Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 3 stycznia 2003  
    

Czekając na NV30...


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:49
(16)Komentarzy (16)
Premiera nowego układu graficznego nVidii - NV30 - ma nastąpić w lutym. Dla niecierpliwych tajwańska firma Triplex, podobnie jak Gainward - przygotowała kartę GeForce4 Ti 4800SE Deluxe, opartą o układ NV28. Według zapewnień producenta, to najszybsze na świecie rozwiązanie oparte na tym chipie. Karta oferuje wsparcie dla AGP 8x. Rdzeń pracuje z częstotliwością 275MHz, a pamięć (128MB DDR) - 550MHz. Triplex GeForce4 Ti 4800SE Deluxe posiada złącza VIVO, TV-Out oraz DVI. Cena karty to około 330 USD. Producent chwali się, że karta jest o około 10% szybsza od aktualnie dostępnych na rynku modeli GeForce4 Ti4600. Ma oferować też lepsze możliwości "podkręcania" - podobno możliwe jest przyspieszenie rdzenia do 330MHz, a pamięci do 635MHz.

Ujawniony fundator nagrody


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 13:37
(3)Komentarzy (3)
Anonimowa osoba, która zaoferowała 200 tys. USD nagrody za stworzenie wersji systemu operacyjnego Linux uruchamianego na konsolach Xbox pokazała swoją twarz. Okazał się nią Michael Robertson, założyciel firmy Lindows. Robinson zaoferował dwie premie po 100 tys. USD każda. Jedną za uruchomienie Linuxa na konsoli Xbox, drugą za uruchomienie na konsoli, ale bez żadnych zmian sprzętowych. Pierwsza cześć projektu zakończyła się pomyślnie i premia ma być wypłacona do końca stycznia. W związku z tym, że druga część projektu nie została zrealizowana, Robinson zdecydował się przedłużyć swoją ofertę do końca 2003r. Obecnie w Stanach Zjednoczonych trwa spór sądowy pomiędzy Lindows i Microsoftem, który twierdzi, że słowo Windows i jego pochodne są zastrzeżonym znakiem towarowym. Z niecierpliwością oczekujemy werdyktu.

Cztery skanery UMAX - rodzina ASTRA


Autor: Grosz | 10:20
(20)Komentarzy (20)
Skaner umożliwia przenoszenie do komputera (zamianę na postać cyfrową) wszelkich: zdjęć, rysunków, dokumentów (OCR), ale także obrazów niewielkich przedmiotów trójwymiarowych. Dzięki uprzejmości firmy Inter-Es możemy bliżej zapoznać się ze skanerami firmy UMAX, są to: filigranowy AstraSlim SE oparty o technologię CIS (Contact Image Sensor), Astra4500 i Astra4700 oraz atletyczny Astra6700 oparty o sprawdzoną technologię CCD (Charge Coupled Device). Wszystkie modele łączymy z komputerem poprzez magistralę szeregową USB, a dwa ostatnie urządzenia (Astra4700 i Astra6700), również poprzez nowszą odmianę tego standardu USB 2.0 (teoretycznie do 480Mb/s). Może już w niedalekiej przyszłości skanery płaskie zostaną zastąpione przez bardziej mobilne, aparaty cyfrowe wysokiej rozdzielczości, lecz na razie za 300 do 800 złotych, możemy jedynie pozbyć się części biurka na rzecz takiego szaro-granatowego "potwora" marki UMAX. Zapraszam do lektury. » czytaj dalej

DAEMON Tools 3.29


Autor: DYD | źródło: MPC | 10:19
(1)Komentarzy (1)
Wczoraj ukazała się nowa wersja tego godnego polecenia utilsa. DAEMON Tools to bardzo przydatny mały program (tylko 445 KB), który wirtualnie emuluje dodatkowy napęd CD/DVD. Program rozpoznaje takie obrazy płyt jak: ISO, CUE, CloneCD i inne. Dodatkowo program emuluje zabezpieczenia LaserLock, Safedisc, Safedisc 2.0 i wszystkie wersje Securom. Najnowsza wersja DAEMON Tools 3.29 (dodana opcja emulacji RMPS, poprawione blacklists np. 'Gothic 2 ' v1.29, kilka usuniętych bug'sów) dostępna jest ze strony daemon-tools.org lub z ftp.twojepc.pl (445 KB). Program działa pod systemami Windows 9x/ME/NT/2000/XP.

Nowy Cray już dostępny


Autor: DYD | źródło: 4D / ZDNet | 10:13
(5)Komentarzy (5)
Firma Cray rozpoczęła już sprzedaż nowego superkomputera X1. System, zapowiadany już w listopadzie, ma umożliwić firmie skuteczną rywalizację z takimi konkurentami jak IBM czy HP. Jeszcze niedawno nazwa Cray była niemalże synonimem superkomputera. Jednak w ciągu ostatnich lat firma straciła dominującą pozycję w tej branży na rzecz producentów oferujących maszyny będące rozwinięciem silnych serwerów i stacji roboczych. Sytuację tę ma zmienić właśnie X1. Według zapowiedzi producenta, architektura X1 pozwala na stworzenie systemu o wydajności rzędu dziesiątek teraflopów, a więc zdolnego do wykonywania dziesiątek bilionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu 1 sekundy. Najszybszy obecnie komputer świata - NEC Earth Simulator - charakteryzuje się mocą obliczeniową na poziomie 35 teraflopów.

Dzięki ogromnej wydajności, X1 znajdzie zastosowanie przy projektowaniu na potrzeby wojska i lotnictwa, prognozowaniu pogody oraz przy innych badaniach naukowych. W pracach nad nowym systemem Cray był wspierany przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa NSA. Prawdopodobnie to właśnie agencje rządu USA będą głównymi użytkownikami takich maszyn.

Przestrzenny dźwięk w słuchawkach


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 10:05
(5)Komentarzy (5)
Firma Analog Devices wprowadza do sprzedaży chipset dźwiękowy obsługujący technologię Dolby Virtual Speaker. Pozwala ona na odtwarzanie przestrzennych efektów w zwykłych słuchawkach. Układy Melody SHARC Ultra wyposażone także w rozwiązanie Dolby Headphone, będą wykorzystywane w systemach telewizji cyfrowej, mini-dyskach, konsolach gier wideo, przenośnych odtwarzaczach DVD i innych przenośnych urządzeniach. Nowy układ będzie dekodował formaty kanałów audio 5.1 i 6.1, wykorzystując procesory sygnałowe DSP firmy Analog Devices.

Jak poinformował przedstawiciel Dolby, wkrótce firma Cyberlink zaprezentuje komputerowy odtwarzacz filmów DVD PowerDVD XP 4.0 obsłgujący Dolby Virtual Speaker. Już wkrótce, dzięki najnowszemu chipsetowi, będzie można w domowym otoczeniu cieszyć się bogactwem efektów dźwiękowych, jednocześnie zapewniając ciszę i spokój swoim sąsiadom.

GetRight 5.0 Beta 4


Autor: DYD | źródło: FileFlash | 10:02
Komentarzy (0)
W nowym roku ukazała się już czwarta BETA programu GetRight 5.0 - przydatnego asystenta do ściągania binarnych plików firmy Headlight Software. Program potrafi wznawiać pobieranie pliku nawet, kiedy połączenie zostanie przerwane (tylko w przypadku kiedy serwer na którym znajduje się plik korzysta z funkcji odzyskiwania połączenia). Nowa wersja aplikacji GetRight posiada przede wszystkim usunięte oprogramowania do serwowania reklam - Gator oraz kilka innych mniejszych innowacji o których można poczytać tutaj. Program przeznaczony dla systemów Windows95/98/Me/NT/2000/XP można pobrać ze strony Headlight Software (2.40 MB).

 
Czwartek 2 stycznia 2003

Płyta główna Gigabyte na najnowszym chipsecie SIS


Autor: Jasiek | źródło: Clubic/X-bit | 19:01
(5)Komentarzy (5)
Czy na rynek płyt głównych pod Socket478 powróci szeroki wybór konstrukcji na różnych chipsetach? Cóż, VIA lekko wypadła z gry stawiając na walkę sądową, nieco lepiej powodzi się firmie SIS. Już czwarty producent płyt (wcześniej AOpen, ECS, ASUS) zapowiada produkt oparty o chipset 655. Płyta Gigabyte będzie nosiła nazwę GA-8SQ800 i obsłuży procesory 3,06 GHz i szybsze z magistralami 400 i 533 MHz. Ciekawie wygląda jednak cyfra 800 w nazwie. Oficjalnie jednak SIS, z pewnością z powodów licencyjnych, nie przyznaje się do obsługi nadchodzących procesorów Intela z magistralą 800 MHz.

Główną siłą mostka północnego 655 jest obsługa pamięci w trybie DualDDR, wykorzysta to oczywiście konstrukcja Gigabyte, która pracować będzie w trybie dwukanałowym nawet z pamięciami DDR400. Poza tym na płycie znajdziemy 5 slotów PCI, 1 AGP 8x, 2 kanały ATA obsługiwane przez chipset, 2 Serial-ATA dzięki układowi Highpointa oraz ATA z RAID (kontroler Promise). Ponadto Gigabyte zmieścił jeszcze na PCB sieciówkę Realteka 10/100 Mbps oraz 6-kanałowy kodek dźwiękowy AC'97. GA-8SQ800 będzie wyposażona w 6 portów USB 2.0 oraz Firewire. Prezentowana płyta raczej nie będzie należała do tanich, producent wykorzysta w produkcji 6-warstwowy laminat. Inaczej nie byłoby możliwe równoległe rozmieszczenie dwóch par gniazd pamięci. Podstawową wadą wszystkich konstrukcji opartych o SIS 655 w aktualnej wersji będzie brak obsługi HT.

Microsoft i walka z piratami


Autor: Jasiek | źródło: Neowin | 18:57
(3)Komentarzy (3)
MS ma zamiar rozszerzyć ofertę produktów wymagających aktywacji. Pierwszym krokiem w ekspansji technologii antypirackich giganta z Redmond poza systemy i pakiety biurowe będzie Plus Digital Media Edition. Jest to kolejny pakiet "multimedialnych" dodatków do WindowsXP, które mają współgrać z nowym Windows Media Playerem 9. Pomijając wątpliwą funkcjonalność, aplikacja ta warta jest odnotowania jeszcze z jednego powodu. Tym razem kwotę $19.95 na jej legalny zakup będziemy mogli przeznaczyć nie ruszając się z domu. Będzie to pierwszy program Microsoftu sprzedawany online. Po dostarczeniu stosownych informacji o sobie, z głównym naciskiem na numer karty kredytowej, będziemy mogli pobrać pakiet wraz z 25-cyfrowym kluczem z serwera MS. Po zainstalowaniu pozostaje jeszcze aktywacja, którą przeprowadzamy oczywiście także korzystając z sieci. Bardzo prawdopodobne jest, że w przypadku sukcesu, już niedługo będziemy mogli w taki prosty sposób nabyć legalnie inne produkty Microsoftu.

Kieszonkowe DynaMO


Autor: DYD | źródło: Alstor | 17:38
(1)Komentarzy (1)
Już w styczniu pojawią się w Alstor nowe "kieszonkowe" modele napędów MO firmy Fujitsu. Urządzenia pochodzą z "supercienkiej" linii - ich wysokość to zaledwie 17 mm, co więcej, ważą zaledwie 400 g. Wyglądają jak zewnętrzna stacja dyskietek i nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Konieczna do pracy energia dostarczana jest do urządzenia za pośrednictwem kabla USB.

Urządzenia dedykowane są dla użytkowników notebooków, którzy chcą bezpiecznie przechowywać swoje dane bez względu na miejsce i warunki, w których przebywają. Ważne są dla nich również szybki dostęp do danych i możliwość ich backupu. DynaMO 640 Pocket (DMO-640PT) ma pojemność 640 MB. Wewnętrzny transfer danych sięga 2,55 MB/s, średni czas dostępu wynosi 43 ms. Zapis i odczyt danych wspomagany jest przez 2 MB bufor danych. Urządzenie łączy się z komputerem za pośrednictwem interfejsu USB 1.1. Pobór mocy podczas odczytu i zapisu to zaledwie 2,5 W.

Napędy wspierają technologię Media ID. Została ona stworzona, by w dobie Internetu uniknąć problemów związanych z wolnym przepływem danych i ograniczeniami związanymi z prawami autorskimi. Każdy 3,5" nośnik magneto-optyczny posiada swój unikalny numer ID i przyporządkowany jest do danego napędu. Urządzenie dostarczane jest wraz z kablem USB, oprogramowaniem do backupu, sterownikami i nośnikiem MO.

802.11g w Wielkiej Brytanii


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 17:30
Komentarzy (0)
Firmy D-Link i Buffalo Technologies wprowadzają na rynek sprzęt do tworzenia bezprzewodowych sieci LAN, umożliwiających teoretycznie transfer danych z szybkością ponad 54Mbps i pracujących w paśmie częstotliwości 2,4GHz. Urządzenia oparte na projekcie specyfikacji standardu 802.11g umożliwiają łatwiejszą adaptację kanałów transmisji układów standardu 802.11b niż urządzeń 802.11a, które pracują w paśmie 5GHz.

Buffalo poinformowało, że jest pierwszą firmą w Wielkiej Brytanii, która udostępniła już w grudniu 2002r. pierwsze urządzenia 802.11g. Buffalo oparło się na routerze AirStation 54Mbps AP i adoptorze Wireless CardBus, których cena wynosi odpowiednio 104.99 funtów za router i 44.99 funtów za adoptor. Z kolei dostępna od stycznia tego roku linia produktów 802.11g firmy D-Link zawiera router D-Link AirPlus Xtreme G DI-624 w cenie 81 funtów i adoptor AirPlus Xtreme G DWL-G650 Wireless CardBus Adapter za 44 funty. Urządzenia będą dystrybuowane przez autoryzowanych sprzedawców i dealerów D-Link.

Płyty przyszłości


Autor: DYD | źródło: 4D / Inquirer | 17:28
Komentarzy (0)
Firmy Matsushita i Ricoh wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Osaka rozpoczęły prace nad dyskiem optycznym, który mógłby pomieścić aż 1,5 terabajta danych. Nowy nośnik ma mieć pojemność około 300-krotnie większą, niż stosowane dziś płyty DVD. Ma składać się z aż 10 warstw, a każda z nich pomieści 150 GB danych. Największym wyzwaniem dla naukowców będzie znalezienie materiału optycznego pozwalającego na zapis o takiej gęstości. Krążki o średnicy 12 cm mają być kompatybilne ze standardem DVD.

Udział w projekcie zapowiadają także firmy Pioneer, Mitsubishi Chemical, Aishin Seiki oraz kolejne japońskie uniwersytety - Kyushu i Shizuoka. Uczestnicy prac spodziewają się, że będą one trwać 5 lat i pochłoną do 25 mln USD. Na rynek masowy nowe płyty trafią nie wcześniej niż w roku 2010.

Co ze starym komputerem?


Autor: DYD | źródło: 4D / IT News | 16:28
(7)Komentarzy (7)
Istotą problemu składowania zużytych komputerów jest to, że często zawierają one toksyczne chemikalia. Typowe miejsca przechowywania starego komputera w USA to m. in. ubikacja czy strych. Stary pecet może także służyć jako podstawka pod lampkę.

Choć sytuacji nie zmieniają liczne programy odzysku starych pecetów, jakie oferują producenci sprzętu, to ostatnio pojawiły się kolejne nowe pomysły. Firmy Dell , Gateway i HP zaprezentowały swoje najnowsze metody odzyskiwania starych komputerów. Jak powiedziała Michele Glaze, rzeczniczka Della, najważniejszą kwestia jest uświadomienie ludziom, aby nie wyrzucali części komputerowych do kosza. To nie jest właściwy sposób na pozbywanie się tego typu odpadów. Firma umieściła na stronie WWW informację o czterech sposobach pozbycia się przez użytkownika zbędnego komputera, który można podarować organizacjom charytatywnym, wymienić na zniżkę przy zakupie nowego sprzętu, wystawić na aukcji, lub poddać recyclingowi z zachowaniem norm ochrony środowiska. » czytaj dalej

Nagrywanie po SCSI


Autor: R4v | 16:06
Komentarzy (0)
Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski o wprowadzeniu nowego napędu CD-RW z interfejsem SCSI przez Plextora. Przepowiednie się sprawdziły. Plextor wprowadza do sprzedaży swój najnowszy napęd, PlexWriter 40/12/40s, który korzysta z interfejsu Ultra SCSI. Nagrywarka występuje w wersji czarnej i jasno-szarej. Napęd wyposażono w technologię BurnPROOF, PowerRec i VariRec. Dzięki temu nagrywarka potrafi dostosować prędkość zapisu do jakości nośnika oraz nagrywa płyty bezbłędnie. Wersja 'retail' zawiera nagrywarkę, płytę CD-R, płytę CD-RW, oprogramowanie Nero, PlexTools, śruby i kabelek audio. Wersja 'bulk' została pozbawiona Nero, czystych płyt i śrubek. Napęd trafi na półki jeszcze w tym miesiącu.

Inwestycje Samsunga


Autor: DYD | źródło: 4D / CNET | 15:14
(1)Komentarzy (1)
Samsung Electronics zainwestuje 1,2 mld USD w modernizację swoich fabryk półprzewodników w Korei Południowej. Unowocześnione linie produkcyjne pozwolą koreańskiemu gigantowi na obniżkę kosztów i skuteczną rywalizację na wciąż znajdującym się w stanie zapaści rynku. Główną innowacją będzie przestawienie produkcji pamięci na 300-milimetrowe płytki krzemu. Można z nich uzyskać przeszło dwukrotnie więcej chipów niż ze stosowanych obecnie przez Samsunga płytek 200 mm. Oznacza to, że Samsung - obecnie jedyny na świecie producent pamięci notujący zyski - wierzy w poprawę sytuacji w branży.

Jak dotąd koreańska firma ostrożnie podchodziła do nowych inwestycji. Wprowadzenie identycznej technologii produkcji już w listopadzie zapowiedział jeden z najpoważniejszych rywali Samsunga - firma Infineon. Infineon wybuduje nową fabrykę wspólnie z tajwańską firmą Nanya Technologies. Zapowiedzi inwestycji Samsunga to także sygnał, że firma nie obawia się ewentualnych sankcji prawnych związanych z przyjmowaniem przez firmę pomocy rządu koreańskiego.

Barebones Qbic 2000 i 3000 od Solteka


Autor: DYD | źródło: Digit-Life | 12:31
(1)Komentarzy (1)
Na francuskim serwisie VTR-Hardware padły informacje, jakoby znany producent płyt głównych, firma Soltek, ogłosiła cztery urządzenia typu "barebones" zbudowane w oparciu o chipset i845GE + ICH4 (grafika Intel Integrated Graphics z opcjonalnym wyjściem dla DVI) ze wsparciem dla technologii Hyper-Threading i procesorów Pentium 4 z 400/533MHz FSB. Systemy Solteka przypominają małe PC, których producentem jest Shuttle. Jak widać, z racji tego że "małe jest piękne", również Soltek zaczął podbój rynku mini-pecetów. Wróćmy jednak do Solteka i jego nowej aluminiowo-chromowanej rodziny Qbic 2000 - z jednym miejscem 5,25" oraz Qbic 3000 posiadające dwa miejsca na urządzenia typu 5,25". Płyty główne Soltek Qbic posiadają dwa gniazda DIMM dla pamięci DDR200/266/333, 6-ścio kanałowy dźwięk AC'97 (Realtek), LAN 10/100 (Realtek RTL8100B), 4 porty USB 2.0, trzy opcjonalne porty IEEE1394 oraz cyfrowe wyjście SPDIF. Nie ma na razie informacji o dodatkowym porcie AGP oraz ilości slotów PCI.

Mulitres w wersji 1.41


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 12:11
Komentarzy (0)
Na wstępie, witam serdecznie w roku 2003! Firma EnTech Taiwan znana doskonale ze swojego rozbudowanego asystenta kart graficznych i monitorów PowerStrip, jest także wydawcą małego programu, który może być dobrą alternatywą dla QuickResa z systemu Windows 9x. Mulitres umożliwia łatwą zmianę rozdzielczości oraz szybkości odświeżania ekranu (i jej blokadę). Posiada pełne wsparcie dla opcji multi-monitor (do 9 urządzeń) oraz systemów Windows 9x/Me i Windows NT/2000/XP. Mulitres jest całkowicie darmowy - można go ściągnąć z serwerów EnTech Taiwan lub ftp.twojepc.pl (101 KB). Pełna dokumentacja programu dostępna jest w tym miejscu.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL