Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 15 marca 2002  
    

Klawiatura dla komputerów przenośnych Palm


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:07
Komentarzy (0)
CeBIT, Hanower, Niemcy - 12 marca 2002 -- Logitech przedstawia swoje nowe urządzenie dla komputerów Palm. Przenośna klawiatura Logitech TypeAway to niewielka klawiatura, która mieści się w kieszeni spodni lub marynarki. Mimo niewielkich rozmiarów, TypeAway zachowuje wszystkie cechy i możliwości standardowej klawiatury dla komputera przy zaledwie 150g wagi. Wymiary klawiatury to jedynie 12,4 mm wysokości, 134 mm długości oraz 86 mm szerokości (przy rozłożeniu 6,2 x 280 x 86 mm). W klawiszach TypeAway zastosowano technologię "scissor", taką samą jaka stosowana jest w zaawansowanych technologicznie notebookach. Scissor sprawia że klawisze zajmują niewiele miejsca, są tak samo wytrzymałe na uderzenia i zużycie jak standardowa klawiatura, a przy tym mają bardzo małą wysokość. Umiejscowienie dodatkowych klawiszy usprawnia i przyspiesza dostęp do ulubionych aplikacji Palm'a. TypAway dostępny jest w wersji Angielskiej, Francuskiej i Niemieckiej. » czytaj dalej

Kyro i PowerVR FAQ


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:45
Komentarzy (0)
Serwis Nukleon.pl poinformował, że na ich łamach został zaprezentowany pierwszy w Polsce przetłumaczony Kyro Faq, autorstwa grupy ParaKnowYa. Oto fragment tekstu: "Ten FAQ został napisany w celu zwiększenia szybkości oraz usunięcia ewentualnych problemów z Twoją karty PowerVR. W tym FAQ używam PowerVR jako wspólnej nazwy dla Kyro i Neon250. Więc Kyro znaczy Kyro 1 i Kyro 2".

The Bat! w wersji 1.54 Beta 48


Autor: DYD | źródło: Fileflash | 15:43
Komentarzy (0)
The Bat! jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej... Firma RITLABS czuje się zobowiązana do tego, aby The Bat! pracował zgodnie z wymaganiami użytkownika. Program jest bardzo często aktualizowany, zaś nowe właściwości pojawiają się jako wynik stałego sprzężenia użytkowników, autorów i pracujących ochotniczo testerów z całego świata. Najnowszą wersję 1.54 Beta 48 można pobrać stąd (1.51 MB) lub z ftp.twojepc.pl.

Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:39
(7)Komentarzy (7)
Na przełomie marca i kwietnia (europejska premiera 29 marca), za sprawą dystrybucji firmy Licomp Empik Multimedia, trafi na polskie półki sklepowe Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II. Gra wykorzystuje zmodyfikowaną wersję enginu Quake III Arena, co pozwoliło na wiele usprawnień, takich jak jeszcze dokładniejsza i bardziej szczegółowa grafika oraz większe poziomy. Przy produkcji z firmą Raven ściśle współpracował LucasArts, w tym członkowie zespołu, który stworzył Jedi Knight: Dark Forces II. Jedi Knight II jest dynamiczną grą dla jednego lub wielu graczy, kontynuującą opowieść o pewnym potężnym Jedi - Kyle'u Katarn'ie, zmagającym się z potęgą i niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą Moc. W olbrzymim, szczegółowo odwzorowanym świecie Gwiezdnych Wojen gracze spotkają wielu potężnych przeciwników i jeszcze raz staną do walki z wrogami Rebeliantów. Dzięki Mocy i całemu arsenałowi różnych broni, w tym symbol Rycerzy Jedi - miecz świetlny, przyszłość Kyle'a Katarn'a i całej galaktyki znajdzie się ponownie w rękach graczy. » czytaj dalej

Zestawe głośnikowy serii Z od Logitecha


Autor: DYD | 14:00
(6)Komentarzy (6)
CeBIT, Hanower, Niemcy - 12 marca 2002 -- Logitech przedstawiał dziś głośniki z zupełnie nowej serii Z. Głośniki przeznaczone są dla entuzjastów muzyki z komputera PC i obejmują modele Z-560, Z-540 oraz Z-340. Najwyższym oferowanym obecnie modelem będzie Z-560. Ten pięcio częściowy zestaw audio - surround oferuje moc 400 wat. Zastosowanie specjalnych rozwiązań w membranach satelit sprawia że mogą one wytwarzać zarówno tony wysokie jak i niskie. W membranach zastosowano aluminiowe stożki które w połączeniu z nowoczesną i bardzo precyzyjną elektroniką są w stanie przekazać z duża dokładnością każdy dźwięk. W komplecie z głośnikami dołączone są specjalne zaczepy które umożliwiają postawienie zestawu tam gdzie chce tego użytkownik, bądź zawieszenie na ścianie. Moc każdego głośnika satelitarnego to 53 waty RMS co łącznie przy czterech satelitach daje łączną moc 212 wat RMS. Odrębnym tematem może być konstrukcja samego subwoofera. W celu eliminacji zakłóceń basów w subwooferze zastosowano specjalne wewnętrzne komory które równomiernie rozkładają ciśnienie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wydobywającej się fali dźwiękowej tonów niskich. Całkowita moc subwoofera to aż 188 wat RMS. Głośniki posiadają opatentowaną już technikę dźwięku M3D Matrix. M3D sprawia że wytwarzany dźwięk otacza użytkownikiem swoim idealnie czystym brzmieniem. » czytaj dalej

Nowe definicje od Symanteca


Autor: DYD | 13:45
Komentarzy (0)
Dziś sam wpadłem na ślad nowych definicji (14.03.2002) baz danych wirusów dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.26 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.26 MB). PS. Pozdrowienia JE Jacaw.

 
Czwartek 14 marca 2002

ABIT: wszystko w jednym


Autor: R4v | źródło: x-bit | 15:16
(3)Komentarzy (3)
X-Bit Labs donosi o nowej płycie Abita, AT7. Konstrukcja ta jest wyjątkowo interesująca. Wygląda na to, że Abit postanowił wcisnąć na płytę co tylko było możliwe. Brakuje jedynie kontrolera SCSI i zintegrowanej grafiki. Płyta zbudowana jest na najnowszym chipsecie VIA KT333. Obsługuje pamięci DDR PC2700/2100/1600, posiada 3 gniazda PCI i jedno AGP 4x. Znacznie ciekawsza jest liczba możliwych do podłączenia napędów IDE. Wynosi ona... 12 sztuk! Na płycie znajdziemy złącza kontrolera ATA133 wbudowanego w chipset, jak i dodatkowego 4-kanałowego kontrolera RAID HPT374. Do kompletu dołożono jeszcze 2 złącze IEEE1394 "FireWire", USB 2.0, zintegrowaną kartę dźwiękową z wyjściami optycznymi oraz kartę sieciową. Cena końcowa ma oscylować wokół $200 dolarów.

Notebook chłodzony wodą


Autor: R4v | 15:01
(1)Komentarzy (1)
Hitachi przeprowadziło w Japonii prezentację swoich notebooków chłodzonych cieczą. Prototypy A4 i B5 różnią się nieco budową. A4 posiada zbiornik umieszczony bezpośrednio za wyświetlaczem. Ciecz jest dostarczana do chłodnicy procesora za pomocą elastycznych rurek łączących obie części notebooka. W B5 zbiornik umieszczono poniżej klawiatury. Tylna obudowa wyświetlacza w tym modelu służy jako chłodnica. Według Hitachi nowy sposób chłodzenia ma pozwolić na montowanie w komputerach przenośnych procesorów o poborze mocy ponad 30W, a także wyciszyć cały komputer. Nowy sposób chłodzenia ma znaleźć zastosowanie także w "normalnych" pecetach, w wyświetlaczach plazmowych i projektorach. Zdjęcia notebooków można znaleźć na stronie PCWatch. Jedno u nas na "lokalu".

Nowy NVmax 4.00.49


Autor: DYD | 14:57
(1)Komentarzy (1)
Na stronie NVmax.com ukazała się nowa wersja (4.00.49) znanego asystenta kart graficznych NVidii. NVmax od wersji 4.xx zawiera wiele innowacji i zmian. Oto niektóre nowości: posiada nowy interfejs graficzny (skalowane font, skiny), system aktualizacji auto-web, wsparcie tylko dla Detonatorów 4 (20.xx+), dodany dodatkowy tryb anti-aliasing w kartach GeForce 3 lub lepszych, detekcję Twinview i kontroli nad kolorami. NVmax jest niewielkim programem, który pozwala "tweakować" każdą kartę NVidii, która używa Detonatorów. Aplikacja także pozwala zoptymalizować ustawienia dla DirectX, OpenGL oraz całego systemu. Plik dostępny jest ze strony autora lub lokalnie z działu PLIKI (814 KB).

Nowości od AMD


Autor: R4v | 14:48
(3)Komentarzy (3)
AMD zamierza przejść na technologię 0.13 mikrona jeszcze w tym miesiącu. Pierwszym procesorem produkowanym w tej technologii będzie Athlon XP z jądrem Thoroughbred. Do końca roku wszystkie procesory z serii Athlon mają już być wykonane z użyciem nowego procesu. Tymczasem rodzina procesorów uległa rozszerzeniu o kolejnych członków. AMD przedstawiło Athlona XP 2100+, Athlona MP 2000+ oraz Athlona 4 1600+. Ceny hurtowe nowych procesorów wynoszą odpowiednio: $420, $415, i $380.

Asus i jego V8460Ultra


Autor: R4v | 14:43
Komentarzy (0)
Asus przedstawił najnowszą serię swoich kart graficznych oznaczoną symbolem V8460Ultra. Karty zbudowane są w oparciu o układ GeForce4 Ti 4600. Jak to w przypadku Asusa, produkty posiadają kilka innowacji. Przede wszystkim zastosowano na nich miedziany radiator, który ma poprawić chłodzenie układu. Karty z nowej serii, jako pierwsze mają także wykończenie płytki PCB w procesie zwanym Gold Immersion Coating. Ma to poprawić przewodzenie ścieżek i połączeń, co prowadzi do polepszenia stabilności. Asus przedstawił dwa modele:
 • V8460Ultra/Deluxe/128M posiada gniazda VGA, TV-Out, Video-In, DVI oraz złącze dla okularów 3D.
 • V8640Ultra/TD/128M jest nieco uboższą wersją i nie posiada wejścia Video oraz złącza dla okularów.
Do karty Deluxe dołączono oprogramowanie VideoSecurity oraz Asus Digital VCR, które pozwalają wykorzystać wejście Video. Do obu kart dołączone zostanie także Asus DVD i trzy pełne wersje gier.

Nowe definicje od Symanteca


Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:38
Komentarzy (0)
Artur dziś namierzył nowe definicje (z 13.03.2002) baz danych wirusów dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.26 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.26 MB). PS. Pozdrowienia JE Jacaw.

 
Środa 13 marca 2002

Klawiatura dla komputerów Palm od Logitecha


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:08
Komentarzy (0)
CeBIT, Hanower, Niemcy - 12 marca 2002 -- Logitech przedstawiał dziś pierwszą na świecie klawiaturę wykonaną w pełni z materiału tekstylnego odpornego na ścieranie. Klawiatura spełnia podwójną funkcję: można dzięki niej wprowadzać dane do Palm'a zaś po zwinięciu służy ona jako etui dla komputerka. KeyCase jest nie tylko ultra lekka, ale również i bardzo wytrzymała. W samej klawiaturze właściwie nie ma elektroniki. W jaki więc sposób nacisk na klawisze z materiału przenoszony jest na symbole, litery wprowadzane do Palm'a? Dzięki współpracy z firmą ElekTex stworzono klawiaturę z materiału w której wnętrzu zawarto tylko dwa przewody X i Y. Każdorazowe naciśniecie klawisza na klawiaturze z materiału przenoszone jest do Palm'a jako odpowiednie współrzędne. Podczas pierwszego podłączenia do Palm'a klawiatura wymaga formy kalibracji, ustawienia są automatycznie zapamiętywane. » czytaj dalej

Nowe "szczupłe" Combo i DVD-ROM Toshiby


Autor: DYD | źródło: e-mail | 20:01
Komentarzy (0)
Pod koniec kwietnia pojawią się w Alstor dwa nowe napędy Toshiby. Są to ultra-cienkie (12,7 mm grubości) Combo SD-R2212 oraz DVD-ROM SD-C2612 przeznaczone do montażu w notebook'ach. Combo, czyli kombinacja napędów CD-RW i DVD-ROM zapisuje płyty CD-R z prędkością 16x, a CD-RW 10x. Krążki CD czyta z prędkością 24x, a DVD 8x. Dzięki zaimplementowanej technologii Buffer Under Run Error Protection, zapis danych ma stabilny i efektywny przebieg. Nie bez wpływu na to pozostaje również pojemny 2 MB bufor. Drugi z napędów, DVD-ROM o symbolu SD-C2612 osiąga maksymalną prędkość odczytu płyt DVD 8x, natomiast zwykłe CD odczytuje z prędkością 24x. Obydwa napędy odczytują płyty w standardzie DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW. Ważą zaledwie 200 g. Masowa produkcja ruszy już na początku kwietnia. Niestety nie są jeszcze znane ceny urządzeń.

Live! Drivers v35.12 WHQL z LiveWare3 dla WinXP


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:51
(1)Komentarzy (1)
Na Station Drivers pojawiła się paczka ze sterownikami do SB Live! z numerkiem 3512 i LiweWare 3 dla XP w wielu językach. Całość można już ściągnąć z polskiego serwera (zajmuje ponad 200mb) www.win2k.pl. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem.

Porównanie płyt Abit, Epox i Soltek na układzie KT266A


Autor: Lancer | 12:38
(41)Komentarzy (41)
Chipset KT266A okazał się jednym z największych przebojów firmy VIA - gwarantuje nie tylko wysoką wydajność, ale i skalowalność. W ciągu pół roku jakie minęło od jego premiery, na rynku pojawiło się dużo pozycji bazujących na tym układzie. Mimo niedawnej premiery nowego układu - VIA KT333, będącego faktycznie prostą modyfikacją starszego KT266A, cieszy się on dużą popularnością. W obecnym przeglądzie, chciałbym zaprezentować trzy płyty główne pochodzące od znanych producentów, a bazujące wciąż na KT266A - Abit, Epox i Soltek. Reprezentowanymi modelami są kolejno: KR7A (Abit), 8KHAL (EPoX) i SL75DRV4 (Soltek). Do testów dołożyliśmy wyniki z prezentowanej już jakiś czas temu płyty ENMIC 8TCX2+ także opartej na KT266A. Płyty zostały dostarczone przez firmy ACT, Simmtech i Amado» czytaj dalej

Logitech Cordless Presenter z technologią Bluetooth


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:30
Komentarzy (0)
CeBIT, Hanower, Niemcy - 12 marca 2002 -- Logitech przedstawia jako pierwszy na świecie urządzenie wskazujące wykorzystujące bezprzewodową technologię Bluetooth. Cordless Presenter wyposażony w takie rozwiązanie może pracować w odległości do 10 metrów od komputera, służąc idealnie jako narzędzie do prezentacji. Najnowszy produkt Logitecha może bezproblemowo współpracować z każdym komputerem wyposażonym w interfejs Bluetooth. Jeśli komputer nie posiada zintegrowanego Bluetooth'a nie będzie to stanowić dla Cordless Presenter'a żadnego problemu. W komplecie dołączony jest specjalny odbiornik, który wkłada się w port USB. Odbiornik jest na tyle uniwersalny że może współpracować również i z innymi urządzeniami Bluetooth.

Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku Cordless Presenter może służyć jako zwykła, bezprzewodowa mysz komputerowa o bardzo wygodnym kształcie. Urządzenie wykorzystuje sensor optyczny do sczytywania powierzchni po której się porusza. Zasilanie Presenter'a odbywa się poprzez dwie bateryjki - paluszki AA. O stanie baterii oraz połączenia bezprzewodowego informują widoczne dla użytkownika diody. Baterie w zależności od modelu oraz częstotliwości użytkowania starczają do 100 godzin pracy non-stop. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w urządzeniu wskaźnika laserowego który świetnie spełnia funkcje wskazówki. Wskaźnik laserowy posiada bardzo dużą zaletę - podczas prezentacji, nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach wskaźnik jest widoczny dla wszystkich. » czytaj dalej

Zestaw z Pentium4 2,40 GHz w redakcji TPC!


Autor: Lancer | 12:23
(9)Komentarzy (9)
Dosłownie przed chwilą dotarł do mnie kompletny komputer, zmontowany przez firmę ACT z Łodzi, wyposażony w procesor Pentium4 2,40 GHz. Niezła moc :) Ponieważ procesor jeszcze oficjalnie nie zadebiutował, wyniki testów pojawią się dopiero 2 kwietnia równolegle z premiera nowego Pentium4. Już teraz jednak mogę zdradzić - będzie niesamowicie szybko. Propozycję testów, proszę nadsyłać pod ten adres.

Kolejne definicje od Symanteca


Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:32
(1)Komentarzy (1)
Tym razem KARPIU poinformował o nowych definicjach datowanych na 12.03.2002 baz danych wirusów (łącznie baza liczy 59149 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.26 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.26 MB).

Potężne ramie Adatpec 5400S w Incom


Autor: DYD | 09:22
Komentarzy (0)
INCOM wprowadza do swej oferty nowy kontroler RAID firmy Adaptec. Adaptec SCSI RAID 5400S to czterokanałowy sterownik PCI Ultra160 SCSI RAID. 64 bitowa karta została zbudowana w architekturze dwu procesorowej. Oparta jest na chipsecie 233MHz Intel StrongARM SA-110 oraz na dedykowanym chipsecie Adaptec XOR. Pozwala na podłączenie do 60 napędów dysków, a standardową wielkości pamięci cache 128 MB można podwoić do 256MB. Adaptec 5400S obsługuje standardy hot-plug, hot-swap, oraz jako jedyny dostępny na rynku pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni dysku hot-spare, przy zastosowaniu dysków o większej pojemności niż stosowane w macierzy RAID. Pozwala na instalacje systemów RAID na poziomach 0,1, 0/1, 5, 0/5 oraz JBOD, a dzięki obecności modułu baterii, możemy przez 72 godziny od zaniku prądu nie obawiać się o dane przechowywane w 128MB pamięci cache. » czytaj dalej

Faxmodemy MiNt: Tornado i Hurricane


Autor: DYD | źródło: MiNT | 09:17
(1)Komentarzy (1)
Informacja z Mint-electronics.com: Modemy to jeden z przebojów MiNt. Model Tornado: MiNt 56k Zoltrix Fax/Modem to absolutna nowość na polskim rynku. MINT Zoltrix FAX/Modem, opracowany wspólnie z firmą Zoltrix, jest oparty na najnowszej konstrukcji układzie scalonym zajmującym się kontrolowaniem pracy tego urządzenia - Chipsecie SMART DAA (Smart Cobra) amerykańskiej firmy Rockwell (Conexant), specjalizującej się w produkcji układów wysokiej integracji na potrzeby wojska, lotnictwa, NASA. Za pomocą modemu MINT 56k Zoltrix bez problemu można łączyć się ze światem internetu, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną oraz faksy. Produkowany przez uznaną firmę, modem cechuje się niezwykłymi możliwościami radzenia sobie w różnych warunkach. A warunki panujące w krajowej sieci telefonicznej bywają różne... Nie stanowi dla niego problemu zaszumiona, trzeszcząca linia telefoniczna. Prędkością czy odpornością na zakłócenia znacznie przewyższa nawet droższą konkurencję. Prostota obsługi, łatwość instalacji, minimalne wymagania sprzętowe i sprawdzanie się w trudnych warunkach sprawia, że Tornado przeznaczony jest dla każdego odbiorcy. Po sukcesie Tornada wydawało się, że nic lepszego już nie wymyślimy, a jednak... » czytaj dalej

 
Wtorek 12 marca 2002

Nowy benchmark z MadOnion - PCMark 2002 już dostępny


Autor: R4v | 21:32
(10)Komentarzy (10)
Twórcy słynnego 3DMarka zamierzają dzisiaj wypuścić najnowszy benchmark nazwany PCMark 2002. Jak głosi reklama na głównej stronie, ma to być "home and office benchmark". Wygląda na to, że MadOnion chce być konkurencją dla SysMarka. Na stronie MadOnion.com znajduje się licznik odliczający czas do momentu premiery nowego programu. Wtedy zostaną także podane szczegóły dotyczące PCMark'a. Według licznika, program będzie dostępny na serwerze ok. 22.00 naszego czasu. Program zamieścimy oczywiście na naszym FTP jak tylko się ukaże.

[Update -Kilgor]
Nowy benchmark już dostępny na TwojePc.pl. (8.6 MB) Dzięki za cynk Fraz.

Konkurs Urodzinowy TPC = ankieta i nagrody!


Autor: DYD | 10:13
(12)Komentarzy (12)
Na początku był chaos... Próby wkroczenia na arenę 3D kart S3 Virge czy Matrox Mystique nie odniosły wymaganego skutku. Rewolucję wprowadził układ Voodoo stworzony przez nieistniejącą już firmę 3dfx. Pod wpływem magii Voodoo, w zakamarkach Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej narodził się serwisik "3DydFX", który następnie ewoluował jako Voodoo Serwis PL. Czas płynął, Voodoo powoli traciło swoje magiczne właściwości i tak narodziła się era witryny PC (...) Później skończyło się to co trwało i trwa nadal, lecz coś nadal szeptało - nie rezygnuj! Nie było więc rady i powstało sobie TwojePC, czyli TPC. Dokładnie 12 marca 2001 roku...

Zapraszamy na stronę konkursową! Bardzo atrakcyjne nagrody ufundowali oficjalni sponsorzy I-ych urodzin TPC, firmy: Intel i MiNT Group.

Infineon zwiększa produkcję


Autor: R4v | 10:11
Komentarzy (0)
Znany producent pamięci, Infineon, zawarł umowę z tajwańskimi producentami Winbond Electronics i Mosel Vitelic na dostawy dodatkowych 20.000 wafli krzemowych. W ten sposób firma zamierza zwiększyć produkcję o 20%. Ma to związek ze zmianami cen pamięci. W zeszłym roku, kiedy pamięci kosztowały jedną trzecią rzeczywistych kosztów ich produkcji, Infineon notował duże straty. Teraz gdy ceny drastycznie wzrosły, różnica cenowa między produktami niemieckiej firmy a konkurencją zmniejszyła się. Infineon zamierza zwiększyć w tym roku swój udział w rynku z 13% do 16%. W ramach umowy Winbond ma otrzymać także dostęp do technologii 0.11 mikrona. Wyłącznym odbiorcą układów w tej technologii ma być Infineon. Ma to pozwolić na obniżenie kosztów, a co za tym idzie, cen gotowych modułów.

Creative przejmie 3D Labs


Autor: DYD | 10:04
Komentarzy (0)
Creative Tech. zamierza kupić producenta wysokiej klasy układów graficznych, firmę 3D Labs. Suma transakcji to ok. 100 mln. dolarów, przy czym 34.6 miliona zostanie zapłacone gotówką, natomiast 69,1 miliona zostanie przekazanych w akcjach Creative'a. 3D Labs oferuje dwie rodziny układów: Wildcat, który jest stosowany w komputerach Sun, HP, IBM i Dell'a oraz seria Oxygen. W związku z zakupem nasuwa się pytanie, jaki cel ma Creative w zakupie 3D Labs? Są dwie możliwości: albo Creative pozostanie na rynku high-end, gdzie 3D Labs ma 62% udział i będzie stamtąd czerpał zyski, albo jest to przygotowanie do uderzenia na rynek układów popularnych, gdzie królują nVidia i ATi.

Nowe Biosy Epoxa


Autor: R4v | 10:03
Komentarzy (0)
Pojawiły się nowe biosy dla płyt Epoxa. Są one przeznaczone dla modeli 8KHA+ i 8K7A/+. W biosie dla 8KHA+ poprawiono m.in: obsługę dysków ATA133, dioda klawiatury nie świeci się w trybach uśpienia ACPI S3/S4 i S5, dodano obsługę dysków >137GB oraz dodano obsługę dla przyszłych procesorów AMD. Bios dla 8K7A/+ posiada uaktualniony bios dla kontrolera HPT370 w wersji 2.0.0907, dodano obsługę przyszłych procesorów AMD oraz obsługę dysków >137GB. Oba biosy można ściągnąć ze strony Epoxa.

Nowe artykuły w polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:02
Komentarzy (0)
 • Laserowo wycinane "Grille" @ MoDeD-KOMPz : "Grille - co to takiego? To potoczna nazwa metalowej osłony na wentylatory. Wzięła się ona z kształtu przypominającego właśnie domy grill :-) Co prawda nazwa powoli przestaje być odpowiednia, ze względu na coraz to pojawiające się osłony o najróżniejszych kształtach, jednak do tej pory w Polsce były praktycznie nie dostępne. Sytuacja się zmieniła i już dziś w firmie Discotech z Warszawy można zamówić osłony w kształcie znaku Biohazard i Atom, o wymiarach 80 i 120mm." [Dalej...]
 • Recenzja 4 dysków twardych @ IN4.Pl: "Zwycięzcą jest IBM, - jego 40-tka jest bardzo szybka - spokojnie można ją polecić każdemu użytkownikowi. To samo mogę jednak powiedzieć o obydwu dyskach Western Digital - sprawują się świetnie. Natomiast Samsung.... hmm (co by tu powiedzieć)... jest cichy... (to trochę jak z procesorami C3 - też nie hałasują dając tragiczną wydajność). Nie chcę urazić zadowolonych użytkowników tych dysków - ale ze sprawdzonej czwórki ten wyraźnie odstaje. Jest to jedyny dysk, który w teście Sandry wypadł poniżej załączonych przeciętnych wyników ." [Dalej...]

 • Kolejne definicje od Symanteca


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 09:37
  Komentarzy (0)
  Artur namierzył dziś nowe definicje datowane na 11.03.2002 baz danych wirusów (łącznie baza liczy 59105 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.25 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.25 MB).

  eXtra Gra Wielkie Hity już jutro


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 08:41
  Komentarzy (0)
  Już 13 marca w kioskach i sklepach z grami komputerowymi pojawi się kultowa strategia Heroes of Might and Magic III! Grę wydała firma CD Projekt w nowej serii eXtra Gra Wielkie Hity w cenie 26,99 zł. To jednak nie koniec dobrych wiadomości! W zestawie znajdzie się również dodatek do HOMM3 - Armageddon's Blade! Oba programy mieszczące się w sumie na 2 płytach CD są opracowane w profesjonalnej, polskiej wersji językowej. Więcej informacji znajduje się na stronie www.extragra.com

   
  Poniedziałek 11 marca 2002

  Ważne momenty z życia TPC


  Autor: DYD | 11:38
  (11)Komentarzy (11)
  Jutrzejszy dzień na pewno zapisze się w historii serwisu TwojePC. Z tej okazji (w dziale Redakcja znajduje się podpowiedź co to za okazja) szykujemy "małą" niespodziankę dla naszych wiernych Czytelników! Mogę już teraz zdradzić, że będzie krótka ankieta do wypełnienia, a w zamian za poświęcony czas, rozlosujemy atrakcyjne nagrody! Planowany start, jutro przed południem. Wpadnijcie - warto! Drugim wydarzeniem ostatnich dni (a raczej godzin) było wybicie pierwszego 1.000.000 odwiedzin naszego kultowego, jedynego w swoim rodzaju Boarda! Osobiście, przesyłem w tym miejscu ogromne podziękowania dla osoby, bez której Boarda musiałbym aktualizować ręcznie (sic!), czyli dla naszego kultowego, jedynego w swoim rodzaju Kilgora!

  Newsy po weekendowej Giełdzie


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 11:32
  Komentarzy (0)
  Jak to zwykle bywa po weekendzie, od Pani Izy otrzymaliśmy najnowsze doniesienia z WGK. Na dzień dzisiejszy możemy zauważyć, że tanieją procesory, a ceny pamięci wahają się (producenci ponoć już planują kolejne podwyżki). Debiutują karty graficzne na układzie GeForce4 MX440, ale już w przyszłym tygodniu należy spodziewać się kolejnych modeli nowego układu nVidii. Tanieją dyski twarde (głównie Seagate). Zatrzymał się spadek cen napędów DVD. Nieznacznie drożeją nagrywarki. W hurcie bardzo ciężko osiągalne są napędy LG, których ceny hurtowe podskoczyły o około 50PLN, co może się odbić na cenach na giełdzie w przyszłym tygodniu. Poniżej wybrane ceny sprzętu:
  • procesor Intel Pentium 4 2.0GHz Northwood 1850PLN (-40PLN)
  • karta graficzna MSI GeForce4 MX-440 64MB TV 640PLN (-10PLN)
  • dysk twardy Seagate Barracuda ATA IV 60GB 530PLN (-50PLN)
  • nagrywarka TEAC 24/10/40 IDE OEM 520PLN (+20PLN)
  Więcej cen znajdziecie na serwisie Warszawskiej Giełdy Komputerowej.

  CPUCool wersja 7.0.14


  Autor: DYD | 11:14
  Komentarzy (0)
  Podien wczoraj zamieścił nowe wydanie swojego programu CPUCool w wersji 7.0.14. CPUCool to aplikacja, która monitoruje m.in. temperaturę, prędkość obrotową wiatraka oraz napięcia na płycie głównej. Program także umożliwia zmianę ustawień magistrali FSB, optymalizuje pamięć i procesor oraz posiada funkcję S.M.A.R.T (Self Monitoring, Analysis and Reporting Technologie) od wersji 7.0.x. CPUCool potrafi chłodzić procesor poprzez wstawianie instrukcji HALT, gdy procesor nie jest zbyt obciążony i w ten sposób wpływać na pobór mocy układu i wydzielane ciepło. Obsługuje procesory firm Intel, AMD i Cyrix. Co nowego w wersjia 7.0.14:
  • dodaje plik PLL KR7A (RTM560-266R)
  • dodaje wsparcie dla chipsetu VIA KT333
  • poprawia sensor ITE87XX
  • dodaje obsługę Dell notebook
  • elimunuje drobne błędy
  Najnowszy CPUCool przeznaczony dla systemów W9X, W2K, XP i NT4, osiągalny jest stąd lub lokalnie z naszego działu PLIKI (2.51 MB).

  Winfast A250 Ultra TD


  Autor: R4v | 10:36
  (2)Komentarzy (2)
  Leadtek wypuścił bardzo oryginalną kartę graficzną opartą na układzie GeForce4 Ti 4600. Karta posiada 128MB pamięci DDR, wyjście TV i DVI. Układ graficzny jest taktowany zegarem 300MHz a pamięć 330MHz. Znacznie ciekawszy jest sposób chłodzenia. Karta posiada gigantyczny wręcz radiator wraz z dwoma wentylatorami. Jednocześnie jest on dość cienki. W ten sposób Leadtek zamierza zapewnić wystarczające chłodzenie całej karcie. Karta kosztuje 60 tys. jenów i jest na razie dostępna w Japonii.

  Nowe polskie artykuły w Sieci


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:25
  Komentarzy (0)
 • Gainward GeForce4 Pro/600 @ redakcja.NET: "Już od kilkunastu dni, cały nasz rodzimy rynek zapchany jest dziesiątkami kart graficznych, które oparte są o najnowszy procesor graficzny NVidia GeForce4 MX440 (NV17). Nie ułatwimy wam wyboru, jeżeli chcecie kupić model, który oparty jest właśnie na tym układzie, ale podsuniemy wam o jedną pozycję więcej. W naszym dzisiejszym teście przedstawiamy wam test najnowszej kart, która pochodzi ze stajni firmy Gainward." [Dalej...]
 • Optymalna cyrkulacja powietrza w obudowie Midi-Tower @ D.P.: "Zapewne dużo osób się zastanawia w jaki sposób można poprawić cyrkulację powietrza w swojej, nie największej obudowie typu Midi-Tower. Niektórym przeszkadza wielkość obudowy Big-Tower, czasami mocno doskwiera brak pieniędzy, a tu lato się zbliża... Obudowy tego typu są tanie oraz chętnie stosowane przez dużą część użytkowników PC. Artykuł przedstawia problem odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mniejszych obudowach, oraz sposoby jak taką cyrkulację poprawić." [Dalej...]

 • Powrót Matroxa


  Autor: R4v | 10:15
  (4)Komentarzy (4)
  Według MatroxUsers.com, Matrox zamierza niedługo włączyć się do walki pomięszy ATi i nVidią. Nowy układ ma oznaczenie kodowe Parhelia. Ma to być konstrukcja 256-bitowa i będzie zawierać po cztery potoki dla vertex i pixel shadera. Taktowanie układu ma wynieść 300MHz. Matrox zamierza także przebudować jednostkę 2D, wyposażając ją w nowe funkcje i upraszczając obsługę konfiguracje wielomonitorowe. Prawdopodobne jest też wypuszczenie kilku wersji kart. Mają one być przeznaczone dla zwykłych użytkowników a także dla zapalonych graczy. Moduł 3D ma także posiadać najmocniejszą jednostkę T&L z produkowanych obecnie układów konkurencji. Czy układ rzeczywiście się pojawi nie wiadomo. Matrox nie zamierza brać udziału w Cebicie co może dziwić w wypadku, gdyby firma szykowała skok na konkurencję. Możliwe także, że jest to cisza przed burzą.

  PowerStrip 3.15 Final


  Autor: R4v | 10:08
  Komentarzy (0)
  Entech wypuścił finalną wersję PowerStripa 3.15. Program służy do obsługi szerokiej gamy kart graficznych we wszystkich systemach Windows od 95 począwszy. Wersja finalna ma oznaczenie build 268 i można ją pobrać z tej strony lub lokalnie z działu PLIKI (793 KB). PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji.

  Karty PNY dostępne w Polsce


  Autor: R4v | źródło: e-mail | 10:08
  Komentarzy (0)
  Pamiętacie pierwsze zdjęcia kart zbudowanych na GeForce4? Okazuje się, że były to karty firmy PNY Technologies. Dystrybutorem tej mało znanej u nas marki jest firma Servodata Elektronik. A oto fragment informacji prasowej:
  "Rodzina VertoT opiera się na procesorach graficznych firmy nVidia. Są to produkty przeznaczone do zastosowań rozrywkowych oraz multimedialnych. PNY jest liderem wprowadzania kart z najnowszymi procesorami graficznymi przeznaczonych do komputerów klasy PC. Ścisła współpraca z firmą nVidia zaowocowała nadaniem tytułu nVidia Main Retail Partner. Dzięki temu PNY jako jeden z pierwszych producentów na świecie wprowadził do sprzedaży produkty z procesorem nVidia GeForce4 Ti 4600.Wysoką niezawodność produktów PNY potwierdza 5-letnia gwarancja."
  Jak widać firma nie ma obaw co do jakości swoich produktów.

  Nowe definicje od Symanteca


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:01
  Komentarzy (0)
  Symantec wypuścił nowe uaktualnienie (datowane 8 marca) baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 59064 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji (3.25 MB) mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Szczegóły na stronie Symanteca. Thanks Artur za info! Definicje można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.25 MB).

  Quadro4 od Elsy


  Autor: R4v | 09:58
  Komentarzy (0)
  Pomimo poważnych problemów Elsa przedstawiła trzy karty z układami z rodziny Quadro4. Mają one zastąpić poprzednie produkty: Gloria III i Gloria DCC. Nowości to:
  • Gloria 900GXL zbudowana jest na układzie Quadro4 900GXL. Została wyposażona w 128MB pamięci DDR pracującej z zegarem 330MHz. Układ graficzny taktowany jest zegarem 300MHz. Karta będzie posiadać 2 wyjścia DVI oraz wyjście TV. Cena ma wynieść $1649.
  • Gloria 750GXL opiera się na Quadro4 750GXL. Tak jak wersja 900GXL posiada 128MB pamięci DDR. Zarówno pamięć jak i układ graficzny są taktowane zegarem 275MHz. Dostępne wyjścia to D-Sub, DVI i TV. Cena to $889.
  • Synergy4 550GXL. Ta karta używa układu Quadro4 550GXL taktowanego częstotliwościa 275MHz. Została wyposażona w 64MB pamięci pracującej z zegarem 200MHz. Karta posiada jedynie wyjście analogowe. Jej cena to $399.
  Karty mają pojawić się w sprzedaży w połowie kwietnia. Do kart Elsa dołączy specjalizowane drivery dla profesjonalnych aplikacji.

  Kłopoty z Deskstar 120GXP


  Autor: R4v | 09:51
  (8)Komentarzy (8)
  Storage Review opublikowało ciekawe informacje dotyczące dysków IBM Deskstar 120GXP. Wydajność napędów predysponuje je do zastosowań serwerowych. Jednak pojawiła się pewna przeszkoda. Okazuje się, że IBM zaleca jedynie 333 godziny pracy dysku na miesiąc. Co więcej, powinien pracować jedynie 8 godzin dziennie! Wynika to przede wszystkim z obaw IBM'a w związku z fatalną serią 75GXP oraz problemami z technologią pixie dust. Firma chce się także ustrzec przed pozwami, jeśli seria 120GXP okazałaby się równie awaryjna jak poprzednia. Na razie jednak nie stwierdzono masowych "padów" tych dysków.

  MSI na Cebicie


  Autor: R4v | źródło: x-bit | 09:47
  Komentarzy (0)
  MSI zamierza zaprezentować na Cebicie kilka swoich nowych płyt. Większość ma być przeznaczonych dla Pentium 4. Wśród nowości znajdą się:
  • 645 Max2-LRU. Płyta ta oparta jest na chipsecie SiS645DX i obsługuje procesory Socket478. Posiada zintegrowany kontroler ATA133 RAID Promise'a, kontroler USB 2.0 NEC'a oraz kartę sieciową Realtek'a. Płyta zostanie także wyposażona w 6-kanałowy układ dźwiękowy i ma posiadać trzy sloty DIMM DDR.
  • 645 Max. Jest ona identyczna z 645 Max2-LRU, jednak zostanie pozbawiona zintegrowanych dodatków.
  • MS-6580 jest oparta na i845G. Posiada 6 gniazd PCI, AGP 4x oraz CNR.
  • MS-6398E ma być zbudowana na chipsecie i845E. Płyta ma obsługiwać magistrale 400/533MHz oraz USB 2.0. Obsługiwane pamięci to PC2100 DDR. Ma także posiadać kontroler Promise ATA133 RAID.
  • MS-6566E to MS6398E bez kontrolera RAID.

  Starcie tytanów


  Autor: R4v | 09:26
  Komentarzy (0)
  Sun wystosował pozew przeciw Microsoftowi. Sprawa dotyczy m.in. Javy i prób dostosowywania standardu do własnych potrzeb przez Microsoft. Miało to doprowadzić do niekompatybilności rozwiązań różnych firm. Wydaje się jednak, że jest to jedynie pretekst do rozstrzygnięcia ciągnącego się od dawna konfliktu obu firm. W pozwie znaleźć można także żądanie upublicznienia kodu Internet Explorera oraz udostępnienia interfejsu używanego przez programy Microsoftu do komunikacji z Windows. Sun szuka także sposobu na zmuszenie firmy Gates'a do dołączenia do Windows XP wirtualnej maszyny Javy.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL