Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 grudnia 2002  
    

Świąteczny konkurs TPC, pierwsze losowanie!


Autor: DYD | 15:00
(24)Komentarzy (24)
Święta, Święta i po ... Świętach. Dziś postanowiliśmy uruchomić naszą redakcyjną sierotkę, aby część nagród z naszego WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC trafiła w ręce wybrańców. Pierwsze losowanie dotyczy sześciu gier The Elder Scrolls III: MORROWIND PL ufundowanych przez firmę CDPROJEKT oraz pięć zestawów gadżetów w postaci kubka Intel Pentium4 ufundowanego przez firmę INTEL wraz z naszą redakcyjną koszulką. Oto wylosowane osoby, które proszę o kontakt, w celu podania danych do wysyłki nagrody. Paczki wysyłamy pocztą na nasz koszt.
  Grę The Elder Scrolls III: MORROWIND PL otrzymują:
  • Katarzyna Selwaniuk, Białystok
  • Jacek Tkacz, Zielona Góra
  • Ireneusz Skop, Rakszawa
  • Tomasz Kalinowski, Poznań
  • Aneta Dobrowolska, Radom
  • Maciek Król, Warszawa

  Solidny kubek Intel Pentium4 + koszulka TwojePC otrzymują:
  • Adrian Stachowiak, Jelenia Góra
  • Aneta Sztachelska, Ełk
  • Marcin Maj, Warszawa
  • Wojtek Jankowiak, Gorzów Wielkopolski
  • Tomasz Majcherczyk, Morawica
Losowanie trzech głównych nagród w postaci komputera MAXDATA z procesorem Intel Pentium 4 2.4 GHz BOX (533 FSB, Northwood), zestawu głośnikowego 4.1 Logitech Z-560 oraz myszki Logitech Cordless Mouse MX700 odbędzie się jeszcze w tym roku!

Płyta na Nforce2 od FIC


Autor: Jasiek | źródło: X-bit/FIC | 14:08
Komentarzy (0)
Firma FIC dołącza do grona producentów płyt głównych dla podstawki SocketA, opartych o chipset Nforce2. AU11 wykorzysta wersję SPP, bez zintegrowanej grafiki. Premiera jest o tyle ciekawa, że FIC dotychczas współpracował raczej z ATi (być może dlatego nie odważył się na wersję ze zintegrowaną grafiką). Specyfikacje są typowe dla płyt na nowym układzie Nvidii. W skrócie: 6 PCI, 1 AGP 8x, 6 portów USB 2.0, 2 Firewire, sieciówka 10/100 Realteka oraz dwukanałowe ATA. Zintegrowany dźwięk to prosty 6-kanałowy kodek AC'97 Realteka. Z płytą FIC dostarcza oprogramowanie NOVUS BIOS utilities oraz kilka programów Symanteca (Norton Anti Virus, Norton Ghost, Norton Personal Firewall). Rozwiązania z Nforce2 to w tej chwili płyty głównie z wyższej półki cenowej, konstrukcja FIC'a ma raczej aspiracje rywalizować z tańszymi płytami. Jak w większości tego typu wczesnych zapowiedzi prasowych, nie ma ani słowa o cenach i dostępności.

Drukowanie bez kabli


Autor: R4v | źródło: x-bit labs/Digit-Life | 14:05
(1)Komentarzy (1)
EPoX Computer przedstawił urządzenie, które pozwoli choć trochę zmniejszyć plątaninę kabli za komputerem. Bluetooth Printer Adapter pozwala zmienić zwykłą drukarkę ze złączem Centronics w urządzenie obsługujące Bluetooth. Moduł EPoXa, wpinany w gniazdo w drukarce, pozwala na bezprzewodową komunikację z komputerem. Maksymalna odległość od komputera wynosi do 30m, natomiast prędkość transmisji to jedynie 115200 bps. Adapter wydaje się interesującą alternatywą dla wciąż drogich drukarek z wbudowanym modułem Bluetooth. Według EPoXa ich urządzenie działa z systemami Windows 98/ME/2000/XP i PocketPC. Nie powinno być jednak przeszkód w drukowaniu z dowolnego urządzenia obsługującego 'sinozęby' standard.

Ciekawe recenzje ze świata


Autor: Jasiek | 14:02
(1)Komentarzy (1)
Na DDRZone recenzja pamięci PC3200. Oficjalnie jest to standard widmo, jednak już niedługo najprawdopodobniej się to zmieni. Na razie, nie czekając na aprobatę JEDEC nawet masowi producenci, tacy jak TwinMOS, wypuszczają na rynek DDR-y 400 MHz. Testowane moduły to "pełnoprawne" PC3200 z chipami o czasie dostępu 5ns. Wyniki testów wydajnościowych w porówaniu do znanych z mało przystępnych cen Corsairów, tutaj.

Jeżeli planujecie w najbliższym czasie zakup karty graficznej z wyższej półki to warto przejrzeć najnowszą recenzję X-bit Labs (chociażby jako przedsmak nadchodzącej produkcji Krisa :-). W jednym porównaniu spotkał się cały najnowszy wysyp kart ATi z GF4 Titanium 4200 oraz 4600. Z rzeczywistych aplikacji znalazły się w nim pomiary w Serious Samie 2, Quake 3 oraz UT2003.

Szybsze nagrywarki DVD


Autor: R4v | źródło: DriverHeaven | 14:00
(2)Komentarzy (2)
Mitsubishi Electric Corp. opracowało nowy laser, który ma pozwolić na nagrywanie płyt DVD z prędkością 16x. Pierwsze napędy tego typu mają szansę pojawić się w 2004 roku. Laser Mitsubishi może emitować impulsy o mocy 200mW, czyli dwa razy więcej niż aktualnie produkowane napędy 4x. Pierwsze napędy 1x posiadały lasery 50mW. Dwukrotne przyspieszenie zwiększyło moc do 70mW. W chwili obecnej prawie gotowe są do sprzedaży nagrywarki 8x z laserem o mocy 140mW. Przy prędkości 16x dane są nagrywane z prędkością 176 Mbps, czyli 22 MB/s. Daje to możliwość nagrania 4.7GB w ciągu 3,5 minuty. Napęd 4x potrzebuje na to 14 minut. Pierwsze próbki nowych laserów mają się pojawić w czerwcu przyszłego roku.

Tajemnica Pentium 4


Autor: Jasiek | 13:08
Komentarzy (0)
P4 na rdzeniu Northwood generalnie są niezłymi procesorami dla overclockerów. Rozrzut wyników w przypadku różnych serii jest jednak ogromny. Sporo ludzi zastanawia, dlaczego niektóre układy działają przy takim samym napięciu zasilającym stabilnie nawet przy taktowaniach o kilkaset MHz wyższych niż inne egzemplarze. Z pewnością najbardziej podatne na podkręcanie są P4 oparte o rdzeń z najnowszego steppingu C1. Posiadają go wszystkie P4 z zegarem powyżej 2,53 GHz oraz wolniejsze modele z ostatnich serii produkcyjnych (baza wszystkich s-code procesorów od początku produkcji znajduje się na witrynie Intela). Wśród rdzeni C1 różnice w "podkręcalności" są cały czas zaskakująco wysokie. Czy zatem ilość darmowych MHz to całkowita loteria? Być może nie do końca.

Z pozoru identyczne procesory na rdzeniu C1 mają różne rozmieszczenie kondensatorów po spodniej części układu. Niektóre mają ich 15 (tak jak wszystkie na starszym rdzeniu B0), a niektóre 12 rozmieszczonych identycznie jak w najnowszym P4 3,06 GHz (patrz: zdjęcie). Ludzie z Overclockers.com starają się odkryć tajemnicę, jak takie różnice konstrukcyjne wpływają na możliwości procesorów. Jeżeli macie podkręcone P4 na nowym rdzeniu, zachęcam do podesłania wyniku i oznaczeń kodowych oraz ewentualnie zdjęcia spodu Waszego CPU Edowi.

Nowy gracz wśród producentów półprzewodników


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 12:38
Komentarzy (0)
Mitsubishi oraz Hitachi podpisały kontrakt o powołaniu nowej korporacji produkującej półprzewodniki, wypełniając tym samym zapowiedzi z marca tego roku. Nowa firma została ochrzczona nazwą Renesas Technology. Podział udziałów to 55% Hitachi oraz 45% Mitshubishi. Z kapitałem startowym w wysokości 7 miliardów USD firma ta stanie się trzecim na świecie gigantem półprzewodnikowego sektora zaraz za Intelem i Samsungiem. Nowa korporacja rozpocznie sprzedaż w pierwszej połowie 2003 roku.

Intel inwestuje w nowe technologie LCD


Autor: Jasiek | źródło: The Inquirer | 12:32
Komentarzy (0)
Według tajwańskiej prasy, Intel zainwestuje w najbliższym czasie 10 milionów USD w technologię niskotemperaturowych, polisilikonowych paneli LCD. Pierwszy taki wyświetlacz został zaprezentowany w 1998 roku przez Toshibę. Matryce te charakteryzują się zmniejszonym poborem prądu oraz dużą trwałością, dzięki czemu mają szansę wyprzeć tradycyjne TFT, zwłaszcza w notebookach. Dodatkowo ilość użytych komponentów do budowy wyświetlacza jest ograniczona o ponad połowę w stosunku do zwykłych TFT. Procesorowy gigant cały czas umacnia swoją i tak już bardzo silną pozycję na rynku laptopów. Wybrańcem Intela jest firma Toppoly Electronics, która zastrzyk gotówki ma spożytkować zwiększając produkcję nowych matryc. Pod koniec tego roku jest ona wstanie produkować skromne 20.000 sztuk miesięcznie, w 2003 roku liczba ta ma się podwoić.

Nowy artykuł na MojePC


Autor: Jasiek | źródło: e-mail | 11:57
Komentarzy (0)
Zestawienie 39 popularnych kart dźwiękowych @ MojePC: "W związku z licznymi pytaniami o karty, których nie mam możliwości osobiście przetestować przedstawiam oględne specyfikacje kilkunastu popularnych kart. Większość z nich jest podobnymi rozwiązaniami do przetestowanych już przeze mnie produktów (w Recenzji kart cz. I oraz w Recenzji kart cz. II). Mam nadzieję, że pomogą one ustrzec potencjalnych klientów przed ewentualnymi "wpadkami" lub umożliwi dostrzeżenie jakiejś super-okazji wsród produktów używanych."

 
Wtorek 24 grudnia 2002

Wesołych Świąt życzy redakcja TPC!


Autor: DYD | 13:43
(13)Komentarzy (13)
W oczekiwaniu na nadchodzący wieczór Wigilii Świąt Bożego Narodzenia chciałbym w tych kilku słowach spełnić jeden z najprzyjemniejszych obowiązków. Pozwólcie, że w imieniu całej Redakcji serwisu TwojePC wszystkim naszym stałym oraz okazjonalnym Czytelnikom jak również wielu zaprzyjaźnionym firmom, bez współpracy których TPC nie byłoby tym czym jest, złożę najserdeczniejsze życzenia, aby te Święta zostały w Waszych wspomnieniach jako pełne pogody, szczęścia i radości wypełniających Wasze rodzinne gromadki. Niech wszystko najlepsze co Was dotychczas spotkało będzie zaledwie skromną zapowiedzią tego, co Was jeszcze czeka, a co być może w swoim wielkim worku już niesie do Waszego drzewka brodaty gość w czerwonym wdzianku... A za kilka dni... 5..4..3..2..1..0..2003! -szampańskiej zabawy w Noc Sylwestrową!

Świąteczny konkurs TPC zakończony!


Autor: DYD | 12:50
(30)Komentarzy (30)
Stało się. Dziś w ten szczególny dzień, w Wigilię, zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do naszego WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC! Na początek trochę statystyki: wszystkich zgłoszeń wpłynęło dokładnie 3421, z czego prawidłowych 2897. To właśnie z tej drugiej puli prawidłowych zgłoszeń w ciągu 7 dni zostaną wylosowani wybrańcy, do których wyjadą nagrody, ufundowane przez firmy: INTEL, LOGITECH, ACT, MAXDATA i CDPROJEKT. A teraz prawidłowe odpowiedzi:
 • Pytanie pierwsze: odp. 188W RMS (tips: recenzja na TPC)
 • Pytanie drugie: odp. zegar 3.06 GHz (tips: recenzja na TPC)
 • Pytanie trzecie: odp. TAK (tips: wystarczyło wejść na strone firmy ACT)
 • Pytanie czwarte: odp. Elder Scrolls (informacja na stronach CDProjektu)
 • Pytanie piąte: odp. 15 (tips: informacja padła w newsie na TPC)
Wszyskim serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w naszej zabawie i polecamy się na przyszłość w kwestii konkursów i nie tylko! Następny wyścig o nagrody odbędzie się w marcu 2003, ale nie powiem z jakiej okazji.

 
Poniedziałek 23 grudnia 2002

Licencja na przyspieszanie


Autor: R4v | źródło: Digit-Life | 17:48
(31)Komentarzy (31)
Od jakiegoś czasu wiadomo o nowej magistrali Pentium 4, taktowanej zegarem 800MHz QDR. Okazuje się, że aby móc produkować chipsety obsługujące takie procesory, należy wykupić kolejną licencję od Intela. Wiadomo już, że Intel przygotuje własny chipset obsługujący szybszą magistralę, oznaczony nazwą kodową Springdale. W związku z dodatkowymi opłatami, analitycy przewidują wzrost udziału Intela w tynku chipsetów dla Pentium 4. Problem dotyczy głównie Ali i SiSa, które posłusznie płacą za licencje na wykorzystanie magistrali. VIA, tradycyjnie już, nie przejmuje się żądaniami Intela. W chwili obecnej komputery z Pentium 4 zajmują 60-70% rynku pecetów. W 20% z nich znajduje się chipset SiSa, w kolejnych 10% znaleźć można układy VIA i Ali. Pozostałe to płyty z chipsetem Intela. Wynika z tego, że licencja na 800MHz najbardziej zaboli SiSa. Ali, które dopiero wraca na rynek desktopów, także ucierpi. Zyska na tym Intel, który może objąć praktycznie cały rynek chipsetów obsługujących magistralę 800MHz QDR.

Najnowsze głośniki Klipsch


Autor: Jasiek | źródło: Digit-life | 13:37
(6)Komentarzy (6)
Firma Klipsch uzupełniła swoją ofertę głośników ProMedia nowym zestawem - GMX D-5.1. Korzysta on z przetworników DAC/ADC firmy Crystal, całkowita moc wzmacniacza to 100W. Niskimi tonami zajmuje się subwoofer z 6,5 calową membraną. Ponadto w zestawie znajduje się 5 identycznych satelit, wyprodukowanych w technologii MicroTractrix (pokrycie z metalizowanego polimeru) z 3 calowymi membranami głośników średniotonowych oraz 0,75" wysokotonowych. Głośniki będziemy mogli podłączyć zarówno przez wejście cyfrowe (PlayStation 2, Xbox, PC, odtwarzacze CD i DVD) jak i analogowe (GameCube, CD, MP3, TV, VCR).

Dla wygody użytkownika w zestawie znajduje się też panel kontrolny z dekoderami Dolby® Digital i Dolby Pro Logic II. Pasmo przenoszenia wynosi 35Hz – 20kHz. Całość wyróżnia się stylowym wzornictwem oraz dość przystępną, jak na tą klasę produktów, ceną $299.

VIA vs Intel - kolejny raport z sądowego pola bitwy


Autor: Jasiek | źródło: X-bit | 12:59
(29)Komentarzy (29)
VIA jest konsekwentna w walce sądowej z Intelem. Tym razem wreszcie pojawiły się sygnały pozytywne dla tej firmy. Po ostatnich przegranych sprawach, prawnicy VIA mają masę pracy z odwoływaniem się do sądów wyższych instancji. W niedzielę angielski sąd apelacyjny unieważnił poprzedni wyrok, stwierdzający naruszenie patentów Intela, niemal w całości. Procesorowy gigant będzie musiał zwrócić VIA Technologies koszty postępowania sądowego. Angielski sąd uznał politykę Intela jako antykonkurencyjną, dając tym samym podstawy do sądowego kontrataku VIA.

Intel zamierza kontynuować swoją politykę licencyjną także w przypadku nadchodzących procesorów z FSB 800 MHz, w praktyce dążąc do eliminacji konkurencji z pola chipsetów Socket478. Ostatni wyrok angielskiego sądu może okazać się jednak przełomowy w walce o powrót zdrowych, rynkowych zasad rywalizacji pomiędzy firmami. Szanse na pomyślne odwołanie VIA od ewidentnie krzywdzącego wyroku sądu w Düsseldorfie (całkowity zakaz sprzedaży płyt Socket478 z chipsetami VIA) po decyzji angielskiego wymiaru sprawiedliwości, gwałtownie wzrosły.

Pierwsze wyniki testów Bartona


Autor: Jasiek | 12:44
(14)Komentarzy (14)
W weekend pojawiły się w sieci nieoficjalne testy Athlona XP na rdzeniu Barton. Jest to z grubsza rzecz biorąc, wersja B Thoroughbred'a z cache L2, który urósł do 512KB. W połączeniu z L1, który w architekturze Athlonów nie zawiera kopii danych z L2, uzyskujemy szybką pamięć podręczną o imponującym rozmiarze 640KB. To wszystko po to, aby odpowiedzieć na 3,06 GHz Intela, jeszcze przed premierą 64-bitowych układów. Nowy procesor został oznaczony kodowo AXDA1833DKT4D, cyfra 4 oznacza właśnie 512KB cache'u L2.
Zegar 1833 MHz odpowiada w przypadku Bartona indeksowi 2500+. Najnowszy Athlon, podobnie jak ostatnie Thoroughbredy, będzie pracował przy magistrali 333 MHz. Pierwsze wyniki testów wydajnościowych znajdziemy na stronie OC.com.tw. Nowy procesor AMD dał się podkręcić do 2250 MHz. Okolice 2,3 GHz okazują się dla tego rdzenia barierą nie do przeskoczenia przy tradycyjnym chłodzeniu. AMD zwiększyło już pamięć podręczną i FSB, zamykając sobie ostatnie pole do manewru. Niedługo możemy się spodziewać Bartonów z taktowaniem powyżej 2GHz, które ze sprawdzonej architektury AMD wycisną ostatnie soki przed odejściem na zasłużoną emeryturę.

Konkurs TPC jutro zakończenie!


Autor: DYD | 11:10
(8)Komentarzy (8)
Już tylko do jutra do godziny 12.00 zbieramy zgłoszenia do naszego WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC, w którym każdy ma szansę wylosować jedną z bardzo atrakcyjnych nagród o łącznej wartości ponad 5000PLN zawiadamiamy, że do zakończenia konkursu pozostało tylko 7 dni! Przypominamy, że dzięki uprzejmości naszych sponsorów, czyli firm: INTEL, LOGITECH, ACT, MAXDATA i CDPROJEKT mieliśmy możliwość stworzenia WIELKIEGO ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU TPC, a wraz nim udostępnić na konkurs następujące nagrody: procesor Intel Pentium 4 2.4 GHz BOX (533 FSB, Northwood) + komputer MAXDATA przygotowany pod Pentium4, zestaw głośnikowy 4.1 Logitech Z-560, Logitech Cordless Mouse MX700, 6 pudełek z grą role-playing MORROWIND PL oraz 5 zestawów gadżetów.

WCPUID 3.1a with Plugins


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:35
Komentarzy (0)
Pan H.Oda! postanowił uraczyć nas nową wersją swojego programu. WCPUID - bo o nim mowa, to niewielki, lecz bardzo przydatny program służący do przekazywania nam cennych informacji o procesorze (typ, mnożnik, FSB i wiele innych danych), pamięci cache, płycie głównej, chipsecie, kartach PCI, etc. Najnowszy, oficjalny WCPUID 3.1a with Plugins posiada wsparcie dla wielu nowych układów płyt głównych i kart graficznych, zmodyfikowane System Info oraz źródłowy kod kompatybilny z FreeBSD. Program dostępny jest ze strony autora programu (269 KB) lub z twojepc.pl. Polecam także podobny w działaniu program Cpu-z, dostępny w dziale PLIKI.

Newsy z polskich redakcji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:22
(2)Komentarzy (2)
 • Athlon XP 1700+ druga młodość @ IN4.PL: "Tym razem rzut okiem na możliwości odmłodzonego Athlona XP 1700+ wykonanego w technologii 0.13 mikrona. Procesor ten posiada firmowo odblokowany mnożnik. Co to oznacza, nie trzeba chyba mówić. AMD tym procesorem pokazuje, że nie można już stawiać znaku równości pomiędzy Athlonem XP i wysoką temperaturą."

 • MojePC prezentuje drugie porównanie kart dźwiękowych na swoich łamach. Tym razem w szranki stanęły karty z odrobine wyższej półki: Creative Labs Audigy2, Hercules Gamesurround Fortissimo III 7.1, Terratec Sixpack 5.1+, Terratec EWX 24/96, Terratec DMX 6FireLT oraz Terratec DMX 6Fire 24/96. Ponadto znane już z wcześniejszej recenzji SB Live! oraz SB Audigy. (...)

 • LAN bez kabli: test sieci WiFi @ InfoJAMA.PL: "Technologia bezprzewodowych sieci komputerowych za oceanem zdążyła zrobić już zawrotną karierę. Do polskich drzwi puka jeszcze nieco nieśmiale, dlatego też postanowiliśmy przeprowadzić test prostej sieci wirelessowej zbudowanej w oparciu o urządzenia Micronet RadioLink Wireless USB LAN Adapters - każde z nich, wpięte do komputera przez port USB, pozwala mu współpracować z istniejącym środowiskiem komunikacji bezprzewodowej lub stworzyć własną strukturę tego typu."

 • A na MoDeD-KOMPz znajdziemy dwa nowe artykuły. Recenzję obudowy Chieftec Dragon DA-01BL-D, po recenzowanej przez Puchacza obudowie CS-601, przyszła kolej na kolejnego "smoka" ze stajni Chiefteca. Tym razem będzie to większy brat, DA-01BL-D z serii Dragon. U chłopaków z MoDeD-KOMPz ukazała się też recenzja CODEGEN 6063 NEON.

 •     
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL