Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 22 lutego 2002  
    

Z cyklu ogłoszenia drobne


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:37
(11)Komentarzy (11)
Treść ogłoszenia: "Firma Balta.pl zatrudni studenta studiów dziennych do prowadzenia forum technicznego dla użytkowników witryny WWW. Wymagamy doskonalej wiedzy z zakresu sprzętu komputerowego, dobrej oceny z języka polskiego na maturze i stałego dostępu do Internetu (praca zdalna). Mile widziana znajomość HTMLa, umiejętność korzystania z FTP i podstawowa znajomość Linuxa. CV prosimy kierować za pośrednictwem poczty elektronicznej, w temacie słowo "forum", na adres piotrs@balta.pl."

Napisy.TVM.pl znowu nadają...


Autor: DYD | źródło: ICQ | 09:45
Komentarzy (0)
Właśnie dostałem informację od ekipy w składzie DaNTe, BSCooL & PIvO, że ich popularna i wartościowa witryna Napisy.TVM.pl znów jest on-line i działa pełną parą! Redakcja TPC życzy chłopakom z TVM.pl wysokich transferów i dużej widowni, ale widząc zapotrzebowanie na "napisy" z tym drugim nie powinno być kłopotu... Poniżej info w tej sprawie, check it out:
"Po dwóch miesiącach przerwy i pracy nad nowym oprogramowaniem ponownie uruchomiona została strona z napisami do filmów www.napisy.tvm.pl teraz dostępna także pod adresem www.napisy.info. To wyjątkowy projekt ponieważ stronę tworzą czytelnicy udostępniając swoje, niejednokrotnie bardzo ciekawe i nowatorskie, tłumaczenia filmów. Stworzona w ten sposób baza ma szansę stać się największą w Polsce, co w połączeniu z wygodnym i przejrzystym interfacem, wydajnym systemem katalogowania oraz szybką wyszukiwarką daje przepis na stronę którą trzeba odwiedzić :)"

Świeże artykuły w polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:14
Komentarzy (0)
 • Roundup GeForce4 MX 440 @ IN4.pl: "GeForce4 MX440 to naturalny następca serii GF2, jednak nieco zmodyfikowany rdzeń dwójki nie jest tym, na co wszyscy czekali. Kartę można zaklasyfikować pomiędzy GF2, a GF3, a więc patrząc od strony GF3 to mamy kroczek do tyłu. Z tego względu bardziej poprawnie byłaby nazwa GeForce3 MX ale marketingowo nie brzmi to tak dobrze jak GeForce4. Pozostaje jeszcze sprawa gier mających nadejść w tym roku. Pan "Quake" ;-) tzn. Carmack uprzedza wszystkich lojalnie, że jego nowy Doom na GeForce4 MX nie będzie działał jak należy (wręcz odradza kupno takiej karty), a chodzi tu o tylko 2 potoki renderujące w NV17, które nijak nie poradzą sobie z jego grą. A wiemy nie od dziś, że ID Software potrafi ustalać standardy na rynku kart graficznych i warto wziąć wypowiedź tego pana pod uwagę przy zakupie takiego modelu." [Dalej...]
 • Przegląd układów 3D - 2001/ 2002 @ FrazPC.pl: "Realizując wasze prośby dotyczące głównego przejrzenia kart graficznych znajdujących się na naszym rynku, zdecydowaliśmy się przedstawić wam "Przegląd układów 3D - 2001/ 2002", który powinien chociaż w pewnym stopniu zilustrować oraz wyjaśnić sytuację panującą na rynku graficznym. Od roku 1999, gdy na rynek trafił pierwszy układ 3D ze zintegrowana jednostka T&L nastąpił niewiarygodnie szybki rozwój na rynku kart graficznych. Na czele rewolucji stanęła Nvidia, która nie tylko jako pierwsza zaadoptowała wspomniana jednostkę T&L, ale również wdrożyła pamięci DDR, które obecnie stały się standardem na skalę światową." [Dalej...]
 • PINE GeForce3 Ti500 @ redakcja.NET: "Jakieś 3-4 lata temu powody do dumy mieli wszyscy posiadacze kart graficznych, na których widniał sztandarowy napis 3dfx. Dzisiaj kiedy wspomniana firma już nie istnieje, na rynku pozostali wyłącznie dwaj wielcy rywale. Mowa tutaj o firmach ATi, oraz nVidia.W dniu dzisiejszym z ogromną przyjemnością, możemy wam przedstawić najmocniejszą z serii GeForce3, kartę z końcówką Ti500." [Dalej...]

 • Definicje dla Nortona AntiVirusa


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:11
  Komentarzy (0)
  Artur nasz główny informator od NAV'a dał znać, że Symantec wypuścił dziś nowe uaktualnienie (datowane na 21 lutego) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58810 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.07 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca.

  Trillian w wersji 0.725


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 09:05
  Komentarzy (0)
  W Sieci ukazało się nowe wydanie programu Trillian, który może okazać się przydatny dla osób korzystających z wielu komunikatorów jednocześnie. Znane są Wam na pewno programy typu ICQ, AOL, Windows Messenger, Yahoo! Messenger czy odwieczny IRC. Bywa tak, że mamy zainstalowanych kilka komunikatorów na jednym komputerze - wówczas przydany może okazać się właśnie Trillian. Łączy on w sobie w/w komunikatory, udostępniając w jednym programie ich funkcje - a wszystko okraszone przejrzystym interfejsem. W nowej wersji rozwiązano problemy z błędami w AOL oraz poprawiono auto-update. Najnowszą wersję tej aplikacji (0.725) dla systemów Windows 95/98/ME/2000/NT/XP można pobrać z tego miejsca (2,28 MB). Więcej szczegółów na stronie www.trillian.cc.

   
  Czwartek 21 lutego 2002

  Cicha obudowa


  Autor: R4v | 17:01
  (6)Komentarzy (6)
  Firma Signum Data zamierza niedługo wprowadzić do sprzedaży swoją bezgłośną obudowę FutureClient. Całość wykonana jest z aluminium i prezentuje się dość elegancko. FutureClient przypomina obudowy typu slim desktop, posiada zasilacz 150W bez wentylatora i można w niej umieścić płytę formatu MicroATX. Sam procesor jest chłodzony cieczą. Ze względu na znikomy poziom hałasu obudowa może zdobyć uznanie wśród pracowników zmęczonych ciągłym szumem i buczeniem ich skrzynek. Więcej informacji i zdjęć możecie znaleźć na stronie producenta, firmy Signum Data.

  Nowe artykuły w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:55
  Komentarzy (0)
 • PINE GeForce4 MX 440 @ redakcji.NET: "Z ogromnym uśmiechem na twarzy chciałbym zaprezentować wam test najnowszej karty graficznej, w której wykorzystano kolejną serię procesorów graficznych nVidia GeForce4. Do pieszczot trafiła się nam jedna ze zubożonych wersji tego modelu, a konkretnie chodzi o układ MX 440. A tak między nami warto dodać tutaj informacje o 64MB szybkiej pamięci DDR SDRAM, oraz fakt iż całość zbudowana została na układzie NV17. Producentem karty jest firma PINE." [Dalej...]
 • GeForce4 MX-440 @ Nukleon.Pl: "W estetycznym pudełku oprócz samej karty znajdziemy jedynie płytkę ze sterownikami, malutką instrukcję obsługi oraz kabel do wyjścia TV. Sama karta wyróżnia się brakiem aktywnego chłodzenia - jest jedynie niezbyt duży radiator! Na pokładzie mamy 64 MB pamięci DDR SDRAM wyprodukowanej przez Samsunga o czasie dostępu 4 ns, również bez żadnego chłodzenia. Płytka to referencyjny projekt Nvidii, na śledziu znajduję się też wyjście TV w standardzie SVHS, brak wyjścia na dodatkowy monitor. (...) Jakość obrazu generowanego przez wyjście TV jest zdecydowanie lepsza niż w starszych modelach Geforców i moim zdaniem dorównuje jakości wyjść ATI." [Dalej...]

 • AMD przygotowane na Hammera


  Autor: R4v | 16:49
  (3)Komentarzy (3)
  W chwili obecnej pierwsze wersje próbne procesorów AMD z rodziny Hammer trafiły do testów. A ponieważ jest procesor, to musi być także chipset go obsługujący. AMD przygotowało dla swojego 64-bitowego procesora chipset AMD 8000. Według producenta ma on mieć zastosowanie zarówno w notebookach jak również w komputerach domowych i serwerach. Tak jak można oczekiwać, układ obsługuje magistralę HyperTransport. Rodzina AMD 8000 zawiera m.in. układy: 8111, który jest hubem I/O; 8131 tunel PCI-X oraz 8151 tunel Hypertransport AGP 3.0. Jak widać, nowy chipset różni się nieco architekturą od dotychczas stosowanych. Jest to między innymi zasługą wbudowanego w Hammera kontrolera pamięci. AMD ma także oferować pełne wsparcie dla innych firm produkujących chipsety, jak nVidia, VIA, SiS i ALi. Oprócz tego, The Iquirer zamieścił sugestie pracownika AMD Taiwan, jakoby Thoroughbred lub Barton miały pracować z magistralą 333MHz. Byłoby to dość zaskakujące, zwłaszcza, że producenci chipsetów nie zapowiadają na razie układów obsługujących taką magistralę FSB.

  Microsoft chce uszczelnić Windowsa


  Autor: R4v | 16:33
  (1)Komentarzy (1)
  Ponieważ reputacja Microsoftu ostatnimi czasy bardzo ucierpiała na skutek rozmaitych błędów w oprogramowaniu, firma postanowiła poprawić swój wizerunek. Ma w tym pomóc program Baseline Security Advisor. Ma on sprawdzać system pod kątem aktualności oprogramowania, 'słabych' haseł oraz dziur w systemie i programach Microsoftu. Według Jasona Shaw, pełniącego funkcję Product Manager, program ma przede wszystkim pomóc domowym użytkownikom w sprawdzeniu komputera. Nie wykluczone jest także używanie narzędzia przez administratorów. Oprogramowanie wciąż jest w fazie testów, ale Shaw zapowiada, że ma być dostępne do pobrania za darmo już w marcu. W związku z ostatnimi wpadkami produktów Microsoftu dotyczących bezpieczeństwa w firmie pojawiła się nawet notka Billa Gates'a, który nakazał usunięcie wszystkich możliwych błędów w programach. Dodatkowo 9 tys. programistów zostało w tym celu wysłanych na przeszkolenie w celu nauki bezpiecznych technik programowania. Kody źródłowe najważniejszych aplikacji zostały także poddane analizie przez zewnętrznych konsultantów.

  Przyjechało do testów...


  Autor: DYD | 12:30
  (3)Komentarzy (3)
  Dziś do naszej redakcji spłynęło kilka ciekawych nowości sprzętowych. Po pierwsze, to na co osobiście ostrzyłem sobie zęby, czyli Celeron 1A z zegarem 1 GHZ dostarczony przez firmę Balta, którego testy i przede wszystkim podatność na overclocking zaprezentuje już po weekendzie. Po drugie dostaliśmy kolejne dwie retailowe karty oparte na układzie GeForce4 MX440: model PixelView GeForce4 MX440 z TV-Out i 64MB pamięci DDR (dostarczony przez Action 2) oraz model Leadek WinFast A170 DDRT także z TV-Out i 64MB pamięci DDR (dostarczony przez Baltę). Postaramy się owe karty porównać z wyrobami GF2 Ti, GF3 Ti200 oraz przede wszystkim z ATI Radeon 7500, na którego jeszcze czekamy. Zapowiada się więc pracowicie...

  Test układu GeForce4 MX440 kontra GF2 Ti i GF3 Ti200


  Autor: Lancer | 10:48
  (100)Komentarzy (100)
  NVIDIA przyzwyczaiła nas do tego, że co pół roku wypuszcza na rynek "nowe" procesory graficzne starając się zdobyć coraz to nowe segmenty rynku. W kalendarzu tym jednak całkowicie nowy układ pojawia się dużo rzadziej. Po niemal roku pojawiła się kolejna generacja układów serii GeForce, tym razem oznaczona symbolem 4. Tworzą ją układy serii Titanium i MX. Ta pierwsza skierowana jest dla najbardziej wymagających klientów dla których ograniczeniem nie jest kwota wydana na zakup karty graficznej. Reprezentują ją modele Titanium4200, Ti4400 oraz najsilniejszy model-Ti4600. Seria GeForce4 MX ma na celu zastąpienie doskonale znanych GeForców2 MX, a skierowana jest dla masowego odbiorcy. Te karty reprezentuje rodzina również podzielona. Składa się ona z trzech modeli - MX460, MX440 i MX420. Dzięki uprzejmości firmy Compact Komputery miałem możliwość przyjrzenia się karcie Pine GeForce4 MX440. Co reprezentuje sobą nowy MX i czym się różni od kart GeForce3? Dowiecie się tego czytając dalej. » czytaj dalej

  Pierwsze Combo Plextora


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 09:09
  Komentarzy (0)
  Firma Plextor, znany producent nagrywarek CD-RW, rozpoczyna produkcję napędu PlexCombo 20/10/40-12A. Jak nazwa wskazuje, jest to pierwszy w historii Plextora model Combo czyli połączenie nagrywarki CD-RW oraz napędu DVD-ROM. PlexCombo charakteryzuje się następującymi parametrami: nagrywa płyty CD-R z prędkością 20x, a płyty CD-RW z prędkością 10x. Odczyt nośników CD odbywa się z prędkością 40x natomiast płyty DVD odczytywane są z prędkością 12x. Napęd wyposażono w interfejs ATAPI oraz bufor o pojemności 2MB. Napęd PX-320A wyposażono w szereg technologii wspomagających działania użytkownika oraz zwiększających wydajność i komfort pracy:
  • system PoweRec II - ustalający optymalne warunki nagrywania,
  • technologia Burn-Proof - chroniąca przed błędami podczas zapisu płyt
  • funkcja VariRec - debiutująca właśnie w ultraszybkiej nagrywarce PX-W4012TA - umożliwiająca regulację mocy lasera podczas nagrywania muzyki, w celu ograniczenia zniekształceń podczas odtwarzania
  Wersja Retail zawiera: napęd PlexCombo 20/10/40-12A, oprogramowanie Nero 5.5+InCD do nagrywania, Plextools, oprogramowanie PowerDVD do odtwarzania filmów na płytach DVD, instrukcję obsługi, kable i akcesoria. Napęd objęty jest dwuletnią gwarancją. PlexCombo pojawi się w naszych sklepach jeszcze w marcu 2002r. Przewidywana cena detaliczna: 1000zł.

   
  Środa 20 lutego 2002

  Ciąg dalszy akcji Koszulka TPC!


  Autor: DYD | 14:46
  (3)Komentarzy (3)
  Z lekkim opóźnieniem kontynuujemy akcję Koszulka TPC! Po naszej ostatniej informacji na ten temat (zobacz: tutaj i tutaj) mamy już pewien pogląd jak przedstawia się zainteresowanie "koszulką" u naszych Czytelników. Z racji tego, że część z Was wyraziła chęć zakupu, dziś przedstawiamy kolejną krótką ankietę, która jeszcze bardziej poprawi nam obraz całej sytuacji. Temat nowej sondy brzmi: Ile jesteś w stanie maksymalnie zapłacić za koszulkę TPC? Przypominam, że cena zależna jest od jakości materiału koszulki oraz od typu wykonania nadruku. Naszą wstępną propozycją była wersja droższa wykonana z dobrych materiałów. Dzisiejsza sonda ma nam pomóc w podjęciu dalszych działań. Jeśli głosowanie podzieli się na zwolenników wersji low-end i high-end wykonamy dwa rodzaje koszulek. Zapraszam więc do głosowania, a osoby szerzej zainteresowane tematem kieruję na stronę Nortona, gdzie wczoraj powstały kolejne dzieła (dział Projekty)...

  ATi obniża ceny


  Autor: R4v | 13:49
  (7)Komentarzy (7)
  W związku z zagrożeniem ze strony nVidii, ATi postanowiło obniżyć ceny. Chociaż oficjalnie jeszcze tego nie ogłoszono, to już wiele sklepów sprzedaje Radeona 8500 w wersji retail w cenie $162.99. Według Reactor Critical nowe ceny mogą kształtować się dość interesująco. Prawdopodobne ceny to $199 dla Radeona 8500LE 128MB RAM, $299 dla Radeona 8500 128MB RAM oraz $169 dla wspomnianego już Radeona 8500. Biorąc pod uwagę, że 'klony' kart ATi są z reguły znacznie tańsze niż oryginał, to zapowiada się naprawdę poważna walka z nVidią, zwłaszcza w przypadku Radeona 7500.

  Be Inc. skarży Microsoft


  Autor: R4v | 13:37
  (1)Komentarzy (1)
  Zapewne niektórzy z was znają system operacyjny BeOS. W założeniu miał on być systemem dla multimediów. Jednak nawet darmowa wersja BeOS'a nie zdobyła oczekiwanej popularności. W tej chwili z firmy Be Inc. nie zostało praktycznie nic, a resztki zamierza kupić Palm Inc. Gwoździem do trumny okazał się Microsoft. W związku z tym Be Inc. wystosowało pozew przeciw firmie z Redmond. Strat jeszcze nie ustalono, ale mogą one wynieść ponad miliard dolarów. W całej sprawie chodzi o pecety z dwoma systemami operacyjnymi (MS Windows i BeOS) na jednym komputerze. Taki sprzęt miał być wytwarzany przez Hitachi. Jednak po 'drobnej' perswazji ze strony Microsoftu, na dyskach znalazły się oba systemy, jednak bez bootloadera, który umożliwiłby uruchomienie BeOS'a. Jedynym wyjściem było własnoręczne przygotowanie dyskietki i zainstalowanie bootloadera. Microsoft został także oskarżony o spowodowanie zerwania umowy między Be a Compaq'em. Tak więc firma Gates'a została oskarżona o sabotowanie działań producenta BeOS oraz doprowadzenie do jej upadku.

  120GB na FireWire


  Autor: R4v | 13:32
  (1)Komentarzy (1)
  Western Digital zamierza w tym miesiącu rozpocząć sprzedaż swojego najnowszego zewnętrznego dysku twardego. Urządzenie o pojemności 120GB ma być podłączane przez złącze FireWire. Prędkość obrotowa talerzy to 7200 obr/min. Napęd ma być sprzedawany w cenie $349. Dostępny ma być także kontroler FireWire dla złącza PCI. Wcześniej dysk zewnętrzny o podobnej pojemności zaprezentował Maxtor. Różnicą w tym przypadku jest rodzaj interfejsu. W konstrukcji Maxtora zastosowano konkurencyjne do FireWire USB 2.0.

  Aktualne zmiany cen na WGK


  Autor: DYD | źródło: WGK | 13:28
  (1)Komentarzy (1)
  Chcesz sprawdzić ceny sprzętu? Zamiast jechać w weekend na giełdę, wejdź na stronę Warszawskiej Giełdy Komputerowej: wgk.waw.pl! Świetna pogoda przyciągnęła w sobotę tłumy i był niezły ścisk. A oto co odnotował serwis WGK. Tanieją P4 oraz Athlon XP za to widocznie drożeją pamięci. Ceny hurtowe pamięci wzrosły, więc za tydzień na giełdzie nie należy się raczej spodziewać tanich cen w tym segmencie. Na pocieszenie - ciągle tanieją nagrywarki. Nie można już prawie dostać modeli 16/10/40 gdyż zostały zastąpione modelami 24/10/40. LG zafundowało nam obniżkę cen Flatronow 17". No i ciągle tanieją HDD!
  • płyta głowna Shuttle DOT-AK312 (KT266A) 380PLN (-30PLN)
  • procesor AMD Athlon XP 1700+ 540PLN (-50PLN)
  • pamięć DDR 256MB PC-2100 320PLN (+30PLN)
  • nagrywarka LG 24/10/40 IDE BOX 450PLN (-50PLN)
  • monitor LG 17" 795FT 1000PLN (-90PLN)
  • monitor LG 17" 795FT Plus 1080PLN (-100PLN)

  nVidia Quadro 4


  Autor: R4v | 13:28
  Komentarzy (0)
  Jakby w odpowiedzi na FireGL 8800 od ATi, nVidia zaprezentowała swój układ dla profesjonalistów nazwany Quadro4. Jak zwykle, karty na nowym układzie różnią się w bardzo niewielkim stopniu w stosunku do wersji 'domowych' GeForce. Chociaż nVidia stara się aby nie można było bezpośrednio porównać wydajności obu wersji profesjonalnej od popularnej, to jednak można dość łatwo skojarzyć ze sobą. I tak: Quadro4 900 XGL to odpowiednik GeForce4 Ti4600, Quadro4 700 XGL i 750 XGL to GeForce4 Ti4400 (w wersjach odpowiednio: 64MB i 128MB), Quadro4 500 XGL to Geforce4 MX440, a wersji 550 XGL odpowiada GeForce4 MC460. nVidia przedstawiła także wersje wielomonitorowe nowych układów. Quadro4 200 NVS obsługuje 2 monitory, natomiast Quadro4 400 NVS potrafi wyświetlić obraz na czterech monitorach. Karty mają się pojawić na początku marca.

  GeForce4 MX440 w testach na TPC!


  Autor: Lancer | 13:11
  (9)Komentarzy (9)
  Na początek małe info. Już dziś zapraszam i zapowiadam jutrzejszy test karty graficznej GeForce4 MX440 dostarczonej przez firmę Compact Komputery. Co to jest, co potrafi, ile jest warte i jak jest szybkie przekonacie się z porównania do innego GeForce-GF3 Ti200. Jednocześnie z uwagi na palący charakter recenzji chciałbym przeprosić wszystkich czekających na opis procesu capturingu obrazu TV kart Gainward, jaki miałem zaprezentować w poniedziałek. W obliczu nowego GeForce, który wpadł w moje łapki nie mogłem się powstrzymać przed jego testami w pierwszej kolejności. Tak wiec łapać klatki na pewno będę...tyle ze trzeba na nie jeszcze chwilkę poczekać...

  Do tematu kart z układami GeForce4 MX440 jeszcze wrócimy, po przetestowaniu obiecanych egzemplarzy kart z firm Komputronik i Action 2.

  The Bat! w wersji 1.54 Beta 41


  Autor: DYD | 10:12
  Komentarzy (0)
  The Bat! jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej... Firma RITLABS czuje się zobowiązana do tego, aby The Bat! pracował zgodnie z wymaganiami użytkownika. Program jest bardzo często aktualizowany, zaś nowe właściwości pojawiają się jako wynik stałego sprzężenia użytkowników, autorów i pracujących ochotniczo testerów z całego świata. Najnowszą wersję 1.54 Beta 41 można pobrać stąd (1.73 MB).

  ATI Radeon: nowe sterowniki


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:08
  Komentarzy (0)
  Kolega BddA dał znać (dzięki!), że na stronie technicznej ATI ukazały się nowe w pełni oficjalne sterowniki dla całej rodziny kart Radeon (ALL-IN-WONDER RADEON 8500DV, ALL-IN-WONDER RADEON 7500, ALL-IN-WONDER RADEON, RADEON 8500, 7500, 7200, 7000, RADEON 64MB DDR, 32MB DDR, 32MB (SDR) i VE). Nowe drivery przeznaczone są dla systemów Windows 98/ME, zaś ich oznaczenie jest następujące: Display Driver build 4.13.9009 (7.65-011228X-2465C). Sterowniki dostępne są z serwera driver.ati.com (15.7 MB).

  Świeże artykuły w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:01
  Komentarzy (0)
 • Porównanie płyt na SiS645 @ Tweak.pl: "Już dzisiaj wiemy , że w niedalekiej przyszłości pamięci typu DDR staną się codziennością i w każdym nowocześniejszym i lepiej wyposażonym komputerze je znajdziemy. Intel już dawno wprowadził szybkie i zarazem drogie pamięci RAMBUS - była to totalna klapa i niewypał. Teraz, podobnie jak nowocześniejsze chipsety pod Athlona, chipsety pod P4 także oferują możliwość korzystania z szybkich i stosunkowo tanich modułów DDR SDRAM. Chciałbym przedstawić teraz 3 płyty oparte na jednym z najlepszych chipsetów pod P4 - SiS645." [Dalej...]
 • Higiena procesora @ Dzikie Podkręcaniel: "Mój stary procesor, czyli Athlon TB 1.2GHz przez kilka miesięcy ciągłego smarowania srebrną pastą silikonową, zakładania i zdejmowania coolerów trochę się ubrudził. Właściwie, to cały był w srebrze. Papier toaletowy nic nie pomagał, bo srebro wchodziło w pory ceramicznej obudowy i nie można go było usunąć na sucho. Kiedyś czyściłem go wacikiem nasączonym acetonem, ale po przeprowadzce nie miałem acetonu. Jak mieszka nie samemu i jest się mężczyzną, to raczej nie ma potrzeby zmywania lakieru z paznokci, więc zmywacz do paznokci jest zbędny. Poza tym, aceton potrafił zostawiać przebarwienia. Postanowiłem wymyślić coś innego." [Dalej...]

 • Definicje dla Nortona AntiVirusa


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:56
  Komentarzy (0)
  Artur poinformował, że Symantec wypuścił dziś nowe uaktualnienie (datowane na 19 lutego) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 58792 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.07 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca.

   
  Wtorek 19 lutego 2002

  ATi FireGL 8800 już w sklepach


  Autor: R4v | 18:25
  (5)Komentarzy (5)
  W sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pojawiła się karta ATi FireGL 8800. Jest ona przeznaczona dla zastosowań profesjonalnych jak systemy obrazowania i projektowania 3D. Na karcie zamontowano najnowszy układ ATi o oznaczeniu kodowym RV250 i nazwie handlowej Radeon 8800. Cena FireGL 8800 wynosi $699 czyli tyle ile kosztuje Elsa Gloria DCC. Jak widać ATi ma już gotowego konkurenta dla GeForce 4. Karta Radeon 8800 przeznaczona do zastosowań popularnych ma zostać pokazana za nieco ponad 3 tygodnie na CeBicie w Hannoverze. Ma posiadać 128MB a układ graficzny i pamięć będą taktowane zegarem 350MHz. Równocześnie ma się pojawić Radeon 8500XT, czyli podrasowany Radeon 8500. Karta otrzyma 128MB pamięci a taktowanie układu graficznego i pamięci to 300MHz.

  Przyszłość Celerona...


  Autor: R4v | źródło: x-bit | 18:16
  (3)Komentarzy (3)
  X-Bit Labs przedstawiło plany Intela odnośnie procesorów Low-End czyli następców Celerona. Wynika z nich, że obecne Celerony na jądrze Tualatin będą produkowane jeszcze do końca tego roku (ostatnim z rodziny Tualatin/256 ma być model 1.4GHz). W drugim kwartale ma się pojawić procesor Willamete-128. Ma on być produkowany co najmniej do jesieni 2003. Natomiast na początku 2003 planowany jest Nothwood-256. Nie podano na razie częstotliwości taktowania nowych procesorów. Zagadką pozostaje także wydajność jądra Willamette i Northwood kiedy zostaną pozbawione połowy pamięci cache L2.

  Nowe standardy DVD


  Autor: R4v | 18:12
  Komentarzy (0)
  Konsorcjum dziewięciu firm przemysłu elektronicznego, wśród których znaleźć można m.in. Sony i Matsushita, ustaliło nowy standard dla płyt DVD. Specyfikacja jest przeznaczona dla napędów używających niebieskich laserów. Ponieważ masowa produkcja takich urządzeń zbliża się wielkimi krokami postanowiono ustalić format nośnika. Standard zakłada pojemność 27GB na jedną stronę płyty. Matsushita pracuje także nad dwuwarstwową wersją, która mieć pojemność 50GB. Nowy format ma przyczynić się do popularyzacji telewizji HDTV, która ze względu na gigantyczne wręcz wymagania co do przepustowości, nie zyskała dotychczas wielu zwolenników. Pierwsze napędy obsługujące nowe płyty mają pojawić się już na początku przyszłego roku.

  Motherboard Monitor 5.1.0.6 Beta


  Autor: R4v | 18:07
  Komentarzy (0)
  Pojawiła się nowa wersja Motherboard Monitora. Program ten przeznaczony jest do monitorowania parametrów płyty głównej, jak temperatura i obroty wentylatorów. Wersja 5.1.0.6 Beta jest głównie przeznaczona dla użytkowników systemów Windows NT/2000/XP. Zmieniono w niej sterownik IO, który nie powinien już powodować problemów w tych systemach. Nowa wersja jest do ściągnięcia stąd.

  Plany wydawnicze VIA


  Autor: R4v | 18:06
  (4)Komentarzy (4)
  VIA planuje w tym roku uderzenie na rynek chipsetów dla Pentium 4. Jednym z zapowiadanych chipsetów jest P4X600, który ma obsługiwać 128-bitowe pamięci DDR 266MHz i 333MHz, magistralę AGP 8x, a wymianę danych między mostkami zapewni magistrala V-Link 8x. Chipset ten ma trafić do produkcji w drugim kwartale tego roku. Jego następcą ma być P4X800 który ma obsługiwać pamięci DDR II. Z zapowiadanych układów dla Pentium 4 pojawi się także P4M333, który obsługuje pamięci DDR 333 oraz posiada wbudowany układ graficzny Zoetrope. Jest on jednak spodziewany dopiero pod koniec roku. W tym samym czasie ma się pojawić P4M266A, który będzie obsługiwał magistrale 400MHz i 533MHz oraz posiadał zintegrowaną grafikę ProSavage8. Jeżeli chodzi o procesory AMD to VIA planuje tu m.in. układ KT400. Jest on następcą KT333, który dopiero ma wejść do sprzedaży, i obsługuje magistrale 200/266MHz, układy pamięci DDR 333 i DDR 400 ECC oraz magistralę AGP 8x.

  Nowe Biosy od Asusa


  Autor: R4v | 18:01
  Komentarzy (0)
  Niemiecki oddział Asusa wypuścił kolejną serię wersji nowych Biosów. W większości są to wersje Beta, przeznaczone dla użytkowników, którzy lubią eksperymentować lub mają problemy z aktualnym biosem. A oto lista płyt, dla których pojawiły się uaktualnienia:

  Najszybszy Plextor już w sprzedaży


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:53
  (1)Komentarzy (1)
  Alstor rozpoczyna sprzedaż najszybszej dostępnej nagrywarki świata - modelu PX-W4012TA firmy Plextor. Nowy napęd charakteryzuje się niezwykłymi parametrami: nagrywa płyty CD-R z maksymalną prędkością 40x, dzięki czemu czas zapisu nośnika 650MB skrócono do ok. 3 minut. Przyspieszono także nagrywanie płyt CD-RW: teraz maksymalna prędkość ponownego zapisu wynosi 12x. Odczyt płyt CD odbywa się z maksymalną prędkością 40x. W napędzie PX-W4012TA debiutuje technologia VariRec, polegająca na możliwości regulowania mocy lasera podczas nagrywania muzyki w formacie CD-Audio. Wynikiem odpowiedniej regulacji mocy lasera jest znaczna redukcja współczynnika zniekształceń "jitter" podczas odtwarzania, co z kolei przekłada się na wyjątkowo czysty dźwięk porównywalny do brzmienia oryginalnej płyty tłoczonej. » czytaj dalej

  Thorgal Aegirsson na PC i konsole


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:40
  Komentarzy (0)
  Firma Cryo zapowiedziała na wrzesień grę opartą na przygodach Thorgala Aegirssona, bohatera kultowej serii komiksów rysowanych przez naszego rodaka, Grzegorza Rosińskiego. Także w tym roku IM Group dostarczy naszym fanom Thorgala grę w polskiej wersji językowej.

  Do gospody wchodzi stary człowiek, o siwych włosach i pomarszczonej twarzy, promieniującej mądrością i spokojem... Bez wahania podchodzi do Thorgala i zaczyna mówić...

  Starzec nazywa się Noral i jest czarodziejem. Przyszedł ostrzec Thorgala przed tym, co zobaczył w czarodziejskim
  zwierciadle, pokazującym przyszłość. Podsuwa mu lustro... Thorgal widzi w nim, jak strzała wystrzelona z łuku przez niego
  samego uderza w jego syna, Jolana, który pada martwo na ziemię. A Noral zapewnia, że zwierciadło nigdy nie kłamie...

  Thorgal postanawia odejść natychmiast. Pyta czarodzieja, dlaczego ten postanowił go ostrzec. Noral nie spieszy się z
  odpowiedzią. Ma do Thorgala małą prośbę, ale to może poczekać...
  Nad stroną artystyczną gry czuwa sam Grzegorz Rosiński. Gra zostanie wydana w wersji na PC i na PlayStation 2.

  Command & Conquer: Renegade nadchodzi


  Autor: DYD | 17:18
  Komentarzy (0)
  Fani gier z serii Command & Conquer już w marcu będą mogli znowu odwiedzić swój ulubiony świat, tym razem oglądając go z bliska. W marcu bowiem ukaże się najnowsza gra z serii – Command & Conquer: Renegade. W Renegade możemy nareszcie obejrzeć wszystko z bliska. Zamiast daleka wydawać rozkazy, wcielamy się w znanego z początków serii Havoka. Sami decydujemy, jaka drogą dojdziemy do celu, którym jest ostateczne pokonanie Bractwa Nod. Możemy strzelać do wszystkich wszystkiego, skradać się w cieniu jak duch albo wezwać wsparcie lotnicze. Będziemy jeździć pojazdami znanymi z innych części gry i używać pojawiającej się wcześniej broni. W tej chwili dostępne jest demo w wersji multiplayer (89 MB).

  TATUAŻ dozwolony do lat 18-stu...


  Autor: DYD | źródło: Agawa | 17:09
  (4)Komentarzy (4)
  Dzisiejsza moda nie zaskakuje już nas aż w takim stopniu, jak kilka lat temu. Co ciekawsze daje nam coraz większą możliwość uczestniczenia w niej czynnie bez ponoszenia zbyt dużych nakładów. Dzięki internetowi najnowsze trendy docierają do nas niemal natychmiast. Zaraz po tym następuje szybka reakcja producentów, którzy świadomi wysokich cen rzeczy "na topie" wprowadzają na rynek alternatywne rozwiązania dla młodych, chcących się wyróżnić osób. Przykładem takim może być szwajcarski producent papieru i folii - firma FOLEX oraz niemiecka firma REGULUS. Do ofert swoich dystrybutorów (m.in. firmy AGAWA.PL) wprowadzili papiery do DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA TATUAŻY» czytaj dalej

   
  Poniedziałek 18 lutego 2002

  Tańszy Radeon 8500


  Autor: R4v | 17:16
  (5)Komentarzy (5)
  Tradycyjnie w Japonii pojawiły się nowe karty zbudowane na chipie Radeon 8500. Nowe karty zostały jednak nieznacznie zmodyfikowane. Płyta została przebudowana w celu zmniejszenia kosztów i ułatwienia składania. I właśnie w nowej konstrukcji PCB tkwi cała różnica. Otóż nowa wersja nie posiada zewnętrznego układu RAMDAC obsługującego drugi monitor analogowy. Jetway oznaczył ją jako R200A. Co ciekawsze układ i pamięć DDR są taktowane takim samym zegarem 275MHz. Nowe karty mogą niedługo pojawić się w Europie. Z jednej strony jest to dobra nowina dla tych, którzy czekają na tanie konstrukcje oparte na ATi Radeon 8500, z drugiej strony jeżeli ktoś potrzebuje karty obsługującej dwa monitory CRT będzie musiał uważać, żeby nie trafić na wersję "wykastrowaną".

  Microsoft Clearmem


  Autor: R4v | 16:50
  Komentarzy (0)
  Microsoft wypuścił narzędzie do czyszczenia pamięci. Clearmem ma zwiększać ilość dostępnej pamięci poprzez przerzucanie nieużywanych fragmentów na dysk do pliku wymiany. Wadą programu jest działanie z wysokim priorytetem. W ten sposób blokuje on system w trakcie czyszczenia pamięci. Dodatkowo wielkość pliku wymiany na dysku musi być conajmniej równa ilości pamięci fizycznej. Jeśli ktoś jest zainteresowany tym programikiem to znajdzie go na stronie XP-erience.org.

  Plotki przed Intel Developer Forum


  Autor: DYD | źródło: x-bit | 14:56
  Komentarzy (0)
  Czas otwarcia jednej z największych "imprez" technologicznych na świecie Intel Developer Forum zbliża się dużymi krokami. Co tym razem zostanie zaprezentowane na IDF? Szczegóły oczywiście poznamy podczas trwania samej imprezy (od 25 do 28 lutego), a już teraz poznaliśmy kilka zakulisowych plotek (prosto z x-bita). Z głównych wydarzeń nowego IDF można wymienić: prezentację nowego procesora z rodziny Xeon na rdzeniu Prestonia (z technologią HyperThreading), poznamy garść nowych detali o procesorze Pentium 4-M dla komputerów przenośnych, a także ogłoszony zostanie 10Gbit IXP network wykorzystującej jądro StrongARM. Głównym "daniem" imprezy ma być debata, czy prawo Moore'a nadal obowiązuje w dziedzinie procesorów. To oczywiście tylko przedsmak tego, co zapewne zobaczymy na nadchodzącym IDF.

  Świeże artykuły w polskiej Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:40
  (2)Komentarzy (2)
 • Wyciszanie komputera @ Norton On-Line: "Typowy impulsowy zasilacz komputera to urządzenie o stosunkowo dużej sprawności, więc niewielka część jego energii zostaje zamieniona w ciepło, jednak z uwagi na duże prądy pobierane przez podzespoły komputera grzeją się w nim wyjściowe tranzystory mocy i choć są one zaopatrzone w duże radiatory, to producenci dla bezpieczeństwa instalują wentylator który dodatkowo wyciąga ciepłe powietrze z całej obudowy komputera. Ponieważ zasilacz jest projektowany jako uniwersalny do pracy w każdych warunkach (w tropiku też), ma on bardzo duży zapas wydajności tego chłodzenia." [Dalej...]
 • Test sprawnościowy siedmiu coolerów @ FrazPC.pl: Z dniem dzisiejszym na rynku zestawów chłodzących rysuje się bardzo wyraźna linia oddzielająca "chłodnice" przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników (lecz niosące ze sobą dość głośny tryb pracy) oraz tych, które może nie są głośne ale również nie są tak wydajne, jak modele posiadające wiatraczek przykładowo o prędkości 7000 obrotów (bo to właśnie jest główną przyczyną nadmiernego hałasu). [Dalej...]

 • CPUCool wersja 7.0.12


  Autor: DYD | źródło: Fileflash | 10:23
  Komentarzy (0)
  Podien wczoraj zamieścił nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.0.12. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Wersja 7.0.12 poprawia wsparcie KT266 oraz elimunuje drobne błędy. CPUCool przeznaczony dla W9X, W2K, XP i NT4 osiągalny jest stąd (2.40 MB).

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL