Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 24 października 2003  
    

Wielozadaniowa nagrywarka


Autor: Anitka | źródło: 4Press / DigitLife | 23:27
Komentarzy (0)
Firma Addonics Technologies wprowadziła na rynek multimedialną, zewnętrzną nagrywarkę Addonics AEMFR824, obsługującą nośniki pamięci flash, płyty CD/DVD oraz dodatkowo umożliwiającą odtwarzanie plików MP3. Z komputerem urządzenie komunikuje się za pośrednictwem portu USB 2.0. Nagrywarka umożliwia zapis danych na nośnikach CD-R, CD-RW, oraz na kartach flash CF-I/II, MS, MS Pro, SD, SM, MD, MMC. Z kolei odczyt danych możliwy jest z następujących formatów: CD-ROM/R/RW/Audio, VCD, DVD/R/+R/RW/+RW, a także odczyt danych z kart pamięci flash CF-I/II, MS, MS Pro, SD, SM, MD, MMC.

Urządzenie charakteryzuje się przepustowością 480Mbps w przypadku korzystania ze złącza USB 2.0 i 12Mbps dla USB 1.1. Maksymalna szybkość działania urządzenia to 8x dla DVD, 24/10/24 dla CD-RW, natomiast dla pamięci flash determinowana jest przez jej typ. Średni czas dostępu wynosi 85ms w przypadku CD i 110ms dla DVD. Zewnętrzne wymiary urządzenia to 208 x 138 x 35mm wraz z baterią, a jego waga wynosi 670g. Urządzenie pobiera w trakcie pracy 7,5W energii. W pakiecie z nagrywarką sprzedawane jest oprogramowanie Power DVD i Nero Express. W USA to wszechstronne urządzenie jest już dostępne w sprzedaży i kosztuje 249 USD.

MyIE2 0.8 build 2126


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:17
(16)Komentarzy (16)
MyIE2 to popularna i darmowa przeglądarka internetowa oparta na "silniku" Internet Explorera (do poprawnego działania wymaga IE w wersji 5/6). Potężna pod względem możliwości, jest jednak mała, jeśli chodzi o rozmiar: zmieści się nawet na dyskietce. Poszczególne okna otwierane są w zakładkach co sprawia, że MyIE2 zużywa bardzo mało zasobów systemowych. Wśród najważniejszych zalet programu wymienić należy wyszukiwanie zaznaczonego tekstu po upuszczeniu go na stronie, wbudowany podręczny notatnik, chowające się (opcjonalnie) paski narzędzi i pasek eksploratora, przypisywanie aliasów do adresów internetowych, łatwość wypełniania formularzy (np. login+hasło), dodatkowe wyszukiwarki, funkcję tłumaczenia stron i rozbudowany system własnych wtyczek. Ponadto MyIE2 to program "ekologiczny" i nie zaśmieca Rejestru niepotrzebnymi wpisami. Pojawiła się właśnie nowa wersja - build 2126. Download (1 MB).

"Niebieskie" dyski


Autor: R4v | źródło: The Register | 18:59
(5)Komentarzy (5)
Sony już wkrótce wprowadzi do sprzedaży napędy optyczne, oparte na niebieskim laserze, które wykorzystują dyski o pojemności 23.3GB. Urządzenie celuje w segment high-end i ma zastąpić 9.1GB dyski magnetooptyczne. Wielowarstwowe, 4.7-calowe dyski Professional Disc for Data (PDD) są, podobnie jak dyski MO, zamknięte w plastikowych obudowach. Pierwszy napęd PDD, o oznaczeniu BW-F101, który może nagrywać dane na płytach jednokrotnego i wielokrotnego nagrywania, będzie urządzeniem wewnętrznym. Jego cena wyniesie $3300. Zdecydowanie tańsze będą nośniki: $45 dla PDD-R i $50 dla PDD-RW. Sony już planuje kolejną generację urządzeń o pojemności 50GB. Powinny się one pojawić za dwa lata. Trzecia generacja zapewni pojemność 100GB i transfer na poziomie 36MB/s. Toshiba i NEC także pracują na napędami z niebieskim laserem. Nośniki mają bazować na aktualnie wykorzystywanych płytach DVD, które nie tylko mają być tańsze, ale też zapewnić wsteczną kompatybilność z aktualnie używanymi nośnikami optycznymi. Dyski Toshiba/NEC mają mieć pojemność 36GB. Są one w tej chwili rozważane przez DVD Forum jako następca płyt DVD.

Garść polskich recenzji


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:55
(2)Komentarzy (2)
 • Twardzi zawodnicy 80GB @ www.infopc.pl: Temat dysków twardych jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w internecie. Na zapytanie np. na boardzie "jaki dysk polecacie" otrzyma się ogromna ilość odpowiedzi, a każda z nich będzie nieco inna. Właściwie to trudno znaleźć dysk, który nie będzie przez kogoś polecany jako najlepszy. Dodatkowo kwestie wyboru komplikują ostatnio "mutacje" modeli 2 i 8 mega, oraz polityka gwarancyjna. Postaram się w teście przyjrzeć dostępnym modelom dysków PATA i pokazać ich mocne oraz słabe strony. Żeby trafić w "gusta" jak największej liczby użytkowników przetestuje modele o najpopularniejszej obecnie pojemności 80GB.

 • Oświetlenie EL @ www.moded-kompz.net: Pomimo, iż oświetlenie komputera przeważnie jest utożsamiane z zimnymi katodami coraz bardziej rozwijają się inne typy elementów świecących. Dziś na naszym rynku mamy już całkiem spory wybór oświetleń komputerowych i nie musimy być skazani wyłącznie na katody. Będzie to kolejny artykuł z serii naszych przewodników po oświetlaniu obudowy. Po "Oświetleniu UV według Sunbeama" czas przyjrzeć się rozwiązaniom, które pozwolą nam na jeszcze ładniejsze i jeszcze bardziej efektowne oświetlenie elementów komputera również od firmy Sunbeam. Będą to przede wszystkim EL wire i EL strip, ale nie tylko.

 • Athlon 64 3200+ kontra Athlon 64 FX-51 @ www.pclab.pl: Do naszego laboratorium dotarł piękny zestaw - płyta główna MSI K8T Neo-FIS2R oraz procesor AMD Athlon 64 3200+, w wersji pasującej do podstawki Socket 754. Całość dopełnia wydajny, potężny radiator z wiatrakiem, wyprodukowany przez firmę CoolerMaster. Dzięki temu możemy przeprowadzić taką samą serię testów, jaką przeszedł zestaw opisany przez nas na początku września, a jednocześnie uzupełnić ją o dodatkowe testy.

 • Bezprzewodowy zestaw za małą "kasę" od Logitecha


  Autor: DYD | źródło: Logitech | 14:24
  (24)Komentarzy (24)
  Logitech prezentuje prosty w obsłudze i instalacji desktop Logitech Desktop Precision. Składa się on z płaskiej bezprzewodowej klawiatury oraz ergonomicznej, bezprzewodowej i optycznej zarazem myszki. Cały komplet urządzeń charakteryzuje się swoją prostota oraz przystępna ceną (brutto 268 pln). Klawiatura z Cordless Desktop Precision bazuje na kształcie i możliwościach modelu Deluxe Access Keyboard (model przewodowy). Osiem przycisków multimedialnych odpowiada za uruchomianie programów internetu (poczta, przeglądarka i inne) oraz aplikacji multimedialnych. Wszystkie klawisze można dowolnie skonfigurować i przyporządkować swoim ulubionym aplikacjom - służy do tego załączone oprogramowanie iTouch. Dodatkowo klawisze funkcyjne F posiadają drugie funkcje (F-Lock) przy użyciu których można szybko odpowiadać na pocztę email, zarządzać plikami multimedialnymi, czy też otwierać ulubione katalogi. » czytaj dalej

  MSI NVidia GeForce FX5950 Ultra


  Autor: DYD | źródło: MSI | 14:01
  (2)Komentarzy (2)
  Jednym z "grzybów" jaki wyrósł po wczorajszym "deszczu" NVidii, jest karta ze stajni MSI - model MSI NVidia GeForce FX5950 Ultra oparty na układzie wczoraj ogłoszonym. Rdzeń GeForce FX 5950 Ultra od MSI taktowany będzie częstotliwością 475 MHz, zaś na wyposażeniu będą z 2.0ns-owe pamięciami DDR, mogącymi pracować z częstotliwością do 950MHz. MSI przy tym zarzeka się, iż poziomu hałasu jaki emituje system chłodzenia nie powinien przekroczyć 26 (db). MSI wyróżnia w karcie FX5950 Ultra następujące właściwościami. System chłodzenia TWIN FLOW - dwa mechanizmy wentylatorów umożliwiają pracę o 8 stopni niższej temperaturze niż oryginalny system chłodzenia NVidii. Technologia INTELLISAMPLETM HCT - zaawansowany silnik anizotropiczny, który ma na celu oddanie jak najwierniejszego filtrowania anizotropowego. MSI MEDIA CENTER DELUXE II - centrum multimedialne Twojego PC (hihi), umożliwia zebranie wszystkich najlepszych funkcji systemu w jednym zgrabnym programie. Ceny nie podano...

  Motherboard Monitor MBM 5.3.5.1


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:50
  Komentarzy (0)
  Alexander van Kaam poinformował nas minutę temu o nowej, oficjalnej wersji (5.3.5.1) znanego programu do monitoringu parametrów płyty głównej Motherboard Monitor. Motherboard Monitor informuje między innymi o temperaturze płyty głównej, napięciach, obrotach wiatraczków i oczywiście temperaturze CPU. Obsługiwane są następujące układy: LM75, LM78, LM78-j, LM79, LM80, WinBond W83781D, WinBond W83782D, WinBond W83783S, WinBond W83627HF, Asus AS99127F, GL518SM, GL520SM, ADM9240, ADM1021, ADM1020, MAX1016, MAX1016a, FMS2701, VIA686A, THMC10, THMC50, M810L, M810LR, M810LMR. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Alexa van Kaama. Program można pobrać ze strony autora mbm.livewiredev.com (1.91 MB) - dodatek Extra Languages z m.in. polską wersją językową dostępny jest tutaj.

   
  Czwartek 23 października 2003

  NVidia: ForceWare = Detonators


  Autor: DYD | 23:16
  (9)Komentarzy (9)
  Wraz z dzisiejszą premierą układów GeForce FX 5950 i GeForce FX 5700, o których wspominaliśmy już dziś ukazały się także nowe sterowniki (też pisaliśmy, ale w skrócie) pod zmienioną nazwą ForceWare! A więc Detonatory FX idą do lamusa. Panie i Panowie, od teraz ściągamy do GeForce sterowniki ForceWare. Najnowsza wersja posiada numerek 52.16, zaś szczegóły tej wersji opisane są w detalach w tym oficjalnym pliku PDF (wymagany Acrobat Reader). Nowe drivery dostępne są na razie tylko na systemów Windows 2K/XP oraz Windows 2003 x64. Dostępna jest wersaj angielska (8.9 MB) oraz wielojęyzkowa (w tym polski - 18.9 MB). Sterowniki posiadają certyfikat WHQL. Podziękowania dla Arka za info!

  Nowe odtwarzacze MP3


  Autor: Anitka | źródło: 4Press/The Register | 18:54
  (6)Komentarzy (6)
  Firma Archos wprowadziła do swojej oferty dwa przenośne odtwarzacze muzyki – Gimini 120 i Gimini 220. Obydwa urządzenia mogą być rozbudowywane w szerokim zakresie dzięki zestawowi przystawek. Wśród urządzeń rozszerzających funkcjonalność odtwarzaczy Archos są m.in. dyktafon – z wbudowanym mikrofonem, przeglądarka zdjęć (w zasadzie jest to czytnik kart pamięci flash), oprogramowanie do komponowania muzyki oraz radio FM. Odtwarzacze posiadają nowy interfejs użytkownika oparty na ikonach, które mogą być dostosowywane do gustu posiadacza urządzenia. Nowy interfejs pozwala zarządzać piosenkami bez konieczności podłączania odtwarzacza do komputera.

  Gmini 220 posiada 20GB dysk twardy, 2,5-calowy ekran LCD i waży 170g. Pomimo tego, że Archos twierdzi, iż jest to najmniejszy odtwarzacz MP3 na świecie, producent nie zdecydował się na ujawnienie jego wymiarów zewnętrznych. Gmini 220 trafi do sprzedaży na początku przyszłego miesiąca, a jego cena wyniesie 350 USD. » czytaj dalej

  Dyski Fujitsu 2,5'' do notebooków


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 17:38
  (2)Komentarzy (2)
  Firma Fujitsu wprowadziła do sprzedaży dyski 2,5” z serii MHTXXXXAH o prędkości obrotowej 5400 RPM. Napędy dostępne są w trzech wersjach, różniących się pojemnością: 40 GB, 60 GB oraz 80 GB. Wszystkie dyski wyposażone zostały w interfejs ATA 100, pamięć cache 8 MB oraz obudowę o wysokości 9,5 mm, umożliwiającą ich montaż w większości notebooków dostępnych obecnie na rynku.

  W dyskach zastosowano łożyska olejowe – FDB czwartej generacji, które umożliwiają osiągnięcie prędkości obrotowej 5400 RPM. Wszystkie dyski objęte są 3-letnim okresem gwarancji i przeznaczone są do notebooków pracujących z aplikacjami graficznymi, multimedialnymi oraz audio/video. Pod koniec października dyski będą dostępne w firmie ALSTOR, a sugerowane ceny brutto dla klientów końcowych wynoszą:

  - 40 GB – MHT2040AH: 846 PLN
  - 60 GB – MHT2060AH: 1227 PLN
  - 80 GB – MHT2080AH: cena jeszcze nie jest znana.

  NV38 i NV36 oficjalnie


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 17:26
  (17)Komentarzy (17)
  nVidia oficjalnie przedstawiła swoje dwa nowe układy graficzny, nazwane GeForce FX 5950 Ultra (NV38) i GeForce FX 5700 (NV36). NV38 przejął pałeczkę lidera i jest w tej chwili najszybszym układem firmy. Procesor jest wytwarzany przez firmę TSMC w technologii 0.13 mikrona. Z kolei produkcją wolniejszego NV36 zajmie się zakład East Fishkill, należący do IBM. Ten układ także jest wytwarzany w procesie 0.13 mikrona. GeForce FX 5950 Ultra pracuje z zegarem 475MHz i obsługuje do 256MB pamięci RAM DDR, taktowanej zegarem 450MHz (900MHz DDR). Prawie identyczne parametry sugerowane są dla układu GeForce FX 5700 Ultra. Zasadnicza różnica to typ wykorzystywanej pamięci, którą w tym przypadku jest DDR2 i jej ilość, która wynosi 128MB. Model FX 5700 taktowany jest zegarem 425MHz, a 128MB pamięci ma pracować z magistralą 550MHz DDR. nVidia przygotowała także nowe sterowniki z serii Forceware dla swoich układów graficznych. Wersję 52.16 można pobrać ze strony producenta.

  Kamerka z cyfrowym okiem od Logitecha


  Autor: Anitka | 13:34
  (3)Komentarzy (3)
  Logitech Polska przedstawia produkt - kamerę internetową Logitech QuickCam Sphere. To pierwsza kamera internetowa, która cyfrowym okiem może śledzić wybrany obiekt. Dzięki oprogramowaniu oraz wbudowanej w kamerę mechanice, może ona dosłownie podążać za przemieszczająca się twarzą użytkownika. Rozwiązanie takie eliminuje ciągłą potrzebę regulowania kamery tak, aby użytkownik był zawsze w polu widzenia. QuickCam Sphere posiada specjalny pałąk i ciężką podstawę, które dają możliwość ustawienia oka kamery na wyższym poziomie (dokładnie 23 cm wyżej). Soczewkę kamery zamknięto w kulistej obudowie, którą ustawić można na wysokości twarzy. Zmotoryzowane oko kamery zostało wyposażone w silniczki, które umożliwiają obrót soczewki o 140 stopni na boki oraz 60 stopni w górę i dół. Łącznie rozwiązanie takie daje widoczność w zakresie 180 stopni.

  QuickCam Sphere sprzedawana będzie wraz z oprogramowaniem QuickCam. Pozwala ono na kontrolę wyświetlanego obrazu, archiwizowanie i segregacje przechwyconych zdjęć i wideo. W oprogramowaniu QuickCam jej twórcy zaimplementowali również czujnik ruchu oraz opcje śledzenia twarzy osoby filmowanej. » czytaj dalej

  Dwa przenośne Amilo od Siemensa


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 13:19
  Komentarzy (0)
  AMILO D1840Fujitsu Siemens Computers wprowadziło do swojej oferty dwa nowe modele notebooków z konsumenckiej rodziny AMILO, dedykując je dla wielbicieli bezprzewodowej pracy oraz multimedialnych entuzjastów.

  AMILO D1840: Multimedialny notebook wyposażony jest w szerokoekranową matrycę 15,4" w formacie 16:9. Za grafikę odpowiada układ ATI Mobility Radeon 9600 z 128 MB pamięci RAM. Dzięki funkcji modulacji obrazu, panel LCD w nowym notebooku posiada możliwość reprodukcji kolorów z 18 na 24 bity. Dla miłośników nagrywania płytek DVD przygotowano nagrywarkę DVD+R/+RW. Nowy AMILO D1840 może być wyposażony między innymi w procesor Intel Pentium 4 3.2GHz z technologią hyper-threading. AMILO D1840 będzie dostępny w cenie od 6.699 zł netto. » czytaj dalej

  GeIL i TwinMos: pamięci dla entuzjastów overclockingu


  Autor: Lancer | 09:30
  (22)Komentarzy (22)
  Nie tak dawno wprowadzony na rynek standard pamięci PC3200 przeznaczony do pracy z najnowszymi generacjami procesorów, dla co bardziej zaawansowanych overclockerów przestał odpowiadać. No bo jak tu podkręcać procesor, jak nie wytrzymuje pamięć mająca mały zapas mocy? Właśnie pamięć jest jednym z powodów nieprzespanych nocy u szanującego się "krętacza". Bo procesor jeszcze może, ale pamięć nie pozwala. Tragedia... Nie trzeba było jednak długo czekać, a chętni do pomocy znaleźli się szybko i dali to, czego entuzjaści potrzebują - nowy, wydajny typ pamięci. Overclockerze! Nie jesteś sam! Twoim sojusznikiem są standardy PC4000 i PC4200. Procesor będzie zachwycony. Takie właśnie typy układów mogłem przetestować. Pomoc sklepu internetowego Sirius i krajowego dystrybutora marki GeIL dała powód do przetestowania pamięci TwinMos Twister PC4000 oraz GeIL PC4000 i PC4200. Spójrzmy, jak mocnego "boosta" otrzyma komputer po zaaplikowaniu mu takich demonów pamięci. » czytaj dalej

  Kolejny pakiet - Codec 7.7a (DivX)


  Autor: DYD | 09:24
  Komentarzy (0)
  Na m5studio.prv.pl/codec.html został aktualizowany nowy pakiet kodeków, które zapewniają swobodne odgrywanie filmów DiVX zapisanych w różnych wersjach. Codec 7.7a to pakiet najnowszych kodeków, w skład których weszły m.in.: DivX Pro 5.1 Codec Full, XviD MPEG-4 Codec, Nic's Build, Ligos Indeo XP Codec 5.2820.15.58, AC3Filter 0.70b (rc2), Fraunhoffer IIS Mpeg Layer-3 DirectShow Decoder 1.9.0.311. Wersje pod Windows 9X/ME lub XP/2000 można pobrać ze strony autora. Pakiet waży trochę ponad 3.5 MB. Pakiet zawiera wszystkie niezbędniki w jednym miejscu, zaawansowany i przejrzysty instalator oraz brak reklam i programów "szpiegujących". Nowa wersja dziś wydana posiada dodany codec DivX Pro 5.1.1 Beta.

   
  Środa 22 października 2003

  Trzy informacje od Intela...


  Autor: DYD | 21:49
  (4)Komentarzy (4)
  W teleexpresowym skrócie przekazuje trzy ważne informacje od potentata w dziedzinie procesorów. Intel kilka dni temu obchodził podwójny jubileusz - po pierwsze 35-lecie istnienia firmy i po drugie 10-lecie polskiego oddziału. Firma z tej okazji zorganizowała konferencję prasową podczas, której omówiono w krótkiej prezentacji dotychczasowe osiągnięcia firmy i przedstawiono plany na przyszłość. Polski oddział m.in. poinformował o połączeniu oddziału inżynieryjno-badawczego w Gdańsku z "Warszawą" i również pochwalił się osiągnięciami i różnymi inicjatywami edukacyjnymi, biorąc udział w projekcie Internet dla szkół oraz doszkalając nauczycieli w zakresie informatyki.

  I ostatnie ... W poniedziałek podaliśmy info o wprowadzeniu do Centrum Informatyczne TASK przy Politechnice Gdańskiej klastra bazującego na 256 procesorach Intel Itanium 2, w jednej czwartej ufundowanego przez Intela. Dziś tylko publikujemy zdjęcie tego "maleństwa"...

  GeForce FX od Gigabyte


  Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 18:54
  (2)Komentarzy (2)
  Gigabyte Technology poinformowało dzisiaj o zacieśnieniu współpracy z nVidią. Zaowocuje to nowymi kartami graficznymi, bazującymi na układach GeForce FX. Na początek będą to cztery modele w sześciu konfiguracjach. Wkrótce dołączą do nich jeszcze trzy karty z układami GeForce FX 5950 i FX 5700. Układy te nVidia ma przedstawić oficjalnie jutro. Przedstawione już karty bazują na układach GeForce 4 MX440-8X, GeForce FX 5200, GeForce FX5600XT oraz GeForce FX 5900. Trafią one do sprzedaży w listopadzie. Najszybsze karty z procesorami FX5950 powinny pojawić się pod koniec grudnia.

  Microsoft Office 2003 w sprzedaży


  Autor: R4v | źródło: The Register | 18:53
  (3)Komentarzy (3)
  Microsoft rozpoczął kampanię marketingową nowej wersji pakietu Office 2003. Wprowadza on sporo nowości, a wśród nich najsilniej akcentowaną możliwość wymiany dokumentów i pracy grupowej w sieciach przy użyciu standardu XML. W nowym pakiecie zaimplementowano także obsługę praw autorskich, wraz z możliwością kontroli praw dostępu do plików, maili itp. Współpracę w firmie ma ułatwić nowa wersja Outlooka, SharePoint Portal, Office Live Communications Server oraz OneNote. Office zintegrowany został także z "web services" opartymi na XMLu. Kampania Microsoftu ma przekonać użytkowników do upgrade'u, którzy w zdecydowanej większości nie widzą takiej potrzeby. I nic w tym dziwnego. Wersja Standard Edition kosztuje $399 i jest pozbawiona wielu nowych funkcji pracy grupowej. Te elementy pojawiają się w wersji Professional, która wyceniono na $499. Poza tymi edycjami, są dostępne jeszcze wersje: edukacyjna, Basic, Small Business i Professional Enterprise.

  Coś dla „Macuserów” - Toast 6


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 17:46
  Komentarzy (0)
  Firma ROXIO przygotowała nową wersję oprogramowania Toast służącego do nagrywania płyt CD i DVD. Przy jego pomocy można tworzyć nagrania zawierające dane komputerowe, muzykę, materiał video czy fotografię cyfrową. Pakiet Toast 6 Titanium, przeznaczony do współpracy z systemem operacyjnym MAC OS X zawiera szereg ulepszeń w stosunku do dotychczasowej wersji Toast 5. Dodano m.in. zaawansowaną obsługę materiału video i fotografii cyfrowej. Nowy program obsługuje praktycznie wszystkie dostępne na rynku nagrywarki CD i nagrywarki DVD (zarówno pracujące w standardzie DVD+RW jak i DVD-RW oraz DVD-RAM). » czytaj dalej

  Adobe i IBM - wspólne rozwiązania


  Autor: Anitka | źródło: e-mail | 17:45
  Komentarzy (0)
  Firmy Adobe Systems i IBM poinformowały o podpisaniu umowy w sprawie wspólnego opracowywania rozwiązań umożliwiających tworzenie inteligentnych procesów przetwarzania dokumentów cyfrowych. Rozwiązania te pozwolą użytkownikom usprawnić przechwytywanie danych i generowanie dokumentów oraz ich dystrybucję w przedsiębiorstwie. Umowa rozszerza dotychczasowy zakres współpracy obu firm, przewidując wspólną sprzedaż i marketing usług przetwarzania dokumentów.

  Rozszerzone partnerstwo, obejmujące sprzedaż, marketing i prace rozwojowe, umożliwi udostępnienie użytkownikom na całym świecie szerokiego wachlarza usług przetwarzania dokumentów z oferty Adobe wraz z wielofunkcyjnym, skalowalnym oprogramowaniem IBM. Połączenie tych technologii w jedną, heterogeniczną infrastrukturę pozwoli instytucjom zintegrować procesy intensywnie wykorzystujące dokumenty w środowisko informatyczne nowej generacji. Zgodnie z rozszerzoną umową obie firmy dokonają jeszcze głębszej integracji swoich technologii w ramach całej oferty oprogramowania IBM, zaczynając od rozwiązań DB2 Content Manager i DB2 CommonStore dla SAP i zmierzając w kierunku integracji z liniami produktów WebSphere i Tivoli. » czytaj dalej

  Pocket Digital 130 z matrycą 1.3 MP


  Autor: DYD | 13:58
  (8)Komentarzy (8)
  Logitech Polska prezentuje kontynuacje linii niewielkich aparatów cyfrowych Pocket Digital - model 130. Pierwszym aparatem o rozmiarze karty kredytowej był poręczny Pocket Digital. Następny model z tej linii jest formą ewolucji z podstawowego modelu Pocket Digital. Ten niewielkich rozmiarów aparat cyfrowy mieści się w kieszeni jeansów, torebce czy kieszeni kurtki. Jego rozmiary to 88 (dł) x 58 (szer) x 15 mm (wys), przy wadze 102 gram. Pocket Digital 130 dzięki załączonemu oprogramowaniu współpracować może zarówno z komputerami typu PC jak i Macintosh. W porównaniu z poprzednikiem Pocket Digital 130 otrzymał większą rozdzielczość (1.3 MP), wbudowana lampę błyskową, wyświetlacz LCD który pokazać może więcej informacji oraz wbudowaną pamięć 16 MB w której zmieścić się może do 130 zdjęć w trybie VGA oraz 40 z rozdzielczością 1.3 MP.

  W celu maksymalnego zmniejszenia rozmiarów urządzenia zastosowano miniaturowy, ultra płaski, wbudowany akumulator. Jego ładowanie odbywa się przy użyciu kabla USB. Przesyłając zdjęcia do komputera aparat jednocześnie ładuje się do dalszej pracy. Sugerowana cena detaliczna aparatu to 595 pln brutto (zawiera VAT). Logitech Pocket Digital 130 objęty jest 2 letnią gwarancją producenta.

  Duży test FX-ów z rodziny 5600


  Autor: DYD | źródło: e-mail | 13:39
  (4)Komentarzy (4)
  U nas już był, a teraz info od Polarnego o nowej recenzji. Kolega redaktor Polarny z serwisu NVISION dał znać o nowym artykule zatytułowanym "Karty w dobrej cenie? - GeForce FX 5600". W teście wzięły udział modele kart z chipsetami rodziny GeForce FX 5600. Trzeba przyznać, że liczba kart biorących udział tym przedsięwzięciu, robi wrażenie. Jest ich prawie dwadzieścia, takich firm jak Abit, Asus, Albatron, Chaintech, Creative, Dream, Gainward, MSI, Prolink, Sparkle, Triplex, XFX. Jeśli chcecie poczytać ten "esej", to zapraszam pod adres www.nvision.pl.

  Dwa cyfrowe maluchy Sony


  Autor: DYD | źródło: 4press / DCR | 13:30
  Komentarzy (0)
  Firma Sony zaprezentowała dwa nowe modele miniaturowych aparatów cyfrowych - Cyber-shot DSC-T1 i DSC-U40. Cyber-shot DSC-T1 to pierwszy aparat Sony o wielkości zbliżonej do karty kredytowej - wymiary urządzenia wynoszą 91x60x21 mm. Pomimo skromnych gabarytów, DSC-T1 posiada 5-megapikselową matrycę i 3-krotny zoom oparty na technice wykorzystywanej w najmniejszych modelach Minolty. Ruchoma część obiektywu jest umieszczona pionowo w obudowie, a światło dociera do niej dzięki zakrzywianiu o 90 stopni przez pryzmat. Wrażenie robi też duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 211 tys. pikseli. Oprócz wykonywania zdjęć wysokiej rozdzielczości, najnowsze dziecko Sony rejestruje też filmy w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Urządzenie będzie dostępne od stycznia w cenie 550 USD. Za 200 USD będzie można dokupić obudowę umożliwiającą wykonywanie zdjęć podwodnych na głębokości do 40 metrów. » czytaj dalej

   
  Wtorek 21 października 2003

  Telefon na wodę


  Autor: R4v | źródło: Discovery | 21:59
  (13)Komentarzy (13)
  Kanadyjscy naukowcy przedstawili nową metodę uzyskiwanie prądu z płynącej wody. Technologia ta może zapewnić zasilanie praktycznie dowolnemu urządzeniu, od telefonu komórkowego po sieci energetyczne. Profesorowie Daniel Kwok i Larry Kostiuk z Uniwersytetu Alberta wykorzystali naturalne właściwości elektrokinetyczne płynu przy przepływie przez mikrokanały. Technika bazuje na różnicy potencjałów pomiędzy wodą, a ściankami z nieprzewodzącego szkła. W wyniku badań udało się zasilić standardową żarówkę. Jak twierdzi Kostiuk, nowa technika produkcji prądu może wkrótce rywalizować z elektrowniami powietrznymi i słonecznymi. W przypadku takich urządzeń jak kalkulatory czy telefony komórkowe, potrzebną energię trzeba będzie sobie po prostu "wypompować". Część środowiska naukowego jest nieco sceptyczna w stosunku do tego pomysłu i uważa, że energia potrzebna na przesuwanie wody będzie co najmniej taka sama, jak ta uzyskana z przepływu. Kostiuk i Kwok są jednak optymistami i pracują nad wdrożeniem pierwszej baterii opartej na ich pomyśle.

  Kensington: "notebookowa" ładowarka do telefonu


  Autor: DYD | 19:39
  (3)Komentarzy (3)
  W ofercie firmy ACCO Polska znalazła się uniwersalna ładowarka do telefonów komórkowych, kompatybilna z aparatami Nokia, Motorola, Siemens i Ericcson. Urządzenie pobiera zasilanie z portu USB i działa od razu po podłączeniu do notebooka (PC lub Mac).

  W zestawie znajduje się też specjalna końcówka, która pozwala wpiąć ładowarkę w gniazdo zapalniczki samochodowej. Kensington Notebook/Car Phone Charger jest więc rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują. Największe atuty produktu to niewielkie gabaryty, zwijany kabelek i łatwość użycia. Produkt jest objęty 2-letnią gwarancją. Sugerowana cena detaliczna wynosi 95 PLN netto.

  AMD walczy z fałszerzami


  Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 15:59
  (3)Komentarzy (3)
  AMD po raz kolejny musi stawić czoło fałszerzom procesorów. Na rynku pojawia się coraz więcej układów Thoroughbred ze zmienionymi oznaczeniami i sprzedawanymi jako droższe modele. W związku z tym AMD wprowadzi kod mozaikowy na każdym procesorze. Dotychczas kody znajdowały się jedynie na jądrze. Teraz trafią także na etykietę z oznaczeniem procesora. Ze względu na możliwość porównania kodów na jądrze i na etykiecie, będzie można łatwiej rozpoznać, czy zakupiony właśnie procesor jest właściwym modelem. Taki sam kod mają od początku produkcji procesory 64-bitowe. Miały go też wszystkie układy Athlon XP, za wyjątkiem Thoroughbreda.

  Logitech diNovo - nowy design klawiatury


  Autor: DYD | 15:07
  (17)Komentarzy (17)
  Logitech prezentuje swoje najnowsze "dziecko" - zestaw Logitech diNovo Media Desktop z Bluetoothem na "pokładzie". Najnowsze dzieło inżynierów Logitech kierowane jest do osób, które wszechstronnie wykorzystują swój komputer do internetu, multimediów oraz oczekują od niego również możliwości komunikacji bezprzewodowej. Czy diNovo wyznaczy nowy standard w dziedzinie produktów wskazujących dla komputerów PC ? - pokaże życie. Ultra płaska klawiatura z klawiszami jak w notebookach, ergonomiczna i ładowalna myszka, odłączalny blok klawiszy numerycznych, który jednocześnie służy za bezprzewodowy pilot i komunikator z ekranem LCD, a wszystko połączone bez kabli - w technologii Bluetooth. Dołączona w komplecie podstawka pod mysz (ładowarka) służy jednocześnie za koncentrator (hub) Bluetooth, dzięki któremu możliwe staje się podłączenie do komputera dowolnego urządzenia z technologią bezprzewodową Bluetooth. W chwili obecnej Bluetooh stosowany jest w takich urządzeniach jak telefony komórkowe, drukarki, komputery klasy notebook / Palm, modemy, koncentratory sieciowe czy słuchawki i mikrofony. Logitech należąc do grupy wspierania standardu Bluetooth (firmy należące do organizacji SIG) oferuje produkt, który komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami Bluetooth dostępnymi na rynku. » czytaj dalej

  Nowe Dynabooki Toshiby


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 13:27
  Komentarzy (0)
  Pod koniec października Toshiba planuje rozszerzyć serie swoich notebooków. W najbliższej przyszłości powinny pojawić się na rynku Dynabooki V9, EX, ES, A9 oraz C9. Wszystkie pracują pod kontrolą systemu Windows XP Home Edition z Office Personal Edition 2003.

  Dynabook V9 jest oparty na chipsecie Intel 855PM i karcie graficznej GeForce FX Go5200 z 64MB pamięci. Posiada 15-calowy ekran WXGA (1280x768), procesor Pentium M 1.4GHz, 256MB pamięci PC2700 (do 2GB), 80GB HDD, nagrywarkę DVD, interfejs IEEE 802.11b oraz system dźwięku Harman/Kardon. Jego rozmiary to 360x270x25.4mm, a waga 2.8kg. Standardowe baterie pozwalają na 4 godziny pracy. Jego cena to 2200 dolarów. » czytaj dalej

  Sony Ericsson P900


  Autor: Pawel | źródło: digit-life | 12:41
  (16)Komentarzy (16)
  Firma Sony Ericsson oficjalnie zaprezentowała nowy telefon oznaczony symbolem P900. Jest on następcą modelu P800. W porównaniu do poprzednika zyskał on kilka nowych funkcji m.in. możliwość nagrywania obrazu wideo. P900 posiada ekran LCD wyświetlający 65 tys. kolorów, przycisk Jog Dial, 48MB wbudowanej pamięci flash oraz kamerę i aparat cyfrowy. Telefon jest ponadto wyposażony w interfejs Bluetooth, USB oraz IrDA. Może odtwarzać pliki wideo oraz mp3. Posiada funkcję Office Handsfree, przeglądarkę internetową i organizer. Nie zabrakło także GPRS i slotu Memory Stick Duo. Telefon działa pod kontrolą systemu Symbian OS 7.0. W Europie Sony Ericsson P900 pojawi się w sprzedaży w listopadzie tego roku. » czytaj dalej

   
  Poniedziałek 20 października 2003

  The Bat! w wersji 2.01.3


  Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 23:37
  (5)Komentarzy (5)
  The Bat! z firmy RITLABS jest programem przeznaczonym do obsługi poczty elektronicznej, spełniającym potrzeby każdego, nawet najbardziej zaawansowanego użytkownika. Interfejs programu jest przejrzysty, dzięki czemu nawet nowicjusz bardzo szybko go polubi i z łatwością będzie mógł z niego korzystać. Dla niewielkich firm The Bat! jest także alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do innych programów do obsługi poczty korporacyjnej, ponieważ wyposażono go w możliwość obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu może pełnić rolę lokalnego serwera pocztowego. The Bat! wykonuje wszystko, czego można oczekiwać od programu pocztowego, a nawet jeszcze więcej. Najnowszą wersję [lista zmian] można pobrać stąd (3.01 MB).

  Eizo L885 dla wymagających i zasobnych


  Autor: DYD | źródło: Alstor | 23:34
  (4)Komentarzy (4)
  Już wkrótce pojawi się w sprzedaży nowy monitor LCD firmy EIZO. Model FlexScan L885 posiada 2-megapikselową matrycę z naturalną rozdzielczością 1600 x 1200 pikseli o przekątnej 20,1". Nowy monitor ma stanowić alternatywę dla użytkowników 20" monitorów CRT z dziedziny CAD/CAM, bankowości i finansów czy jednostek zajmujących się przetwarzaniem na formę cyfrową dokumentów papierowych. Cena monitora to około 9.500 PLN brutto.

  Model FlexScan L885 ma możliwość regulacji zaawansowanych parametrów wyświetlanych kolorów (dzięki zastosowaniu autorskiego chipa Eizo). Znakomite odwzorowanie kolorów w monitorach EIZO możliwe jest dzięki zastosowaniu nowych układów elektronicznych konwertujących 8-bitową (256 odcieni) skalę kolorów na 10-bitową (1021) i z powrotem na 8-bitową, tym razem z indywidualnie dobraną charakterystyką krzywej gamma. Inną cechą jest funkcja odwzorowania charakterystyki kolorów innego monitora, nie tylko LCD, ale również CRT. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania ScreenManager Pro for LCD, możliwe jest wprowadzenie dokładnych koordynatów bieli, czerwieni, zieleni i niebieskiego. Jest to cecha szczególnie ważna w zastosowaniach wielopanelowych. Dodatkowo istnieje możliwość niezależnego regulowania 6 kolorów (podstawowych i dopełniających). » czytaj dalej

  Catalyst 3.8 pali monitory?


  Autor: R4v | źródło: Inquirer | 18:35
  (31)Komentarzy (31)
  Na stronach Short-Media pojawił się post użytkownika, któremu rzekomo sterowniki Catalyst 3.8 spaliły monitor. Przyczyną ma być sposób traktowania dozwolonych rozdzielczości przez nowe sterowniki. Miałyby one brać ustawienia dla karty "secondary", czyli drugiego wyjścia sygnału. W przypadku braku podłączonego monitora, dostępne są wszystkie możliwe rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Ma to mieć wpływ także na pierwsze wyjście, na które karta miałaby wysyłać sygnał, z którym monitor sobie nie poradzi. Wcześniej zgłaszano także problemy z "podgrzaniem" układów Radeon 9800 PRO. W obu przypadkach ATi odpiera zarzuty. Wahania temperatury są w granicach normy, natomiast pomimo wysiłków ze strony pomocy technicznej, nie udało im się spalić monitora w żaden możliwy sposób. Żaden inny użytkownik także nie zgłaszał problemów z monitorem.

  Najszybszy klaster uruchomiony w Gdańsku


  Autor: DYD | 14:16
  (13)Komentarzy (13)
  Centrum Informatyczne TASK afiliowane przy Politechnice Gdańskiej oraz firmy Intel i Optimus S.A. uruchomiły w dniu dzisiejszym klaster komputerowy najnowszej generacji oparty o 128 serwerów Optimus NSERVER ME450 G1 bazujących na 256 procesorach Intel Itanium 2 i systemie operacyjnym Linux. Sumaryczna moc obliczeniowa tej maszyny sięga 1,3 Tflopa, (Teraflop = 1 bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Klaster to rodzaj superkomputera, w skład którego wchodzi od kilkudziesięciu do kilkuset oddzielnych komputerów, połączonych przy pomocy bardzo szybkich łączy i specjalistycznego oprogramowania.

  Nowy superkomputer CI TASK posiada moc obliczeniową pozwalającą na dokonywanie wysoce skomplikowanych operacji matematycznych, służących rozwojowi nowoczesnych badań w różnych dziedzinach nauki. Przykładowo można wymienić fizykę teoretyczną i stosowaną, chemię (w tym biotechnologię), inżynierię materiałową, mechanikę, informatykę oraz oceanografię, które nie mogłyby się tak szybko i skutecznie rozwijać bez znacznego przyspieszenia obliczeń naukowych i możliwości tworzenia modeli wirtualnych oraz symulacji komputerowych badanych zjawisk i procesów. Nowy klaster o zdecydowanie większej szybkości działania niż dotychczas używane w CI TASK maszyny, pozwoli na skrócenie czasu obliczeń (które nierzadko trwają po kilka tygodni) od 10 do nawet 100 razy, na zwiększenie dokładności symulacji oraz rozszerzenie zakresu badań prowadzonych w jednostkach korzystających z TASKu. Teoretyczną wydajność (tzw. Rpeak) nowego klastra szacuje się na 1,3 biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. » czytaj dalej

  Szybki wzrost sprzedaży płyt DVD


  Autor: DYD | źródło: 4press / DigiTimes | 14:09
  Komentarzy (0)
  Gordon Yeh, dyrektor generalny firmy Ritek, przewiduje że w przyszłym roku sprzedaż płyt DVD+R/-R ulegnie podwojeniu i osiągnie poziom 1,5 mld sztuk. Ritek to jeden z trzech największych tajwańskich producentów dysków optycznych.

  Szacuje się, że w tym roku na całym świecie zostanie sprzedanych około 700 mln sztuk czystych nośników DVD. Ze względu na wzrost popularności odtwarzaczy i nagrywarek obsługujących ten format, w najbliższych miesiącach popyt na nośniki będzie dynamicznie rosnąć. Obecnie sprzedaje się średnio około 30 czystych płyt na jedno urządzenie obsługujące format DVD. Według przewidywań firmy Ritek, w roku 2004 zostanie sprzedanych 50 mln sztuk urządzeń do odtwarzania i nagrywania płyt DVD. W bieżącym roku sprzedaż osiągnie 30 mln sztuk, z czego 18-25 mln stanowić będą odtwarzacze, a 6,7 mln nagrywarki. Wzrost popytu na sprzęt pozwala więc wnioskować, że sprzedaż płyt wzrośnie w podobnej skali.

  Gry pomagają zwalczać fobie


  Autor: DYD | źródło: 4press / ZDNet | 12:51
  (2)Komentarzy (2)
  Ciekawe doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Quebec wykazało, że zwykłe gry komputerowe mogą być doskonałym narzędziem do walki z fobiami.

  Raport opublikowany w październikowym wydaniu pisma "CyberPsychology and Behavior" dowodzi użyteczności gier w zwalczaniu lęków. Osoby dotknięte arachnofobią, klaustrofobią czy lękiem wysokości mogą przezwyciężać swoje obawy w bezpiecznym, w pełni kontrolowanym środowisku za pośrednictwem odpowiednio zmodyfikowanych gier. Pozytywne efekty takich działań są znane od lat, jednak do tej pory wirtualne środowiska terapeutyczne powstawały jako wyspecjalizowane systemy - ich koszt jest bardzo wysoki. Badacze z Kanady zaproponowali, by zastąpić je modyfikacjami istniejących, dostępnych na rynku gier. » czytaj dalej

  Update recenzji odtwarzacza MP3 iRiver iHP-100


  Autor: PiK | 11:26
  Komentarzy (0)
  Przy okazji testowania odtwarzacza plików MP3 Creative NOMAD Jukebox Zen NX (artykuł będzie w tym tygodniu), miałem możliwość ponownego wypożyczenia iRiver iHP-100, lecz tym razem z wgranym najnowszym BIOSem w wersji 1.10. W aktualizacji artykułu (na końcu tekstu), dopisałem co nowego wnosi nowy BIOS. [Od Dyda] Dodam jeszcze, że podczas dłuższych testów trybu nagrywania dźwięku z otoczenia (iHP-100 posiada funkcje dyktafonu) zauważyłem, że co kilkanaście sekund słychać dźwięk zapisu pliku na dysk, co odbija się lekkimi zakłóceniami jakości nagrywanego dźwięku. Dzieje się tak, iż nagrywając np. godzinny materiał, co kilkanaście sekund plik zostaje zapisywany na dysku, a bliskość mikrofonu powoduje, że niestety zostaje to utrwalane wraz z nagrywanym materiałem.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL