Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 września 2002  
    

Ze starych komputerów na nowe


Autor: DYD | źródło: CompLex | 17:00
(2)Komentarzy (2)
Firmy Intel Corporation, Altiris, Detto Technologies, Eisenworld, IBM, Laplink, Microsoft Corporation, Miramar Systems, Symantec i Tranxition poinformowały dzisiaj o utworzeniu PC Migration Work Group, branżowej grupy roboczej, która zamierza zająć się problemem usprawnienia przenoszenia danych i ustawień użytkownika ze starych komputerów na nowe. Migracja na nowy komputer - czy to korporacyjny, czy też domowy - ma stać się szybsza, łatwiejsza i mniej stresująca.

'Ponieważ rynek komputerów PC ciągle rośnie, doszliśmy do sytuacji, w której wiele ze sprzedawanych komputerów to zakupy odtworzeniowe - nowy komputer w miejsce starego" - powiedział Alec Gefrides, szef zespołu Ease of Use w Intelu i prezes PC Migration Workgroup. "Rosnąca ilość osobistych treści cyfrowych w pracujących komputerach PC i krytyczny charakter tych informacji sprawiają, że ich przeniesienie na nowy komputer staje się zadaniem mogącym zniechęcić każdego". » czytaj dalej

Chłodzenie Abita


Autor: R4v | 16:51
(8)Komentarzy (8)
Abit opracował i opatentował nowy sposób chłodzenia kart graficznych nazwany OTES. Skrót ten oznacza Outside Thermal Exhaust System i według Abita ma być skuteczniejszy o 15% od dotychczas stosowanych rozwiązań. Układ wydmuchuje gorące powietrze poza komputer, co ma spowodować spadek temperatury w obudowie. Rozwiązanie ma jednak kilka podstawowych wad. Przede wszystkim nie chłodzi pamięci. Drugim problemem jest hałas. Wentylator obraca się z prędkością 7200 obr/min. Ostatnią istotną wadą jest wielkość rozwiązania. Karta jest na tyle szeroka, że zajmuje nie tylko AGP ale także sąsiednie gniazdo PCI. Dla niektórych może być to nie do przyjęcia. Pierwszą kartą Abita z nowym systemem chłodzącym ma być GeForce4 Ti4200. Ile jest wart OTES przekonamy się, gdy karta trafi do testów.

Krótsza gwarancja na Maxtory


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:31
(4)Komentarzy (4)
Od października wszystkie produkty firmy Maxtor będą objęte roczną, a nie jak dotąd 3-letnią gwarancją. Można się domyślać, że decyzja ma na celu obniżenie kosztów firmy, jednak oszczędności czynione kosztem klientów budzą uzasadnione kontrowersje. Jak dotąd nie wiadomo, jakie ustalenia zostaną podjęte odnośnie sprzedaży w Krajach Unii Europejskiej, gdzie prawodawstwo nakłada na producentów obowiązek świadczenia usług gwarancyjnych przez okres nie krótszy niż 24 miesiące. Decyzja o skróceniu okresu gwarancyjnego przyćmiła inne nowości z obozu Maxtora, który zaprezentował właśnie nowe modele dysków twardych.

Windows Media Player 9 Beta


Autor: R4v | 16:14
(3)Komentarzy (3)
Microsoft na swoich stronach udostępnił wersję Beta najnowszej wersji swojego odtwarzacza plików multimedialnych. Windows Media Player 9 według zapewnień producenta ma zapewnić lepszą obsługę plików odtwarzanych z Internetu. Odtwarzacz otrzymał także kilka nowych funkcji. Są to m.in. Mini-Player Mode, który minimalizuje program do paska zadań, dając jednocześnie dostęp do przycisków kontroli odtwarzania. WMP 9 potrafi także zmienić prędkość odtwarzania pliku. Wraz z playerem dostępne będą także kodeki Windows Media Audio i Video 9. Najistotniejszą nowością jest obsługa dźwięku 5.1 przez kodek audio. Możliwa jest także bezstratna kompresja dźwięku, zmniejszająca plik nawet trzykrotnie. Oczywiście kodek video także musiał poprawić swoją jakość. Według Microsoftu, plik może być mniejszy do 50% niż odpowiadający mu jakością plik MPEG-4 i ponad 60% mniejszy niż MPEG-2. Wersję Beta w języku angielskim możecie ściągnąć ze strony WindowsMedia.com.

Koniec marzeń Bitboys


Autor: R4v | 16:01
(1)Komentarzy (1)
Wygląda na to, że Bitboys, producent wirtualnych układów graficznych, ostatecznie nie wyprodukuje żadnego układu. Na ich stronie firmowej można poczytać o układzie Axe. Według tych informacji obsługuje on OpenGL 1.3 oraz DirectX 8.1, a także technologię wygładzania nazwaną MatrixAA. Prototyp układu jest wykonany przez Infineona w technologii 0.17 mikrona, służącej do produkcji układów DRAM. Niestety Infineon zamknął swoją fabrykę, w związku z czym Bitboys wycofali się z wprowadzenia układu na rynek. Dziwne jest, że mając gotowy chip, firma nie szuka innego wytwórcy. Bitboys ogłosili także, że zamierzają poświęcić się jedynie pracom badawczym nad nowymi technologiami i całkowicie rezygnują z wytwarzania gotowych układów. Biorąc pod uwagę osiągnięcia ostatnich 5-ciu lat, profil działania firmy raczej nie ulegnie zmianie.

Czego możemy oczekiwać po IDF?


Autor: DYD | źródło: x-bit | 11:43
Komentarzy (0)
Intel Developer Forum Jesień 2002 rozpoczyna się już w poniedziałek 9. września w San Jose. Z tego powodu analitycy, eksperci i inżynierowie czekają z niecierpliwością, aż Intel ogłosi wiele ważnych technologicznych nowin oraz pokaże licznie nowe produkty.

W działce serwerów Intel przedstawi nowe procesory Xeon DP z zegarem 2.6 i 2.8GHz, które charakteryzować się będą magistralą 400MHz Quad Pumped Bus, 512KB L2 cache oraz technologią HyperThreading. Intel ujawni swoje plany co do dalszego rozwoju tej linii procesorów, szczególnie ich przejście do 533MHz FSB w czwartym kwartale tego roku.

Naczelny gospodarz IDF ujawni także więcej detali o nadchodzącym procesorze Xeon MP o kodowej nazwie Gallatin. Z informacji znanych dotychczas, ten CPU będzie proponowany do konfiguracji cztero i więcej procesorowych, wykonanych w technologii 0.13 mikrona. W porównaniu do aktualnie dostępnych Xeon MP, Gallatin będzie miał większy L3 cache oraz wyższe taktowanie rdzenia.

Intel na pewno nie zapomni przedyskutować swoich planów związanych z rynkiem mobilnych komputerów, gdzie pierwsze skrzypce gra kodowo oznaczony Banias. Być może firma ujawni wreszcie szczegóły architektury i technologiczną roadmapę Baniasa. Na dzień dzisiejszy wiemy tylko, że: zegar 1.6GHz, jądro jest zdolne osiągnąć wydajność większą niż Pentium 4 z zegarem 2.2GHz. Tajemnicę jak to jest możliwe powinniśmy poznać już niebawem.

Kolejna niezmiernie interesująca część jesiennego IDF 2002 to dyskusja o produkcji przy technologii 90-nanometrowej. Serwis x-bit przewiduje, że firma ogłosi dokładne informacje o Pentium 4 "Prescott", którego premiera ma odbyć się w połowie 2003. Dotąd nie było potwierdzenia, że największy producent półprzewodników ujawni szczegóły mobilnego Dothan i serwerowego Nocona, która wykorzystują proces technologiczny 0.09 mikrona.

Oczywiście, Intel nie zapomni o swoich chipsetach dla stacjonarnych komputerów. Po pierwsze zostaną omówione wszelkie szczegóły supportu pamięci DDR PC2700 w układach i845PE i i845GE zapowiadanych na październik. Po drugie firma omówi swoje pierwsze 2-kanałowe jądro DDR SDRAM o kodowej nazwie Granitowa Zatoka (Granite Bay). Na koniec powinniśmy dostać nieco światła na układy Springdale i Placer, czyli następców dla dotychczasowych chipsetów do procesorów Pentium4 i Xeon.

W segmencie dużych maszyn, Intel zaprezentuje moc procesorów IA64 Itanium 2 kontra AMD Madison. Podczas imprezy poświęci także sesje dotyczącą układów Xscale IXC1100. Gorącym tematem będzie także przedstawienie Pentium 4
Z zegarem 3.06GHz, czyli przełamanie kolejnej bariery gigahercowej. Oj będzie się działo...

Nabici w Neostradę Plus


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:19
(30)Komentarzy (30)
Od 1 lipca Telekomunikacja Polska intensywnie promuje nową ofertę dostępu do Internetu - Neostradę Plus. Monopolista nie ostrzega jednak, że usługa nie współpracuje z częścią komputerów działających pod kontrolą systemów Windows 98 i Windows ME. Przyczyną kłopotów jest program sterujący, w niektórych przypadkach odmawiający współpracy z Windowsami. Nie pomaga instalowanie dodatkowego protokołu, sugerowane przez Biuro Obsługi Klienta TP S.A. Po kilku rozmowach z działem wsparcia technicznego udało nam się w końcu uzyskać potwierdzenie, że uruchomienie Neostrady Plus na części komputerów z Windows 98 i Windows ME jest niemożliwe (choć systemy te oficjalnie są obsługiwane przez usługę). Jedynym znanym rozwiązaniem problemu jest... zmiana systemu operacyjnego na komputerze klienta. » czytaj dalej

Winamp Control Plugin 2.5


Autor: DYD | 10:46
(11)Komentarzy (11)
Winamp Control Plugin to ciekawa wtyczka, która pozwala na kontrolę Winampa z poziomu systemowego paska zadań. Można używać przycisków Play, Stop, Pause aktualny utwór (file), zmień utwór oraz wybór plików korzystając z opcji Winamp Select Files Dialog box. Dodatkowo ten sprytny plugin pokazuje czas oraz nazwę aktualnie odgrywanego utworu. Czas może być przełączany na czas, który pozostał i czas, który minął. Wtyczka Winamp Control Plugin korzysta także ze skór i wymaga Winampa 2.x/3.x lub Apollo player. Wersja 2.5 możliwa jest do pobrania z www.truelaunchbar.com lub ftp.twojepc.pl (372 KB).

 
Czwartek 5 września 2002

MAXDATA prezentuje nową dziewiętnastkę


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:32
(7)Komentarzy (7)
Firma MAXDATA, która tydzień temu rozpoczęła oficjalną działalność w Polsce, wprowadziła do sprzedaży nowy, 19-calowy monitor ciekłokrystaliczny Belinea 101910. Charakteryzuje się on wysokim współczynnikiem kontrastu i dobrą jakością kolorów obrazu. Obecność dwóch wejść wizyjnych (cyfrowego i analogowego) pozwala użytkownikom podłączać panele Belinea 101910 zarówno do starszych modeli kart graficznych z wyjściami analogowymi, jak i do nowych kart z wyjściem cyfrowym. Monitor wyświetla obraz o rozdzielczości fizycznej 1280 x 1024 punktów, zaś czas reakcji wymosi 10 milisekund.

Aktywna powierzchnia ekranu monitora Belinea 101910 jest o 14,2 % większa, niż w typowych 19-calowych monitorach CRT (48,26 w stosunku do 45cm). Kąt widzenia w pionie i w poziomie wynoszący 170 stopni pozwala oglądać obraz z różnych kierunków bez pogorszenia jego jakości. Współczynnik kontrast wynosi aż 500:1. » czytaj dalej

Palm oddaje pieniądze


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:14
Komentarzy (0)
Firma Palm zdecydowała się zwrócić pieniądze tym nabywcom handhelda m130, którzy czują się oszukani. Niedawno wyszło na jaw, że w miejsce obiecywanych 65 tys. kolorów, wyświetlacz urządzenia oferuje zaledwie 4 tys.

Pierwsze reakcje ze strony Palma nie wskazywały na to, że firma poczuwa się do wynagrodzenia klientom konsekwencji podania fałszywych parametrów m103. Jednak w środę na internetowej stronie Palma pojawiła się informacja, że firma oferuje chętnym pełny zwrot pieniędzy, a posiadacze, którzy chcą zatrzymać swojego m130, mogą za darmo pobrać grę "SimCity". Choć na stronie widnieje informacja "Chcemy być w porządku", w tej decyzji można dopatrywać się również bardziej prozaicznych motywacji. Palm został już pozwany do sądu przez kilku klientów. Palm m130, który pierwotnie kosztował 279 USD, od lipca jest sprzedawany w cenie 149 USD.

Kilka lat temu, podobną sytuację ze swoim modelem Jornada miała firma Hewlett-Packard. Jednak HP nie zwlekał i od razu zaoferował klientom zwrot pieniędzy.

Kieszonkowe "cyfraki" Casio


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:03
Komentarzy (0)
Wysyp nowych modeli aparatów cyfrowych trwa: tym razem Casio rozszerza swoją ofertę o dwa nowe modele z serii "Exilim". Aparaty - których wielkość nie przekracza rozmiarów karty kredytowej - wyposażono w matrycę o rozdzielczości 2 megapiksele.

Pierwszy model to EX-S2 - o grubości zaledwie 11,3 mm. Drugi - grubszy niewiele ponad milimetr - to EX-M2, wyposażony także w odtwarzacz MP3. Aparaty są wysokie na 88 mm i szerokie na 55 mm. EX-S2 waży 88 g, EX-M2 - 90 g. Oprócz robienia zdjęć nowe aparaty Casio pozwalają na rejestrowanie filmików o długości do 30 sekund. Źródłem zasilania są skonstruowane na potrzeby "Exilim" akumulatory litowe. Oprócz wbudowanych 12MB pamięci urządzenia obsługują karty SecureDigital.

Ceny nie zostały jeszcze oficjalnie podane, jednak EX-S2 będzie najprawdopodobniej kosztować około 340 USD, a EX-M2 około 425 USD. Nowe modele trafią na rynek japoński 28 września.

Rynek płyt głównych budzi się z letniego uśpienia


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:01
Komentarzy (0)
Producenci płyt głównych odbierają od sprzedawców sygnały o wzroście zapotrzebowania ich produkty. VIA w sierpniu zanotowała szacunkowy obrót 56,28 mln USD, co w stosunku do lipca oznacza wzrost o 6,4%. Dobrze sprzedaje się wprowadzony do sprzedaży wcześniej niż zakładano układ KT400 dla platformy Socket A, który wciąż nie ma odpowiednika w ofercie SiS czy nVidii. Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż firmy w trzecim kwartale będzie wyższa, niż w drugim. Platforma VIA Eden i procesory C3 są obecnie adoptowane przez liczne firmy na całym świecie. W ostatnim tygodniu NEXCOM zapowiedział nową markę urządzeń sieciowych, bazujących na platformie VIA Eden, z kolei amerykańska filia Microtel Computer Systems wybrała procesor C3 ze zintegrowanym chipsetem PLE133 do swoich tanich modeli Microtel SYSMAR710, SYSMAR715, SYSMAR150 i SYSMAR151. C3 i Eden mają odegrać ważną rolę w przyszłości firmy.

Z kolei SiS ze sprzedaży w ubiegłym miesiącu osiągnął blisko 37,9 mln USD , tj. o 17,6% więcej niż w lipcu. Tym samym firma ustanowiła swój własny rekord. Podobnie jak VIA, SiS spodziewa się utrzymania tendencji wzrostowej we wrześniu. Do wzrostu zainteresowania płytami głównymi ma przyczynić się decyzja Intela o obniżeniu cen Pentium 4.

 
Środa 4 września 2002

Klawiatury i myszki Microsoftu


Autor: R4v | 17:54
(5)Komentarzy (5)
Microsoft przedstawił najnowszą kolekcję swoich urządzeń peryferyjnych. Seria obejmuje trzy myszy, dwie klawiatury i dwa zestawy bezprzewodowe mysz+klawiatura. Optical Mouse Blue i wersja bezprzewodowa to myszy optyczne o bardzo ładnym wzornictwie. Sugerowane ceny to $35 w wersji przewodowej i $45 dla wersji bezprzewodowej. Trzecia mysz przeznaczona jest raczej dla komputerów przenośnych, głównie ze względu na swoje wymiary. Notebook Optical Mouse ma kosztować $35 i jest wyraźnie mniejsza od pozostałych 'gryzoni'.

Nowe klawiatury to Multimedia Keyboard i Natural Multimedia Keyboard. Obie są przewodowe, a różni je układ klawiszy. Wersja Natural ma układ tzw. łamany, czyli ergonomiczny. Oprócz tego obie klawiatury wyposażono w całe mnóstwo dodatkowych przycisków służących do sterowania np. odtwarzaniem filmu. Multimedia Keyboard występują w kolorze biało-niebieskim. Ostatnia para to Wireless Optical Desktop i odmiana Pro. Oba zestawy utrzymano w kolorystyce srebrno-granatowo-szarej. Składają się z klawiatury identycznej jak Multimedia Keyboard (w wersji Pro łamanej) i bezprzewodowej myszy optycznej. Wersję zwykłą wyceniono na $85, natomiast wersja Pro kosztuje $105.

Microprocessor Forum


Autor: R4v | 17:37
Komentarzy (0)
Ace's Hardware zamieściło kilka szczegółów dotyczących Microprocessor Forum, które odbędzie się w październiku. Zostaną tam przedstawione najnowsze procesory czołowych producentów. IBM zamierza zaprezentować swój najnowszy 64-bitowy procesor PowerPC. Jednostka jest przeznaczona dla desktopów i małych serwerów. Budowa układu opiera się na architekturze Power4. Nowy PowerPC wykorzystuje 8-drożną superskalarną architekturę jądra i w pełni obsługuje pracę wieloprocesorową. W układzie wbudowany jest także jednostka wektorowa, obsługująca 160 specjalizowanych instrukcji wektorowych. Wygląda więc na to, że Apple może wreszcie otrzymać procesor, który pozwoli bez kompleksów konkurować z pecetami. Intel z kolei zamierza przedstawić Baniasa. Jest to procesor nowej generacji do zastosowań przenośnych. Na konferencji mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące mikroarchitektury samego procesora oraz chipsetu dla niego o nazwie kodowej Odem. VIA z kolei będzie prezentować jądro Nehemiah. Jest ono następcą VIA C3 i ma zapewnić znaczną wydajność przy bardzo małym poborze mocy. Zaprezentowane mają także zostać szczegóły przyszłych produktów firmy. Mają się też pojawić inne procesory, m.in. Fujitsu SPARC64 V dla serwerów mission-critical, BCM1400 z czterema jądrami i pierwsze implementacje ARM11.

Service Pack 1 XP - tips'n'tricks


Autor: R4v | 17:16
(3)Komentarzy (3)
Jak wiadomo, instalator Service Pack 1 dla Windows XP nie zadziała, jeśli nie spodoba mu się numer seryjny naszego systemu. Kierując się zasadą "masz pirata, to co zmieni instalacja SP1" serwis TweakTown przedstawił sposób na instalację patcha także na nielegalnych wersjach Windows XP. Cała rzecz polega na wpisaniu takiego klucza, który zostanie zaakceptowany przez instalator SP1. Całość jest opisana na stronie TweakTown. Tam też znajdują się potrzebne do tego celu programy. Przypominam jednak, że używanie 'pirackich' wersji oprogramowania jest niezgodne z polskim prawem i grozi grzywną lub karą pozbawienia wolności.

Tańsze projektowanie układów elektronicznych


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:51
(2)Komentarzy (2)
LSI Logic Corp. ujawniło swój nowy produkt, skierowany na rynek, który w przyszłości ma osiągnąć wartość 11 mld USD rocznie. Chodzi o technologię, dzięki której można projektować układy elektroniczne niskim kosztem. Nowość LSI to RapidChip – rozwiązanie składające się z gotowych modułów obsługujących podstawowe funkcje przyszłego układu, modyfikowalnych funkcji logicznych i narzędzi do projektowania układów. Jest to produkt pośredni pomiędzy układami FPGA (Field Programmable Gate Arrays), które obecnie są wykorzystywane przez producentów elektroniki do szybkiego projektowania nowych chipów (ale ich wadą jest wysoki koszt), a układami ASIC (Application Specific Integrated Circuit), które zapewniają niskie koszty, jednak przygotowanie produkcji trwa od 18 miesięcy do dwóch lat.

W momencie gdy konkurencja wymusza, aby nowe układy powstawały nie tylko szybko, ale i tanio, istniejąca technologia FPGA okazuje się nieskuteczna. Nie zapewnia też osiągnięcia dużej szybkości połączeń i jednocześnie małego zużycia energii. A to dwie najważniejsze cechy nowoczesnych układów elektronicznych. RapidChip jest w stanie zmniejszyć o ponad 90 % całkowite koszty projektowania FPGA i ponad 80% koszty standardowej komórki układu ASIC. RapidChip może również skrócić do około sześciu miesięcy czas projektowania nowego układu. » czytaj dalej

Definicje dla Nortona AntiVirusa


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:29
Komentarzy (0)
Wczoraj ukazało się uaktualnienie baz danych wirusów (łącznie baza liczy już 62056 wirusów) dla oprogramowania firmy Symantec. Z najnowszych definicji mogą skorzystać użytkownicy następujących produktów: NAV 2000 dla Win9x/NT/2000, NAV 2001 Professional Edition, NAV 2001 dla Win95b/98/NT/2000/Me, NAV 2002 dla Win98/Me/NT/2000/XP Home/XP Pro, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla Win9x, NAV 4.0, 5.0 i 2000 dla WinNT, NAV dla Firewalls 1.5 i nowsze, NAV dla Lotus Notes (Intel), NAV dla MS Exchange (Intel), Norton SystemWorks (wszystkie wersje), Norton Utilities dla Windows 95/98 (wszystkie wersje) oraz pcAnywhere32 7.5 i wyżej dla WinNT. Plik można także pobrać lokalnie z ftp.twojepc.pl (3.61 MB).

5 megapikseli Sony


Autor: DYD | źródło: 4D | 16:16
(2)Komentarzy (2)
Firma Sony wprowadziła do swojej oferty nowy aparat cyfrowy – model Cyber-shot DSC-F717. Urządzenie ma być pomostem pomiędzy rynkiem masowym a aparatami pół-profesjonalnymi. DSC-F717 został wyposażony w wysokiej jakości obiektyw Carl Zeiss z zoomem 5x. Maksymalna rozdzielczość wykonywanych zdjęć wynosi 2560 x 1920 pikseli. Dostępne czułości ISO to 100, 200, 400 i 800. Migawka zamyka się z szybkością do 1/2000 sekundy. Nowy model Sony wyposażono także w dalmierz laserowy, przydatny szczególnie podczas fotografowania obiektów w słabych warunkach oświetleniowych. Aparat posiada też specjalny tryb zdjęć nocnych – podobno uzyskiwane w ten sposób efekty przewyższają osiągnięcia całej cyfrowej konkurencji.

Duże możliwości idą w parze z prostotą obsługi. DSC-F717 posiada dwa wyświetlacze LCD (oprócz standardowego ekraniku wyposażono go także w wyświetlacz zintegrowany bezpośrednio z obiektywem – podobnie jak w lustrzankach). Wszystkie opcje mogą być regulowane manualnie, jednak do dyspozycji użytkowników oddano także ustawienia automatyczne. Nowy Cyber-shot posiada port USB 2.0, współpracujący oczywiście także z komputerami wyposażonymi w poprzednią wersję interfejsu. Zdjęcia zapisywane są w formatach JPEG i TIFF. Cena urządzenia wyniesie około 1000 USD. Za tę cenę oprócz samego aparatu otrzymamy kartę Memory Stick 32MB, akumulator, ładowarkę, pasek i niezbędne okablowanie.

Pierwszy monitor 22-calowy z technologią SuperBright


Autor: Anitka | źródło: 4D | 15:59
(7)Komentarzy (7)
NEC-Mitsubishi Electronics Display wprowadza na nasz rynek monitor NEC MultiSync FE2111SB. Urządzenie zostało wyposażone w kineskop SuperBright Diamondtron o przekątnej 22 cale.

Nowy model jest przeznaczony przede wszystkim do pracy w firmach zajmujących się grafiką i przetwarzaniem obrazów, aplikacjami multimedialnymi lub aplikacjami CAD/CAM. Monitor zainteresuje także wymagających użytkowników prywatnych. W modelu NEC MultiSync FE2111SB zastosowano wiele innowacji technologicznych. Niezwykle efektywne działo elektronowe UN-X z nowoczesnym systemem soczewek, dzięki którym poprawiono jakość skupiania wiązki elektronów, liczne funkcje automatycznej korekcji i niskie zużycie energii to tylko najważniejsze z cech, które czynią z nowego monitora NEC-Mitsubishi produkt wyróżniający się na rynku. Urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją producenta, w Polsce realizowaną w dogodnym dla użytkowników systemie door-to-door. Sugerowana cena detaliczna netto monitora NEC MultiSync FE2111SB wynosi 3050 PLN. » czytaj dalej

Windows 2000 SP3 PL


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:17
Komentarzy (0)
Poke oraz chłopaki z serwisu Infojama.PL dali znać o wypuszczeniu przez Microsoft SP3 PL dla Windows 2000 (124 MB). Oto szersze info z Infojama.PL:
Dzień interesujących maili jeszcze się widać nie skończył, bo właśnie przyszła do nas informacja od kolegi o nicku Poke (dzięki!), że na serwerach Microsoftu dostępna jest już polska wersja Service Packa 3 dla Windowsa 2000. Istotnie, plik leży w odpowiednim katalogu /PL i zajmuje ponad 100 mb. Jest też na naszym serwerze FTP. Nie jest to nic nadzwyczajnego, nie po raz pierwszy tego typu rzeczy leżą sobie i leżą, zanim MS Polska wyda stosowne oświadczenie.

Nowe drivery dla SB Live!/Audigy


Autor: R4v | 14:20
Komentarzy (0)
Na chińskiej stronie Mydrivers.com pojawiły się sterowniki dla Windows 2000/XP działające z kartami Creative Sound Blaster Live! i Audigy. Datowane są one na 30 sierpnia 2002 roku. Niestety niewiele się można o nich na razie dowiedzieć, ponieważ translator stron niezbyt dobrze radzi sobie z chińskim uproszczonym. Jeżeli ktoś ma ochotę na eksperymenty, to może pobrać sterowniki stąd.

fi-4860C: nowy skaner od Fujitsu


Autor: DYD | źródło: Alstor | 11:39
Komentarzy (0)
W październiku b.r. firma Fujitsu wprowadzi na rynek nowy model bardzo wydajnego skanera o symbolu fi-4860C, przeznaczonego do przetwarzania od 6.000 do 10.000 dokumentów dziennie. Nowy produkt Fujitsu, posiadający funkcję skanowania dwustronnego, przetwarza obrazy biało-czarne i kolorowe z prędkością 60 stron lub 120 obrazów na minutę w rozdzielczości 200 dpi. Wyposażony jest w automatyczny podajnik mieszczący 500 kartek A4! Możliwe jest także ręczne podawanie dokumentów. Dopuszczalne formaty: od A7 do A3. Model ten wyposażono w interfejs Ultra Wide SCSI.

fi-4860C to pierwszy skaner, który został wyposażony w opcję drukarki wewnętrznej- imprintera (drukującej zadane z komputera znaki, np. indeks na spodniej stronie skanowanego dokumentu). Możliwe jest dokonywanie nadruku przed skanowaniem - "pre-imprinter" (wówczas na zeskanowanych obrazach jest już nadrukowany numer) lub po zeskanowaniu - "post-imprinter" (znakuje pobrany dokument już po procesie skanowania). Model ten został również przystosowany - poprzez unikalną technologię - do przetwarzania dokumentów z bardzo cienkiego papieru (64g/m2).

Ten kompaktowy model o stosunkowo małej podstawie (52x43,1cm), dzięki zastosowaniu technologii CCD (charge-coupled device) oferuje rozdzielczości skanowania do 400 dpi w 8 bitowej skali szarości lub koloru. Wewnętrzna pamięć 128 MB pozwala na obróbkę obrazów w trakcie skanowania nie zmniejszając przy tym przepustowości skanera.

Wzrost sprzedaży modemów kablowych


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:21
Komentarzy (0)
Dataquest donosi, że w Belgii, Portugalii, krajach skandynawskich, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii zanotowano znaczny wzrost sprzedaży modemów kablowych. Tempo wzrostu jest jednak mniejsze, niż w roku 2000. W rejonie EMEA - Europa, Środkowy Wschód i Afryka - w 2001 r. sprzedaż na rynku modemów kablowych wzrosła o 48 % do poziomu 1,4 mln sztuk. W roku 2000 wzrost sprzedaży wyniósł 155 %. Obrót w ubiegłym roku osiągnął 190 mln USD, malejąc głównie z powodu spadku cen urządzeń. Na 5 modemów sprzedawanych w 2001 r., aż 4 pochodziły od trzech największych producentów - Motoroli, Com21 i Terayon.

Wybiegając w przyszłość, z prognoz Gartnera wynika, że w 2006 r. sprzedaż tych urządzeń osiągnie poziom prawie 4 mln sztuk, czyli będzie prawie trzykrotnie większa niż w roku ubiegłym. W 2002 r. spodziewany jest wzrost o 34%, co dałoby obroty sięgające 200mln USD.

Równocześnie Dataquest ogłosił, że w tym roku - po raz pierwszy od 1998 r. - w krajach EMEA zmaleją wpływy ze sprzedaży wyposażenia xDSL. Prognozuje się, że obroty w tym segmencie rynku spadną o 8 %. Powodem są nadwyżki produkcji, więc w przyszłym roku – kiedy magazyny nieco opustoszeją – spodziewana jest poprawa sytuacji.

Jedziesz do Grecji? Nie graj!


Autor: DYD | źródło: 4D | 11:07
(9)Komentarzy (9)
Grecja zdelegalizowała... gry elektroniczne. Zabronione jest korzystanie z oprogramowania rozrywkowego dla każdej platformy – od telefonów komórkowych po komputery. Nieświadomi działania niedorzecznego prawa turyści, którzy odwiedzają Grecję, mogą zapłacić wysokie grzywny (od 5 tys. do 75 tys. euro), a nawet trafić na 12 miesięcy do więzienia. Wystarczy posiadanie telefonu komórkowego z grami czy kieszonkowej konsoli.

Ustawa numer 3037, nakładająca kary na użytkowników gier elektronicznych, z założenia ma ukrócić proceder nielegalnego hazardu. Ustawodawcom nie udało się jednak precyzyjnie rozgraniczyć gier hazardowych od innych form elektronicznej rozrywki, zabroniono więc wszelkich form grania z udziałem urządzeń elektronicznych - zarówno miejscach publicznych, jak i w domu. Prawo jest niezwykle restrykcyjne – np. kafejki internetowe, w których ktoś zostanie przyłapany na korzystaniu z gier, mają być zamykane. Ustawa odnosi się nawet do prostych gier instalowanych razem z systemem Windows, w praktyce Grecja zrobiła więc przestępców ze wszystkich osób, które mają jakikolwiek kontakt ze sprzętem elektronicznym. W związku z ustawą odwołane zostały już greckie eliminacje do organizowanego przez Cyberathlete Professional League turnieju CPL Oslo 2002.

Aktualne informacje dotyczące tego absurdalnego prawa, jak i petycja mająca na celu jego zniesienie, zostały umieszczone na stronie www.gameland.gr

 
Wtorek 3 września 2002

Asus z KT400


Autor: R4v | 18:52
(5)Komentarzy (5)
Asus przedstawił swoją najnowszą płytę o oznaczenia A7V8X. Płyta przeznaczona jest dla procesorów SocketA i korzysta z chipsetu VIA KT400. Konstrukcja obsługuje AGP 8x a także pamięci DDR400. Dodatkowo na płycie znajdziemy kontroler sieciowy Broadcom obsługujący GigabitEthernet, kontroler Serial ATA, gniazdo IEEE1394 FireWire.

Kontroler IDE RAID Promise'a stanowi tu pewną zagadkę, gdyż płyta posiada dwa gniazda Serial ATA i dodatkowe gniazdo IDE 40-pinowe oznaczone PRI_RAID. Karty rozszerzeń możemy umieścić w 6 gniazdach PCI, z czego ostatnie jest w kolorze niebieskim. Cena A7V8X w Japonii wynosi ok. 20 tys. jenów (ok. 700PLN), co nie wydaje się dużą kwotą jak na tak wyposażoną płytę.

Co nam dadzą 333MHz?


Autor: R4v | 18:34
Komentarzy (0)
The Inquirer zamieścił szczegóły poufnych dokumentów AMD na temat magistrali 333MHz. Okazuje się, że AMD poinformowało swoich partnerów o przyspieszeniu magistrali w procesorach Barton już 1 sierpnia. Teraz już wiadomo, że pierwszy procesor na nowej magistrali pojawi się 7 października i będzie to Athlon 2700+. Inquirer zamieścił także wyniki benchmarków Athlona z FSB 333MHz. Okazuje się, że zmiana zegara dała przyrost 3.5% w teście Office Productivity z pakietu SYSMark2002, 5.1% w Content Creation pakietu Winstone2002 i 7.5% w grze DroneZ. Do współpracy z nową magistralą są gotowe chipsety VIA KT333, KT400 i KM400 oraz nVidia nForce2, a także SiS746. Plany AMD zakładają sprzedaż 900 tys. nowych procesorów do końca tego roku oraz 2 miliony w pierwszym kwartale 2003. Jest też możliwe, że Athlon XP 2700+ jest ostatnim zbudowanym na jądrze Thoroughbred. Model 2800+ ma otrzymać jądro Barton, a wraz z nim dwukrotnie większy cache L2.

Nowe VIA 4 in 1


Autor: R4v | 18:20
Komentarzy (0)
Na stronie VIAArena pojawiła się wersja 4.42(a)P2 sterowników 4in1. Zawierają one nowy plik inf i nowy sterownik AGP. Wprowadzone zmiany to dodanie ciągów identyfikacyjnych dla chipsetu KT400 i dodanie obsługi AGP8x dla tego układu. Plik można ściągnąć stąd lub z ftp.twojepc.pl (1.03 MB).

Wyniki KT400


Autor: R4v | 18:07
(1)Komentarzy (1)
Serwis Bench House zamieścił benchmarki płyty głównej MSI KT4 Ultra opartej na chipsecie VIA KT400. Płyta jest wyposażona w mostek południowy VT8235, kontroler Serial ATA Promise'a i kontroler Ethernet. Oprócz tego płyta obsługuje USB 2.0 i AGP 8x oraz pamięci DDR400. Testy porównawcze KT3 Ultra i KT4 Ultra nieco jednak rozczarowują. Praktycznie we wszystkich testach KT400 jest wolniejszy (!) od poprzednika. Co prawda są to różnice na granicy błędu pomiarowego, jednak wygląda na to, że nowy chipset VIA nie oferuje niczego, co uzasadniałoby 'odświeżenie' sprzętu. Także wyniki testów AGP 8x w stosunku do AGP 4x rozczarowują. Testy wykonane na karcie Soltek Xabre 400, która obsługuje AGP 8x, wykazują brak jakichkolwiek korzyści z przejścia na AGP 3.0. W dobie kart z pamięcią 128MB RAM wydaje się to tym bardziej bezzasadne.

Windows XP SP1 dostępny


Autor: R4v | 18:04
(2)Komentarzy (2)
Microsoft udostępnił końcową wersję Windos XP Service Pack 1. Dostępne są pliki w wersji angielskiej i niemieckiej. W chwili obecnej serwery Microsoftu są przeciążone i trzeba naprawdę dużo cierpliwości, aby ściągnąć pliki. Service Pack w wersji angielskiej możecie pobrać z tej strony (130 MB). Łata ta oprócz standardowych w przypadku Microsoftu poprawek, zmienia także zabezpieczenia systemu, co ma znacząco utrudnić życie piratom.

Zwycięzcy ECTS 2002


Autor: DYD | źródło: 4D | 17:01
Komentarzy (0)
Prezentujemy pełną listę laureatów nagród, które przyznano podczas londyńskich targów elektronicznej rozrywki ECTS.
 • Nagroda “MCV” dla najlepszej gry brytyjskiej – “Criterion”
 • Nagroda “PC Format” dla najlepszego nowego sprzętu dla graczy - nVidia GeForce 4
 • Nagroda “Develop Magazine” dla najbardziej innwoacyjnego brytyjskiego developera – Rockstar North za “GTA3”
 • Nagroda “The Edge”– SCEI za “Ico”
 • Nagroda “PC Gamer” dla najlepszego deverlopera gier na komputery PC – Creative Assembly za “Medieval”
 » czytaj dalej

Zostań redaktorem TwojePC!


Autor: DYD | 13:45
(5)Komentarzy (5)
Jeśli posiadasz rozległą wiedzę z zakresu nowości technologicznych PC i urządzeń pokrewnych, masz trochę wolnego czasu, a najnowsze chipsety i karty graficzne nie są Ci obce, a chcesz się przyłączyć i przyczynić do rozwoju serwisu TwojePC, to ta informacja jest skierowana do Ciebie!

Poszukujemy osób z całej Polski na stanowisko Redaktor Aktualności. Wymagana bardzo dobra znajomość języka angielskiego, umiejętność w odnajdywaniu ciekawych informacji, znajomość "branży", łatwość budowania zdań oraz zdolności redaktorskie. Osoby zainteresowane proszę o kontakt.

Jeśli mieszkasz w Warszawie, Twoja pasją są nowości sprzętowe, potrafisz fachowo opisywać i testować: karty graficzne, karty muzyczne (głośniki), nootebooki, drukarki, twarde dyski, multimedia i chciałbyś zostać członkiem redakcji TPC i mieć dostęp do najnowszych hardware'owych "zabawek" do peceta zgłoś się do nas! Osoby chętne kandydatury na stanowisko Recenzent Sprzętu zapraszam pod ten e-mail.

Nowa płyta ECS


Autor: DYD | 12:51
Komentarzy (0)
ECS oficjalnie wprowadza do sprzedaży doskonale wyposażoną płytę główną z obsługą pamięci DDR400. Płyta L7VTA oparta jest na chipsecie VIA KT400. Posiada 3 złącza DIMM, w których można obsadzić do 3GB pamięci DDR266 lub 2GB DDR400.

Wyposażono ją w port AGP 4x/8x, 5 złączy PCI, 1 CNR i aż 6 portów USB 2.0. Jakby tego było mało, użytkownicy L7VTA otrzymają kontroler FireWire, RAID ATA133, oraz obsługę sieci LAN 10/100MBps i dźwięk AC'97. Pełna specyfikacja tego modelu dostępna jest tutaj.

Nowy produkt ECS powinien też zadowolić "podkręcaczy", udostępnia bowiem specjalne narzędzia pozwalające na zmianę mnożnika i napięcia na płycie. Wygląda na to, że ECS - do tej pory niekwestionowany król segmentu low-end - chce razem z L7VTA powalczyć także o bardziej wymagającą klientelę.

Kolejne przyspieszenie Intela


Autor: DYD | źródło: CompLex | 12:20
Komentarzy (0)
W ślad za premierą najszybszego procesora Intela do komputerów osobistych - Intel Pentium 4 taktowanego zegarem 2,8 GHz, z dniem dzisiejszym ogłoszone zostały znaczne zmiany cen dotychczasowych procesorów. Procesory Pentium 4 taktowane zegarem 2,53 i 2,5 GHz potaniały już tydzień temu o 62% i kosztują teraz 243 USD. Z dniem dzisiejszym, cena procesora z zegarem 2,4GHz spadła o ponad połowę i wynosi 193 USD. Tyle samo kosztuje dziś Pentium 4 2,2 i 2,26 GHz, które potaniały o 20%. Pentium 4 2 GHz kosztuje dziś 163 USD i jest tańszy o 12%. Bardzo istotny w nowym cenniku Intela jest fakt, że tyle samo kosztują procesory z magistralą systemową FSB 533 MHz i 400 MHz.

"Na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku, oferowane na rynku zestawy z procesorem Intel Pentium 4 taktowanym zegarem 2 GHz ustanawiały najkorzystniejszy poziom wskaźnika ceny do wydajności. Powodowało to, że największym zainteresowaniem cieszyły się komputery właśnie z tym procesorem." - mówi Piotr Pągowski, szef Intela w Polsce. "Po dzisiejszych zmianach, rynek znalazł się w podobnej sytuacji, z tym że teraz spodziewamy się, że najpopularniejszą częstotliwością zegara w procesorach Pentium 4 będzie 2,4 GHz".

Szybkie układy flash 1Gb


Autor: DYD | źródło: 4D | 12:07
Komentarzy (0)
W październiku na rynek trafią pierwsze egzemplarze produkowanych przez Hitachi układów pamięci flash o pojemności 1Gb. Twórcom chipów udało się przezwyciężyć jedną z podstawowych wad układów tego typu - powolny zapis. Produkowane przez Hitachi pamięci rejestrują dane z prędkością 10Mb/s, czyli pięciokrotnie szybciej niż w wypadku standardowych rozwiązań. Dzięki dużej pojemności układów, znajdą one zastosowanie w aparatach cyfrowych, a nawet urządzeniach zastrzeżonych dotąd dla innych nośników, jak np. cyfrowe kamery wideo.

Układy są o 20% mniejsze od starszych chipów 512Mb i nie jest to tylko zasługa technologii 0,13 mikrona, w której sa produkowane, ale także efekt wykorzystania struktury (AG)-AND. Konstrukcja (AG)-AND tradycyjną warstwę izolacji zastępuje obarczoną błędem bramką logiczną, co pozwala zredukować wymiary układu o blisko jedną trzecią.

Nowe artykuły w polskiej Sieci


Autor: DYD | źródło: e-mail | 12:00
Komentarzy (0)
 • 4x VIA Apollo KT333 na Tweak.pl: "Nie tak dawno wszedł na rynek VIA Apollo KT333. Jedyną zmianą w porównaniu do VIA Apollo KT266A była obsługa pamięci DDR333. Trochę mnie to zdziwiło, gdyż pamięci DDR266 (PC2100) w pełni zaspokajają zapotrzebowanie procesów AMD na Socket A. Niestety już po recenzji Soltek'a SL-75DRV5 okazało się iż KT333 to chwyt marketingowy. Asynchroniczna szyna niekiedy dawała efekt odwrotny od zamierzonego..."

 • Recenzja - Mint Radeon 9000Pro: "Już od kilku miesięcy dosyć głośno trąbi się na temat najnowszych kart graficznych z układami ATi, które mają ponownie wyzwać na pojedynek największego konkurenta, jaką jest Nvidia. Na dobry początek ATi postanowiła wstrzelić się w rynek mniej wymagających użytkowników oferując im model Radeon 9000 i to właśnie takiej karcie przyjrzymy się dzisiaj z bliska, a dokładniej mówiąc będzie to Mint Radeon 9000 Pro."

 • mojePc.pl zaprasza na test kart dźwiękowych! W szranki stanęło 6 kart dźwiękowych od 3 producentów. Karta dźwiękowa to element komputera, który nadzwyczaj często ignorowany jest przy doborze sprzętu. Niektórzy z nas uważają, że na kartę graficzną normalne jest wydać 1000zł tymczasem "dźwiękówka" wartości np. 300zł jest już nie do przyjęcia. W konsekwencji ludzie dość często używają kart
  dźwiękowych instalowanych ostatnimi czasy na większości płyt głównych...

 • Porównanie 4 dysków twardych 80GB (7200rpm) na WGK. Ceny dysków 80 GB osiągnęły już racjonalny poziom. Dzięki firmie Action i SklepWGK, które dostarczyły potrzebny sprzęt, mogłem wziąć pod lupę cztery dyski twarde: WD Caviar 80GB 7200 RPM, Seagate Barracuda IV 80GB, IBM 80GB 7200, oraz Maxtor 80GB 7200 RPM. Oprócz standardowych testów porównaliśmy m.in ich głośność i temperaturę oraz koszty (analiza ile za 1 GB dysku 60, 80, 120 GB!)

 • Chińczycy blokują Google


  Autor: DYD | źródło: 4D | 11:30
  Komentarzy (0)
  Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa świata - Google - jest niedostępna dla Internautów znajdujących się na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. W Chinach cenzura Internetu nie jest niczym nowym - dostęp do części serwisów zagranicznych jest stale odcięty, a administratorzy chińskich stron regularnie otrzymują polecenia usunięcia "niepożądanych treści" ze swoich serwerów. Jednak pierwszy raz w historii Chińczykom odmówiono dostępu do wyszukiwarki. Serwis Google to strona, od której wielu Internautów rozpoczyna każdą wizytę w Sieci. Także w Chinach, gdyż Google obsługuje język chiński. Nieoficjalnie mówi się, że tak drastyczne posunięcie cenzorów związane jest ze zbliżającym się kongresem Partii Komunistycznej, podczas którego może dojść do zmian na najważniejszych stanowiskach w kraju.

  Popularność Internetu w Chinach systematycznie rośnie - według rządowych danych, w ubiegłym miesiącu aż 45,8 mln mieszkańców Państwa Środka miało dostęp do globalnej sieci komputerowej. Jednak coraz większa dostępność Internetu nie przekłada się na wolność informacji - nic dziwnego, skoro według organizacji praw człowieka, chiński rząd zatrudnia na potrzeby internetowej cenzury ponad 30 tys. osób. Lista "zakazanych" stron liczy około 500 tys. adresów. W ciągu ostatnich miesięcy zamknięto 150 tys. kafejek internetowych, którym odmówiono licencji.

  Nowy model Nikona


  Autor: DYD | źródło: 4D | 11:09
  Komentarzy (0)
  Nikon zaprezentował nowy aparat cyfrowy - model Coolpix 4300, z matrycą o rozdzielczości 4 megapiksele i obiektywem Nikor z zoomem optycznym 3x. Aparat jest przeznaczony zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, jak i dla bardziej zaawansowanych amatorów. Oprócz opcji AUTO, użytkownicy dostają do dyspozycji 12 predefiniowanych trybów fotografowania. Możliwe jest też manualne ustawianie wszystkich parametrów.

  Nikon Coolpix 4300 korzysta z kart Compact Flash, z komputerem łączy się poprzez port USB (1.1). Producent zachwala uproszczony tryb wymiany plików z komputerem - transfer aktywizuje się wciśnięciem jednego przycisku. Oprócz fotografowania, aparat umożliwia rejestrowanie filmików o długości nie przekraczającej 40 sekund. Jak na sprzęt o ambicjach wykraczających poza klasę najprostszych kompaktów, wymiary nowego Nikona imponują - wynoszą zaledwie 95 x 69 x 52mm. Bez baterii i karty pamięci aparat waży 230 g. W USA Nikon Coolpix 4300 będzie sprzedawany w cenie około 500 USD.

  Oprogramowanie Nokii w Samsungach


  Autor: DYD | źródło: 4D | 10:48
  Komentarzy (0)
  Samsung Electronics zastosuje w swoich telefonach komórkowych trzeciej generacji oprogramowanie Nokii. W sobotę firmy podpisały porozumienie licencyjne, na mocy którego opracowana przez Finów platforma Series 60 trafi do telefonów Samsunga. Koreańska firma zapowiada, że większość telefonów z oprogramowaniem Nokii trafi na rynek europejski. Umowa potwierdza aspiracje Nokii, która w przyszłości chce stać się czołowym graczem na rynku oprogramowania dla urządzeń przenośnych.

   
  Poniedziałek 2 września 2002

  Chińczycy radzą sobie sami


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:17
  Komentarzy (0)
  W Pekinie uruchomiono pierwszy chiński superkomputer - Legend Deepcomp 1800. System został zbudowany przez firmę Legend Holdings z Hong-Kongu. Dzięki mocy obliczeniowej 1,000 GFLOPS został sklasyfikowany na 25 miejscu w rankingu najszybszych maszyn świata.

  Podczas fety urządzonej z okazji uruchomienia systemu, prezes firmy Legend - Yang Yuanqing - ogłosił "koniec monopolu zagranicznych produktów na chińskim rynku systemów o wysokiej mocy obliczeniowej". Legend Deepcomp 1800 ma 14 metrów długości. W jego wnętrzu znajduje się 526 procesorów Intel Xeon i 272GB pamięci RAM. Z komputera będzie korzystać Chińska Akademia Nauk.

  Intel inwestuje na Wschodzie


  Autor: DYD | źródło: 4D | 16:01
  Komentarzy (0)
  Największy światowy producent półprzewodników, firma Intel, rozważa projekty kolejnych inwestycji w Rosji, Indiach i Chinach. Już w maju Intel poinformował o planach rozpoczęcia produkcji procesorów Pentium 4 w fabryce w Szanghaju. Do roku 2004 amerykański gigant będzie tam zatrudniać 3 tysiące osób. Oznacza to, że wartość inwestycji Intela w Chinbach - która w ciągu ostatnich 5 lat wyniosła aż 500 mln USD - będzie rosnąć. Jednak to dopiero początek ekspansji na Wschód, jaką planuje Intel. W ciągu najbliższych kilku lat firma zainwestuje 100 - 200 mln USD w Indiach. Intel widzi również ogromny potencjał, jaki drzemie w rosyjskich inżynierach, toteż planowane jest uruchomienie laboratoriów badawczych w Rosji.

  Przedstawiciele Intela zapewniają, że inwestycje w Rosji, Chinach i Indiach nie przełożą się na zwolnienia w placówkach firmy zlokalizowanych w innych regionach świata. Intelowi nie chodzi bowiem o redukcję kosztów, a o rozbudowę bazy badawczej i produkcyjnej.

  Przyszłość nVidii


  Autor: R4v | 13:37
  (2)Komentarzy (2)
  W związku z wciąż opóźniającą się premierą układu NV30, nVidia postanowiła nieco odświeżyć swoją ofertę. W zeszłym tygodniu został zaprezentowany układ GeForce4 MX440 obsługujący magistralę AGP 8x. W późniejszym terminie mają się pojawić GeForce4 Ti4200 i Ti4600 oraz Quadro4 z obsługą AGP 3.0. Nowe układy powinny znaleźć się na kartach w październiku. Tej jesieni ma zostać zakończona produkcja układów MX460 i Ti4400. Układ MX460 zostanie zastąpiony ulepszoną wersją MX440, natomiast Ti4400 zastąpiony będzie nieco podkręconym układem Ti4200. Nadal nic nie wiadomo o dacie premiery NV30. Wygląda na to, że nVidia planuje zaskoczyć klientów i konkurencję.

  Ericsson gotowy zerwać z Sony


  Autor: R4v | 13:03
  (1)Komentarzy (1)
  Ericsson, producent sprzętu dla telekomunikacji i współwłaściciel spółki produkującej telefony komórkowe nie wyklucza wycofania się z produkcji 'komórek'. Współpraca z Sony ma zostać zakończona jeśli spółka Sony Ericsson nie przyniesie w ciągu najbliższych dwóch-trzech kwartałów satysfakcjonujących wyników finansowych. Firma nie określiła co uznaje za 'satysfakcjonujące wyniki'. Ericsson nie zamierza już finansować przedsięwzięcia, które na razie nie przynosi dochodów. Jest to odzwierciedlenie kondycji finansowej firmy, która od dłuższego czasu próbuje ograniczyć straty. Plan finansowy zakłada wyjście 'nad kreskę' w przyszłym roku.

  Tweak-XP Pro v2.0


  Autor: DYD | 11:53
  Komentarzy (0)
  Totalidea Software opracowała zupełnie nowe wydanie programu Tweak-XP Pro, zawierające w sobie 37. mini-aplikacji przeznaczonych do optymalizacji ustawień w systemie Windows XP. Poprzednia seria Tweak-XP v1.34.1zostaął zakończona i w jej miejsce powstało rozbudowane Tweak-XP Pro. Wersja "PRO" charakteryzuje się dużo ilością nowości i zmian, m.in. warto wspomnieć o:
  • możliwości oczyszczania rejestru dzięki Registry Cleaner;
  • opcji do stworzenia RAM-dysku i przyspieszenia ładowania plików;
  • DiscDrive Doctor umożliwia diagnozowanie i naprawę problemów z twardym dyskiem;
  • przeglądania i badania plików tymczasowych z katalogu Internet Cache.
  Program posiada też polską wersję językową. Więcej informacji na stronie domowej. Program (wersja Trial) jest dostępny stąd (2.43 MB) lub lokalnie z naszego FTP.

  PowerStrip 3.26 Final


  Autor: DYD | 11:37
  Komentarzy (0)
  Od wczoraj dostępna jest już nowa, finalna wersja znanego wszystkim narzędzia PowerStrip z firmy EnTech. Program wraz z nową wersją 3.26, która wprowadza drobne usprawnienia oferuje wsparcie dla nowych i starych układów i wprowadza garść drobnych zmian i poprawek. PowerStrip nie dość, że doskonale pomaga nam dostroić swoją kartę graficzną oraz ustawienia wyświetlania obrazu, to jest jeszcze intuicyjna w obsłudze. Dzięki niej możliwe jest ustawienie takich rzeczy jak: zmiana wielkości pulpitu, kalibracja kolorów oraz zmienianie w locie głębi kolorów i rozdzielczości, a także podkręcenie każdej karty graficznej, odnawianie zasobów pamięci i wiele innych opcji. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje ponad 1000 monitorów. Program dostępny jest z oryginalnego serwera EnTech (640 KB) lub lokalnie z ftp.twojepc.pl.

      
  All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL