Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 28 stycznia 2005  
    

Jeszcze jedna relacja z Expo...


Autor: Grosz | 23:25
(12)Komentarzy (12)
W dniach 27-29 stycznia 2005 r. w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Warszawie - odbywają się jubileuszowe XX (dwudzieste) Targi KOMPUTER EXPO 2005 - zorganizowane pod patronatem m.in.: Wicepremiera i Ministra Gospodarki i Pracy oraz Ministrów; Nauki (Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych), Edukacji Narodowej i Sportu, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Targi w liczbach to: ponad 60 stoisk, reprezentujących ponad 100 firm z 8 państw m.in.: Niemiec, Austrii, Włoch, Czech, Słowacji oraz dalekowschodniego Tajwanu. Targi KOMPUTER EXPO jeszcze w roku 2002 posiadały w nazwie przymiotnik - MIĘDZYNARODOWE, a w latach 2003 i 2004 - NARODOWE, teraz z tych określeń już nic nie pozostało. Delikatnie mówiąc określa to poziom tegorocznych Targów KOMPUTER EXPO 2005. Jeżeli Was tu nie będzie - to i tak niewiele stracicie! Zapraszam do krótkiego reportażu z pierwszego dnia targów. » czytaj dalej

Krótka relacja z małych targów Expo 05


Autor: Redakcja | 11:40
(16)Komentarzy (16)
Od czytelnika o ksywie MARC, otrzymaliśmy krótką relację i zdjęcia z KomputerExpo 2005. Prawdopodobnie zamieścimy jeszcze jedną, redakcyjną relacje, o ile uzbiera się trochę więcej wartościowego materiału... zapraszam:

Tegoroczne targi Komputer Expo zaskoczyły mnie powrotem do Pałacu Kultury i Nauki (od redakcji: to już drugie targi w pałacu po przerwie). Poprzednie kilka edycji odbywało się w halach Expo XXI na ulicy Prądzyńskiego, gdy organizatorzy zrezygnowali z wystawy w PKiN. Obiecywałem sobie więc nieco więcej po powrocie. Niestety... W zeszłym roku nawet się nie wybrałem, bo znajomy skutecznie mnie zniechęcił. Dwa lata temu było już dostatecznie słabo. Teraz jednak zewsząd słychać, że branża odżyła i sprzedaż komputerów rośnie. Coraz więcej jest również elektroniki użytkowej, jak odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, które to wszystkie maja już silną więź z komputerami. » czytaj dalej

Duplikator płyt DVD/DL Ardata


Autor: Anitka | źródło: e-mail | 11:37
(1)Komentarzy (1)
Alstor wprowadza do sprzedaży duplikator płyt DVD marki Ardata. ARS-2021D1 to przenośne urządzenie wyposażone w napędy Toshiba: nagrywarkę dualną SD-R5372 oraz napęd DVD-ROM SD-M1802. Zapis płyt DVD odbywa się z prędkością maksymalną 16x. Urządzenie kopiuje również dwuwarstwowe płyty DVD, umożliwia także duplikację płyt DVD/CD bez użycia komputera. Wystarczy umieścić nośnik z danymi źródłowymi w napędzie DVD-ROM, a czyste płyty w nagrywarce DVD. Uruchomienie procesu kopiowania następuje poprzez naciśnięcie klawisza ENTER na przednim panelu duplikatora. Obrazy płyt przeznaczonych do kopiowania można także przechowywać na wbudowanym dysku twardym. » czytaj dalej

Socket 939 i 754 nie odchodzą do lamusa


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 11:30
(5)Komentarzy (5)
Niedawno informowaliśmy o zamiarach AMD, dotyczących wprowadzenia w połowie 2006 roku nowej podstawki - Socket M2. AMD zapewniło jednak, że zarówno Socket 939 jak i Socket 754 mają przed sobą jeszcze kilka lat istnienia. Dokładniejsze daty nie zostały jednak podane - firma uzależnia długość życia platformy od zainteresowania nią klientów. Według słów AMD Socket 754 stanowi dobrą podstawę dla procesorów Sempron na najbliższe lata. Z kolei w połowie tego roku światło dzienne ujrzy procesor Athlon 64 FX-57, oczywiście w wersji Socket 939. Jak widać AMD nie zamierza porzucić dotychczasowych podstawek w momencie wprowadzenie nowego gniazda Socket M2. Jednocześnie istnieje możliwość, że AMD stworzy dwurdzeniowe układy w wersji Socket 939.

Albatron wprowadza GeForce 6200 AGP


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 11:25
Komentarzy (0)
Firma Albatron wprowadza na rynek kartę graficzną GeForce 6200 o nazwie AGP6200 w wersji dla magistrali AGP. AGP6200 bazują na układzie NV43V, który jest przeznaczony dla magistrali PCI-Express, a za współpracę z AGP odpowiada mostek HSI (High Speed Interconnect). Tak jak karty w wersji PCI-E tak i AGP6200 posiada 4 potoki renderingu z pełnym wsparciem dla DirectX 9.0 oraz ShaderModel 3.0 a jego GPU wykonane jest w technologii 110nm. Rdzeń taktowany jest zegarem 300MHz a 128MB pamięci DDR posiada szynę 128-bitową. Wyjścia obejmują D-Sub, DVI oraz TV-out. Albatron chwali się także zastosowaniem na karcie dobrej jakości, japońskich kondensatorów. Cena karty nie została dokładnie określona.

Udział rynkowy ATI nadal wyższy niż nVidi


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 11:21
(4)Komentarzy (4)
Według ostatnich opracowań firmy Mercury Research, która zajmuje się badaniami rynku, ATI dostarczyło 51% wszystkich układów dla kart graficznych w zeszłym roku. Dane te nie dotyczą jednak układów zintegrowanych z chipsetami. nVidia w zeszłym roku była dostawą 27% układów w tej kategorii. Z kolei jeśli chodzi o GPU dla komputerów przenośnych, z tych samych danych wynika że ATI ma wyraźną przewagę nad rywalami dzięki objęciu 72% rynku. Jednocześnie problemy z dostawami kart ATI z serii X800 i dobre wyniki sprzedaży serii GeForce 6 poprawiły znacznie sytuacją nVidii, która zwiększyła swój udział w ostatnim czasie. Jednocześnie biorąc pod uwagę cały rynek układów graficznych, również tych zintegrowanych, liderem nadal pozostaje firma Intel. ATI utrzymało swój 27% procentowy udział a nVidia poprawiła swój wynik o 3% uzyskując 18% rynku.

Karta Matrox Parhelia DL256 PCI


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 11:13
(3)Komentarzy (3)
Matrox wprowadza na rynek kolejną wersję karty graficznej, bazującej na układzie z serii Parhelia. Nowy model o nazwie Matrox Parhelia DL256 PCI został stworzony z myślą o magistrali PCI-X o prędkości 66MHz i szerokości 64 bitów. Układ może także współpracować z magistralą PCI w wersji 2.2. Oprócz tego karta posiada dwa usprawnione złącza DVI - pierwsze z nich pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości do 2560x1600 punktów. Jak na razie w pełni z możliwości tego wyjścia może korzystać tylko monitor Apple Cinema o przekątnej 30 cali. Drugie z wyjść DVI obsługuje maksymalnie rozdzielczość 2048x1536 z możliwością podłączenia monitorów CRT i LCD. Karta posiada 256MB pamięci, dwa układy RAMDAC 400MHz każdy a jej cena w USA wynosi 700 dolarów.

Nowy robak - nowe zagrożenie


Autor: DYD | źródło: Trend Micro | 10:50
(1)Komentarzy (1)
Specjaliści z laboratoriów Trend Micro ogłosili żółty alert wirusowy. Wszystkim użytkownikom sieci zagraża nowa wersja robaka Bagle, oznaczona literami AZ. Wirus dociera do użytkownika ukryty w załączniku e-maila, przypominającego potwierdzenie otrzymania wiadomości. Jak dotąd najwięcej infekcji odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii.

Zasada, że nie należy otwierać żadnych załączników, których pochodzenia nie jesteśmy pewni, jest ogólną zasadą bezpieczeństwa sieciowego i dotyczy wszystkich wirusów. W przypadku robaka Bagle.AZ wskazana jest szczególna ostrożność - wiadomość spreparowana jest w ten sposób, że wygląda, jakby przysłał ją ktoś znany użytkownikowi. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie wiadomości, które w polu tematu lub w treści zawierają jedną z następujących fraz: » czytaj dalej

Karty graficzne ASRock już wkrótce


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 08:32
(6)Komentarzy (6)
Firma znana głównie z produkcji przystępnych cenowo płyt głównych - ASRock - zamierza w połowie tego roku rozpocząć produkcję kart graficznych. Początek produkcji zapowiadany jest na czerwiec a w drugiej połowie roku miesięczna produkcja ma osiągnąć około 100 tysięcy sztuk. Dokładna ilość kart zostanie określona po uzgodnieniu z firmą Asustek Computer, do której należy ASRock. W produkcji znajdą się karty zarówno na układach pochodzących od ATI jak i tych od nVidii. Firma poinformowała także o swoich planach dotyczących sprzedaży płyt głównych - celem w bieżącym roku jest sprzedaż 12 milionów płyt głównych co w rezultacie dało by 50% wzrost sprzedaży. Jednocześnie ASRock poinformował, że połowa sprzedanych płyt głównych trafia na rynek europejski.

 
Czwartek 27 stycznia 2005

Nowe ATI Tray Tools


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:19
(1)Komentarzy (1)
Butcher dał znać, że dziś ukazała się nowa edycja jednego z najlepszych narzędzi dla użytkowników kart ATI Radeon. Nowa wersja ATI Tray Tools posiada numerek 1.0.1.500, zaś potężna lista zmian poczynionych w tej wersji jest opublikowana tutaj (w tym eksperymentalne wsparcie dla WinXP 64). Narzędzie ATI Tray Tools posiada wiele możliwości, oddając do dyspozycji użytkownika takie funkcje jak: liczne profile D3D i OpenGL, wiele ustawień tweakujących, profile dla o/c, informacje o układzie graficznym, etc. Pogram dostępny jest z tej strony (686 KB). Można uruchomić program jako zasobnik systemowy w tray'u i w łatwy sposób zarządzać kartą graficzną z układem Radeon. Polecamy!

Thermaltake dla ofiar Tsunami


Autor: DYD | 22:26
(3)Komentarzy (3)
Firma 4MAX Sp. z o.o., wyłączny dystrybutor produktów Thermaltake na terenie Polski, rozpoczęła wraz z producentem akcje pomocy dla ofiar Tsunami. Z każdej obudowy serii Thermaltake TSUNAMI przekazywane jest 10 Euro na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Azji. Obudowy biorące udział w tej akcji oznaczone są specjalną naklejką informującą o przeprowadzanej akcji. » czytaj dalej

Socket M2 dla AMD w połowie 2006 roku


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 16:03
(10)Komentarzy (10)
Wszystko wskazuje na to, że w pierwszej połowie 2006 roku AMD wprowadzi nowe gniazdo dla swoich procesorów ze wszystkich przedziałów cenowych. Nowy socket ma nosić oznaczenie M2 a pierwszymi procesorami dla niego przeznaczonymi mają być układy o kodowych oznaczeniach Windsor, Orleans oraz Manila. Pierwszy z procesorów - Windsor - znajdzie się na szczycie oferty w najszybszych odmianach Athlona FX i 64 i posiadać będzie dwa rdzenie oraz obsługę pamięci DDR-2 w trybie dwukanałowym. Procesor o nazwie Orleans znajdzie się w tańszych wersjach Athlona 64 i również będzie obsługiwał pamięci DDR-2. Trzeci z modeli - Manila - ma stanowić następcę procesorów Sempron i także posiadać obsługę pamięci DDR-2.

Wodoodporny PentaDrive


Autor: DYD | 15:16
(3)Komentarzy (3)
Pentagram wprowadza do sprzedaży PentaDRIVE - pamięci przenośne flash (PenDrive). Dzięki gumowej, miękkiej obudowie charakteryzują się odpornością na wstrząsy (w tym także upadki) oraz wilgoć - nie szkodzi im nawet kilkugodzinne przebywanie w wodzie. Czarna obudowa z logiem producenta mieści pamięci flash o pojemnościach 128, 256, 512 MB lub 1 GB. Uzupełnieniem jest błękitna dioda sygnalizacyjna wskazująca aktywność urządzenia. PentaDRIVE można podłączyć do komputera za pomocą dowolnego złącza USB, jednakże pełną wydajność osiąga się przy zastosowaniu USB 2.0. Gwarancja: 24 miesiące w systemie opieki i wsparcia S.O.S. z bezpłatnym serwisem Door-To-Door.

1TB pojemności w I-O Data HDZ-UE1.0TS


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 14:16
(7)Komentarzy (7)
Japońska firma I-O Data wprowadza do sprzedaży zewnętrzną pamięć masową o pojemności 1TB (1TB to 1024GB). Urządzenie o nazwie I-O Data HDZ-UE1.0TS komunikuje się z komputerem dzięki interfejsom USB 2.0 oraz FireWire IEEE1394 a zakładaną pojemność osiąga dzięki czterem dyskom twardy o pojemności 250GB każdy (w praktyce jak widać brakuje kilku GB do 1TB). Dyski chłodzone są przez wentylator, który zasilanie pobiera z portu USB. Oprócz tego na przednim panelu mamy możliwość diagnostyki urządzenia oraz regulację głośności wentylatora i samych dysków. Wymiary całości wynoszą 136x266x131 mm przy wadze wynoszącej 4kg. Producent oferuje także w zestawie oprogramowanie EasySaver LE oraz DiskRefresher LE a HDZ-UE1.0TS wejdzie do sprzedaży w lutym w cenie około 1000 dolarów.

Rambus wytacza kolejny proces


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 14:08
(7)Komentarzy (7)
Firma zajmująca się pamięciami komputerowymi - Rambus - wytoczyła właśnie kolejny proces o naruszenie jej patentów. Sprawa została przedłożona w sądzie okręgowym w Kalifornii a pozwane firmy to Hynix Semiconductor, Infineon Technologies, Inotera Memories oraz Nanya Technology. Zarzuty dotyczą nielegalnego użycia przez te firmy 18 patentów należących do Rambusa a tym razem skupiają się wokół technologii dotyczących pamięci DDR-2, GDDR2 oraz GDDR3. Jak na razie żadna z pozwanych firm nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie - Nanya i Inotera oświadczyła jednakże, że nie zamierzają płacić firmie Rambus za rzekomo naruszone patenty. Po wcześniejszych procesach firma Samsung podpisała ugodę i płaci za wykorzystywane przy produkcji pamięci DDR patenty, do których prawa posiada Rambus.

AMD planuje wprowadzić Semprona 3300+


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 13:00
Komentarzy (0)
Jak już wcześniej informowaliśmy, w tym roku AMD zamierza wszystkie procesory Sempron sprzedawać w wersji Socket 754, wycofując modele dla gniazda Socket A. Jednocześnie jak podaje The Inquirer, w tym kwartale do oferty ma wejść model oznaczony Sempron 3300+ - oczywiście w wersji Socket 754. Procesor ten może trafić do sprzedaży już niebawem - część producentów płyt głównych uwzględniła już ten model w swoich biosach. To samo źródło podaje także, że dla pewnych klientów może także zostać stworzony model Sempron 3200+, co najciekawsze w wersji Socket 939. Zapewne wkrótce sami przekonamy się, które z tych informacji okażą się prawdziwe.

Wyświetlacz LCD Samsung do zginania


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 12:52
(5)Komentarzy (5)
Firma Samsung oficjalnie przedstawiła swój najnowszy, plastikowy ekran LCD o przekątnej 5 cali. Produkt ten został stworzony z myślą o urządzeniach przenośnych typu PDA, telefony komórkowe i odtwarzacze muzyki. Dzięki współpracy z firmą SoftPixel udało się opracować ekran na tyle elastyczny, że bez uszkodzenia można go zginać do pewnego stopnia. Zaprezentowany wyświetlacz ma przekątną 5 cali i wyświetla 512 na 384 punkty przy rozdzielczości 100ppi (punktów na cal). Technologia zastosowana w tym ekranie opiera się na elastycznym podkładzie pokrytym krzemem a-Si (amorphous polycrystalline silicon). Jak na razie Samsung nie przedstawił szczegółów dotyczących wprowadzenia nowej technologii do sprzedaży.

 
Środa 26 stycznia 2005

Łaty do 3DMarków i PCMarka


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 20:45
Komentarzy (0)
Firma Futuremark dziś wypuściła oficjalnie zestaw nowych patchy do swoich trzech aplikacji benchmarkowych. Aktualizacje zaszły w programach 3DMark03, 3DMark05 oraz PCMark04. Jeśli chodzi o numerki, to 3DMark03 teraz jest w wersji 3.6.0, 3DMark05 - 1.2.0 zaś PCMark04 - 1.3.0. Wyniki uzyskane we wcześniej wspomnianych benchmarkach, będą akceptowane przez Futuremark tylko po ich aktualizacji do najnowszej wersji. Skrócona lista zmian jakie wprowadzają nowe poprawki dostępna jest tutaj. Wszystkie trzy łaty można pobrać ze stron producenta.

Maxtor wycofuje się z 2,5 calowych dysków


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 13:27
Komentarzy (0)
W poniedziałek Maxtor ogłosił swoją decyzję dotyczącą zmiany planów odnośnie produkcji dysków twardych o wielkości 2,5 cala. We wcześniejszych oświadczeniach firma wyrażała chęć rozpoczęcia produkcji tego typu napędów w bieżącym, 2005 roku. Dokładne powody zmiany decyzji nie są jak na razie znane. Jednocześnie firma poniesie koszty w wysokości 5,4 do 7 milionów dolarów związane z wcześniejszymi zakupami części i maszyn do produkcji takich dysków. Obecnie rynek dysków o wielkości 2,5 cala, które przede wszystkim znajdują zastosowanie w komputerach przenośnych, rozwija się szybciej od rynku dysków 3,5 cala. Jednocześnie zysk na każdym sprzedanym napędzie 2,5 cala jest wyższy od tego ze sprzedaży 3,5 calowego urządzenia.

Windows XP 64 pod koniec kwietnia


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 12:27
(8)Komentarzy (8)
Z doniesień serwisu The Inquirer wynika, że pod koniec kwietnia tego roku możemy się spodziewać oficjalnego wprowadzenia systemu Microsoft Windows XP w wersji dla 64-bitowych procesorów. Dokładną datą premiery ma być dzień 29 kwietnia. Z kolei już w marcu będzie gotowa wersja systemu, która będzie już gotowa do tłoczenia. The Inquirer jednocześnie podkreśla ciekawy zbieg okoliczności, dzięki któremu Intel będzie posiadać pełną ofertę procesorów z dodaną obsługa 64 bitów właśnie w momencie premiery tego systemu - prawdopodobnie łącznie z procesorami Celeron. Z wcześniejszych doniesień wynikało, że Windows XP 64 ujrzymy najwcześniej w połowie roku lub później, we wrześniu.

Chłodzenie wodą dla kart graficznych


Autor: Adam | źródło: 3DNews/Koolance | 11:02
(2)Komentarzy (2)
Firma Koolance oferuje chłodzenie wodne dla kart graficznych i to zarówno firmy ATI jak i nVidia. Dla kart nVidia przewidziane są dwa modele: VID-NV1-L06 oraz VID-NV2-L06. Obydwa chłodzą zarówno GPU jak i pamięci, NV1 zgodny jest z kartami GeForce 6800 GT i Ultra a NV2 GeForce 6800, 6800 LE, 6800 GT oraz 6800 Ultra. Z kolei w rozwiązaniu dla kart ATI chłodzone są także elementy na tylnej stronie karty. Zestaw ten nosi oznaczenie VID-AT1-V06 a przeznaczony jest dla kart Radeon X800 SE/Pro/XT/XL oraz X850 XT-PE. Ceny zestawów rozpoczynają się kwotą 70 dolarów za wersję VID-NV1-L06 poprzez 80 dolarów za VID-NV2-L06 do 120 dolarów za chłodzenie dla kart ATI VID-AT1-V06. Więcej informacji o tych produktach można znaleźć na stronie producenta» czytaj dalej

Nagrywarka Gigabyte GO-W1616A


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 10:53
(1)Komentarzy (1)
Gigabyte ogłosił wprowadzenie na rynek nowego modelu nagrywarki płyt DVD o oznaczeniu GO-W1616A. Napęd pozwala na zapis płyty DVD, również tych dwuwarstwowych. Najważniejsze prędkości zapisu obejmują prędkość 16x dla płyt DVD+R, 16x DVD-R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW oraz 4x DVD+R (dwuwarstwowe). Oprócz tego możliwy jest zapis płyt CD-R z prędkością 48x oraz CD-RW przy prędkości 24x. Odczyt płyt odbywa się z prędkością 16x dla DVD-ROM i DVD±R, 8x dla DVD+R DL i DVD+RW oraz 32x w przypadku CD-RW i 48x dla płyt CD-ROM. Tak jak pozostałe nagrywarki firmy tak i ten model obsługuje technologie I.B.S., i-Burn, i-Speed oraz VRS. W zestawie z napędem otrzymujemy także oprogramowanie Nero Express 6 i Power DVD.

Sieciówki Pentagram Wi-Fi


Autor: DYD | źródło: MMV | 10:41
(6)Komentarzy (6)
Bezprzewodowa karta sieciowa Pentagram horNET Wi-Fi PCI oraz jej odpowiednik, wykorzystujący interfejs USB, doczekały się następców. Będą to karty wykorzystujące standard 802.11g do transmisji danych, a co za tym idzie - możliwa prędkość połączenia osiągnie 54 Mb/s.

Sugerowana cena detaliczna brutto karty Pentagram horNET Wi-Fi PCI 802.11g wynosi 115 zł zaś wersji zewnętrznej dla USB - 140 zł. Karty dostępne będą w sprzedaży na początku lutego. » czytaj dalej

Nagrywarki DVD od HP z LightScribe


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 10:05
(10)Komentarzy (10)
Firma HP poinformowała wczoraj o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modeli napędów, umożliwiających zapis płyty DVD jedno i dwuwarstwowych oraz posiadających wsparcie dla technologii LightScribe. Jak na razie urządzenia o symbolach Pavilion W1268tw oraz Pavilion W1266twte znalazły się w sprzedaży na Tajwanie w cenach odpowiednio około 1250 i 1000 dolarów. Najważniejszą nowością jest jednak obsługa technologii LightScribe - dzięki użyciu specjalnie przygotowanej płyty, na jej wierzchniej warstwie możliwe jest tworzenie praktycznie dowolnych obrazów. Wystarczy obrócić płytę w napędzie i laser "wypali" nam ustalony przez nas wzór - LightScribe ma stanowić rozwiązanie problemu oznaczania płyt. Produkcją płyt zajęły się firmy CMC Magnetics oraz Mitsubishi Chemical.

 
Wtorek 25 stycznia 2005

Sparkle Geforce 6200 AGP


Autor: DYD | 19:45
(22)Komentarzy (22)
Firma Sparkle wprowadza do sprzedaży nowe karty graficzne z najniższego segmentu, dla rynku podstawowego. Tym razem są to karty oparte o chipset NVidia Geforce 6200, przeznaczone dla platformy AGPx8. Dostępne będą trzy nowe modele o następujących oznaczeniach i specyfikacjach: SP-AG4XDH: 128MB / 128 bit CRT, DVI-I, HDTV; SP-AG4XDH256 : 256MB / 128 bit CRT, DVI-I, HDTV oraz SP-AG4XDH (Value Edition): 128MB / 64 bit CRT, DVI-I, HDTV. Karty posiadają częstotliwości pamięci 500 i 550 MHz oraz 300 MHz-owy rdzeń.

"Cyfrówka" z ekranem dotykowym od BenQ


Autor: Anitka | źródło: BenQ | 18:00
(5)Komentarzy (5)
Nowy aparat BenQ E41 z serii Elegance został wyposażony w dwucalowy, ciekłokrystaliczny, kolorowy dotykowy wyświetlacz. Daje on m.in. możliwość nadania zdjęciu indywidualnych cech: komentarza dźwiękowego, ramek i własnych napisów bezposrenio na zdjęciu. Aparat dysponuje 1x zoomem optycznym oraz 4x zoomem cyfrowym i został wyposażony w 4 megapixelowa matrycę. Aparat zapisuje zdjęcia w formacie JPEG i obsługuje rozdzielczości 2848 x 2160 (interpolowana), 2304 x 1728, 1600 x 1200 i 1280 x 960. Aparat BenQ E41 ma również funkcję nagrywania krótkich filmów z dźwiękiem w formacie ASF, w rozdzielczosci 320x 240 pikseli. BenQ E41 został także wyposażony w odtwarzacz plików MP3. Pozwala on na odtwarzanie w dowolnym czasie i miejscu utworów zapisanych na karcie pamięci SD. » czytaj dalej

Chipset nVidia nForce Professional


Autor: Adam | źródło: ExtremeTech | 13:26
(1)Komentarzy (1)
Firma Nvidia Corp. ogłosiła wczoraj rozpoczęcie dostaw swojego nowego chipsetu o nazwie nForce Professional, przeznaczonego dla procesorów AMD Opteron. Przede wszystkim układ ten wnosi obsługę magistrali PCI-Express dla procesorów Opteron. Chipset składa się z dwóch składników: nForce Professional 2200 oraz opcjonanlnego układu Media Control Processor 2050. Oprócz magistrali PCI-Express chipset ten oferuje porty Serial-ATA II z obsługą technologii NCQ oraz kartę sieciową Gigabit Ehternet odciążającą procesor z części zadań związanych z obsługą protokołu TCP/IP. Ponadto możliwe jest łączenie do 4 układów (2020 w połączeniu z trzema 2050) dla zwiększenia wydajności oraz liczby dostępnych interfejsów - dzięki połączeniu można uzyskać do 16 portów S-ATA oraz 80 linii PCI-Express. Możliwe jest nawet stworzenie jednej macierzy RAID obejmującej wszystkie 16 dysków.

Dwurdzeniowy Toledo odpowiedzią AMD


Autor: Adam | źródło: DigiTimes | 11:09
(4)Komentarzy (4)
AMD (Advanced Micro Devices) ma zamiar wprowadzić w trzecim kwartale bieżącego roku dwurdzeniowy procesor o kodowej nazwie Toledo, który będzie odpowiedzią na układ Intela znany jako Smithfield. Oprócz tego wprowadzenie komputerów na bazie Toledo planują firmy Hewlett-Packard, Acer, Fujitsu Siemens, Sony i Gateway. Z kolei w pierwszym kwartale przyszłego roku światło dzienne ujrzą procesory będące następcami Toledo i Smithfielda. Ze strony AMD ma się pojawić procesor o nazwie Windsor - dwurdzeniowy układ nadal produkowany w technologii 90nm z dodaną obsługą pamięci DDR-2. Intel wprowadzi w tym samym czasie procesor znany jako Presler, będący następcą Smithfielda wykonanym w technologii 65nm.

Samsung rozpoczął produkcję XDR


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 10:50
(2)Komentarzy (2)
Koreański koncern ogłosił rozpoczęcie produkcji pamięci XDR w swoich fabrykach. Obecnie wytwarzane są kości 256Mbit a w ciągu najbliższych pięciu miesięcy ma nastąpić wdrożenie do produkcji kości 512Mbit, które pozwolą osiągnąć transfery na poziomie 12,8 GB na sekundę. Pamięci XDR zostały opracowane przez firmę Rambus i mają zostać wykorzystane w połączeniu z procesorem Cell w konsoli Sony Playstation 3. Oprócz tego Samsung widzi zastosowanie pamięci XDR także w cyfrowych telewizorach oraz serwerach i stacjach roboczych. Rynek pamięci XDR może osiągnąć 800 milionów wyprodukowanych kości 256Mbit w 2009 roku.

Dwuprocesorowa płyta Abit WN-2S+


Autor: Adam | źródło: Anand/PCper | 10:22
(14)Komentarzy (14)
Wszystko wskazuje na to, że w lutym tego roku ujrzymy nową płytę główną Abita - będzie ona jednak przeznaczona dla dwóch procesorów Opteron. Model ten nosi nazwę Abit WN-2S+ i zbudowany jest na bazie chipsetu nForce 4 a dokładniej nForce Professional. WN-2S+ oferuje przede wszystkim dwa gniazda Socket 940 dla procesorów Opteron z serii 1xx i 2xx oraz po dwa gniazda DIMM dla każdego z procesorów, z obsługą Dual-channel i łączną pojemnością 8GB. Oprócz tego pamięci te nie muszą być ani typu Registered ani ECC - dzięki czemu zapłacimy za nie znacznie mniej. Płyta oferuje także 2 sloty PCI-Express x16 z obsługą trybu SLI, 1 złącze PCI-E x4 oraz jedno x1 a także 1 slot PCI. Do dyspozycji są także 4 porty Serial-ATA II i 2 IDE a także dwie karty sieciowe: Intel 82540EM Gigabit Ethernet oraz Cicada CIS8201 PHY. Wyposażenie uzupełniają 3 porty FireWire i 8 USB 2.0 oraz układ audio 5.1.

Wirtualna klawiatura w sprzedaży


Autor: Adam | źródło: The Inquirer/Tomshardware | 09:31
(19)Komentarzy (19)
Firma HHR (Hutchison Harbour Ring) rozpoczęła właśnie sprzedaż urządzenia rodem z filmów science-fiction - produkt ten to "wirtualna" klawiatura. Głównym założeniem było stworzenie wygodnej, pełnej klawiatury dla urządzeń przenośnych typu telefony komórkowe, PDA oraz notebooki. Jednocześnie urządzenie musi być małe, aby było łatwe w transporcie - ciężko to powiedzieć o tradycyjnej klawiaturze. Samo urządzenie ma wymiary 65mm x 33mm x 24mm a tworzona klawiatura ma wymiary 215 na 90 mm. Zasada działania jest prosta: na płaską powierzchnię wyświetlany jest obraz klawiatury a do odczytywania "naciśniętych" klawiszy używana jest czujnik pracujący w podczerwieni. Producent zapewnia o całkowitej skuteczności rozwiązania i wydajności pisania porównywalnej z tradycyjną klawiaturą. Produkt trafia właśnie do sklepów w cenie 200 dolarów a obsługiwane systemy obejmują Pocket PC 2002 i 2003, Smartphone 2003, Palm OS 4.x i 5.x oraz Windows 98/NT/2000/XP.

 
Poniedziałek 24 stycznia 2005

Test: Cesarz wśród odtwarzaczy DVD/DivX


Autor: NimnuL | 13:20
(92)Komentarzy (92)
Ostatnimi czasy obserwować można wysyp kolejnych modeli stacjonarnych odtwarzaczy multimediów. Trudno się temu dziwić. Niesłabnąca popularność filmów zapisanych w formacie DivX/XviD oraz coraz bardziej powiększające się zbiory muzyki w formacie MP3 sprawiły, że producenci sprzętu docenili ten segment rynku. W niniejszej recenzji mam okazję zaprezentować następcę powszechnie znanego i jak dotąd cenionego modelu DVD-007 Emperor - odtwarzacz Emperor 2. Poprzedni produkt rodzimej firmy Manta swą popularność zyskał głównie dzięki znakomitemu stosunkowi możliwości do ceny. Czy następca podtrzyma legendę DVD-007? Przekonamy się. » czytaj dalej

Lista Pentium 4 z obsługą EM64T


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 00:19
(16)Komentarzy (16)
W ostatnich uaktualnieniach specyfikacji Pentium 4 w technologii 90nm można znaleźć informacje dotyczące obsługi instrukcji EM64T w poszczególnych modelach. Przypomnę, że EM64T to 64 bitowe rozszerzenia architektury, podobne do wprowadzonych przez AMD w procesorach Athlon 64. Serwis The Inquirer przekopał się przez te materiały i stworzył listę procesorów, które posiadają obsługę EM64T. Na liście znajdują się modele od 3,2GHz w górę, w wersjach (stepping) D0 oraz E0. Modele z EM64T posiadają oznaczenia S-spec: SL7LA (D0, 3.2 GHz), SL7L8 (D0, 3.4 GHz SL7L9 (D0, 3.6 GHz) a także SL7PX (E0, 3.2 GHz), SL7PZ (E0, 3.4 GHz), SL7NZ (E0, 3.6 GHz) oraz SL72P (E0, 3.8 GHz). Jeśli ktoś chce procesor z EM64T to warto szukać tych oznaczeń.

Semprony 90nm w sprzedaży w Japonii


Autor: Adam | źródło: The Inquirer | 00:18
Komentarzy (0)
Jak donosi zawsze niezawodny w przekazywaniu nowinek z rynku japońskiego serwis Akiba PC Hotline o pojawieniu się w tamtejszych sklepach nowych wersji procesorów AMD Sempron. Modelem, który pojawił się w wersji 90nm jest Sempron 3100+ - procesor oczywiście przeznaczony jest dla gniazda Socket 754. Oprócz tego, AMD wyraźnie zaznacza na pudełku że procesor wykonany jest w technologii 90nm - widać ma to być zachętą do zakupów. Cena procesora po przeliczeniu walut wynosi na japońskim rynku około 130 dolarów - trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w większości ceny są tam wyższe niż w innych krajach.

Kingston prezentuje DDR-2 866MHz


Autor: Adam | źródło: x-bit labs | 00:17
(3)Komentarzy (3)
Znana głównie z produkcji pamięci komputerowych firma Kingston Technology przedstawiła pamięci DDR-2 pracujące z rekordowo wysoką prędkością 866MHz. Firma dokonała tego wyczynu na płycie ASUS P5AD2-E przy ustawionym dla pamięci napięciu 1,95V - czyli podniesionym o zaledwie 0,15V. Pamięci pracowały z ustawieniami CL4 4-4-12. Kingston oświadczył także, że większość obecnie sprzedawanych płyt głównych nie radzi sobie z takim prędkościami i dlatego produkt ten jak na razie nie trafi do sprzedaży. Firma za to przedstawiła nowe moduły HyperX PC2-6000, przeznaczone do pracy przy prędkości 750 MHz przy ustawieniach CL4 4-4-12 i napięciu 1,9V. Do sprzedaży trafią pamięci o pojemnościach 256MB, 512MB oraz 1GB.

Dwie karty Leadtek z serii GeForce 6


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 00:16
Komentarzy (0)
Firma Leadtek wprowadza do sprzedaży dwie nowe karty graficzne, bazujące na układach nVidia z serii GeForce 6. Pierwsza z kart nosi nazwę WinFast PX6800 LE i jak łatwo się domyślić zbudowana jest na bazie układu GeForce 6800LE, jednakże przeznaczona jest dla magistrali PCI-Express. Karta posiada także złącze SLI, umożliwiające połączenie dwóch takich kart i ich współpracę. Drugi z przedstawionych modeli to karta o nazwie WinFast A6600 czyli GeForce 6600 ale dla magistrali AGP. Wersja ta różni się od odmiany PCI-Express zastosowaniem mostka PCI-E AGP, dzięki czemu karta znajdzie zastosowanie w starszych komputerach bez złączy PCI-Express. Obydwie karty, tak jak wszystkie z rodziny GF 6, zgodne są z DirectX 9.0 wraz z pełną obsługą Shader Model 3.0. Jak na razie nie zostały określone dokładne ceny kart.

Płyta AOpen i915GM-HFS dla Pentium M


Autor: Adam | źródło: DigitLife | 00:15
(3)Komentarzy (3)
Wraz z oficjalną premierą platformy Sonoma, zawierającej nowy chipset z obsługą FSB 533MHz, pojawiają się nowe płyty zbudowanie na jego bazie. Płyta AOpen i915GM-HFS wykonana jest w standardzie Micro-ATX i bazuje na układzie Intel 915GM Express (Alviso) dzięki czemu obsługuje procesory Pentium M w wersji Socket 479 z szyną FSB 533 i 400 MHz. Oprócz tego płyta oferuje zintegrowany układ graficzny Intel GMA 900 z obsługą Direct X 9 i HDTV oraz wyjściami DVI-I, VGA i S-Video. Płyta oferuje także wsparcie dla pamięci DDR i DDR2 w trybie dwukanałowym, 1 slot PCI-Express x16, 1 PCI-E x1, 2 PCI, 2 porty Serial-ATA, 2 złącza Serial-ATA II oraz jedno IDE. Do dyspozycji są także złącza USB 2.0 sztuk 8, 2 karty Gigabit Ethernet oraz 2 porty FireWire. Płyta ma trafić do sklepów na początku marca tego roku w cenie około 300 dolarów.

Nowy Memtest86+ 1.50


Autor: DYD | źródło: MajorGeeks | 00:12
(2)Komentarzy (2)
W weekend ukazała się nowa wersja testera pamięci. Memtest86+ - bo o nim nowa - wywodzi się z wcześniejszego programu Memtest86, a jego głównym założeniem jest dokładne przetestowanie poprawności pracy zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. W nowej poczyniono kilka zmian, m.in. dodane wspracie chipsetów i945P/G (Lakeport), i915PM/GM (Alviso), E7520 (Lindenhurst), E7520 (Lindenhurst-VS), poprawiona detekcja Dual DDR-I i DDR333/400 na i915P/G, poprawione rozpoznawanie procesora Celeron M Dothan, usunięto znalezione błędy. Program w różnych wersjach (np. bootowalny CD czy flop) można pobrać spod tego adresu.

Canon PowerShot A510


Autor: DYD | 00:10
(6)Komentarzy (6)
Canon wypuszcza na rynek aparat PowerShot A510 z czterokrotnym zoomem optycznym. Niewielki, kompaktowy aparat o rozdzielczości 3.2 mln. pikseli, ma 20 trybów fotografowania, możliwość rejestracji sekwencji wideo w rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli), lampę błyskową ze zmianą kąta rozsyłu światła, rozszerzone możliwości drukowania bezpośredniego, oraz dokupowaną oddzielnie obudowę wodoszczelną i soczewki zmieniające ogniskową obiektywu.

O 13% mniejszy i 20% lżejszy niż poprzednik - popularny PowerShot A75 - PowerShot A510 wykorzystuje w swoim czterokrotnym zoomie opracowaną przez Canona technologię tworzenia soczewek o nazwie Glass Moulded Optics (GMO), która zapewnić ma wysoką jakość techniczną obrazu. » czytaj dalej

Skanery Plustek tańsze


Autor: DYD | źródło: MMV | 00:07
Komentarzy (0)
Firma Multimedia Vision - wyłączny dystrybutor skanerów Plustek - obniżyła ceny skanerów płaskich Plustek. Obniżki sięgnęły nawet 33 procent. Firma Plustek od 1989 r. specjalizuje się w produkcji skanerów do zastosowań domowo-biurowych i półprofesjonalnych. Nowe sugerowane ceny detaliczne brutto kształtują się następująco: OpticPro ST64 - 750 PLN, OpticPro ST48 - 450 PLN... » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL