Board! Sugerowana cena dla końcowego klienta 400,00 PLN brutto.

Extreme PC: Tanie i dobre chłodzenie - Colorful


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:40
Komentarzy (0)
I znów coś dla poprawy chłodzenia... Tym razem Michał Paliborek poinformował, że na łamach serwisu Extreme PC pojawiła się recenzja pięciu tanich wentylatorów produkcji Colorful. Tytuł recenzji: "Tanie i dobre chłodzenie", a poniżej fragment z recenzji:
Na nasz rynku pojawia coraz to więcej bardzo szybkich procesorów, których częstotliwość zegara bardzo często przekracza barierę jednego czy dwóch GHz, dlatego wiadomym jest, że tak potężny procesor wydziela ogromne ilości ciepła, które trzeba jakoś odprowadzić z rdzenia. Problem ten był jeszcze do nie dawna mało znany gdyż do schłodzenia wystarczał zwykły cooler za 20-30zł a w Polsce był mały wybór firm oferujących chłodzenie procesora. Jednak wszystko się zmienia z czasem, teraz już nasz rynek zalany jest mnóstwem producentów oferujących tańsze i droższe coolery...

Matrox Tweak Utility po polsku


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:33
(1)Komentarzy (1)
Na polskej stronie użytkowników kart Matrox znajdującej się pod adresem www.matrox.3d.pl, pojawiło się polskie wydanie Matrox Technical Support Tweak Utility w wersji 4.01.09 - poinformował Marcin Wilk. Tłumaczeniem MTSTU zajęła się redakcja w/w strony. Plik z najnowszym, zlokalizowanym MTSU można pobrać z serwera www.matrox.3d.pl (548 KB). Dzięki tej aplikacji, możemy ustalić tryb działania OpenGL, przyspieszyć zegar karty, tryb AGP, i wiele innych opcji. Obsługuje wszystkie modele serii Gxx z G550 włącznie. Wspierane systemy to: Windows 9x/Me/NT/2K.

Zalman CNPS5001-Cu i CNPS5001-Al


Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:27
Komentarzy (0)
Paweł Spychalski aka Dziku @ Dzikie Podkręcanie informuje: "Chciałbym poinformować i o recenzji 2 coolerów od Zalmana: CNPS5001-Cu oraz CNPS5001-Al. Coolerów jak zwykle cichych i wydajnych." Tradycyjnie, fragment:
Kolejną ciekawą rzeczą w CNPS5001-Cu jest wentylator, a właściwie jego zamocowanie, bo wentylator jest raczej zwyczajny. Chodzi o to, że wentylator zamiast nadmuchiwać powietrze na radiator, wyciąga je z niego. Aby całość mogła działać, 2/3 wysokości radiatora jest zasłonięte plastikową osłoną. Dzięki temu, powietrze, zanim wpadnie do wentylatora, przechodzi przez cały radiator. Takie rozwiązanie ma też inny plus: zimne powietrze, które dopiero dostało się do radiatora opływa najgorętszą cześć radiatora przy samym radiatorze.

CPUCool wersja 7.0.3 Final


Autor: DYD | 11:18
Komentarzy (0)
Podien wczoraj opracował nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.0.3. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.0.3 pokazuje temperaturę HDD, dodaje pliki PLL, wsparcie dla płyty ASUS P4B i usuwa kilka błędów. Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd (2.46 MB) lub lokalnie z w dziale PLIKI (sekcja Programy użytkowe).

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL