Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Sobota 28 kwietnia 2001  
    

Niższe ceny Pentium4


Autor: DYD | źródło: e-mail | 23:10
Komentarzy (0)
Jeśli w najbliższym czasie planujecie zakup procesora Pentium4, mamy dobrą wiadomość. Otóż dostaliśmy informacje od jednego z większych polskich dystrybutorów sprzętu komputerowego o zmianie cen na procesory Pentium4. Oto jak się przedstawia nowy cennik dostępny już od poniedziałku (30.04.01):
 • Pentium4 - 1,3 GHz 1129 zł /stara cena 1575 zł/
 • Pentium4 - 1,4 GHz 1219 zł /stara cena 1879 zł/
 • Pentium4 - 1.5 GHz 1849 zł /stara cena 2439 zł/

Sony testuje Linuxa dla PlayStation 2


Autor: Popeye | 22:50
Komentarzy (0)
Przedstawiciele brytyjskiego oddziału Sony potwierdzili, że firma zamierza wydać oficjalną wersję Linuxa na PlayStation 2. Użytkownicy otrzymają twardy dysk wraz z wbudowanym 10Mbit Ethernetowym gniazdem (będzie podłączany do konsoli za pomocą gniazda PCMCIA), myszkę oraz klawiaturę. PS2 Linux Kit będzie kosztował około 200$ i wejdzie na rynek w czerwcu 2001 r. Na początek zostanie wyprodukowanych tylko 1,000 kopii. "To czy wydamy więcej egzemplarzy będzie zależeć od firm sprzedających Linuksa" - wypowiedziało się w tej kwestii Sony. Niestety oprogramowanie to nie będzie dostępne dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Garść szczegółow o NV30


Autor: Popeye | 22:40
Komentarzy (0)
W NV30 znajdziemy rozwiązania techniczne firmy 3dfx. Na włoskiej Hardware Zone pojawił się bardzo ciekawy wywiad przeprowadzony z panem Danem Vivoli pracującego dla NVIDII. Rozmowa była prowadzona przez telefon przez co pan Vivoli musiał odpowiadać szybko, bez wcześniej przygotowanych odpowiedzi, przez co udało się wydobyć z niego kilka interesujących informacji:
 • Potwierdził, że w niedługim czasie powinniśmy ujrzeć karty oparte na procesorze GeForce 3 w wersji MX oraz Ultra
 • Powiedział, że produkty następnej generacji z kodową nazwą NV30 spodziewane są na wiosnę 2002 r.
 • Wszyscy ludzie zatrudnieni w 3dfx pracują obecnie nad tym właśnie projektem i na pewno następna karta zostanie zaopatrzona w rozwiązania 3dfxa.

Nośnik o pojemności 1 TeraBajta


Autor: Popeye | 22:30
Komentarzy (0)
Na InfoWorld.com pojawił się ciekawy artykuł, który mówi, że japońscy eksperci znaleźli sposób na upakowanie 1 Terabajta danych do nośnika wielkości małej kostki cukru. Używając laserów oraz szkła zawierającego metal ziem rzadkich - samar, bity mogą zostać zapisane na warstwach takiego szkła. Używając warstw, 8 terabitów danych może zostać zapisanych w szklanym obiekcie wielkości kostki cukru.

Microsoft znowu w sądzie


Autor: Popeye | 22:10
Komentarzy (0)
Firma InterTrust wydaje się być rozzłoszczona odkąd odkryła, że Microsoft używa antypirackiej technologii wymyślonej i zaprojektowanej przez tę właśnie firmę, która opracowała tę zabezpieczenie, aby chronić piosenki i filmy przed nielegalnym kopiowaniem. Firma oskarża giganta z Redmont o pogwałcenie praw autorskich i domaga się w sądzie rekompensaty pieniężnej oraz wycofania z oprogramowania Microsoftu rzekomo wymyślonej przez nią technologii. Z tego wynika, że nie do końca wiadomo, czy używając nowego oprogramowania Microsoft będziemy musieli łączyć się z najbliższym centrum obsługi klienta w celu otrzymania kodu autoryzacji.

SiS zwiększa udziały


Autor: Popeye | 22:00
Komentarzy (0)
SiS robi wszystko aby powiększyć swoje udziały na rynku. Jak wiadomo, firma zamierza sprzedawać 30% ze sprzedaży na rynku chipsetów bez zintegrowanego jądra graficznego oraz zwiększać swoje udziały w innych sektorach tak bardzo, jak to tylko możliwe. Agresywna polityka podatkowa jest pierwszym krokiem do zrealizowania tego planu, gdyż spowodowała ona, że sprzedają się one jak świeże bułeczki (tak naprawdę chipy znajdują swoich nabywców zanim jeszcze zostaną wyprodukowane).

Jedynym problemem są niezbyt duże możliwości produkcyjne firmy, przez co w pierwszym kwartale 2001 r. Sprzedano tylko 3 miliony chipów dla porównania firma VIA tylko w marcu sprzedała 5 milionów takich urządzeń). SiS robi wszystko co w jego mocy, aby zażegnać ten problem. Ostatnio firma poinformowała, że przestała używać technologii 0.3 mikrona, pozostawiając tym samym wolne pole do popisu dla konkurentów. Teraz SiS całkowicie skupia swoje siły na chipach przeznaczonych do płyt głównych. Oto trochę danych dotyczących wzrostu produkcji (liczby te oznaczają przyrost w stosunku do poprzedniego kwartału):
 • Pierwszy kwartał 2001 - 39 tysięcy 200mm waflów;
 • Drugi kwartał 2001 - 59 tysięcy (spodziewana liczba sprzedanych chipów
  to 5 milionów);
 • Trzeci kwartał 2001 - 72 tysiące;
 • Czwary kwartał 2001 - 80 tysięcy (liczba sprzedanych chipów powinna
  wynieść 10 milionów)

ALi ze swoim Alladin TNT2


Autor: Popeye | 21:30
Komentarzy (0)
Firma Ali ogłosiła, że zamierza obniżyć ceny na swój chipset TNT2 do $15 (cena za 10,000 sztuk). Innymi słowy można rzec, że producenci płyt głównych będą otrzymywać ten produkt prawie za darmo. Tak niska cena jest możliwa tylko dzięki temu, że ALi zamierza wyprzedać wyprodukowane już chipy tak szybko, jak to tylko możliwe i skupić się na innych urządzeniach, które obecnie są bardziej popularne (ALi MAGiK 1 oraz Alladin Pro 5), firma spodziewa się pozbyć tego produktu do 3 kwartału tego roku.

Inny chipset firmy, Alladin Pro 4, także jest sprzedawany teraz po niższej cenie, co zostało wymuszone przez konkurencyjne (chodzi tutaj o produkt firmy VIA - Apollo Pro133A).

 
Piątek 27 kwietnia 2001

mIRC v5.9 już gotowy


Autor: DYD | źródło: e-mail | 17:00
Komentarzy (0)
Frazir poinformował nas (dzięki!) o nowej wersji jednego z bardziej popularnych programów do komunikacji IRC (Internet Relay Chat). Tjerk Vonck opracował nową wersję (5.9) programu mIRC. Nowa wersja tego programu posiada wiele zmian i poprawek, których listę znajdziecie tutaj. W tym miejscu znajduje się lista serwerów skąd można pobrać najnowszą wersję mIRCa w wersji 32 bit, dla Windows 95, 98, 2000, ME i NT. Waga pliku 1.06 MB.

Leadtek Winfast GeForce3 w IN4.PL


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:40
Komentarzy (0)
Serwis IN4.PL jako jeden z pierwszych w Polsce (o ile nie pierwszy?) zamieścił recenzję karty Leadtek Winfast GeForce3 64MB DDR. Aktualnie testowane w różnych redakcjach karty z GeForce3, to w większości wersje przedpremierową, czyli tzw. "sample" - także Leadtek w IN4.PL to karta nie przeznaczona do sprzedaży, lecz model testowy. Polscy dystrybutorzy kart z GeForce3 wprowadzą je do sprzedaży w pierwszej połowie maja. Poniżej zamieszczam "esencję" z podsumowania.
Karta jest świetna, super i wogóle ale... Nie jest to produkt dla wszystkich ze względu na wysoką cenę (ok. 2600 zł 27.04.2001). Z tego powodu nie mogę przyznać tej karcie naszej rekomendacji. Oczywiście jeśli dla kogoś cena nie ma znaczenia (wg naszej sondy jakieś 2% czytelników) to szczerze ją polecam i zachęcam do zakupu ! Największym problemem w tej chwili jest brak odpowiednich gier jednak te, które są będą śmigać bez zająknięcia w wysokich rozdzielczościach (mam na myśli 1600x1200). Wreszcie można będzie też pograć z funkcją FSAA dającą widoczne polepszenie jakości wyświetlanej grafiki.

Seagate "gigant" w ABC Data


Autor: DYD | źródło: e-mail | 16:10
Komentarzy (0)
ABC Data oferuje największy na świecie dysk twardy - Seagate Barracuda 180 GB. Aby uzmysłowić sobie, ile informacji można umieścić w 180 GB, można podać przykład stosu dokumentów, trzykrotnie przewyższający wieżowiec Empire State Building. Dzięki pojemności po sformatowaniu 181,6 GB jest doskonałym rozwiązaniem dla masowego przechowywania danych, stosowanego np. w rozwiązaniach e-commerce. Drugim obszarem zastosowań tego dysku może być profesjonalna obróbka cyfrowych danych audio/video. W dysku zastosowano Rotational Vibration Protection System (RV Sensor), który monitoruje i koryguje ruch dysku w urządzeniach zawierających wiele napędów, takich jak macierze, czyniąc go idealnym do tego typu rozwiązań. Napęd należy do popularnej rodziny Seagate Barracuda i reprezentuje już siódmą jej generację, co świadczy o jej jakości i niezawodności. Potwierdza to średni czas pomiędzy uszkodzeniami (MTBF) równy 1 200 000 godzin i pięcioletnia gwarancja.

Charakteryzuje się on także niewielkim poborem mocy - 10,3 W i cichą pracą - 3,7 B. Prędkość obrotowa talerzy wynosi 7200 obr./min. Maksymalna wyjściowa szybkość transmisji danych sformatowanych to 47 MB/s. Szybkość transmisji jest o 19% większa niż dysków Cheetah 73 GB 10000 obr./min.

ASUS GeForce2 GTS Pro vs MSI GeForce2 GTS


Autor: Lancer | 01:10
Komentarzy (0)
Jeszcze 10 miesięcy temu karty graficzne GeForce2 GTS kosztowały ponad 300$, obecnie już połowę tego, zaś kosztująca jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, GeForce2 Ultra, teraz można nabyć już za około 300$. Do tego szacownego grona dołącza też układ pośredni - GeForce2 Pro, który w wersji 64MB będzie nas kosztował niecałe 200$. Z całą pewnością wymienione sumy nie są bagatelne, ale za kilka tygodni wymienione produkty będą kosztowały jeszcze mniej. Do boju stanęły dwie karty graficzne na odmianach układu GeForce2. MicroStar 8815-32MB karta GeForce2 GTS oraz dostarczony przez firmę SimmTech Asus V7700 Pro w wersji Pure zbudowany na układzie GeForce2 GTS Pro z 64MB pamięci. Postaram się w tym artykule przedstawić możliwości kart jako takich (produktów jako całości, nie samego układu dobrze wszakże znanego), jakie posiadają wady i zalety, no i czy cokolwiek daje 64MB pamięci "onboard". Zapraszam do porównania kart ASUS GTS Pro oraz MSI GTS. » czytaj dalej

Infosystem 2001 - relacja z targów


Autor: Popeye | 00:30
Komentarzy (0)
Tydzień temu wraz z przyjaciółmi postanowiłem, że wybierzemy się na Międzynarodowe Targi Poznańskie Infosystem 2001. Szybko więc załatwiliśmy sobie zwolnienie z całego dnia i ochoczo czekaliśmy na ten moment. Spodziewaliśmy się obejrzeć nowinki techniczne, ciekawe zastosowania teleinformatyczne oraz interesujące oprogramowanie, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że srogo się zawiedliśmy. Po pierwsze w tym roku wystawców było jak na lekarstwo (najprawdopodobniej było to spowodowane równolegle trwającymi targami w Holandii), po drugie firmy, które już zdecydowały się przyjechać pokazały naprawdę skromny asortyment, nie wspominając już, że na targach nie było żadnej premiery nowego urządzenia, czy programu. Nie dziwne więc, że bardzo mało ludzi w tym roku odwiedziło wystawę, oraz że wielu osobników bardziej interesowały nieprzeciętnej urody hostessy (tutaj pozdrowienia dla Val_niętego, Geralta, Małego, Tatara oraz Jędrasa). » czytaj dalej

 
Czwartek 26 kwietnia 2001

Matrox G200, G400 i G450 drivers


Autor: Popeye | 21:45
Komentarzy (0)
Ukazały się nowe sterowniki z certyfikatem do kart Matrox G200, G400 i G450 przeznaczone dla systemów Win9x, WinME, Win2k i WinNT. Uwaga! Poprzednie sterowniki należy usunąć przez opcję "Dodaj/Usuń Programy".

PowerVR Kyro - nowe streowniki


Autor: Popeye | 21:30
Komentarzy (0)
Firma PoverVR wydała nowe sterowniki do kart opartych na procesorze Kyro, sterowniki dostępne są pod platformy Win9x/WinME/Win2000/NinNT 4 i datowane są na 25 kwietnia.

Nowe cienkie COMBO Toshiby


Autor: DYD | źródło: e-mail | 18:30
Komentarzy (0)
Toshiba zapowiada wprowadzenie na rynek nowego napędu COMBO w wersji "slim". Jest to pierwszy tego typu produkt na świecie. Urządzenia Combo są połączeniem nagrywarki płyt CD-R/RW, a ta szczególna wersja o symbolu SD-R2002 znajdzie zastosowanie w notebook'ach.

SD-R2002 nagrywa płytki CD-R i CD-RW z prędkością 4x, ich odczyt dokonywany jest z prędkością 24x, a odczyt płyt DVD z prędkością 6x. Dodatkowym atutem tego modelu jest zastosowanie przez producenta specjalnej technologii, mającej za zadanie zabezpieczenie napędu przed wystąpieniem błędów "buffer under-run".

Ponadto, urządzenie charakteryzuje się niskim poborem mocy, co w przypadku użytkowników notebook'ów jest sprawą szalenie istotną. Slim Combo ma 2 MB bufor, średni czas wyszukiwania w formacie DVD wynosi 115 ms, a transfer danych 8.112 KB/s. Napęd wspiera większość popularnych formatów odczytu CD, w tym CD-TEXT i CD-DA.

Nowe Produkty ABITa w Veracompie


Autor: DYD | 18:15
Komentarzy (0)
W maju Veracomp wprowadzi do swojej oferty kilka nowych produktów Abita. W skrócie Abit KT7E to najnowsza płyta Abita z podstawką socket A dla procesorów AMD Athlon i Duron, FSB200 MHz, chipset VIA KT 133E, obsługa instrukcji Power Now!, obsługa UDMA100, 6 slotów PCI, 1 ISA, AGP x1/x2/x4. Posiada technologie Soft Menu III. Płyta jest w kolorze niebieskim - co na pewno stanowi ciekawostkę dla fanów Abita. Kolejny model to VH6T - najnowsza z lini VH6 obsługuję podstawki FCPGA/FCPGA2 (VRM 8.5), umożliwiając w przyszłości łatwy upgrade procesora na oparty na jądrze Tualatin. Oparta na chipsecie VIA, płyta posiada 5 slotów PCI, 1 ISA, AGP x1/x2/x4, 1 AMR, UDMA 100. Parametry procesora ustawiane są w Soft Menu III. Z kart graficznych Veracomp przedstawia:
 • ABIT Siluro T400/MX400 - karta graficzna oparta na nowym chipsecie NVIDIA Geforce2 MX400, posiada 350 MHz RAMDAC, max rozdzielczość 2048 x 1536@75Hz. Wyposażona jest w 64 MB pamięci SDRAM (128 bitowej) taktowanej 166MHz. Przepustowość pamięci 2,7 GB/s. Taktowanie procesora wynosi 200MHz. W wersji T 400 karta posiada wyjście TV-out.
 • ABIT Siluro T200/MX200 - karta graficzna oparta na nowym chipsecie NVIDIA Geforce2 MX200, posiada 350 MHz RAMDAC, max rozdzielczość 2048 x 1536@75Hz. Wyposażona jest w 32 MB pamięci SDRAM (64 bitowej) taktowanej 166MHz. Przepustowość pamięci 1,3 GB/s. Taktowanie procesora wynosi 175MHz. W wersji T 200 karta posiada wyjście TV-out.

NVIDIA i Kyro II


Autor: Popeye | 18:00
Komentarzy (0)
Chociaż nowy chip firmy STM - KYRO II, ma bardzo dobry stosunek ceny do wydajności żaden z producentów kart graficznych nie spieszy się z wydaniem produktu opartego na tym procesorze. Jak na razie taką kartę wydała tylko firma Hercules (partner numer jeden firmy STM) oraz firma InnoVision. Zaraz po wydaniu KYRO II firmy takie jak PowerColor czy Creative zapowiedziały wydanie kart opartych na tym procesorze, jednak jak na razie o ich nowych produktach nic nie słychać. A więc o co chodzi? » czytaj dalej

Karty graficzne Gainward w ofercie MMV


Autor: DYD | źródło: e-mail | 15:45
Komentarzy (0)
Firma Multimedia Vision została wyłącznym dystrybutorem na Polskę kart graficznych firmy GAINWARD. Producent (jako jeden z nielicznych na Świecie) posiada certyfikat NVIDIA Select Solution. Gainward produkuje karty graficzne oparte na procesorach NVIDIA zawierające szybkie pamięci (nawet 4ns w modelach opartych na GeForce2 MX) oraz wyposażone są w oprogramowanie XPERTool. W Polsce produkty Gainward pojawią się w sprzedaży już w połowie maja br. Oferta obejmie karty graficzne oparte na procesorach z rodziny GeForce. Oprócz standardowych wersji w ofercie będą też modele "GoldenSample" o zwiększonej wydajności w stosunku do modelu podstawowego.

Będą to miedzy innymi:
 • CardExpert GeForce3 PowerPack!!! "Golden Sample" - 64MB DDR 4ns; TV-Out; DVI; S-Video In - cena dla klienta końcowego 2390 zł z Vat
 • CardExpert Hollywood MX - GeForce2 MX 400; 32MB SDRAM 4.5ns; TV-Out; S-Video In; TUNER TV - cena dla klienta końcowego 1210 zł z Vat
 • CardExpert GeForce2 MX TwinView/VIVO "Golden Sample" - GeForce2 MX 400; 32MB SDRAM 4.0ns; TV-Out; S-Video In; podwójne wyjście VGA - cena dla klienta końcowego 780 zł z Vat

Raid-on Tweaker 5.0


Autor: DYD | 14:15
Komentarzy (0)
Na TweakFiles zauważyłem, że pojawiła się nowa wersja (5.0) programu Raid-on Tweaker do optymalizacji kart ATI Radeon. Poniżej lista zmian i poprawek wersji 5.0:
 • stworzony został oddzielny przycisk dla zmiany latency/timing oraz zegara
 • duże zmiany w interfejsie, lepsze zarządzanie profilami
 • drobne aktualizacje w profilach
 • dodana ikona save/restore (tylko Win98/Me)
 • dostępny wybór ustawień gamma/special będących w profilu lub nie
 • dodano wiele nowych ustawień dla OpenGL/private
 • możliwość kasowania ustawień z listy bez konieczności edycji pliku ini
Program dostępny jest ze strony autora (276 KB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks).

Z życia TwojePC...


Autor: DYD | 14:00
Komentarzy (0)
Dwie sprawy "domowe". Po pierwsze, zapraszamy już jutro do wnikliwego i obszernego porównania możliwości dwóch kart opartych na kości GeForce2 GTS Pro. Do boju stanęły MicroStar 8815-32MB karta GeForce2 GTS oraz dostarczony przez firmę SimmTech Asus V7700 Pro w wersji Pure zbudowany na układzie GeForce2 GTS Pro z 64MB pamięci. Nasze recenent, Lancer postarał się w tym artykule przedstawić możliwości kart, jakie posiadają wady i zalety oraz czy 64MB pamięci na karcie cokolwiek daje. Druga sprawa - zaktualizowaliśmy dział PATCHES. Znajdziecie tam najnowsze "łaty" do gier NASCAR Racing 4, Serious Sam, Diablo II, Fallout Tactics, Tribes 2, Summoner, Links 2001, Icewind Dale: Heart of Winter.

Zdjęcia GeForce3 ze stajni Asusa


Autor: Popeye | 00:50
Komentarzy (0)
Niemiecki serwis RIVA Station opublikował 8 dobrej jakości zdjęć nowej karty graficznej ASUS GeForce 3 V8200 Deluxe z 64MB DDR-SDRAM na pokładzie. Wygląda na to, że firma ASUS uznała wygląd karty za ważny czynnik wpływający na jej popyt. PCB jest w kolorze brązowo-czarnym (dokładnie taki jaki posiada karta SBLive). Wejścia i wyjścia TV, znalazły się w wersji 8200 TVR i są obsługiwane przez chipset Philips SAA7108E. Karta została także zaopatrzona w porządny system chłodzenia zarówno procesora jak i pamięci, co powinno ucieszyć amatorów overclockingu. Standardowo już dla kart firmy ASUS w wersji Deluxe znajdą się okulary 3D a także bogate oprogramowanie Star Trek Voyager: Elite Force, 3Deep, Ulead Video Studio, CyberLink VideoLive Mail oraz ASUS DVD.

Mobilny Athlon 1GHZ w czerwcu?


Autor: Popeye | 00:30
Komentarzy (0)
Nieoficjalnie firma AMD zamierza w czerwcu wypuścić na rynek mobilny procesor AMD z zegarem 1 GHz. Będzie się opierał na jądrze Palomino, czyli tym samym będzie konkurencją dla mobilnego Pentium III taktowanego tym samym zegarem. Nowe procesory mają pobierać mniej mocy niż u konkurencji. AMD zamierza tutaj po raz pierwszy zaimplementować technologię PowerNow! Czas pokaże, czy firmie AMD uda się zdobyć trochę więcej z rynku komputerów przenośnych, na którym aktualnie panuje Intel (posiada obecnie 90%).

 
Środa 25 kwietnia 2001

Nowy RivaTuner v2.0


Autor: DYD | 23:50
Komentarzy (0)
Na koniec dnia coś dla wielbicieli tuningu kart graficznych NVidii. Alex Unwinder uaktualnił swój program RivaTuner v2.0 do wersji RC4.1. Z programu mogą skorzystać posiadacze kart począwszy od TNT, przez TNT2, GeForce, aż do GeForce2, którym ustawienia firmowe już się przejadły. Najnowsze RC posiada pełne wsparcie dla Windowsa 2000 oraz nowe ustawienia dla Direct3D/OpenGL/System. Program dostępny jest ze strony autora (501 KB) lub lokalnie z działu PLIKI (sekcja Tweaks). Oto zmiany wersji RC4:
 • dodano możliwość zaawansowanego sterowania funkcją anisotropic filtering dla kart GrForce/GeForce2/GeForce3 przy Detonatorach 12.00 i wyższych
 • dodano bazę danych gotowych konfiguracji dla Detonatorów 12.00 dla Win9x/2000
 • pojawiła się opcja manualnego ustawienia opcji interfejsu użytkownika
 • dodano automatyczną aktualizację bazy danych podczas, gdy użytkownik przechodzi do programu z innej aplikacji, co dotychczas było możliwe tylko poprzez naciśnięcie klawisz F5
 • poprawiono kompatybilność w systemie Windows 95. Teraz program uruchomi się nawet, gdy w systemie nie jest zainstalowany Internet Explorer 4.0 wraz z aktualizacją pulpitu
 • program zajmuje teraz mniej miejsca w pamięci komputera
 • drobne poprawki interfejsu użytkownika

AMD Roadmap na ten rok i dalej


Autor: Popeye | 23:10
Komentarzy (0)
Serwis ixbt-labs zsumował i zamieścił informacje dotyczące planów produkcyjnych firmy AMD. Zacznijmy od procesorów dla komputerów stacjonarnych popularnie zwanych desktopami. Athlon 1.4GHz (Thunderbird) oraz Athlon 1.5 GHz (Palomino) mają się ukazać jeszcze w tym kwartale. Athlon 1.7 GHz (Palomino) zaś w drugiej połowie tego roku. Premiera Durona 950MHz także w tym kwartale. Duron 1GHz (Morgan) spodziewany jest w trzecim kwartale. W 2002 roku AMD ma zaprezentować nową linię 64-bitowtch procesorów z rodziny "Hammer" rozpoczynającej się od 2GHz.

PrzejdŹmy teraz do procesorów dla rynku komputerów przenośnych - czyli mobile CPU. A więc Mobile Athlon (Palomino) i Duron (Morgan) mają zostać ogłoszone w "niedalekiej" przyszłości. Vcore (napięcie rdzenia) będzie w nich obniżony prawdopodobnie do poziomu 1.4V. Będą też wspierać technologię PowerNow! Mobile Athlon (Palomino) z zegarem 1GHz ma średnio pobierać 22-24W mocy.

Chipset AMD-760MP (wspierający dwa procesory na płycie głównej) oficjalnie będzie obsługiwał tylko procesory Palomino, jednak nie wykluczone, że uda się także zastosować procesory Thunderbird.

Na dzień dzisiejszy produkowane są z aluminium w technologii 0.18 mikrona wszystkie wersje Duronów (Spitfire) oraz Athlony z zegarem poniżej 1GHz. Przyszłe Durony z jądrem o nazwie Morgan, także będą produkowany w tej technologii. W technologii 0.18 mikrona z miedzi produkowane są Athlony z zegarem pozyżej 1 GHz, dokładnie tak samo AMD zamierza produkować nowe Athlony (Palomino). Pierwsze próby przejścia na technologię 0.13 mikrona zostaną podjęte pod koniec tego roku, oficjalnie masowa produkcja rozpocznie się na początku 2002 r. (Athlon z jądrem Thoroughbred i Duron z jądrem Appaloosa).

Wszystkie procesory AMD siódmej generacji - Athlony (Thunderbird, Palomino, Thoroughbred) oraz Durony (Spitfire, Morgan, Appaloosa) - będą projektowane pod gniazdo Socket A. Aby zainstalować sobie taki procesor konieczny będzie tylko update BIOSu (oczywiście płyta musi wspierać odpowiednie napięcia). AMD uważa, że pamięci DDR do końca roku zdobędą 30% rynku.

Nowe modele monitorów CTX w ofercie AB


Autor: DYD | 22:50
Komentarzy (0)
W ofercie wrocławskiego dystrybutora - AB SA - pojawiło się 5 modeli nowychmonitorów CTX'a. Najwięcej nowości pochodzi z nowej serii FUTURA II. Mowa tu o modelach PR711FL, PR705F i PR500F opartych na płaskich kineskopach FD Trinitron. Model PR711FL posiada wyższe częstości odświeżania pionowego - dla rekomendowanej rozdzielczości 1280x1024 wartość ta wynosi 90 Hz, dla najwyższej rozdzielczości 1600x1200 - 77Hz. Ponadto nowy monitor CTX'a został "skrócony" o około 2 cm, zmniejszono także jego podstawkę co pozwoli mu zająć miejsce na biurku zarezerwowane dotychczas tylko dla 15". Kolejnym modelem, który przeszedł kurację odmładzającą jest model PR705F. Ostry obraz zapewnia idealnie płaski 17-calowy kineskop FD Trinitron z maską szczelinową o plamce 0.24 mm. Kineskop pokryty warstwą antyodblaskową znacznie redukuje odbicia światła zapewniając większy komfort pracy. Ostatnim modelem z serii Futura II jest PR500F. W modelu tym także zastosowano kineskop FD Trinitron z plamką o rozmiarze 0.24 mm. Rekomendowana rozdzielczość pracy dla tego monitora wynosi 1024x768 przy częstości odświeżania pionowego wynoszącej 90Hz.

Monitor CTX EX705F to model z linii eX wyposażony w 17-calowy kineskop EXtraFlat z maską szczelinową o plamce 0.25 mm. Powłoka AGRAS redukuje odbicia światła i zapewnia większy komfort pracy. Model EX700F jest tańszą alternatywą dla modelu EX710F, ustępując mu tylko nieznacznie max. rozdzielczością i wartością pionowej częstotliwości odświeżania - w EX700F wynosi ona 1280x1024/67Hz (rekomendowana 1024x768/89Hz).

Porównanie kart "low-end"


Autor: Popeye | 22:10
Komentarzy (0)
Na stronie Riva Station pojawiło się porównanie kilku kart z segmentu low-end, czyli kart nie "grzeszących" wysoką ceną. W tym celu wykorzystano gry Evolva i Quake3: Arena. Przetestowane zostały następujące karty: Hercules 3D Prophet 4000 XT (Kyro 1, 32MB, 115/115MHz) - sterowniki: v7.56, Hercules 3D Prophet 4500 (Kyro II, 64MB, 175/175MHz) - sterowniki: 7.56, ATi RADEON VE (32MB, 166/166MHz) - sterowniki: v7093, GeForce 2 MX (32MB, 175/166MHz - sterowniki: Detonator 3 v6.50. Bezapelacyjnym zwycięzcą została karta Hercules 3D Prophet 4500, drugie miejsce zajął GeForce2 MX, a ostatnie Radeon VE.

Adobe optymalizuje pod Pentium4


Autor: Popeye | 21:50
Komentarzy (0)
Firma Adobe poinformowała, że wkrótce wyda darmowego patcha dla użytkowników programu Photoshop, którego zadaniem będzie optymalizacja tego programu pod procesor Pentium4 firmy Intel. Najprawdopodobniej poprawka pojawi się 11 Maja 2001 na stronie firmy. Jak tylko łata zostanie wydania, podamy dalsze szczegóły.

VisionTek GeForce3 od dzisiaj dostępny w zachodnich sklepach


Autor: Popeye | 12:50
Komentarzy (0)
VisionTek jako pierwszy oficjalnie wysłał swoje karty na półki sklepowe - jak na razie cena karty wynosi $399. Specjaliści z Gamers Depot odkrywają wszelkie tajemnice tej karty w swojej najnowszej recenzji. Oto jej fragment:
Kilka miesięcy temu zostaliśmy poinformowani, że cena karty będzie oscylować w granicach $550.00, jednak wczoraj NVIDIA ogłosiła, że ceny GeForce3 będą się plasować poniżej $400. VisionTek jest pierwszą kartą spełniającą tę obietnicę ($399.00). Karta VisionTek GeForce3 umożliwia skorzystania z osławionego silnika nfiniteFX, który w połączeniu z DirectX8 pozwala skorzystać z programowalnych pixel i vertex shaders. Jest to istotne, gdyż dopiero teraz możemy sobie w pełni uświadomić co może zdziałać technika, przy takim poziomie, na jakim został skonstruowany GeForce3.

Radeon Tweaker Utility 1.1.2


Autor: Popeye | 11:10
Komentarzy (0)
Jest to zaawansowane narzędzie dla kart ze stajni firmy ATI opartych na procesorze Radeon, który pomaga poustawiać wszelkie opcje, mogące poprawić wydajność karty. Zmiany, poprawki wersji 1.1.2 są następujące:
 • czyści nieużywane ustawienia w rejestrze przed załadowaniem nowego profilu użytkownika
 • dodano dokumentację dla nowych ustawień, które pojawiły się w wersji 1.10
 • naprawiono niekompatybilność z Raid-On Twaker 4.7
 • dodano możliwość zmiany miejsca w rejestrze
 • naprawiono błąd z async clocks
Najnowsza wersja do pobrania stąd lub stąd (1.2 MB).

Detonatory 7.76


Autor: Popeye | 10:50
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja nieoficjalnych sterowników dedykowanych dla kart firmy NVIDIA. Są to sterowniki dla Win9x/ME, Win2k/XP oraz WinNT4:

ATI Radeon - nowe BETA sterowniki


Autor: Popeye | 10:15
Komentarzy (0)
Pojawiła się nowa wersja sterowników BETA do kart ATI Radeon. Są to sterowniki BETA, więc jak zwykle instalujecie je na własną odpowiedzialność, sterowniki datowane są na 04/24/2001. Dostępne są wersję pod systemy Windows 95/98/ME (4.13.7103; 8.19MB), Windows 2000 (5.13.01.3132; 6.8MB), Windows NT (4.3.3132 ; 6.48MB).

4x4 Evolution - aktualizacja na stronie NVIDII


Autor: Popeye | 10:00
Komentarzy (0)
NVIDIA uaktualniła swój dział GeForce3 Games - pojawiły się nowe informacje, screeny oraz klipy video z nowego symulatora samochodów terenowych ze stajni Terminal Reality - 4x4 Evolution. "Silnik nfiniteFX oraz Vertex Shader są kluczem do szybkości GeForce3 oraz wyróżniającego go od innych układów doskonałej jakości wyświetlanego obrazu" - tłumaczy Mark Randel, Prezydent Terminal Reality. "Po raz pierwszy równania oświetlenia mogą być przerzucone do procesora na karcie graficznej, co pozwala uzyskać maksymalną wydajność w grze. Praktycznie układ ten jest dużo szybszy niż teoretycznie".

Recenzja Hercules Prophet III


Autor: Popeye | 09:50
Komentarzy (0)
Serwis Guru Of 3D opublikował 20-sto stronicową recenzję karty Hercules Prophet III w wersji retail. Testerzy zmierzyli wydajność karty używając 3DMArk2000, 3Dmark2001, Quake III Arena, Vulpine GLMark oraz 2 nowych benchmarków dedykowanych pod GeForce3 - Dronez i AquaNox. Wydajność karty zastała porównana z wydajnością konfiguracji GeForce2 + Athlon 800MHz.

 
Wtorek 24 kwietnia 2001

Infosystem 2001 - targi komputerowe


Autor: Popeye | 20:50
Komentarzy (0)
Dzisiaj rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Poznańskie Infosystem i potrwają one do 27 kwietnia. Ekspozycja czynna jest w godzinach od 9:00 do 17:00. Pierwsze dwa dni adresowane są do profesjonalistów z tego tytułu bilety w dniach 24, 25 kwietnia kosztują o 5 zł więcej niż 26, 27 (15zł). Tematyka targów przedstawia się następująco:
 • telekomunikacja
 • sieci
 • internet
 • inteligentny budynek
 • system wspomagania zarządzania
 • specjalistyczne oprogramowanie użytkowe
 • sprzęt komputerowy
 • systemy audiowizualne
 • elektronika
 • automatyka
 • usługi
 • wydawnictwa branżowe

MP3 w samochodzie?


Autor: Popeye | 20:35
Komentarzy (0)
RIO, oddział firmy SONICblue, zamierza produkować odtwarzacze plików MP3 o nazwie RIO CAR. Takie urządzenie będzie w stanie zapisać do 1000 godzin muzyki, co pozwoli na dziesięciokrotne pokonanie drogi z Los Angeles do Nowego Jorku z włączonym odtwarzaczem bez słuchania jakiegokolwiek utworu 2 razy. Przewidywane funkcje:
 • obsługa play list
 • wbudowany dysk twardy 10-60GB
 • prosta nawigacja
 • integracja z zamontowanymi odtwarzaczami CD, kaset, radia AM/FM, amplitunerem
 • możliwość połączenia z domowym sprzętem HI-FI poprzez złącze RCA
 • pełny wpływ użytkownika na układ plików

VIA i sieci Ethernet


Autor: Popeye | 20:20
Komentarzy (0)
Dzisiaj firma VIA poinformowała, że zamierza produkować południowe mostki VT8233C dla korporacji 3Com. Chipy te będą stosowane w 10/100Mbps kontrolerach dostępu do sieci Ethernet montowanych bezpośrednio na płytach. Miałyby one zapewnić płytom status network-ready. Płyta główna wyposażona w mostek VT8233C będzie wspierała technologię transmisji danych V-Link, 6 portów USB, sześciokanałowy dźwięk AC 97, modem MC 97, dwa interfejsy ATA-100, zaawansowane oszczędzanie energii oraz kontroler szyn PCI (max 5 gniazd). Chip będzie zbudowany z 5 plastrów wykonanych w technologii 0.22 mikrona.

Nowa płyta główna na VIA KT133E


Autor: Popeye | 20:10
Komentarzy (0)
Firma Elitegroup (ECS) jako druga ma zamiar wypuścić na rynek płytę, której sercem będzie ten tajemniczy układ (pierwszy był ABIT). Chipset KT133E pochodzi z rodziny KT133, która oficjalnie nie wspiera 266Mhz szyny dla procesora, ten natomiast ma posiadać takie wsparcie, a co więcej posiada dzielnik 1:4 FSB. Nowa płyta ma się pojawić pod nazwą K7VZA-LE, zostanie ona zaopatrzona w gniazdo Soceket A, 3 sloty DIMM, 5 PCI, 1 AMR oraz 1 AGP. Cena płyty ma być niższa niż cena jej poprzedniczki (chipset KT133).

W co można pograć na E3?


Autor: Popeye | 20:00
Komentarzy (0)
Znana jest już pełna lista wystawców, którzy będą prezentować swoje produkty na targach E3 (17 - 19 maja). Poniżej znajduje się pełna lista firm, co do których obecności jesteśmy pewni. Oczywiście nigdy nie wiadomo jakimi pozycjami firmy te mogą nas zaskoczyć.

Blizzard
Diablo II Expansion: Lord of Destruction
Warcraft III: Reign of Chaos

Crave
Battle Realms

Digital Dream Studios
Ark
Hammerboy
Rundim
WhiteStorm

Dreamcatcher
Arthurs Knights 2
Beyond Atlantis 2

Dusk Til Dawn
Dune
Jekyl & Hyde
Megarace 3
Schizm
The Mysterious Journey
Woody Woodpecker
Zorro

Electronic Arts
Anno 1503
Harry Potter Online
Majestic
Medal of Honor: Allied Assault
Motor City Online

Ensemble Studios
Age of Mythology

Fishtank Interactive
Aquanox
ARX Fatalis
Call of Cthulhu
Etherlords
R.I.M.
S.W.I.N.E.

Maxis
SimsVille
The Sims Online

Funcom
Anarchy Online
Gathering of Developers
4x4 EVO 2
Age of Wonders II: The Wizard's Throne
Duke Nukem Forever
Hidden and Dangerous II
Mafia: La Cosa Nostra
Max Payne
Myth III: The Wolf Age
Stronghold

Infogrames
Civilization III
Master of Orion 3
Unreal 2

Interplay
Baldur's Gate II: Throne of Bhaal
Galleon
Hostile Waters: Antaeus Rising
Torn

Mythic Entertainment
Dark Age of Camelot

Sierra
Arcanum
Empire Earth
Homeworld 2
Throne of Darkness
Warrior Kings

Simon & Schuster
Bump
Darkened Skye
Farscape
Outlaw Golf
Pearl Harbor: Zero Hour
Real War
Ski-Doo: X-Team Racing
Star Trek Deep Space Nine: Dominion Wars

Sony Online
Cosmic Rift
EverQuest: The Shadows of Luclin
Planetside
Sovereign
Westwood

Command & Conquer: Renegade
Earth and Beyond

NVIDIA poczyniła gruntowne cięcia


Autor: DYD | 13:40
Komentarzy (0)
NVIDIA ogłosiła nową strategię cenową na swoje graficzne procesory GeForce2 MX 200, GeForce2 MX 400, GeForce2 Pro 64MB oraz GeForce3. Są to sugerowane przez NVidię ceny detaliczne na poszczególne karty wyposażone w/w procesory. NVidia tym samym ustala swój profil sprzedaży, jeśli chodzi o segmenty rynku: high-end (GeForce3), średni (GeForce2 Pro, MX 400) oraz value (MX 200). Nowa strategia cenowa NVidii na produkty dla domowych desktopów zaczyna się od $99 a kończy na $399:
 • GeForce2 MX 200 32MB - $99
 • GeForce2 MX 400 64MB - $129
 • GeForce2 Pro 64MB - $199
 • GeForce3 64MB - $399
Krótki komentarz. Można się więc spodziewać, że w maju, kiedy karty z GeForce3 będą dostępne w sprzedaży, ich cena będzie kształtować się na poziomie $360-370. Ciekawy jest też fakt, że NVidia przewiduje i zaleca 32MB pamięci tylko dla karty z najniższego segmentu.

FIC prezentuje nowe mo'bo z VIA133A


Autor: Grosz | 12:40
Komentarzy (0)
FIC donosi o swoim nowym produkcie - płycie głównej z gniazdem Socket 370 FCPGA, opartej na chipsecie VIA Apollo Pro 133A. Płyta oznaczona jest symbolem FA33 zawiera złącze AGP 4x, 3 złącza PCI i jedno CNR oraz kontroler dysków twardych ATA 100. Dwa złącza DIMM pozwalają na zainstalowanie do 1 GB pamięci RAM (PC 133) i wspierają technologię Virtual Channel Memory (VCM) SDRAM. Na płycie znajdziemy także zintegrowaną kartę muzyczną, którą można wyłączyć w BIOSie. Model ten przeznaczony jest dla procesorów Pentium III (100/133MHz FSB) oraz Celeron (66/100MHz FSB).

Niekompatybliny WinXP?


Autor: Grosz | 12:30
Komentarzy (0)
Beta testerzy oraz Niezależni Dostarczyciele Oprogramowania (Independent Software Vendor - ISV) donoszą, za pośrednictwem Zdnet, że nowy Windows XP może powodować wiele problemów z brakiem kompatybilności. Wiele aplikacji (w tym np. MS Office 2000 (!) i Adobe Photoshop) nie współpracuje w pełni z nowy interfejsem użytkownika zaimplementowanym w XP, o wdzięcznej nazwie LUNA (Księżyc) - część aplikacji ma nowy wygląd, reszta wygląda tak, jak w Windows 9x. Dodatkowo, niektóre starsze urządzenia (skanery, aparaty cyfrowe) mogą całkowicie odmówić współpracy z WinXP. Zauważono także jeszcze jeden problem - aplikacje pisane specjalnie pod XP nie zawsze działają na wcześniejszych platformach. Jest to duży problem szczególnie dla małych firm programistycznych, dla których dodatkowa praca przy dostosowywaniu programu dla wielu różnych systemów, może być problemem nie do udŹwignięcia. Proces certyfikacji oprogramowania ma objąć około 50000 programów - Microsoft podaje tymczasem, że dotychczas przetestowano około 1000 produktów, więc na pełne dane przyjdzie nam jeszcze poczekać.

ELSA prezentuje Synergy 2000


Autor: Grosz | 12:20
Komentarzy (0)
ELSA ma propozycję dla profesjonalistów. Z serwisu Puces3D, dowiedziałem się, że nowy produkt ELSY, karta Synergy 2000, będzie oparta o kość NVIDIA QUADRO2 MXR EX, pracującą z częstotliwością 175MHz. Na karcie znajdzie się 32MB SDRAM o częstotliwości 166 MHz'ów. Dodatkiem specjalnym będą sterowniki, zoptymalizowane pod takie aplikacje pracujące w OpenGL, jak: AutoCAD, 3D Studio MAX, itp. Cena karty ma wahać się w okolicach 230$ - to jest o 100$ więcej od standardowej wersji. Czy opłaca się wydać dodatkową kasę na wątpliwej jakości atrakcję? Wiadomo już, że sterowniki potrafią znacząco wpłynąć na szybkość działania kart graficznych, jak będzie w tym wypadku - dowiemy się z pierwszych testów, które, jak tylko się pojawią, od razu opiszę na TPC.

Polak potrafi...


Autor: Grosz | 00:10
Komentarzy (0)
Jak donosi serwis Wired.com, czterech polskich hakerów, działających w grupie "Last Stage of Delirum" (LSD) - Michal Chmielewski, Sergiusz Fornrobert, Adam Gowdiak i Tomasz Ostwald wygrało piąty Argus Hacking Challenge i podzieli się nagrodą 45000 $ (181.728 PLN - kurs z dn. 24.04.01.r) Argus zaznacza jednak, że Polacy nie znaleźli dziury w systemie zabezpieczeń PitBull, promowanym przez firmę, lecz użyli, znanej już od pewnego czasu hackerom, sztuczki, która pozwalała na zalogowanie się i stworzenie konta shell na serwerze działającym pod kontrolą Solaris 7 z procesorem x86. Firma jednak przyznała, że PitBull nie uchronił systemu przed włamaniem, co oznacza, że nie jest "nie do pokonania", jak zakładano. Dodać należy, że włamania dokonano w niedługim czasie od rozpoczęcia konkursu. Grupie LSD wypada pogratulować i życzyć podobnych sukcesów w przyszłości, co za pośrednictwem TwojePC.pl niniejszym czynię.

 
Poniedziałek 23 kwietnia 2001

Pentium4 1.7GHz recenzje w Sieci


Autor: DYD | 19:30
Komentarzy (0)
Dziś już informowaliśmy o premierze handlowej tegoż procesora w kraju Kwitnącej Wiśni, a teraz przedstawiamy listę recenzji z zagranicznych sajtów, które już zdążyły przyjrzeć się bliżej najmocniejszemu aktualnie procesorowi Intela. Z serwisu AnandTech zamieściliśmy lokalnie wyniki z Quake III Arena oraz Unreal Tournamnet w porównaniu z procesorami Athlon 1.33GHz, 1.0GHz, Pentium4 1.5GHz i 1.3GHz, Pentium III 1GHz a także. Oto lista serwisów:

Polskie znaki w Photoshopie


Autor: DYD | 19:25
Komentarzy (0)
Na polskiej stronie Photoshop.Pl znalazłem ciekawe info, które na pewno zainteresuje wielu posiadaczy programu do edycji grafiki - Photoshop. Otóż na stronie ukazał się specjalny patch, służący aktywacji polskich znaków w tym programie. Wystarczy zmienić odpowiedni ciąg w rejestrze, aby pojawiły się polskie znaki. Zmian w rejestrze można dokonać ręcznie lub za pomocą pliku instalacyjnego, który waży jedynie 2 KB. Redaktor ze strony Photoshop.pl zaleca mniej doświadczonym użytkownikom drugą metodę, gdyż dokonując zmian ręcznie można coś popsuć. UWAGA! Po instalacji należy zrestartować system.

RadeonTweaker wersja 1.1.1


Autor: DYD | 19:10
Komentarzy (0)
W dziale PLIKI (sekcja Tweaks), zamieściliśmy nową wersję programu RadeonTweaker. Tweaker stworzony przez grupę SourceForge przeznaczony jest dla użytkowników kart opartych na chipie Radeon. Nowa wersja (1.1.1) ma oznaczenie "Developement" i wnosi kilka poprawek i zmian. Ich listę znajdziecie na stronie TeakFiles. W weekend pojawił się także nowy (2.2) R3DTweak - znajdziecie go również w dziale PLIKI.

Sonda: Twój pierwszy PECET z życiu?


Autor: DYD | 15:15
Komentarzy (0)
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w naszej nowej Sondzie. Dziś pytanie historyczne: Twój pierwszy PECET z życiu?. W odpowiedziach, mam nadzieje, zamieściliśmy wszystkie najważniejsze modele: XT, AT 286, 386 SX/DX, 486 SX/DX/DX2/DX4, Cyrix, Pentium / K5, Pentium II / K6/ K6-2, Duron, Celeron, Celeron II, Athlon, Pentium III. Te najnowsze tylko dla spóŹnialskich lub bardzo młodych adeptów przygody z pecetem. Komentarze do sondy mile widziane. Poprzednie głosowanie (overclocking procesorów) dostępne jest w dziale SONDA.

Nowa nagrywarka RICOH MP7200A-DP


Autor: DYD | 13:40
Komentarzy (0)
Także AB SA wprowadziła do sprzedaży najnowszą nagrywarkę tego producenta. MP7200A-DP charakteryzuje się prędkościami zapisu: płyty CDR - 20x, płyty CDRW - 10x oraz odczytu CD-ROM - 40x. Średni czas dostępu wynosi 100ms. (40x), a transferu danych 33,3MB/s UDMA Mode2. Urządzenie posiada interfejs ATAPI oraz bufor pamięci o pojemności 2MB. W modelu MP7200A-DP zastosowano rozwiązanie JustLink (konkurencyjne do technologii Burn-Proof promowanej przez Sanyo). Technologia ta zapobiega wystąpieniu błędów typu underrun buffer, które mogą wystąpić w trakcie nagrywania płyt z bardzo dużą szybkością. Różnica pomiędzy tymi dwoma technologiami polega na długości przerwy występującej w przypadku przerwania nagrywania (z powodu utraty ciągłości dopływu danych) i ponownego jego rozpoczęcia. W przypadku Burn-Proof wynosi ona 40 mikrometrów, a w technologii JustLink tylko 2 mikrometry. Nagrywarka może pracować zarówno w położeniu poziomym, jak i pionowym. W zestawie znajdą się również: płyty CD-R, CD-RW High Speed (10x), instrukcja obsługi, kabel audio i oprogramowanie NERO 5.5. Sugerowana cena detaliczna brutto to 949,00 zł.

ULTIMA 2000e+, czyżby najbardziej płaski skaner?


Autor: DYD | 13:15
Komentarzy (0)
Firma AB SA wprowadziła do sprzedaży nowy model skanera firmy ARTEC. Model ULTIMA 2000e+ wyróżnia się estetycznym wykonaniem i bardzo małą grubością. Jest to jeden z najbardziej płaskich skanerów na świecie. Dodatkowo skaner jest lekki i bardzo łatwy w podłączeniu (tylko przez kabel USB, zbędny jest zasilacz sieciowy). Dzięki temu, że skaner ten nie potrzebuje zasilania sieciowego, możliwe jest podłączenie skanera do portu USB notebooka i skanowanie w dowolnym miejscu, np. w parku czy w samochodzie. Rozdzielczość optyczna skanera wynosi 600x1200 dpi, natomiast interpolowana 19200 dpi. Skaner wykorzystuje technologię CIS, posiada także 4 przyciski funkcyjne (e-mail, OCR, copy, scan). Jest kompatybilny z Windows 98/2000/ME. Skanery Arteca objęte są 12-miesięczną gwarancją. Sugerowana cena detaliczna brutto to ok. 330,00 zł.

Nowy CPUCooL wersja 6.0.13


Autor: DYD | 13:00
Komentarzy (0)
Podien opracował nową wersję (6.0.13) programu CPUCooL. Przypomnę, że tym programem możemy m.in. monitorować stan temperatury procesora, ilości obrotów wiatraczka, aktualnego napięcia. CPUCooL działający pod Win9x/2000/NT umożliwia także zmianę magistrali FSB (FrontSideBus) oraz posiada opcje optymalizujące pracę pamięci i procesora. W nowej wersji (6.0.13, datowana na 22/04) autor dokonał kilku poprawek: VIA Athlon cooling sound fix, ICS 942XX fine tuning start, PLL's added, minor bug fixes. CPUCooL dostępny jest w dziale PLIKI, w sekcji "Programy użytkowe". Plik instalacyjny waży 1.70 MB.

CpuIdle 5.8 BETA 8


Autor: DYD | 12:40
Komentarzy (0)
Na stronie www.cpuidle.de ukazała się kolejna BETA, tym razem z numerem 8, programu do chłodzenia procesora - CPU Idle. Nowa BETA działa dużo szybciej niż poprzednie wydanie (BETA 7), a także w celu lepszej kompatybilności, zawiera przerobione ustawienia optymalizacji procesorów Athlon. Program CpuIdle 5.8 BETA 8 dostępny jest z serwera cpuidle.de (939 KB).

NVmax 2.0 (Very Last Beta)


Autor: DYD | 12:30
Komentarzy (0)
John Charnley, twórca programu NVmax - jednego z ciekawszych tweakerów dla kart opartych o TNT / TNT2 / GeForce / GeForce2, jeszcze przed wydaniem oficjalnej wersji 2.0 wypuścił na testy nową wersje BETA.NVmax 2.0 (Very Last Beta) dostępny jest z serwera www.charnleys.co.uk/nvmax (735 KB). Wersja 2.047 zawiera następujące zmiany:
 • Okno dialogowe NVmax nie wyświetla zmian
 • Wiele poprawek w kompatybilność, zwłaszcza w driverach 5.xx
 • Dodana obsługa GeForce 2 Go, ALi TNT2, Crush
 • Wiele innych zmian i poprawek w interfejsie, etc
 • Dodana lista zdefiniowanych ustawień (preset)
 • Wsparcie dla systemu NT4

Winamp 3 Alpha 6 E Build #420


Autor: DYD | 12:20
Komentarzy (0)
Nullsoft wypuścił kolejną wersję jeszcze bardzo niedopracowanej, ale już działającej wersji programu Winamp 3. Nowe wydanie posiada oznaczenie Alpha 6 E Build #420. Chętnych wypróbowania tego programu zapraszam pod ten adres (1.02 MB).

Pentium 4 1.7GHz już w Japonii


Autor: DYD | 12:00
Komentarzy (0)
Jak to zwykle bywa w przypadku najnowszych urządzeń sprzętowych, ich handlowa premiera odbywa się na japońskim "targu". Nie inaczej stało się z procesorem Intel Pentium 4 1.7GHz, który dziś został zaprezentowany przez japońskich dostawców sprzętu. W tej chwili dostępna jest tylko wersja BOX tegoż procesora zawierająca dodatkowo dwa moduły pamięci 64MB RIMM lub 2 x 128MB RIMM. Zestawy kosztują analogicznie: $480 oraz $580. Wydaje się więc że cena jest naprawdę atrakcyjna, zważywszy że dzisiejsza cena Pentium 4 1.5GHz (bez dodatkowych modułów pamięci) kosztuje $519. Czyżby ceny Intel Pentium 4 1.7GHz pochodziły już z nowego cennika Intela, zaplanowanego na 29 kwietnia? Informacja pochodzi z xbitlabs.com.

DirectX 8.1 wersja nieoficjalna


Autor: DYD | 11:30
Komentarzy (0)
Max poinformował nas o mocno nieoficjalnej wersji pakietu sterowników DirectX 8.1. Wśród kilku poprawek ponoć jedną z najważniejszych jest zlikwidowanie błędu dla kości KYRO I i II w programie 3DMark2001. Oczywiście ta wersja DirectX 8.1 to mocna BETA, więc instalacja tylko na własne ryzyko. Ryzykantów instalujących ten pakiet proszę o opinie na naszym Boardzie. Pakiet dostępny jest z M3DZone w wersji dla Win9x/ME (11.31 MB) oraz Windows 2000 (6.98 MB).

DVD Mustek V300 - "multimedia" player


Autor: Dracox | 11:26
(3)Komentarzy (3)
Zapraszamy do naszej recenzji odtwarzacza DVD Mustek V300. O przewadze standardu zapisu DVD nad VHS nie ma chyba sensu przekonywać. Cyfrowy zapis obrazu i dźwięku to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Urządzenia do odtwarzania płyt DVD nie są jednak zbyt popularne, przede wszystkim ze względu na ich wysoką cenę, jak również z powodu stosunkowo niskiej oferty DVD w stosunku do kaset VHS oraz brak możliwości zapisu obrazu. Tymczasem do testów, dzięki firmie MSD, otrzymałem stacjonarny odtwarzacz DVD Mustek V300, który na pierwszy rzut oka może nie mieć wiele wspólnego z komputerami PC. Tymczasem urządzenie to obsługuje nie tylko płyty Video DVD, ale z powodzeniem radzi sobie z płytami Video CD, Audio CD oraz odtwarza utwory MP3. » czytaj dalej

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL