Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Piątek 17 września 2004  
    

Nowe sterowniki nForce


Autor: Larus | źródło: W2S | 19:10
(8)Komentarzy (8)
Na stronach nVidii pojawiły się dziś nowe sterowniki systemowe Unified 5.10 WHQL dla płyt głównych opartych na chipsetach: nForce 220, nForce 220D, nForce 415, nForce 420D, nForce2, nForce2 400, nForce2 Ultra, nForce2 Ultra 400, nForce2 400R, nForce2 Ultra 400Gb, nForce3 150, nForce3 PRO 150 nForce3 250, nForce3 250Gb oraz nForce3 PRO 250. Główne zmiany dotyczą sterownika kontrolera pamięci masowej oraz układu dźwiękowego. Pakiet sterowników można ściągnąć z oficjanej strony nVidia [27MB].

SpeedFan 4.16


Autor: Larus | źródło: W2S | 18:37
(3)Komentarzy (3)
Alfredo Comparetti udostępnił nową wersję swojego znakomitego programu SpeedFan - 4.16. Przypomnijmy, że SpeedFan to program umożliwiający monitoring temperatur, napięć, obrotów wentylatorów, napędów HDD (SMART). Najciekawszą chyba jednak funkcją jest możliwość manualnej lub automatycznej regulacji prędkości obrotów wentylatorów (o ile płyta udostępnia taką funkcję). Możliwa jest też kontrola taktowania FSB. W nowej wersji dodano m. in. właśnie możliwość zmiany FSB dla chipsetu nForce2 oraz obsługę chipsetu nVidia nForce3 150. Pełną listę zmian można przejrzeć tutaj. Program można pobrać ze strony autora.

Razer Diamondback


Autor: R4v | źródło: ExtremeTech | 18:37
(6)Komentarzy (6)
Razer Inc. w odpowiedzi na Logitech MX1000 przygotował nowy model dla graczy. Mysz DiamondBack dysponuje rozdzielczością 1600dpi, co pozwala na prawidłową pracę przy szybkościach do 40 cali/s. Wewnętrzna elektronika przetwarza 5.8Mpixeli/s. 7-mio przyciskowy gryzoń nie wyłącza już sensora. Jest on cały czas włączony, co może nie jest energooszczędne, ale zapewnia stały czas reakcji. Mysz wyposażono w ponad 2 metrowy kabel połączeniowy, pozłacaną wtyczkę USB oraz teflonową "stopkę" myszy. Diamondback jest dostępny w dwóch schematach kolorystycznych: Chameleon i LAVA. Cena myszy to $60.

PSTwo - mniejsza Playstation 2


Autor: R4v | źródło: The Register | 18:36
(3)Komentarzy (3)
Jak twierdzą niektóre źródła, Sony przygotowuje kompaktową wersję Playstation 2, która zapewni konsoli "drugie życie". W czerwcu 2000 roku firma przedstawiła PSOne, która zdobyła popularność jako tanie urządzenie do gier. Ostatnio Sony zarejestrowało nazwę PStwo. Wszystko więc wskazuje na to, że historia się powtórzy. Premiera następcy PS2 planowana jest na początek przyszłego roku. Wraz z Playstation 3 może się więc pojawić odświeżona wersja PS2 w bardziej poręcznym rozmiarze. Zmiana obudowy może też odsunąć ryzyko bratobójczej walki pomiędzy dwoma konsolami. Premiera PStwo miałaby nastąpić na święta bożego narodzenia.

Service Pack 2 zaprasza do środka


Autor: R4v | źródło: PC-Welt | 18:36
(31)Komentarzy (31)
Najnowszy Service Pack dla Windows XP ma według Microsoftu zapewnić ochronę przed wirusami i hackerami. Jak twierdzi magazyn PC-Welt, tylne drzwi być może zostały zamknięte, za to frontowe są otwarte na oścież. Po instalacji SP2 na systemach z pewną konfiguracją, wasze udostępniane pliki i drukarki staną się widoczne dla wszystkich, pomimo włączonego firewalla. Dotyczy to także innych usług sieciowych. Warunkiem jest udostępnianie danych w sieci lokalnej i połączenie z Internetem przez łącze telefoniczne. Podobny efekt uzyska się także w przypadku łączy DSL. Dodatkowo, musi by wyłączone współdzielenie połączenia. Problem jest tym bardziej istotny, że niewiele osób zabezpiecza dostęp do zasobów w jakikolwiek sposób.

Efekt ten powoduje błędna konfiguracja firewalla w SP2. Aby wyłączyć udostępnianie danych na zewnątrz, należy w ustwieniach firewalla w zakładce "Exceptions" (Wyjątki) odnaleźć Usługi udostępniania plików i drukarek i zmienić ręcznie sieć, w której nasze zasoby mają być widoczne. W przypadku gdy mamy wyłączone udostępnianie połączenia internetowego należy wybrać listę użytkownika i wpisać adres IP naszej sieci. W pozostałych przypadkach wystarczyć wybrać udostępnianie tylko we własnej sieci.

90 nm Athlon 64 już w sprzedaży


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 18:14
(4)Komentarzy (4)
Jak podaje The Inquirer, AMD przyznało że w minioną środę rozpoczęło dostawy procesorów Athlon 64 w najnowszym procesie produkcyjnym - 90nm. Początkowo dostępne będą modele Athlon64 3000+ (1.8 GHz), 3200+ (2.0 GHz) oraz 3500+ (2.2 GHz), później dołącza kolejne. Niemal równocześnie z tą zapowiedzią procesory te w wersji Socket 939 pojawiły się na półkach sklepowych w Japonii w cenach 189$ za model 3000+, 227$ 3200+ i 346$ za 3500+.

Ad-Aware SE Personal 1.05


Autor: Adam | źródło: MajorGeek | 17:23
(3)Komentarzy (3)
W dobie wszechogarniającego nas spamu, oprogramowania "szpiegującego" i wirusów, programy takie jak Ad-Aware są bardzo cenione. Ad-Aware SE Personal 1.05 to najnowsza wersja popularnego programu wspomagającego nas w próbach oczyszczenia komputera z różnych niechcianych "gości". Co ważniejsze, program w podstawowej wersji jest rozprowadzany jako Freeware - czyli możemy go używać za darmo. Program do pobrania w nowej wersji jest pod tym adresem (2.48MB), możemy także uaktualnić sam plik .exe - ściągniemy go z tego miejsca (813KB).

ATI TV Wonder USB 2.0


Autor: Adam | źródło: The Register | 17:19
(4)Komentarzy (4)
ATI TV Wonder USB 2.0 to prawdopodobnie pierwszy zewnętrzny tuner TV, korzystający z szybkiej magistrali USB 2.0. TV Wonder potrafi odbierać sygnał z anteny, wejścia composite oraz S-Video. Ponadto udostępnia funkcje programowania czasu nagrywania a stworzony materiał zapisuje w formatach MPEG 1/2/4, AVI oraz Windows Media. Dzięki funkcji TV-ON-DEMAND możemy przybliżać, kadrować lub zamrażać na bieżąco podczas oglądania program TV. Sugerowana cena urządzenia w Stanach Zjednoczonych to 99$. W cenę nie jest wliczony pilot REMOTE WONDER. Więcej informacji o TV Wonder możemy znaleźć na stronach ATI» czytaj dalej

Thermaltake BigWater


Autor: Larus | źródło: DigitLife | 14:08
(2)Komentarzy (2)
Thermaltake Technology przedstawił niedawno swój nowy zestaw do chłodzenia wodnego procesorów. BigWater to zestaw specjalnie przeznaczony do nowych obudów TT Shark, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zamontować go w każdej innej skrzynce. BigWater składa się z trzech głównych elementów: miedzianego bloku wodnego z przezroczystym "topem", aluminiowej chłodnicy z 12-cm wentylatorem oraz specjalnej pompy wodnej o stosunkowo niewielkiej wydajności 120 l/h i zasilanej napięciem 12V. Zestaw uzupełnia spora ilość akcesoriów montażowych i eksploatacyjnych. Jak twierdzi producent BigWater ma być nie tylko wydajny, ale zapewniać ma również ciszę - hałas ma nie przekraczać 20 dba dla pompy i 21 dba dla wentylatora chłodnicy. Ponadto dla zwiększenia atrakcyjności zestawu zamontowano parę modnych niebieskich diod LED wbudowanych w blok i pompę. Zestaw przystosowany jest to montażu na procesorach: Pentium 4/Celeron (także LGA775), AMD K7 oraz AMD K8.

AMD64 Clock Utility


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 13:35
(8)Komentarzy (8)
CPU RightMark stworzył program nazwany AMD64 Clock Utility, przeznaczony jak sama nazwa wskazuje dla procesorów z serii AMD64 (K8). Do jego zadań należy podawanie na bieżąco prędkości procesora, wartości mnożnika (FID) oraz napięcia (VID). Ponadto program pozwala dzięki technologiom AMD PowerNow! lub AMD Cool´n´Quiet zmieniać mnożnik i napięcie podczas pracy systemu. Ciekawe ilu osobom spośród to czytających program może się przydać :)
Archwium z programem ma zaledwie 36KB, a pobrać go można ze stron jego twórców.

AMD Sempron 3000+


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 12:35
(3)Komentarzy (3)
Wczoraj miała miejsce "cicha" premiera nowego procesora z ekonomicznej rodziny Sempron. Bez większego rozgłosu AMD wprowadziło model Sempron 3000+. Nowy procesor jednak, jak najbardziej zasługuje na uwagę. Jeszcze kilkanaście dni temu informowaliśmy, że nadchodzący Sempron 3000+ podobnie jak model 3100+ oparty będzie na 64-bitowej architekturze Athlona 64. Tymczasem okazało się, że nowy model 3000+ posiada obudowę PGA462 oraz 512 KB pamięci L2 cache i taktowany jest zegarem 2 GHz. Czyżby więc nowy Sempron to po prostu stary i lubiany Barton? Wszystko na to wskazuje. Przypomniijmy, że wszystkie poprzednie Semprony Socket A oparte były na rdzeniu Thoroughbred rev. B i wyposażone w 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Demo SP CoD: United Offensive


Autor: Adam | źródło: W2S | 07:30
(5)Komentarzy (5)
Activision udostępnił wersję demo w wydaniu dla pojedynczego gracza (SinglePlayer) dodatku do gry Call of Duty - United Offensive. O samym rozszerzeniu gry CoD informowałem już wcześniej, teraz jednak mamy szansę wypróbować osobiście początkową kampanię gry - Battle of the Bulge - rozgrywającą się w Ardenach. Demo mające 220MB objętości można znaleźć pod tym adresem: GamersHell.

 
Czwartek 16 września 2004

Opis: Thermaltake POLO 735 vs Pentagram QC-80 Cu


Autor: SebaSTS | 20:00
(13)Komentarzy (13)
Coolery typu ORB przeżywają swoją drugą młodość. Rozwinięcie tego pomysłu są coolery Zalmana - z radiatorem zwanym Flower Heatsink (FHS). Produkty te biją klasyczną konkurencję na głowę jeśli chodzi o wydajność w stosunku do poziomu generowanych szumów. Niestety mają jedną poważną wadę, system mocowania nie pozwala na instalację tego systemu chłodzenia na płycie głównej bez otworów wokół podstawki procesora. Jeśli produkt odniesie sukces, szybko pojawiają się "naśladowcy".

Dzięki uprzejmości 4MAX miałem okazję sprawdzić możliwości modelu Thermaltake POLO 735 w konfrontacji z coolerem Pentagram QC-80 Cu dzięki MMV» czytaj dalej

Recenzja: Genius SW-Flat 2.1 500 - głośniki jak "naleśniki"


Autor: Anitka | 18:27
(13)Komentarzy (13)
Dzięki firmie Genius otrzymaliśmy do testów ciekawy zestaw głośników komputerowych, które cechuje przede wszystkim niesamowity, prawie zupełnie płaski kształt. To z pewnością ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które chcą oszczędzić na miejscu oraz dla tych, którzy chcą, by ich głośniki ciekawie się prezentowały.

Jednak czy kosztem uzyskania płaskiego kształtu nie ucierpiała jakość dźwięku? Czy taki zestaw nadaje się również dla amatorów dobrego brzmienia? Przekonajmy się o tym na podstawie niniejszej krótkiej recenzji. Zainteresowanych zapraszam dalej. » czytaj dalej

Chipsety PCI-Express dla AMD


Autor: R4v | źródło: DigiTimes/Inquirer | 18:26
Komentarzy (0)
Konkurencja na rynku chipsetów dla procesorów AMD jest coraz większa. Swoje konstrukcje zapowiadają VIA i nVidia, pojawi się też debiutant. Pod koniec miesiąca ATI planuje wprowadzić do oferty chipset RX480. Będzie to pierwszy układ firmy obsługujący platformę AMD K8. Wszystko wskazuje na to, że RX480 jako pierwszy umożliwi obsługę kart PCI-Express w komputerach z Athlonami 64. ATI zamierza w ciągu roku wyprzedzić konkurencję i stać się największym dostawcą chipsetów dla układów K8. Oprócz RX480 pojawi się także wersja z wbudowaną grafiką - RS480. Także procesory Intela zostaną obdarowane kolejnym chipsetem ATI. RS400, ze zintregrowanym układem graficznym pojawi się pod koniec września.

Główny konkurent ATI na rynku grafiki, nVidia, także ma w planach premierę chipsetu dla AMD K8. Układ znany pod nazwą kodową CK8-04 pojawi się w połowie października. nVidia rozpoczęła już dostawy wersji A02 do największych producentów płyt głównych. nForce 4, bo taka będzie nazwa handlowa chipsetu, obsługuje PCI-Express, w tym tryb SLI dla kart graficznych.

Notebooki z Alviso


Autor: Larus | źródło: DigitLife | 18:23
Komentarzy (0)
Na początku przyszłego roku firmy Acer oraz Asustek Computer planują przedstawić notebooki oparte na nowej plaftormie Intel Alviso. Przypomnijmy, że mianem Alviso określa się nowe "mobilne" chipsety Intela: 915GM, 915PM oraz 910GML. Nowe modele mają być wyposażone w szerokokątne ekrany o przekątnej 12,1 oraz 14,1 cala i ważyć od 1.5kg do 1.8kg. Według źródeł serwisu DigitLife takie właśnie lekkie i wyposażone w niewielkie ekrany notebooki cieszyć się będą największym zainteresowaniem w segmentach biznesowym i konsumenckim w pierwszej połowie 2005 roku. Podobnym krokiem podążyć ma BenQ z serią Joybook 6000/7000 wyposażoną w panele o takich samych wymiarach i również opartą na intelowskiej platformie Alviso.

Dwa PCI-E także w K8T900 Pro


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 18:21
(2)Komentarzy (2)
VIA nie zamierza oddać pola konkurencji w postaci chipsetu Nvidia Nforce 4 i wprowadza na rynek chipset K8T900 Pro, pozwalający - podobnie jak Nforce 4 - na obsługę dwóch złączy PCI-Express. Jeden z dwóch obsługiwanych slotów działa z maksymalną prędkością dla złącza PCI-E, czyli 16x, natomiast drugi musi zadowolić się trybem 4x. Ponadto, aby lepiej wypromować nowy chipset, VIA zmieniła jego nazwę na bardziej "chwytliwą", mianowicie Via DualGFX. Jako mostek południowy wykorzystany zostanie VP8251 - oferuje on dwa dodatkowe sloty PCI-E 1x, osiem portów USB 2.0, obsługę sieci 10/100Mbit, 6-kanałowy kodek AC97 oraz możliwość podłączenia 4 urządzeń IDE i tyle samo S-ATA. Wprowadzenie chipsetu na rynek ma nastąpić w czwartym kwartale.

X Codec Pack 1.8.0 Final


Autor: Adam | źródło: W2S | 18:14
Komentarzy (0)
X Codec Pack zawiera tylko najpotrzebniejsze do oglądania filmów kodeki. W nowej wersji 1.8.0 Final uaktualnione zostały poszczególne składniki: DivX do wersji 5.2.1, XviD do wersji 1.0.2 (Koepi), AC3 Filter do wersji 1.0.1a RC5 oraz Video Toolbox do wersji v1.1.1.65. Ponadto usunięty został Matrix Mixer. Więcej o zmianach można poczytać w tym miejscu, a sam pakiet pobrać stąd (3,29MB).

Część TwojePC się urlopuje...


Autor: DYD | 18:01
(16)Komentarzy (16)
Pragnę poinformować, iż fragment ekipy TwojePC.pl w składzie Anitka & DYD wybierają się na dwutygodniowe byczenie się i odpoczywanie od wszędobylskich pecetów... W związku z powyższą informacją, serwis nie zostanie zamknięty na kłódkę, mimo naszej nieobecności będzie on stale aktualizowany przez dzielnie pracujących Redaktorów. Z tego miejsca pozdrawiamy wszystkich, którzy już byli na urlopie w tym roku, także tych, którzy dopiero będą mieli okazję wyjechać oraz przede wszystkim tych, których urlop nie rozpieścił w tym roku...

VIA zmienia nazwy procesorów


Autor: R4v | 18:00
(1)Komentarzy (1)
VIA ogłosiła nazwę dla nowych procesorów, bazujących na jądrze C5J Esther. Układy z serii C7 pojawią się w przyszłym roku. Mają one trafić do pecetów o obniżonym poborze mocy i elektroniki użytkowej. C7-M jest z kolei ofertą dla lekkich notebooków i Tablet PC. Będzie w nich zastosowana technika PowerSave 4.0, pozwalająca na zmniejszenia zapotrzebowania na prąd. Aktualnie wytwarzane C3 nie znikną jednak z rynku. W celu ujednolicenia nazewnictwa, mobilna wersja C3 będzie nosić oznaczenie C3-M. Dla systemów wbudowanych i stacji bezdyskowych przewidziano układy Eden ESP i Eden-N. Jak twierdzą przedstawiciele VIA, nazwy procesorów są jasne i wskazują na zastosowanie, w przeciwieństwie do skomplikowanych nazw konkurencji.

Intel blefuje?


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 17:30
(6)Komentarzy (6)
Niedawno pisaliśmy o prezentacji pierwszego dwurdzeniowego procesora Intela, która to odbyła się na tegorocznym IDF (Intel Developer Forum) w San Francisco. Dziś jak się okazuje, wielu fachowców poddaje w wątpliwość autentyczność tego pokazu. Otóż zaraz po prezentacji podano do informacji, że demonstracja ta odbyła się na dwurdzeniowym systemie opartym o chipset i915 (Grantsdale), następnie podczas konferencji prasowej padły stwierdzenia prototyp,real silicon. Nathan Brookwood, analityk Insight 64, widzi trzy możliwości: 1) faktycznie był to pokaz wczesnej wersji dwurdzeniowego CPU, zaskakujący jednak jest fakt braku ogromnego rozgłosu tego wydarzenia przez marketing Intela, 2) zademonstrowano układ MCP - tzn. dwa fizyczne procesory w jednej wspólnej obudowie, całkiem realna sprawa na płycie i915, 3) przedstawiono dwuprocesorowy system oparty na specjalnie przygotowanej dwuprocesorowej płycie na chipsecie i915 (normalnie układ ten nie obsługuje takiej konfiguracji). Według specjalistów dwie ostatnie możliwości są zdecydowanie bardziej prawdopodobne aniżeli fakt przedstawienia rzeczywistego systemu dwurdzeniowego. Czyżby Intel aż tak pozazdrościł AMD i nie mógł być "gorszy"?

Colin 2005 - nowe demo


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:27
Komentarzy (0)
Już za miesiąc pecetowa wersja Colin McRae Rally 2005 trafi na sklepowe półki. Tymczasem, jak informuje polski dystrybutor gry - firma CD Projekt, fani rajdówek jeszcze dziś mogą spodziewać się nowej wersji demonstracyjnej tej gry. Kolejne demo prezentuje tym razem opcję multiplayer. Jednocześnie będzie mogło ścigać się do 8 graczy na czterech odcinkach: w Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz na dwóch w Niemczech - zupełnie nowym rajdzie w serii Colin McRae Rally. Do wyboru pozostaną samochody Peugeot 206, Toyota Celica GT-FOUR i Lancia Stratos. Demo umożliwi także grę w trybie dla jednego gracza.

Opóźnienia SiS i VIA


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 17:23
(3)Komentarzy (3)
VIA Technologies oraz Silicon Integrated Systems Corp. prawdopodobnie opóźnią dostawy swoich nowych chipsetów z obsługą standardu PCI Express. Spodziewany ich termin to połowa lub nawet koniec października. Zmiany te na pewno przyczynią się to zmniejszenia zysków obu firm, szczególnie teraz w okresie przedświątecznym, podaje X-bit labs. Przyczyną opóźnień VIA we wprowadzeniu chipsetu PT894(PRO) (przeznaczonego dla procesorów Pentium 4) mają być niewielkie zmiany konstrukcyjne chipu, nie ma natomiast żadnych informacji, co do powodów przesunięć czasowch mostków północnych SiS: SiS656 i SiS649 (również opracowanych dla procesorów Pentium 4). Niewiele wiadomo również na temat dostępności nadchodzących nowych chipsetów obu firm dla procesorów AMD Athlon 64.

Sacred PL - patch w wersji 1.7


Autor: DYD | źródło: e-mail | 14:07
Komentarzy (0)
Cenega informuje, że z serwerów firmy można już pobrać oczekiwany patch do polskiej wersji gry Sacred, aktualizujący ją do wersji 1.7. Plik pobrać można spod tego adresu. Dokładne informacje na temat patcha znajdują się pod adresem: www.cenega.pl.

ATI obniża cenę X700XT


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 09:06
(11)Komentarzy (11)
Jak podaje The Inquirer, firma ATI postanowiła obniżyć cenę najszybszego modelu z serii X700 - X700XT do poziomu 199 dolarów. Dotychczasowa cena była ustalona na poziomie 249$ - czyli mamy obniżkę o około 200 zł, i to nawet przed premierą :) Decyzja ta jest zapewne spowodowana sugerowaną ceną 199$ dla konkurencyjnego modelu Nvidia GF 6600GT. Co prawda X700XT utrzymuje 1000 punktową przewagę nad swoim rywalem w teście 3Dmark03, jednakże spora różnica w cenie mogła przeważyć szalę na niekorzyść ATI. Przypominam, że tak jak informowaliśmy już wcześniej, data premiery kart X700 pozostaje niezmieniona i jest to 21 września. Nam pozostaje się cieszyć z niższej ceny.

Grafika z komputera jak żywa


Autor: Adam | źródło: nVNews | 08:05
(14)Komentarzy (14)
Firma IDV (Interactive Data Visualization), specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania do animacji i wizualizacji, udostępniła pokaz swoich możliwości w demo nazwanym Trees of Pangaea. Program zawiera siedem różnych scenerii, tworzonych w czasie rzeczywistym przez komputer, i naprawdę zapierających dech. Główne wymagania programu względem systemu to obsługa Shader Model 2.0, czyli ogólnie rzecz biorąc karty wspierające sprzętowo DirectX 9. Oznacza to ze strony Nvidii modele od 5xxx w górę a wśród ATI 95xx i wyżej. Ponadto program wymaga 512MB pamięci RAM i zainstalowanego DirectX w najnowszej wersji 9.0c. Do ściągnięcia są dwie wersje - jedna zawierająca wszystkie siedem krajobrazów (134MB) lub jedną, wybraną przez twórców scenerię Prairie Meadow (21,5MB).

 
Środa 15 września 2004

Ekrany OLED w masowej produkcji


Autor: Adam | źródło: I4U | 20:21
(1)Komentarzy (1)
Firma Sony ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji kolorowych ekranów w technologii OLED (Organic Light Emitting Diode). Po raz pierwszy mają one zostać użyte w osobistym asystencie Sony CLIE PEG-VZ90. Wyświetlacz OLED nie wymaga podświetlenia od tyłu jak ekrany LCD oferując ponadto bardzo wysoki kontrast i szybki czas reakcji. Dodatkowo otrzymujemy szerokie kąty widzenia oraz mniejszą grubość panelu względem dotychczasowych ekranów LCD. Nowy monitor ma przekątną 3,8 cala przy grubości zaledwie 2,14mm. Rozdzielczość to 480x320 (HVGA) z 262 144 kolorami a kontrast może dochodzić aż do 1000:1. Według producenta wymienione parametry pozwalają porównywać jakość obrazu do tej znanej z monitorów CRT.

Bezpieczne kasowanie danych


Autor: R4v | źródło: e-mail | 20:17
Komentarzy (0)
VIA Technologies Inc. przedstawiła narzędzie VIA Padlock Tru-Delete, wraz z kodem źródłowym. Aplikacja pozwala na skuteczne kasowanie plików z dysku twardego. Odbywa się to poprzez zapisanie losowych ciągów w miejscu skasowanych danych. W przypadku uruchomienia na procesorach VIA z jądrem C5XL i C5P, ciąg losowy generowany jest przez VIA Padlock RNG. Generator sprzętowy jest zdolny do stworzenia ponad 1.5 miliona bitów w ciągu sekundy. Są one przechowywane w buforze i dostępne w każdej chwili dla oprogramowania. Dzięki temu, wydajność Tru-Delete ma wzrastać nawet o 50%. Aplikację można pobrać ze stron VIAArena.

Poprawki od Microsoftu


Autor: R4v | źródło: e-mail/W2S | 20:16
Komentarzy (0)
W ramach wtorkowego cyklu publikowania ostrzeżeń o usterkach w bezpieczeństwie produktów Microsoftu, pojawił się biuletyn MS04-028 o krytycznym błędzie w interfejsie GDI+ odpowiedzialnym za przetwarzanie formatu JPEG. Błąd jest podatny na zdalne wykorzystanie (np. poprzez skierowanie użytkownika na spreparowaną stronę lub przysłanie mu emaila zawierającego grafikę) i umożliwia przejęcie całkowitej kontroli nad komputerem. Natura błędu powoduje, że jego wykorzystanie umożliwia nie tylko zaktualizowany system operacyjny (biblioteki podatne na usterkę znajdują się w Windows XP, Windows XP SP1 oraz Windows Server 2003), ale każde oprogramowanie, które instaluje własne kopie bibliotek. Stąd też, należy liczyć się z koniecznością instalacji wielu aktualizacji, do każdego z używanych programów który wykazuje podatność na wykorzystanie tego błędu. Szczegółowe informacje znajdziecie pod tym adresem.

Kolejny patch dotyczy problemów z komputerami, w których bios nie obsługuje procesorów z jądrem Prescott C-0. Może to spowodować zawieszanie się komputera po instalacji Service Pack 2. Poprawkę można znaleźć tutaj.

Nowy telefon Siemensa


Autor: R4v | źródło: The Register | 20:00
Komentarzy (0)
Siemens przedstawił dzisiaj kolejny telefon z serii 65. SF65 jest dość nietypową konstrukcją dla niemieckiej firmy. Są to tzw. "skrzydełka", czyli telefon składany jest na pół. Siemens zastosował w tym przypadku obrotowy ekran, dzięki czemu nie trzeba rozkładać słuchawki aby robić zdjęcia. Fotografie można wykonywać dzięki 1.3Mpixelowej kamerze. Do zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych służy diodowy flash. Kamera posiada funckję 4-krotnego zoomu cyfrowego i timer. Gotowe fotki oglądać można na ekranie o rozdzielczości 128x160 w 65 tys. kolorów. Telefon działa w sieciach GSM 900/1800 i obsługuje GPRS. Aparat o wymiarach 9.1x4.4x2.4cm waży 97g. Bateria, według producenta wytrzyma 400 godzin czuwania lub 4 godziny rozmowy. SF65 powinien trafić do sprzedaży w grudniu.

Intel Pentium 4 EE 3.46GHz


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 19:58
Komentarzy (0)
Jak podaje serwis The Inquirer, Intel zamierza wprowadzić na ryenk 1 listopada kolejny procesor z serii Intel Pentium 4 Extreme Edition z 2 MB pamięci cache L3 - tym razem będzie to model pracujący z prędkością 3,46GHz. W późniejszym terminie ale nadal w czwartym kwartale tego roku ma dołączyć kolejny procesor o tych samych parametrach ale z taktowaniem 3,73GHz. Pentium 4 EE 3,46GHz pracujący z FSB 1066MHz w momencie debiutu rynkowego będzie kosztować około 1000 dolarów. Taka same cena zostanie prawdopodonie również ustalona dla debiutującego w późniejszym terminie modelu 3,73GHz.

Konica Minolta DiMAGE A200


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 19:15
Komentarzy (0)
Konica Minolta DiMAGE A200 to kolejny aparat po przedstawionej dziś przez nas cyfrowej lustrzance Dynax 7D. A200 posiada matrycę o efektywnej rozdzielczości 8 Mpix a obsługiwane formaty zdjęć to 3264 x 2448, 3264 x 2176 (3:2), 2560 x 1920, 2080 x 1560, 1600 x 1200 oraz 640 x 480. Optykę aparatu stanowią soczewki złożone z 16 elementów w 13 grupach o ogniskowej od 7.2 do 50.8 mm (równoważne 28-200 mm w aparatach 35-mm) z f/2.8 – f/3.5. Czas ekspozycji może wynosić od 30 do 1/3200 sekundy a do podglądu służy ekran o wielkości 1,8 cala posiadający 134 tysiące pikseli. Do zapisu zdjęć można użyć kart pamięci CF Type I/II a do połączenia z komputerem portu USB 2.0. Zródło zasilania stanowi akumulator NP-800. Wymiary aparatu wynoszą 114 x 80 x 115 mm przy wadze 505g bez baterii.

Nowa płyta Asus P4U800-X


Autor: Adam | źródło: OCWorkBench | 19:10
(4)Komentarzy (4)
Asus wprowadza na rynek nową płytę główną P4U800-X, przeznaczoną dla procesorów Intel Pentium 4, a zbudowaną na bazie na chipsetu ULi M1683. P4U800-X obsługuje procesory z magistralą 800MHz, 533MHz i 400MHz, do 3 GB pamięci DDR400 w trzech slotach a także ma wsparcie dla technologii Hyper-Threading. Oprócz tego mamy do dyspozycji 5 złączy PCI i 6 USB 2.0. Ponadto płyta jest przygotowana na przyjęcie procesorów Prescott, a maksymalnie można w niej obsadzić procesor Intel Pentium 4 3.4 GHz. Na razie nie wiadomo w jakiej cenie płyta znajdzie się w sprzedaży w Polsce.

Cyfrowa lustrzanka od Konica Minolta


Autor: DYD | źródło: 4press / DCR | 19:00
(13)Komentarzy (13)
Konica Minolta jako kolejny producent sprzętu fotograficznego rozszerza swoją ofertę o cyfrową lustrzankę z wymienną optyką. Japońska firma w listopadzie wprowadzi na rynek aparat Dynax 7D.

Dynax 7D to konstrukcja oparta na sprawdzonym modelu Dynax 7. W aparacie cyfrowym zastosowano podobne rozwiązania jak w jego analogowym "przodku", co zapewne ma rozwiać wątpliwości użytkowników starych aparatów Minolty, jaki model spośród dostępnych na rynku "cyfr" wybrać. Aparat posiada matrycę o rozdzielczości 6 megapikseli i 9-polowy system pomiaru ostrości AF. Spośród modeli oferowanych przez innych producentów wyróżnia się systemem stabilizacji obrazu, niezależnym od zastosowanego obiektywu. Użytkownicy z pewnością docenią też duży, 2,5-calowy wyświetlacz, oraz szybki port USB 2.0. Niestety, producent nie ujawnił choćby przybliżonej ceny aparatu. Można się domyślać, że zawrze się ona w przedziale od 1 tys. do 2 tys. euro, trudno jednak wyrokować, której z tych liczb będzie bliższa. » czytaj dalej

Nowy WinRAR 3.40


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 18:00
Komentarzy (0)
Na stronie www.rarlab.com, pojawiło się nowe wydanie jednego z najbardziej znanych i często używanych programów do archiwizacji plików. Najnowszy WinRAR w wersji 3.40 posiada całkiem pokaźną paletę nowości, usprawnień i zmian w stosunku do wersji 3.30 - ich pełna lista znajduje się pod tym adresem. WinRAR w wersji dla Windows 95/98/NT/2000/Me/XP można pobrać stąd (1.13 MB). Wersja dla pozostałych systemów (Linux, MacOS, DOS, OS/2, FreeBSD) dostępna jest tutaj.

Jesienne nowości Adobe


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:19
Komentarzy (0)
Adobe poinformowało o wprowadzeniu na rynek dwóch nowych produktów dla entuzjastów filmów i fotografii cyfrowej. Aplikacja Adobe Photoshop Elements 3.0 to kolejna edycja najpopularniejszego programu do obróbki graficznej, wzbogacona o funkcje ułatwiające organizowanie i udostępnianie obrazów oraz zwiększające możliwości edycji. Oprogramowanie Adobe Premiere Elements łączy zaś możliwości prostego zapisywania filmów, zaawansowanej edycji i szybkiej konwersji do formatu DVD. Adobe Photoshop Elements 3.0 dla Windows oraz Adobe Premiere Elements będą dostępne w sprzedaży zarówno osobno, jak i w pakiecie. Oba programy będą dostępne w Polsce w pierwszej połowie października.

GeForce 6600GT w testach TwojePC


Autor: Kris | 13:00
(8)Komentarzy (8)
Prosto z nVidia trafiła w moje łapska kolejna karta serii GeForce nowej generacji. Model 6600GT oparty jest na nowym rdzeniu, wywodzącym się z linii NV4x. Jest to pierwsza karta nVidia z "natywną" obsługą PCI Express, a także pierwsza z rdzeniem wykonanym w nowej technologii 0.11um. Nie będę ukrywał, że produkt niezmiernie interesujący. Tym bardziej, że wieść gminna niesie o tym, że w planach jest przystosowanie go, za pomocą dodatkowego układu mostkowego, do szyny AGP. Niezależnie od tego czy i kiedy to nastąpi płyty PCI Express są już dostępne, choć jak na razie tylko na chipsetach Intela. Test umożliwiła firma Gigabyte dzięki wypożyczeniu zgodnej platformy sprzętowej, natomiast Gainward wystawiła do porównania cztery karty AGP serii 6800. Między innymi będzie można przekonać się, co oznacza dla Gainward'a produkt z napisem "OEM". Nie zabraknie również porównania z popularnymi i wciąż dostępnymi kartami poprzedniej generacji w postaci Radeon 9800 Pro oraz GeForce FX5900XT. Pomimo tego, że testy dopiero się rozpoczęły, to już dzisiaj chciałbym wszystkich zainteresowanych zaprosić na kolejną recenzję porównawczą... » czytaj dalej

Abit AX8


Autor: Larus | źródło: TheInquirer | 12:51
(2)Komentarzy (2)
Jeszcze wczoraj pisaliśmy o pierwszym prototypie płyty głównej PCI Expres dla AMD K8, a dziś na stronach serwisu internetowego Abita pojawiła się informacja o najnowszej płycie AX8, przeznaczonej dla procesorów AMD Athlon 64/FX i obsłgującej standard PCI Express. Nowość oparta jest na chipsecie VIA K8T890 - następcy popularnego K8T800. AX8 wyposażona jest w podstawkę S939 i obsługuje najnowsze 64-bitowe procesory AMD. Nowy chipset zapewnia płycie obsługę aż 4 slotów PCI Express, w tym jednego 16x - oznacza to naturalnie brak możliwości skorzystania z dobrodziejstw technologii SLI nVidii. Nowością jest także wykorzystanie 2 GHz szyny HyperTransport. Na płycie znalazły się także 2 tradycjne sloty PCI. Ponadto na płycie zintegrowano dodatkowy kontroler Serial ATA-150 RAID na układzie VT6421 (łącznie 4 kanały), gigabitowy kontroler Ethernet, Firewire oraz 6-kanałowy układ dźwiękowy. Nie zapomniano także o technologii µGuru. Kiedy płyta wejdzie do sprzedaży, tego nie wiadomo. Nie wiadomo także jak długo informacja o płycie pozostanie na stronach Abita.

Zewnętrzne HDD Western Digital


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 12:48
Komentarzy (0)
Western Digital Corp. zapowiedziało rozszerzenie oferty zewnętrznych dysków twardych. Wprowadzono nową ekonomiczną linię WD Essential, natomiast rodzinę WD Dual-option zasili model USB 2.0. Oba rozwiązania posiadają interfejs USB 2.0, zbudowane są w oparciu o napędy 7200 rpm i dostępnę są o pojemnościach: 80, 120, 160, 200 oraz 250GB. Obudowy napędów wyposażone są we włącznik zasilania umieszczony na przedniej ściance, a modele Dual-option oferują także szybki backup za pomocą dodatkowego przycisku. Zewnętrzne HDD WD kompatybilne są z urządzeniami PC oraz Mac i pracują w systemach: Windows 98SE/ME/2000/XP oraz Mac OS v9.2.2, Mac OS X v10.1.5+ (dla WD Essential) lub Mac OS X v10.2.8+ (dla WD Dual-option). Oferowana gwarancja obejmuje niestety okres tylko 12 miesięcy.

Chaintech V915P


Autor: Larus | źródło: TheRegister | 12:30
Komentarzy (0)
Chaintech rozpoczął dostawy swojej pierwszej płyty głównej opartej o chipset i915 - V915P. Model ten obsługuje procesory Pentium 4 dla podstawki S775, posiada trzy sloty PCI Express (w tym jeden 16x) oraz tyle samo standardowych złącz PCI. V915P posiada cztery gniazda DIMM, w których zainstalować można maksymalnie 4 GB pamięci DDR SDRAM. Poza tym na płycie standardowo znajdziemy cztery kanały Serial ATA, dwa tradycyjne Parallel ATA, osiem portów USB 2.0, kontroler Ethernet oraz 8-kanałowy układ dźwiękowy oparty na technologii Hi-Def Audio Intela. Nie podano niestety żadnych informacji cenowych. Warto dodać, że w ofercie Chaintecha znajdują się też dwie płyty główne oparte o chipset i925X (Alderwood): Z925X Zentith oraz V925X Zenith VE.

Nowa zewnętrzna nagrywarka DVD od BenQ


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 12:10
Komentarzy (0)
Firma BenQ wprowadza na polski rynek pierwszą zewnętrzną nagrywarkę EW 162I, która nagrywa płyty DVD+R/-R z prędkością 16x, a płyty wielokrotnego zapisu DVD+RW/-RW z prędkością 4x. BenQ EW 162I zapisuje również nośniki dwuwarstwowe (DVD+R Dual Layer) o pojemności 8,5 GB - odbywa się to z prędkością 2,4x i pozwala na nagranie na jednej płycie DVD aż 8,5 GB danych, co daje do 16 godzin materiału video, nagranego z jakością VHS lub 4h z jakością DVD. Nowa nagrywarka BenQ może pracować zarówno w położeniu pionowym, jak i poziomym, a z komputerem komunikuje się za pomocą portu USB 2.0. » czytaj dalej

Pierwszy zrzut z 3DMark05


Autor: Larus | źródło: W2S | 12:01
(5)Komentarzy (5)
Jak donosi serwis Warp2Search, ukazał się pierwszy oficjalny zrzut ekranu z najnowszego benchmarka Futuremark - 3DMark05. Przypomnijmy, że nadchodzący 3DMark05 będzie kolejnym po 3DMark03 testem DirectX 9, tym razem jednak mającym rzucić na kolana najnowsze zdobycze techniki jak: GF 6800U czy Radeon X800XT PE. Po obrazek w pełnej rozdzielczości 1600x1200 pikseli zapraszam na serwer Futuremark.

Inteligentne grafiki Abita


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 11:43
(4)Komentarzy (4)
Po wprowadzeniu technologii µGuru do płyt głównych Abit zamierza teraz w podobny sposób rozszerzyć możliwości swoich kart graficznych. Obecna "graficzna" wersja µGuru nie jest może tak rozbudowana jak jej odpowiednik w płytach głównych, mimo to nadal oferuje całkiem ciekawe i niespotykane funkcje. Za pomocą µGuru posiadacze zgodnych kart graficznych będą mogli ustawiać taktowanie oraz napięcia zasilające rdzenia i pamięci, a także monitorować napięcia, temperatury i obroty wentylatora. Dostępna będzie także automatyczna regulacja prędkości wentylatora chłodzącego układ. Jak na razie jedyną kartą graficzną firmy posiadającą µGuru jest RADEON X300 SE. W najbliższej przyszłości ma jednak nastąpić rozszerzenie rodziny kart wspierających µGuru, poszerzyć mają się także możliwości oferowane przez ową technologię.

Nowy Service Pack dla W98SE


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 10:00
(1)Komentarzy (1)
Na stronie exuberant software ukazał się nieoficjalny Service Pack 1 w wersji 1.6.1 do systemu Windows 98 SE w angielskim wydaniu. W jednej "paczce" zawiera zbiór m.in. 73 poprawki pochodzące z Windows Update, 256-kolorowe ikonki w tray'u, lepszy defragmentator, lepszy notepad, optymalizowany swap file, lepsze wsparcie WDM/USB, Windows Scripting Host 5.6, Visual Basic 6.0 SP5, Windows2000 color scheme, parę tweaków wydajnościowych. "Patch" nie zawiera DirectX, Media Player i innych. Zaawansowani użytkownicy chcący na własne ryzyko sprawdzić ten Unofficial Windows98 Second Edition Service Pack 1.6.1 zapraszam tutaj. Wersja pod system 98SE PL jest jeszcze w wersji 1.5.

 
Wtorek 14 września 2004

Mitsubishi VM72LCD


Autor: Larus | źródło: DigitLife | 20:30
(2)Komentarzy (2)
NEC/Mitsubishi Electronics Display zapowiedziało nowy 17-calowy monitor LCD przeznaczony do zastosowań biurowych. Mitsubishi VM72LCD oparty jest na 16-milisekundowej matrycy TN+Film i charaketeryzuje się poziomem kontrastu 450:1 oraz jasnością rzędu 250 cd/m^2. Obiecywane kąty widzenia to 140 stopni w poziomie i 125 stopni w pionie, a więc typowe dla matryc TN. Natywna rozdzielczość to oczywiście 1280x1024 osiągana przy odświeżaniu 60 Hz. Panel w czasie pracy pobiera 34W, natomiast w stanie czuwania jest to wartość 2W.

AMD K8 i PCI Express


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 20:11
(9)Komentarzy (9)
Znany na świecie (u nas praktycznie w ogóle) producent płyt głównych (w tym serwerowych) Iwill zademonstrował prototyp pierwszej płyty głównej opartej o długo oczekiwany chipset nVidia nForce 4. Jest to jednocześnie pierwsza dla platformy K8 płyta posiadająca obsługę najnowszego standardu PCI Express. Iwill DK8ES przeznaczona jest do obsługi dwóch procesorów AMD Opteron w podstawce S940 i posiada dwa sloty PCI Express z obsługą technologii SLI nVidii. Szeroką możliwość rozbudowy pamięci zapewnia osiem slotów DIMM obsługujących max. 16 GB pamięci. Oprócz wspomnianych już slotów PCI Express do dyspozycji mamy jeszcze trzy 64-bit złącza PCI-X 133 MHz (na kontrolerze AMD 8131). Na płycie znalazł się także kontroler Serial ATA-150 (z obsługą RAID 0,1, 0+1), USB 2.0 oraz podwójny kontroler Ethernet. Zintegrowano także podstawowy układ graficzny ATI Rage XL. Płyta zbudowana jest w formacie Extended ATX, a zasilanie dostarczane jest za pomocą złącza standardu EPS 12V.

Kerio Personal Firewall 4.1.0


Autor: DYD | źródło: e-mail | 19:54
(1)Komentarzy (1)
Pablo poinformował, o nowej, finalnej wersji firewalla Kerio Personal Firewall. Ten Firewall uruchamia się jako usługa w tle, wykorzystuje specjalny sterownik niskiego poziomu, który jest ładowany do jądra systemu. Sterownik ten ładuje się ponad wszelkimi innymi sterownikami urządzeń sieciowych. Dlatego też ma kontrolę nad pakietami wchodzącymi i wychodzącymi, co daje skuteczną ochronę naszego komputera w sieci Internet. Na stronie www.kerio.com (7.01 MB), można zassać nową wersję Kerio Personal Firewall 4.1.0» czytaj dalej

Multimedialny Clie


Autor: R4v | źródło: The Register | 18:30
(3)Komentarzy (3)
Sony rozpoczyna w przyszłym tygodniu dostawy swojego najnowszego, a jednocześnie najbardziej rozbudowanego palmtopa Clie PEG-VZ90. Komputer dysponuje imponującym, 3.8" ekranem o rozdzielczości 480x320. Jest on wykonany w technice OLED. Zapewnia to kontrast 1000:1 i widoczność w poziomie pod każdym kątem. VZ90, jak na kombajn multimedialny przystało, odtwarza filmy MPEG-4 i MPEG-1 oraz dźwięk ATRAC 3. Sony twierdzi także, że obsługuje MP3, jednak nie wiadomo, czy wiąże się to z dodatkową konwersją na ATRAC. Urządzenie korzysta z systemu Palm OS 5.2.1. Procesor palmtopa to rozwiązania Sony, kompatybilne z ARM i taktowane zegarem 123MHz. 40MB z zainstalowanych 64MB jest dostępne dla użytkownika. Dane można przechowywać w 95MB ze 128MB pamięci FlashROM. VZ90 posiada slot dla kart Memory Stick Pro i slot CompactFlash. Z komputerem można się komunikować przy pomocy kabla USB, podczerwienie lub przez sieć Wi-Fi. Wymiary palmtopa to 10.9x8.7x2.3cm a jego waga wynosi 270g. Cena jest odwrotnie proporcjonalna do wymiarów i wynosi 95 tys. jenów (ok. $863). Niestety, nie należy się spodziewać tego modelu poza Japonią.

Firefox od dziś w wersji 1.0


Autor: Adam | źródło: FiringSquad | 18:20
(5)Komentarzy (5)
Firefox to przeglądarka stron internetowych, wywodząca się z Mozilli, a stworzona jako bezpieczna alternatywa dla popularnego, ale "dziurawego" Internet Explorera. Początkowo Firefox zaistniał jako Phoenix, później Firebird, a obecnie mamy wersję Preview Release 1.0. Główne zalety tej przeglądarki to blokowanie wyskakujących pop-up'ów, obsługa zakładaek w jednym oknie, spore ułatwienia w wyszukiwaniu informacji oraz bardzo duża elastyczność dzięki różnym dodatkom i modułom. Więcej informacji o wersji 1.0 można przeczytać w tym miejscu, a sam program pobrać tutaj.

Dźwięk i obraz w jednym układzie


Autor: R4v | źródło: The Register | 16:22
(4)Komentarzy (4)
ATI Technologies Inc. przedstawiło układ THEATER PRO 550. Jest to procesor sygnału video. Potrafi on także dekodować różne standardy dźwięku. Dzięki takim możliwościom, ATI nazywa swój układ PVR-on-a-chip. Procesor potrafi skompresować obraz do formatu MPEG-2, obsługuje redukcję zakłóceń i dzięki eliminacji ziarnistości poprawia jakość obrazu. Układ może współpracować z magistralą PCI-Express 1x oraz PCI. ATI chce, aby THEATER PRO 550 znalazł się notebookach. Swoje modele zapowiedziały już Acer, Compal, Quanta i Wistron. Dodatkowe karty dla pecetów mają byc dostępne od Gigabyte, MSI, Sapphire, Info-tek, Tul i Yuan. ATI planuje także własną kartę TV Wonder z obsługą HDTV. Wersja NTSC pojawi się w przyszłym miesiącu, natomiast model PAL będzie dostępny w listopadzie. Obecny All-In-Wonder X800 XT korzysta z poprzedniego układu THEATER 200. Wszystko wskazuje na to, że nowy procesor sygnału video trafi dopiero na karty AIW z chipsetem RV370.

Sender ID odrzucony


Autor: R4v | źródło: CNet/BBC | 16:05
(1)Komentarzy (1)
Internet Engineering Task Force (IETF) odrzuciła propozycję Microsoftu o nazwie Sender ID. Pomysł firmy z Redmond ma w założeniach ograniczyć liczbę spamu w Sieci, dzięki jednoznacznej identyfikacji nadawcy. Problem leży jednak w licencji Microsoftu. Środowisko open source uważa, że może ona spowodować komplikacje natury prawnej. IETF nie chciało się narażać na oskarżenia o naruszenie patentów. Microsoft nie przejmuje się nieudanym głosowaniem. Firma zamierza nadal rozwijać swój pomysł i być może uda jej się w końcu przeforsować go jako nieformalny standard.

ShaderMark 2.1


Autor: R4v | źródło: Rage3D | 15:53
Komentarzy (0)
Pojawiła sie nowa wersja programu testującego ShaderMark. Jest to aplikacja sprawdzająca wydajność wykonywania shaderów. Są one napisane w języku HLSL, stosowanym w DirectX 9. ShaderMark pozwala na wykorzystanie różnych kompilatorów oraz potrafi ocenić jakość generowanej grafiki. Wersja 2.1 jest darmowa. Wprowadzono test shaderów w wersji 2.0b i 3.0. Dodano także nowe testy. Program można pobrać z tej strony.

BSPlayer w wersji 1.02


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 15:29
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja odtwarzacza aplikacji multimedialnych BSPlayer 1.02. Nowość dostępna jest pod tym adresem (datowana na 14 września). Odtwarzacz plików video typu .avi czy .mpg, posiada opcję wyświetlania napisów, a więc można bo wykorzystać do oglądania filmów DivX. Jest także wsparcie dla "skórek". Nowa wersja posiada wiele optymalizacji, dzięki czemu jest mniej podatna na "zjadanie" zasobów pamięci i procesora. Pełna lista zmian i dodatków wprowadzona w nowej wersji dostępna jest w dalszej części newsa (w wersji oryginalnej). Plik waży około 2 megabajtów i dostępny jest w wersji spakowanej lub z programem instalacyjnym. » czytaj dalej

Nowe zestawy Creative Inspire


Autor: DYD | 15:20
Komentarzy (0)
Creative poinformował o rozszerzeniu rodziny głośników Inspire o cztery modele. Głośniki Inspire T3000 w formacie 2.1 oprócz głośnika średniotonowego wyposażone są w głośniki wysokotonowe. Głośniki mogą być zamocowane na stojakach lub zawieszone na ścianie. Przewodowy pilot, dołączony do zestawu, wyposażony w wejście liniowe dla przenośnych odtwarzaczy oraz wyjście słuchawkowe, pozwala na regulację głośności i poziomu basów. Specjalna przejściówka umożliwia podłączenie do głośników stereofonicznego sygnału z telewizora i konsol gier.

Kolejne modele to głośniki typu 5.1 Inspire P5800 oraz droższy Inspire T5900. T5900 - przednie głośniki satelitarne wyposażone są w dwie membrany, wysokotonową i średniotonową. Głośnik centralny o zwiększonej mocy ma poziomą konstrukcję, co ułatwia jego ustawienie w pobliżu ekranu. Nie zabrakło głośnika niskotonowa. Zestaw złączy pozwala podłączyć głośniki do zewnętrznych źródeł dźwięku oraz komputera. Funkcja CMSS (Creative Multi Speaker Surround) umożliwia przetwarzanie sygnału z czterokanałowych kart dźwiękowych na dźwięk przestrzenny 5.1. » czytaj dalej

ATI X700 wkrótce w sprzedaży


Autor: Adam | źródło: TheInquirer | 07:48
Komentarzy (0)
ATI przedstawiło wreszcie dokładny termin wprowadzenia na rynek kart z serii ATI Radeon X700 - ma to być 21 września. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, karty pojawią się w trzech odmianach, różniących się wydajnością i ceną. Najdroższa i najwydajniejsza odmiana to X700XT z zegarami 500/1000 MHz, tańsza X700Pro (420MHz rdzeń oraz 864MHz) a najtańszą wersją będzie X700 bez żadnych dodatkowych oznaczeń - ta wersja pracuje z prędkością 400/600 MHz. Teraz tylko wypada poczekać na dostępność tych kart w naszym kraju, a co najważniejsze poznać ich ceny.

UT 2004 patch v3323


Autor: Adam | źródło: W2S | 07:20
Komentarzy (0)
Niedawno pojawiła się wersja beta tej poprawki dla znanej i lubianej gry Unreal Tournament 2004 , a już mamy jej finalną wersję. Jak donosi serwis Warp2Search, sam plik nie różni się niczym od wcześniejszej wersji beta.

Pełna wersja zmian jest do przejrzenia pod tym adresem, a patch w nowej wersji v3323 można ściągnąć spod tego linku (12,2MB).

Overclockulator v1.1.1b


Autor: Adam | źródło: W2S | 07:18
(8)Komentarzy (8)
Overclockulator v1.1.1b to mały, prosty program z gatunku freeware, ale o ciekawych możliwościach. Jak sama nazwa wskazuje, jest to narzędzie przydatne dla osób podkręcających sprzęt - Overclockulator pozwala wyliczyć poprzez sumowanie całkowity pobór mocy systemu, pomaga w liczeniu prędkości CPU i FSB, udostępnia konwersję różnych jednostek temperatur oraz inne przydatne funkcje. Program można pobrać spod tego linku (zaledwie 334KB).

 
Poniedziałek 13 września 2004

Dostępny polski XP Service Pack 2


Autor: DYD | źródło: e-mail | 21:37
(21)Komentarzy (21)
XP.net.pl poinformował, że ukazała się już polska wersja dodatku Service Pack 2 w wersji sieciowej (pełnej). Na łamach serwisu Windows eXPerience Vortal dostępna jest już także recenzja dodatku Service Pack 2 w polskiej wersji językowej. Znaleźć tam można również pierwsze opinie użytkowników, linki do pobrania samego dodatku, dodatkowe narzędzia oraz wiele informacji dotyczących samego XP SP2. Download polskiej wersji dodatku Service Pack 2: download.microsoft.com (260 MB).

PCI Express - Nowe złącze graficzne


Autor: Kris | 18:10
(21)Komentarzy (21)
Przed PCI Express nie uciekniemy. Wcześniej czy później dopadnie nas i zadomowi się w naszym blaszaku. Aktualna oferta sklepowa to tylko forpoczta nowego standardu złącza. Być może niewielu z nas, w tej chwili, zechce z niej skorzystać, ale nie mam wątpliwości, że podstawy wiedzy, przynajmniej praktycznej, powinny zainteresować każdego, kto ma w planach, niekoniecznie najbliższych, zakup nowego sprzętu komputerowego. Mam nadzieję, że za pomocą tego niewielkiego artykułu uda mi się przekazać przynajmniej najważniejsze zagadnienia związane z PCI Express oraz sklasyfikować sprzęt, który właśnie pojawił się na półkach sklepowych.

Oprócz teorii, w artykule znaleźć można wyniki badań płyty Gigabyte GA-8GPNXP Duo oraz trzech kart opartych na nowym złączu graficznym. » czytaj dalej

Rozpoznawanie mowy dla wszystkich


Autor: R4v | źródło: CNet | 18:09
(2)Komentarzy (2)
IBM kontynuje swoją współpracę ze środowiskiem open source. Tym razem przekazany zostanie kod systemu rozpoznawania mowy. W ten sposób ma ulec przyspieszeniu rozwój aplikacji, co pozwoli wyprzedzić Microsoft i jego Speech Server 2004. Jest to tym bardziej istotne, że rynek oprogramowania rozpoznającego polecenia głosowe w ciągu najbliższych lat znacząco się powiększy. W ciągu ostatnich kilku lat dokonał się w tej dziedzinie znaczny postęp, głównie dzięki mocy obliczeniowej i ulepszonym algorytmom. Kod, który IBM uwolni, kosztował firmę ok. 10 milionów dolarów. Oprogramowanie rozpoznające podstawowe pojęcia, daty i lokazlizacje zostanie przekazane fundacji Apache. Eclipse Foundation otrzyma pakiety narzędziowe.

Benchmarki GeForce 6 Go


Autor: Larus | źródło: W2S/Inquirer | 18:08
Komentarzy (0)
W Sieci pojawiły się pierwsze benchmarki najnowszego mobilnego dziecka nVidii - GeForce 6 Go. Niemiecki serwis ComputerBase.de znalazł się w posiadaniu pierwszych wyników mobilnego GeForce 6600. Wykorzystany do testów notebook wyposażony był w procesor Dothan 1.87 GHz i płytę główną na chipsecie i915 (Alviso). Otrzymany w Doom 3 (tryb High Quality) wynik 33.7 fps to spory krok w stosunku do najwydajniejszego do tej pory układu ATI Mobility R9700 (około 20fps na podobnej konfiguracji). Na stronach Neowin.net podano także pierwsze wyniki nowego układu ATI Mobility R9800. Osiągnięty wynik nie okazał się gorszy od układu nVidii. Więcej informacji na temat nieoficjalnych benchmarków najnowszych mobilnych GPU znajdziecie na stronach serwisu Neowin.

AMD Geode NX 1250@6W


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 18:05
(4)Komentarzy (4)
Advanced Micro Devices przedstawiło dziś najnowszy procesor z rodziny Geode NX przeznaczony do budowy przenośnych, wysoce zintegrowanych systemów komputerowych typu "cienki klient", kiosków informacyjnych, rozbudowanych drukarek czy osprzętu sieciowego. AMD oferuje także specjalną płytę główną przeznaczoną specjalnie dla procesorów Geode - AMD Geode NX DB1500. Nowy procesor Geode NX 1250@6W uzupełnia istniejącą już rodzinę Geode NX. Procesory Geode są zgodne z architekturą x86, produkowane w technologii 130nm i obsłgują technologię Power Now!. Geode NX 1250@6W taktowany jest zegarem 667 MHz, posiada 256 KB pamięci L2 cache oraz wykonuje instrukcje 3D Now! i SSE. Pobierana moc to skromne 6W. Geode NX 1250@6W ma być dostępny od października tego roku w cenie $45 (przy zakupie 10 000 sztuk).

AMD wyprzedza Intela


Autor: R4v | źródło: x-bit labs | 18:03
(3)Komentarzy (3)
Jak wskazują wyniki badań rynku, opublikowane przez Current Analysis, AMD wyprzedziło Intela w przypadku nowo sprzedawanych komputerów w Stanach Zjednoczonych. Na początku tego roku Athlony i Durony znajdowały się w 30% sprzedawanych maszyn. Jednak agresywna kampania marketingowa Athlona 64 przyniosła pozytywne efekty. Wyniki odzwierciedlają jedynie sprzedaż dla klientów prywatnych, pomijając rynek korporacyjny, notebooków a także serwerów i stacji roboczych. W tych ostatnich przypadkach pozycja Intela nadal pozostaje niezagrożona. Jest to efekt niewielkiej oferty tzw. markowych pecetów. Częściowo odgrywają tu też rolę uprzedzenia.

Plugin G-Force w wersji 2.7


Autor: Adam | źródło: W2S | 18:01
Komentarzy (0)
G-Force to plugin do popularnych playerów audio, oferujący wizualizacje słuchanej muzyki. Ponadto może pracować jako wygaszacz ekranu, pobierając sygnał muzyczny z wejścia line-in. G-Force oferuje anty-aliasing w swoich wizualizacjach, tysiące możliwych kombinacji efektów, zapisywanie i tworzenie efektów w/g skryptów, obsługę QuickTime oraz ogromną rozszerzalność samego pluginu. Lista zmian wprowadzonych w wersji 2.7 do przejrzenia pod tym adresem, a program w wersji dla systemu Windows do pobrania pod tym linkiem (1,7MB).

Dyski SATA 250 GB i 300 GB od Maxtora


Autor: DYD | 18:00
Komentarzy (0)
Firma Maxtor poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych zestawów dysków twardych Maxtor SATA Ultra16 Hard Drive Kit. W skład zestawu SATA Ultra16 firmy Maxtor, oprócz dysku 7200 obr./min z buforem 16 MB, wchodzą kabel SATA i wkręty mocujące oraz podręcznik instalacji, zawierający instrukcję instalacji. Do zestawu dodano także popularne oprogramowanie instalacyjne Maxtor MaxBlast. MaxBlast ułatwia formatowanie i instalację napędu, a także przekopiowanie plików ze starego dysku na nowy.

Zestawy dysków Maxtor SATA Ultra16 250 GB i 300 GB z funkcjami NCQ (Native Command Queuing) są już dostępne na rynku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Sugerowane ceny producenta to odpowiednio 239,95 USD i 279,95 USD. Zestawy dysków Ultra16 z równoległym interfejsem ATA będą dostępne w czwartym kwartale 2004 r. W Polsce dyski powinny być dostępne w czwartym kwartale br.

Rambus prezentuje pamięci XDR


Autor: Adam | źródło: Xbitlabs | 17:59
(3)Komentarzy (3)
Podczas trwającego właśnie IDF Rambus, znany głównie dzięki pamięciom RDRAM, przedstawił działające moduły XDR DRAM. Pamięci XDR, działające w topologii Dynamic Point-to-Point (DPP) posiadają sporą elastyczność i skalowalność do prędkości wielu gigaherców oraz pozwalają użyć od 1 do 36 działających równocześnie modułów. Nowe pamięci będą dostępne w wersjach o różnych prędkościach, pojemnościach i szerokościach magistrali. Zaprezentowane pojedyncze, 32-bitowe moduły pamięci XDR zapewniają przepustowość 12.8GB/s przy częstotliwości pracy 3.20GHz oraz dwa razy tyle w trybie dwukanałowym. W przyszłości pojedyncze moduły mają osiągać transfery na poziomie 25.6GB/s pracując z prędkością 6,4GHz.

Nowe notebooki Sony VAIO T


Autor: Adam | źródło: I4U | 17:57
Komentarzy (0)
Firma Sony przedstawiła nową linię komputerów przenośnych VAIO T, zbudowanych w oparciu o system Centrino Intela. Cechy wspólne dla wszystkich notebooków z tej linii to zintegrowany napęd combo CD-RW/DVD-ROM, ekran panoramiczny LCD o przekątnej 10,6 cala z technologią XBRITE oraz system dźwięku Dolby Virtual Speaker. Ponadto nawet po zamknięciu komputera mamy dostęp do funkcji multimedialnych dzięki umieszczonym na obudowie klawiszom. Ważące zaledwie około 1,5KG VAIO T posiada moduł łączności bezprzewodowej 802.11b/g, porty USB 2.0, złącze dla kart Memory Stick PRO oraz i.LINK (FireWire IEEE 1394). Nowe komputery przenośne Sony mają być dostępne w sprzedaży już od przyszłego miesiąca w cenach od 2000 dolarów. Pełna prezentacja VAIO T na stronach Sony.

Mini-PC z dwoma Opteronami


Autor: Adam | źródło: OCWorkBench | 17:54
(4)Komentarzy (4)
Iwill przedstawił prawdopodobnie najmocniejszy z dostępnych na rynku komputerów Mini-PC. System nazwany Iwill ZMAXdp bazuje na płycie głównej z chipsetem NVIDIA nForce3 Pro 250Gb i obsługuje do dwóch procesorów Opteron ze złączem Socket-940. Ponadto mamy do dyspozycji obsługę RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, jedno złącze AGP, złacza PCI oraz miejsce na dwa dyski twarde 3,5" i 300W zasilacz. Szczegółowy wygląd konfiguracji systemu zależy właściwie tylko od naszej fantazji i zasobności portfela. Producent promuje system jako stację roboczą do wymagających zadań takich jak CAD, CAM, tworzenie zaawansowanej grafiki i wizualizacji. Iwill zapowiada rozpoczęcie sprzedaży we wrześniu, a cena podstawowej konfiguracji komputera (dostępnego w białym lub czerwonym kolorze obudowy) ma wynosić 499$.

Gainward 6800 GT z DOOM 3


Autor: DYD | 17:15
Komentarzy (0)
Koncern Gainward do każdej karty graficznej Gainward PowerPack! Ultra/2400 "Golden Sample" dodaje pełną wersję gry FPP, hitu ostatnich tygodni - DOOMa III. Karta Gainward PowerPack! Ultra/2400 "Golden Sample" z układem GeForce 6800 GT - wykorzystuje moc 16 potoków renderujących, która bez żadnego problemu poradzi sobie z uruchomieniem gry nawet na najwyższych obrotach. Karta kosztuje w sugerowanej cenie detalicznej 2395 PLN, więcej danych o nie na stronie producenta.

PowerStrip 3.54


Autor: Larus | źródło: W2S | 13:44
Komentarzy (0)
Mamy kolejną finalną wersję PowerStripa. Tym razem jest to wersja 3.54 tego uniwersalnego narzędzia do kart graficznych. Przypomnę, że dzięki temu programikowi m.in. podkręcimy każdą kartę graficzną, rozwiążemy problem odświeżania 60Hz w systemach Windows 2000/XP, ustawimy kalibrację kolorów, dokładnie dostroimy monitor, utworzymy profile i wykonamy jeszcze wiele innych operacji. Program można ściągnąć bezpośrednio ze stron producenta.

Tańszy Radeon X800 XT


Autor: Larus | źródło: x-bit labs | 13:18
Komentarzy (0)
Jak zapewne większość czytelników wie, jedyne oficjalne karty z serii X800 to wersje: X800 XT PE (Platinum Edition) oraz X800 PRO. Pierwsza z nich to 16-potokowiec taktowany zegarami 520 MHz dla rdzenia i 560 MHz dla pamięci. Słabsza wersja PRO posiada 12 potoków i taktowanie 475/450 MHz. Sapphire Technology wprowadza natomiast model Radeon X800 XT, ale bez dopisku Platinum Edition. Naturalnie będzie to nieco słabsza wersja, jednakże jedyne różnice to taktowanie: 500 MHz dla rdzenia i 500 MHz dla pamięci. Trzeba zauważyć, że to nie pierwsza inwencja Sapphire tego typu, mieliśmy już chociażby 128-bit R9800 PRO. Tym razem jednak posunięcie wydaje się korzystne, o ile pociągnie za sobą również spadek ceny. Jak podaje serwis Akiba PC, Radeon X800 XT kosztuje w Japonii $546 - $610, trudno jednak odnieść tę cenę do tych jakie mamy w Polsce.

Palm-book


Autor: R4v | źródło: The Register | 12:27
Komentarzy (0)
OQO zamierza w końcu wprowadzić do sprzedaży od dawna zapowiadany mini-komputer. Model 01 rozmiarami zbliżony jest do palmtopa, jednak działa pod kontrolą systemu Windows XP. Oficjalna premiera urządzenia ma się odbyć 14 października. Model 01 wykorzystuje procesor firmy Transmeta, taktowany zegarem 1GHz, uzupełniony o 256MB pamięci i 20GB dysk twardy. Obraz jest wyświetlany na 5" ekranie panoramicznym o rozdzielczości 800x480. Do komunikacji ze światem służą Bluetooth i Wi-Fi. Komputer posiada także wysuwaną klawiaturę QWERTY. Wymiary urządzenia to 12.3x8.5x2.3cm. Jego waga wynosi 397g. OQO nie jest jedyną firmą, która wprowadza palmtopy z systemem Windows XP. Wkrótce powinny się pojawić Vulcan FlipStart i komputer firmy Tiqit.

Ładowarka na plecach


Autor: DYD | źródło: 4press / Inquirer | 11:36
(3)Komentarzy (3)
Firma SCOTTeVest już niedługo rozpocznie sprzedaż kurtki wyposażonej w ogniwa słoneczne, umożliwiace doładowanie baterii handhelda schowanego w kieszeni. Ładowanie odbywa się przez port USB.

Dzięki kurtce SCOTTeVEST FineTEX sytuacje, gdy w trakcie słuchania ulubionej piosenki właśnie wyczerpały się baterie odtwarzacza, staną się przeszłością. Wystarczy bowiem podłączyć handhelda do właściwej kieszeni i udać się na 2-3 godzinny spacer – plecami w kierunku słońca – a bateria zostanie naładowana do pełna. Kurtka będzie dostępna w cenie 534,98 USD po wcześniejszym zamówieniu oraz 624,98 USD przy zakupie w tradycyjny sposób.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL